Litteraire Kantteekeningen Reuzen bouwdoos huis bevat een Henriëtte Roland Holst: Uit De Diepte, Tijdgedichten De Gulden Pers, Haarlem, 1946. Wie eens haar stem heeft gehoord, zal die herkennen uit duizenden. Er komt in dezen bundel verzen, die geschreven wer den in de jaren toen „de schaduw der dagen angstig groot was", geen strophe voor of hij draagt héér geluid, dat blijft naklinken omdat het zoo waarachtig is voortgekomen uit de beproevingen van een groot en schoon hart. „Zwart trekt de schaduw over het pad, Élke dag valt in een donker gat Wij hebben te weinig liefgehad." Wij hebben te weinig liefgehad dat tragische, schrikkelijke in-gebreke-blijven, die traagheid des harten, waaraan eens Jacob Wassermann zijn en onzen tijd schuldig verklaarde, het is het thema geweest van vrijwel al het werk dezer dichteres: strijdenswerk, lijdenswerk van één. die nooit berusten kon in de betrek kelijkheid van welk dogma dan ook. Lij denswerk in den striksten individueelen, maar ook in den algemeensten boven- persoonlijken zin. Gestreden met zichzelf heeft Henriëtte Roland Holst een leven lang: hier het zuiverst verlangen van haar hart naar dat in vrede gezegend oord „waar het geruisch van blanke berken is" en de „schoonheid die voor het eerst altijd ziet elk levend hart, door niets ge- evenaarde"; déér de sociale liefdesplicht, die oproept tot strijd met „de duizenden die nog sliepen" en ontwaakten (de Man nen van 1903), tot „Onze ster verschoot en het licht. Dat we dachten te zijn uw blinken, Dageraad, we zagen 't verzinke' en De wereld viel weer dicht." en wel dichter dan ooit toen „duivelsche machten die in menschen wonen, hebben op menschheid losgelaten fel, drie ver schillende oer-demonen. Gij kent ze wel. Honger, koude en duisternis". En zij, die strijdster was met zichzelf en de wereld, zoolang zij heeft gedicht, in dienst van naastenliefde als opperste ge bod, zij opende haar hart, toen vele an deren het sloten om het behoud van eigen-ik. Wat hoorde het, dat hart? Een 6chot, en meerdere, in den al diunnen nacht waarin alweer één viel der onzen. Wat kon het daarna beter doen dan „de groene blinden" een poos sluiten en ge denken hem die viel, tot het hooren mag mét hem naar zang, „die in verten bruist, en klankenspel van harmonieuze akkoor den door 't lisplen van aanbidding warm doorruischt." Wat hoorde het nóg, dat hart? De eigen stem die haar influistert, hoe ze het ver guisde Jodenjong den verheffenden zin kan duiden van de Davidster, die hem in duivels bedachten haat in zijn ziel moest branden, maar hemelsche onderscheiding wordt met de waardigheid, die de dichte res hem zegenend hergeeft: „Zoo een was Mozes, naar wien je immers werd geheeten. Als je naar de ster op je jasje kijkt, Denk dan aan hem, denk hoe, bij het begin der tijden, God deed wat sterrengruis op d'aarde glijde' en een korrel daarvan in jouw hartje prijkt Tijdgedichten: van oorlogsvenijn in een bottenden Mei, van de plagen der beproe ving, in draf gevolgd door den Maaier, „die maait de grooten, die maait het volk, men kan de aren vallen hooren"; van de zwoegende vrouwen van Holland door het landschap van barre winterlijkheid, wen op voedseljacht, in de rij, dragend „hun gelaten koninklijk in den wreeden wind", diezelfde vrouwen die den tyran aanklagen om wat hun werd geroofd aan man en kind, maar ook aan dat onpersoon lijk-persoonlijke: aan stedenschoon er boomenpracht, aan bloemenzegen en wel vertrouwde torenklokken, „wier bronzen monden zwiyjen" maar het ergst al: wat hifi gij met onze harten, menschenharten gedaan?" En dan die zwaarwegende, deernisvolle klage: „Hoe kunt ge zoo zware schuld dragen?" Wie zoo vragen kan is den haat ontste gen: daar is dan ook de sobere Ballade van de verbondenheid (vers-technisch wel haast het schoonste gedicht uit dezen bun del) waarin de mensch over de vijand schap heen tot den mensch komt deze nobele ballade, gecomponeerd op die twee in telkens anderen toonaard en zin terug- keerende motieven: „Ziel is met z.iel ver bonden" en „bloed siepelt door blonde haren' Dat is niet meer Henriëtte Roland Holst die dicht, het is de menschenliefde in haar die zingend getuigt en met één strophe van lafenis alle smetten van deze aarde wischt Diè liefde kan hopen, kan gelooven in een schooner toekomst, Moskou dan wel Amsterdam, overal „waar de heldere vu ren branden, de harten liefde en moed vergaren en het gedruisch van blanke berken is"; waar de tot mensch gelou terde „mensch" al wat er vreet aan ons persoonlijk en maatschappelijk zijn: on recht. eigenbelang, onwaarachtigheid, leu gen gebannen heeft buiten zijn levens horizon. Symbolisch wordt de bundel besloten met een gedicht van het bevrijde Buchen- wald, waar toch „de hooge kruinen wieg- len in de luw" en de dood zoolang eenig- ste verlossing was. Maar die verlossing des doods zal voor „de bewuste willige dragers van het wereldleed wijken voor die andere, die des levens is en ons eerst kan hergeven „het kindergelaat der volle maan, een wonder van zilvren glans die de lucht doorlacht" Uit de diepte zijn ze gekomen, deze lij densverzen en zoo mochten ze niet 'ltijd zoo klaar en smetteloos in het licht van het beeldende woord verschijnen, dat ze hun benarde herkomst gansch en al ver bergen konden. Wat wonder: ze klonken dan ook op in een hart, dat in jaren niet zóó geschonden was. Een „blijde geboort" schenkt de wereld nu eenmaal een ander kind dan wat in kneuzende zorgen werd gedragen. Maar al verraadt dit dichtwerk dan ook de sporen van het gruwelijke bloedmaal, waaruit het is voortgekomen, het zegent in zijn toch altijd overrijke schoonheid met de warmte van een hart, de bezonnenheid van een wijze, waardige vrouw, die tot onze grootsten behoort. Dank komt den uitgever toe voor de zorg waarmee hij, beschikkend over be perkte middelen, dezen bundel in onze handen heeft gelegd. C. J. E. DINAUX. De maatschappelijk minder geschikten Plannen te Haarlem. B. en W. van Haarlem schrijven aan den raad dat inderdaad het vraagstuk van arbeid voor de maatschappelijk min der geschikten en maatschappelijk onge- schikten in de eerste plaats een pro bleem van ruimte, zoowei van grond als van gebouwen is. B. en W. zien daarom allereerst uit naar een behoorlijk stuk tuingrond ter grootte van 4 5 H A. ten behoeve van de vereischte uitbreiding van de Haarlemsche Werkinrichting. Het aldaar stichten van een streekschool voor imbecillen met een tehuis of half Internaat vormt een punt van overwe ging, waarvan de verwezenlijking even wel thans nog in het verschiet ligt. De plannen hiervoor kunnen eerst aan de orde komen en nader worden uitge werkt, indien de tuingrond zal zijn uit gekozen en ter beschikking gesteld. Prijzeii-coiitróle in Amerika De Amerikaansche senator Mitchell, lid van de senaatscommissie voor bank zaken, heeft bekend gemaakt dat de commissie het eens is geworden over een wetsontwerp waarbij de prijzen- controle een jaar zou worden voort gezet, meldt Un. Press. Voor kousen alleen nog textielpunten Met ingang van Maandag 8 Juli a.s. kunnen nllc soorten kousen en sokken aan het publiek worden verkocht tegen afgifte van het voorgeschreven aantal textielpun ten. zonder bijvoeging van kousenbonnen De bon a van de textiel-lederkaart VA 510 is hiermede vervallen. Deze maatregel beteekent slechts een wij ziging van liet distributiesysteem en duidt geen grooteren aanvoer van de betrokken goederen aan. Do puntenwaardeering is als volgt: normale kousen, sokken, sportkousen 4 pt. per paar; onderkousen, ongemlnderde (standaard-) dameskousen, skisokjes, baby- en kleuter kousjes en -sokjes 2 pt, per paar. Financieele verhouding Rijk—Gemeenten Wat B. en W. van Haarlem «laarovor zeggen. Het tekort op de begrooting voor 1946 is natuurlijk in alle afdeelingen van den Haarlemschen gemeenteraad ter sprake gekomen. In hun antwoord op de gemaakte opmer kingen deelen B. en W. mede, dat men de quaestie van een betere financieele rege ling tusschen rijk en gemeente niet in een pennestreek tot een oplossing kan bren gen Het zal nog geruimen tijd duren voor de commissie-Oud, die over dit vraagstuk rapport aan de regeering zal uitbrengen, met haar werk gereed zal zijn. Het zou, naar de meening van B. en W., al veel gewonnen zijn, indien het Rijk wilde beginnen met de liquidatie der oude tekorten in den gewonen dienst te erken nen. door althans een gedeelte daarvan voor zijn rekening te nemen, en de steun- verleening voor de loopende jaren zóó te regelen, dat geen nieuwe tekorten meer ontstaan. Indien daarbij tevens de ge- dachte onder oogen kon worden gezien om een bepaalden norm aan te leggen voor de dekking van reeds geconsolideer de oude tekorten, zou ook hiermede een belangrijke stap op den weg naar finan cieele zelfstandigheid der gemeenten wor den gezet. B. en W. ontveinzen zich ook niet dat ook dan de noodige soberheid in de ge meentehuishouding moet worden betracht, mits men daarbij niet tot overdrijving vervalt, omdat dit ongetwijfeld tot schade zou strekken voor tal van cultureele en sociale voorzieningen. Nederlandsche vinding belooft wonderen De ongeldige lijst In een vergadering te Nijmegen heeft jhr, mr. M. van der Goes van Natcrs, ge zegd, dat de Partij van den Arbeid, hoewel rij reden tot klagen heeft over de houding van de K.V.P. tegenover haar afdeeling In Nijmegen, gaarne medewerking wil verleenen om te komen tot een oplossing van de moeilijkheden, ontstaan door de ongeldigverklaring van de K.V P.-lijst al daar. Het dagelijksch bestuur van de P v. d. A. acht het niet gewcnscht en on democratisch, dat een belangrijke politieke groep niet vertegenwoordigd zou zijn in een gemeenteraad als die van Nijmegen. Het A N P. verneemt nog, dat ook het dagelijksch bestuur van de C.P fj, te Nij megen bereid is mede te werken aan een oplossing van de moeilijkheden, eveneens uit democratische overwegingen. Zuidvruchtenbon verlengd De geldigheidsduur van de voor 100 gram gedroogde Zuidvruchten aangewezen bon nen 348 en 844 Algemeen is verlengd tot en met 21 Juli. Deze woning lijkt op Iedere andere, door nljvi opgetrokken uit cement en steen, maar, mclselaarshnnden moeizaam Het huisje op bovenstaande foto werd neergezet in acht uur tijds. Het staat sinds tien dagen aan de Floralaan te Eindhoven en is het product van Ne- derlandseh vernuft en Nederlandsche energie. Kant en klaar, in „doozen" werd het dioor de Eindhovensche fa briek „Daalbouw" afgeleverd en als de ovenheid er haar goedkeuring en me dewerking aan verleent, zal deze fa briek in staat zijn aan den loopenden band dergelijke woningen, ook van grooter formaat, te fabriceeren, waar voor practisch geen geschoolde arbeids krachten èn geen deviezen noodig zijn. Men kan zijn huis dan bestellen als een soort reuzen-bouwdoos en het over al in een oogwenk neerzetten. De woning op de foto is er een van het kleinste type en geschikt voor een echtpaar met één of twee kinderen. Zij bevat: een kleine hal, WC. met douche cel (koud en warm water), een huis kamer-keuken van 5X3 meter, slaap kamer, tevens ontvangkamer 3X3 me ter, slaapkamer, tevens zitkamer 3 X 2/z meter, een zolder, een klein kelder tje, terwijl in alle kamers ingebouwde kasten en bedden aanwezig zijn. Sommige zaken zijn ingenieus op gelost. In de huiskamer b.v. staat een soort van ingebouwd dressoir. Klapt, men het blad daarvan op, dan is het plotseling een aanrecht met boven den gootsteen een op klapbare kraan. In de slaapkamers verdwijnen de opklapbedden ge heel in den wand, zoodat men over dag alle ruimte beschikbaar heeft. Het interieur maakte een frisschen en gezelligen indruk en was keurig behangen en geverfd. Het binnenhuis, bestaande uit 4 ele menten (doozen), is in de fabriek ge heel klaar gemaakt, d.w.z. alle ramen, kasten, bedden, schilderwerk, keuken installatie, onzichtbare lichtleiding, schakelma terlaal, douche etc. zijn vol ledig in de doozen ingebouwd. Nadat op de bouwplaats de fundeering gelegd werd is het binnenhuis in vijf gedeel ten op auto's naar de bouwplaats ge reden. De vier doozen werden tegen elkaar geschoven en de kapconstructie werd er op gezet, 's Morgens om acht uur kwam dc eerste doos aan en 's mid dags om 4 uur werden de pannen op het dak gelegd. Om het huisje werd daarna een halfsteens muurtje ge bouwd. Het klinkt „Amerikaansch". Perspectieven. De uitvinder en directeur van de „Daalbouw", dc Eindhovenaar Paul van Daal, zeido, dat volgens zijn systeem ook hoogbouw mogelijk is, in een re cordtijd en tegen een prijs die zoo laag is, dat de huizen in massa gebouwd kunnen worden zonder dat de regee ring in dc bouw- en exploitatiekosten behoeft bij te dragen. Uiteraard echter is deze massaproductie van regeering en don dienst „Wederopbouw" afhan kelijk. Voor een prijs, die lager is dan die van de meeste noodwoningen die thans gebouwd worden, wordt een permanen te woning geleverd. De woning bijv., die thans te Eindhoven in gebruik is, komt geheel kant en klaar met opklap bedden, gaskachel, warm-watergeyser en wat dies meer zij op 4000 gulden. De huurprijs bedraagt 4 gulden per week. Dit is het kleinste type, inhoud 145 ku bieke meter. Er komen echter ook wo ningen met een inhoud van 240 en 300 kubieken meter. Ten aanzien van de tarieven der bedrij ven staan B. en W. op het standpunt, dat bestaande winsten niet kunnen en niet mogen worden prijsgegeven of vermin derd. In beginsel is het college tegenstan der van tariefsverhoogingen uitsluitend ten doel hebbende de inkomsten te ver meerderen Niet dan noodgedwongen zul len zij dan ook tot verdere tariefsverhoo- ging overgaan. Ook een verhooging van de belasting op tooneelvooTstellingen en andere vermake lijkheden zouden zij niet willen bepleiten. Uit de Memorie van Antwoord Korte feiten. Uit de Memorie van Antwoord van B. en W. van Haarlem op de afdeelings- verslagen over de begroot ing, ontlee- nen wij: Distributicdicnst. Bij den Distributiedienst te Haarlem zijn thans 186 personen werkzaam. Jaarwedden der wethouders. In aanmerking nemend den levens standaard te Haarlem, die tot de hoog ste van het land behoort, wordt, een jaarwedde van f 6000 voor de wethou ders noodzakelijk geacht. Om daartoe te komen is de medewerking van den minister van Binnen). Zaken gevraagd. Onderwijzers als politie agenten? In de afdeelingen is ter sprake ge komen of het gewensebt is leertk rachten bij het L. O. opsporingsbevoegdheid te geven. B. en W. antwoordden dat dtie vraag al in 1945 bespraken is. Afgezien van de bezwaren, welke tegen het ver leenen van politiebevoegdheid aan niet deskundigen uit politioneel oogpunt zijn aan te voeren, zijn zij van meendng, dat daardoor de verhouding tusschen de on derwijzers en de leerlingen alsmede hun ouders ongunstig zou worden be- invloed. De taak, welke de onderwijzers bij de bestrijding van de baldadigheid en de criminaliteit onder de jeugd uit hoofde van hun roeping hebben te vervullen is, naar het oordeel van B. en W.. meer van paedagogisohen aard. Dc Gravcsteenenbrug. Het was de bedoeling om in afwach ting van het bouwen van een nieuwe Gravesteenenbrug. in de behoefte van het voetgangersverkeer te voorzien door het maken van een eenvoudige rolbrug. Bij de uitwerking van de plannen daar toe is echter gebleken, dat de nog aan wezige landhoofden in een dnsdanigen staat verkeeren, dat extra voorzienin gen noodig zijn, waardoor de oplossing een belangrijke vertraging zal onder vinden. Aula H. B. 9. A Plannen zijn in voorbereiding door verbouwing een aanmerkelijk grootere aula in de H.B.S. A met 5-j.c. te ver krijgen, welke meer aan haar doel zal beantwoorden dan thans het geval is. Meer zwem- en badgelegen- heden. Bij de komende stadsontwikkeling zullen B. en W. ook de noodige aandacht aan de behoefte aan badgclegenheden schenken. B. en W. hebben plannen in de toe komst een zwemgelegenheid te maken in het Noorder Sportpark en in het Oosten der gemeente. De waarzegger-affaire In ons nummer van Vrijdag werd in het Rechtbankverslag onder den titel „Waarzegger zag politieke gevangenen" een waarzegster in de Frans Halsstraat genoemd. De echtgenoot van de betrokken waarzegster verzoekt ons mede te deelen, dat zijn vrouw geheel te goeder trouw verschillende personen naar den heer D. in de Cruqiusstraat heeft verwezen Zij stond in geen enkele betrekking tot D. en diens werkzaamheden.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 7