Haarlems Dagblad Hoe staat het met onze kolen? Onze Auto's Belangrijke beslissingen der vier Ministers West-Indische delegaties bij den Minister Dr. Beel 60c .Tuargang \o. 1B3BS Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 —MM.-U>A SolJOQ U.ip ll| 3||> lljitmc J I I Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pcerebootn VilJiUs 2« Junl 1»»0 Uitgave 8tlchtlng Voorlichting Abonnementen: p. week 31 cL per kwartaal f 4. Postgiro 273107. Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 HAAGSCHE mededeelingen verzekeren, dat Nederland nog maar één derde van het aantal auto's, dat voor den oorlog over zijn wegen snelde, bereikt heeft. Wij hadden er honderdduizend; nu wordt een totaal van drieëndertigduizend ter nauwernood bereikt. Velen zal dit verwonderen. Zij krijgen niet de indruk dat het verschil zóó groot is. Wie door Amsterdam of Den Haag wandelt doet de ervaring op, dat hij even behendig bij het oversteken moet zijn als vroeger. En op de groote rijks wegen snorren soms heele colon/nes voor bij. Maar wij kunnen ons het motorisch gedrang uit de dertiger jaren niet zoo goed meer voorstellen. Het is te lang geleden. Ook maken onze tegenwoordige verkeerslegioenen bijzonderen indruk door hun merkwaardige samenstelling. Zij zijn veel interessanter dan hun voor gangers, die uit bLinkende, geruischloos- voortglijdende moderne wagens bestonden. Welk oen tijd was dat! Welk een beeld van welvaar', toonden de wegen, die zelf zoo onberlspelijk-vlak, modern en welver zorgd waren. Maar ook: welk een saaie eentonigheid kenmerkte ons verkeer! Dat is nu heel anders. Gisteren las ik in een Engelsche beschouwing over de Geschiedenis, dat iedere weg en ieder veld tot ons spreken, van de Historie en een schalksche commentator had er een teekening bij gemaakt, waarop een eenigs- zins ontstelde Engelschman langs een korenveld wandelde en uit het ruischend graan King Arthur, King Henry VIII, Nell Gwynn en andere vermaardheden uit het verleden, met de bekende antieke hoofdtooisels, zag verrijzen. Zulke stoute sprongen der verbeelding hebben wij niet van noode. Ons verkeers- wezen voert ons een groot deel van. de historie van het automobilisme direct voor oogen. Heb ik niet pas nog een Dion Bouton aanschouwd, ergens in de buurt van Oegstgeest, die van handrem en versnellings-hefboom „buitenboord' voorzien was, opgewekt door kuilen ei over bulten van een getelsterden klin kerweg sprong en de onverwoestbaarheid van dit oude product opnieuw bewees? Het moet een wagen-anno 1908 of 1910 zijn geweest. Den Haag onderschat den historischen rijkdom, in deze dagen op ons wegennet tentoongespreid. Het zegt nuchter: „Auto's, die vroeger na 4'.'j jaar werden afgedankt, worden nu gemiddeld tien jaar in dienst gehouden". Het is veel aardiger dan deze kille zinsnede aan geeft Welk een keur van modellen levert onze rijdende historische tentoonstelling op! En er zijn er bij, die verrassende snelheden ontwikkelen. Hun motoren hebben den tand des tijds beter weerstaan dan hun rammelende, soms zelfs lichtelijk- zwiepende carrosserieën. De meeste zijn wat verveloos van uiterlijk, maar hun eigenaars kijken daarom niet minder verheugd uit de portierraampjes. Zij rij den immers! Gisterenavond wou hij niet, maar vanochtend is-ie toch weer, na veel listig gebruik van de „choke" en een ben- zine-injectie te juister plaatse, gestart. Als de linker-achterband het houdt zal het leven vandaag schoon zijn. Er zijn ook blinkende niieuwe wagens. Zij vormen een minderheid. Zij zijn mooi, maar niet zoo boeiend. Het avontuurlijke element en de bekoring van het verleden ontbreken er aan. Daar staat natuurlijk te genover, dat zij steeds tot rijden bereid zijn. Den Haag geeft niet op hoeveel nieuwe wagons er zijn. Het doet wel alsof het ons heele automobilisme heeft nageke ken, hetgeen ik niet geloof en beweert dat van de drieëndertigduizend wagons er ongeveer zestienduizend in goeden staat zijn. Voor dertienduizend zijn geen re-served eelen aanwezig en als ge dit leest wordt het u duidelijk, waarom zooveel auto's zich met zoo bedachtzame traag heid voortbewegen Hun eigenaren wa gen maar liever niets op de golvende be stratingen, die Duitsehe verwaarloozing in dit land heeft achtergelaten. Als er een onderdeel van eenig belang bezwijk' is het immers met hun auto-vreugd af- geloopen. De belangrijkste afdeeling vormen niet de personen-, maar de vracht- en bestel auto's, waaraan deerlijk tekort bestaat, tot groot nadeel van het herstel van on- bedrijfsleven In totaal komt Nederland zeventigduizend auto's tekort om de ver keersmoeilijkheden te kunnen overwin nen, die des te ernstiger zijn omdat de spoorwegen ondanks snelle verbete ringen nog lang niet in staat zijn, hun oude vrachtvervoer te verwerken en de binnenscheepvaart door Duitechen roof zwaar geteisterd is. Het is een geducht tekort en alle schil derachtigheid van de rijdende historische tentoonstelling, die overigens erg kost baar in het gebruik is door haar olie- en benzine-dorst en haar talrijke defecten kan niet beletten er opnieuw op aan te dringen, dat meer deviezen worden be schikbaar gesteld om in den toestand verbetering te brengen. Sympathie wekt het antieke deel van ons automobilisme ongetwijfeld. Het voert een moedigen, hardnekkigen strijd om zich te handhaven: een strijd waarin te genslag en tijdverlies, teleurstelling en pech zich voortdurend doen golden en waarin de „panne" veelvuldig ls gelijk in de eerste jaren van deze veelbewogen, niet onder een gelukkig gesternte gebo ren twintigste eeuw. R- P. Fransche en Grieksche territoriale eischen ingewilligd Overeenstemming in adembenemend tempo Op de bijeenkomst van Donderdagmid dag hebben de vier ministers te Parijs enkele vérgaande besluiten genomen die voor den voortgang der conferentie van liet grootste belang zijn. Zoowel in de kwestie der Fransch-Ilaliaanselie grens wijzigingen als in die van den status van den Dodckancsos konden de ministers tot een accoord komen: De Fransche eischen tot wjjziging van de Frans-Dali- aansche grenslijn werden ingewilligd de Dodekancsos werd aan Griekenland toegewezen. Verder werd de omvang van de Itulgaarsche marine gesteld op 7.250 ton en 3.100 man personeel en tenslotte kwamen de ministers nog overeen dat de Roemecnschc activa in het buitenland zullen worden gebruikt ter vereffening van de geallieerde vorderingen op dat land. Direct na het begin van de besprekin gen van Donderdag verraste Molotof de aanwezigen met de mededeeling, dat hij bereid was zoowel de Fransche eischen als de Grieksche aanspraken in te wil ligen. Dientengevolge verliepen de be sprekingen zeer vlot zoo vlot zelfs dat Byrnes op een bepaald moment opmerkte, dat hij even tijd noodig had om op adem te komen. Toen senator Vandenberg, die deel uitmaakt van de Amerikaanschc delegatie, hot Palais Luxembourg verliet, verklaarde hij glimlachend: „Ik geloof bijna, dat ik mijn koffers kan beginnen Ie pakken". Vandaag om vier uur in den middag, komen de ministers weer bijeen om de besprekingen over de Balkanverdragen en de andere tot dusver nog niet geregel de kwesties voort te zetten. Men ver wacht thans, na een zoo succesrijken dag als die van gisteren, goede resultaten ten aanzien van het snelle verloop der con ferentie. In diplomatieke kringen hoopt men dat de ministers vandaag de Itali- aansche koloniën zullen afhandelen. De sub-commissie, die de vier minister eenigen tjjd geleden instelden om he Amcrikaansche plan ten aanzien van do Tlaliaansche koloniën te bestudeeren. heeft bekend gemaakt dat zij overeen stemming heeft bereikt en dal besloten is de kwestie der koloniën niet in het vre desverdrag op te nemen doch een jaar te wachten met de regeling van dit pro bleem, terwijl intusschen Italië al zijn aanspraken op zjjn vroegere gebieden laat varen. JOEGOSLAVIë EN TRIcST. Kardelj, de vice-premier van Joego slavië, heeft met een „ijzeren gordijn" ge dreigd, indien de kwestie Trlëst niet naar genoegen der Joegoslaven zou worden ge regeld Dit betoekent dat Joegoslavië van plan zou zijn, zich te isolceren van elke internationale samenwerking. Zelfs het door Molotof geopperde en door de dere ministers afgewezen compromis voorstel vond Kardelj onaanvaardbaar. Hij zeide: „De eenige oplossing voor het probleem Triest, die voor Joegosla vië aanvaardbaar is, is de Joegoslavische souvereiniteit over de stad". Kardelj voegde er aan toe, dat hij Molotof ont moet en hem het Joegoslavische stand punt uiteengezet had. Kardelj verwierp ook het denkbeeld om de kwestie Triest aan de vredesconferentie der 21 landen voor te leggen, en zeide niet te gelooven. dat de UNO er een oplossing voor zou kunnen vinden. Indien het probleem Triëst in Parijs niet wordt opgelost, is Joegoslavië niet van plan het in Sep tember voor de algemeene vergadering in de UNO te brengen. Gistermorgen hebben de Curacaosche en Surinaamsche commissies een eerste officieel onderhoud gehad met den minis ter van Overzeesche Gcbicdsdcclen. Granaten op Gennep De burgemeester van de gemeente Gen nep (Noord-Limburg) heeft aan het De partement van Buitenlandsche Zaken medegedeeld dat Maandag j.l. een gra naat van zwaarkaliber terecht is ge komen op terreinen van het voormalig sanatorium aldaar, terwijl een andere in het gehucht de Looy te Ottersum ont plofte, beide zonder ongelukken te ver oorzaken. De granaten kwamen uit de richting Duitschland. Het woord is aan De Montesquieu: Eerst geeft het werk een reputatie aan den maker, daarna de maker aan het werk. „Stalin-prijs" De Sovjet-regeering maakte gisteravond officieel in Moskou bekend dat de Sta lin-prijs, die naar 24 uur geleden is aan gekondigd, werd toegekend aan den in ternationaal beroemden geleerde prof. Alexander Pavlovich Zhdanov, verleend werd „voor de ontdekking van nieuwe methodes voor de indeeling van atoom kernen met kosmische stralen" De Stalin-prijs bedraagt 100.000 roebel. herziet zijn plan (Van onzen Haagschen correspondent.) Naar ik verneem is dr Beel, sinds hem Woensdagavond duidelijk was gemaakt, dat men in de Partij van den Arbeid overwegende bezwaren had tegen de door hem gedachte samenstelling van het kabinet, van het op dat oogenblik ge koesterde plan teruggekomen. Met het bereiken van een bezetting die wel aan vaardbaar is, leek het echter nog niet bijster te vlotten, zoodat te betwijfelen viel, of de formateur nog wel voor het einde dezer week zou slagen. Hedenmorgen vergaderde de Twöede Kamer-fractie van de Partij van den Ar beid naar aanleiding van de gerezen on tevredenheid, die ik heb dien indruk vooral bestaat, omdat er nfet voldoende belangrijke posten aan vertegenwoordi gers van de Partij zouden worden toege wezen. Met name denk ik hier aan de posten van Buitenlandsche Zaken en van Overzeesche gebiedsdeelen. waarvan het heette, dat zij evenmin als het president schap in handen van de Partij van den Arbeid gegeven zouden worden. Engeland voert brooddistributie in Felle critiek der oppositie Het Engelsche kabinet heeft gistermid dag besloten de brooddistribulie in te voeren en deze op Zondag 21 Juli a s. te laten ingaan. Tegciyk wordt het vleesch- rantsoen niet onbelangryk verhoogd. De leider der oppositie, Winston Chur chill. oefende kritiek op dit regecrings- besluit. Hij noemde het „een der ernstig ste mededeelingen die ooit in vredestijd In het Lagerhuis zijn gehoord". Hij be treurde, dat aan het parlement geen cij fers waren verstrekt die dit besluit kon den rechtvaardigen. „Welke bezuiniging verwacht ge van dit bijzonder ingewik keld 6telsel van broodrantsoeneering, dat we zelfs in de donkerste dagen van den duikbootenoorlog niet hebben gekend", zoo vroeg hij. Strachey, de minister van voedselvoor ziening antwoordde, dat de rantsoenee ring op dit peil, van het Britsche volk geen sterke vermindering in hun brood- verbruik zou eischen. de rantsoeneering zou het land in staat stellen om, gezien de kleinere voorraden, de broodvoorzie ning in voldoende mate te handhaven. Churchill vroeg vervolgens of dit de in leiding was voor nog grootere beperkin gen in de naaste toekomst. Er speelde zich wilde tooneelen in het Lagerhuis af. toen de Labour-afgevaardigden tegen deze uitlating fel protesteerden. Churchill bleef er bij, dat hij de feiten wilde ken nen die deze „uiterste maatregel" recht vaardigen. Het groente-conflict te Haarlem, wagens groente door do stad en op groente voor abnormale lage prijze irootliandelaren reden gisten ersclilllende punten werd de/, aan liet publiek verkocht. Bevredigende invoer en productie Er Is In Nederland oenlge ongerust lu-ld gewekt door een bericht uit buitenlandsche bron, volgens hetwelk dc zendingen van liultenlandsclie kolen in de komende maan den zouden verminderen, l)lt bericht Is iu- tussclicn tegengesproken. ANP Vernam naar aanleiding van dit bericht van Ir. Paulen, plaatsvervangend Nederlandsch vertegen woordiger In het Europeesche steenkool- comité, Met volgende: Onder dc oude regeling heeft Nederland een behoorlek aandeel ontvangen. Volgens de gegevens was aan Nederland van Juli 1945 tot April 1946 toebedeeld een hoeveel heid van 1.081.700 ton steenkool. WIJ kre gen echter 1 146.000 ton Of 106 procent. Belft'lö kreeg b.v. 95 procent (1 628 000 ton van de toegezegde ca. 1.710.000). Dit zijn hoewelhcden. die uit het Ruhrgeblcd kwa men. Uit Amerika zou Nederland krijgen 1 162 500 ton. maar door de stakingen wer den slechts 904.000 ton geleverd. In totaal kreeg Nederland van de toegezegde kolen 91 procent en België 94 procent. België kreeg een grootere hoeveelheid kolen, om dat het meer geïndustrialiseerd ls dan Ne derland. Sedert April ontvangen enkele 'anden steenkool, die er voordien geen kregen. ZIJ z(Jn echter vroegere afnemers van Duitsch land. en Zweden kan nu b.v. hout voor den wederopbouw leveren, dat het zou versto ken. als het die kolen niet kreeg. BIJ Italië staat de zaak eenlgszlns anders. Daar moes ten Ruhrkolen lieengestuurd worden, omdat de door Amerika toegezegde leveranties als gevolg van de stakingen achterwege bleven. Over de iiiiianil Juli zal Nederland uit het Hiilirgehleil 160.1100 ton steenkool ont vangen. België slechts 100.000 ton. Volgens de nieuwe formule, die In de toekomst zal gelden, zal Nederland zeker niet slechter worden bediend dan In liet verleden. Nie mand behoeft zich daar bezorgd over te maken. In September hopen do Engelschen ln het Ruhrgebled de productie op te kunnen voeren tot 200.000 ton per dag Ook deze vooruitzichten zijn zeer bevredigend. De productie In Limburg. Ten aanzien van de productie van onze eigen Llmburgsche mijnen, die tenslotte het leeuwenaandeel zullen moeten leveren van de kolen, die Nederland noodig heeft, zij gemeld: ln het begin van dit Jaar meen de dr. Groothoff. de beheerder der mijnen, nog. dat op 1 Januari a s. de productie zou zijn opgevoerd tot 38.500 ton per 8-urlgen werkdag.In de week van 1723 Juni J.l. was clezx* 29.132 ton. Het, ls dus de vraag, of het begrootc cijfer zal worden bereikt. Het Vrijdag J.l. behaalde dagrecord van 30.000 ton ls belangrijk.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1