Miliiarden leening aan Engeland Steno- Typist(e) 'nl eder onder eigen dak Inschrijving Secre- tares: Boekh.- Corresp. INST. PONT RIJWIEL J. Offerman ^■fR 'j) 1 Hoe kan dat? BESl HYPOTHEEKFONDS-HYPO, ALKMAAR „Metropa" Door Amerikaanschen Senaat goedgekeurd Heftig verweer van de oppositie De Amerikaansche leening aan Enge land, groot 3.750.000.000 dollar, is na een langdurig cn heftig debat in den Ameri kaanschen senaat met 219 tegen 155 stem men goedgekeurd. Aan deze goedkeuring is een debat van vier avonden voorafgegaan. Vooral Zater dagavond heeft de oppositie zich geweerd om door middel van alle mogelijke argu menten en amendementen de leening on mogelijk dan wel onaanvaardbaar voor Groot-Brittannië te maken. De voorzit ter van het congres, zeide o.a.: Indien de resolutie tot aanvaarding van de leening vermoord moet worden, laat ons het dan direct door stemming doen. Indien wij niet verbonden zijn met de groote Brit- sche democratie, vrees ik, dat een ander het zal zijn en dan zij God met ons, in dien wij geen bondgenooten hebben". De congresleden stonden van hun ze tels op en gaven Rayburn een storm achtig applaus toem hij eindigde met de woorden: „Ik dring aan op een overwel digende stemming voor deze wet. Het leiderschap van de wereld wordt ons van daag aangeboden". De aartsvijand van de leening, Emanuel Cellar, trachtte op gronden van het Brit- 6che optreden in Palestina en de immi gratiekwestie de leening onmogelijk te maken. Hij leed echter een nederlaag. Materieele betcekcnis. Het doel van de leening is het „verge makkelijken van aankoopen van goederen en diensten door Engeland in de Ver. Staten, hulp bij het oplossen van de na- oorlogsche transito-tekorten op de loo- pende betalingsbalans, hulp bij het hand haven van voldoende reserves aan goud en dollars en bij het voldoen van ver plichtingen van multilateralen handel". Hoewel in Engeland door de leening meer gevarieerd voedsel en betere sigaretten te krijgen zullen zijn, zal de Engelsche re- Bloedspoor leidde tot arrestatie In den nacht van Zaterdag op Zondag om half twee trad plotseling de alarmin stallatie van een Ijsfabriek aan de Rcgen- tesselaan te Overveen in werking. Twee huurlieden, vader en zoon. begaven zich onmiddellijk naar de fabriek en raakten daar slaags met een Inbreker, die op het punt stond zijn slag te slaan. In do duis ternis kreeg de ongenoode gast een paar rake klappen volgens de huurlieden liep hij bovendien tegen een obstakel op maar hij wist zich los te rukken en vluchtte met een grooten sprong dwars door een raam. Rechercheurs, die al spoedig ter plaatse waren, konden den vluchteling in de duisternis niet meer achterhalen. Bij het aanbreken van den dag evenwel ontdekten zij een bloedspoor, dat van de ijsfabriek tot over de spoorbaan leidde. Al zoekende kwamen de rechercheurs, die telkens een bloeddrop vonden. In Bloemen daal terecht. In den voortuin van een hul! aan den Zijlweg troffen zl| een vrij groote bloedplas aan. Klaarblijkelijk had de ge wonde zich hier verbonden. Desondanks kon het spoor nog verder worden gevolgd, maar dit leek onmogelijk te zullen worden, toen het eensklaps begon te regenen. De speurders wanhoopten reeds, toen zij on verwacht een nieuw bloedspoor ontwaar den. Over een sloot en door een aardappel veld kwamen zij terecht op een braakliggend stuk land en daar lag een man. HIJ was door bloedverlies uitgeput, had een blauw oog. een bloedneus, en een wond aan zijn voet Deze laatste had hij primitief verbonden. Vla het ziekenhuis, waar de verwondingen gehecht werden, belandde hij tenslotte in de cel. Kleuters rekenen op milddadigheid In Haarlem staat een huis. Een huis waar iedere 2 maanden een kleine hon derd kleuters gezondheid op doen in een vrije, frissehe sfeer. Daar aan het Sta- tenbolwerk is in het jaar, dat het Kleu terhuis „Margriet" bestaat, veel goeds verricht voor de vele kleintjes, die er verzorgd werden. Het Rijk en de Gemeen telijke Geneeskundige Dienst verstrekten subsidie maar er is veel noodig voor een zoo gTOote schare dreumesen, die van kleine bleekneusjes in flinke kinderen moeten worden veranderd. Haarlem heeft het „Kleuterhuis Margriet" van Tilburg ten geschenke ontvangen, laat onze stad toonen, dat zij deze geste waard is cn op 20 Juli met milde hand geven aan de 6traateollecte, die op dien dag ten bate van het kleuterhuis gehouden zal worden Collectanten kunnen zich aanmelden bij de UW (Stadhuis, ingang Zijlstraat), tel. 18679 en bij het Kleuterhuls zelf, tele foon 19188. geering „iedere penny omdraaien", voor dat zij besteed wordt. Aankoopen van voedsel zullen voelbaar worden, wanneer de voedselcrisis voorbij zal zijn. Wellicht zal het kleediingvraagstuk tegen het eind van dit jaar wat gemakkelijker worden. Om tegemoet te komen aan de „bevredi ging van den consument" kunnen „moreel- goederen" als weinig dollars vergende cosmetische producten worden aange schaft. Welhaast onmiddellijk zal begon nen worden met den aanschaf van ma chines en werktuigen. Scholing en Herscholing Vakcursussen voor 60 arbeiders te Haarlem. Voor scholing en herscholing van ar beiders zullen te Haarlem cursussen ge houden worden in de rijkswerkplaats voor vakontwikkeling in de Spaarnwouder- straat. f 3000 zal noodig zijn voor het ge ven van toeslagen aan de 60 arbeiders die opgeleid worden. Daardoor wordt het ver schil overbrugd tusschen de rijksuitkee- ring en de kosten voor noodzakelijk le vensonderhoud. B. en W. van Haarlem stellen den raad voor dit crediet beschikbaar te stellen en tevens f 350 voor de commissie die zich wijdt aan de Scholing en Herscholing, zijnde 1/3 van de door haar gemaakte kosten. Meisjes H.B.S. te Haarlem Aanbeveling voor direetriee. B. en W. van Haarlem hebben de vol gende aanbeveling aan den raad gezonden voor de benoeming van een directrice der Middelbare School voor Meisjes: 1. Mej. Dr. Ir. N. H. J. M. Voogd te Groningen. 2. Mej. C. Bakhuizen van den Brink te Rotterdam 3. Mej. A. K. Vos, te Zutjphen. De Doopsgezinde Gemeente Haarlem krijgt zijn eerste vrouwelijke predikant. Da. C. A. Soutendijk te Zwolle heeft het beroep der Haarlemsche Doopsgezinde Gemeente aangenomen. Zij komt hier als opvolgster van ds. J. G. Frerichs, die 1 October met emiritaat gaat. Haarlem krijgt dus haar eerste vrouwelijke predikant. Groote Markt wordt afgesloten Met ingang van morgenochtend zeven uur zal de Groote Markt, met het oog op den bouw van de feesttnbune. voor het verkeer in de richting Zijlstraat-Jansstraa/t worden afgesloten. Hot verkeer zal dan nog slechts mogelijk zijn van Barteljoris- straat naar Koningstraat en van Groote Houtstraat naar Jansstraat. De afsluiting zal duren tot na de feestweek, dus ruim een maand. Bloemendaal aan Zee Weer een antobusverbinding. De NZH heeft van de Verkeersinspectie een voorloopige vergunning gekregen voor een autobusverbinding Haarlem Bloemendaal aan ZeeZandvoort. Voor- loopig zal alleen de verbinding Haarlem— Bloemendaal aan Zee in exploitatie ko men. Wanneer de bussen gaan rijden is nog niet bekend, daar nog eerst een be schikking genomen moet worden over het materiaal dat men daarvoor kan gebrui ken. Receptie v. d. Hart en Scheen Ter gelegenheid van het feit dat de heeren A. v. d. Aart en H. Scheen op 4 Juni j.l. 25 jaar onafgebroken bestuurslid waren van den Haarlemschen Voetbalbond, werd er Zaterdag een receptie gehouden, welke zich In een zeer groote belangstelling mocht ver heugen. Een schat van bloemen versierde de zoal van „De Leeuwerik" en vele persoonlij ke geschenken vertolkten den dank voor hetgeen beide functionarissen in het belang van de voetbalgemeenschap tot stand hebben gebracht. De heer H. W. van Turnhout opende na mens het bestuur van den H.V.B. de groote rij van sprekers en memoreerde in zeer sympathieke woorden wat v. d. Aart en Scheen voor het Haarlemsche voetbal be ttekenen. Karei Lotsy onderstreepte deze woorden nog eens namens den K.N.V.B. en daarna volgde een lange rij van sprekers. De heer Geluk, Wethouder van Onderwijs, bracht den dank over van het Gemeentebe stuur van Haarlem, waarna Dr. c. Spoelder namens alle vereenigingen beide jubilarissen op de van hem bekende wijze in het zonnetje „Haerlems Cantorye" Van welken kant ook bezien verdient het Concert van Zaterdagavond in de Begijn hofkapel groote waardeering. Merkwaardig in historisch opzicht was het programma van „Geestelijke en wereldlijke muziek uit de 16e en 17e eeuw"; ruimte van geest bij den leider van het R.-K. Mannen- en Kna penkoor „Haerlem's Cantorye" toonde de keuze der werken, alle van oude Duitsche gereformeerde componisten; toewijding en bekwaamheid bleken uit de praestatles de zer amateurs ook de Jonge leider André Kaart ls dat! die alleen voor enkele so lopartijen door beroepsartisten gesteund werden. Het begon met een zeer vreedzame Or kestsuite van Samuel Scheidt (15871654), die nog leerling van Sweellnck was Dan volgde Psalm 137 van Johann Rosenmüller (16201684) voor strijkorkest, cembalo, or gel. gemengd koor en 4 solopartijen: mevr. Maclaine bespeelde het clavecim. Tlny Jas pers en Bep Misset-van Andel zorgen de sopraan- en altsoll; de amateurs Frans Da- men en Marcel Dirlokx die voor tenor en bariton. Het meest curieuze stuk van den avond was wel de „Kanarievogel-Kantate van G. Ph Telemann (1681-1767), „Trauer- musik eines Kunsterfahrenen Canarienvo- gel, als derselbe zum grószten Leidwesen seines Possesorls verstorben" zooals de ti tel luidt. Eenlgszins vergelijkbaar met Bach's „Kaffeecantate", immers in beide recitatieven en dacapo-aria's. Of ze senti menteel of parodistisch bedoeld is. blijkt niet duidelijk Maar de xiitvoerlng was kos telijk: de aria's door 6 knapen elk op zijn beurt voortreffelijk gezongen. De Cantate „Gott hat Jesum erwecket" van Chr. Rit- ter (1650—?) besloot het interessante pro gramma, aan de uitvoering waarvan ook een deel van het Symphonle-orkest „Haar lem" verdienstelijk meewerkte. K. DE JONG. Reizen voor halven prijs De Persdienst van de Ned. Spoorwegen deelt mede, dat eerlang ook de invoering van een z.g vastrechtkaart kan worden ver wacht. die f 35 per maand voor de tweede klasse en f 24 per maand voor de derde klasse zal kosten. De houders van deze kaar ten zullen het recht hebben op vertoon daar van te reizen tegen het halve enkele-reis- tarief in de betrokken klas. Een pasfoto is vereischt. Verscherpte controle op htiitenlandschc reizen De RegeeTingvoorlichtingsdien6t deelt mede: De deviezenontduikingen in verband met het maken van buitenlandsche reizen nemen een verontrustende omvang aan. De president van de Nedcrlandsche Bank heeft hierop reeds de aandacht gevestigd. Met name het reizigersverkeer naar Zwit serland gaat met veel zwarte praktijken gepaard. De regeering heeft zich ernstig beraden of de deviezenpositie haar niet tot dras tisch ingrijpen noodzaakt. Voorshands is nog afgezien van het nemen van scherpe maatregelen en zal gestreefd worden den weg eener verscherpte controle op het reizigersverkeer te volgen. Van het bo venstaande afwijkende berichten door de buitenlandsche radio zijn onjuist. Weerbericht geldig tot Dinsdagavond. Wisselende be wolking met wind uit Westelijke rich tingen. Plaatselijk nog regenbuien, hier en daar onweer. Zelfde temperatuur. Oude schoenenbonnen De schoenenbonnen van het oude model uitgereikt vóór 1 Juli 1946 blijven tot en met 27 Juli geldig. Ruiling van deze bon nen tegen bonnen van het nieuwe model is niet mogelijk. De aan gerepatrieerden uit Ned.-Indië uitgereikte schoenenbon nen „een rantsoen artikel K" blijven geldig. Onderwijs te Haarlem B. en W. stellen aan den raad voor mej. C. W. Vernes te Utrecht te benoe men tot leerares in de Fransehe taal aan de Meisjes H.B.S. en de heer H. H. Ensin" te Haarlem tot leeraar iji de handélswetenschappen aan de H.B.S. A. troepen aldaar afgekondigd. Generaal MichailowitsJ, de voormalige leider der tsjetniks In Joego-Slavie. is ter dood veroordeeld. WONING RUIL AANGEBODENEtage Scheve- ningen (2 kamers 4 1 '2x4 1/2 vrije keuken, gebr. van budk. uitzicht op zee) in ruil voor Etage Hnarlem of omgeving. E. Tinga, Verspronckweg 43 Haarlem. Haarlem Oude Gracht U?-;" en de kindoren B BON GÖ7 stuur mijB stèdds In 't nieuw gratis uati proellusg steken... Knip, naai, vermaak en verstel zélf alle kleeren. Miep Olil-van Boven Stelde mooie cursussen samen, die U THUIS leeren hóé U leuke kinder- en damesklee- ding maakt en vermaakt Vul dien bon in voor GRATIS PROEFLESI gratis uon proulUsg »on «urtusPatroon- teukoncn, knippen «n> naaien. g Naam: Adres i -In open anvoloppo, "waarop IS ets. post- giugul. INSTITUUT HIEP 01F1-VAK BflVEH (IMOVA) IMOVA, Postb. 60, Hilversum. VOOR 'N GOED RIJWIEL 108. KL. HOUTSTRAAT 102 Plaats Uitknippen. In couvert zenden aan: Burgerlijke Stand HAARLEM, 15 Juli 1946 BEVALLEN: H. C. M B. van Kuijeren-de Ruljter, z. H. M. J. Pielage-van Paradijs, z. A. M. Dekker-de Graaff, z. 12 Juli C. H. L. Vcrbeek-Montauban, z. V. Reijngoud-Vene- mn, z M. J. Vos-Hilterman, d. M. G. Tuijp- Konijn, d M. W. S. Honkoop-Ladru, d, G. A. Verdonk-Mus, d. A. J. Schuursma-van der Leek z. 13. J. M. Winkelman-Prast z. P. Dek ker-van Wijnen, z. A. van Keeken-de Vries, z, OVERLEDEN: 11 Juli: J, P., 6 d„ d. v. G. .eunk, Delftstraat. L. Middelkoop. 77 Jaar, Gasthuisvest. II. H, de Vos, 48 j., Scheepma- kersdljk. M. J. Dekker-Roelofs, 59 j., Bis schop Ottostraat. 12 Juli: J. C. Tilroe. 57 J„ Rijksstraatweg. M. A. J., 12 d., d. v. H. G. Wassenaar, Kamperlaan. M. A. G. Hand- g ra af-Hellegers, 73 j„ iJdijk. ONDERTROUWD 13 Juli: J. van der Linde en A. H. Kamsteeg; H. Kroezen en J. Blok. GEHUWD 13 Juli: B. Hubers en E. M. R. Leenknegt. i OPLEIDING tot k Schoonheidsspecialiste k en chiropodistc f Ii^shTuU far I f^Slcswty (Tti 111 fwrc Directie: Gerda Sicnicr t/o Rijksmuseum A'duni. Tel. 37729 Huwelijk Dames en Heren, wlen het werkelijk ernst ls een goed en gelukkig huwelijk te sluiten, wenden zich vol vertrouwen tot het BLMIDDLLINGHKANTOOK POSTBOX 70 MUIdcllamlplcIn 21A, H'dam. Betrouwbare en reöele behan deling door kantoor mot Jaren lange ervaring en zeer veel re laties ln allo beschaafde krin gen over het geheele land. Dis cretie absoluut verzekerd. Alle Inlichtingen worden U koste loos, zonder cenlge verplichting en ln blanco couvert toege zonden. De weg naar een glanzend huis gaat via I'eli Zoo was het vroeger Pel en zoo is het weer: al zal Peli-wrijfwas dan voorloopig nog in zeer beperkte mate verkrijgbaar zijn, de enkele doos welke men zal kunnen bemachtigen zonneglans in huis brengen. Ja Kaan, zoo is het ende prijs is slechts 36 ct. per doos. Een Erdal product, dus ffoed I N.V. Mg. voor Wasverwerking Erdalfabriek Amersfoort;

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3