De „Meerkerk" Bloernbollenculfuur Molotof brengt Italië's politieke ontwikkeling op de Parijsche agenda op een mijn geloopen Vermoedelijk twaalf slachtoffers Kamerfractie -IMI y± »!!ilil.>ii|--ii"|-M 1 1 11111_j V Jj .Tn»rer»ncr T*o. 18Ï5S *y 1 1 1 1 M-mmliM! n Junl 1*IG Bureaux: Groote Houtstr. 93 F J I SpmJk flag C? I S S^T 1*^ 9 1 Uitgave Stichting Voorlichting en Socndapleln 37, Haarlem Jl 1 1 1 Mil ilJ II I V J J Abonnementen: p. ïyeck 31 ct IJmuiden: Kennemerlaan 154, "Wfc "Wfc -V m* IW ^jl per kwartaal f 4.- Telef. 5437. Postgiro 273107. Tel.: Administratie 10721. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Rotiert Peereboom Te, Redactio D,r..H00(dred. 1505, \/ANMORGEN hebben wij vernomen T.dat er nu veel kans bestaat, dat het Krelagehuis binnenkort voor de Vereeni- ging van Bloembollencultuur zal worden vrijgegeven. Dit zou dan tenlaatste het gevolg zijn van de vele pogingen, daartoe door het gemeentebestuur van Haarlem sinds geruimen tijd in het werk gesteld. Intusschen blijft „de zetel-kwestie" nog steeds hangende en veel verandering zien zij niet in de situatie. Vandaag over een week komt het aanbod van Hillegom in de algemeene vergadering van de Ver- eeniging voor Bloembollencultuur aan-de do orde. Die beslist erover nadat de af- deelingen zullen hebben vergaderd; haar vertegenwoordigers komen met een man- daal ter algemeene vergadering. Intus schen doet de gemeente Hillegom" haar best, bestemming van hoogerhand te krijgen om haar financieele aanbod aan do Vereeniging gestand te kunnen doen Onze Haagsche correspondent meldde vanmorgen, dat er vermoedelijk nog voor het einde van deze week over beslist zou worden. In het Weekblad voor Bloembollencul tuur geven de heeren J. M. C. Hoog en J Valkenng Tzn. verslag van een onder houd, dat zij met den burgemeester van Haarlem hadden die zei, dat het hem veel genoegen deed voor de eerste maal met vertegenwoordigers van de Vereeni ging een gesprek te hebben. Het had hem en het gemeentebestuur ten zeerste verwonderd, tot dusver elk contact met de Vereeniging te hebben gemist. Een onderhoud met het gemeentebestuur ware In een zoo belangrijke aangelegenheid toch wel in de eerste plaats noodig geweest. De burgemeester heeft gesproken over Haarlems pogingen om het Krelagehuis vrij te krijgen en ook verklaard, dat Haarlem het buitengewoon op prijs zal slellen Bloembollencultuur te behouden en bereid zal zijn daarvoor royale hulp te verleenen. Het onderhoud heeft niet het karakter gehad van een bespreking van officieele vertegenwoordigers van Bloembollencul tuur met den Haarlemschen burgemees ter. Blijkens een bijschrift van de re dactie van het Weelblad had de burge meester van Hillegom de verwachting uilgesproken, dat het aanbod van zijn gemeente niet tegen andere gemeenten zou worden uitgespeeld. „Plet Hoofdbe stuur heeft zich hieraan gehouden", zegt de redactie van het Weekblad. Tijdons de bespreking met den burge meester van Haarlem, die dus informeelc bespreking was, had het aanwezige hoofd bestuurslid van Bloembollencultuur op gemerkt dat hij als Haarlemmer het ge meentebestuur wilde waarschuwen, dat er voor Haarlem gevaar dreigde en dat het „maar spoedig contact met de Ver eeniging moest zoeken". Burgemeester Reinalda was evenwel van oordeel, dat niet hij dit contact moest zoeken, maar Bloembollencultuur. Dr. A, J. Verhagen, voorzitter van de Vereeniging voor Bloembollencultuur, antwoordde vanmorgen op onze vragen om inlichtingen, dat het betrokken lid van het hoofdbestuur hem bij herhaling gezegd had, dat de burgemeester van Haarlem contact zou zoeken. Een offici eele bespreking tusschen hoofdbestuur en gemeentebestuur achtte hij niet noodig, want welke argumenten Haarlem ook tegenover het hoofdbestuur zou kunnen aanvoeren, het zou van weinig beteeke- nis zijn omdat niet het hoofdbestuur, maar de Vereeniging zelf zou beslissen. Het doel van het bezoek aan burgemeester Reinalda was geweest, Haarlem tijdig in kennis te stellen van wat er aan de hand was, op dat de gemeente niet plotseling het be richt van een verandering van zetel uit de krant zou vernemen indien daartoe zou worden besloten. Het wil mij voorkomen dat het een allesbehalve grootsche vertooning is, deze herhaalde zetel-strijd in zijn editie- 194(1. Ik hoop van harte dat de algemeene vergadering van de Vereeni ging voor Bloembollencultuur voldoende breeden blik zal toonen om te beseffen, dat men een bedrijf van nationale be- teekenis niet in een dorp moet wegstop pen. Hot zou daarmee niet gediend zijn en wel het allerminst in de oogen van zijn buitenlandsche afnemers, bij wie het zoo overwegend belang heeft. Van de „verwachting" van den burge meester van Hillegom, dat het Hillegom- sche aanbod niet tegen andere gemeenten uitgespeeld zou worden begrijp ik niets en nog minder van een hoofdbestuurs-opvat- ting, die zich daaraan stoort. Wat bedoelt de burgemeester van Hillegom eigenlijk? Hijzelf poogt troeven uit te spelen tegen de gemeente, waarin Bloembollencultuur gevestigd is. Meent hij daarbij de voor waarde te mogen stellen, dat de Vereeni ging verder verstoppertje speelt tegenover die gemeente, waartegenover zij toch wel eenige verplichting heeft na de in 1927 gesloten overeenkomst? Het is een zonder linge manier van doen. Dat dr. Verhagen een officieele bespre king tusschen hoofdbestuur en gemeente bestuur van Haarlem overbodig vindt, om dat niet het hoofdbestuur maar de alge meene vergaderfcng beslist, is evenmin duidelijk. Men negeert een gemeente niet. waarin men gevestigd is en waarmee men zulk een overeenkomst heeft gesloten. Ook ls het gebruik in alle vereenigingen, dat Vijf vredesverdragen, Duitschland en Oostenrijk Vier punten staan cr op de agenda, die de conferentie der ministers van Buitenlandsche zaken te Parijs Zater dag heeft opgesteld: de vredesverdragen met Italië, Roemenie, Bulgarije, Hon garije en Finland: de kwestie Duitsch land; de* Oostenrijksche kwestie (waar bij tevens liet Amerikaansche ontwerp verdrag zal worden voorgelegd) en de politieke ontwikkeling in Italië. Het laatste punt werd op de agenda geplaatst op voorstel van Molotov, .die van meening was dat de Italiaansche monarchisten, die hij pro-fascisten noemde, niet bereid zijn zich neer te leggen bij het oordeel van het volk. Bevin noch Byrnes hadden bezwaren, maar de eerste wilde de Oostenrijksche kwestie laten voorgaan en de laatste zeide, dat volgens den Amerikaanschen inlichtingendienst de Italiaansche re geering den toestand meester was, zoo dat de besprekingen over den politieken toestand in Italië konden worden uit gesteld tot na de behandeling der agen da. Molotov ging hiermede accoord, doch behield zich het recht voor om de zaak opnieuw aanhangig te maken, zoodra dit door de ontwikkeling gerechtvaar digd, mocht worden. Hij'verklaarde dat zijn voorstel berustte op een verzoek van de twee Geallieerde mogendheden, die direct bij dit vraagstuk betrokken zijn. Vriendschappelijke sfeer. Molotov wilde met de behandeling van de Oostenrijksche kwestie wachtein totdat alle andere punten waren bespro ken, maar hij ging accoord met een voorstel van Biaault om deze kwestie evenals het Duitsche probleem op de agenda te houden tot de algemeene voorbereidende besprekingen, mits deze niet beperkt zouden worden tot het Amerikaansche ontwerp-verdrag. Dit wilde echter nog niet beteekenen, dat hij ook bereid zou zijn besprekingen te voeren over het ontwerpen» van een verdrag met Oostenrijk, dooh sliechts, dat hij erin toestemde d.e algemeene situatie te bespreken. De sfeer, waarin de besprekingen werden gevoerd, was ditmaal zeer vriendschappelijk. Hedenmiddag om 4 uur zouden de ministers weer bijeenkomen. Europeesche weezen naar Zuid-Afrika Naar de „Cape Times" meldt zullen 5 000 weezen van Engeland, Frankrijk, Nederland, België, Denemarken, Noor wegen en Griekenland een immigratie visum ontvangen voor Zuid-Afrika. De eerste groep zal 400 Joodsche kinderen van 2 tot 7 jaar "omvatten. De Zuid-Afri- kaansche regeering wenscht van deze kin. deren Zuidafrikaansche burgers te maken; zij heeft reeds vele aanvragen tot adoptie ontvangen. Van eind Juni lot half September zullen 1c Tegel en de Xodorlnndsehe Pnsslosjielcii worden gehouden, wn ners van Tegelen wordt deelgenomen. het eerst na 1910 weer an door ruiiu 500 iinvo- (P> Het stoomschip Meerkerk van de N.V. Vereenigdc Nederlandsche Scheep vaartmaatschappij. metende bruto 7995 ton, op weg van Rotterdam via Ant werpen naar Australië is in den nacht hoofdbesturen leiding en advies geven aan algemeene vergaderingen. Dat advies heeft het hoofdbestuur van Bloembollencultuur dan ook uitgebracht, maar zonder een be spreking met de gemeente Haarlem te houden, hetzij ervoor of erna. Dit is wel zeer ongebruikelijk. Het zal de algemeene vergadering ongetwijfeld verbazen zooals het ons verbaast. Zou er tenslotte geen aanleiding voor het gemeentebestuur van Haarlem bestaan om het hoofdbestuur alsnog uit te noodi- gen tot een officieele, informatorische be spreking? Die zou althans het nut kunnen hebben, de eenigszins troebele atmosfeer op te klaren én overigens nog eens te be vestigen hetgeen de burgemeester al ge zegd heeft: dat Haarlem volle belangstel ling voor Bloembollencultuur heeft en zeker bereid is het te helpen, dus ook bij het vinden van een geschikt terrein voor bouw en aanleg in de toekomst. Dit laatste dienen de afdeelingen wel te begrijpen. Haarlem Ls bereidwillig. De vraag is nu of men de dingen in het groot of als een incidenteel handelszaakje wil zien. R. P. van Zaterdag op Zondag om kwart over 2 in de Zeewschc wateren ter hoogte van de Middensteenbank (in de buurt van Wcstkapelle) op een mijn geloopen en in tweeën gebroken. Het schip had geen loods aan boord en bevond zich buiten het vrij gegeven vaarwater. De loods boot van het Nederlandsche loods wezen te Vlissingen heeft honderd man, onder wie 17 passagiers, van boord gehaald en naar Vlissingen gebracht. De reddingsboot uit Breskens snelde ter hulp. Later werd bekend gemaakt dat alle passagiers behouden aan land zijn gebracht. Zij werden door de H.A.R.K. van kleeding voorzien. Twee Europeesche leden der bemanning de vierde machinist en de assistent-machi nist worden vermist maar kunnen wellicht nog gered worden. De overige leden der Europeesche be manning zün eveneens in Vlissingen aan wal gebracht. De andere 10 vermisten zijn allen Lascaren. Van de twee leden der bemanning, de vierde machinist Jansen en de assistent- machinist Verduyn, die onmiddellijk na de explosie over boord zijn gesprongen is niets meer vernomen, zoodat ver moedelijk twaalf slachtoffers zijn te betreuren (twee Nederlanders en tien Lascaren). Het woord is aan. Prof. dr. J. H u i z i n g a Waarom ons te laten binden door de kluister van ons eigen tijds- en bestaans- begripHet is waarlijk niet zulk eenverheffend schouw spel, deze twintigste eeuw, die tot kort voor haar mid den nog niets wezenlijks heeft voortgebracht dan wat techniscn-wetenschap- pelijke winsten, belangrijke als men wil, en verder niets. (Uit: Hoe bepaalt de Geschiedenis het Heden? Partii van den Arbeid vergadert (Van onzen parlementairen redacteur) Dc Kamerfractie van de Partij van den Arbeid is hedenmorgen bijeen gekomen, om haar houding te bepalen ten aanzien van het ontwerp-regeeringsprogram van dr. Beel. Zes van de zeven ministersleden van de fractie waren aanwezig Minister v. d. Leeuw ontbrak. De bijeenkomst liep hedenmiddag omstreek» half twee af Een voorloopig besluit wat toen, naar ik ver nam, genomen, waaromtrent heden nog den formateur, aangezien deze toch ook op uitsluitsel zit te wachten, vast eenige inlichting zal worden verstrekt. Pas na de vergadering van den Partijraad op morgen kan een publicatie omtrent het definitieve standpunt worden tegemoet gezien. Tegenvoorstellen overhandigd De Indonesische tegenvoorstellen zün heden door een der Britsehe autoritei ten aan Dr, Van Mook overhandigd. Het antwoord van de Republikein- sche rogeering op de Nederlandsche voorstellen zou gebaseerd zijn op de aanvaarding van het vepublikeinsohe gezag over Java en Sumatra en van het Nederlandsche gezag over het overige deel van Indonesië. De Indonesiërs zou den bereid zijn volledig samen te wer ken bot den wederopbouw, indien een overeenkomst op deze punten kon wor den bereikt. Meer activiteit op Java Het Geallieerde hoofdkwartier te Ba tavia doet volgens Reuter inededeeling van grootcre activiteit op alle fronten op Java en rondom Medan op Sumatra. Tegelijkertijd wordt de politieke atmos feer meer gespannen Het gedreun van mortiervuur en artilleriegedonder kan in Batavia duidelijk worden gehoord. Mislukte manoeuvre veroorzaakt vijf dooden Zeeverkenners-Jacht verongelukt. Na een aanvaring op den Nieuwen Maas, bij Schiedam, zijn Zondagochtend vijf zeeverkenners uit Rotterdam ver dronken. Omstreeks 11 uur la veerde de „Karei Doorman", een zeiljacht van de padvin- dersgroep 13 (zeeverkenners uit Rotter dam) op den Nieuwen Maas in de rich ting van Vlaardingen. De schipper van het jacht poogde voor een passé erende sleep langs te komen. De manoeuvre mislukte, met het ge volg, dat het zeiljacht met de mast te gen den tros voer, wgarmec een anker aan een der sleepbooten verbonden was. Op het zeiljacht ontstond eei paniek toen de mast afknapte. Van de 30 jon gens die aan boord waren, sprongen er 20 over boord. De kapitein van een der sleepbooten liet onmiddellijk veile kracht achteruit varen. Na veel moeite slaagde men er in 15 van de zeeverken ners te redden. De overige vijf worden vermist. Eindelijk vrede in Mandsjoerije? Volgen» persberichten uit Nanking hebben generalissimo Tsjang Kai Sjek en generaal T«joe En Lal een nieuwe vredes overeenkomst geteckend voor de periode tusschen den thans heerschenden wapen stilstand en een toekomstige permanente regeling. Hoewel dc inhoud der nieuwe overeenkomst nog niet volledig bekend is, acht men deze te Sjanghai een keer punt hi den critiekcn toestand. Franselie communisten tegen M.R.P.-premier Dc Fransche communistische partij heeft Zaterdag een resolutie aangeno men. waarin een coaliUc-rcgccring met een MRP-premier verworpen werd.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1