Walcheren's aarde Haarlems Dagblad zal weer vruchten geven udSuizdi ya sa spvvyf met de jam-voorziening? Het overleg van de E.V.C. met de Regeering Ruwe Suiker Radio geeft ^i4i4^wu^u^su^uiULU«3Jj 'tf* v-^ippip HI03.>J|I|| .IOOA ,)j».»|sni.».»|| Zaterdag 22 Jiml 1946 De stand van het gewas niet onbevredigend Ten Westen van het kanaal Vlissin- gen-Veere viel in den laten herfst van 3 945 ongeveer 12.000 H.A. cultuurgrond droog. In het voorjaar van 1946 werd hiervan naar schatting ongeveer 6.200 H.A. ingezaaid. De omstandigheden, zoo deelt men het A.N.P. van bevoegde zijde mede, waaronder moest worden gewerkt, wa ren uiterst moeilijk. Er waren op Wal cheren slechts 300 paarden en het was onmogelijk dit aantal belangrijk op te voeren. Er was geen voer en ook de drink watervoorziening was een pro bleem. Met het nog aanwezige mate riaal was het eveneens treurig gesteld: om de benoodigde trekkracht te krij gen weiden na veel moeite 45 tractoren ingevoerd. Van de te importeeren werk tuigen werd een hoeveelheid ter be schikking van de arbeiders gesteld, waardoor met de noodzakelijkste werk zaamheden althans een aanvang kon worden gemaakt. De samenwerking met de plaatselijke boeren was uitstekend. In ieder dorp was een adviescommissie van boeren, die de urgentie van den inzaai op de verschil lende perceelen moest beoordeelen. Des avonds werden de perceelen aangewezen, die den vol genden dag in cultuur zouden worden gebracht. De bewerking bestond uit zeer opper vlakkig eggen, daarna inzaaien met be hulp van paarden en vervolgens in- eggen. Op sommige plaatsen weid het zaad op den onbewerktcn grond breed- werpig uitgezaaid en daarna oppervlak kig ingeögd. Op deze wijze werd het tempo van het in cultuur brengen aanmerkelijk versneld. De beschikbare werktuigen weiden gemeenschappelijk gebruikt, zoodat perceel na perceel kon worden afgewerkt. Van 's morgens 4 uur tot 's avonds 11 uur brulden de tractoren en vaak werd er onder het felle licht der 'schijnwerpers tot middernacht ge werkt. Na drie weken was de groo- te inzaai klaar. Door nog aanwezige mijnenvelden en te hooge zoutcijfers van diverse laag gelegen perceelen kon niet alle cultuur grond worden ingezaaid. Het weer moet meewerken. Over de opbrengst der ingezaaide perceelen kan nog niets met zekerheid worden gezegd, daar de weersomstan digheden hierop uiteraard grooten in vloed uitoefenen. Hoogstens kan een bodemproductie van 40 a 50 van de vooroorlogsche opbrengst van deze per ceelen worden verwacht. In de lange periode van droogte in het voorjaar vertoonden verscheidene gewassen reeds een meer of minder sterke zoutbescha- diging, die tot uiting kwam in de gele kleur der gewassen. Door latere regens kregen zij hun oorspronkelijke groene kleur wel terug, maar de ontwikkeling van het gewas werd sterk geremd. De groote droogte na het uitzaaien, die nog gepaard ging met een stuggen wind, was eveneens oorzaak van het mislukken van een gedeelte der ge wassen die waren uitgezaaid op gron den, welke tot 1 meter dikte met zand waren overspoeld. Hier woedden vaak zandstormen, waardoor de planten wer den gedood. Deze ..doodgewaaide" per ceelen zijn thans ingezaaid met een mengsel van lupinen en serradella. Deze perceelen moeten zooveel mogelijk be groeid blijven om te voorkomen, dat andere grond met zand worden over- stoven. I.egio problemen, maar.... liet gebeurt! Vele problemen moeten nog overwon nen worden voor Walcheren zijn nor male productie zal hebben bereikt. Door het tekort aan zelfbinders en dorsch- machines in ons land staat men daar straks bij het oogsten en dorschen weer voor groote moeilijkheden. Beide werk zaamheden moeten in een kort tijdsbe stek geschieden, het oogsten door gelijk tijdige rijping, het dorschen door het gebrek aan bergruimte in de landbouw- schuren. waarvan een groot gedeelte is vernietigd of zoodanig gehavend, dat ze dit jaar geen dienst kunnen doen. Over de tot nu toe behaalde resulta ten kan men tevreden zijn. Een derde gedeelte van het eiland is weer in cul tuur gebracht. De energie en samenwer king. waarvan dit resultaat getuigenis aflegt, zijn er borg voor, dat ook de andere moeilijkheden overwonnen zul len worden. Haringhandel gaat voor 10 ct. verkoopen Deze week slechte vangst Het secretariaat van de vakgroep détail, handel Visch deelt mede: Hoewel de vergoeding voor het schoon maken van haring, welke vergoeding nu op twee cent per stuk is gesleld, niet voldoende is, om alle kosten en risico's voor den detailhandel in visch te dekken, zullen de handelaren toch overgaan tot aflevering van schoongemaakte haring a tien cent per stuk, omdat het niet verantwoord wordt geacht, zulk een be langrijk voedingsmiddel het publiek te onthouden. Door den wegens de slechte weersom standigheden geringen aanvoer van haring is er echter weinig haring voorradig. Ver wacht wordt, dat niet eerder dan volgende week weer haring aangevoerd zal worden. AGENDA ZATERDAG 22 JUNI Stadsschouwburg: Kinderoperette t. b. v Putten's Jeugd, 14 uur. Onze lieve Evelyn, 20 uur Kembr.indt: Spijkers met kopen Pa lace: De laatste kans. Luxor: Intermezzo. Deze drie 14.00. 16.15, 19.00 en 21.55. Frans Hals: Roeping. 14 00. 16 30. 19 00 en 21.15 uur. ZONDAG 23 JUNI Stadsschouwburg en Bloscapen: als Za terdag. MAANDAG 21 JUNI Stadsschouwburg: CzardasfUrstin, 19.30 uur. Bioscopen: als Zaterdag. In tegenwoordigheid van de leden der delegaties van Suriname on Curasao word op Schiphol een Douglas van liet type DC' 1 met den naam „Paramaribo" gedoopt. De doop werd verricht door den heer I'. II. R. Dim a Po, voorzitter van de Staten Commissie van Suriname. (P) Triest in behandeling te Parijs Geen besluiten De vier ministers hebben den Vrijdag besleed aan een geheime zitting, waarop de kwestie Triëst informeel werd bespro ken. Er werden geen besluiten genomen en geen nieuwe voorstellen gedaan. Ook de Italiaansch-Joegoslavische grenskwestie werd aangeroerd in een, volgens waarne mers, vriendschappelijke en zeer vrije uit wisseling van gedachten. Heden worden deze besprekingen voortgezet. Men verwacht algemeen een compromis voorstel inzake Triëst van de zijde van Bidault, doch deze heeft het de laatste dagen zeer druk gehad met Fransche aan gelegenheden, zoodat deze kwestie wellicht nog eenige dagen zal worden aangehouden. Italië zal protcsteeren. Van welingelichte zijde verneemt Nn. Press, dat de Italiaansche regeering ver moedelijk een formeel protest zal indienen tegen de beslissing der vier ministers van buitenlandsche zaken ten aanzien ya-i de Italiaansche koloniën, waarbij Italië moet afzien van zijn souverelniteit. „Geen com petente Italiaansche regeering ka,n een vredesverdrag accepteeren, dat haar van al haar koloniën berooft", aldus werd ver klaard. Italië meent aanspraak te mogen maken op eenige consideratie, aldus werd verder gezegd, sinds het land bijna twee jaar vóór het einde van den oorlog capi tuleerde en de laatste twintig maanden van den oorlog schouder aan schouder met de geallieerden heeft gevochten ..De kolo niën zijn een economische noodzakelijk heid, nu het land genoodzaakt is een aan zienlijk percentage van het voedsel en de grondstoffen te importeeren Rulirkolen-export in gevaar Volgens het Fransche blad ,.Le Combat" heeft luchtmaarschalk sir Sholto Douglas, de Britsche opperbevelhebber in Duitsch- land, de Britsche regeering verzocht, allen uitvoer van steenkool uit het Ruhrgebied op te schoten om een „dreigende econo mische ineenstorting" in de Britsche zone te voorkomen. Het blad voegt er aan toe, dat de kwestie tijdens de conferentie van Britsche en Fransche steenkooldeskundi gen, die binnenkort te Parijs wordt ge houden, besproken zal worden. „Het ls ontoelaatbaar," aldus „Ie Combat", „dat de wederopbouw van Frankrijk in gevaar gebracht moet worden, omdat de Britsche autoriteiten weigeren voldoende kolen be schikbaar te stellen uit de Duitsche ge bieden." Gezaghebbende Britsche kringen ont kennen den stap van Douglas, doch zij verklaren, dat de kolensituatie inderdaad ernstig is. M. DE WIT. De heer M. de Wit heeft de leiding van de N.V. Simon de Wit te Zaandam neer gelegd. De algemeene vergadering van aandeelhouders heeft hem dank gebracht voor het zeer vele, dat hij voor het bedrijf heeft gedaan. Hij is tot commissaris der vennootschap benoemd. De directie be staat thans uit de heeren J. P Coelingh, S. de Wit en L. de Wit. Hoe slaat Hel Tot nu toe gaat het gelukkig goed, maar door gebrek aan leege potter» kan de jam productie ernstig bedreigd worden. Hcerli|ke, gezonde TEO-jan» is cr wel, maar als de Taminiau-fabrieb in Eist (Over-Bctuwe) geen leege potteo teruggezonden krijgt, loopt het mis. Dan is er voor U geer» TOO-jam meer op de boterham I Lever dus Uw leege potten direct in bij Uw winkelier. Dan kunnen wij U aan onze jams blijven helpen. Sociale Zaken geeft een uiteenzetting In berichten van de zijde der E.V.C. is dezer dagen gewag gemaakt van be sprekingen door een tusschenpersoon met de regeering over de mogelijkheid van opheffing der zeelieden- en haven arbeidersstaking. In deze berichten wordt er de regeering een verwijt van gemaakt, dat zij aan de E.V.C. den eisch zou hebben gesteld voorstellen, die zij aan de reeders heeft gedaan, te rug te nemen. Naar aanleiding hiervan deelt de voorlichtingsdienst van het ministerie van Sociale Zaken het volgende mede: Onlangs heeft de minister van Sociale Zaken tweemaal bezoek ontvangen van een tusschenpersoon. De eerste maal toen hij overigens niet uitdrukkelijk als zoodanig optrad werd daarbij in hoofdzaak gesproken over het algemee ne vraagstuk van een eventueel inscha kelen der E.V.C. in het overleg omtrent arbeidsvoorwaarden, niet dus in het bij zonder bij het zeeliedenconflict. De mi nister gaf omtrent het standpunt der regeering te dien aanzien een zelfde uiteenzetting als onlangs in een com muniqué aan de pers is verstrekt. De tweede maal werd den minister ge vraagd te bevorderen, dat bij de ophef fing der staking geen raneunemaatre- gelen zouden worden genomen. Als daarop kon worden gerekend, zou de staking worden opgeheven. Naar aanleiding hiervan verzocht de minister den bevoegden Rijksbemidde laar zich over dit punt met de werk gevers in verbinding te stellen. Daarbij bleek echter, volkomen on ver vacht, dat tegelijkertijd andere besprekingen werden gehouden waarbij de E.V.C. zich niet tot de kwestie-der rancune- maa'regelen beperkte. maar aan do reeders andere voorstellen deed. In een interview heeft de heer Blokzijl van het achterwege laten van rancunemaat regelen zelfs niet gerept. Den minister, wiens tusschenkomst was ingeroepen, was van andere besprekingen en voor stellen met geen woord mededeeling gedaan. Gegeven deze wijze van han delen heeft hij gemeend van voortzet ting zijner bemoeiingen af te moeten zien. Eischen aan de E.V.C., zooals in de berichten gezegd wordt, heeft hij niet gesteld. Achteraf is de voorstelling gegeven alsof de opvatting van den minister on juist was. dat de E.V.C. zich bereid zou hebben verklaard de staking te beëin digen indien geen rancuncmaatregelen werden genomen. Een verslag van de gehouden bespreking is niet gemaakt, zoodat daarop geen beroep kan worden gedaan. In dezelfde dagen echter schreef het communistische blad „De Waar heid" in zijn Haagsche editie van 12 Juni 1946 in een artikel van de hand van den hoofdredacteur: „De E.V.C. is tot het uiterste gegaan om tot een vergelijk te komen. Zij heeft tenslotte als eenige voorwaarde voor het opheffen van de staking gesteld, dat er geen rancuncmaatregelen zouden worden genomen. Meer kan men van een vakbond, die zichzelf respecteert 'en tegelijkertijd ten volle oog heeft voor het landsbelang, niet verwachten. Als zulke vergaande voorstellen om tot een compromis te geraken, niet worden aan vaard, dan moeten er andere motieven in het spel zijn". Dit is duidelijk. Maar toen op dien voet overlegd werd, volgde de E.V.C. plotseling weer een anderen koers. Het slot is opnieuw geweest, dat men zijn verwijten richtte tot de regeering. Omstreeks 1 Juli meer aardappelen Hoewel voor de week van 24 tot en met 29 Juni opnieuw een bon voor 1 kg aardappelen is aangewezen, kan er niet op worden gerekend, dat reeds de vol gende week voldoende aardappelen be schikbaar komen om den onistanen ach terstand geheel in te halen. De algemeene verwachting is, dat de aanvoer tegen het einde van de volgende week zal toene men. zoodat dan tevens een hooger rant soen verstrekt zal kunnen worden. Alvorens een begin is gemaakt met de distributie van ruwe suiker, heeft het Centraal Instituut voor Voedingsonder zoek te Utrecht dit product op zijn kwa liteiten voor consumptiedoeleinden onder zocht. Er bleken geen schadelijke stoffen in de ruwe suiker aanwezig te zijn en evenmin kon een schadelijke werking door bacteriën worden geconstateerd. De geruchten dat ruwe suiker schadelijk zou zijn voor de gezondheid, zijn dan ook van allen grond ontbloot. Vermoedelijk zal op 27 Juni de eerste bon voor 400 gram ruwe suiker worden bekend gemaakt voor de periode van 22 Juni tot 7 Juli Voorzoover nog voorraden geraffineerde suiker bij de winkeliers aan wezig zijn, mag op dezen bon ook geraffi neerde suiker worden afgeleverd Voor de kinderen van 0 t.m. 4 jaar. voor wie reeds op 13 Juni een bon voor suiker voor drie weken was aangewezen, zal de achterstand met dc bekendmaking van dezen eersten bon op 27 Juni geheel zijn ingeloopen. WASSCHEN DOORSMEREN GARAGE HILVERSUM I, 301.5 M. VARA 16 00 Dc dagen spreken. 16.19 Men vraagt, wij draalen. 16 45 Holl liederen. 17.oa Om en nabij de twintig. 17.30 Filmland. 18.00 RNIO-nleuws. 18.15 Musette 18 30 RNIO Voor dc Ned. Strljdkr 19.00 Miller-sextet. 19 30 VPRO Ds. B J AriS. 19.45 RNIO. 20.08 En nu, oké. 21.15 Binnen! politiek overz. 21.30 Dat gebeurde hier! 23.00 Ramblers. 22.30 Weckclndserenade 23.10 RNIO-nleuws. 23.15 Jan Corduwener. 23 40 Gr. mui. HILVERSUM II, 415.5 M. KRO 16 00 Stichtsch pianokwartet. 16.30 Dom. B. Brockbernd O.S.B. 17.00 KRO-kiosk. 17.15 Laudate Puer Domlnum. 17.45 Sport- praatje. 18.00 Jim Day 18 25 Weekoverzicht. 18.45 Ballroom Melodians 19.00 RNIO-nleuws. 19.20 Verloren schoonheid In Europa. 19.35 Jonge kunstenaars. 20 00 RNIO nieuws. 20 05 Henri de Greve. 20.30 Fragm Catderon. 21.00 2e dl. Concertgebouw A'dam 22.00 RNIO nieuws. 22.15 Lit. progr. 22.35 De Riccardo's. 22.45 Slagwoorden van onzen tlid. 23 00 Ver volg Riccardo's. 23.45 Bing en Frank zingen. ZONDAG HILVERSUM 301.5 M. 8,00, 13.00, 18.00. 20.00. 23.00 Nieuws. VARA 8.15 Plattelands-uitzending. 9.00 ..Rotterdam" (poëzie). 9.15 Johan Jong. VPRO 10.00 Zond- dags-haifuur 12,40 Zeeland-cantate. 13.15 Me- tropole orkest RNIO 13.50 De Spoorwegen spreken. AVRO 14.00 Pianomuziek. 14.30 Kur. ha us VPRO 17.00 Luisterwedstrijd ..Man over Boord" VARA 17.30 Oome Keesle 18.15 Voet balkampioenschap. 19.25 Promenade-orkest. AVRO 20 15 Kurhaus. 2145 Luister., en bul ver. 21.45 „Zomerpotpourrl". 22 30 ..Bureau cratie" 23.15 Tlto Schlpa. 22.30 The Sky- HILVER8UM II, 415.5 M. 8 00 13.00. 19 30. 22.00 Nieuws. NCRV 8.30 S'lidlodlenst. KRO 10.00 Hoogmis. 11.30 Trio- 12 30 Vaudeville-orkest. 14.45 Koor. 14.45 Re- portage uit het Stadion. 15.30 Idem. IKOR 17,30 Dienst. NCRV 19 00 Or. muz. 20.00 Goolsch Dubbelkwartet. 20.30 Luisterspel. 21.00 U.S.O. 22.25 „Splendora".

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 5