Haarlems Dagblad Soekarno blijft Dictator Jodenvervolging in Polen Haarlemsche Sportweek qajznnnija^ 3H3S|in;is3io.i.i J U^p iOOA UQJIJDIZJimOOA I uaSoo I «Oc ,Tni«r«aiw \o, 1R372 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofd redm Robert Peereboom Zaterdag 6 Juli 104* Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct per kwartaal f 4.— Postgiro 273107 Tel.: Redactie 10600 Dir.-Hoofdred 15054 1~\E Haarlemsche sportweek is aange- vangen en tot de deelnemers behoo- ren vertegenwoordigers van de EngeLsche stad Derby, waarmee Haarlem een soort sportverbond heeft gesloten. Een harte lijk woord van welkom aan het adres van onze jonge Engelsche gasten moge vergezeld worden van de erkenning, dat hun vaderland door ons nog steeds als nummer één op sportgebied beschouwd wordt. Groot-Brittann.Hë bekleedt die eereplaats vanouds. Het heeft haar in eerste instantie veroverd door zijn vin dingrijkheid: de best-geslaagde en meest beoefende sportspelen stammen in hun modernen vorm uit Engeland en zijn door de Engelschen geïmporteerd in an dere landen, die deze schoone gave dankr baar hebben aanvaard en er hun groot voordeel mee gedaan. Dean Inge, de be kende Deken van St. Paul's Cathedral te Londen, heeft het jaren geleden met gerechten trots in een van zijn vele pu blicaties gezegd: „We gave our games to the world" wij gaven de wereld onze spelen. Dat geschenk heeft meer beteekend dan alleen ontspanning en uitbreiding van lichamelijke opvoeding. Jonge menschen kunnen spelenderwijs in sportwedstrijden een aantal eigenschappen ontwikkelen, die in den grooten wedstrijd des levens van de grootste waarde zijn voor hen en voor de gemeenschap, waarvan zij deel uitma ken. Moed, volharding, initiatief, zelfbe- hecrsching, tegenwoordigheid van geest., vele deugden behooren daartoe. De En gelschen hebben altijd hooge waarde ge hecht aan het spel zooals het gespeeld be hoort te worden: niet alleen naar de letter van de regels, maar ook naar den geest. Dat geeft de in het algemeen spraakge bruik opgenomen term „Play the game" aan. Zij hechten niet minder beteekenis aan het begrip, een goed verliezer te zijn. en een goed winner. Het eerste houdt in, dat men zijn nederlaag met gratie en goed humeur aanvaardt, zonder haar met aller lei min of meer gezochte argumenten te pogen te verontschuldigen. De goede win ner is een man, die zijn neus niet in den wind steekt en zich van ophakken ont houdt. Dit valt den Brit gemakkelijk om dat hij er van nature niet toe geneigd is, zichzelf en zijn bezigheden zoo erg be langrijk te vinden. Het is dezelfde eigen aardigheid die den Britschen politicus kenmerkt: zich bewust van mcnschelijko tekortkomingen poogt hij wel gaarne, moeilijke plannen tot uitvoering te bren gen en het algemeen welzijn te bevorde ren, maar neemt zichzelf nooit zoozeer au sérieux, dat hij de mogelijkheid uitscha kelt dat hij het bij het verkeerde eind zou kunnen hébben. Het is wellicht deze merk waardige eigenschap, die de beste verkla ring geeft van het wélslagen van het Engelsche volk in de wereld. Sport is voor den Engelschman vooral een middel tot karaktervorming, veel meer dan een stelsel van lichamelijke op voeding. Hij is bereid tot training, tot harde inspanning om er succes mee te behalen, maar ziet haar nooit als een levenskwestie, De grimmige opvatting die zich uit in zulke begrippen als „mentale concentratie" ligt hem dan ook niet. Zoo veel heeft hij er niet voor over. Als ik zeg, naar aanleiding van het be zoek van Engelsche gasten, dat wij hun land nog steeds als nummer één en dus als toonaangevend op sportgebied be schouwen, is het vanwege deze opvat tingen. In aantal kampioenen is Groot- Brittannië al lang niet meer nummer één. Maar dat punt is niet het belangrijkste. Anderen en wij kunnen van de Engelsche soortbegrippen nog steeds veel leeren. Zij zijn wel in belangrijke mate in onze sport aanvaard en erkend, maar de algemcene gedachte, dat karaktervorming voorop moet staan, overheerscht niet in ons land en evenmin in andere landen op het Euro- peesche continent. De denkbeelden om trent onderwijsvernieuwing, die gisteren weer tot uiting zijn gekomen in de re geringsverklaring, zullen ertoe bijdragen om ook op het gebied van de sport dia vernieuwing te brengen, waaraan behoefte bestaat. De Haarlemsche Sportweek moge getui gen van den goeden geest, die onze sport- menschen bezielt en ook den Engelschen deelnemers een blijde herinnering na laten. R. P. Litteraire Kantteekeningen Onder dezen titel verzorgde onze mede werker J. H. de Bois vroeger de letter kundige critiek in Haarlems Dagblad. Hij is helaas heengegaan. Zijn werk op dit gebied zal worden voortgezet, onder den- zelfden titel, door een anderen medewer ker van dit blad, C. J. E. Dinaux, wiens vele knappe en boelende bijdragen In de voor-oorlogsche jaren onze lezers zich herinneren zullen. Zoo verschijnen van daag de Litteraire Kantteekeningen weer, geschreven door een nieuwen kantteeke- naar. Als gevolg van een tusschen de dagbla den getroffen regeling, ter verzekering van een billijke papierverdeeling. schijnt ons blad, uit hoofde van zijn for maat, heden In een omvang van 8 pagina'a. Tan Malaka ontvoerde Sjahrir en wilde regeering omver werpen Soekarno heeft te Djogjakarta een re devoering uitgesproken, waarin lui met geen woord repte van het herstel zijner positie in de verhoudingen van voor zijn staatsgreep. HM deed daarente gen een beroep op het Indonesische volk om de grootst mogelijke medewerking te verleenen aan den president, „in wiens handen de staatsmacht berust". Ili.j noemde verder zijn positie „een dic tatorschap in naam der democratie" en wekte op tot het voortzetten van den strijd voor de onafhankelijkheid. Boven dien waarschuwde hij voor de vijfde colonne en riep den steun van het volk in voor alle acties tegen deze onder- grondsclic bedreiging. Sjahrir heeft eveneens een rode ge houden, die echter maar drie minuten duurde en geen feitelijkheden inhield. Ook hij zweeg over het eventueel her stellen van de democratische verhou dingen en de beëindiging van de auto ritaire positie van Soekarno. Samenzwering der com munisten. Radio Djogjakarta heeft gisternacht officieel de namen gemeld van degenen, die door de republiek besohouwd wor den als de ontwerpers van de plannen tot Sjahrir's ontvoering t.w. Tan Mala ka Soebardjo, Soekrani, Mohamad Yamin en mr. Iwa Koesoemasoeonamtri. Deze bekende communisten en links extremisten hebben hun plannen door den commandant van de T.R.I.-divisie te Djogjakarta, Soedarsono (niet te ver warren met minister Soedarsono) doen uitvoeren. Soedarsono zou slechts een van de hoofdschuldigen zijn, die tot op heden gearresteerd is. Haarlem als Industriestad Beynes en de Centrale Werkplaats In de afdeelingen van den raad is de vraag gesteld of het gewenscht is op het gebied der industrialisatie een meer ac tieve politiek te voeren. B. en W. zeggen in hun antwoord dat de structuur der stad niet uit het oog ver loren mag worden Verwezen wordt naar de studie „De sociaal-economische struc tuur van Haarlem". Het voeren eenere industrialisatiepoli- tiek zou de harmonische structuur kunnen schaden. Bovendien ontbreken nagenoeg geheel de voor vestiging van industrie be- noodigde gronden. Een ander bezwaar is, dat de vestiging van oen eenigszins betee- kenende industrie in den regel vestiging van personeel in meer of mindere mate noodig mankt. In de eerste jaren is, we gens gebrek aan woonruimte, een derge lijke vestiging zeker niet mogelijk. Bij diit alles komt, dat het nut en het voordcel voor Haarlem ecner sterke industrialisa tie zeker nog niet onomstootelijk vast staat. Wat betreft de overplaatsing van industrieën als de fabrieken van Bey nes en de Centrale Werkplaats der Ned. Spoorwegen merken B. en W. op, dat met de N.V. Beynes ecnlge malen overleg is gepleegd om de overplaat sing tc voorkomen. Daar het gesplitst bcdryf voor Beynes een bezwaar op levert, is in die besprekingen de mo gelijkheid onder het oog gezien de fabrieken te verplaatsen naar een aan spoor en water gelegen terrein binnen de gemeente, met overneming door de gemeente van de fabriek aan het Stationsplein. Ook de overplaatsing der Centrale Werk plaats trachten B. en W. te voorkomen. Hier is de positie der gemeente nog moei lijker dan in het geval van Beijnes. daar een dergelijke overplaatsing minder af hankelijk is van plaatselijke omstandig heden, doch ccn onderdeel vormt van dc algemeene reorganisatieplannen der Ned. Spoorwegen. (Wij teekencn hierby aan, dat wij on langs konden berichten, dat de verplaat sing van de Centrale Werkplaats voorloo- pig van de baan is. Red. H. D.) Lijsten ter inzage De nieuwe lijsten (F 17) van personen die zich bulten de Geallieerde gebieden op Java bevinden, liggen ter inzage op onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soenda plein 37. Het betreft hier dc gebieden DJambang. Modjokerto, Sragen, Pekalongan eu Kretch. Radio Djogjakarta voegde er aan toe, dait Tan Malaka en zijin mede samenzweerders ook het plan heb ben gesmeed om een nieuwe regee ring te vormen, welke uit de vol- einde personen zou bestaan: Boen- aran, Boediarto, Chairoel Saleih, Mohamas Yamin, Soebardjo, Soe- nardjo, Tan Malaka. Wachid Hasjim en Patty. Aneta merkt op, dat ver scheidene van deze personen leden zijn geweest van het eerste kabinet- Soekamo. Radio Djogjakarta deelde voorts me de, dat Tan Malaka en anderen ook toen zij zioh nog in een republikeinsch inter- neeringskamp bevonden, waaruit zij on langs werden vrijgelaten, er in waren geslaagd om met Soebardjo en Soeman- tri in contact te treden, terwijl dezen zich op hun beurt met de buitenwereld in verbinding stelden. Radio Djogjakarta beschuldigt hen er van, de geest van het volk vergiftigd te hebben en propaganda tegen Sjahrir te hebben gemaakt door middel van nieuws, dat ze hebben uitgekozen uit berichten van Aneta en van het dagblad te Batavia en tenslotte getracht te heb ben den indruk te wekken, dat Sjahrir zijn kabinet slechts het Nederlandsche gezag in Indonesië pogen te herstellen. Volledige revolutie georganiseerd. Mohamad Natsir, de Indonesische mi nister van voorlichting., heeft gister avond in een radio-uitzending uit Djog jakarta verklaard, dat politieke tegen standers van Soetan Sjahrir. de Indo nesische minister-president niet alleen samengezworen hadden om Sjahrir ten val te brengen, maar ook ir. Soekarno, president van de republiek af te zetten en den door de Sovjets geschoolden communist Tan Malaka de plaats van Soekarno te doen innemen. Gevechten bü Bekassl. Britsehe en Ghurka troepen zijn ten Oosten van Batavia de Bekassi-rivier overgestoken en Niemandsland binnen gedrongen. De troepen die op het oogenblik ver scheidene kampongs op den Westelijken oever bezetten zijn in direct contact met vijandelijke Indonesische troepen.. Men kon gisterochtend artillerie- en mor tiervuur en hevig geweervuur hooren. Bij de overeenkomst tussdhen het geallieerd commando en de Indonesiërs inzake de bezetting van Bekassi was vastgelegd dat do geallieerde troepen niet zouden trachten de rivier over to steken. Een woordvoerder op het geal lieerde hoofdkwartier deelde thans ech ter mede dat dc voortdurende activi teit van scherpschutters en herhaalde nachtaanvallen oir geallieerde posities door Indonesiërs die zelf de rivier over staken een schending van de overeen komst beteelcende om welke reden de geallieerden besloten den Oostelijken oever van de rivier te bezetten, aldus Un. Press. Hef woord is aan. Eug ène M ark eau: De afgunst is de onwille- keurigste en vleiendste aller vleierijen. (Uit: Remarques et Pensées; 1893). 5 Do oden bij ontploffing in staatsmijn Wilhehnina Hedenochtend vroeg heeft zich in de staatsmyn Wilhelmina te Heerlen een myngasontpioffing voorgedaan. Volgens de laatste gegevens hebben hierby één op zichter en vier arbeiders het leven ver loren. Voorts zyn er tien zwaar en licht gewonden geteld. Over het lot van één arbeider verkeert men nog in het on zekere. De ontploffing schijnt gebeurd te zijn. toen in de afvoergalerij van de 331-meter verdieping een transportband verlengd moest worden. De minister van Economische Zaken, dr. G. W. M. Huysmans, onder wien het' mijnwezen ressorteert, heeft van zijn medeleven doen blijken en laat zich ge regeld op de hoogte houden van de laat ste berichten over deze ramp. Het staatstoezicht op de mijnen stelt een diepgaand onderzoek in. Klompen kunnen worden aangevraagd Het C. D. K. deelt mede, dat tot en met 13 Juli a s. de mogelijkheid bestaat, bij do plaatselijke distributiediensten aanvragen voor klompen in te dienen. Voor klomperi komen, behalve de reeds vroeger bekend gemaakte categorieën, thans ook ln aan merking: vetsmelters alsmede de arbeiders van suikerfabrieken Zij, die na 28 Februari 1946 een bon voor klompen hebben ontvangen kunnen geen aanvraag indienen. Sportief Hoogtij De sport gaat hoogtij In d'oude Spaarnestad. Wie jong is, spant de spieren En wie geen spieren had, Die wil zich spoorslags spenen Van spit en spillebeenen En dweept met Goliath. „De Week" Is aangevangen. Met luide kloppend hart, Een strijdblos op de wangen, De haren wat verward. Gekleed in sportgewaden, Gereed tot groote daden, Staan allen aan den start. Van duizend goede wenschen Telt deze wel het meest: Maakt allen, jonge menschen, Van het sportieve feest, Dat jullie hier gaan vieren, Meer dan van stalen spieren, Een van sportieven geest. Veertig dooden bij program in Kielcë Gewapende benden hebben in de Pooische stad Kielce Donderdagochtend een ware progrom ontketend, toen zij Joodsche huizen binnendrongen en de bewoners mishandelden. Ook deden zM een aanval op het Joodsche hoofdkwar tier, waar zij in gevecht raakten met de veiligheidspolitie. Na een geveeht van twee uren werd deze aanval door de politie afgeslagen. In totaal zijn bij d^zc anti-semictische relletjes volgens Un. Press veertig dooden en zestig gewon den gevallen. Nader wordt gemeld dat frt-t grootste deel der dooden en gewonden Joden zijn. Een regeeringswoordvoerder ver klaarde tegenover Un. Press dat deze ongeregeldheden werden uitgelokt door fascistische en baldadige elementen, die „een traditie van Polen vormen welke betreurenswaardig is". Deze progrom is dc ernstigste die in Polen sinds de anti- Joodsche relletjes in Krakau van ver leden jaar October is voorgekomen. Kielee ligt 160 K.M. ten Zuiden van Warschau en heeft een bevolking van r)0.000 met een kleine Joodsche min derheid. De politie heeft intusschen tal rijke progrom isten gearresteerd, waaronder een negenjarige knaap die door zijn gruwelijke verhalen over kinderontvoeringen en mis handeling door Joden welke alle gefantaseerd bleken de schuld draagt voor den moord op een ge- heele Joodsche familie, welke hij als de daders had aangewezen. Het referendum: 160 dooden. Tenminste 160 personen werden ge dood voor en tijdens het Pooische re ferendum van Zondag in meer dan 250 aanvallen op verkiezingscommissies o£ beambten van den Veiligheidsdienst, al dus maakte gisterenavond de minister van Veiligheid Stanislaw Radkiewicz in Warschau bekend. Onder de dooden be vinden zich 67 bandieten, terwijl 398 „bandieten" gewond of gearresteerd werden. Nu een derde van het totaal aantal stemmen geteld is hebben de partücn van den linkervleugel volgens de laat ste niet-officieelc uitslagen de leiding in verhouding van vier tegen een. meldt Un. Press. In een vertraagd telegram uit War schau zegt de correspondent van de „Daily Telegraph", dat er met het Pooische referendum ernstige onregel matigheden zijn geschied. Zijn bericht heeft betrekking op stembureaux in West-, Oost- en Midden-Polen cn de onregelmatigheden zijn naar zijn mee ning voldoende om eert geheel ver draaid beeld van den verkiezingsuitslag te geven.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1