Haarlems Dagblad f Veiligheidsraad I - ri De Krant in Spaansche impasse Molotof wacht op nieuwe instructies over Triest Merkwaardige verdeeling der Duitsche steenkolen Levering aan vroeger vijandelijke en neutrale landen IHet nieuwe Schoenennummer naaBfsitniJodc; 8O0 .Taarcrane No. I Hüfls Bureaux: Groote Houtstr. 83 en Soendaplein 37, Haarlem Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 I>i recten r- Hoof<1 rexlacteu rItobert 25 .Tit 111 1»<C Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. Postgiro 273107. Redactie 10(500. Dir.-Hoofdred. 15054 T~\E spoorwegverbindingen met het Oos- ten des lands zullen worden versneld. Zij zullen ook worden vermeerderd: men zal later in den avond kunnen reizen. Dit is een goed bericht. Het toeteekent weer een nieuwe materieele verbetering in den toestand bij de vele, die sinds de be vrijding zijn ingetreden. Maar de krant is ook een verkeersmid del, een zeer belangrijk verkeersmiddel ■tusschen de menschen onderling. Dat het zich tot den geest richt maakt het vooral niet van minder beteekenis. Als ik nu lees dat de Fransche dagbladen weer in om vang verdubbeld worden zij waren al tweemaal zoo groot als de Nederlandsche voel ik wel eenige bitterheid over de wijze, waarop deze zaak in Den Haag verwaarloosd is. De Franschen zijn ten aanzien van het verkrijgen van kranten papier In geen gunstiger positie dan wij. Hun land bezit een rijken bodem, zoodat zij een ruimer keus in voortbrenging hebben. Maar daartoe behoort geen bruik baar papierhout. Evenals wij zijn zij daar voor aangewezen op de bosschen van Noordelijke gebieden. Onze financieelc toestand is slecht. Maar de Fransche is niet beter. Zelfs baart de voedselvoorzie ning in Frankrijk veel grooter zorgen dan de onze en zoo was het verleden jaar ook al. Niettemin heeft men in dat land ge zorgd dat het verkeersmiddel Dagblad tijdig in staat werd gesteld, zijn belang rijke taak naar behooren te vervullen. Men heeft dat niet gedaan om de kran- tenmenschen een plezier te doen, maar omdat men er een landsbelang in zag. Zoover Is men nu in Den Haag ook. Maar het heeft zooveel tijd gekost om dit be grip te doen doordringen, ofschoon de vakmenschen van de bevrijding af geen poging onbeproefd hebben gelaten om te bewerken, dat men op de internationale papiermarkt achteraan de queue is ko men te staan. Ik heb al meer over deze zaak geschre ven. Ik doe het opnieuw, nu het Neder landsche bericht over verbetering van het spoorwegverkeer en het Fransche over verbetering van het dagelijksch nieuws- en voorlichtings-verkeer er aan leiding toe geven. De oude methode van doorhameren op het aambeeld is nog al tijd de beste om resultaten te bereiken. Een jaar geleden is in Den Haag voor gesteld, dat het dagbladbedrijf in Neder land zelf de zaak in orde zou maken. Was dat voorstel aanvaard, dan zou zij nu al lang en breed in ■erde geweest zijn. Maar men wilde het bepaald beter we ten dan de vakmenschen. Nu zal het een meevaller zijn als die er nog in slagen kunnen om iets te bereiken, want zij ziin van de markt weggehouden en de markt is uitverkocht. Er bestaat op het oogen- blik nog geen enkel vooruitzicht oo ver grooting van den omvang der Neder landsche dagbladen De schuld van de vakmenschen is dat niet. Het komt mij voor dat alles in het werk gesteld moot worden om verandering in dezen toestand te brengen. Het Neder landsche herstel Is te dezen opzichte ach terop bij dat in andere landen. Buiten- landsche bezoekers, zelf gewend aan pa pier-restricties in hun land, beschouwen •niettemin de Nederlandsche dagbladen met stomme verbazing en vragen: hoe is dit mogelijk? De Engclsche pers klaagt over haar eigen papier-beperkingen. Zij beschikt over een veelvoud van onze toewüzingen. maar voelt zich nog geremd omdat zii meer zou willen doen. De Bel gische. Zwitsersche en Scandinavische dagb'aden zijn alle veel ruimer van grondstoffen voorzien dan de onze Dat beteekent dus. dat ook in die kleine lan den een veel ruimer voorlichting bestaat dan in Nederland, hetgeen het herstel en de samenwerking der bevolking dagelijks en direct bevordert Wij putten ons uit In pogingen om in onze kleine ruimte zooveel mogelijk te geven, maar kunne" velerlei niet toelichten en velerlei niet stimuleeren en bevorderen op de wijze waarop wij weten dat dit zou moeten ge beuren. eenvoudig en alleen omdat het panier ontbreekt. F.r is in deze zaak een kortzichtig en bekrompen beleid eevoerd. R. P Koningin verleent gratie He minister van Justitie maakt bekend dat de Koningin aan A. L. W. Steentjes te Zaltbommel gratie heeft verleend van de doodstraf, hem opgelegd bil arrest van den Rijz. Raad van Cassatie. Do doodstraf ls in het gratiebesluit ver anderd in een levenslange gevangenis- si raf Steentjes heeft eenige personen uit het Wcstland wegens het verrichten van sabotage bij de politie te Naaldwijk aan gebracht, ten gevolge waarvan een hun ner door de Duitschers werd geëxecu teerd en een ander In de gevangenis over leed De Veiligheidsraad en de Atoomrom- mlssle zullen van het Huntercollege te New- York verhuizen naar de Ral/aal van het Hudson-hotel midden tn New-York's city. De post van minister van voedselvoorzie ning In het kabinet van Bldault zou worden bezet door Yves Farges, een llnksch verzets leider. Vruchtelooze besprekingen Opnieuw studiecommissie in het vooruitzicht Maandag kwam de Veiligheidsraad Ncw-York bijeen ter voortzetting van de discussie over de Spaansche aangelegen heid. Het voorstel van den Poolschen af gevaardigde, om de leden der UNO rccte aanwijzing tot het verbreken der di plomatieke betrekkingen met Franco te geven, was opnieuw aan de orde en gedelegeerden gingen thans over tot stem ming, waarbij dit voorstel met zeven te gen vier stemmen wertï verworpen. Po len, Rusland, Frankrijk en Mexico stem den voor. Dr. Evatt, de Australische afgevaardig de. herinnerde er voor de stemming aan. dat de sub-commissie voor de Spaansche kwestie tot de slotsom was gekomen, dat het regiem van Franco slechts een po- tentieele bedreiging van den vrede vormt en dat de Veiligheidsraad alleen kan be sluiten diplomatieke betrekkingen te verbreken, indien een regeering een wer kelijke bedreiging voor den vrede vormt Na het verwerpen van zijn voorstel legde de Poolsche afgevaardigde een nieuwe resolutie aan de vergadering voor, waarin hij er op aandringt, dat de Veiligheidsraad de Spaansche kwestie op de agenda houdt en niet later dan 1 Sep tember weer zal opvatten om te beslissen, welke practische maatregelen genomen kunnen worden. Dr. van Kleffens, de Nederlandsche af gevaardigde in den Veiligheidsraad, dit heden per clipper uit Londen te New- York is teruggekeerd, werd op deze bij eenkomst van den Veiligheidsraad ver vangen door dr A. Loudon, buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur van Nederland te Washington. Weer een studiecommissie. Over de nieuwe Poolsche resolutie ont- Nederland dankt de R.A.F. voor een gift, bestaande uit postduiven. Ter ver vanging; van dc postduiven, die tijdens dé bezetting door de Duitschers werden gedood, heeft de postduivendtenst der Itojul Alrforce duizenden kostbare dui ven aan de Nederlandsche duivenlioii- ders afgestaan. Als dank voor deze kost bare gave hebben de Nederlandsche dui- veiihouders een symbolische schilderij aangeboden. Tijdens dc aanbieding van het geschenk. Links wing commander I/oa Hayiier, rechts de lieer P. Vuyk. (P) stond een langdurige en gecompliceerde discussie, waarbij de meeningen van Rus land en Polen zich opnieuw direct tegen over de standpunten van Amerika en Engeland stelden. De Brit Cadogan wenschte de Spaansche kwestie alleen op de agenda te handhaven, wanneer de kwalificatie van Spanje aLs een ernstig gevaar voor den vrede zou wor den geschrapt. Gromyko verzette zich daartegen, terwijl de Amcrikaansche af gevaardigde de Britsche meening bleek te deelen. Om een einde te maken aan de ontvruchtbare discussie stelde de voorzit ter voor. dat de gedelegeerden zouden trachten onderling tot een accoord te ko men. Op verzoek van den Poolschen ge delegeerde werd besloten een commissie te benoemen die het Poolsche voorste! zal bestudeeren Woensdag zal de Veilig heidsraad weer bijeenkomen, waarschijn lijk zal dan de genoemde commissie wor den samengesteld. Het woord is aan Alfred de Musset: De roem is een laatbloeien- de plant, die graag bij gra ven groeit. Zal Koning Leopold aftreden? Nieuwe ontwikkelingen in België verwacht Volgens Un. Press wordt i« gewoonlijfc goedingelichte kringen der Belgische hoofdstad beweerd dat Leopold misschien, naar België zal terugkeeren om te abdi- ceeren ten gunste van zijn zoon Boude- wijn. Het heet in deze geruchten dat een jurist uit Brussel naar de koninklijke re sidentie in Zwitserland is vertrokken om daar zekere problemen inzake Leopolds belangen te regelen. Verder zou 's koning secretaris Jaques Pirenne die als inter mediair tusschen Leopold en de Belgische regeering fungeert Maandag besprekingen hebben gevoerd met den president van de Kamer, Van Cauwelaert en den president van den Senaat. Robert Gillon. Over deze besprekingen zijn geen inlichtingen be schikbaar, doch in een niet al te verre toekomst zouden nieuwe ontwikkelingen te verwachten zijn. Beslissingen der vier Ministers worden opgehouden Ondanks dc beslissing van Zaterdag dat de Parijschc conferentie bespoedigd zou worden, waarbij werd afgesproken dat dc onderhandelingen over dc Balkan* vrcdesverdrageii voor Vrijdag zouden worden beëindigd, is het tempo in de zit ting van Maandag belangrijk vertraagd door de houding van Molotof. die uitstel vroeg om de rapporten der plaatsvervan gers over Italiaansche kwesties te bestu deeren, ofschoon zoowel Byrnes als Bevin van incening was dat de ministers alle gelegenheid hadden gehad om deze rap porten grondig te verwerken. Dienten gevolge kwamen in dc bijeenkomst vai Maandag slechts zeer ondergeschikte on dcrwerpen ter sprake, waarover de mi nisters het overigens niet eens konden worden. Slechts over de lijst van kruisers, die Italië zal mogen behouden, werd een ac coord bereikt, waarbij Molotof echter het voorbehoud maakte dat deze lijst alleen dan zal gelden wanneer men het eens kan worden over de lijst van kruisers die Italië aan ieder der groote mogend heden zal moeten afstaan. Een der redenen waarom Molotof den voortgang der besprekingen belemmerde, was het feit, dat hij wacht op nieuwe instructies uit Moskou ten aanzien van de kwestie Triëst, die als het vitale pro bleem van het geheelc Italiaansche vre desverdrag wordt beschouwd Bovendien zijn waarnemers van meening dat de Russische afgevaardigde een beslissing over Triëst zoolang mogelijk wil tegen houden, om zoowel de Fransche als de Italiaansche communisten voor onaange name verrassingen te bewaren. Met dit al wordt de verwachting dat het tempo der conferentie zal worden verhoogd, tamelijk illusoir; wanneer de nieuwe in structies uit Moskou over Triëst zoodanig zouden zijn dat Molotof tot een accoord zou worden gemachtigd, is er echter kans dat de overige problemen in snel tempo worden afgehandeld. De opbrengst der Duitsche kolenmijnen moet thans, volgens besluit der Ameri- kaanschc cn Britsche rcgecring, gedeeld worden door elf Europceschc landen. Be halve dc zes geallieerden België. Neder land, Frankrijk, Noorwegen. Denemarken cn Luxemburg, die tot voor kort als eenige belanghebbenden en leden van de Europceschc stccnkoolorganisalie toewij zingen ontvingen, krijgen ook twee vroe ger vijandelijke landen thans hun deel: Finland en Italië zijn nl. tegelijk met de neutralen Zweden. Zwitserland en Portu gal tot de stcenkoolorganisatie toegelaten en deelen dientengevolge in de saldo-op brengst. Er hebben reeds verschepingen naar deze landen plaats. Dit besluit heeft in de geallieerde lan den groote verbazing gewekt, daar do re sultaten van de Duitsche steenkooldel- ving tamelijk laag zijn en een verdere daling verwacht wordt. De toewijzingen aan de Britsche zóne van DuiUchland en aan België en Nederland moeten tenge volge van deze nieuwe regeling verlaagd worden, waartoe reeds opdracht is gege ven. De onthulling van deze opzienbaren de beslissing werd aan Reuter gedaan door officieele personen van de Noord- Duitschc steenkoolcommissie. Men ver wacht dat de Westelijke geallieerden te gen dezen gang van zaken, die de ateen- koolvoorziening van West-Europa in groot gevaar brengt, zullen protesteeren. Gedurende de zitting van Maandag hebben de ministers nog een Oostenrijk- sehen eisch op een gedeelte van het Ita liaansche grondgebied tusschen Innsbrücfc en Villach afgewezen. Molotof traineert. De ministers hielden zich verder lang durig bezig met de discussie der Fran sche aanspraken op grenswijziging met Italië eon betrekkelijk minder belang rijke kwestie zonder dat men een uit eindelijke schikking kon bereiken. Molo tof wierp zich hierbij als kampioen voor Italië op en wilde dat men geen beslis sing zou nemen voor dat het memoran dum dat de Italiaansche ambassade op den zesden Mei had ingediend voldoende door de ministersconferentie bestudeerd zou zijn. Byrnes merkte op dat de Ita liaansche rcgecring voldoende gelegen heid had gehad om haar zaak te beplei ten en dat de conferentie voldoende tijd had gehad om het probleem te bestudee ren. Molotof hield echter voet bij stuk en er werd geen overeenstemming be reikt. Heden zullen da besprekingen wor den voortgezet. In den loop van de maand Juli ko men voor een 6choenenbon in aan merking. zij, wier stamkaartnummer eindigt op het cijfer 1, voor zoover zij sedert 1 Januari 1945 nog geen 6choe- nenbon hebben ontvanger.. De plaat selijke distributiediensten uilen na 1 Juli a s. bekend maken op welke da gen men onder overlegging van zijn stamkaart met bijbehoorend inlegvel, den bon kan afhalen. Japansclie opiumlianriel wordt uitgeroeid Volgens Amcrikaansche mededeelingen is 90?i van don voor-oorlogschen wereld- sluikhandel In verdoovende middelen bij dc bron in Japan den kop ingedrukt. De bezettingstroepen der Ver Staten in Ja pan hebben een hoeveelheid heroïne ter waarde van 1.000.000 dollar vernietigd en andere narcotica In beslag genomen. Het is thans ook verboden papavers voor de opiumwinning te telen. Aan hei rapport over den handel in verdoovende middelen is ook een gedeelte gewijd aan pogingen van de Amcrikaan sche autoriteiten, den algemeenen Japaft- schen gezondheidstoestand te verbeteren, zooaLs door de inenting van 16.000 000 kin deren tegen cholera en binnenkort ook tegen andere ziekten. De Inflatie in Hongarije verloopt zoo fan tastisch snel. dat de drukkers van bankbiljet ten niet meer aan de vraag kunnen voldoen. De prijzen op de zwarte markt stijgen met 100 a 150 per uur. Ten gevolge van groeiende antt-Britache geestesgesteldheid in het Ruhrgebied hebben reeds honderden zich naar de Sowjet-zone begeven om daar hun geluk te bcproevea. Ben der oorzaken ls de voedselschaarschte.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1