De Sportweek 1946 is ten einde Goed nieuws De hoofdklasse voor klein en groot! De Radio geeft vanavond: Korf en Bondig Gisteravond weiden op het EDO-terrein de laatste demonstraties gegeven, die een on derdeel van de Sportweek vormden. Velen waren naar het Noorder Sportpark getogen om onzen n.i ninalcn kampioen F. de Ruyter en vooral het :ange-afstandfenomeen Slijk huis te zien maar deze beide athleten waren niet aanwezig. Toch werd een aardig pro gramma afgewerkt, waarvan wij de uitsla gen laten volgen. 100 vt. ie serie: A. Schaap (Haarlem) 11.2; Claessen APG3) 11.4; Pallassen (DEM). 2e serie: Adelaar (Suomi) 11 8; H. Schreuder (Haarlem) 11.8; H. Wullems (Haarlem) 11.8. 400 M. A-klasse: C. Dekker (Haarlem) 53.9; Welp (DEM) 55.1: Th. Wernlk (Haarlem) 55.3. 800 M. A-klassc: Wolslnk (Hermandad) 2.00.4; W. van Gog (Haarlem) 2.00.5; H. de Roode (Suomi) 3000 M. A-klasse: J Weenink (Suomi) 9.3G.2; D. Hagtingius (Haarlem) 9.42.6: D. Jordens (Haarlem) 9.50.8; H. de Boer (Suomi) 9.56.4. Weenink trok direct het peloton. dat na eenige ronden definitief de hoofdgroep achter zich liet. Na 6 ronden volgden Hag tingius. De Boer en Jordens goed. Sommigen hoopten, dat een van de beide Haarlemmers de eerste plaats zou gaan bezetten, maar in de laatste ronde bleek, hoe Weenink zijn klachten gespaard had. Hij schudde zijn be lagers van zich af en ging volkomen onbe dreigd door de finish, nadat hij reeds vier loopers éénmaal gelapt had DEMONSTRATIE HONKBAL. De hierna volgende honkbal wedstrijd tus schen 2 selectie-negentallen had uitsluitend propagandistische waarde. Er werden vrij veel fouten gemaakt, doch ook enkele aar dige momenten waren te zien. Er werd aar dig geslagen, mooie vangen gemaakt en enkele spelers raakten tusschen de honken ingesloten, zoodat het voor het publiek, dat voor het eerst met honkbal kennis maakte een aardigen wedstrijd om te zien was, te meer. daar de heer Beets, vice-voorzitter van den Ned. Honkbalbond, door de micro foon explicaties gaf. Van de 4 werpers, die op de plaat hebben gestaan voldeed Vreenegoor wel het beste, terwijl zijn naamgenoot utt SC Haarlem het beste aan slag was (hij sloeg o.a. nog een fraaie home-run). Tot slot nog de opstellingen, waarin ge speeld werd Team A: Klip (HCK). Odenthal (EDO), Ot- tolander (SC Haarlem), Keulemans (Schoten), Kok (SC Haarlem), Leuven (EDO), Voete link (SC Haarlem). Wartena (HCK), van Dijk (Schoten). Team B: Vreenegoor (EDO), Vrenegoor (SC Haarlem), de Koekoek (I-.DO), de Kleyn (Scho ten), Schijvenaar (EDO), Huges (HCK), Geurts (Schoten), de Jong ITYBB), Alkema (Schoten). INDRUKWEKKENDE TURN DEMONSTRATIE Op het oogenblik. dat de honkballers het veld verlieten, verscheen een groep van 700 gymnasten uit den Kennemer Turnkring on der aanvoering van een afdeeilng tamboers en hoornblazers van de padvinders. Na de opstelling van de turnsters en turners sprak dr. C. Spoelder als voorzitter van het Uitvoerend Comité het sluitingswoord van de Sportweek. Hij constateerde een verhoog de waardeering voor verschillende sporten. Wel waren er fouten gemaakt, ten deele als gevolg van oorlogs-omstnndigheden, maar toch bleek weer, dat de Nederlanders kun nen organlseeren. Verschillende geestige op merkingen van den spreker weiden door het publiek zeer gewaardeerd. Het verheugde hem. dat nu ook zoovele buitenlanders van de partij geweest zijn. Een van de trouwste bezoekers van de vele s|K)rtevenenientenburgemeester M. A. Iteinnlda, met mevrouw lieiualda en commissaris E. IF. Tencklnck. Jjamoree verrichtte tijdens de atletiek wedstrijden van Donderdagavond een goede prestatie, door op liet E.D.O.- terreln een grasveld dus met pols- stoi'hoogspringen de 3.70 tc halen. Tweede wedstrijd HaarlemDerby Op verzoek der Engelschen, die tijdens een verblijf van zes dagen gaarne meer cricket speelden, werd gisteren nog een tweede wedstrijd Haarlem—Derby gespeeld. Er was evenwel maar 4'.: uur speeltijd beschikbaar, zoodat het maken van runs geforceerd moest worden. Haarlem kwam met een vrijwat zwakker elftal dan de eerste maaal uit; o.a. ontbraken nu v. d. Togt en Hagenaar. Het gevolg was dat de Engelsehen ditmaal veel gemakkelijker wonnen, Haarlem scoorde 139 waarvan A. Harmsen 68. De Engelschen ant woordden met 140 voor het verlies van slechts drie wickets, zoodat zij met zeven wickets wonnen. In de Haarlemsche innings had de Engelschman Bromfleld, zeer goed bowlend, 7 wickets voor 42 runs genomen Het bezoek der Engelsche cricketers heeft een uitstekende herinnering achter gelaten; zij zelf toonden zich zeer ingenomen met hun Haarlemsche ervaringen en verheugen zich erop, het volgend jaar opnieuw te komen. Sport in het Kort TENNIS. De Australiërs Brown, Pails en H Sr per zullen met van Swol. Rinkel en Wil ton op Zaterdag 20 en Zondag 21 Juli a s. le Noordwijk een ploeg wedstrijd spelen en wel in de formaties Brown. Harper Wilton en Palls, van Swol. Rinkel Eiken dag zullen twee enkel, en een dubbelspel ge- Spéeld worden. Brown is de speler, die te Wimbledon drie eindstrijden bereikte. Alderman T. Johnson, burgemeester van Derby. Onmiddellijk na het slotwoord van dr. Spoelder ving de serie Vrede en Vrijheid aan onder leiding van den heer J. W. Duijff. Deze oefeningen, uitgevoerd op vaderlandsche melodieën, maakten grooten Indruk. Het pu bliek toonde dan ook door een daverend applaus dit staaltje van zelftucht, doorzet tingsvermogen en lichaamsvaardigheid hoog te waardeeren. Het compliment van den bur gemeester van Haarlem was dan ook zeker op ztjn plaats. SLUITING Na deze sportdemonstratie als slot van de Sportweek kwamen vele officials in De Leeuwerik bijeen. Bij afwezigheid van dr. Spoelder dankte de tweede voorzitter van het Comité, de heer A. v, d. Aart, voor de ver leende medewerking. Namens de deelnemers sprak de heer F. G. J. van den Berg, voorzit ter van den Kennemer Turnkring, zijn er kentelijkheid uit jegens het Comité. H.P.C. neemt revanche Het is HPC in de competitie hoofdklasse waterpolo gelukt revanche te nemen van een in Den Haag geleden nederlaag tegen de landskampioenen. IIPC was geheel volledig. Het begin was voor HPC veelbelovend toen de Geest uit gedekte positie een prachtig doel punt scoorde. (1—0). De vreugde was echter van korten duur toen Tissen een van den bovenlat tci ugspringenden bal onhoudbaar in de touwen joeg. (1i). Mauritz wien in deze wedstrijd de speciale bewaking van Brasem, Zian's beste waterpolospeler was opogedra- gen, gaf daarna na uitstekend soel aan zijn vereeniglng opnieuw de leiding (2—1). Daarna profiteerde Tissen op handige wijze van een fout in de achterhoede van het HPC-team, waardoor de stand op gelijken voet kwam. Na de rust moest Zlan de steun van Voet moest vei laten. J-1PC buitte dit voordeel uit door de Geest (32). Toen de zeventallen daarop wederom volledig waren gaf de Geest een harde pass naar middenvoor Prager, die het leder in het doel werkte (42). De Geest bracht daarna den stand'op 52, waarna Claassen kon profiteeren van een schermut seling voor het HPC-doel. (5—3). Door deze fraaie overwinning bewees HPC o\er een der sterkste waterpolo-teams in den lande te beschikken, waarvan in deze competitie nog veel kan worden verwacht, In de bondsvergadertnwg -van cien K N. V B. op 3 Augustus zal het door de studiecom missie inzake de instelling van een hoofd klasse ingediende voorstel worden behan deld. Naar wij vernemen wordt voorgesteld deze hoofdklasse als volgt op te bouwen: de drie hoogstgeplaatste elftallen op het einde van hel seizoen 1946—'47 van district I en II. alsmede de twee hoogstgeplaatste ploegen van de overige districten dus in totaal 14 clubs vormen de hoofdklasse. Ten aanzien van de eerste klasse wordt wenschelijk ge acht deze over vier afdeelingen te verdee- len, n.l. West, Zuid. Oost en Noord. Num mer laatst van de hoofdklasse degradeert automatisch. De vier eeiste klas kampioenen spelen voor een plaats in de hoofdklasse. De wedstrijden om het kampioenschap van derland komen te vervallen, terwijl het der in het voornemen ligt om de promotie- en degradatiewedstrijden over de geheel' linie (dus ook in de lagere afdeèlingen) zoo veel mogelijk te laten vervallen. Nieuwe spelling reeds in September? Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling van den minister van O., K. en W. om, indien het wetsontwerp betreffende de nieuwe spelling der Nederlandsche taal. dat thans bij de Tweede Kamer is. tijdig tot wet kan worden verheven, deze spelling reeds met ingang van de nieuwe cursussen in September a.s. te doen in voeren op de openbare scholen en de ge subsidieerde bijzondere scholen, benevens op alle rijksinstellingen. Nieuwe telefoongidsen Aangezien men in Amsterdam zoo gelukkig Is. reeds nu een nieuwen localen telefoon gids tc ontvangen, hebben wij ons in verbin ding gesteld met het hoofdbestuur der PTT In Den Haag, dat ons het volgende mede deelt: De steden Amsterdam en Den Haag heb ben een eigen telefoondienst en kunnen dus op eigen initiatief de nieuwe boeken laten drukken. De Rijkstelefoon is begonnen met het laten drukken van locale gidsen voor de getroffen gebieden en behandelt de overblij vende districten alfabetisch. Haarlem komt zeer waarschijnlijk ln November of Decem ber aan de beurt. Van den interlocalen gids, die in twee dee- len uitgegeven zal worden, verschijnt het eerste deel eind September begin October; het tweede volgt na eenige maanden. „Straatgif handel" in omvang afgenomen R4'.Millatcu i den C.C.D. Met de acties van den CCD in April was een half jaar verscherpte strijd tegen den „gifhandel" ten einde. Er werden deze maand, inclusief be- drijfscontrole, meer dan 400.000 kg levens middelen in beslaggenomen. 220.000 siga retten, groote hoeveelheden textiel en eieren, rijwiel- en autobanden, 3000 kip pen en 700 stuks vee. De controle richtte zich vooral op een juiste bestemming van voor menschelgke consumptie bestemde producten. Als gevolg hiervan werden ruim 100.000 kg aardappelen, 25.000 kg granen en 53.000 kg peulvruchten in be slaggenomen. Ruim 8000 personen kregen een proces-verbaal. Over het. algemeen, zoo verneemt het ANP van hef ministerie van Landbouw. VisscherU en Voedselvoorziening, zijn de resultaten gedurende dit eerste half jaar niet onbevredigend als men let op de achterhaalde hoeveelheden. Indien men de z.g. bedryfsconleole buiten beschouwing taat en zich beperkt tot den omvang van den ..straatgifhandel", lijkt de zwarte handel in artikelen der eerste levensbe hoeften belangrijk afgenomen. Hallo jongens en meisjes, Hier zijn we dan, Tips en Tops, de twee ling! Ja, we zijn moeilijk uit elkaar te houden; als ik, Tips, rtvn jasje uittrek, weten we zelf niet meer, wie wie is. Hebben jullie wel eens van ons ge hoordNiet? Nou, dan zal de kennis making stellig wel meevallen. Met in gang van morgen werken we namelijk aan dit blad mee, laat ons hopen tot vreugde Van de kleine en groote lezers. Wij en dat vertellen we strikt in het geheim stammen af van een eerste klas speel goedberenfamilie. Allemaal keurige lieden en zoo. Alleen wij zijn er op een goeicn dag tusschen uit ge trokken en sindsdien beleven wij de vreemdste avonturen. Met ingang van morgen vragen we aandacht voor onze belevenissen in Perzié, met den verstrooiden Sultan Sar, een groot-vizier, die een schurk blijkt tc zijn, een dansenden derwisj, die het goede wil, roovers ja roo- vers! die dit goede willen verhinde ren, den Sirdar, een groot Oosterling jnct een klein hoedje, een kleedje uit den 1001-nacht en.een bril, die zoek is! Tot- morgen! Met vriendelijke berengroeten, Tips en Tops, 1 Verkiezing Eerste Kamer in Zuid-IIolInnd Door de Prov. Staten van Zuid-Holland zijn gekozen tot leden van de Eerste Kamer: Voor de A. R. prof. mr. A. Anema te Haarlem; J. Schipper te Utrecht. Voor de C. H. II.: dr. J. de Zwaan, te Leiden Voor de P. v. d. A.; J. v. d. Kieft te Bussum; J. L. Hoogland, St. Anna Parochie; J. in 't Veld, Zaandam en N. A. Donkersloot, Amsterdam, Voor de P. v. d. Vr.: prof. mr. A. N Molenaar, Wassenaar. Voor de Kath. Volkspartij: J. A. J. Barge, Leiden; H. F. M. van Voorst tot Voorst, 's-Gravenhage; H. A. M. T. Kolfschoten, 's-Gravenhage; A. J Koejemans, Amsterdam. De A. R. Partij heeft in de Prov. Staten van Zuid-Holland 14 zetels. Bij de stem ming voor de Eerste Kamer is gebleken, dat op de A. R. Partij slechts 12 stemmen zijn uitgebracht. De Kath. Volkspartij heeft 16 zetels in de Staten, maar kreeg 18 stemmen. De conclusie ligt volgens het A.N.P voor de hand, dat twee A.R. leden hebben gestemd op de lijst van de K.V.P. Het gevolg is, dat de C. P. N. geen rest zetel kreeg toegewezen. De schoonvader van den ambtenaar Framle met bonkaarten. Aan de attentie van een distributieamb tenaar van een der uitreiklokalen te Am sterdam is het te danken dat wederom een fraude met bonkaarten werd ontdekt. Toen één persoon drie stamkaarten aan bood, kaarten van kinderen die op ver schillende adressen woonden, rook de ambtenaar onraad. Bij het onderzoek kwam aan het licht, dat de aanbieder de schoonvader was van een der distributie ambtenaren aan het betreffende uitreik- lokaal. Met deze ontdekking was de ge- heele affaire spoedig uitgezocht. Een tweede ambtenaar bleek eveneens deel van het complot uit te maken. De stam kaarten, die uit de illegaliteit afkomstig waren, werden gebruikt voor het afhalen van bonkaarten. Bij huiszoeking werden bij den burger, die in deze affaire als de hoofddader wordt beschouwd 66 inlegvellen 50 nieuwe en 40 oude bonkaarten aangetroffen. Het huis van bewaring is thans zijn voorloo- pige verblijfplaats. Vaïsch beschuldigd Een vrouw te Deventer was ten laste gelegd, dat zij 7 menschen zou hebben ver raden, waarvan er enkele-zijn weggevoerd, die nimmer zijn teruggekeerd. Tijdens het verhoor kwam echter vast te staan, dat deze beschuldiging berustte op een valsche aantijging. Na drie en een halve maand gevangenschap werd de vrouw op grond van het feit, dat zij onschuldig was be vonden, weer in vrijheid gesteld. Degene, die haar had aangebracht, een andere vrouw uit Deventer, moest zich daarna verantwoorden voor het feit, dat zij het zelf was geweest, die een brief aan den voormaligen N.S.B.-commissaris van po litie te Deventer had geschreven, waarin de duikadressen van 7 Deventenaren wer den genoemd. Zij bekende. De zaak werd voor nader onderzoek aangehouden. Examens Kennemer Lyceum te Bloemendaal. Geslaagd voor einddiploma HBS-A de da mes: m. J. Barbet, B. H. Beekman. L. Oosten Beekman en de heeren: K. E. Hoekstra, J. Maas. Geslaagd voor diploma Gymnasium-B de heeren: D. v. Leeuwen en H. Römelingh. Montessori-afdccling. Geslaagd voor het einddiploma HBS-A de heeren: J. H. L. v. d. Mortel, J. Ozlnga, R. West, M. Koker. Voor het eindexamen van de Middelbare School voor Meisjes ,,'t Kopje" te Bloemen daal slaagden: P van Alphen. A. de Bas, C. Beois, T. Domhoff, J. Fyen. E. Jongejan, J. Kolff, L. Loman, E. Portheine, G. Pypcrs, M. Ryken. H. Schinkel, T. den Tex, H. van Wyngaarden, R. Zeeman, B. Heskes. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 11 Juli 1940 BEVALLEN: 10 Juli, N. C. Tjeertes—God- vliet, z.; M. J. de Graaff—Nolet, z.; P. M. Kroezen—Sweers, z.; G. D. van der Pol Sparreboom, r. 11 Juli, A. C. Laureij—van Leeuwen, z.; J. M. Heesemans—Bakker, z.; M. J. Vrugt—van Dijk, z C. W. Bijster—Voo- ges J. C. M. Donkerlovan den Berg, z. OVERLEDEN: 9 Juli, D. Gout, 83 j., Craye- nesterlaan: A Wulffelé—Smits. 60 j,. Rijks straatweg: D. P., 7 z. van J. J. de Doelder, L. H<-'e«*irnat; H. P. W. M.. 3 m„ z. van W. ONDERTROUWD: 11 Juli, H. C. Adding en .i E. J. F. Tijssen; J. de Graaf en W. de Wilde; G. J. Soomer en G. steenbergen; a J. van der Schuit en C. M. Zomer; J. T. Unger en G. E. J. Swaans- wijk; J. P. Betjes en A. B. Otten; H. C. Hart man en J. Pennenborg; J. Kuipers en J. M. van Tol; J. A. Tcndeloo en C. M. Breems; A. A. M. van Hamersveld en L. T. G. Claeren; J. van den Brink en C. Baert. GEHUWD: 11 Juli, J. A. Sweijen en J. M. Wempe; T. Slnnige en G. S. Karremans; F. C. Kuipers en W. A Vennik; J. W. Jansse en J Kok; J. G. Coblens en W. de Jager; J. Prijs en J. M. Reulink; M. H. Heere en D. Luit; J. Gorter en H. van Schalk; H. Blaauw en J. J, van den Berg; N. A van der Voort en E. H. Schuurman; C. F. Oexeman en P. de Jong. HILVERSUM I, 301.5 M. 19.00, 20.00 en 22.00 Nieuws, KRO 19.20 Jack der Kinderen en zijn 6 solisten. 20.08 Stlchtsch Kamerorkest. 21.15 „Les chanteurs de ia Co- lombière" zingen. 21.20 Vroolijke voordracht. 21.40 Reportage. 22.15 Hoorspel. HILVERSUM II, 415.5 M. 18.00, 20.00 en 23.00 Nieuws. VARA 20.05 Bachcantate. 21.15 Musette-klanken (gr.). 21.30 Men vraagt22.15 Cantabile Septet. 23.15 Orgelspel en zang. BINNENLAND Utrecht wordt ver sierd ter eere van het lustrum der universiteit, dat volgende week op grootscheepsche wijze gevierd zal worden. Twee monteurs te Rotterdam zijn. in brand gevlogen, toe een vonk uit een motor in een busje benzine vloog, dat een van hen in de hand hield Na met een schuimblusscher bespo ten te zijn, zijn zij met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis ge bracht. De flottieljeleider „Jacob van Heemskerck" zal vermoedelijk 29 Aug. uit Indlë in ons land zijn teruggekeerd. Prins Bernhard heeft Donderdag in Den Haag een krans gelegd op het graf van den voorma ligen commandant der ondergrondsche strijd krachten aldaar, kolonel Nleuwenhuis. Tot levenslang werd veroordeeld de voorma lige polltle-kapitein te Utrecht P. I. M. T., die de leiding heeft gehad bij tal van razzia's te gen onderduikers en Jo den. Er was de dood straf tegen hem geëischt. De doodstraf werd geëischt tegen twee Ne derlanders uit Utrecht, die in Sept. 1944 via Schalkhaar dienst na men bij de Grilne Po- llzei. In de omgeving van Zeist arresteerden zij meer dan 100 onder duikers bij straatcon trole. BUITENLAND De Arabische Hooge Commissie in Palestina heeft de ontbinding van het Jewish Agency ge- eischt in verband met de bewijzen van de be trekkingen tusschen de terroristen en deze or ganisatie. Dc Veiligheidsraad heeft de regels van pro cedure voor de commis sie voor atoomenergie goedgekeurd nadat de voorzitter had beslist dat het veto niet van toepassing was, waama Gromyko die had tegen gestemd, zich van ver dere obstructie onthield. Haarlem en Omgeving Haarlem's Vrou wenkoor, dirigent G. J. Moed geeft 18 Ju'i een concert in de Bagijn- hofknpel te Haarlem, met medewerking van Mare Rozelaar, cello en Corry Koppen, piano. - De ZUlweg zal in het komende plantsei zoen boomen krijgen. Ds. C. Meijer zal zijn intrede doen bij de Ge reformeerde Kerk van Beverwijk op Zondag 8 September in de avond godsdienstoefening. na des ochtends te zijn be vestigd door ds. C. M. Moens. De kerkeraad der Gercf. Kerk van Bever- wil k heeft besloten tot overneming van de Bad- gastenkerk te Wiik aan Zee van de Stichting Badgaslenkerk" en tot overneming van het or gel van le verwoeste kerk van IJmuiden-Oost. Bi) de Geref. Kerk Art. 31 K. O. te IJmui- den is beroepen G. A. Hoekstra te Bedum. Ds. I- BR) dorp te Overveen is voor de 2de maal beroepen bij de Geref. Kerk te Hiilegers- berg. Dr. J. Terllngcn te Aerdenhout is toegelaten als privaat-docent aan de Technische Hoogeschool te Delft om onderwijs te geven in de Spaan- sche taal en in de Por- tugeesche taal. De Noodraad van Bloemendaal vergadert a s. Donderdagmiddag te 2.15 uur. De oude tolgaarders- woning te Aerdenhout zal verplaatst worden. Dit plan hangt al Jaren. Nu willen B. en W. van Bloemendaal het laten tiitvoeren. De kosten zijn geraamd op f 42,000. Om het verbouwen van ééngezJns- tot meer gezinswoningen moge lijk te maken stellen B. en W. van Bloemendaal aan den raad voor de Bouwverordening te wijzigen. Er Is gebrek aan leerkrachten voor kleu terscholen. „Volkson derwijs" en het „Nut" subsidieeren daarom een stichting tot opleiding van leerkrachten bij het voorbereidend onder wijs te Haarlem, waar van Mr. Julius Hoog voorzitter U.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2