Haarlem Sport in het Kort De nieuwe bonnen Kampioen van Nederland Heerenveen met 2-0 geklopt De Radio geeft vanavond Tips en Tops Dc bril Sultan Sar Hot cl ruil mui Haarlem, (lat Woensdagavond het landskampioenschap behaalde. Achterste rij van links naar rechts: W. van Daalen Sr. (grensrechter in de com. pet 1 tie-vVcdstrijdenVan, Gooi, Van der Hulst, De Winter. Kluit, Visser, Van Zwaard (verzorger). Voorste rij: Koning, Doeree, Van Dalen ïroeneveld. Inzet: Roozén, Van Daalen .Ir. en Verhappeii, die 'i aan het leggen van den grondslag voor het kampioenschap. Ba kei Blanken, Smit en meegewerkt hchhc Verdiende overwinning In het Sportpark te Heemstede, het te huis van R.C.H. en het tweede gastvrije oord. waarin het in dit gloriejaar zijn thuiswedstrijden speelde, heeft Haarlem Woensdagavond het kampioenschap van Nederland behaald door ileerenveen met 2 0 te slaan: een welverdiende overwin ning. Zoo is het dan volbracht en or.ze har telijke gelukwenischen gaan uit naar de oude club, die in moeilijKe omstandig heden erin geslaagd is, op haar eerste afdeelingskampioenschap in de eerste klasse meteen het landskampioenschap te doen volgen. Een kranige prestatie! Mis schien heeft het nadeel, geen eigen veld meer te bezitten en eigenlijk als club in berooiden staat te verkeeren, er ander zijds ook weer toe bijgedragen dat Haar lem deze triomf ten deel gevallen is Want haar spelers hebben als leeuwen gestre den niet alleen om een kampioenschap maar vooral met het doel, hun club er weer bovenop te brengen en te toonen wat zij waard is. Dat maakt de zege des te sympathieker en bij de vele bevriende verecnigiagen zal men haar daarom Haarlem des te hartelijker gunnen. Hot is een zware, langdurige strijd ge weest met een licht elftal, dat ofschoon het enkele brlüante krachten telde niet volkomen evenwichtig van sterkte was in alle linies en bovendien niet over vol doende reserves van de vereisen'.e kwa liteit kon beschikken. Dit laatste heeft zich in de kampioenscompetitie doen ge voelen en tenslotte heeft Haarlem de be slissing moeten forceeren met invallers voor twee van zijn beste spelers: den middenvoor Roozen en den stopper-spil i Van Daalen. Maar het is gelukt. De toe- passing van een spelmethode, die aange- past was aan de sterke en zwakke punten l van het elftal, heeft met een groote mate van koppige energie en die dosis geluk 1 die den stoutmoedlgen immer ten deel valt en die onnv-bnnr is om een kampi oenschap tc behalen, Haarlem naar de top gevoerd. Het mag er trotsch op zijn. Maar Haarlem zou Haarlem niet zijn als het ir deze reeks wedstrijden vriend en te en lander niet verbaasd had door een plotselinge inzinking. Dat was die 08 nederlaag tegen Aiax, zijn eenige neder laag in de kamnioenscompetitie. Velen dachten toen dat het mts ging. Zij kenden Haarlem niet. Er volgde een reeks over winningen op. Het geval zal wel een unicum blijven in de score-lijsten van kampioenen van Nederland. Maar hot is do eenige nederlaag met belangrijk ver schil. die Haertem in een reeks van 29 competitiewedstrijden heeft geleden. Het heeft, op die eene uitzondering na. 'zich zelf in constant spel volkomen overtrof fen. DE BESLISSENDE WEDSTRIJD. Natuurlijk was het R.C.H.-terrein uitver kocht Ileerenveen werd met het Frie- sche volkslied ontvangen Ofschoon het zelf geen kans meer op den titel had alleen. Haarlem en Ajax kwamen nog in aanmerking pakte het meteen stevig aan en speelde een stoere partij voetbal. Bijzonder boeiend was de wedstrijd even wel voor de rust niet De verdedigingen domineerden aan beide ziiden. Heeren veen begon wel met eenige aanvallen, maar ontmoette een vastberaden defen sie en schoof bovendien onzuiver. Aan de andere zijde werden Haarlems vleugel spelers scherp bewaakt en do invaller- middenvoor van Balen Blanken werkte wel hard. maar mist de snelheid en de overrompelende aanvnls-flitsen van Rco- zen. Keeper Veenstra kreeg dus weinig werk. Veel mooie passes van Smit leid den tot niets: hijzelf kwvn weinig naar voren. Na ©en lange periode van 6pel-in- I het-middelveld werd Heerenveen tegen de rust agressiever, maar vond Kluit in uitstekenden vorm. Hij hield vallend een hard schot in den hoek. Overigens wer den Abe Lenstra noch Jonkman erg ge vaarlijk; de Heerenveensche gewoonte om Lenstra voortdurend in het spel te be trekken had geen succes. De Friesche linkervleugel vond te sterke verdedigers tegenover zich. Van der Hulst, die prach tig op dreef was evenals De Winter, een uitstekend.© plaatsvervangende stopper- spil en de immer actieve Van Gooi onder braken alle pogingen. Intusschen bracht de wedstrijd geen emotie en het bleef stil op de volgepakte tribunes Rust 0—0 Na de hervatting kwam snel Haarlems offensief. Smit trok nu mee naar voren. Nadat Veenstra een hard schot gestopt had suisde de bal langs het doel naar den rechtervleugel, waar Koning hem listig over den Frieschen keeper, die zich verkeerd opgesteld had, in den uitersten hoek van het doel „lobde" (1—0). Er was 5 minuten na de rust gespeeld. Het ge juich was nauwelijks bedaard of nieuwe Haarlem-aanvallen volgden. Smit zond een fel schot in den bovenhoek in, dat Veernstra zeer mooi eruit hield. Er volgde een corner van links, dien Smit hard en onhoudbaar langs Veenstra kopte (20. na 7 minuten). Dat bleek de beslissing te zijn. Haarlem deed nog eenige aanvallen en Roozen werd opnieuw gemist. Daarna ontstond hetzelfde middenveld-spel als voor de rust, tot in het laatste kwartier <Je sfcrfjd weer wat opleefde, eerst door een offensief van Heerenveen, dat door gebrek aan schotvaardigheid niet over tuigde en tenslotte nog door eenige Haar lem-aanvallen, waarbij - Koning een keer tegen den paal schoot. Het einde kwam onder groote Haarlem- sche vreugde-demonstraties met een on- veranderden stand: 2—0. In een juichende menschenmassa werden de Haarlem spelers van het veld gedragen. De stad in feeststemming. Na afloop van den wedstrijd zijn de spelers in een triomftocht naar Haarlem getrokken. Dank zij een initiatief van de Haarlemsche burgerij volgde een spontane hulde, waarin ook de populaire Wim Roo zen gedeeld heeft. Hij had immers mee gewerkt aan de fraaie successen van de ciub, doch na de vorige week opgeloopen lichte hersenschudding moest hij het bed houden en kon den wedstrijd niet bijwo nen. Toen zich een feeststoet gevormd had met de Harmonie Crescendo voorop, sloot zich op de Heemsteedsehe Dreef een zie kenauto aan, waarin RoozHtop een bran card lag. Langs den weg zoowel in Heem stede als in de stad hadden zich honder den geschaard, die Haarlems voet ballers hartelijk toejuichten. Via het Plein. Groote Houtstraat, Groote Markt, Jans straat en Jansweg ging men naar het sta tion en vervolgens langs den Kruisweg en de Kruisstraat naar hotel „De Leeuwerik" waar een feestelijke stemming heerschte en hartelijke toespraken zijn gehouden. De burgemeester van Haarlem, de heer M. A. Reinalda, was de eerste spreker. „Heel de stad leeft met U mee en dat wil wat zeggen. Dat is te danken aan het voetbalspel, dat de spelers van „Haarlem" op een zoodanige wijze hebben gespeeld, dat zij kampioen geworden zijn. Geestdriftig wa toen de spelers werden gedragen links Hul). Doerc de toejuichingen. wil niet een bepaalde persoon huldigen, want door samenwerking is het fraaie succes bereikt. De viering van het 700- jarig bestaan wordt op dit oogenblik in geluid en vergroot door het heugelijke feit". Met een driewerf hoera op de spe lers besloot de burgemeester zijn toe spraak. In zijn antwoord zeide de voorzitter, de heer J. P. van Balen Blanken, verheugd te zijn aan het gemeentebestuur het landskampioenschap te kunnen aanbieden. Hierna spraken nog woorden van geluk- wensch de heeren M. Koolhaas van Ajax, mede namens de vereenlgingf van Weste lijke eerste klassers; Verlegh, namens N. A C., die met de spelers van Amsterdam af een omweg naar Haarlem had gemaakt; vertegenwoordigers van D.W.S en *Ajax; A. van der Aart, voorzitter van dc afd. Haarlem van den K.N.V.B.; ir. A. Paulen voorzitter van de Kon. Ned. Athletiek Unie J J. Voogd, voorzitter van de cricketclub; A. Roggeband, namens de jeugd van „Haar lem": C. A. Schippers, namens het bestuur der Heemsteedsehe Sportparken; Lassche namens de Supportersvereeniging en C. H. S. Heilker, namens de groote aanhang der voetbalclub. Na het officieele gedeelte bleef men nog cenigen tijd in genoegelijke stemming bij een. Behalve Roozen waren er nog twee getrouwen, die het feest niet hebben kum- nen meemaken. De ijverige secretaris, de heer A. M. Tijsseling, een „Haarlem"-er in hart en nieren, is ziek en Wichert van Daalen Jr., die kort voor den wedstrijd nog plannen had naar Heemstede te gaan, werd onverwacht zoodanig ernstig ziek! dat hij in bed moest blijven Binnenkort een receptie. De heer Van Balen Blanken, wien wij in de feestdrukte gelukwenschen aan boden, kon ons over de verdere feestvie ring nog niets meedeelen. „Ik kan het mij nog zoo moeilijk realiseeren, dat we kam pioen geworden zijn en ik geloof het pas, als ik het morgen gedrukt zie. Plannen hebben we nog niet gemaakt, omdat eerst het resultaat afgewacht moest worden. De spontane huldiging van dezen avond is door de burgerij georganiseerd. Wel zijn we voornemens een receptie te houden Ajax wint van N.A.C. In Amsterdam heeft Ajax hard gewerkt tegen N.A.C. voor de laatste kans op het kampioenschap. Met 42 werd gewonnen in een strijd, waarin de Ajaxieden den Bredenaren de baas waren, zoowel in tech niek, als in spelopvatting. Met rust had Ajax een voorsprong van 1—0. Na de hervatting maakte N.A.C. gelijk, waarna de Amsterdammers den stand op 4—1 brachten Kort voor tijd verkleinde N.A.C. den achterstand. CRICKET. Het Engelsch Elftal. Voor de tweede Testmatch tegen Indië, die op 20 Juli op Old Trafford (Manchester) zal be ginnen. zijn twee wijzigingen in het En gelsch Elftal aangebracht. De bowlers Smal- les en Bowes, beiden van Yorkshire, zijn vervangen door Peter Smith (Essex) en Voce (Notts). Het Engelsch elftal bestaat nu uit Hammond (Gloucester), captain; Gibb (Yorkshire), Hutton (Yorkshire), Voce (Notts), Hardstaff (Notts), Washbrook (Lan cashire), Ikin (Lancashire), Compton (Midd lesex), Wright (Kent), Bedser (Surrey) en Smith (Essex), met Brookes (Northampton) als twaalfde man. Acht van de zeventien eerste klasse county-clubs zijn dus in het elftal vertegenwoordigd. In een gespeeldcn pi oefwedstrijd tusschen een Engelsch Elf tal en The Rest scoorde Compton 5 en 103, Washbrook 120 en 89, Hardstaff 69 en 16 en nam P. Smith 6 voor 91, Voce 586, Wright 462 en Bedser 7100. H.V.G.B. naar België. De Haarlemsche Zwem- en Poloclub H.V.G.B. is uitgenoo- digd om aan twee polotournooien en eenige zwemwedstrijden deel te nemen in Verviers en Spa op 20, 21 en 22 Juli. Behalve H.V. G.B. komen uit Brussels Swimming Club, Royal Verviers Natation en The London Waterpolo League. Het eerste zevental, dat de bovenste plaats bezet ln bondscompetitie le klasse, komt als volgt uit in Verviers: W. Wanrooy; C. Koot, w. Frankenthal. M. Driessen; J. Ho- geland, A. Rol. H. Vosman. voor de tweede helft van de 8ste periode 194G (21 Juli t/m 3 Aug.) 100 gram vleesch extra Bonkaarten Ka, Kb, Kc G08. 440 t/m 444 brood 800 gr. brood 445 brood 400 gr. brood 448 boter enz. 449 boter enz 458 boter enz. 125 gr. boter 250 gr. margarine 100 gr. vet 459 suiker 400 gr. ruwe 6uiker 450 algemeen 451 algemeen 452 algemeen 100 gr. zelfrijzend bakmeel of bloem 200 gr. kaas 250 gr. jam. stroop, enz. 50 gr. thee 1600 gr. brood 800 gr. brood 100 gr, kaas 453 algemeen B 84 reserve C 84 reserve B 85 rserve Bonkaarten La, Lb, 397 vleesch 100 gr. vleesch 398 vleesch 400 gr. vleesch A 70 melk 2 L. melk B 70. C 70 melk.. 3'/2 L. melk Bonkaarten Kd, Ke 940. 941 brood 948 boter 949 boter enz gr. brood 250 gr. boter 125 gr. margarine 959 suiker 400 gr. ruwe suiker 950 algemeer 951 algemeen 952 algemeen Bonkaarten Ld, 1 897 898 vleesch.. D 70. E 70 melk.. AGENDA Rembrandt: Barnabé; Palace: Spook te koop; Luxor: Doodloopende Straat; alle drie 14 00. 16.15, 13.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Alibi, 14.00, 16.30, 19 00 en 21.15 uur. VrUdag 19 Juli Gem. Concertzaal: 2e Zomerconcert HOV, 100 gr zelfrijzend bakmeel of bloem 100 gr. kaas 250 gr. jam stroop, enz. 800 gr. brood 500 gr. riist. kinder meel of kinderbiscuits c G08. 100 gr. vleesch 6 L. melk Tabakskaarten enz. T 39 2 rantsoenen tabaksartikelen V 39, V 40 100 gr. chocolade en/of suikerwerken 39 2 rantsoenen tabaksartikelen x *»0 100 gr. chocolade en/of suikerwerken Het aardappelrantsoen zal afzonderlijk bekend gemaakt worden. Voor de weck van 28 Juli t/m 3 Augus tus zullen voor tabak, melk en aardappe len nog bonnen worden aangewezen. Op de 6uikerbonnen is, voor zoover voorradig ook geraffineerde 6uiker verkrijgbaar NIEUWE LIJSTEN. Op onze bureaux in Haarlem en TJmuidcn ligt de lijst G - 2 ter inzage, vermeldende de namen van geëvacueerde personen die zich in dc volgende gebieden en kampen van Java bevinden: Batavia, Soerabaja en Semarang. HILVERSUM I, 301 m. 19.00 20.00 22.00 Nieuws 21.20 Koorzang. 22.15 Actueel Geluid. 22.30 Marinierskapel. 21 De Engelsche landbouw, NCRV: 19.20 Met band en plaat20 08 Gr. pl. 23 00 Dvorak. HILVERSUM II. 415 m. 18.00 20.00 22.00 Nieuws AVRO: 18.15 The Skymasters. 18.45 Sport- praatje. 19.00 Viool en piano. RNIO: 19.15 Politieke delinquenten. AVRO; 19.30 Wij tellen U voor.... 20.05 Film- en Theater agenda; 20,15 Kurhaus. 21.15 20th Century serenaders. 21.30 Vroolijk hoorspel. 22.00 Me- '••opole-orkest. 23.15 Swing-parade. In voorbereiding ls een van Rijkswege er kend diploma Voetver zorging. Door hartverlam ming ls bij nachtelijke militaire oefeningen in het Apeldoornsche ka naal verdronken de 28- Jarige oorlogsvrijwilliger A. I. P. uit Ter-neuzen. Een schriftelijke be tuiging van dankbaar heid is door de Park- Assoclatlon van New- York aan den Neder- landschen consul-gene raal overhandigd voor de verfraaiing van de stad New-York met Ne- derlandsche bloembol len. Er is geen sprake van het vrijgeven van den aardappelhandel, zoo deelt het ministerie van Landbouw, Vlsseherij en Voedselvoorziening mee. De huidige centrale aardappel voorziening blijft dus gehandhaafd. Valsche wegenwach ten zijn op den weg ver schenen, om, eveneens met geelgcschilderde zij- spancombinatles de A.N. WB.-wegen wacht te lml- teeren en, ln tegenstel ling tot de echte wegen wacht, flnancieele voor. deelen te behalen. Een Belgische dele gatie van ex-politieke gevangenen zal op 8 September de Inwoners van Vught danken voor de hulp, die de ingezete nen den kampbewoners bewezen hebben. Het aardappclcon- flict in Rotterdam is ge ëindigd met de vaststel ling van een netto winst van 2,47 per 100 kg. I)e Amstcrdamsche gemeentetram gaat van 18 Augustus af een be perkte Zondagsdienst on der houden. In den Amsterdam- schen Gemeenteraad ls medegedeeld, dat z.eer spoedig een plan tot her stel van de Jodenbuurt in Amsterdam zal wor den ingediend. Haarlem en omgeving „Ik ben een Haar lemsche Jongen", het lied. geschreven ter ge legenheid van de ko- lende feesten. in van 5. „Het is idioot", zei Tips, „dat je met een kleedje zou kunnen vliegen, als je er op zou gaan staan en zeggen; „Naar Perzië, achtbaar tapijt". Nauwelijks had Tips deze woorden gezegd, of het kleedje verhief zich in de lucht en verdween met een sierlijke boog door de huiskamerdeur. Tops rende er snel achteraan. Bij de buitendeur, die toe vallig openstond, slaagde hij er in het vast te grijpen. Met de ervaring van eeuwen tapijtvliegkunst ontweek het kleedje twee bezoekers, die juist wilden binnengaan. Tops zweefde mee de lucht m en kon door Tips worden opgetrok ken. „Het vliegt heerlijk soepel", zei Tips. „We hebben nog vergeten reis lectuur mee te nemen", zei Tops. „Deze reis is lectuur op zichzelf', antwoordde Tips, avond in Heemstede ge zongen werd, is zoowel wat tekst als wat mu ziek betreft, van de hand van den heer Jac. C. Stolwijk. McJ. Niesten, hoofd van de school voor voor bereidend onderwijs ln de Corn, van Noorde straat te Haarlem, ver laat. na een langen staat van dienst, het onder wijs, met pensioen. Namens ouders van leerlingen en oud- leerlingen vindt Vrijdag 19 Juli, 's morgens te 10 uur, een huldiging plaats. Do Hillcgomsehe Hengelsporbvcrecnlglng „De vroegte wint" or ganiseert Zondag a s. in de Leidsche Vaart een groot stedenconcours op wltvisch. Niet minder dan 18 vereenigingen met elk 10 hengelaars zullen deelnemen. De deelnemers maken vóór den wedstrijd een rond gang door het dorp met vaandels. Twee mislukte in braken zijn bij de Mad- joe, een groothandel ln tabaksarlikelen te Hll- legom. gepleegd. Alleen een damesfiets viel ten offer aan de hebzucht der dieven. De tweede maal werd er op de die ven geschoten doch zij wisten in de duisternis te ontkomen. De heer R. der Ne derlanden te Hillegom is aan de Vrije Universiteit te Amsterdam geslaagd voor het prop. examen in de theologie. De heer K. Rijpma te Heemstede is, met in gang van 1 Augustus, benoemd tot Commissa ris van Politie te Den Helder. In 1934 werd hij benoemd tot inspecteur van politie te Haarlem, in 1940 tot territoriaal inspecteur van de Lucht bescherming in Noord- holland en Utrecht Na de bevrijding was hij commandant van de ar- restatleplocg van den P.O.D. te Haarlem. Aan M. Knot, com mies bij den post-, tele graaf- en telefoondienst, aangewezen als direc teur van het post- en te legraafkantoor te Hoofd dorp-Haarlemmermeer, is met Ingang van 1 No vember 1946, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. De Heemsteedsehe Noodraad behandelt de begrooting voor 1946 a s. Maandagmiddag om 2 u.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2