Bidault Rusland wil het vetorecht behouden Vanmorgen staakte de Groentemarkt Minister-President van Frankrijk Snelle carrière van politicus met flair Moefti onder bescherming van Koning Faroek Indonesische tegenvoorstellen geen stap vooruit I uane uailiM 3m 1 u-a^aiyMajL^ua^uauius uu;j juuiuu&<* JLUUA OOo .TlwvrerJMïfiT No. 18358 T 1 T"X "1 1 "1 Dondiwd^t 3D .fool 1®*» Bureaux: Groote Houtstr. 93 J J V* B 8 S l^jT fj^^T l^X 1 Uitgave Stichting Voorlichting en Soendaplein 37, Haarlem I I I I 1 aT% I <1 J fa J 1 4 JÊ Abonnementen: p. week 31 ct. IJmuiden: Kennemerlaan 154, "Wfc* A "W IV# "Wfc per kwartaal f 4 - Telef. 5437. Postgiro 273107. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Dircotóur-Hoordmltóeur: nobert Peereboom M Hedactie Dlr..Hoo(drK,. ,5054 De wetgevende vergadering van Frank rijk heeft in de zitting van Woensdag Georges Bidault tot minister-president ge kozen. Bidault kreeg 384 stemmen van het in totaal uitgebrachte aantal, dat 545 be droeg. Er waren 161 onthoudingen, waar onder die van de communistische afge vaardigden en de vertegenwoordigers van andere linksche groepen. Georges Bidault, leider van. de vooruit strevende katholieken, die zich na de Duit- sche bezetting vereenigd hebben in de M. R. P., Mouvement Republicaine Populaire, is 47 jaar oud. Hij is vurig katholiek en was gedurende den oorlog actief leider in de Fransche illegaliteit, nadat hij uit de gevangenis was ontsnapt, waarin hij door persoonlijke bemoeiing van Laval in April 1942 werd opgesloten. Tevoren was hij uit Duitsche krijgsgevangenschap terugge keerd, na als korporaal in den slag om Frankrijk te hebben gevochten. Na zijn ontsnapping begon hij met zijn onder- grondsche werkzaamheden, waarbij hij een der meest toegewijde medewerkers werd van generaal De Gaulle. Vóór den oorlog was Bidault leeraar in de geschiedenis en hoofdredacteur van het kleine dagblad „Aube". Hij is door en door democraat en heeft in zijn nog zoo korte politieke loop baan de reputatie gekregen van „politi cus met flair". In December 1945 is hij in Naar in betrouwbare Egyptische krin gen verluidt, heeft koning Faroek van Egypte Woensdag den Moefti van Jeruza lem ontvangen. Volgens het Egyptische blad Akbar Alyom heeft de Moefti zich „aan de genade des konings" overgegeven. Reuter deelt mede, dat de koning vol gens Arabische en Mohammedaansche tra ditie aan ieder, die naar het paleis gaat en den koning om bescherming vraagt, deze bescherming moet verleenen. De koning moet hem onderdak en voedsel geven en hem tegen zijn vijanden bescher men. Naar Mohammedaansch geloof is het voor den mensch eervol zijn leven te ver liezen bij het beschermen van een ander, die zich aan zijn genade heeft toever trouwd. Communistisch kabinets formateur in Tsjecho- Slowakije Dr. Benesj, de president van Tsjecho- Slowakijc, heeft den leider der commu nisten, Gottwald, belast met de vorming van een nieuw kabinet. het huwelijk getreden mot Frankrijks eenige diplomate, Suzanne Borel, die zijn assistente is geweest. De officieele titel van Georges Bidault luidt: „Hoofd van de voorloopige Fran sche regeering". Hij volgt in deze functie Gouin op, die na het aftreden van De Gaulle op dezen post kwam. De functie van president der Fransche republiek is in zekeren zin in genoemde functie op gelost, met de bedoeling later weer een splitsing te bewerkstelligen. De nieuwe „Pntton brug", welke door EngeLsolie en Duitsche ingenieurs over d^n Rijn te Keulen werd gebouwd, is door generaal Joseph T. Me Narey, eomiiintidun; der U.S.A. strijdkrachten in Kiiropu officieel geopend. De brug werd genoemd naar generaal George Patton, die den l>eroemden opium-sell naar den Rijn leidde. (P) Ook Cromyko wenscht Internationale Atoomovereenkomst In de voor (gezette zitting der atoom- commissie, die bestaat uit alle leden van den Veiligheidsraad plus een vertegen woordiger van Canada, hebben de F.n- gelsche en de Russische afgevaardigden hun meening gegeven over het Amcri- kaansche voorstel tot regeling der atoomenergie-controle, het zoogenaamde „plan-Baruch". De Britsche gedelegeer de, Sir Alexander Cadogan, zegde na mens zijn regeering allen steun toe aan dit Amerikaansche voorstel en deelde mede dat de Britsche regeering niet met een eigen plan naar voren zal komen. Hierna kwam de Russische afgevaar digde, Gromyko, aan het woord. Deze cischte eveneens de totstandkoming van een internationale atoomcncrgic-con- trólc en sancties tegen het onwettig ge bruik van atoomkracht, doch hü ver zette zich tegen het belangrijke onder deel van het Amerikaansche plan, dat voorstelt in zaken van beraadslaging over de atoomenergie het vetorecht der groote mogendheden te doen vervallen. Gromyko hield een uitvoerige en diep gaande beschouwing over de ontdek king der atoomenergie, waarbij hij een beroep deed op de wereld om de nieu we krachtbron slechts te gebruiken voor de welvaart, ter verhooging van den levensstandaard en voor verbetering der omstandigheden, waaronder de menschen leven. Hij noemde de ontdek king der atoomenergie de „voorbode van nog grootere ontdekkingen" en con cludeerde, dat het noodzakelijk was te komen tot een intex-nationale overeen komst, waarbij de productie en het ge bruik van de atoomkracht voor destruc tieve doeleinden verboden zou worden, terwijl de bestraffing van overtreders en de vernietiging van voorraden atoom bommen tegelijkertijd zou moeten wor- Bondgenootschaip door Sjahrir voorgesteld De Rcgccrings-Voorlichtingsdienst deelt mede: Op den 17en Juni zjjn aan den luit.- gouv.-gen. vanwege den heer Sjahrir de voorstellen overhandigd, waarmede hjj die van Ncdcrlandsche zijde beantwoordt. De voorstellen omvatten het sluiten van een verdrag, inhoudende in hoofdzaak een de facto erkenning van het gezag der regee ring van de republiek Indonesia over Java cn Sumatra en de samenwerking met die regeering tot de vestiging van een Indo- nesischcn vrijen staat, die met Nederland in een bondgenootschap zal treden. De vijandelijkheden zullen worden ge staakt cn van weerszijden zal geen uit breiding worden gegeven aan de ingeno men posities cn de aanwezige troepen machten. Vertegenwoordigers der Buitengewesten zullen deelnemen aan de onderhandelin gen over de vestiging van den Indonesi- sehen vrijen staat. Een bijzondere verhou ding daartoe en tot het Koninkrijk der Nederlanden zal worden geschapen voor die gcbiedsdeelen. die bezwaren maken tegen een onvoorwaardelijke toetreding. Over deze verhouding zal na drie jaren verder bil volksstemming worden gedeci deerd. Deze voorstellen vormen een ernstigen stap terug vergeleken bij die, welke in April j.L aan de Nederlandsche regecring ter beoordeeling zijn voorgelegd. Deze laat ste toch voorzagen o.a. in 'n intreden van de republiek als constitucerend onderdeel van een vrijstaat Indonesië in het Konink rijk en hielden geen beperking in van den toevoer van Nederlandsche troepen. In de besprekingen op de Hooge Veluwe werd ten aanzien van twee punten geen overeenstemming bereikt, t.w. de verdrags vorm, waartegen uit constitutioneele re denen bezwaren moesten worden gemaakt, en de erkenning van het de facto gezag der republiek over Sumatra, hetwelk in strijd werd geacht met de feiten. Verwacht mocht worden, dat op deze basis naar verdere overeenstemming zou worden gezocht. Het plotseling loslaten van het geleidelijk bereikte doet nu dc hoogst ernstige vraag rijzen of de gespreks partner der Nederlanders wel in een po sitie verkeert, waarvan men zich resul taten mag voorstellen De regecring bestudeert de thans ont stane situatie. den geregeld. De strikte nakoming van zulk een overeenkomst moet worden gegarandeerd door andere doeltreffen de maatregelen, en er moeten sancties worden ingesteld tegen overtreders, al dus Gromyko. Geheimzinnigheid en wantrouwen. Gromyko vervolgde zijn uiteenzetting met scherpe critiek te oefenen op de ge heimzinnigheid, die tot nu toe ten aan zien van de wetenschappelijke ontdek kingen op het gebied der atoomenergie in acht is genomen. „Niet alleen heeft de uitwisseling van wederzijdsche we tenschappelijke inlichtingen daaronder te lijden", aldus Gromyko. „doch die geheimzinnigheid heeft vooral tot gevolg gehad dat een sfeer van wantrouwen is ontstaan". Vervolgens verklaarde hij zich tegen stander van het voorstel tot afschaffing van het vetorecht, onder de motiveering dat pogingen om de eensgezindheid der leden van den Veiligheidsraad te on dermijnen in zaken van belang, zooals de a toom aangelegenheid, indruischen tegen de beginselen van het Handvest. Ontploffingsramp in Duitsche Zoutmijn Ruim honderd arbeiders omgekomen In ccn zoutmijn in dc buurt van Hanno ver, hij het plaatsje Hünigscn. waarin zich' tienduizend ton explosieve stoffen bevon den. is Itrand uitgebroken, waardoor twee duizend ton munitie tot ontploffing kwam op twee van de drie verdiepingen der mijn. Tachtig Duitschors en drie en twintig per sonen van andere nationaliteit bevonden zich op het oogenblik der explosie in de mijn. die gedeeltelijk instortte. Zij kunnen niet gered worden, daar het voortwoeden de vuur ook den overiRen munitievoorraad nadert. Britsche troepen zijn bezig het ge- heele omliggende gebied in snel tempo te ontruimen. Er is geen enkele kans dat de ingesloten personen gered kunnen wor den, daar elk oogenblik nieuwe hevige ontploffingen kunnen worden verwacht. Men vreest dat massale Instortingen het gevolg zullen zijn, wanneer het vuur de overblijvende munitie zal bereiken. De explosieve stoffen waren voor de capitu latie van Duitschland door de Wchrmacht in de zoutmijn verborgen. Sinds deze op slagplaats werd ontdekt, waren Duitsche arbeiders bezig met het opruimen van de munitievoorraden. Zij werden daarbij ge holpen door een klein getal „displaced persons". Alle in de mijn aanwezige men schen worden als verloren beschouwd. Conflict tusschen kleinhandel en grossiers Beslissing opgeschort Hedenmorgen bood de groentemarkt aan den Koudenhorn te Haarlem een ander aanzien dan gewoonlijk. De handelaren waren weliswaar reeds van zes uur af met hun karren en wagens ter plaatse en groenten en fruit lagen gelost op de kade, maar daar bleef het bij. Er werd niet ge kocht en zoo dreigde het gevaar, dat Haar lem zeer spoedig zonder groente en fruit zou zjjn gekomen. Tegen half elf echter kon het conflict, dat aan deze staking ten grondslag lag, worden opgeschort en gin gen allen normaal aan het werk. De sta king had een rustig verloop. De oorzaak van het conflict wa6 de eisch van de groentegrossiers, dat de totnogtoe geldende betalingsregeling van tweemaal Ln de week op driemaal in de week zou worden gebracht. De kleinhandelaren wei gerden hierop in te gaan. Tusschen de vakgroepen was over deze kwestie geen behoorlijk overleg gepleegd en zoo resul teerde het conflict, toen de door de gros siers voor de inwilliging van hun eisch gestelde termijn verliep, hedenmorgen in een staking. Elk der partijen toonde zich bij het vasthouden aan zijn standpunt vol komen solidair. Er werd geen worteltje te koop aangeboden volgens de geldende betalingsregeling en geen kropje sla ge kocht op de door de grossiers gestelde voorwaarden. In een loods aan den Koudenhorn, ach ter gesloten deuren, confereerden de ver tegenwoordigers der partijen. Buiten ston den grossiers, kleinhandelaren en groen ten in kalme afwachting en de menigte stroomde samen, toen tegen half elf de deuren opengingen en de heer A. v. Driel, die namens den burgemeester van Haar lem de besprekingen had bijgewoond, op een wagen klom. Hij deelde mede. dat zoowel grossiers als kleinhandelaren hun argumenten naar voren hadden gebracht. De grossiers meenden sterk te staan en niet anders te kunnen. De kleinhandela ren wilden echter niet van toegeven we ten. „Ik stel voor", aldus de heer V;.n Driel, „dat dit conflict niet wordt uitge klopt op de ruggen van het publiek. In dezen tijd van opbouw mag het niet voor komen, dat door een aangelegenheid als deze geen groente op de tafels der gez.n- ncn komt Er is tusschen de beide par tijen, op aandrang van den burgemeester, besloten het conflict acht dagen op te schorten, gedurende welken tijd er met de hoogere instanties zal worden beraad slaagd over het vinden van een mogelijke oplossing. Gaat derhalve allen normaal aan den arbeid." Een oogenblik leek het, alsof deze voorloopige oplossing door de klein handelaren niet zou worden aanvaard. Eenigen van hen, die verklaarden na mens de massa te spreken, protesteer den met groote felheid tegen het geno men besluit, uitroepende dot het ge beurde zich over een week zou her halen. Vertegenwoordigers van hun vakgroep susten de gemoederen door er op te wijzen, dat de grossiers voor- loopig hadden gecapituleerd. Zij aan vaarden immers deze week nog de huidige betalingsregeling. Tenslotte keerde de rust terug en was het ge vaar. dat Haarlem ronder groente zou komen, geweken. Begin van Rijksconferentie nog niet liekeiul Naar aanleiding van de uiteenloopende berichten omtrent den vermoedelijken datum van de Rijksconferentie wordt van bevoegde zijde het volgende vernomen: De huidige regeering houdt haar stre ven gericht op zoo spoedig mogelijke bij eenroeping van de Rijksconferentie. Ten einde paraat te zijn is als richtdatum l September aangenomen. Voor het overige kan uiteraard niet vooruitgeloopen worden op de beslissin gen van het nieuw te vormen kabinet.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1