Haarlems Dagblad Werk in de havens hervat Wimbledon. Ongebonden prijsopdrijving Voedselaankoop voor noodlijdende landen stopgezet Generaal Winkelman ,Een schrijnende onbillijkheid" Voorloopt'g geen Koffie SOc .Ta4ifgwiff No. 18869 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 j 'fcf Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pecrcbooiu WoeiiMlug 8 Juli 11» 16 Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. Postgiro 273107. Redactie 10600 Dir.-Hoofdred. 15054 HET is goed zijn aandacht eens af te wenden van ijzeren gordijnen, minis ters van machtige landen die vergeefs pogen, den vrede te winnen, experimenten met atoombommen op geiten, varkens en wuivende palmen op kleine eilandjes, die er allemaal ongedeerd afkomen en zoo meer. Tot „zoo meer" reken ik zelfs onze binnenlandsche politieke ontwikkeling, die pas een nieuwen mijlpaal bereikt heeft door de formatie van het kabinet-Beel. Wij moeten al deze dingen eens even kun nen vergeten en het zoeklicht der journa listieke belangstelling richten op een dier oorden, waar de menschelijke belangstel ling zich, vrij van alle bomzorgen, toe spitst op een klein wit balletje, dat heen en weer suist over een net. Duizenden hoofden draaier» van links naar rechts en terug in het gespannen volgen van dat balletje. Tot het te ver suist, of in het net smoort en de hoofden even rust krijgen. Er is een punt gescoord. De mannen die het balletje doen snorren gelden in die heen-en-weer draaiende dui zenden hoofden als wereldberoemdheden, als tennis-genieën, als lievelingen der For tuin. Zij worden benijd. Er wordt niet ge dacht: ik wou dat ik een Bevin was, of een maarschalk Montgomery, of desnoods een Molotov. Neen. Ware ik (denken al die hoofden» maar een Drobny, of een Tom Brown of Geoff Brown of Yvon Pétra Want dat zijn de vier semi-finalisten van het heeren-enkelspel en wie het tot de laatste vier in Wimbledon brengt, is een zeer groot man in de sferen van racket en bal. Behalve groote mannen zijn er ook ver maarde meisjes. Zij zijn ditmaal een beetje nieuw in den roem. Gevestigde wereld reputaties, zooals eertijds Mile. Suzanne Lenglen en Mrs. Helen Wills veroverd hadden, ontbreken. Ook zal het tennis dei- vermaarde meisjes nimmer het peil van dat der vermaarde jongens bereiken. Maar toch lokt ook hier de Wereldroem en tus- schen de meedraaiende hoofden zijn de meedraaiende hoofdjes op de tribunes vervuld van het hartstochtelijk verlangen: Ach, ware ik Mis^P. Betz of Miss D. Bun- dy. Het geluk Miss Bundy te zijn, wier moeder al een winnares van Wimbledon was! Waarom valt al de glorie aan zoo'n familie ten deel? Veel en velerlei zijn de verlangens, die in de menschen leven. Het Opinie-Onder zoek zal er zich wel eens mee bemoeien en dan zult u ze ïn bonte rij zien optreden, met een heele reeks die snakt naar de glorie van Tom Brown en een verwante rij die smacht naar den roem van D Bun dy. Want ook in dit land volgen duizenden tennissers en tennisters, alsmede tiendui zenden die heelemaal niet aan die sport doen, maar gebrand zijn op de spanning van sportwedstrijden, den feilen kamp in Wimbledon. Wij zijn tevreden over Van Swol en Rinkel. Van Swol is dokter va.i beroep, maar dat weten alleen zijn patiënten. De menigte huldigt Van Swol den tennisser, die het in het enkelspel tot „de laatste zestien" heeft gebracht eer hij het tegen denyJoego-Slaaf Puncec aflegde Met Rin kel heeft Van Swol nu zelfs vier ronden ia het dubbelspel doorstreden. Het is niet gering. Hij mag er zijn en Rinkel ook. In het enkelspel hebben de groote favo rieten het moeten afleggen. Er was een donkere bewoner van Ecuador, de repu bliek van den evenaar, die met twee han den sloeg en iedereen verschrikte. Hij leek tot alles in staat. Maar men versloeg hem. Er was de Amerikaan Jack Kramer, op wien het publiek toen ging rekenen. Een Tsjecho-Slowaak, met minder reclame om zich heen, verjoeg hem van het Centre Court. Er schitterde een Australiër met een lief-aandoend kindernaampje: Dinny Pails. Die leek niet te slaan Maar „de Fransche reus" Yvon Pétra generaal de Gaulle schijnt een nieuw geslacht van Fransche reuzen aan te voeren trad zoo venijnig aanvallend tegen hem op, dat de Australiër de vlag moest strijken. Daarna voorspelden de Engelschen niets meer. Een beetje treurig vinden zij het wel. dat hun eigen spelers en speelsters geen enkele kans on t it els maken. Bij de meis jes overheerscht Amerika en bij de man nen staat men aan verrassingen uit alle mogelijke landen bloot. Zelfs Joego-Slaven. Tsjecho-Slowaken, Chineezen, Polen en andere on-Engelsche volken spelen tegen woordig beter tennis dan het volk. in welks land het edele spel werd uitgevonden. De uitvinder was een stille, bedaarde dorps- dominé, die omtrent het jaar 1870 op de gedachte kwam, lijnen op zijn grasveld te trekken omdat hij niet meer, zooals in zijn studententijd, een bal in een zaal via mu ren kon slaan. Hij schiep lawntennis en de historie zegt. dat de gevolgen van zijn vondst hem ontstelden. Zoo had hij het niet bedoeld. Hij had alleen maar een rustig balletje met zijn buren willen slaan. Het was nooit zijn wensch geweest, dat anderen zich ermee zouden bemoeien en van den roem moest hij niets hebben Maar ja: er had iemand over de heg gekeken en toen ging het nieuws als een loopond vuur door Engeland en de wereld. Nooit zullen de Engelschen hun Wimble don meer winnen, want de grimmige 6portopvatting van zooveel anderen ligt niet in hun aard. Stelselmatige voorberei ding. voorafgaande bestudeering van het beleid van den tegenstander en „mentale concentratie", zooals dat tegenwoordig heet, hebben zij er niet voor over Het moet spel blijven, niet verbeten maar met een glimlach. Er zit iets inR. P. in de Vereenigde Staten Een ongelimiteerde prijsopdrijving is liet gevolg geweest van het feit dat de Senaat der Vereenigde Staten een resolutie van het Huis van Afgevaardigden heeft afgc- :cn, waarin het instituut der prijsbe- hcersching met 20 dagen werd verlengd. Deze resolutie beoogde het vacuum te vul len, dat ontstaan was door het vervallen der nieuwe wet op de prijsbchccrschlng, die Truman Zaterdag met zijn veto torpe deerde. Thans is er geen enkele wettelijke maatregel die gebruikt kan worden om de prijzen ln de hand te houden, zoo dat een wantoestand is ontstaan die tot de grootste misbruiken leidt. Een der meest betreurenswaardige gevolgen is de stopzetting van de voedselaankoo- pen voor den export naar de door den honger bedreigde landen, welk besluit lichen door het departement van Land bouw werd bekend gemaakt. Tengevolge van dit besluit zal de regee ring. zoolang de prijsbeheersching niet hersteld is, geen voedselvoorraden aan- koopen, tengevolge waarvan de uitvoer Fransch bemiddelingsvoorstel inzake Triëst Een Reuter-bericht van gisteravond uit Parijs meldde, dat de vier ministers over eenstemming zouden hebben bereikt over de kwestie Triëst voor wat betreft de in ternationalisatie van de stad en de gren zen van de internationale zóne, doch niet r het statuut van het bestuur. Later meldde Reuter dat dit bericht niet be vestigd was geworden, zoodat de resul taten van gisteren nog zeer twijfelachtig zijn. Over de kwestie van het statuut van Triëst zal vandaag worden gesproken met als basis een compromis-voorstel van Bi- dault, waarin alle.drie de uiteenloopende standpunten, zooals die in den loop der conferentie tot uiting kwamen, zijn ver vat. Volgens dit amendement zal Triëst worden bestuurd „in overeenstemming met oen statuut voorgesteld door de vier groote mogendheden" (het standpunt van Molotof), dat zal worden bestudeerd door de vredesconferentie (Bvrnes) en door de UNO (Bevin). Situatie gespannen. In Triëst wordt door 4000 politic-agen ten en geallieerde manschappen door de straten gepatrouilleerd. De soldaten heb ben stalen helmen op en zijn gewapend met geweren en revolvers. De comman dant van Triëst, kolonel Alfred Bowman, noemde de situatie uiterst gespannen. Er heeft zich een nieuwe hevige botsing voorgedaan tusschen drieduizend pro- communistische Slowenen en achthon derd anti-communistische Italiaansche jongelui. Bij deze botsing werden ver scheidene personen gewond. van vleesch en tarwe binnen enkele da gen zal ophouden. De prijsbeheersching is afgeloopen Zon dagnacht om 12 uur geëindigd bij het af- loopen van de oude wet. Het valt niet te zoggen hoe lang deze chaotische toestand zal duren, en er is zelfs een mogelijkheid dat de prijsbeheersching voorgoed van de baan is. In dit laatste geval zal moeten worden nagegaan of importeerende landen bereid zijn, de aanzienlijk verhoogde Ame- rikaanschc marktprijzen te betalen. De regeering overweegt momenteel de moge lijkheid voor regecringsaankoopen den prijs van 30 Juni te blokkeeren, zoodat bij een herstel der prijsbeheersching de ex portprijzen ten minste gehandhaafd kun nen blijven. Intusschen z(jn de waren in de winkels reeds met vele procenten duurder gewor- cn de stjjgcnde tendenz zet zich voort, zoodat de Amerikaanschc „kleine man" dagelijks met vrees de prijskaartjes be kijkt. De voornaamste levensbehoeften zijn van deze prijsstijging niet uitgezonderd gebleven, en de Amerikaansche bladen wijzen erop dat de economische structuur van het land een crisis ondergaat, die de zorgvuldig opgebouwde verhouding tus schen loonen en prijzen bedreigt met alle gevolgen vandien gevolgen, die de pas erwonnen stakingsepidemie nieuw leven zou kunnen inblazen. Het woord is aan. Paul Brulat: Ieder draagt op zijn rug een etiket, volgens hetwelk men hem beoordeelt en dat al leen hij niet ziet. (Uit: Pensées, 1919). Censuur sluit Bikini af Georg Moorad, een correspondent van het Columbia Broadcasting Systeem, seint van Kwajelein Atoll het volgende: „Na een strijd van vier uur met den censuur kan ik tenslotte zeggen, dat ik vanmorgen gedurende meer dan een uur laag over de lagune van Bikini heb ge vlogen. Ik heb de schade, veroorzaakt door de atoombom goed in oogenschouw genomen en ben nu in staat te verklaren, waarom sommigen van ons de proefne ming aLs een volkomen mislukking be schouwen. De schatting is, dat 28 van de 79 schepen eenigszins beschadigd zijn. Slechts één groot schip is gezonken. nJ. de Japansche lichte kruiser „Sakawa", die vroeger beschadigd is geweest en waarvan het repareeren door een Ameri kaansche ploeg is gesaboteerd. De torpe dojager Lamson en waarschijnlijk vier landingsvaartuigen van middelgrootte zijn gekapseisd". Bataljonscommandant op Java gesneuveld De voorlichtingsdienst van het Neder- landsch-Indische leger deelt uit Ban doeng mede, dat Zaterdagmorgen de commandant van het eerste bataljon van het K.N.I.L., majoor M. v. d. Heuvel, tijdens een patrouilletoeht is gesneuveld. Zondagmorgen werd het stoffelijk over schot onder groote belangstelling met militaire eer begraven. Eereschuld moet worden ingelost .Ruim 6 jaar is het geleden, dat ons •Nederlandsche leger na een moedigen strijd in een wanhopige worsteling moest capituleeren. In den hardnekkigen tegen stand, waarbij vele onzer mannen als leeuwen vochten, hielden zij de eer van Nederland hoog Met hun moed en trouw, hun leven en bloed verdienden en be zegelden zij het bondgenootschap met onze Geallieerde vrienden, kochten zij het bondgenoodschap onvervreemdbaar recht „Volgt de Inspraak cderliiiidsche hart" i Winkelman. E.V.C. zocht contact met Regeering Rustig einde der stakingen In een tweetal vergaderingen te Amster dam en Rotterdam hebben de stakende zeelleden en havenarbeiders met groote meerderheid besloten, het werk heden. Woensdag 3 Juli. te hervatten. In de afge loopen week heeft de E.V.C. contact op genomen met de regeering om tot een be vredigend einde van het zeelieden- en havenconflict te komen. Overeengekomen werd. dat b(j de werkhervatting van werk geverszijde geen rancunemaatregelcn zou den worden getroffen. Ook van de werk- ncmcrsz(jde zouden geen rancunemaatre gelen worden genomen tegen havenarbei ders en zeelieden, die bij het uitbreken van de staking aan het werk zjjn gebleven. Na de werkhervatting neemt de E.V.C. contact op met het College van Rijksbe middelaars om tot een oplossing te komen van de huidige grieven, welke er bestaan ten aanzien van de thans geldende arbeids overeenkomst voor het personeel van de Nederlandsche koopvaardijvloot. De Voorlichtingsdienst van het ministe rie van Sociale Zaken deed het A.N.P. een gelijkluidende mededeellng toekomen. Uit Rotterdam werd hedenmorgen ge meld. dat daar ongeveer 75 tot 80 procent van het aantal havenarbeiders zich vol gens afsp:aak gemeld heeft en aan het werk ls gegaan. Er kan dan gercedelijk worden aangenomen, dat degenen, die niet verschijnen, anderen arbeid gevonden heb ben Zij worden dan van de lijst geschrapt en door andere werklieden vervangen. Het einde der staking is volkomen rustig verloopen. 20 jaar voor Westra Het Bijz. Gerechtshof te 's-Graven- hage heeft heden den oud-burgemeester van Den Ilaag. prof. mr. J. Westra. te gen wien de doodstraf was gcëischt, tot 20 jaar gevangenis veroordeeld. Alleen het feit. dat Westra een slappe figuur is, die dikwijls door anderen werd geïnspireerd, heeft het Hof weer houden de doodstraf op te leggen. Het recht van cassatie werd verleend. De procureur-fiscaal mr. Zaayer. is van deze sententie in cassatie gegaan. op onze onafhankelijkheid", zoo zeide generaal Winkelman Dinsdagavond in een radiotoespraak. „Reeds kort na 14 Mei 1940 werd illegaal een comité geborenEereschuld en dankbaarheid". Dit comité legde den ge- hcelen bezettingstijd door een groote ac tiviteit aan den dag en kon eerst na de bevrijding in 1945 legaal voor het voet licht treden. Het had daardoor een ach terstand bij de reeds in Engeland opge richte Stichting 1940'45, welke een groote belangstelling verwierf en daar door in staat was, de slachtoffers van het illegaal verzet royaler te steunen. Er is daardoor een schrille tegen stelling ontstaan tusschen de ruime wijze, \yaarop overigens gelukkig de Stichting 1940—'45 de nagelaten be trekkingen van de slachtoffers van het illegaal verzet steunten het armzalige pensioen van de militaire slachtoffers. Hier is sprake van een schrijnende onbillijkheid. Volgt nu eens zonder veel te redenee ren, zonder bedenkingen te maken, de inspraak van uw goede Nederlandsche hart. Stelt niet uit tot morgen en gireert vanavond nog uw bijdrage op gironummer 1940 ten name van het comité „Eereschuld en dankbaarheid" te Amsterdam. Ver meldt op uw giro tevens, dat gij u als contribuant van ons comité opgeeft tegen een minimum van f 2.50 per jaar". Daar de verwerking van ruwe koffie door dc staking in de Veemen sinds gc- ruimen tijd stagneert en dientengevolge de werkzaamheden in de branderijen evenmin voortgang kunnen hebben, kan op 7 Juli geen nieuwe koffiebon worden aangewezen, zoodat voorloopig na dien datum geen koffie verkrijgbaar is. 1 K.G. Aardappelen extra Voor personen, geboren in 1941 of vroe ger geeft bon 254 Aardappelen tot en met Zaïerdag 6 Juli recht op het koopen van l extra KG aardappelen. Veertiendaagsche bonnenlijsten Van 7 Juli t.m. 31 Augustus zal de bon aanwijzing eenmaal per veertien dagen plaats hebben, om de détaillisten de ge legenheid te geven hun zaken te sluiten voor vacantie. Dc bonaanwijzing voor melk en aardappelen zal evenals tot dus verre per week blijven geschieden. Bakmeel op bloembon Op den bloembon, die Donderdag 4 Juli bekend gemaakt wordt, zal uitsluitend zelfrijzend bakmeel worden verstrekt.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1