Litteraire Kantfeekeningen Neurenberg De Linde geurt Ernstige verwikkelingen op den Balkan y Ab. Visser: De Corjaal, Novelle. De Gulden Pers. Haarlem. 1946 Smetteloos is deze novelle van A'o Visser zijn tweede uitgegeven werk, als ik het wel heb niet naar den uitgever gegaan allerminst. Maar „De Corjaal" vertoont te veel waardeerbare eigenschappen dan dat in deze litteraire kantteekening zou kunnen worden volstaan met een korte weergave van den inhoud. Visser heeft onmiskenbaar talent, laat ik dit op den voorgrond stellen. Zijn kracht ligt voor zoover uit deze no velle kan worden afgeleid, want zijn de buut. een bundel verhalen, ken ik niet in een realistisch gegeven en in een reaüstischen stijl. Aan compositievermo gen ontbreekt het hem evenmin. Zijn ver haal is zelfs boeiend, heeft climax, de voor een novelle onmisbare „pointe". In sommige fragmenten bereikt zijn werk de spanning van een goeden detective-roman er. het zijn niet de slechtste bladzijden waarvan dit gezegd kan worden. Bert de hoofdpersoon, student in de ge schiedenis, hoewel dertig jaar oud wat op rekening gesteld kan worden van zijn geschonden verleden was mij bij de ste kennismaking niet onsympathiek erfzonde is hem als kind zoo nadrukkelijk in hart en hoofd geplant dat de jonge man teruggetrokken al van aard, er een patho logisch minderwaardigheidsgevoel van krijgt, waarmee hij heel wat te stellen heeft. Het is de levensangst die hem ver nedert en misvormt tot een linkschen, schuwen jongeling. Zich bewust wordende van de oorzaken zijner onmacht, weet hij al strijdend den weg te vinden tot verweer en zelfbevrijding: zwemmen en zeilen worden de heelmiddelen voor lichaam cn geest. Gaarne aanvaarden we den kramp- achtigen hartstocht, waarmee hij zich aan zijn zeilsport overgeeft. Zelfs de overmaat van zinnelijkheid, die de „liefde" voor de modern-realistische Agnes vertroebelt, is als reactie op de puriteinsche ingetogen heid verantwoord. Haar, deze wat cyni sche Eva. wil hij bewijzen een man te zijn, evenals hij door middel van de zoojuist gekochte „Haaienbek" een sportief zeil jacht van het corjaal-model zichzelf wil toonen, gezond te kunnen zijn, een kerel van wind en water. Agnes en de „Haaienbek", vrouw en boot, liefde en sportiviteit, moeten hem den weg banen naar de verlossende zelfrechtvaardiging, hem bevrijden van het noodlot der levens onwaardigheid. Maar verdienstelijke vondst! deze krampachtige poging tot ontkoming aan het levensnoodlot wordt doorkruist door een tweede bedreiging: met dezen corjaal kwamen Agnes' ver loofde en een minnaar op geheimzinnige wijze om het leven en wel met een jaar tusschenruimte op denzelfden datum! Zwaar is de dreiging van zwoelte, die boven deze liefde hangt, beklemmend de trolseering van het fatum, dat op de „Haaienbek" lijkt te rusten, wanneer Bert op een stormachtigen dag die juist de jaardag is van het omkomen der beide andere minnaars zich in vliegenden storm op het water waagt. De Corjaal, de noodlotsboot, vergaat, Bert wordt gered doorAgnes. Men leest dit boek ten einde, daar is geen twijfel aan. En toch gelooft men niet in de geestelijke redding van dezen hyper- erotischen student, zoomin als aan de lou terende kracht van Agnes. Beiden zijn studentikoos-grof in hun mond en de schrijver laat niet na het ons nog eens mei nadruk te zeggen gespeend van alle preutschheid, ja van alle fijnheid. Visser wil den lezer, vóór de „gelukkige" ont knooping, een periode van geestelijker liefde suggereeren: driemaal op één blad zijde moet het woord teederheid te hulp worden geroepen, om ons daarvan te over tuigen tevergeefs: het woord alléén blijft in gebreke ons deelgenoot te maken van die veranderde gevoelens. Wie in de teederheid wil doen gelooven, vermijdc het woord: sfeer is daarvoor noodig, rhythme en een innig vervuld zijn het eigen hart. Dan pas zal de teederheid uit de woorden stroomen dan pas. niet eerder. Evenmin kan Bert's nonchalante spreekwijze, die kracht put uit een kwistig gebruik van „verrek" en „verrekt" ons overtuigen van zijn uit zelfverdediging voortgekomen onverschilligheid. Ab Visser had er goed aan gedaan, zijn novelle een poos te laten rusten en dan, ervan gedistancieerd zijnde, critisch te herlezen. Zeer critisch; taal en stijl had den er slechts bij kunnen winnen. Ziehier enkele voorbeelden: twee motieven die wederkeerig op elkaar inwerken; water dat hooger rees; Agnes, die lachte: „schiet maar op, ik hoop dat je 't redt op je centje." Nèe, dat heeft Agnes vast niet allemaal gelachen. „Ze liep, op haar ge wone manier van de hak op de tak sprin gend, naar het theedressoirtje" en ik, a's lezer, lach om de hak-tak-springende Agnes en voel mijn leesstemming ver stoord. „Agnes was niet een strandvlin- der, die zoo maar voor iedereen te grazen lag". Het kan aan mij liggen, maar ik kan de graasbaarheid van de strahdvlinderige Agnes niet vatten. „Ze trok zich geen klap van de passerende mensen aan, die stellig dachten dat ze getikt was." Aldus dacht Bert, terwijl de teedere avondstemming hem opwond. Een van twee: of hij dacht dit niet of de teederheid van de avond stemming is rhetorica. Kan een natuur lijke lichaamsgeur de zinnen verlammen en prikkelen tegelijk? Gloeit een liguster haag in de zon als een brandend braam bosch? Valt er aan dezen zin: „instinctief vond ik en schreeuwde ik haar een banaal leugentje na" niet iets te corrigeeren? Ik signaleer deze onvolkomenheden al lerminst om Visser's werk te kleineeren, integendeel: juist omdat het verwachtin gen wekt, dit verhaal van den „Corjaal" is men aan den vriend verplicht, hem zijn feilen te toonen. „Een schrijver is iemand, wien het schrijven moeilijk valt" deze uitspraak van Thomas Mann is meer dan een geestige paradox, het is ook een waar schuwing. een raad De schrijfkunst blijve, in weerwil van alle talent, een technisch ambacht, dat alleen met veel vingeroefe ningen en noeste vlijt, met oneindig ge duld en toewijding geleerd moet worden. Als Visser het hoogst verantwoordelijke ambt van schrijver lief is, zal hij zich deze gestrenge moeite wel getroosten. Men moet het hem toewenschen: zijn aanleg is het waard. C. J. E. DINAUX. Mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk Naar het ANP verneemt is benoemd tot minister van Staat mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, voorzitter van de Eer ste Kamer der Sta ten-Generaal. Weer een algemeen spoorabonnement De algemeene abonnementskaarten der Ned. Spoorwegen zullen waarschijnlijk in de tweede helft van Augustus weer aan alle stationsloketten en bij de erkende reisbureaux verkrijgbaar zijn. De prijs zal voor de 3e kl. f 82.50 voor de eerste maand en f 66 voor iedere onmiddellijk aanslui tende maand bedragen. Voor de 2e kl. bedragen deze prijzen resp f 118.75 en f 95. Eerste kl. abonnementen worden voorloopig niet ingevoerd. Van uitstel komt afstel Eenigen tijd geleden hebben vele per sonen broodbonnen aande bakkers afgege ven, zonder dat zij daarop brood hebben ge- kocht.Achteraf wordt dikwijls nu nog brood op deze bonnen verlangd. Het afleveren aan en het in ontvangst nemen van brood door consumenten is echter uitsluitend toegestaan onder gelijktijdige afgifte, respectievelijk onder gelijktijdige in ont vangstneming, van consumentenbonncn. Aflevering op de destijds ingeleverde broodbonnen is niet toegestaan en kan derhalve niet verlangd worden. Renaissance van hef Internationaal Recht Hitier bewapende Duitsche Philosophic Dr. Edmund A. Walsh S. J., vice-presi dent van de Georgetown University te Washington cn regent van de Universi- teitsschool voor den diplomatiekcn dienst, die juist uit Neurenberg is teruggekeerd, heeft op een persconferentie te kennen gegeven, dat de berechting der oorlogs" misdaden in Neurenberg de kern zou kun nen worden voor een renaissance op het gebied van het internationaal recht. Dr. Walsh vertoefde sedert Augustus in Europa met een speciale opdracht van het Departement van Oorlog als cor lent voor de Amerikaansche staf bij de processen. Het behoorde tot zijn werk om bewijsmateriaal te verzamelen voor godsdienst-vervolging door de Nazi-re geering, zoowel in Duitschland als in vele der bezette gebieden. De bekende geleerde der Jezuïeten reisde over een afstand van meer dan 35.000 mijl door centraal Europa en had daarbij gesprekken met overle venden uit concentratie-kampen en an dere slachtoffers van het Nazi-regiem. Maar dan 700 ton belastend materiaal, het m,eeste daarvan authentieke docu menten, werd alleen door de Amerikaan- rijdag heeft Mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk als voorzitter van de Eerste Kamer afscheid genomen, en is nu benoemd lot minister van Staat. Op de foto van links naar rechts: Minister W. Drees. Mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk en Mr. G. A. II. Baron Michiels vaoi Kessenich. Foto: a.N.P.-H. Echtpaar gedood bij aanrijding Een aanrijding met doodciyk gevolg de vierde binnen vjjf dagen heeft gistermiddag te Apeldoorn twee slacht offers geëischt. Op genoemd tijdstip kwamen de 25- jarige heer en mevrouw Gh. O., wonend op den Zwolschen weg, op den motor den Daendelsweg afrijden, toen op het kruispunt Looscheweg een militaire vrachtauto naderde. De auto reed over den motor heen, waardoor de duorijdster er af geslingerd en op slag gedood werd. De motorrijder raakte - zwaar gewond - met zijn mo tor. die in brand vloog, onder den wa gen bekneld, zoodat het ongelukkige slachtoffer, voordat men er in geslaagd was, het te bevrijden, reeds een prooi der vlammen was geworden. Het echt paar laat een kindje vain een maand achter. Invallen van Albaansche troepen in Grieksche grensstreek De Grieksche premier Tsaldaris, die in Londen vertoeft, heeft gisteren een onderhoud gehad met minister Attlee. Men gelooft dat beide staatslieden o.a. de incidenten aan de Noordgrens van Griekenland, die veroorzaakt werden door Albaniérs, hebben besproken. Exchange Telegraph weet voorts uit Athene te melden dat Griekenland aan zijn belangrijkste gezanten die te Londen, Washington, Parijs en Moskou een nota gezonden zou hebben over de grensschendingen op 7 Juli door le den van het geregelde Albaansche leger. De tekst van deze nota is nog niet op de Grieksche ambassade te Lon den bekend, doch in officieele Grieksche kringen in de Britsche hoofdstad neemt men de gebeurte nis waarbij Albaansche troepen de grens overschreden, drie grenspos ten aanvielen, vele Grieksche sol daten doodden en een verwond den, zeer ernstig op. De Grieksche militaire bevelhebber van Janina heeft een gemotoriseerde strijd macht opdracht gegeven de 85 Al baansche indringers van Grieksch gebied te verwijderen. De Albanee- zen namen echter voor de komst der Grieksche troepen de vlucht, nadat zij eerst telefoonlijnen had den doorgesneden en documenten geroofd. De Albaneezen schreven communistische leuzen op de mu ren der Grieksche grensposten. Evenzeer bezorgd zijn de officieele Grieksche kringen over de doordringing van Comitadji-benden van Joegoslavië in Griekenland. Deze jenden bestaan uti Grieksche communisten die na de nederlaag der Elas in December 1944 naar Joegoslavië vluchtten. Verder zijn Slavische autonomisten en Joegoslavi sche burgers er lid van. De benden wa ren gewapend met machinegeweren en Tommyguns. Generaal-majoor Rawlins, hoofd van de Britsche militaire missie is gisteren uit Athene naar Saloniki vertrokken, terwijl sir Charles Wickham, leider der Britsche politiemissie eenige weken geleden een tocht door de grensstreek maakte. Grieksche kringen te Londen zien in de reis van generaal Rawlins een bevestiging van de veronderstelling dat de gendarmerie alleen de actie der autonomistische en communistische benden in het Joegoslavisch-Grieksche grensgebied niet meer kan beheerschen. BRITSCH ONDERZOEK. Naar gisteren werd aangekondigd heeft de Britsche minister van buiten- landsche zaken. Ernest Bevin, er in toe gestemd een Engelsche parlementaire missie naar Griekenland te sturen om den algemeenen toestand aldaar te be- studeeren. De Grieksche minister-presi dent Tsaldaris had hiertoe een verzoek tot den Britschen minister gericht. sche troepen opgespoord met behulp van speciale documenten-leams, die voor dit doel waren opgeleid. Dit materiaal bevat de volledige geschiedenis, aldus dr Walsh, niet alleen van het Nazi-regiem, doch van alle belangrijke Europeesche ontwikkelin gen sedert het einde van den eersten wereldoorlog. Het was een Germaanschc passie om alles tot in de kleinste bijzonderheden op schrift te stellen, op een wetenschap pelijk verantwoorde manier, die het mo gelijk maakte deze groote hoeveelheid bewijsmateriaal te verzamelen, welke dezen keer wordt aangewend tot heil van de menschheid, zeide dr. Walsh, en die van waarde kan blijken te zijn voor de historie-schrijvers van de menschelijke gedragingen, om duidelijk aan te toonen hoe de vrijheid verloren gaat. Gebrek aan schuldbesef. Dr. Walsh merkte op. dat de processen in Neurenberg in feite geworden zijn een berechting aan de hand van documenten. Eiken beklaagde werden documenten ge toond in zijn eigen handschrift Wanneer hij dit onweerlegbare bewijs erkende, had hij zijn schuld in het kort toegegeven. Hij zeide, dat het hof keer op keer verbaasd stond over het klaarblijkelijk volkomen gebrek aan schuldbesef bij de beklaagden, wanneer zij mord op groote schaal en andere misdaden toegaven. Het Nazi- ysteem van reglementeering werkt bij de beklaagden het gevoel op, dat alle orders "an de Nazi-hiërarehie juist waren. Al- 'een het feit, dat zij gearresteerd waren kwetste hun geweten, voegde hij er aan toe. Dr. Walsh beschreef in bijzonderheden de getuigenis, afgelegd door den com mandant in Auschwitz (Polen) die ter loops, doch snoevend uiteenzette, hoe hij de doeltreffendheid bij de massamoorden had opgevoerd, en dat hij alleen het op pertoezicht had gehad bij het dooden van 2 500 000 menschelijke wezens. De Duitsche philosophic van de af- geloopen eeuw lag aan het Nazi-systeem ten grondslag, zeide dr. Walsh. Zij werd naar voren gebracht door de beste beken de Duitsche philosophen en mililairisten en verspreid door docenten aan de universi telt van Berlijn om zoo alle Duitsche op- oedingscentra te doordrenken Wat Hit ter deed, zeide hij, was die philosophie te waoenen ze in werking te stellen. Hij zeide dat hij verwachtte, dat de pro cessen tegen September zouden be ëindigd zijn, waarna de uitspraak aan de geallieerde controlecommissie zal wor den voorgelegd. Dr. Walsh zeide dat de inleiding door den hoofd-aanklager der Vereenigde Sta ten, rechter Robert Jackson, bii de ope ning van de rechtzaken op 21 November vorig jaar, beschouwd kan worden als een van de grootste redevoeringen van alle tijden. Dr Walsh zeide dat deze rede nieuwe opvattingen van het internationale recht introduceerde, zooals zij toegepast waren op het menschelijk gewpten en de waar digheid der menschelijke persoonlijkheid. De wereld siddert eiken dag Nog van den hollen, rooden lach, Den spotlach om barbaren.... Doch 's avonds, als de linde geurt, Vergeet het bloed, dat akkers kleurt En laat uw zorgen varen. Gij, moedertje, ik wed er is In uw verlêen een droefenis, Eensklaps een leemte-gapen.... Doch 's avonds, als de linde geurt, Vergeet een wijle, dat gij treurt, Dan kunt gij rustig slapen. Gij, jongeman, daar is misschien In uw verschiet iets groots te zien Van vaandels en van helden. Doch 's avonds, als de linde geurt, Vergeet, dat gij zoojuist gekeurd Zijt voor den dienst te velde. Gij allen, menschen jong en oud, Die wellicht vreest of spot of rouwt Of gelooft in booze mhchten: Zoo 's avonds, als de linde geurt, Vergeet, wat vrede nog verscheurt, Schenk vrede uw gedachten. Wanneer gij wandelt door het puin En wanhoont hoe wij onzen tuin Ooit menrchelijk herbouwen, Zoowaar als thans de linde geurt, Vergeet niet dat, wat ook gebeurt. Gij altijd moet vertrouwen. P. H.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 7