Dagblad Belgische Regeering ten val gebracht De Doodstraf Storm in Palais Luxembourg Het probleem Duitschland verwekt heftige debatten Kabinet-Van Acker struikelt over economische zuivering I UdU UcA Hut=l ldLl 1!" 6r»JO| sja|jn|LiOA «Oe Jtutreans Vn, 1SS7S Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kenneraerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 eiiebda AdjudH -lapUO SJU OIP pUOAln -lOUn j >1 UJ|J U1 i»pj3a ua uo/kv /qjag Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peorebooni Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— Postgiro 273107 Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred 15054 HET Landelijk Comité van Actie tegen de Doodstraf is voornemens binnen kort een petitie aan de regeering aan te 'bieden. Het vraagt om bewijzen van in stemming met zijn streven, die het aan de petitie wil toevoegen. Deze actie wordt ook in Haarlem en omgeving gevoerd en de secretaris van het plaatselijk comité, de heer J. J. Keune, Postlaan 6 te Heem stede, verzoekt om bewijzen van instem ming, voorzien van naam en volledig adres, vóór 1 Augustus aan hem te willen zenden. Bij uitzondering wordt zulk ver zoek hier in een artikel vermeld, natuur lijk met de aanbeveling om er gevolg aan te geven. Van degenen die dat op grond van hun overtuiging willen doen wordt weinig gevergd: slechts de korte mede- deeling dat zij instemmen met de actie van het comité. Het is niet de eerste maal, dat op deze plaats tegen de doodstraf wordt geschre ven. In Januari werd er een beschouwing aan gewijd waarin ik, een woord van Vrij Nederland citeerend dat zeide: „In de doodstraf reikt de mensch in euvelen over moed boven zijn menschelijke begrensd heid uit", daaraan toevoegde: Het is deze gedachte, die zooveel tegenstanders van de doodstraf in vroeger tijden en ook nu gedreven heeft en drijft tot hun verzet. Ons diepste gevoel zegt ons dat de mensch zich niet mag aanmatigen, zijn recht spraak tot het vernietigen van het leven van den medemensch uit te strekken. Dat recht berust, voor ons, bij God alleen. Het is deze gedachte die het standpunt van de tegenstanders beheerscht. Over het feit dat in kerkelijke kringen, met name in orthodox-Protestantschen kring, tegen overgestelde meeningen bestaan heb ik toen ook geschreven en die meeningen toe gelicht naar aanleiding van de bekende uitspraak van de Synode van de Ned Herv. Kerk, die bij meerderheid verklaar de „dat de overheid als dienaresse Gods, zich gesteld ziende voor de taak de ge rechtigheid te handhaven en daarop ge pleegde inbreuken te straffen, naar Gods Woord het recht heeft, ingeval van zeer zware schuld de doodstraf toe te passen." De Synode sprak overigens met nadruk over de mogelijkheid van gratie en keerde zich tegen gevoelens van haat. Wij tegenstanders van de doodstraf heb ben ons nog beroepen op verschillende be zwaren, die ook door het Comité van Actie in het licht zijn gesteld. Daartoe behooren: de onherstelbaarheid van het ten uitvoer gelegde vonnis bij mogelijke rechterlijke dwaling, uitschakeling van de mogelijkheid van bekeering van den veroordeelde, het verlagen van medemenschen tot het ver richten van beulsdiensten, ondermijning van eerbied voor het Leven, het terugval len in een vroegere phase van de recht spraak, het feit dat vaak nabestaanden zwaardeT getroffen worden dan de ver oordeelde en het verslappen van de actie tegen den nationaal-socialistischen geest, als eenmaal vele dragers daarvan gedood zullen zijn. Want het bestaan van zulk een geest is niet afhankelijk van het voort leven van bepaalde individuen. Inmiddels is, volgens een Londensch re- geeringsbesluit, de doodstraf in de bijzon dere rechtspleging ten aanzien van poli tieke gevangenen al vele tientallen malen uitgesproken en zijn Max Blokzijl en Mus eer t voor het executiepeloton gevallen In een enkele zaak is gratie verleend. Vele gevallen, waarin de doodstraf is uitgespro ken, zijn nog hangende. Sinds zij tachtig jaar geleden in ons Nederlandsch burgerlijk strafrecht werd afgeschaft, is er altijd een duidelijke meer derheid in ons land tegen de doodstraf geweest. Tot na den tweeden wereldoorlog toen vele menschen Ineens bereid bleken haar tijdelijk te aanvaarden en dan alleen voor toepassing op landverraders. Deze veranderde houding werd bij velen ver oorzaakt door wraakgevoelens, bij anderen door de vrees dat de gevangenen nog eens los zouden komen en opnieuw kans krij gen om misdaden te plegen. Sommigen be riepen zich voor hun oordeel alleen op hun intense verontwaardiging over het gepleeg de verraad, van het vaderland zoowel als van medemenschen. Maar daarin doet dan toch ook de vergeldings-gedachte zich gel den. Het is de overtuiging, dat de mensch zich bij zijn rechtspraak niet mag aanma tigen het leven van een ander te nemen en dit aan Gods rechtspraak moet over laten. die de principieele tegenstanders van de doodstraf ook tegenover een tijde lijke toepassing plaatst. Wraakgevoelens waren in de tijdon, die wij beleefd hebben, begrijpelijk Velen van ons hebben ze meermalen ook ervaren en ze niet dan met inspanning overwonnen. Het is geen teerhartigheid die de tegenstanders van de doodstraf bezielt en ook geen weekheid. Er is wel het besluit, de eigen overtuiging getrouw te blijven en zich daarvan niet door tijdelijke ervaringen te laten afbren gen. Dit is geen zaak van opportuniteit, van gelegenheids-beleid. Zij geldt een te groote en beslissende levensvraag. Inmiddels is weer tijd verstreken. Wij zijn verder van den oorlog verwijderd ge raakt. Ik geloof dat de tenuitvoerlegging van doodvonnissen geen bijzondere vol doening aan breede lagen van ons volk heeft eeschonken. Er is tenminste niets van gebleken. Men heeft, in het algemeen gesproken, die tijdingen zwijgend verno men, zonder commentaar. Het lijdt geen twijfel dat velen, die voor tijdelijke toe passing van de doodstraf waren, hun op- Critiek en beschuldigingen van Molotof Hef woord is aan. A. S. C. Wallis Wat de meeste menschen van elkaar weten is slechts juist genoeg, om zich in el kaar te kunnen vergissen. (Uit: De Koning van een Vreugderijk). Dinsdag hebben de vier ministers in Parijs een aanvang gemaakt met de be spreking van het probleem Duitschland, dat sinds 16 Mei niet meer werd aange roerd. De debatten werden heftig en ten slotte stormachtig, toen het Amerika&n- sche voorstel voor een 25-jarige controle op Duitschland ter sprake kwam en Mo lotof een heftigen aanval lanceerde tegen de in dit voorstel vervatte plannen. De repliek van Byrnes was niet minder hef tig en vooral over het onderwerp der demilitariseering en demobilisatie in de Westelijke zones vielen harde woorden, waarbij Byrnes de Sovjet-Unie verweet dat zij geen enkele moeite doet om de on gefundeerde beschuldigingen die zij aan liet adres der Westelijke geallieerden richt aan de waarheid te toetsen. Molotof kaat' ste dezen bal terug door te beweren, dat er niets te onderzoeken viel zoolang er geen definitief plan door de Westelijken was opgesteld tot onmiddellijke economi sche ontwapening van Duitschland. Direct na de opening van de zitting deed Molotof een scherpen aanval op het Ame- rikaansche plan, dat in het kort de vol gende regeling bevat: De vier groote mogendheden zullen zich zelf garant stellen voor de ontwapening en ontbinding van alle Duitsche strijd krachten, waaronder ook de Gestapo; zij zouden de vorming verhinderen van wel ke militaire organisatie dan ook Voor de uitvoering van de voorwaarden van dit verdrag zou een speciale controlecommis sie worden opgericht. De groote vier zouden met gewapende macht tusschen- belde komen, wanneer een der ontwape ningsclausules zou worden geschonden Het verdrag zou voor 25 jaar van kracht blijven. De Russische critiek Molotof had de volgende critiek op dit plan: Het plan biedt onvoldoende waarborg tegen de Duitsche herbewapening en zou minstens voor 40 jaar moeten gelden. Het verdrag gaat niet zoover aLs de overeenkomsten van Potsdam of Yalta ten aanzien van de economische demi litariseering van Duitschland en treft geen voorzieningen voor de uitschake ling van de Duitsche oorlogsindustrie. Het verdrag legt geen politieke basis welke noodzakelijk is om tegen de herleving en nieuwen groei van het nazidom te waarborgen; het treft geen voorziening ten aanzien van de Duit sche herstelbetalingen aan de Sovjet- Unie, en het beoogt verkorting van de bezetting. Vervolgens beschuldigde Molotof de Wes telijke geallieerden er van, dat zij de be slissingen van Potsdam niet in hun zónes hadden uitgevoerd. Hij zeide, dat de ver deeling van land alleen in de Sovjetzóne was geschied, en er in de Westelijke zones geen dergelijke hervormingen had den plaats gehad en ook geen doelmatige poging was gedaan om de Duitsche kartels te vernietigen. Hij zeide tevens dat de herstelbetalingsovereenkomsten van Pots dam door Frankrijk, de Vereenigde Staten en Groot-Brittannië niet waren uitge voerd. Hij voegde hieraan toe, dat de demilitariseering in de Westelijke zönes niet doelmatig was geschied. De ministers van buitenlandsche zaken behoorden, al dus Molotof onmiddellijk een plan vast te stellen voor de economische ontwape ning van Duitschland Byrnes pareert In zijn antwoord op deze beschuldi gingen wees Byrnes er nadrukkelijk op, dat Frankrijk, de Ver. Staten en Engeland tijdens een bijeenkomst van den geallieerden bestuursraad hadden gestemd voor oprichting van een controlecommissie die de ontwape ning van Duitschland zou onderzoe ken, doch dat de Sovjet-vertegenwoor digers geweigerd hadden hun mede werking aan de oprichting te ver- leenen. „Wanneer U werkelijk zoo geïnteres seerd bent bij de nakoming van de overeenkomst van Potsdam, behoeft U slechts de Sovjet-vertegenwoordigers bij den bestuursraad te telefoneeren en de onderzoekcommissie wordt bij de eerstvolgende zitting opgericht", zeide Byrnes tot Molotof, die daarop beweerde dat er niets te onderzoeken viel zoolang de Westelijke geallieer den geen plan voor de economische ontwapening hadden opgesteld. Drievoudige autobotsing Kén doodt», vier gewonden. Dinsdagmiddag omstreeks drie uur zgn op den weg Den Haag—Rotterdam onder Delft drie auto's niet elkaar in botsing ge komen. Een der bestuurders, de 64-jarige ingenieur N. uit Den Haag, werd op slag gedood. Een auto van de Marine reed ter plaatse in de richting Den Haag en werd ingehaald door een militairen wagen. Op het mo ment dat men elkaar zou passeeren, wilde ook een achteropkomende luxe auto dit nog doen Tegelijkertijd echter naderde uit tegenovergestelde richting een particuliere auto, met het gevolg, dat de beide civiele wagens tegen elkaar opbotsten en boven- dien nog de militaire auto raakten. Den be stuurder van de luxe-auto, die in de riolv ting Den Haag reed, werd de borstkas in gedrukt. Hij was op slag dood. De naast hem gezeten T. van D. uit Alphen aan den Rijn, werd ernstig aan borst en hoofd ge wond. De inzittenden van den anderen personenwagen bokwamen geen letsel. Van de inzittenden van den militairen wa gen werden er drie vrij zwaar gewond. Opbrengst Reclasseeringscollecte De totale opbrengst van de Roclasseertngs-» collecte van J.l. Zaterdag In Haarlem, Aer- denhout en Bloemcndaal bedraagt f 5-192,20. In Heemstede bracht de collecte t 2400 op. De landbouw In liet jongste stukje Nederland. Een z.g. zclfblndor ami liet werk o|i een veld met gerst in den Noord-Oostnolder. Het Belgische kabinet Van Acker Is Dinsdag ten val gebracht toen bleek, dat de rcgcering zich achter den minister van Justitie stelde, wiens beleid inzake de maatregelen tegen de economische colla borateurs heftig gelaakt werd door de katholieke en enkele socialistische afge vaardigden. vatting al herzien hebben omdat de tijd tot rustige bezinning heeft geleid. Op hen en op allen, die tegenstanders van de doodstraf zijn, doet het Comité zijn beroep om hun instemming met zijn streven ken baar te maken Dat is noodig. Wij moeten waken tegen een blijvende weder-invoe- ring in Nederland, die van sommige zijden zeker voorgestaan zal worden. Laat men dus. als men ertegen is, niet alleen iets zoggen, maar ook iets doen. Veel inspan ning wordt niet gevraagd. R. P. Heftige debatten In de Belgische Kamer over het beleid van den minister van Justitie, Van Glabbeke, voerden tot een climax, waarin dc katholieken den minis ter verweten, dat hij te slap was opge treden tegen de groote economische colla borateurs. Ook van socialistische zijde werd de politiek van den minister gelaakt. Hierop legde minister-president Van Acker een verklaring af waaruit bleek L-fje regeering zich geheel achter cmn minisT^ van Justitie stelde. De vergadering werd een half uur geschorst, waarna een motie van vertrouwen in het kabinet werd ge steld. die met een stem meerderheid werd verworpen. Behalve de katholieken hebben ook de socialistische afgevaardigden Rolins, Wyns en Devaux tegengestemd. De motie werd met 79 tegen 78 stemmen verworpen. Dinsdagavond heeft minister-presi dent Van Acker zich naar den prins- regent begeven om de ontslagaanvrage van zijn kabinet in te dienen. De prins regent heeft het ontslag aanvaard en Van Acker verzocht de loopende zaken af te handelen. Het kabinet-Sjahrir bestaat niet meer Soekarno verantwoordelijk voor onderhandelingen Volgens berichten uit Batavia heeft Sjahrir verklaard, dat zUn kabinet niet meer bestaat en dat hij de onderhandelin gen met de Nederlanders zal voortzetten als persoonlijk vertegenwoordiger van Soekarno onder diens verantwoordelijk heid. HU voegde erbü 'e verwachten, dat Soekarno eerstdaags een formateur voor een nieuw kabinet zal aanwUzcn, en acht te de mogelijkheid niet uitgesloten dat hU. Sjahrir, zelf het verzoek tot samenstelling van een kabinet zal ontvangen. Betreffende de loopende onderhandelin gen met de Nederlanders zeide Sjahrir dat hij heden verwachtte, de reactie van Van Mook op de Indonesische tegenvoor stellen te hooren. 21 Landen ter Vredesconferentie genoodigd Frankrijk heeft Dinsdagmiddag, als mogendheid, belast met hot uitnoodigen van de 21 vereenigde volken tot deel neming aan de vredesconferentie, deze uitnoodigingen telegrafisch aan de be trokken landen verzonden.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1