Bidault uit Oostenrijk Drastische evacuatie van Duitschers Informeele zitting bracht accoord te Parijs Verzet in Italië Landmijn ontploft I .-WVJ-, """'"J j 1 1 'II 60c Janrgnns No. 18374 T T t "IT "1 IMnsdag 9 Jull l#4® Bureaux: Groote Houtstr. 03 I g /"f /"f V* I CJ I I ^"T f f^l Oitgave Stichting Voorlichting en Socndaplein 37, Haarlem JL J^| frj Abonnementen: p. week 31 ct. IJmuiden: Kennemerlaan 154, J Per kwartaal f 4.— Telef. 5437. Postgiro 273107 Tel.: Administratie 1072*. Expeditie 14825 Dlreeteur-Hoofdredne.euri Robert Peereboom Te| Reda(.t|(, mM Dlr..Hoofdred. I50H vindt opnieuw het verlossende compromis E conferentie van vier ministers van *-J Buitenlandsche Zaken te Parijs schijnt niet onder een gelukkig gesternte geboren te zijn. Na een zonderlinge start, waarbij dagenlang niets bereikt werd, begon zij tot besluiten te komen, telkens onderbro ken door den bnwil van Molotov, die rem mend optreedt, incidenten veroorzaakt en dan weer toegeeft, zooals nu pas weer gebeurd is met de vaststelling van datum en procedure voor de komende vredescon ferentie. De besluiten die zij neemt hebben ten deele ook een onrustwekkend effect. Dat blijkt, zooals gisteren gemeld is, in Italië. De pas geboren Italiaansche republiek, bezield met nationale geestdrift, is ken nelijk vervuld van de gedachte dat de ge allieerden den Italianen dankbaar behoor den te zijn voor de hulp, hun verleend na den val van Mussolini's bewind. Aan ge allieerde zijde, kost het evenwel eenigo moeite de lange jaren van Itallaansch bondgenootschap met Duitschland, die daaraan voorafgingen, te vergeten. Onbe grijpelijk is dat niet bepaald. Nu heeft Parijs besloten om Triëst, dat de Joego- Slaven wilden hebben en dat Italië tot eiken prijs wenschte te behouden, te inter- nationaliseeren. Het is een van die com promis-oplossingen, die men alleen mot bezorgdheid kan begroeten Zij herinnert al te sterk aan een van de ongelukkigste beslissingen van Versailles in 1919: het statuut van Dantzig. De historie van Dant- zig, culmineerend in het uitbreken van den tweeden Wereldoorlog in September 1939, is de wereld niet vergeten. Wat zal de toekomst van Triëst zijn? De Italianen hebben hevig spektakel tegen dit compro mis gemaakt. Hun minister-president de Gasperi, die geen ruzie met Rusland wil hebben, heeft kalmecrende woorden ge sproken, maar er niet veel mee bereikt. Men acht dit een slag voor het prestige van de jonge Italiaansche republiek, al heeft de Gasperi gezegd „dat hij geloofde dat de vier ministers hun best deden en dat, ondanks sommige besluiten die on gunstig voor Italië waren, hij hun moei lijkheden begreep en hun goeden wil niet in twijfel trok." Hij voorziet de noodzaak van handelsrelaties met de Russen en be proeft zijn regeerings-coalitie met de communisten in evenwicht te houden. Maar tegenover hem staan de uiterste rechterzijde en een neo-fascistische groep, die onrust verwekken. De Italiaansche grieven bepalen zich niet tot Triëst. Parijs heeft immers ook beslo ten tot grenscorrecties ten gunste van Frankrijk, waarbij Tenda en Briga aan dit land worden toegewezen. Het heeft Italië het beheer over zijn Afrikaansche kolonies ontnomen, eilanden in de Dodecanesos aan Griekenland toegewezen en de Italiaan sche vloot onder de overwinnaars ver deeld. Ook dit laatste feit weegt blijkbaar zwaar, ofschoon er van de vloot niet veel over is. Het geval van de grenscorrecties ten gunste van Frankrijk zal diegenen in ons land, die zoo warm blijven voelen voor Duitsche grenscorrecties ten gunste van ons land, tot nieuw nadenken moeten stemmen. Bij do relletjes in Triëst werd een Fransche vlag op straat vertrapt Massa-demonstraties tegen de geallieer den in de groote Italiaansche steden waren voornamelijk tegen Frankrijk gm-icht. Dat is nu niet zoo erg belangrijk: men kan ze gemakkelijk bedwingen Maar er is ook nog zoo iets als een toekomst. Hetgeen do overwinnaars luchtig als „grenscorrecties" aanduiden pleegt een verslagen volk als een beleediging, een ramp en een amputatie te zien. Het gaat op revanche zinnen. Het bejammert het droevige lot van zijn land- genooten. die in ballingschap gaan bij een vreemd volk. En de gevolgen blijven nooit uit, zooals de geschiedenis overvloedig aantoont. Zijn „grenscorrecties" dat waard? Met deze en dergelijke oude middelen van beproefde onwaarde zal men nooit den vrede in Europa kunnen opbouwen. Als dit de methode van de komende vredesconferentie moet worden zijn de vooruitzichten even slecht, als zij in 1919 te Versailles waren Er is behoefte aan een veel grooter beleid en veel grooteren ondernemingsgeest. Als men Europa ver deeld laat in staten en staat'es. zonder 6tappen in de richting van Federale Unie te durven ondernemen, als men ze hun eindeloozen concurrentiestrijd op den ouden voet laat voortzetten en dan boven dien nog nieuwen wrok schept door aller lei grenswijzigingen en annexaties, wordt de geest slechts opnieuw verbitterd en kan nieuwe ellende niet uitblijven. Het is beter dat in te zien dan de geschiedenis en de ontwikkeling van zaken in dit we relddeel te negeeren en zich wijs te maken dat ..het wel zal meevallen" of zooicts leegs, dat op geen enkel werkelijk argu ment is gegrond. De conferentie der vier ministers is tot dusver alleen maar teleur stellend Is geen grooter beleid dan dit in de huidige wereld denkbaar? Als het nog komen moet zal het niet bevorderd wor den door de nieuwe tegenstellingen, die intusschen geschapen zijn. R. P. Nieuws uit het buitenland De doodstraf In Roemenië, die In 1938 werd ingesteld. Is weer afgeschaft. De Belgische krijgsraad heeft T.ambert Swerts, Belgisch letterkundige en schrijver, veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf, Fransche „strategische bemiddeling" I>o conferentie der vior ministers to Parijs heeft zich van het begin af geken merkt door een zeker evenwicht, «lat be reikt werd door de verzoenende hem id delende houding der Fransche delegatie, die onder leiding van Georges Bidault in talrijke tegenstellingen tusschcn de ministers van Engeland en Amerika ocncrzljds en die van Rusland anderzijds het verlossende compromis wist te vin den. Deze bemiddelende rol blijkt Frank rijk tot aan het einde der conferentie te moeten volhouden om algehcclc overeen stemming te bevorderen: I)e kwestie der procedure voor de Vredesconferentie, die gedurende het. weekeinde een nieuwe, ernstige tweespalt dreigde te scheppen, is thans opgelost door dat Bidault in een compromisvoorstel de basis wist te leg gen waarop de besprekingen, die een oogenblik in een bittere recalcitrantie dreigden te stokken, konden worden voortgezet. I)e Fransche bemiddeling ein digde met het succes, dat de vier ministers het eens werden over de verzending der uitnoodigingen. Georges Bidault verwaarloosde bij zijn pogingen om de partijen bij elkaar te brengen, geen enkel detail. Zijn Fransche geest onderkende de mogelijkheden die zouden kunnen medewerken aan een spoedige overeenstemming en zoo kwam het dat hij zijn compromisvoorstel Maan dag op zeer strategische wijze onder de aandacht der overige ministers bracht. Hij kwam er niet mee voor den dag tijdens de formeolc zitting rond de groene tafel, rioch noodigde de andere ministers na af loop der vruchtelooze onderhandelingen in zijn privé-kamer, waar een gezellige atmosfeer en een zitje in comfortabele clubfauteuils mede werkten tot een onge dwongen gedachtenwisseling. Deze infor meele bijeenkomst moest echter toch nog tot laat in den avond duren otn tenslotte te komen tot het punt, waar Bidault zijn bemiddelingspogingen bekroond zag Het Fransche voorstel. Naar Reuter mededeelt bestond het compromis dat Bidault voorstelde, uit de volgende punten: 1) Een algomcene conferentie, bestaan de uit alle staten-leden, vertegenwoor digd door de respectievelijke hoofden der delegaties, zullen de door den raad van ministers van buitenland sche zaken opgestelde ontwerp-vre- desverdragen bestudceren. De gedeel ten, die tot de competentie van een der te vormen commissies behooren, zullen daarheen verwezen worden. Deze algemeene conferentie zal de rap porten van de desbetreffende com missies ontvangen, bespreken en, in dien zulks wcnschclijk is. zullen der gelijke aanbevelingen worden aange nomen. 2) Er zal een algemeene commissie in het leven worden geroepen, die, verbonden nan do algemeene confe rentie, samengesteld zal zijn uit een lid van ieder deelnemend land. Deze eommisslo zal het werk van de alge meene conferentie voorbereiden en het werk der commissies coördineeren. Curacao preciseert zijn wenschen Twaalfduizend personen kwamen te Willemstad (Curacao) bijeen om aan te dringen op herziening van den kolonialen status van Nedcrlandsch West-Indië en een grooter mate van zelfbestuur voor de eilanden, meldt Un Pross. Verscheidene sprekers voerden het woord en zij legden er den nadruk op, dat de eilanden geen volledige onafhankelijkheid wenschen maar wijziging van het tegenwoordige systeem. Telegrammen, waarin deze ver langens tot uiting komen, werden aan H M de Koningin gezonden Twee broers gedood Onder Made-Drimmclen in de buurt van Waalwijk heeft het mijnengevaar wederom twee slachtoffers geëischt. De twee gebroeders H uit Dongen liepen achter een grasmachine op den rivierdijk van de Amer, toen de machine op een beruchte S-mijn reed, die onmiddellijk ontplofte. Een van de broers werd op slag gedood, de andere overleed kort daarna. De vader, die op eenigen afstand werkzaam was. zag zijn beide zoons ver ongelukken, maar bleef zelf ongedeerd. GEORGES BIDAULT Het accoord dat naar aanleiding van dit voorstel bereikt werd, bevatte de be paling dut de a.s. Vredesconferentie het recht zal hebben de regels van de pro cedure die door de vier ministers zul len worden opgesteld te amendeeren of te verwerpen. Voorts zullen de vijf politieke commissies die de afzonderlijke vredesverdragen zullen bespreken en aan de algemeene vergadering rapport daar over zullen uitbrengen, niet alleen bestaan uit vertegenwoordigers van de landen die met de betreffende collaborateur-naties in oorlog zijn geweest, doch iedere com missie zal ook een Franschen vertegen woordiger hebben. 45.000 Menschen moeten onmiddellijk verhuizen De Sovjet-Russische autoriteiten in Oos- i tenrljk hebben gisteren bekend gemaakt. Jat alle Duitschcrs in de Russische zone van Oostenrijk onmiddellijk het gebied moeten verlaten om zich in de Fransche zone van Duitschland te vestigen. De be trokken Duitschcrs. waarvan het aantal op 15.000 wordt geschat, hebben opdracht ge- Uregen zich Maandagmiddag op politie- luireaux te melden, waarbij zij ongeveer 15 K.G. bagage bij zich mogen hebben en gereed moeten zijn om met ingang van heden in tran.iportcn te vertrekken. Het Oosten rijksche ministerie van bin- i nenlandsche Zaken verklaart, dat het be vel niet slaat op Duitschcrs. die vóór dc Duitsche bezetting van Oostenrijk in het land woonden, terwijl het Amerikaansche hoofdkwartier verklaart, dat het bevel zeker geen betrekking heeft op bewoners van dc Amerikaansche zone van Oostenrijk of den Amerikaan6chen sector van Wee- nen. In dc Amerikaansche verklaring wor den de uitgewezen Dultschers ervoor ge waarschuwd. niet te pogen zich in den Amerikaanschen sector te vestigen, „waar geen maatregelen genomen zijn of geno men kunnen worden om hen op te nemen of te voeden." Een Fransch woordvoerder in Weenen zeide, dat hij niets afwist van maatrege len, welke genomen zouden zijn om de uit gewezenen in de Fransche zone van Duitscheland op te nemen. Waar- Het woord is aan Diderot: Indien deze gedachten nie- hiand behagen, kunnen ze niet anders dan slecht zijn; maar ik houd ze voor ver achtelijk als zij iedereen behagen. Veiligheidsraad en Atoomenergie De werkcommissie van de commissie voor de aloomenergie is gisteren bijeen geweest. De voorzitter der commissie, Evatt (Australië), legde een memorandum voor, waarin de maatregelen, welke voor de controle der atoomenergie worden voorgesteld, worden geanalyseerd. Tijdens de debatten verdedigde Evatt met warmte de noodzakelijkheid een speciaal lichaam voor de controle van de atoomenergie in te stellen. Hij trachtte in het bijzonder den Russischen afgevaardigde Gromyko, te overtuigen, die, hoewel bij het ermee eens was dat er een algemeen controle-lichaam moet worden ingesteld, van meening was, dat de Veiligheidsraad belast moet zijn met het toezicht op het ten uitvoer bren gen van deze controle-maatregelen. Evatt was echter van meening, dat de Veilig heidsraad op zou moeten treden ingeval van schending van de overeenkomst in zake de atoomenergie. Evatt bevestigde verder, dat een internationaal lichaam voor de controle op de atoomenergie geert orgaan van den Veiligheidsraad kan zijn, daar de werkzaamheid van dezen raad onvereenigbaar is met de controle op de atoomenergie. Perzië wenschf mee te doen aan Vredesconferentie Ghavam es Soeltaneh, eerste minister van Perzië, heeft aan de Amerikaansche, Engelsche, Sovjet-Russische, Fransche en Chineesche vertegenwoordigers te Tehe ran meegedeeld, dat Perzië om een zetel bij de vredesconferentie verzoekt. In een nota aan de gezanten van de vijf groote mogendheden verklaarde Soeltaneh: „Per zië heeft gedaan wat het kon om te hel pen de overwinning te behalen. Daarom heeft Perzië het recht de vredesconferentie bij te wonen". Volgens den Perzischen premier moet Perzië overeenkomstig art. twee van het handvest der U N O voor de nemers zijn van meening, dat het Sovjet- Russisch bevel op gcenerlei wijze verband houdt met het bevel van Zaterdag t.a.v. de onmiddellijke overneming van Duitsche bezittingen in de Sovjet-Russische zone van Oostenrijk. Amerikaansch protest tegen confiscatie. De Britsche regeering heeft den Engel- schen autoriteiten in Weenen verzocht nauwkeurig op de hoogte te worden ge steld van de bewoordingen der Sovjet proclamatie aangaande het in beslag ne men der Duitsche activa in Oostenrijk door de Sovjet-Unie. Dc Vereenigde Staten hebben bij monde van hun militairen be velhebber in Oostenrijk, generaal Mark Clark, tegen den Russischen stap gepro testeerd. Te Potsdam is vastgesteld, dat Oost-Europeesche herstelbetalingen naar de Sovjet-Unie gaan, terwijl West-Euro- peesche den Westelijken Geallieerden ten goede komen. Deze iaatsten hebben afstand gedaan van hun recht op Duitsche activa in Oostelijk Oostenrijk, weshalve de Sovjet-Unie het recht verwierf ze op te eischen. De moei lijkheid is echter na te gaan, wat Duitsche activa zijn, daar Oostenrijk zoo lang een deel van Duitschland is geweest. Volgens de Britsche regeering moeten de drie mo gendheden van Potsdam tot een begren zing van het begrip „Duitsche activa" zien te geraken. Zij kregen gelijk Het -eenige volk dat bij den vrede van 1918 weigerde te gelooven in een duurzamen wapenstilstand en derhalve geen vrede met Duitschland wenschte te sluiten, is dat der Punka-Indianen, die ln 1917 aan Duitschland den oor log verklaarden Zij wonen in den Amerikaanschen staat Oklahoma Zij hebben zich vanaf 1917 onafgebroken in staat van oorlog met Duitschland geacht, doch thans hebben zij besloten „vrede te sluiten, aangezien zij nu het Duitsche gevaar bezworen achten". vredesconferentie worden uitgenoodigd. De Perzische regeering heeft haar am bassadeurs in de hoofdsteden der „Big Five" opdracht gegeven de vijf groote mogendheden van dit verzoek in kennis te stellen. Pauselijke boodschap aan Japan In een eerste pontificaal schrijven uit het Vaticaan aan de Japansche katholieke geestelijkheid beloofde de Paus materiee- len en moreelen steun aan het Japansche volk. De Paus beloofde tevens dat de kerk zou trachten zooveel mogelijk missiona rissen naar Japan te zenden om versprei ding van het katholicisme onder de Ja panners aan te moedigen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1