Frankrijk heeft een Regeering r u:u' u i „^.„si -"^/vx Frankrijks Bewind Pa rijsch e con feren tie krijgt meer tempo Haarlems Tribunaal gestart JaareMtg No. 18M1 jj T^X IT 1 Maandag 24 Juni tni« Bureaux: Groote Houtstr. 93 i™""| I i Tf 9 I^B^S Va^ I m ^lT I l^f "Uitgave Stichting Voorlichting en Soendaplein 37, Haarlem JL X k/ ITim II ti J% X Abonnementen: p. week 31 ct. IJmuIden: Kennemerlaan 154, J per kwartaal f 4.— - Telef. 5437. Postgiro 273107. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Dlreetour-HooMredaetcr: ItoLert rccroboon. Te]Rodactle 10600 Dir..HooWred 15051 r\E tweede constitueerende vergadering in Frankrijk heeft onlangs met groote meerderheid (384 stemmen op de 545 leden) den minister van Buitenland- sche Zaken Georges Bidault, leider van de sterkste partij (het M.R.P.) tot presi dent van de nieuwe regeering gekozen. Deze 46-jarige naoorlogsche politicus, die door zijn optreden in den Veiligheidsraad en in de conferenties van ministers van Buitenlandsche Zaken al een internatio nale figuur van beteekenis geworden, heeft nu een kabinet samengesteld dat opnieuw uit vertegenwoordigers van de drie groote partijen bestaat. Er zitten acht leden van het M.R.P., zes socialisten en zeven communisten in; een minister van Voedselvoorziening moet nog worden benoemd. De kansen dat de tweede constitueeren de vergadering er in slagen zal een grondwet te ontwerpen, die bij referen dum door het Fransche volk aanvaard wordt, zijn intusschen sterk toegenomen Het eerste ontwerp, dat in Mei bij refe rendum werd afgewezen, ondervond den tegenstand van het M.R.P. in hoofdzaak wegens het één-Kamerstclsel, dat er in was opgenomen en de ontneming van vrijwel alle bevoegdheden aan den te be noemen President der Republiek, die al dus niet meer dan een zwakke marionet zou zijn. De communisten hadden deze oplossingen met half-onwillige medewer king der socialisten doorgedreven. Waren zij aangenomen, dan zou men de kans gehad hebben dat een ondernemende partij zich in de toekomst gemakkelijk van de macht had kunnen meester maken. Ook werd al te groote invloed van de partij organisaties bij dergelijke wetgeving ge ducht. Na de volksstemming, waarbij deze grondwet verworpen werd, keerden de socialisten zich onmiddellijk tegen de communisten. Do verkiezing van een tweede constitueerende vergadering had ten gevolge, dat het Mouvement Républi- cain Populaire de sterkste partij werd en daarop kwam de groote man achter de schermen, generaal Charles de Gaulle, uit zijn afzondering te voorschijn en hield een rede te Bayeux, die aan duidelijkheid niets te wenschen overliet. Hij verwierp daarin het éen-Kamer-setlsel, betoogde de noodzaak van instelling van een se naat met recht van amendement en schet ste bovendien de vereischte positie van den te benoemen President der Republiek. Die zou volgens zijn opvatting uitgespro ken bevoegdheden moeten hebben, om te voorkomen dat een regeering der partij besturen in Frankrijk zou ontstaan Hij stond er op dat de President een man zou zijn die (zooals hij zelf) boven de par tijen staat. ..Zooals hij zelf" is inderdaad de verge lijking, waar het op aan komt. Want de eenigc man, die voor het presidentschap der Vierde Republiek in aanmerking komt is de Gaulle zelf, in wiens persoon lijkheid een zoo algemeen geloof en ver trouwen in Frankrijk heerschen, dat de communisten merkwaardigerwijze na deze rede ook maar bakzeil haalden. Hun woordvoerder verklaarde, dat zij zouden toestemmen in het Twee Kamer-stelsel en in de benoeming van een President der Republiek met normale bevoegdheden. Nu de zaken zoo staan is te verwach ten, dat de tweede constitueerende ver gadering spoedig met haar taak gereed zal zijn en de haar toegewezen termijn van zeven maanden zelfs niet noodig zal hebben. Zij behoeft trouwens geen vol ledige nieuwe grondwet te ontwerpen, maar alleen de eerste op een aantal pun ten te herzien. Als zij daarmee binnen drie of vier maanden gereed ls kan het referendum in het najaar gehouden wor den, gevolgd door de beslissende verkie zingen van Kamer en Senaat en van den President der Republiek, zoodat de Vierde Republiek voor het einde des jaars in vasten vorm zou zijn gegoten. De politieke hemel in Frankrijk Is dus aanmerkelijk opgeklaard. Er zal nog wel eens een wolk aandrijven, maar de voor uitzichten voor definitieve vormgeving van het bewind zijn nu toch gunstig. Dat is een voor de wereld en vooral voor Europa belangrijk feit. Ook wij hebben er belang bij. dat de zaken in andere landen goed marcheeren. Tot onze grootste be langen behoort een goede orde van za ken in Frankrijk. R P. Kief krijgt een jaar voorwaardelijk Tegen den Amsterdamschon P.R.A.- rechercheur Kief eischte de Officier van Justitie van de rechtbank te Breda, die opzettelijke wederrechtelijke vrtfheids- bcrooving bewezen achtte, een jaar ge" vangenisstraf voorwaardelijk en ontzeg ging van het recht om gedurende 5 jaar een ambt bU de politic te bekleeden. Vcrd. heeft den bewuste Jansen uit Tilburg vastgehouden om hem onder pressie iets te laten getuigen. Hoewel hij de zaak zeer ernstig vond, hield de Offi cier bij zijn eisch rekening met het voor Kief verzachtende feit, dat deze bij zijn optreden den steun had van hooge auto riteiten. Aan het einde van de zitting ge lastte de rechtbank Kiefs onmiddellijke Invrijheidstelling. Nieuwe coalitie der drie groote partijen Bidault houdt Buitenlandsche Zaken Zooals verwacht werd hebben de Fran sche communisten tenslotte toegestemd In ccn samenwerking met de MRP en de socialisten tot vorming van een nieuwe regeering. Zaterdagavond maakte de com munistische partij bekend, dat zij besloten had tot een coalitie-regeering onder Gcorgcs Bidault toe te treden. Maandag ochtend werd te Parijs officieel mede gedeeld, dat Bidault een nieuwe regeering had gevormd, bestaande uit acht leden van de MRP, zeven communisten en zes socialisten. Bidault heeft het ministerie van Buitenlandsche Zaken en Voorlichting naast zyn functie als minister-president. De portefeuilles zijn als volgt verdeeld: Minister-president en minister van Buitenlandsche Zaken en Voorlichting: George Bidault. Vice-presidenten: Maurice Thorez (communistisch leider) en Felix Gouin (socialist, ex-premier). Ministers van Staat: Francisque Gay (MRP) en Alexander Varenne (Verzetsraad). Minis ter van Financiën: Edouard Depreux (so cialist). Minister van Justitie: P. Henri Teitgen (MPR). Minister van Bewapening: Charles Tillon (communist). Minister van Landbouw: Tanguy Pringent (socialist). Minister van Industrieele Productie: Mar cel Paul (communist). Minister van Na tionale Opvoeding: Edmond Naegelen (socialist). Minister van Publieke Werken en Vervoer: Jules Moch (socialist). Minis ter van Koloniën: Marius Moutet (socia- ,.Dnn liever de lucht In!" dacht deze jonge duif, toen zij voor de keuze gesteld werd, haar vlieg- en rechercliecapacltel- ten to toonen of voor straf een week lang tweede soort vogelzaad te moeten eten. Zij was een van de 2000 jonge duiven van de Haarlcmsclie afdeeling van den Nieuwen Ned. Al gem. Bond van Postdui venhouders, die van Hillegom uit haar eerste vlucht maakten. Ver scheidene vogels stammen van Engelsclie oorlogspostduiven of uit een „gemengd huwelijk". P.R.A. -rechercheurs in het ongelijk gesteld In kort geding heeft de president der arrondissementsrechtbank te Amsterdam mr. C. w. Thöne, hedenmorgen den elsch. die de PRA-rechercheurs v. d. Voort. Haak en Maas uit Velsen. Kuntkes en Baant uit Amsterdam en Fischer van het beheersin stituut te Velsen hadden Ingediend tegen een Nederlandsch weekblad dat publicaties had gedaan waarin genoemden van colla boratie werden beschuldigd, afgewezen, en de elschers veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding. Autobussen naar Bloememlaal aan Zee en Zaïul voort? De N.Z.H. heeft aan de Verkeepsin- spectie concessie gevraagd voor een auto busdienst van Haarlem (Station) naar Bloemendaal aan Zee en zoo mogelijk zelfs doortrekking naar Zandvoort. ALs de concessie verleend wordt, zal de N Z.H. nog wel materiaal-moeilijkheden moeten overwinnen, maar toch zal men kunnen beginnen met rijden. list). Minister van Bevolking: Robert Pringent (MRP). Minister van Posterijen: Jean Letourneau (MRP). Minister van Arbeid: Ambroise Croizat (communist) Minister van Openbare Gezondheid: René Arthaud (communist). Minister van Oor logsslachtoffers: Laurent Casanova (com munist). Minister van Gewapende Mach ten: Edmond Michelet (MRP). Minister van Nationale Economie: Francois de Menthon (MRP). Minister van Wederop bouw. Francois Billout (communist). Een minister van Voedselvoorziening moet nog worden aangewezen. Balkanverdragen Vrijdag beëindigd De besprekingen van de ministers van Buitenlandsche Zaken waren Zaterdag middag beperkt tot formeele aangelegen heden. Men had het voornemen gehad de Italiaansch-Oostenrijksche grens en de Italiaansche vloot te behandelen, doch het bleek, dat de rapporten over deze onderwerpen nog niet gereed waren, zoo dat de discussie over deze onderwerpen eenigen tijd werd uitgesteld. Men is niet tot overeenstemming kun nen komen ten aanzien van het vaststel len van een datum voor de vredesconfe rentie. Molotof zeide, dat hij dezen datum niet kon bespreken voor de conferentie haar onderzoek van de vredesverdragen en met Italië, Hongarije, Bulgarije, Roe menië en Finland had beëindigd. Bevin stelde voor, het vaststellen van een datum voor een week uit te stellen, en hij wees er op, dat men de vredes conferentie niet tot in hot oneindige kan uitstellen. „Indien wij niet tot overeen stemming kunnen komen, moeten wij dit eerlijk toegeven en om hulp van buitenaf vragen". Ook het voorstel van Byrnes om de uitnoodigingen onmiddellijk te verzenden kon in de oogen der ministers geen ge nade vinden. Eerder in de besprekingen had Bevin voorgesteld het vraagstuk, van de sou- vereiniteit over de Dodekanesos (vroe ger Italiaansch. thans door Griekenland opgeëischt) te besproken, doch Molotof deelde mede, dat hij meer tijd noodig had om een aanvaardbare formule te vinden. Byrnes stelde voor, zoo spoedig moge lijk te trachten tot overeenstemming te komen. „Zooals het nu gaat", aldus Byr nes, „is het niet waarschijnlijk dat wij voor September 1947 tot overeenstemming komen". Bevin stelde daarop voor, dat Vrijdag aanstaande de besprekingen over de vredesverdragen met de Balkanlandcn beëindigd zullen moeten zijn. De plaats vervangers van de ministers zullen op nieuw een agenda opstellen en de mi nisters zullen voortaan tweemaal daags bijeenkomen. Deze voorstellen werden aanvaard. De ministers zullen Maandagmorgen om half twaalf weer bijeenkomen. Het woord is aan La Rochefoucauld: Fouten zijn altijd vergefe lijk als men de kracht heeft, zè te bekennen. Nederlandsche Ministers confereerden in Londen Zaterdag hebben de ministers dr. Beel, Drees en Van Royen te Londen bespre kingen gevoerd met dr. Van Klcffens, terwijl ook de Nederlandsche ambassa deur te Parijs, jhr. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer. aldaar verwacht zou worden. Gelijk men weet bevonden zich dien dag ook Prins Bernhard en zijn ad judant in de Britsche hoofdstad. Het ANP meldde hierover hedenmorgen het volgende: De Nederlandsche ministers, die ge durende het weekend besprekingen te Londen hebben gevoerd zijn Zondagmid dag per vliegtuig naar Nederland terug gekeerd. Nader vernemen wij. dal de ministers Drees, Beel en Van Royen te Londen een ontmoeting hebben gehad met ,mr. E. N. van Kleffens. minister zonder portefeuille en vertegenwoordiger van Nederland in den Veiligheidsraad, en jhr. mr. Tjarda van Starkcnborgh Stachouwer, den Ne- derlandschen ambassadeur te Parijs. De Nederlandsche ambassadeur te Londen, jhr. mr E. F. M J. Michiels van Ver- duynen was bij deze ontmoeting aanwezig. Over den aard van de besprekingen is niets bekend. Wel kan echter gezegd worden, dat de ministers geen contact met de Kngclsche regeering hebben ge" had. In en om 's lands vergaderzaal (Van onzen parlementairen redacteur). Donderdag 27 dezer komt de Tweede Kamer bijeen. Het desbetreffende besluit, ook wat de samenstelling van de agenda betreft, is blijkbaar pas gevallen, nadat voorzitter v. Schaik een onderhoud heeft gehad met den formateur. Het ging er om, of wellicht dien datum het nieuwe Kabi net al in elkaar zou zitten of dat de bij eenkomst nog onder het demissionaire bewind zou geschieden. Dat dit laatste het geval is. mag men nu wel 'als vast staand aannemon Zelfs indien a.s. Don derdag vast zou staan, wie er van den nieuwen ploeg deel zullen uitmaken, is het hoogst onwaarschijnlijk, dat er boven_ dien voldoende gelegenheid zal zijn ge weest om het Regoeringsprogramma in een Ministerraad definitief te doen vast stellen. In elk geval is de rondgezonden Kamer-agenda aldus ingericht, dat er van het uitspreken van oen Rcgeerings- verklaring op den 27sten nog niets schijnt te komen De kans, dat begin Juli een en ander gereed zal zijn is echter groot en het ligt voor de hand. dat de nieuwe Re geering van haar kant wel bereid zal zijn, in een bijeenkomst van de Kamer den volke kond te doen omtrent haar pro gramma. Dit is een eisch van wellevend heid niet alleen tegenover de Staten- Generaal, maar ook van een juiste toe passing van de meer dan ooit weer te eerbiedigen staatsrechtelijke beginselen, die de betrekkingen tusschen Kabinet en Volksvertegenwoordiging in een land als het onze hooren te beheerschen. Brood-NSB'ers en een Radio-Reporter Vanmorgen ls het tribunaal aan de Dreef te Haarlem begonnen met de lange rij van politiek gedetineerden, die in de komende maanden voor het hekje zullen verschijnen. Aks eersten kwamen vier leden van de NSB voor het college, dat onder presidi um van mr. T A. M. A v. Löben Seis zitting had. Het waren allen ex-NSB-ers, die thans spijt als haren op hun hoofd hebben, dat ze zich ooit onder de rood zwarte vaan schaarden, uilen min of meer broodprofeten van het Nazidom, zooals de los-arbeider A. den E., die vla de O.T in Duitschland verzeilde en daar voor f 60 in de week „Hilfslagerftihrer" werd De verdediger vond de veertien maanden, die Den E. nu al gedetineerd is, voldoende straf en vroeg om een mild oordeel van het tribunaal Bij C. P. v. N., een dame, die pas in 1944 lid werd van de NSB, was het niet zoo gemakkelijk de gegevens los te krijgen, al wezen diverse getuigenver klaringen in de richting van lidmaatschap e.d. Maar zij zelf beweerde pertinent slechts lid geweest te zijn van den Neder- landschen Volksdienst: „Ik hou heelemaal niet van speldjes dragen....!" De hoofdschotel van dezen eersten zit tingsdag was de zaak tegen den NSB- radioreporter J. de V.. vroeger journalist bij een Amsterdamsch blad, destijds fi nancieel zeer zwak staande en een vrij willige terwerkstelling in Duitschland als eenig redmiddel ziende. In Duitschland kwam De V. bij de „Deutsche Rundfunk" terecht cn daar verzorgde hij causerieën voor den beruchten Bremenschen zender. Toen hij in ons land terugkeerde vond hij bij den BNO emplooi en „versloeg" onder meer de installatie van burgemees ter Westra, het bezoek van Mussert aan Noord-Holland cn toen de geallieerden 's-Gravenhagc bombardeerden maakte hij een reportage: Bommen op den Haag. Voor het tribunaal wilde hij het laten voor komen, alsof hij alleen maar economische praatjes had verzorgd, en in Duitschland zouden zijn aspiraties niet hooger zijn gegaan dan het verkoopen van koelkas ten. De verdediger van den ex-verslaggever hoopte, dat de leden van het Tribunaal een brief, verscheidene aantijgingen tegen V. inhoudende, met het noodige zout zou nemen en hij wees op de onmogelijkheid om de loutere weergave van actucele ge beurtenissen als propaganda te betitelen. Bovendien heeft deze beklaagde reeds zoo danig van zijn opsluiting te lijden gehad, dat cenige clementie op haar plaats zou zijn. Het Tribunaal zal uitspraak doen over 14 dagen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1