■Rl Kort en r~ en Tops T~ Effecten- en Geldmarkt JVieii ive infla tieversch ijrt se len Canadeesche dollar in prijs verhoogd ert met Amerikaansche gelijkgesteld Onevenredige toeneming v.d. geldsomloop Wij zijn er de laatste dagen en weken weer aan herinnerd, dat het verbroken evenwicht tusschen geld en goederen, een der meest l'uneste gevolgen van den oor log, ondanks de maatregelen, welke door de regeeringen zijn genomen, niet gemak kelijk is te herstellen. De uit dat ver broken evenwicht voortvloeiende on zekerheid ten aanzien van de ontwikke ling van prijzen en loonen, is sinds den oorlog weliswaar voortdurend blijven bestaan, maar treedt thans hier en daar weer scherper aap den dag. Van den chaotischen toestand, welke in Hongarije bestaat, waar het bedrijfsleven vrijwel geheel tot stilstand is gekomen doordien de vliegende inflatie de vaststelling van prijzen onmogelijk heeft gemaakt, zullen we maar zwijgen. Ook echter in die lan den, waar van meer geordende economi sche verhoudingen gesproken mag worden, blijkt de natuur sterker te zijn dan de leer. Het vacuum, dat in de V.S ont staan is door het veto van Truman over de gewijzigde wet op de prijsbeheersching heeft voor tal van artikelen tot een scher pe prijsstijging geleid, met name voor enkele voedingsmiddelen als vleesch, boter en melk, welke in enkele dagen tijds 3 a 5 ct. per pond stegen, terwijl bijv. ook de huren plotseling 40 a 50% werden verhoogd Het indexcijfer voor den groot handel, dat op 27 Juni nog 286 bedroeg, was op 5 Juli reeds tot 309 gestegen en is daarmee ongetwijfeld nog niet tot staan gekomen. Het spreekt wel vanzelf dat deze excessieve prijsstijging voor het bedrijfsleven nieuwe onzekerheid schept en stagnatie teweeg brengt, omdat bij de oploopende prijzen voor de grondstoffen, een veilige basis voor de prijs-calculatie ontbreekt Weliswaar wordt de Office of Price Administration, naar het zich laat aanzien, voor geruimen tijd verlengd, maar of het mogelijk zal zijn de wijzers van de klok terug te draaien en de recente prijsstijging ongedaan te maken, valt te betwijfelen De eerste reactie in het buitenland op dit tegelijk verrassend en teleurstellend prijsverloop is het besluit van de Cana deesche regeering tot verhooging van den koers van den Canadeeschen dollar, welke tot dusver met 90 Amerikaansche dollar centen kon worden betaald, maar nu met den Amerikaanschen dollar is gelijkgesteld Dit wil dus zeggen dat Canada voor zijn invoer uit de V S. bij gelijkblijvende prij zen minder dollars behoeft te betalen en op deze wijze dus compensatie zoekt tegen de prijsstijging. Omgekeerd zullen de goe deren, welke uit Canada worden uitge voerd, voortaan duurder moeten worden betaald, hetgeen voor vele landen, ook voor het onze, weer een nadeel beteekent, dat zich in hoogere verkoopprijzen zal illustreeren. De internationale handel, welke zich den laatsten tijd allengs weer begon te ontwikkelen, zal door deze prijs beweging in de V. S. en de valutamaat- rcgelen in Canada ongetwijfeld worden gestagneerd en de regeeringen, die meen den dat zij het probleem van prijzen en loonen onder de knie hadden, staan weer voor nieuwe en groote moeilijkheden. Ook in ons land ontkomen we daaraan niet. Ook zonder de hierboven genoemde gebeurtenissen, zou van een geconsoli deerde verhouding tusschen geld en goede ren in ons land niet gesproken kunnen worden, thans is dat minder dan ooit hel geval. Men kan, zooals dit op het congres van het N.V.V. is geschied, wel op prijs verlaging aandringen om loonsverhooging te voorkomen, maar hoe ter wereld zal het mogelijk zijn de prijzen te verlagen als in het buitenland de prijzen der grondstoffen voortdurend stijgen en de wisselkoersen worden verhoogd. In dit verband zou het interessant zijn te vernemen wat de nieu we regeering in haar regeeringsverklaring met de aangekondigde constructieve loon en prijspolitiek bedoelt. Het feit ligt er toe dat er in verhouding tot den goederen- nood nog steeds te weinig geproduceerd wordt en daardoor ook na de geldsanee- ring het evenwicht tusschen geld en goe deren telkens weer wordt verbroken We zien dat in Engeland, waar de opvragin gen bij de spaarbanken de inlagen verre overtreffen, we zien dat ook in ons land. waar hetzelfde verschijnsel blijft veront rusten, evenals de toeneming der bank- biljettencirculatie gedurende de laatste weken. Taxi's te Haarlem? Overleg i „Maritieme visie" een noodzakelijkheid (Van onzen Haagschen redacteur) Aan boord van H.M 's onder commando van kapitein ter zee De Booy staand vliegdekschip Karei Doorman viel de vo rige week aan een aantal vertegenwoordi gers van de pers een gulle, hartelijke ontvangst ten deel. Ook in geestelijk op zicht lieten de mannen van de vloot niet na het hunne te doen, om de journalisten het besef bij te brengen, hoe welkom hun aanwezigheid in hun midden was. Zoo greep de bevelhebber der zeestrijdkrach ten luitenant-admiraal Hellfrich de ge legenheid aan om in een warm betoog. waarmee hij onder meer hulde bracht I rechercheurs, aan '.vat onze marine in den afgeloopen I wereldoorlog had gepresteerd, de groote waarde van een maritieme macht uiteen te zetten. In hot bijzonder vestigde hij de aandacht er op dat de taak van de Nedorlandsche vloot, die men met frissche kracht thans wil gaan opbouwen, tweeër lei zal moeten zijn; onze belangen ter zee overal op de aardbol beschermen en tevens een waardige bijdrage leveren aan de verzumelde zeemachten der Vereenigde Volkeren. De kern van zijn uiteenzetting kwam hierop neer, dat de nieuwe mari tieme visie, welke men moet bezitten, vereischt dat men oog heeft voor het feit dat de wijde oceanen niet alleen na tuurlijke seheidingsvlokken. maar ook bindmiddel tusschcn de natiën zijn In de uiteenzetting van kap. luit. ter zoo Kroese, sous-chef van den marinestaf, die oris nog een en ander vertelde over het vlootplan, kwam insgelijks naar voren de 'aak die voor onze vloot in internatio naal verband te verrichten zou zijn. Daarop is dan ook het geheele plan ont worpen. Wij kregen den indruk dat deze inleider dusdanig overvloeide van geest drift voor wat er zijns inziens komen moet dat hij wat lichtvaardig heenliep over den invdoel dien eventueel de atoombom nog zal kunnen uitoefenen. Hot is begrijpelijk dat de mannen van het vak licht door een dergelijke geestdrift worden beheerscht en dat zij niets liever zouden zien. dan dat ook geheel ons volk moer dan dusver een goed besef zal hebben van de groote betcokenis voor ons land in hot interna tionaal bestel van een zoo duidelijk mo gelijke maritieme kracht. Er zijn bij het Haarlemsche gemeentebe stuur eenige aanvragen binnen gekomen om met taxis te mogen rijden. Hot is de bedoeling over deze aangelegenheid met de Rijksverkeersinspectie overleg te ple gen, maar wij kregen den indruk, dat er een redelijke kans is, dat Haarlem zich binnenkort weer zal kunnen verheugen in het bezit van deze voertuigen. De taxis zullen voorloopig alleen op het Stationsplein een standplaats krijgen. De Waterlandsche tramlijnen Gedeeltelijke kwijtschelding vnn voorschot ten, In 1930 werd door de provincie Noord- Holland een renteloos voorschot van f 100.000 gegeven om verdere exploita tie der tramlijnen AmsterdamEdam en AmsterdamPurmerend mogelijk te ma ken. In 1939 werd door de N.Z.H. een plan opgezet om tot financieele reorgani satie te komen Daarover is lang onder handeld. Er bleek, dat de Waterlandsche lijnen in de jaren 1933—1940 f 517.500 verlies hadden opgeleverd. Alleen 1941 gaf een winst van f 33.000. Het einde der onderhandelingen was zoo blijkt thans uit mededeelingen van Ged. Staten aan de Provinciale Staten dat het rentelooze voorschot werd kwijt gescholden, tegen over een storting van f 16.000 in de Pro vinciale kas. Een gelijke regeling werd getroffen ten aanzien van voorschotten die verleend waren door het rijk en de Ned. Spoorwegen tot een bedrag van f 57500. Pseudo-recherclieurs pleegden roofoverval Op 15 Juni Jl. kreeg de familie Van B. te Rotterdam drie mannen op bezoek, <lie zich uitgaven voor rechercheur van politie. Bij huiszoeking vonden z1J een geldkistje met f 12.000, welk bedrag zij in hun zak staken, om vervolgens de plaat te poetsen. De bewoner durfde aanvankelijk niet naar de politie te gaan. omdat hij er een clan destiene jeneverstokery op na hield. Toen deze 12 dagen later toch ontdekt werd, kwam van B. met de aangifte van het ge val voor den dag. echter te laat om nog eenlg licht in de zaak te krijgen. Dezer dagen liepen pa en ma met hun dochtertje tc winkelen, toen pa opeens het kind hoorde fluisteren: ..Pappie, daar loopt die man, die bij ons geweest is". Het echt paar herkende daarop een van de pseudo- was het slechts zaak aan oen politieagent te wijzen. Aldus geschiedde. Spoedig ten de pseudo-rechercheurs, een stucadoor, een slager, en een koopman, alle drie be kende zware Jongens, ln de cel AGENDA Heemstcedsch Sportpark: Circus Mikkenic- Strassburger, 20 uur, Rembrandt: Barnabé Palace: Spook te koop. I.uxor: Doodioopen- ae straat, alle drie 14. 16.15, 19 en 21.15 uur Frans Hals: Alibi, 14, 16.30, 19 en 21.15 uur. Woensdag; 17 Juli Bioscopen als Dinsdag Vriendinnen veroordeeld 10 en 8 jaar voor verraad. Twee vriendinnen uit Haarlem, de dames J. Appeldoorn en, 'A. van der Put, die tijdens de bezel/ring tezamen een Joodsche vrouw hebben verraden. zijn hedenmorgen dejor het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam resp. tot 10 en 8 jaar Rijkswerkinrichting veroordeeld met aftrek van den tijd, doorgebracht in voor arrest. Zij werden voor den tijd van het leven ontzet uit de beide kiesrechten en alle openbare ambten. Raadsverkiezingen in vijf gemeenten uitgesteld De Staatscourant van hedenavond bevat een beschikking van den minister van bin- uenlandsche zaken, waarbij in de gemeen ten Nijmegen, Deventer, Gelecn, Odoorn en Zwijndreeht «ie gemeenteraadsverkie zingen worden uitgesteld tot nader order. Het ligt in de bedoeling van de regee ring, de totstandkoming van een wet te bevorderen, waarbij de in bovengenoemde gemeenten plaats gehad hebbende candi- daatstelling voor den gemeenteraad kom te vervall'en en een nieuwe wordt moge lijk gemaakt. Utrecht in feeststemming De geheele week staat Utrecht in hel teeken van de lustrumfeesten, ter her denking van het 310-jarig beslaan de. Rijksuniversiteit, die in 1636 .Illustre school" tot universiteit werd verheven. Officieele plechtigheden Domkerk en universiteit, opvoering een openluchtspel, gevolgd door nachte lijke maskerade-optochten, bals, recepties en concerten wisselen af met openbare muziekuitvoeringen, tooneeiuitvoeringen. manoeuvres, parade, optochten, ruiter feest, volksbal en openbaar Lunapark. In bonte variatie is elk uur van de bezet Maandag werd begonnen met den alouden inzet, n.l. de in<tocht van de reünisten. Met de politiemuziek voorop, gevolgd door de eerewaeht van de Kon Studenten Weerbaarheid in hun mooie uniformen met witte pluimen en slob kousen, trok de stoet naar het station, cm de ruim 1500 reünisten a'f te halen. Hedenmiddag om drie uur zou in de Domkerk de eerepromotie van Prins Bern-hard plaats hebben, biitewoond door de Koningin, Prinses Juliana, den minister-president en vele andere autoriteiten. Het loonconflict in de getroffen geDieden Naar het A.N.P. verneemt zijn zoowel de werkgevers als de werknemers in de bouwvakbedrijven in de geteisterde gebie den om Nijmegen en Arnhem het volko men oneens met het besluit van het col lege van Rijksbemiddelaars om de loonen met 5 a 10 cent per uur te verlagen On danks het besluit van Rijksbcmiddelaars werden Maandag de oude loonen doorbe taald. De verschillende diensten van we deropbouw met hun sociale commissies van landbouwherstel deelen het standpunt van de werknemers-organisaties. Zij heb ben dat in een telegram aan den mi nister van Sociale Zaken kenbaar ge maakt. Kinderen uit Engeland terug Na een verblijf van ruim 5 weken in een der mooiste streken van Engeland zijn de kinderen der leden van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders te Haarlem teruggekeerd, Het was een luid gejuich toen de trein met kinderen begeleid door den heer A Mars, op het station arriveerde en de ouders de vroolijke groep verwelkomden. De heer Mars hield daarbij een korte toe spraak L. C. Muntz 80 jaar De ouderen onder de Haarlemsche mu ziekliefhebbers zullen zich ongetwijfeld den naam L. C. Muntz herinneren. Hij blies gedurende 31 jaren eerst de tweede en later de eerste trompet in het orkest van de HOV. Donderdag, den 18en Juli zal de heer Muntz zijn 80sten verjaardag vieren. De oud-trompettist heeft reeds onder vele dirigenten zijn .geluid laten klinken, o.m. onder de kapelmeesters Gerharz, Van Beinum. Adam en Schuur man. Al heeft de HOV thans den heer Muntz niet meer onder haar medewerkers, zijn interesse voor het muziekleven in onze stad is onverflauwd en men kan hem meermalen op de concerten van „zijn" vereeniging zien. Trifo unaal-recli tspraak De sigarenhandelaar H. cl. M. uit Haar lem zou reeds lid geweest zijn van de NSNAP van maj. Kruyt, toen hij in den oorlog toetrad tot de NSB. Eerst daarna ging hij naar een „vormingsschool" te Lun- teren, om te weten te komen, wat de NSB eigenlijk wilde. Ter zake van deze feiten stond hij hedenochtend voor het Haarlem sche Tribunaal terecht De president, mr. v. d. Goot. vond dat de beschuldigde het paard achter den wagen had gespannen en somde bovendien nog uit het proces-ver- baal nog op, dat M. blokleider van de NSB was geweest, dat hij in een brief verklaard had, zich met plezier te willen inzetten voor degenen die zooveel opofferden voor het behoud van Europa. In den loop van de behandeling bleek, dat M. een huis gekocht had, dat in Joodsch bezit was geweest, wat. hij wist op het oogenblik van den koop, Beschuldigdes raadsman constateerde, dat zijn cliënt geen lid'van de NSNAP ge weest Is en in 1043, kort nadat hij de vor mingsschool had bezocht, voor zijn lid maatschap van de NSB bedankt had De Sresident noemde dit onjuist, omdat hij tot et einde van den oorlog zijn contributie betaald had. Op 30 Juli zal het Tribunaal uitspraak Als Bach-concert monumentale Ingangsportiek voor het Bachconcert van Maandagavond in de Groote Kerk fungeerde het grootsche Pre ludium in Es: de bijbehoorende Trxpelfuga vormde den lmposanten uitgang. Wat door deze belde omsloten werd, bleef gedeeltelijk In een „clalr-obscure" dat sommige details onduidelijk maakte; ik bedoel hier de snelle gedeelten uit de sonate voor viool en kla vier in f kl. t. en het slotfugato der Pas torale Maar voor het grootste deel der be roemde Ciaccona uit de Suite in d kl. r. voor vloolsolo werkte de kerkruimte eer voor- dan nacleelig: de stemmen die in de vele accoordflguratles rhin of meer verbor gen liggen, kregen nu een verband dat ze ln de concertzaal vaak missen en werden tot levende orgelklanken Ik heb de geheele Suite verleden Jaar van Theo Olof gehoord en vond toen zijn voordracht het hoogste wat op het gebied van vioolspel denkbaar is; de geweldige Indrukken van toen werden nu nog dieper gegrift. Het was grandioos, verheven en ontzaglijk als de gothlsche ge welven der kathedraal, die er zich over koeoelden En dan nog de Tripelfuga. waar in Bach cle Heilige Drieëenheid gesymbo liseerd heeft: liet thema der 1ste fuga door dringt dat der 2de, later dat der 3de als almachtig en alomtegenwoordig: ls het ver wonderlijk dat we dankbaar gestemd Je gens George Robert en Theo Olof, bewon derend en gesterkt de kerk verlieten? K. DE JONG. Leerlingen-uitvoering Een enorm programma hebben de leer lingen van het onder directie van Luclën Louman staande „Instituut voor Zangkunst Spraak- en Stemverbetering" Maandag avond In de Tulnzaal afgewerkt. Het is on doenlijk al de nummers die ik hoorde, af zonderlijk te bespreken. Er waren ver scheidene stemmen bij die reeds groote kracht en flinke ontwikkeling toonden; ook trof soms een pittige of geestige wijze vnn voordracht de opmerkzaamheid. Leen Krammer begeleidde de meeste vocalisten nan den vleugel; wat meer warmte en wat minder pedaal konden dienstig zijn Bij cle zeer goed gezongen Aria uit Mozart's „II Re Pastorie" speelde Hetty Knibbeler zeer goed de solovioolpartij, maar er was niet nltijd eenheid tusschen viool en zang Een aangename verrassing was het spel van het door de zusters Freda (plano) Hetty (viool) en Anjo (cello) Knibbeler gevormde en semble: Beethoven's Trio op 11 klonk uit muntend in elk opzicht: alles was tot in cle puntjes afgewerkt en evenwichtig. Ik hoop dat dit ensemble in een der concert zalen alhier ook eens een heelen avond zal geven Oni instorting te voorkomen Als gevolg van den bouw van den nieu wen vleugel van het Stadhuis te Haarlem in 1939, is eenige schade ontstaan aan het gebouw van de Stads-Bibliotheek en Lees zaal. De fundeering van den centrale- verwarmingskelder onder den nieuwen vleugel van het Stadhuis ligt op belang rijk grootere diepte dan die van het aan deze ruimte grenzende gedeelte van de Stads-Bibliotheek. Door een niet te voor komen zetting van het gebouw is eenige schade ontstaan aan muren en gewelven, ln de kamer van den directeur, de boeken- sni.ikamer e a. Ter voorkoming van ongelukken door instorting is het gewenscht spoedig eenige herstelwerkzaamheden, waarvan de kos ten op 1500 geraamd zijn. te doen uit voeren. B. en W. vragen daarvoor aan den raad een crediet. Winkelsluiting te Bloemendaal Naar aanleiding van een gehouden enquête onder de winkeliers stellen B en W van Bloemendaal voor sluiting der winkels voor te schrijven van 12 30 tot 13.30 's middags en op Donderdag na 13 uur. Uitgezonderd zijn apotheken, koffie huizen, hotels en ijswinkels. De zaak De Vilder is bij uitspraak van den Bijz. Raad van Cassatie te 's-Gravenhage ver wezen naar hét Bljz. Gerechtshof te Leeu warden ter nieuwe be handeling en afdoening. Een handschrift van P. C. Hooft is ontdekt ln de Universiteitsbi bliotheek te Amster dam. Het bevat „Vergl- lius eerste boeek van Aenaeas int rymeloss" en zal door A A M. Stols te 's-Gravenhage worden uitgegeven. Een groep Ameri kaansche tandartsen be zoekt ons land om hun Nederlandsche colle ga's op do hoogte te stellen van wat de Ame rikaansche tandheel kunde in de afgeloopen jaren heeft gepresteerd. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de doodstraf bekrachtigd van een beruchten SD- handlanger uit Tilburg, GerrLtS, en het dood vonnis van den SS-man Bonthuis uit Enschedé gewijzigd in levenslang. 300 mariniers zijn Maandag met de „Johan de Witt" naar Indië vertrokken. Een staking is ont staan onder do Rotter- damsche kleinhandela ren in aardappelen, als gevolg van een verhoo ging van regeerlngswe- ge van den inkoopsprijs \an aardappelen. Hoeden-aleohol, die zijn echtgenoote, een modiste, werd toegewe zen. misbruikte een 68- Jarige Rotterdammer voor het vervaardigen van „oude Jenever". Tal van koopers van dit product, dat tegen hoo- ge prijzen ln den zwar ten handel ging, zijn in de afgeloopen maan den ziek geworden. De fabrikant is thans ge arresteerd. Door messteek ge dood. Twee mannen te Helmond kregen ruzie als gevolg van een mee- ningsverschll over de prestaties van een voet balclub. Met de woor den „Vertel nu nog eens wat over de club" trok een van hen een mes en stak den ander dood. De dader ls voortvluch tig. Haarlem en omgeving De Hotelclub Haar lem, die pas is opge richt, geeft 18 -n in De bril van Sultan Sar 3. Spoedig vlogen de planken van de kist in het rond. Tips en Tops graaiden diep in de houtwol en in ontelbare proppen papier. Toen er wat ruimte was staan en gooiden de proppen papier het raam uit. „De kamer moet ordelijk blijven", zei Tips. Het is een grap", zei Tops, die nu wel bedrukt keek. ,fien ongepaste dan toch", zei Tips. De afzen der van die kist kan op een aardige verrassing van mij rekenen! Ik zal hem....' Maar toen bedacht Tivs dal hij den afzender niet kende. Tenslotte vonden ze toch iets. Het was een klein Perzisch kleedje dat er heel erg oud uitzag. „Ze hadden wel iets nieuwers kunnen geven dan zoo'n tweede- handschje", zei Tips, toen hij het kleedje neerlegde. „Veel geschreeuw en veel houtwol en daarmee basta. Als het nu nog een vliegend kleedje was...." „De man, die ons dit kleedje zond, moet er toch een bedoeling mee hebben gehad", zei Tops. En hij ging nog eens goed in de kist zoeken, of er niet een brief bü was. veerne aan de Raaks. Al. Tineke Friese: .iet orkest van Harry Ver- beke. Aan de uitvoering is ook een Jazz-concours verbonden. Ds. A. cle Ruiter, predikant bij de Gere formeerde Kerk van Oude en Nieuwe Bildzijl heeft het beroep naar Zandvoort aangenomen. Onze stadgenoot cle heer M. P. Slllevls pro moveerde tot doctor in de Wis- cn Natuurkun de aan de Universiteit te Amsterdam. Aan de Rijksuni versiteit te Utrecht is geslaagd voor het doc toraal examen pandngo- giek: mej. Chr. Cramer te Hlllegom. Tc Acrdenhout zal op Woensdag 17 Juli ln de Vondelschool tc 15.30 uur gelegenheid be staan tot kostelooze in enting en herinenting tegen pokken. Kunstmoe der ver oorzaakt brand. Een bloembollenhandelaar ln de Van Zeggelcnstraat te Haarlem was ln het bezit van een zooge naamde „kunstmoeder", die met petroleum ge stookt werd. Het appa raat vatte Maandagmid dag vlam en 20 kuikens verbrandden. De brand weer greep met 2 stra len ln, maar kon niet verhinderen, dat het vuur in de schuur en het kantoor van de fir ma aanzienlijke schade aanrichtte, die slechts gedeeltelijk door de ver zekering gedekt wordt. In Bcnnebroek be staan plannen tot op richting van een kin derspeeltuin. Onder groote be langstelling heeft de heer S. P. Visser, orga nist aan de Ned. Herv. Kerk te Hlllegom, zijn 25-jarig Jubileum als organist gevierd. De collecten voor het Fonds Noodgcble- den en het Prins Bern- hardfonds brachten te Hillcgom resp. f 533.40 en f 467.68 op. Wethouder D. J. A. Geluk houdt inplnats van morgen (Woensdag) Donderdagmiddag van 14-15 uur spreekuur.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2