JHLaartemis uiagtMau o 1 i "~r Minister-president Beel openbaart het regeeringsprogram Grootscheepsch begin van de Sportweek 1V1 sinqnaqaiz-siiux apoojj 13H ^ReecJs vV\ï goudstaven opgebaggerd Woensdag was een gouden da%. De arbeiders van de ba^gerarjiadhim in den Nieuwen Waterweg die vorig* week een goudstaaf uit het zarod op diepte. zijn thasns vol ijver om mag meet van het kostbare metaal aan het water te ontrukken. Er is een wedstrijd ont staan onder de werklieden op de zand» bakken en op de baggermachine om» door een zoo nauwkeurig mogelijk on derzoek van het opgespoten zand nieu we staven goud te ontdekken van detr» schat, die op deze plaats im de Meida gen vain 1940 door de Duitschers in de» grond werd geboord door de beschae» ting van de loodsboot, die het goud naa* Engeland zou brengen. Het resultaat van dien üver heeft zich niet laten wachten: Reeds viif stave* zijn nu aan de oppervlakte gebracht Woensdag werden niet minder dan dri* staven tegelijk opgevischt. De blokke* wegen 12V6 K.G. Er is een belangrijke kans dat een groot deel van den schal zal kunnen worden geborgen en tcrugy gegeven aan de oorspronkelijke eigena res, de Nederlandsche Bank. Geheime besprekingen over de Ruhr-steenkool Deskundigen op hot gebied van steen kool uit Groot-Brittannië, de Vereenigde Staten en Frankrijk zijn heden te Parijs besprekingen begonnen. Vertegenwoordi gers van de pers werden niet toegelaten. De eerste resolutie, die werd aangenomen, was, aldus verneemt Reuter, een beslis sing om te verhinderen, dat vertegen woordigers van de pers iets van hel ver loop der besprekingen te weten komen. Het doel der bijeenkomst is de tech nische mogelijkheden te onderzoeken voor hel verhoogen van de steenkoolprodudifi van het Ruhrgebied met het oog op het vergrooten van de hoeveelheid welke voor den export, in het bijzonder naar Frank rijk, bestemd is. De besprekingen worden gehouden ten gevolge van een langdurige Fransche campagne, waarin de Britsche politiek en de Britsche behandeling der Duitsche mijnwerkers aansprakelijk worden gesteld voor het huidige steenkool tekort in Frank rijk. VrtJflrtK 5 «TnTI IM# (Vervolg van pag. 1 Gestreefd zal worden naar versteviging van de positie van den landbouw en den tuinbouw o.m. door rationalisatie van productie en afzet, waarbij bevorderd dient te worden, dat aan het kleine boe ren- en tuindersbedrijf een economisch verantwoorde grondslag wordt gegeven Christelijke grondslag Stoffelijke welvaart, mijnheer de voorzitter, kan naar de overtuiging van deze regeering een volk niet we zenlijk gelukkig maken, wanneer zij niet steunt op geestelijke welvaart. Ook daaraan stelt de regeering zich dus voor bijzondere aandacht te be steden. Daarbij gaat zij uit van de gedachte, dat een oplossing van de geestelijke moeilijkheden, waarmede ons volk te kampen heeft, slechts kan worden gevonden wanneer men uitgaat van de zedelijke beginselen, die aan onze beschaving ten grond slag liggen en zonder welke geen goed geordend gemeenschapsleven mogelijk is. Dat is de erkenning, dat het Chris tendom voor zeer gTOOte groepen van ons volk de bron is, waaruit zij hun geestelijke krachten putten en welks zedelijke normen door vele aanhangers van andere dan Christelijke overtui ging eveneens worden aanvaard. Op dien grondslag stelt zij zich voor een versterking van het gezag, een herstel van de diep geschokte publieke morali teit, een wettelijk zoowel als sociaal-eco nomische erkenning van de hooge waar de van het gezin en een vernieuwing van het onderwijs, waarbij de versterking van het besef van de waarde der geestelijke en zedelijke beginselen en normen waarover ik zooeven sprak voor indi vidu en gemeenschap, de karaktervor ming, de aosthetische vorming en de staatsburgerlijke vorming sterker dan tot dusver het geval is, op den voorgrond zullen treden. Zij stelt zich ook voor deze geestelijke goederen alsmede de culturee- le goederen, waarover ons volk nog steeds beschikt, zoo algemeen mogelijk, onder meerdere door steun aan cultureele in stellingen en organisaties van cuHureelen en jeugd vormenden aard, toegankelijk te maken. Aan de geschokte volksgezondheid zal volle aandacht ernstig worden gewijd. Grondwetsherziening Bij dit alles mag het staatkundig leven niet buiten beschouwing blijven. Ook daarover heeft deze regeering zich be paalde beginselen tot richtsnoer gesteld. Voor wat aangaat onze betrekkingen met het buitenland is zij zich ten volle bewust van het groote belang voor het Koninkrijk der Nederlanden, om zijne positie in inter nationaal verband In de komende jaren te bevestigen, in overeenstemming met de beteekenis van het rijk in en buiten Euro pa. De regeering zal met kracht hare hulp blijven geven aan de organisatie en de ontwikkeling van de Vereenigde Naties. Met kracht zal worden voortgewerkt aan den ophouw van een effectieve strijdmacht ter zee, te land en in de lucht, welke be scherming van de nationale en van de in ternationale rechtsorde ten doel heeft. Reeds werd opgemerkt, dat de regeering zich ten aanzien van de uitvoering harer economische en vanzelfsprekend ook van hare sociale plannen op het standpunt stelt dat de sterk toegenomen overheidsbe moeienis geleidelijk za! moeten plaats ma ken voor de zelfwerkzaamheid van indivi duen en van lagere, met publiekrechtelijke bevoegdheid omkleede organen, waarbij nochtans er voor dient te worden gewaakt, dat reeds vanaf de eerste voorbereiding van de regelingen der bedrijfsorganen het algemeen belang en waar g.oodig de alge meen leidende taak der overheid tot gel ding komt. Deze opvatting hnldigt de rc- geerlng ook voor andere terreinen dan het sociaal-economische. Haar beleid zal erop gericht zUn in ruime mate gebruik te maken van de mogeljjk heden, die onze grondwet te dien aanzien reeds bevat. Daarnaast stelt zU zich voor zoo spoedig mogelijk een algeheele her ziening van de grondwet te doen voorbe reiden, welke o.m. gericht is op een ver dere uitbreiding van die beginselen, als mede op de erkenning van de rechten der burgers, aangeduid in wat hier voor werd opgemerkt over de verdeeling van de na tionale welvaart. De overzeesche gebieds- deelen Mijnheer de voorzitter. Ik kom thans tot het punt, dat in de laatste maanden aller gedachten ge spannen houdt: n.l. de herziening van de positie van de overzeesche staats doelen en van hun verhouding tot Ne derland. De regeering blijft zich stel len op den grondslag dor Koninklijke rede van 7 December 1942 De daarin aangegeven richtlijnen zullen echter in haar uitwerking aanpassing behoe ven aan de veranderde omstandig heden. Aan de bijeen te roepen Rijks- conferentie zal de regeeringsverkla- Tlng van 10 Februari 1946, als bevat tende het kader waarbinnen ook de huidige regeering bereid is tot de re geling van een nieuwe staatkundige verhouding te komen, worden voorge legd. Ten aanzien van Oost-Indië streeft de regeering er voorts naar voor de uitvoe ring van de taak van het opperbestuur in dat rijksdeel voor den huidigen overgangs tijd, m.a.w. totdat een nieuwe rechtsorde, rvoor hel koninkrijk de verantwoorde lijkheid zal kunnen dragen kan worden gevestigd, een voor deze periode geëigend bestuursorgaan te vormen. Hiertoe worden voorstellen ontworpen. Ten aanzien van West-Indië zal het naar de regeerinig vertrouwt, mogelijk blijken om voor Suriname en de Nederlandsche Antillen binnen het huidig grondwettelijk verband reods tot een aantal voorloopige herzieningen te komen, die aan de daar heersehendc verlegens bevrediging zullen schenken. De regeering Is zich den ernst van het Indonesische probleem ten volle bewust, nochtans vertrouwt zij, dat een vredelie vende oplossing daarvan, welke het wel zijn zoowel van het Indonesische als van het Nederlandsche volk, alsmede van alle andere bevolkingsgroepen zal dienen zoo spoedig als maar mogelijk is, mede dank zij eenerzijds de aloude banden en ander zijds het ook hier levend begrip voor den drang naar zelfstandigheid, zal kunnen worden verwezenlijkt en hierdoor ook de gezamenlijke taak van alle etaatsdeelen in de internationale samenleving weer zal kunnen worden opgenomen en vervuld. Dit zijn de beginselen, waarop de regee ring haar beleid wenscht te bouwen. Zij heeft gemeend niet in nadere concretisec- ring harer plannen voor de komende zit tingsperiode te moeten treden, omdat dc plechtige opening dezer zitting op 23 Juli a.s. haar daartoe de gelegenheid biedt. Zij is er zich van bewust, dat talrijke en groote moeilijkheden haar weg zullen kruisen. Nochtans meent zij haar taak te moeten aanvaarden in de overtuiging, dat zij wordt geschraagd door het vertrouwen van dc volksvertegenwoordiging, met wie het haar een eer zal zijn nauw te mogen samenwerken. Zij is er zich tenslotte diep van bewust, dat de goed-christelijke en niet minder goed-vaderlandsche zegswijze: „aan Godes zegen is alles gelegen" ook van toepassing is op de groote taak. waar voor zij zich ziet gesteld: Het leiden van ons volk naar een betere toekomst, waar bij de idealen, welke in de donkere uren der bezetting zoovelen bezielden, ons volle blijvend mogen inspireeren." De fusie N.V.V.-E.V.C. Op het N.V.V.-congres deed de heer C. v. d. Lende, secretaris van het N V.V., de mededeeling, dat door het verbond een brief is gericht aan de E.V.C., waarin met klem wordt aangedrongen op het alsnog aanvaarden van de laatste voorstellen, welke zijnerzijds zijn gedaan om de fusie tuischen beide vakorganisaties mogelijk te maken. Mocht dc E.V.C. hierop niet ingaan aldus de heer v. d. Lende dan zullen dc fusiebesprekingen onherroepelijk als ge ëindigd beschouwd worden. Scheepvaart bij Verkeer Naar het ANP verneemt, heeft dc re geering afgezien van haar aanvankelijk voornemen, de economische aspecten van de scheepvaart onder te brengen bij het ministerie van Economische zaken. De geheele scheepvaaTt. zoowel verkeers technisch als economisch, zal onder het ministerie van Verkeer komen te rossor- teeren. in Haarlem en omgeving Eenige maanden geleden hebben wij medegedeeld, dat een commissie ingesteld is ter be6tudeering van het vervoerspro bleem in Haarlem en omgeving. Daarin hebben zitting vertegenwoordigers van de gemeenten Haarlem, Bloemendaal er Heemstede, alsook eenige andere deskun digen op vervoergebied. Voor Haarlem zitten or in de heeren A. J. M. Angenent, wethouder, ir. M H Maas, directeur van Openbare Werken en E. H. Tenckinck, commissaris van Politie. Als deskundigen zijn in de commissie opgenomen de hee ren jhr. J. Röell, directeur en ir. W. J. Burgersdijk, oud-directeur der N.Z.H., ir. F. Ottevangors, ingenieur van Openbare Werken en M. C. v. d. Wal, directeur der Brockway. De commissie heeft reeds venschillende keeren vergaderd. Het is de bedoeling ook in de vacantiemaanden zittingen te houden opdat zoo spoedig mogelijk een advies kan worden opgesteld. Tot heden Is nog niet te zeggen in welke richting tram, trolleybus of autobus? het ad vies der commissie zal gaan. Amicitia Juncti: Freuleken Herman Roelvink's bij dilettanten zo< geliefde en ook door de Haarlemse he gym nasiasten herhaaldelijk vertoonde blijspel, heeft het ook ditmaal weer .gedaan", dank zij de waarlijk voortreffelijke vertooning dezer vijfdc-klassers, die onder de zorg vuldige leiding van een jongen leeraar en geholpen door een schilderachtige costu- meering en een typeerende grime, de di verse karakters goed hebben begrepen en uitgebeeld. Dc melancholieke en verbit terde Job in zijn wagentje, het arrogante studentje en de driftige Papa. de zacht zinnige zuster en de Peer Gynt-achtige vriend, dc dwaze tante en het nukkige dienstmeisje, kregen elk het hun toeko mende deel. En het was geen gemakkelijke taak, de diverse dialecten: het stads-Gel- dersch van den landedelman, het onver- val schtc boersch van Miebet je, het Hêgsch van het schattige fatje en het Fransche koeterwaalsch van Tante Henriëtte ver staanbaar over het voetlicht te breneen De lof, door den rector, dr. C. Spoelder, zijn aldus acteerendc leerlingen toege zwaaid, was alleszins verdiend. H. G. CANNEGIETER. REPATRIEERING. De passagierslijsten van het ms. „Tji- sadane", dat vermoedelijk 9 Juli te Am sterdam zal arriveeren, liggen op onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soenda- plein 37 ter inzage. Burgemeester: „Wij kunnen gerust zijn" De Haarlemsche Sportweek is Donderdagavond op grootscheep- sche wijze ingeluid met den optocht van duizenden sportbeoefenaren, jong en oud, deel uitmakende van een veertigtal vereenigingen, die zich uit alle deelen van de stad met vaandels en praalwagens naar de Groote Markt begaven, waar een défilé van drie kwartier plaats had voor burgemeester en mevrouw Reinalda. Wij hebben op het lachen de gelaat van den burgemeester iets van trots gezien tijdens dit défilé en alle Haarlemmers, die toekeken, moeten fier zijn geweest op de jeugd van hun stad. Zoo frisch en ferm trokken de duizenden voorbij. Toen alle deelnemers zich hadden op gesteld en de Markt schier overvuld was met de heldere en kleurige sportgewa den, speelde om half negen de Posthar- Karakteristieke oud-Zeeawache landbouwwerktuigen zijn te zien op de tentoon stelling, die vandaag «e Goe* geopend Is ter eerc van liet 100-Jarig beataan van i Zeeawschc landbouw Mij. Minister Mans bolt hoeft hiertoe gisteren in Goes een fceetredo gehouden. manie, die reeds trouw voor een gesta- digen roffel had gezorgd, het Wilhelmus. Vervolgens nam burgemeester Reinalda het woord. „Er is vanaaag bij ons allen groote vreugde over het feit. dat wij veertien maanden na de bevrijding van ons vader land thans reeds weer op een zoo groot- sche, kleurrijke, sterke wijze uiting kun nen geven aan de gevoelens, welke leven onder allen, die op eenigerlei wijze in Haarlem deelnemen aan de portbeweging. Er is bij velen bezorgd heid over den moreelen staat, waarin ons volk, waarin ook de jeugd is komen te verkeeren. Maar als wij h:er st^an, met dit prachtige overzicht over de Groote Markt, dan kunnen wij gerust zijn. Er is echter nog geestelijk en zede lijk verval en er moet herstel plaats hebben, ook in het gezin. Daarin leert de opgroeiende jongemensch allereerst het aiencn van de gemeenschap, en ook de jeugdbeweging wekt tot deze deug den op. De sport zal verantwoor delijkheidsgevoel en gemeenschapszin brengen. Ik doe van deze plaats opnieuw een warm beroep op ouderen en jonge ren, voort te gaan op de wijze, waarop zij na veertien maanden dit prachtige resultaat hebben bereikt." Tot slot zegde de burgemeester dank aan allen, in het bijzonder aan de be stuurders van de sportorganisaties voor het belangrijke werk, dat zij voor den opbouw hebben verricht. Speciaal be dankte hij het bestuur van het Sport weekcomité voor zijn ingespannen werkzaamheden en den heer J. W. Duyf voor de wijze, waarop hij dit groote sportfestijn heeft georganiseerd. Daar na noodigde de burgemeester allen uit, een driewerf hoera uit te brengen op de Koningin, hetgeen met groot enthou siasme gebeurde. Dr. C. Spoelder, voorzitter van het uitvoerend comité, dankte namens allen burgemeester Reinalda voor zijn woor den cn sprak de hoop pit. dat men nog menigmaal in volle vrijheid zou mogen medewerken aan een «portfeest als dit. Daarop defileerden de deelnemers nog eenmaal langs het bordes, om vervol gens naar de diverse stadsdeelen af te marcheeren. Het weer werkte goeu mee, de orde was, dank zij de grondige politiemaatregelen, verzekerd en aan het feit, dat allen hun beste beentje hebben voorgezet, is het in de eerste plaats te danken, dat de Sportweek op grandiooze wijze is begonnen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 5