Soekarno Het nieuwe Ministerie Britten bezetten het Joodsche bureau uumiiuja Het Croote Spektakel neemt aile macht in handen Sjahrir en zijn gevolg ontvoerd doch later bevrijd Dr. Beel nog heden naar de Koningin Bewijzen van medeplichtigheid aan gewelddaden Truman spreekt veto uit «oc Jaartraner N'o, 1RS«7 H J H "1 "1 T Mwuulne t .lull iftif, Bureaux: Groote Houtstr. 93 B^™| "S^ 1 f!2l 1K"V"\ CJ[ I J f^lf I Uitgave Stichting Voorlichting en Soendaplein 37, Haarlem *^4, A A JL JL flm<* V>_i-4l Vf? AmJ Ji%^JL\JL Abonnementen: p. week 31 ct. IJmuiden: Kennemerlaan 154, J Per kwartaal f 4. Telef. 5437. Postgiro 273107. m t, ,«oor Dlrecteiir-Hoofdreflacteur: Robert Peercbocnn IT ,C/IC, Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 ZONDAGAVOND is dan eindelijk die atoombom bij Bikini gevallen, nadat een maan4enlange reclame-makerij aan dit groote spektakel was voorafgegaan. Nederlandsche lezers zullen het de krant niet euvel duiden, dat wij veel mededec- lingen en beschouwingen achterwege heb ben gelaten Zij hielden naar onze over tuiging slechts onzin en sensatie in. Zoo was er een verhaal over een radio-actieve wolk, die zich wel eens zou kunnen vor men en in storm tempo de aardbol rond reizen tot het haar op een goed moment geviel, haar radio-activiteit uit te storten. En zoo meer. De eigenschappen van zee water leverden ook dankbaar materiaal voor het slaan van alarm, zoodat rustig oordeelende menschen zich afvroegen: als er werkelijk zulke groote onzekerheden en gevaren aan de bom-op-Bikini verbon den zijn, als deze atoombom inderdaad zooveel erger is dan haar voorgangsters, die in de .Tapansche steden Hirosjima en Nagasaki ontploften, waarom is de Ameri- kaansche regeering dan zoo schandalig roekeloos, dat zij deze proef onderneemt' Hier en daar was het zelfs zoover geko men, dat men het vergaan van de wereld als een mogelijkheid voorzag. En vanmor gen wordt gemeld, dat de Parijsche kerken in geen jaren zoo druk bezocht zijn ge weest als op dezen Zondagmorgen. Dit wordt dan vermeld ten bewijze van het feit, dat men erin geslaagd was een aan tal menschen zeer bang te maken. Het komt ons voor dat het niet de taak van kranten en evenmin die van regeeringen is, de menschen bang te maken Haar taak is een gansch andere, namelijk de men schen te helpen. Wat de bom betreft, het ding is geval len en de uitwerking schijnt nogal teleur stellend geweest te zijn. Professor Alexan- drov, die de Russische waarnemer bij het experiment was, keek naar de wolk die zich op mijlen afstands ontwikkelde en merkte, vrij vertaald, op: „Is dat nou al les?" Nu moet ik daarbij zeggen dat deze professor natuurlijk niet onpartijdig is. want hij vertegenwoordigt de grootste concurreerende atoombom-firma. Maar anderen viel het ook niet mee. De hon derden schepen, die Amerika teveel heeft terwijl zooveel landen (waaronder het on ze) deerlijk gebrek aan schepen hebben, waren lang niet allemaal gezonken. Het eilandje Bikini was niet eens verdwenen en er wuifden zelfs nog palmen op. Om de eerste berichten interessant te maken, hebben de waarnemers er verhalen bij moeten doen over de kleuren van een vuurkolom, die tienduizend of njeer meters opsteeg. Straks zullen zij „in de lagune doordringen" en dan komt er nog wel meer. Misschien komt dan wel een tegen spraak van het bericht over de wuivende palmen, want dat maakt den indruk dat het nietige Bikini het vervaarlijke Ame rika en de groote wereld uitlacht. Nou en dat kan toch niet goed. Vijf oorlogsjaren schijnen nog niet vol doende bedreiging en schrikaanjaging ge leverd te hebben. Er moet per se groote 6ensatie geleverd worden. Hetzelfde ver schijnsel hebben wij na den eersten we reldoorlog bij een aantal menschen zien optreden. Het gebeurde toen in minder opzichtigen vorm, maar in wezen was het hetzelfde. Commander Wood, die uit zijn vliegtuig B 29 de bom wierp en de indrukwekkende woorden „Bom los" sprak, die „door de geheele wereld gehoord werden" (behalve door de millioenen menschen, die er, even als ik, niet naar luisterden, omdat zij zich mot heel andere dingen bezighielden), is veilig met zijn bemanning op zijn basis teruggekeerd. Het oorlogsschip, dat hij raken moest, heeft hij gemist. Hem moge de gedachte troosten, dat hij niet de eer ste is wien zooiets overkomt. En de Aarde draait, zij het dan niet met een bijzonder opgewekte menschheid, voort. Professor 7,hanov heeft honderd duizend roebel van de Sovjet-regeering gekregen voor zijn nieuwste atoom-ont dekking. Straks volgt dus wellicht een Russische bom-proef. Wij zijn nog niet be paald van de atoombom af. Maar bij volgende sensaties zal men toch moeten bedenken dat, al blijft een deel der menschheid vatbaar voor alle sensaties, een ander deel er de schouders bij ophaalt en het eigenlijk een grove en akelige ver tooning vindt. Dit groote deel begrijpt heel wel, dat voor de ontwikkeling der atoom-energie in heilzamen zin, ten bate der menschheid dus, deze bomwerperijen- met-groot-misbaar geen enkel nut hebben. En van de wetenschappelijke waarde van het experiment op Bikini gelooft het in het algemeen niet veel. De uitwerking van de bommen op Hirosjima en Nagasaki was immers al vastgesteld. Militaire over wegingen en machtsvertoon zijn kennelijk de beweegredenen voor dit. eenigszins mislukte, Groote Spektakel geweest. Wat het vergaan van de wereld betreft het ligt niet binnen menschenmacht haar te doen vergaan. Gelukkig niet. Want an ders zou het er, bij den eerstvolgenden Hitler die erin slaagt een aantal lieden even gek te maken als hij zelf ts, wel eens van kunnen komen. R. P Chavam es Sultanch. min.pres. van Por ztë, heeft in een radiorede bekend gemaakt dat hij een nieuwe partij gaat oprichten, de z.g. Democratische Partij van Iran. Zooals wij Zaterdag reeds in het kort meldden, heeft Soekarno „de volledige macht in handen genomen" tengevolge van de gebeurtenissen in het land, die wyzen op een tweespalt. I)e verklaring aarin Soekarno z(jn staatsgreep bekend maak!, luidde als volgt; „Met het oog op de gebeurtenissen in het land, welke hot welzijn en de onafhankelijkheid in gevaar brengen, heb ik, president van de republiek in overleg met het kabinet, op den 28sten Juni besloten persoonlijk alle macht in handen te nemen totdat in het land weer normale toestanden heersehen en het kabinet en de andere bestuursinstellingen weer normaal kunnen werken". Tegelijk werd het bericht bekend, dat Sjahrir en de ministers Darmawan cn Soedarsono Donderdagnacht uit liun hotel te Solo zijn ontvoerd door een bende ge wapende Indonesiërs. Onder de ontvoer den bevonden zich ook verschillend© lei ders van het republikcinsche leger. vinden van de gebeurtenissen en volgens de regels zou doorgaan. BEVRIJD. In den loop van hedenmorgen kwam hel bericht uit Batavia, dat Sjahrir en de andere ontvoerde autoriteiten door een kleine eenheid van dc T.R.I. zijn bevrijd in Soerakarta. Een telegram van de repu blikcinsche regeering te Djogjakarta aan de Indonesische autoriteiten te Batavia meldde hedenmorgen, dal Sjahrir in goede gezondheid te Djogjakarta is gearriveerd. Sohermerhorii hoven Van Mook? (Van onzen parlementairen redacteur) Er lijkt sprake van te zijn, dat prof. W. Schermerhorn benoemd zal worden als commissaris-generaal voor Indië. Dan zal vermoedelijk luitenant-gouverneur-gene raal dr. Van Mook onder den commissa ris-generaal komen te staan. Deze functie wekt een herinnering aan 1815, toen een drietal personen tot com- missarisgeneraal werden benoemd, ten einde in Indië het bestuur van de Engel- schen over te nemen, die tijdens de Fransche overheersching in ons land al daar geregeerd hadden, en om de opper ste macht aldaar uit te oefenen. Later, in 1825, is nogmaals een commissar is-gene raal benoemd met de opdracht een onder zoek in te stellen naar de verschillende bestuursstelsels. Het woord is aan. Vauvenargues: Het is een sterk teeken van middelmatigheid, altijd slechts matigen lofspraak te uiten. Vredesconferentie nog niet vastgesteld CRHTRKE WEEK VOOR I>E VIER MINISTERS Dc bijeenkomst der vier ministers van Zaterdag heeft, in tegenstelling met de verwachting, geen uitsluitsel gebracht ten aanzien van den datum der vredesconfe rentie. De ministers hebben geen overeen stemming kunnen bereiken, daar Molotof vasthield aan de meening dat eerst de vredesverdragen volledig moeten zijn af werkt. De groote vier gaat heden een kritieke week in, omdat in deze week de defini tieve beslissingen zullen genomen moeten worden over den datum van de vredes conferentie en de kwestie Triëst, terwijl tevens de Duitsche vraagstukken in be handeling komen. Men vreest dat het vraagstuk Duitschland, waarmede van daag begonnen wordt, tot scherpe ver schillen tusschen Rusland en de Engelsch- Amerikaansche groep aanleiding zal geven. Troebelen in Triëst Een menigte Italianen ls vandaag aan het plunderen geslagen In de Joego-Slavl- sche centra van Triest. Een Joeg-Slavische officier, die uit zelfverdediging van zijn vuurwapen gebruik maakte, doodde een Ita liaan en verwondde een tweede Eerder op den dag was een aantal wielrenners aange vallen. dat deelnam aan de „toer van Italië" Dit incident geschiedde op vijftien myi ten Zuiden van Triëst. (United Presse). SOEKARNO Zondagavond heeft Soekarno in een ra diotoespraak de vijfde colonne der links- radicale groepen ervan beschuldigd, Soe- tan Sjahrir en zijn gevolg te hebben ont voerd. Hij gaf daarna een verklaring van zijn besluit om de macht aan zich te trek ken, en zeide, dat hij geen dictator wenscht te worden, doch zoolang de staat van beleg noodig was, de bevoegdheden van het geheele militaire en burgerlijke bestuur zou waarnemen. Hij wekte het volk op mede te helden aan de spoedige bevrijding van den premier, daar dc ge beurtenissen slechts zouden kunnen lei den tot een verzwakking van de positie der republiek wat ten gunste van do Ne derlanders zou zijn. „De acties der links- radicalen geven steun aan de Nederland sche beweringen dat wij niet In staat zijn onszelf te besturen", aldus Soekarno. Soekarno voegde hier nog aan toe. dat de evacuatie geen gevolgen zou onder- Naar onze Haagschc correspondent meldt, ls dr. Beel gereed met de samen stelling van zijn kabinet, dat er als volgt uitziet: Binnenland: dr. L. J. M. BEEL Buitenland: mr. C. G. YV. II. baron v. BOETZELAER VAN OOSTERIIOUT. Financiën: prof. mr. LIEFTINCK Handel en Nijverheid (Mijnbouw): dr. J. II. M. IIUIJSMANS. Justitie: mr. J. II. van MAARSSEVEEN. Landbouw: S. M. MANSIIOLT. Mr. E. v. KLEFFENS, zonder portef. Onderwijs: J. W. GIELEN Oorlog: A. II. FIEVEZ (marine ad interim) Soc. Zaken: BREMS. Verkeer en Energie: ir. II. VOS. Openbare Werken: Ir. RINGERS Duizend Joden in arrest Zaterdag hebben Britsche militaire groe pen tesamen met de PalestUnsche politie een verrassenden inval gedaan In de kan toren van het Joodsche bureau le Jeruza lem. waarbij zjj verschillende leden van het bureau in arrest stelden, terwijl zU de kantoren bezetten. De voorzitter van het bureau, Jchudi Flshman, werd gevanke lijk weggevoerd en is in het kamp Latrocn opgesloten. Deze razzia heeft in Joodsche kringen in Palestina groote beroering ge wekt. In een officleele verklaring der Brit sche regeerlng wordt gezegd dat de inval een gevolg is van de houding der „Jcwi6h Agency" in dc afgeloopen weken. Het bureau heeft de hand ge had in vele gewelddadigheden, waar van de Britsche autoriteiten de be wijzen In handen hebben. De Ameri- kaanschc regeering is enkele dagen geleden op de hoogte gesteld van de plannen tot dezen Inval. Bij de raz zia's moest in enkele gevallen van de vuurwapenen gebruik worden gemaakt Drie Joden en een Britsch soldaat zijn gedood, terwijl dertien Joden in een hospitaal moesten worden opgenomen. Massa-arrestaties. Tegelijk met den overval op Jewish Agency werden in de straten van Jeruza lem tweeduizend Joden aangehouden, die voor nader onderzoek in arrest worden gehouden. De Joodsche Nationale Raad is in spoedzitting bijeengeroepen en men verwacht een fel protest tegen de laatste gebeurtenissen De clandestiene Joodsche radiozender „De stem van Strijdend Zion" heeft Zondagavond een oproep tot revolu tie uitgezonden, waarbij een opwekking tot vereeniging der verschillende strijdor ganisaties werd gedaan „aan den voor avond der groote revolutie De Palestijnsche autoriteiten heben de grenzen tot nader order gesloten; er zijn groote hoeveelheden munitie ia beslag genomen. In een speciale zitting heeft het be stuur van het Jewish Agency een verkla ring uitgegeven inzake het regeeringsop- treden Ln Palestina. Slechts ten aanzien van ir. Ringers be staat nog geen zekerheid, of deze de por tefeuille van Openbare Werken zal be- heeren. Verwacht wordt dat dr. Beel heden H.M. de Koningin de vorming van. het Kabinet zal meedeeien. Morgen zouden de minis ters worden beëedigd. Donderdag zal het ministerie aan de Kamer worden voor gesteld. Tegen prijsbeheerschingswet Zaterdag heeft president Truman dc nieuwe wet op de prljsbehecrsching ge torpedeerd door er zijn veto over uit te spreken. In een boodschap aan het con gres zeide Truman dat de wet verant woordelijkheid voor het in evenwicht brengen der economie op de regeering laadt en haar tegelijk de macht ontneemt om dit evenwicht te bewerkste'ligen. Hij drong er op aan dat het congres een nieuwe wet op de prijsbeheersching zou aannemen die de huidige regeling vpn kracht doet blijven. Deze regeling zou Zondag buiten werking treden Het Huis van Afgevaardigden heeft bij stemming Trumans veto ondersteund, doordat min der dan tweederde der stemmen werd uitgebracht tegen het veto. Polen ter stemming Een zeer groot aantal van Polens elf mll- Uoen Ingeschreven kiezers ls vandaag rustig ter stembus getrokken om zich over het re- gcerlngsbeleld uit te spreken. Ongeveer 25 000 man van de gewapende macht was op de been om by eventueele ordeverstoringen op te treden, maar gedurende het eerste deel van den dag ls bij de officleele Instan ties geen enkel rapport over ongeregeld heden binnengekomen. Het definitieve re sultaat van de stemming zal niet voor 12 •Juli bekend zijn, maar men neemt nan dat binnen twee of drie dagen voldoende uitsla gen bekend zijn om de balans op te maken. De regeering heeft een tegenspraak gepu bliceerd van de geruchten, dat de stemming niet geheim zou zijn en dat diegenen, die niet stemden, gestraft zouden worden. Nieuws uit liet buitenland Een wereldconferentie van radlodelega- ties uit alle landen zal voor 1 November worden gehouden, waarbij een technische commissie onde» voorzitterschap van den Ne- derlandschen professor v. d. Poll rapport zal uitbrengen over technische regelingen in in ternationaal radloverband.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1