Duitsche Gifgassen Bommen en Gassen hadden „verschrikkelijke uitwerking' 1 Goede propaganda is vereischt Nederlandsche jongens op Java voelen zich verlaten Samen Drastische vermindering Amerikaansche bezetting _j i ~jia r o i »riw..i JJJ.H 8f ï.>h i Mr iy /7 OOo JnnrRans >'o. 1R300 1 1 1 1 /atrrdni; 22 Junl HM« Bureaux: Groote Houtstr. 93 f| "8^ I f" "|V| C? I 1 I J Uitgave Stichting Voorlichting en Soendaplein 37. Haarlem \_A_ X I V_T I I.. I ffj V_rl_ X V_i4_ VlA Abonnementen: p. week 31 ct. IJmuiden: Kennemerlaan 154, M Per kwartaal f 4. Telef. 5437. Postgiro 273107. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Tg] Redactie 10600 Dir.-Hoofdred. 15054 SINDS bijna een jaar wordt de wereld bezig gehouden met de atoombom, die den oorlog heeft beëindigd en het tot stand lcomen van den vrede belet. Terwijl de regeeringen twisten over de vraag, hoe men de bom onschadelijk zal maken en daarmee van het nieuwe Groote Wan- rouwen bevrijd raken, komt de verdachte opeer te Neurenberg naar voren en herin nert zijn rechters en de menschheid er aan, dat de Bom een voorganger had. Die voorganger was Gifgas, gebezigd in den eersten Wereldoorlog, in den Spaanschen burgeroorlog en in den Italiaansch-Abes- sijnschen oorlog, maar buiten werking ge laten in Wereldoorlog II. Dat had nie mand verwacht, maar het is zoo geloopen, ofschoon het gas steeds doodender werd door den toegewijden arbeid van uitvin ders en technici. Speer heeft nu onthuld, dat drie Duitsche fabrieken tot eind 1944 met volle kracht hebben gewerkt aan de productie van twee nieuwe gifgassen, waartegen geen masker bestand zou zijn geweest. Er werden proeven mee genomen, waarbij een verschrikkelijke uitwerking werd vastgesteld. Op wie die proeven wer den gedaan, zei de verdachte niet, maar dat zal hem :iog wel gevraagd worden. In den herfst van 1944 wilden Goebbels en Ley tot eiken prijs den oorlog voortzetten en bespraken daarbij het gebruik van de nieuwe gassen. Speer wou de productie stopzetten omdat hij „bestanddeelen van de gassen voor de vliegtuig-productie noodtg had", maar Hitier wilde ermee doorgaan. Toch wist Speer de productie te besnoeien. Militaire kringen waren tegen den gas- oorlog, omdat door de geallieerde over macht in de lucht de Duitsche steden het ergst te lijden zouden hebben. Enfin, het gebeurde tenslotte niet. Dit is een belangwekkende verklaring. Zij is leerzaam voor menschen, die achter docht of tenminste ongeloof jegens alle idealisme hebben. Hier zien zij weer eens op treffende wijze den gedachtengang weergegeven van een beleid, dat van ieder idealisme gespeend is. Tot zulke gedach- tenwisselingen zijn de lieden gekomen, die het volstrekt over boord hadden ge zet. Dat zij geen gifgas gebruikten was tenslotte alleen te danken aan de over weging. dat het voor hen zelf het ge vaarlijkst zou zijn. Velen van ons hebben dat motief tijdens den oorlog veronder steld. De verdachte Speer bevestigt het nu. Er zijn evenwel meer gevolgtrekkingen te maken. Bijvoorbeeld deze: die Duitsche fabrieken moeten dus een groot aantal gasbommen of andere preparaten, gevuld met de twee nieuwe gassen met de ver schrikkelijke uitwerking, gemaakt hebben. Waar is die voorraad nu? Hebben de ge allieerden hem in beslag genomen of zit alles nog ergens ondergronds verstopt? Gaat men verder met onderzoekingen op dit gebied? Zal men ze voortzetten tot er iets zoo ergs uit de bus komt, dat na de atoomdeskundigen ook de gasdeskundigen met een staking gaan dreigen, als de we reld niet tegen hun eigen arbeid beveiligd wordt? En hoe erg moet het wel zijn eer het zoover komt? Want vanzelf komt men tot de volgende conclusie uit de verklaringen van Speer: Het helpt volstrekt niet om de mensch heid alleen tegen de atoombom te bevei ligen, want het gifgas is er ook nog. Dat het niet in Wereldoorlog II gebruikt is bewijst geenszins, dat het in een lateren oorlog niet in aanmerking zou komen. Het gebruik in den Spaanschen burgeroorlog en in den oorlog in Abessinië heeft wel bewezen, dat er slechts één tegenpartij behoeft te zijn, die niet genoeg vlieg tuigen heeft om een gewetenloos bewind ertoe te brengen, het te bezigen. En het moet sinds de dagen van Guernica en Addis Abeba, dank zij den „vooruitgang", weer geweldig „verbeterd" zijn. Het is waar dat de geallieerden in den tweeden Wereldoorlog geen gas gebruikt hebben, ook niet toen zij de overmacht in de lucht verworven haden. Ook dit bewijst evenwel niet dat anderen in de toekomst er niet toe zouden komen, het wel te doen. Het doel van dit betoog is rtiet, alarm te wekken Het zal ook geen alarm ver oorzaken, want de mensch is aan zulke dingen gewend geraakt. Men leeft verder en tracht er iets goeds van te maken. Sommigen pogen dat niet, maar die heb ben ongelijk. In het algemeen zijn wij in de stemming geraakt van die dorpsbe woners, die op de helling van een soms- vuurspuwenden berg leven. De nacht kan komen, waarin een stroom gloeiende lava hen meesleurt, den dood in. Maar die nacht kan ook uitblijven. De overleven den van de vorige ramp hebben zich im mers weer in hetzelfde dorp gevestigd, na het te hebben opgebouwd. Dit alles neemt niet weg, dat het goed ls te weten hoe de zaken er werkelijk voorstaan. De dorpsbewoners op de ihel- ling van den vuurspuwenden berg zorgen daar ook voor. Zij trachten de kansen te berekenen en zich zoo goed mogelijk te beveiligen. Daarom moeten wij begrijpen, dat niet alleen de atoombom onder inter nationale contrólc dient gesteld te wor den. Wij dienen zelfs te begrijpen, dat organisatie van de internationale rechts orde een zaak is die ons allen direct raakt en dat als menschen daarvoor ijveren zij onzen steun verdienenal nemen wij zelf maar een bescheiden positie in en al kunnen wij dien 6teun alleen verleenen door lid van een vereeniging te worden, bijeenkomsten te bezoeken en onze mee- ning te geven ten voordeele van hen, die De onthullingen van Albert Speer blijken alle min of meer in verband te staan met gas waaruit valt te concludeercn dat dit vernietigingsmiddel in den gedachten- gang der nazileiders gedurende den afge- loopen oorlog een groote rol gespeeld heeft Dat het geen actieve rol in de oorlogvoe ring speelde, doch slechts tegen wcerloo- zen in kampen werd gebruikt, is louter een gevolg geweest van de verhouding der' krachten, die op het moment waarop de gasoorlog technisch mogelijk werd, zoo danig was dat de Duitschcrs meer nadeel voor zich zelf dan voor den vijand moes ten vreezen wanneer zij het gaswapen zou den gaan gebruiken. Albert Speer vertelde den rechters te Neurenberg een en ander over de voorbe reidingen van den gasoorlog in Duitsch- land, aansluitend op zijn eigen gas-expe- rimenten tegen Hitler, die hij daags te voren had onthuld. Op een vraag van Jackson over de z.g. V-wapens" van Duitschland antwoordde Speer, dat yi de eindphase van den oorlog de berienten over V-wapens werden gelanceerd om het Duitsche volk moed in te spreken. Overi gens was niet iedere ophef daarover fan tasie, want tot eind 1944 werkten drie Duitsche fabrieken op volle kracht aan de productie van twee nieuwe soorten gif gas, waarvan de vervaardiging op uitdruk- kelijken wensch van Hitier werd voort gezet ondanks het feit, dat Speer om stop zetting verzocht in October 1944. daar een der bestandeden van de gassen noodig was bij de vliegtuigproductie. Over de uitwerking van de gassen zeide Speer: „W'U hebben er proeven mee geno men, die hebben aangetoond, dat de gas sen een verschrikkelijke uitwerking had den en dat geen gasmasker ter wereld er tegen bestand was. In den herfst hebben Goebbels en Ley, die den oorlog koste wat kost wilden voortzetten, de mogelijkheden van gebruik der gassen be sproken. In militaire kringen was men echter sterk tegen den gasoorlog gekant. Men beschouwde hem als waanzinnig, daar de represailles nog grooter lijden der Duitsche steden ten gevolge zouden heb ben Gruwelijk experiment. Jackson zinspeelde bij deze verklar: gen van Speer op een experiment dat de nazi's zouden hebben verricht in een dorp even buiten het concentratiekamp Ausch- Nederlandsche troepen naar Bandoeng Uit gezaghebbende bron te Batavia wordt vernomen, dat alle Nederlandsche troepen in het gebied van Batavia bin nenkort vervangen zullen worden door Britsch-Lndische troepen uit Bandoeng. De Nederlandsche troepen zullen naar het gebied van Bandoeng gezonden wor den. De bekende zee- en portretschilder Oscar Mendlik te Aerdenhout wordt morgen 75 jaar. Hij is van geboorte Hongaar, maar Nederland, waar hij sinds tientallen jaren woont, is zijn tweede vaderland geworden. Mendlik is een fijne geest, hetgeen velen hebben ondervonden in zijn voorlichting op de litteraire klassieken. Zijn talrijke vrienden en vereerders is het een groote vreugde, dat hij in zoo goede gezondheid zijn verjaardag zal kun nen vieren. Binnenkort hopen wij een beschouwing aan zijn werk te wijden. geen gewetenloozen zijn maar een ideaal hebben. Alleen de menschen die een ideaal hebben brengen de wereld vooruit. De wereldgeschiedenis heeft dat over vloedig bewezen. R. P. witz, waar zij 20.000 Joden zouden hebben ernietigd, zonder dat een spoor van deze beklagenswaardigen overbleef. Het daarbij gebruikte middel zou het doodschieten, verbranden of vergassen overbodig hebben gemaaktAlbert Speer verklaarde niets af te weten van dit gruwelijke expe riment, en hij verzekerde dat hij het in ieder geval zou hebben geweten, wanneer de Duitsche leiding de beschikking had ge had over een dergelijk wapen. Ten aanzien van de atoomenergie moest Speer toegeven, dat de Duitsche onder zoekingen zich ook daarop hadden gecon centreerd, doch de resultaten waren be droevend geweest. Er werden enkele expe rimenten genomen, doch de twee meest vooraanstaande geleerden wéren naar Amerika uitgeweken, en bovendien had men in de laboratoria met „tegenslag" te kampen gehad. Ongetwijfeld moet men onder dezen tegenslag ook rekenen de geallieerde bom hardementen, die verschillende aan d> Baltische kust gelegen onderzoekcentra der V-wapens met „man en muis" vernie tigden, waardoor o.a. de in gebruik ne ming van V-l en V-2 belangrijk vertraagd werd. Het woord is aan Hon oré de Balzac: Evenals het kwade heeft ook het verhevene zijn aan stekelijkheid. Tegen Japansclie agressie Het Amcrikaansceh departement van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat de Amerikaansche regeering Engeland, de Sovjet-Unie en China heeft voorge steld voor 25 jaar een verdrag te slui ten. dat er op gericht is te verhinderen, dat Japan een bedreiging voor den vrede wordt. Een ontwerpverdrag vol gens beginselen, die overeenkomen met die, welke in April werden voorgesteld voor het ontwapenen en demilitarisee- ren van Duitschland, is aan deze regee ringen overhandigd. De vorming der Fransche Regeering Zullen de communisten bijdraaien Bidault, do nieuwe Fransche minister president, heeft naast zijn deelneming aan de vicrministcrsconferentic de laat ste dagen besprekingen gevoerd met Fran sche politici van uiteenloopende richting met het. oog op de vorming van een nieu we regeering. Volgens Un. Press zijn waarnemers van meening dat de commu nistische partij er toch toe zal besluiten, deel te nemen aan de regeering. Bij de regeling der arbeidskwesties, die mede tot de belangrijkste details van de re- geeringstaak zal behooren, is d" mede werking der communisten onmisbaar, daar zij de controle hebben over de mach tige arbeidersorganisatie „CGT" met vijf mlllioen leden. Bidault heeft reeds besprekingen ge voerd met Duclos en Thorez, de commu nistische leiders, die op de vraag van persvertegenwoordigers of zij aan het nieuwe kabinet zullen deelnemen, zeiden: ..Wij zullen zien". Ook Herriot. de be jaarde leider der radicanl-soo., is door Bidault ontvangen en er gaan hardnekki ge geruchten dat hem een portefeuille zou zijn aangeboden. Verder voerde Bidault besprekingen met Baumel. de president van de domo- cratisch-socialistische verzetsgrocpeering, die na het onderhoud mededeelde dat de deelneming van deze groepeering aan de regeering in overweging wordt genomen. De Menthon. een der leiders der MRP (Progressieve Katholieken) heeft na een onderhoud met Bidault verklaard, dat naar zijn meening de nieuwe Fransche re geering vanavond zal worden gevormd, aldus Radio Pariis. Ir. Olten over Indonesië „De hoofdfiguren in Batavia voelen zich eenzaam en zonder ruggesteun, omdat de burgerij hun bekwaamheid niet beseft en om dezelfde reden voelen ook de Neder landsche soldaten op Java zich verlaten. I)it laatste feit vindt mede zjjn oorzaak in de absoluut onvoldoende voorlichting van het moederland, waardoor de Nederland sche jongens het veel moeilijker hebben dan de Amerikanen het, zelfs in den Pa cific, ooit gehad hebben: de laatsten wisten tenminste zeker, dat men thuis meeleefde en op de hoogte was." Aldus vertelde de voorzitter van den raad van bestuur van het Philips-concern, ir. P. F. S. Otten, ln een Vrijdag te 's Gravenhage gehouden persconferentie, die hij belegd had na zijn terugkeer van een zoo juist gebracht zakenbezoek aan Indonesië. Hij verklaarde, ondanks alles veel optimistischer uit Indië te zijn weg gegaan dan hij er was heengereisd. Na opgemerkt te hebben, dat de Neder landers op het stuk van goede propaganda veel van de Amerikanen kunnen leeren haalde de heer Otten als voorbeeld van de verkeerde tactiek, die de R.V.D. te Batavia er op nahoudt, het geval aan van een Amerikaanschen correspondent, die door gebrek aan medewerking van de betref fende autoriteiten de grootste moeite had, zijn nieuws te halen. „Geen wonder", al dus ir Otten, „dat de geallieerde journa listen den indruk krijgen, dat do Neder landers iets te verbergen hebben." „De reactionnairen willen terug naar het verleden, doch dit is onmogelijk, ook niet met geweld. Zij beteekenen een groot ge vaar en men moet zich dan ook goed voor oogen houden dat ook zonder de beruchte Japansche propaganda, in Azië groote din gen waren gebeurd." De heer Otten deelde mede, een onder houd te hebben gehad met „de hoogste „Ons land is klein, de wereld groot!" (Twee vonkjes in zijn oogen brandden), „Wie hier blijft, kniest zich langzaam dood; daarginds zijn geld en goed voor handen „Voor werkershanden ruw en rood. die onvermoeid den ploeg omspanden, is overal een goed stuk brood, tot in dc allerverste landen", zei ik tot hem. „Wij hebben juist die handen in ons land van noode, de opbouw vergt hier elke vuist en ben jii je daarvan bewust, dan is jou maar één ding geboden. Zoo niet, verlaat ons dan gerust". P. H. regeeringspersoon in het paleis". Hij had daaruit den indruk gekregen, dat deze een zame figuur ia 't moederland en in Indië ten onrechte In alle opzichten becritiseerd wordt Dat hij zich op zoo'n eenzame post bevindt, was evenwel ook aan hemzelf tc wijten. De hoer Otten eindigde met de woor den, dat ongetwijfeld de noodige krach ten voor Indië's toekomst in Neder land aanwezig zijn, maar dat deze door een bezielende propaganda moe ten worden gestimuleerd. Nederland voedt Amerikaansche troepen De Amerikaansche legerautoritciten heb ben volgens Un. Press met de Nederlano- sche regeering een contract gesloten voor de levering van meer dan een millioen pond versche groente voor de voorziening van het Amerikaansche bezettingsleger in Duitschland, zoo wordt door den Ameri kaanschen kwartiermeester van het hoofd kwartier bekend gemaakt Tussehen 18 en 30 Juni zullen kool. wortelen, komkom mers, sla, uien, andijvie, groene erwten en tomaten geleverd worden aan de koel huizen te Bremen, Frankfort en Mannheim. Thans wordt nog onderhandeld over contracten voor de levering van groente in Juli en Augustus. Uit Italië tracht het bezettingsleger versch fruit en versche groenten te krijgen voor de troepen in het gebied van Neurenberg en Munchen en ln Oostenrijk. Dc bevelhebber der Amerikaansche zone in Duitschland, generaal MacNarney, heeft tijdens een persconferentie te Berlijn ver klaard. dat er een plan bestaat voor dc uiteindelijke vermindering der Amerikaan sche troepenmacht in Duitschland tot 150.000 man. MacNarney zeide naar aan leiding van de onlangs te Berlijn circu- leerende berichten, als zouden de Russen het aantal van hun bezettingstroepen heb ben vermeerderd, dat volgens zijn inlich tingen de Russen Integendeel dit aantal in hun zone hebben verminderd Hij zeide, dat de kwestie van een ont wapeningscommissie. welke een onderzoek moet instellen naar den voortgang der demilltarlseering va.i Duitschland naar de regeeringen der bezettende mogend heden is terugverwezen. Het optreden der voorgestelde commissie was verhinderd, toen de Russen weigerden een onder zoek naar den cconomischen en industrlee- len toestand in hun zone toe te staan.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1