0 uè Ha a r fern sen e feesten Het volledige programma De Radio geeft vanavond Avonturen en Warrel van Kort en Bondig Door de feestcommissie voor de her denking van hot 700-jarig bestaan van Haarlem als stad is thans het volgende programma opgesteld: 27—30 Juli. De eigenlijke feostweek wordt ingeluid door de opvoering van het tooneelstuk „Achter wallen en poorten", vermoedelijk te geven op Zaterdag 27 Juli (Gala-voor- stelling) en Zondag 28, Maandag 29 en Dinsdag 30 Juli 1946 in den Stadsschouw burg. Zaterdag, 3 Augustus. Inluiding der feesten door het carillon van de Groote Kerk, stertocht door 14 muziekcorpsen en taptoe op de Groote Markt. Opening van de Kermisvermake lijkheden op het Phoenixterrein, Leid- scheplein, Teylerplein en Zaanenlaan, welke zullen duren tot en met 11 Augus tus Zondag, 4 Augustus. Landen-turn wedstrijd NederlandLuxem burg te 14 uur. Cricketwedstrijd Flamin go'sFree Foresters te 11 uur op het Rood en Wit terrein aan de Spanjaardslaan. Maandag, 5 Augustus. Concert van 5 mannenkoren met solis tische medewerking in de Groote Kerk. Dinsdag, 6 Augustus. Openluchtspel op de Groote Markt de avonduren Internationale zwemwed strijden HaarlemDerby in Stoop's Bad te 19 uur. Woensdag, 7 Augustus. Openluchtspel voor het Paviljoen door gemengde koren, mannenkoren en kinder koren met orkestbegeleiding te 20 uur. Openluchtspel op de Groote Markt in de avonduren. Voetbalwedstrijd Haarlemsch elftalBondselftal op het FIDO terrein te 19 uur. Donderdag. 8 Augustus Openluchtspel op de Groote Markt in de avonduren. Vrijdag, 9 Augustus. Allegorisch-historische optocht door de binnenstad en een gedeelte van Haarlem- Noord, langs de volgende route: Raaks, Wilhelmin astraat, Koninginneweg, Stol bergstraat, Jullanastraat, Loremtzplein, Wagenweg, Florapark, Dreef, Plein, Groo te Houtstraat, Ged. Oudegracht. Kleine Houtstraat, Lange Veerstraa.t, Klokhuis plein, Hiviervischmarkt. .lansstraat, Jans- weg, Kennemerplein, Frans Halsplein, Schoterweg, Cronjéstraat, Kloosterstraat. Schoterweg, Kennemerstraat. Frans Hals straat, Frans Halsplein, Kennemerplein. Kruisweg, Rarteljorisstraat, Groote Markt. Koningstraat, Ged. Oude Gracht, Raaks. Aanvang vermoedelijk te 14 uur. Dames atletiekwedstrijden te 19 uur op het sportterrein aan den Verspronckweg. Concert van 10 gemengde koren met so listische medewerking in de Groote Kerk. Zaterdag, 10 Augustus. Festival door 14 muziekcorpsen voor het Paviljoen met Marschwedstrijd aan de Dreef. Zondag, 11 Augustus. Wielercriterium, omgeving Planetenlaan Haarlem-Noord te 14 uur. Groot sluitingsfeest mot vuurwerk aan hert Noorder-BuFtenspaarne, voorafgegaan door enkele nummers waterfeest, opge luisterd door muziek. Versiering en verlichting. Tijdens de feestwock zullen een drietal der voornaamste bruggen, te weten de Houtbrug, Kennemerbrug en Zijl brug, feestelijk versierd en des avonds verlicht zijn. Verlichting van enkele openbare ge bouwen zal zoo mogelijk geschieden. Etalagewedstrijd. Ook zal ter gelegenheid van de feesten een étalage-wedstrijd worden georgani seerd. Een nieuw museum Het vroegere huis van den Com missaris der Koningin, Nieuwe Gracht 7. De schrijver van «.Achter Wallen en Poorten" T'ltsprnlcen den Kereraad. Het uitvoerend comité voor de Haar- lemsche feesten deelt ons mede. De Kernraad voor Letterkunde heeft den heer Jan van Dam, schrijver van het historisch tooneeispel ..Achter Wallen en Poorten" dat ter gelegenheid van de vie ring van Fmt 700-jarig bestaan van Haar lem in den Stadsschouwburg zal worden gespeeld, gehoord Do Eercrnnd heeft geen termen aan wezig gevonden tot het nemen van eeni- gen maatregel tegen den heer Van Dam. Eindexamen 1946 H.B.S.-B te Haarlem Geslaagd Ijn voor het eindexamen der H. B. S.-B met 5-Jarlgen cursus, de heeren Th W. Donkerlo, H. F. Hellonberg, C. Hoog land, J. H Jonkman, met. I.amberdina Kraamwtnkel. de heeren ,T p Kruijt, H. E. W Mulder, mei Cornelia H. Nottrot, Anna M J. Pameyer. de heer B. Paulls, mej Ja- coba H. Pinrker, de heeren W. Souwer, E. Tnmmes. m A. Vroom. mei. Margaretha van Wijk, de hoeren P C. van Zeeland, F. G Bleeker, F. It. van Dam, B. A. Dreljer. H. Frese, mej. Francolse M. v. d. Goot. de hee ren P V Grondhoud, A. Hulst. J Kluft, C. Koot, F, H. Kreuger. mej Geertje Blokker, de heeren C. H. G. Botcrmnns. R. C Boxs. I). G J. Nijlnnd J. Burghout, mej. Julienne M. Delvaux, de hoeren C. J. de Dood, J. Chr. Fiedeldey, A. B Funke Küpper, P van Goor W Groen. II w Hlrtrtemn. S. Hoogland. K W. Kant, me.t. Egbertha F Broersma. de heer Spikermann. mej Madzy Vleming, de Wavcren, mej. Alida J. Dalende werkloosheid Slechts 29 pCt. van Juni 1945 Op 30 Juni van het vorige jaar waren er in Nederland 112.622 geregistreerde werkloozen en 201.400 personen die wacht geld ontvingen. Tezamen dus 314 022. Op 1 Juni van dit jaar waren de cijfers: 52.035 werkloozen, 9300 wachtgelders, 30.300 menschen werkzaam bij D.U.W.-objecten. Totaal dus 91.635 of slechts 29 van het aantal van 30 Juni 1945, Bovendien waren nu nog onder de D.U.W.-arbeiders 20 500 man aan land- en wederopbouwwerk aan gesteld. In Haarlem en omgeving. In Juli 1945 waren in het gewest Haarlem (18 gemeenten, waaronder ook Velsen en Haarlemmermeer) 10117 werk loozen ingeschreven. Nu is dit cijfer ge daald tot 2083. In Haarlem zijn thans ingeschreven 1167 werkloozen, terwijl 294 man bij de D.U.W. werken. In totaal dus 1461. Daaronder zijn ook 11 menschen die nog wachtgeld genieten. Slechts 449 krijgen er steun. De toestand is thans zóó dat alle men schen die praclisch tot werken in staat 'jn arbeid gevonden hebben. Er zijn altijd, vooral in een stad, een aantal menschen dat moeilijk aan werk kan komen, vooral omdat zij de geschikt heid daartoe missen, gedeeltelijk invalide zijn, geen vakkennis hebben enz. Ook zijn onder de werkzoekenden nog een klein aantal die geen werk in eigen branche heeft kunnen vinden. Daartoe behooren o.a. de reizigers en vertegenwoordigers. Het Gewestelijk Arbeidsbureau is nu niet meer, zooals het in tijden van groote werkloosheid was, registratie-kantoren van werkloozen, maar doet veel aan ar beidsbemiddeling. Per maand worden wel 1500 a 1600 werkzoekenden geplaatst. Scholing en herscholing. Binnenkort zal de scholing en herscho ling van arbeiders begonnen worden. Men schen die een opleiding wenschen tot bank werker, timmerman of metselaar kunnen zich reeds aan het Arbeidsbureau aan melden. Er moet nog een detail geregeld worden, namelijk het loon dat de men schen in den opleidingstijd zullen ontvan gen, maar te verwachten is dat deze aan gelegenheid ook spoedig haar beslag zal krijgen. DE DISTRIBUTIE' Donderdag 4 Juli. Haarlem. Uitreiking bonkaarten: Rest T vanaf Trug, U en Va t.m. Vis. Indiening aanvraagformulieren klompen: A t.m. I. Uitreiking schoenenbon: F en G Bennebroek. Uitreiking bonkaarten: 0—12 uur: D, E, F, G, H; 1.30—4 uur: K. L, M. Heemstede. Uitreiking schoenenbon 912 uur A—B en 2—3.30 C. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 2 Juli 194« BEVALLEN: 30 Juni, E. Veenstra—Knegt, Voor Indertijd hebben wij reeds gemeld, dat het voornemen bestaat in 't vroegere huis van den Commissaris der Koningin, Nieuwe Gracht 7, een Empire museum te vestigen. Thans wordt aan de verwezen- lijking van dit plan gewerkt, maar de ge- d.; t. Ét. Peschar—Boonacker, d.; 1 Juli, G - Presburg—Blauw, d.; M. M. Lull—van Dort, d.J. M. van Belkum—van Dijk, z.; J. P. van den Heuvelde Groot, d.; H. L. Fonnanoij— Snoek, d.; P. M. J. Akkerman—Uijlenhoed z.A. KoningsDoes, d. OVERLEDEN: 29 Juni, J. W. J. Gallee, 27 j.. Maerten van Heemskerkstraat; 30 Juni. M. H-, 2 j., d. v. J. p. v. d. Veldt, Regentcsse- laan; H. M. Franken, 78 J., Oosterstraat; P. van Zanen—Prins, 65 j., SterreboschstraatP C. Peters—Snoeks, 62 j., Amsterdamschevaart; 1 Juli, S F. W. Koolhoven, 60 j.. Kamper- laan; A. E., 3 m., d. v, C. A Inpijn, Reiger straat; P.. 3 m., d. v. G. T. Boon, Kenaustr, ONDERTROUWD: 1 Juli. C W. Trimbos en A. M. van Eijk; H. de Goede en J. W. van der Glas; J. van der Woude en A. Geldman; P. van Kampen en A, Haks; W H. A. M. Lu. cas en T. C. A. de Jong; 2 Juli, P. Heiman en H. C. de Smidt. GEHUWD; 2 Juli, M. J. Jacobs en G. I. de Boer; C. van Puffelen en P. van de Grulter. dachte is toch dat er nog wel een jaar zal verloopen voor de interessantste deelen zijn ingericht, zoodat zij voor het publiek ter bezichtiging kunnen worden gesteld. De historische vertrekken uit het Pavil joen worden naar het nieuwe museum overgebracht. Eerst moet evenwel veel in het huis verbouwd worden, want het is de bedoeling het weer zooveel mogelijk in den oorspronkelijken toestand terug te brengen, omdat het daardoor ook als ge bouw oen bezienswaardigheid uit den Em- piretijd zal zijn. De familie Barnaart en generaal Röell zullen belangrijke verzame lingen uit den Empiretijd aan het museum afstaan. Maar daarnaast is nog veel ge- wenscht en noodig om het museum in te richten. Het nieuwe museum zal door een stich ting beheerd worden. Aan het rijk, de provincie en de gemeente Haarlem zal subsidie gevraagd worden. HILVERSUM I, 301.5 M. 19.00, 20.00, 22.00 Nieuws. NCRV 20.08 „Ves per". 21 20 Omroepkamerorkest. 22.30 Soclóté J. S. Bach. 23.00 Apollo, 23.30 Gram.muziek HILVERSUM II, 415.5 M. 18.00, 20.00, 23.00 Nieuws. VARA 18.15 „The Ramblers". 19.00 Liedjes van vroeger. 20.15 NVV-feestprogramma. 21 10 Voordracht. 21.20 Operetteprogramma. 22.30 Populaire melo dieën. 23.15 Gramofoonmuziek. Circus Mikkenie-Strassburger Het bekende Nederlandsche circus Mik- kenie Stras6burger, dat dit seizoen voor 't eerst sedert 1939 weer een normale tournee door ons land maakt, zal ook, evenals andere jaren voor den oorlog de bewoners van Haarlem, Heemstede en omgeving in de gelegenheid stellen goede circuskunst te zien. Het circus zal weer Heemstede op het Sportterrein zijn •ntencomplex opslaan, op Woensdag 10 Juli aldaar zijn openingsvoorstelling geven I 'cr hand genomen zal k worden: heer P. j. IJzei AGENDA WOENSDAG 3 JULI Concertzaal: i.ou Marti's Bonte 19 30 uur. Rembrandt: Spijkers Gein, nvondtieln, JRMM1 met koppen (14 JPalace: De wraak van den onziehtbaren man (18 j.). Luxor: Intermezzo 114 J.) Deze drie 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: De blanke slavin (14 j14, 16 30, 19 en 21.15 uur. DONDERDAG 4 JULI Groote Kerk: Orgelconcert: 15 uur Klever- laan: Sportoplocht, 19 uur. Bioscopen: zie Woensdag. 169. „Lucht houdt op, poorten dicht gevallen" gilde een zenuwachtige Hin- ke-pinker. „Waar zou Meester Mysteria zijn?" riep een andere eenbeener, die als een dolleman en met een vreeselijk rood hoofd door de troep hoenrendc en links en rechts zocht. „Wij stikken hier" riepen een paar kleine Hinkc-Pinker - tjes, die zich verdrongen voelden in de groote HinkePink-oploop. Warrel holde naar Wag terug en vertelde hem, ivat hij gezien had. „Jongetje, we. moeten ervoor zorgen, dat niemand in dit la boratorium kan komen, want wc heb ben hier een strapetiek punt." „£en wat?" vroeg Wag. „Een stragetisch punt." Jij bent een zwamneus" was het eenige antwoord, dat Wag zijn vriendje gaf. „Maar in elk geval, we moeten zorgen, dat de toegangsdeuren tot het laboratorium goed gesloten blij ven. Wacht eens".en Wag ontdekte een groote kruk, die midden in den vloer geplant stond. „Draai daar eens aan", zei hij tegen Warrel en deze draaide en draaide.Ze zagen voor elke deur van het laboratorium drie zware ijzeren balken schuiven. ..Voor de bakker" zei Wag. ,Jtee, voor de deur" zei Warrel. Dit zal ongetwijfeld met instemming vernomen worden, temeer omdat in dezen tijd blijkt, dat er verschillende aanvra gen bij de gemeente komen voor terrein voor kleine en middelbedrijven. PROGRAMMA ORG ELBE SPRUNG George Robert speelt Donderdag om 15 uur op het orgel van de Groote Kerk te Haarlem het volgende programma: Adagio en And. uit le concert van G. F. Handel; Aria da Chiesa; Sonate III: And., Adagio, Vivace van J. S. Bach; Pièce Carac- térlstique dans la mode Phrygien van A. Guilmant; Brit-re van Jos. Jongen en Féte- Dieu van H. Antjriessen. DE REPATRIEERING. Het m.s. Tjisadane zal vermoedelijk 9 Juli a.s. in Nederland arriveeren. Het repatriee- ringsschtp Ophir Is 16 Juni j.l. uit Indië ver trokken met 173 evacuées aan booid en zal 5 Juli in Suez aankomen. Het m s Kota Gedeh Is 1 Juli met repatriee- enden uit BatavJa vertrokken. Het schip wordt 18 Juli te Suez verwacht. De „Oranje" heeft op 29 Juni de haven van Priok verla ten en zal vermoedelijk reeds 17 Juli in Am sterdam aankomen. Tenslotte zal de Sloter- dijk waarschijnlijk op 5 Juli uit Batavia ver trekken. Nationale lulsterwedstrijd Een luisterwedstrijd wordt gegeven ten bate van de oorlogsslachtoffers en ter voor ziening van oorlogsnooden. De N. C. R. V.- cportagedienst heeft een aantal geteisterde plaatsen bezocht. Deze reportages zullen op Donderdag 4 Juli 's avonds om 9 uur over Hilversum 1 worden uitgezonden en de luis teraars zullen dan moeten bepalen in welke plaats de microfoon stond opgesteld. ,,Na- ionole Hulpzegel" en de N. C. R. V. stellen gezamenlijk 300 prijzen beschikbaar voor goede oplossingen. Te werk stelling van politieke verdachten Hoe het in Haarlem gaat. De directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Haarlem deelde ons mede, dat thans eenige honderden politieke de linquenten in particuliere bedrijven te werk gesteld zijn. Dit is gedaan: le. omdat de bedrijven werkkrachten noodig hebben, zoodat het opbouwwerk er door bevorderd wordt; 2e. het een Staatsbelang is, dat de gedetineer den werken, omdat daardoor de hooge kosten der kampen verminderen en 3e. omdat werken van groote sociale beteeke- nis is, ook voor gedetineerden; iemand die werkt is eerder toegankelijk voor herop voeding en betere gedachten dan iemand die tot ledigheid gedoemd is. Er wordt evenwel aan geen enkele fa briek of inrichting een gedetineerde te werk gesteld voor de overige werklieden (meestal de fabTiek&kern) zach daarmee ac- coord verklaart. De te werkgestelden verdienen evenveel als de andere werklieden. Het geld wordt evenwel aan den kampcommandant afge dragen. 10 krijgt het gezin van den ge detineerde, 5 wordt op zijn cantinereke- ning gezet en 5 bewaard voor zijn uit- gaanskas. Alles is tot heden zonder stoornis ver loopen. Ontvluchtingen van gedetineerden zijn niet voorgekomen. De menschen stel len het op prijs dat zij in staat gesteld worden om arbedd te verrichten. Oogstwerkzaamheden In Haarlem en omgeving verloopt alles vlot. Bij de landbouw- en oogstwerkzaam heden in Haarlem en omgeving zijn no.g geen moeilijkheden voorgekomen. Er kon den, om het tekort op te vangen, dit jaar zooveel vrije arbeidskrachten bij dit werk ingeschakeld worden, dat er minder poli tieke gedetineerden te werk gesteld be hoefden te worden. Toch zijn er nog wel 500 gedetineerden voor de oogstwerkzaamheden aan 't werk. Alleen de laatste week was het noodig het aantal met niet minder dan 90 uit te brei den. Een groot deel dezer menschen komt evenwel uit het sectorpark te Halfweg. De industrieterreinen te Haarlem Zand voor ophoog! ng. Indertijd hebben wij er de aandacht op gevestigd, dat tijdens den oorlog het werk voor de ophooging van de industrieter reinen nabij de nieuw gegraven haven in den Waarderpolder bij het Noorder Bui ten Spaarne, op last der Duitschers Is stilgelegd. Nu er behoefte is aan indus trieterrein heeft de gemeente geen vol doende gronden beschikbaar, omdat het tot nu toe nog onmogelijk was tegen redelijke voorwaarden zand te krijgen voor de ophooging. Het zand dat men kort na de bevrijding kon krijgen zou, mede in verband met de moeilijkheden van het transport, zóó duur komen, dat de prijzen van den grond zoo hoog zouden worden, dat exploitatie niet mogelijk zou zijn. Openbare Werken heeft evenwel niet Stilgezeten en thans is het zoo ver, dat er veel kans is «lat de ophooging spoedig BINNENLAND Jack Miller (J. Mo lenaar), de bekende ac- cordeonlst-xylofonlst, Is tengevolge van een mo torongeluk om het leven gekomen. In Wassenaar brand den 4 villa's af. De oor zaken van deze branden zijn onbekend. De politie stelt eei> onderzoek in. Dr. J. Fransen te Amsterdam Is benoemd tot bijzonder hoogleer aar In de Frnnsehe let terkunde (vatature wij len Prof. Dr. P. Valk- hoff) aan de Rijks Uni versiteit te Utrecht, van wege de „Vereeniging tot Bevordering der Studie van het Fransch". De ChristelUke uit gevers in Nederland hebben zich in een eigen vereeniging aaneenge sloten. Het vliegkampschip „Karei Doorman" wordt Vrijdag 5 Juli des och- tens te Rotterdam ver wacht. Doodgekneld werd een 31-jarige ongehuw de mijnwerker in de mijn Oranje Nassau 4 te Heerlen, toen hij in een mijngang bekneld raakte lusschen een lo comotief en de betim mering. Een enorme hoe veelheid textiel ter waar de van f 30.000 is in be slag genomen bij een winkelier in Helmond, die er een geheime bergplaats voor had ge bouwd. Hij had de goe deren in de Jaren 1939— 1943 gekocht op geldige textielpunten, die hij verkreeg door distribu- tlevrije stof op punten te verkoopen. Twee' detachemen ten van de Kon. Land macht, geheel bestaan de uit oorlogsvrijwilli gers, zullen Vrijdag uit Amsterdam naar West- Indië vertrekken. Voor ilc kust van Texel is Dinsdag een visschersbootje op een mijn gcloopen t lucht gevlogen, varenden, voder kwamen er ven wonder levend af. De zoon brok een been. BUITENLAND f Twintig artsen zijn thans tot de conclusie gekomen, dat de jeugdi ge Siameesche koning Ananda Mahidel ver moord is. Een ongeluk of zelfmoord acht men vrijwel uitgesloten. ïocgo-Slavlö en Al banië hebben een ver drag van vriendschap en samenwerking getee- kend, teneinde de we- dcrzijdsche onafhanke lijkheid en souvereini- teit van beide landen te waarborgen. Haarlem cn Omgeving De heer Th. van Nieuwpoort van Hille- gom is aan de Leidsche Universiteit geslaagd voor het propadeutisch examen ln de Godge leerdheid. Ds. J. van Wijngaar den van Bennebroek is beroepen als predikant bij de Gereformeerde Kerk van Hallum. Haarlems Gemengd Koor. onder Jan Booda, zal Vrijdag 12 Juli in de Groote Kerk het Re quiem van Verdl uit voeren. Solisten zijn Corry Bijster, Roos Bos- Han le Fèvre in de De op- in zoon, Herman Hul De De heer D. v. «I. Berg, uit Haarlem slaag de aan de Gcni. Univer siteit te Amsterdam voor het eerste candi- dnalsexamen ln de me dicijnen. De diploma's voor het vcrkecrsexanicn werden gisteren uitge reikt door den secreta ris der Ver. Veilig Ver keer. 1493 leerlingen zijn geslaagd. oc MU. tot Nut van •t Algemeen te Haarlem gaf tot slot van de ge houden Jeugdlelderscur- sussen een afscheids avond. De cursisten heb ben dezen avond benut om het geleerde ln praktijk te brengen. Zij brachten dank aan de Jeugdleiderscommissie, bestaande uit mevr. Wenéholt en de heeren De Jong en v. d. Haar en aan het echtpaar Heiligers,

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2