Kaagweek 1946 lüotvexko&p KAHREL' THEE, Haarlemsche Noodraad D.G.B.R. Kamp Koudenhorn Het theewater zingt 1—1000 Behandeling der Begrooting ^Bezaefkt de van 19-23 Juli Flinke Jongen HAARLEM Kampioen Lou Braakman U PROEFT HET/ Het slotaccoord is: Woensdagmiddag begon de Noodraad met de behandeling der begrooting voor 1946. De wethouder van Sociale Zaken, mr. v. d. Wall, was wegens ziekte af wezig, maar de voorzitter hoopte, dat hij de vergadering van Vrijdag zal kunnen bij wonen. De raad werkte snel. Reeds in de eerste zitting werden niet alleen de algemeene beschouwingen gehouden, maar ook zelfs de hoofdstukken Alge meen Beheer en Politie en Brandweer algehandeld. De voorzitter was daarmee zoo vol daan. dat hij afzag van een avondzit ting. onder voorwaarde dat de raad Vrijdag zou vergaderen tot de geheele begrooting afgehandeld is. Algemeene beschouwingen. Verschillende sprekers uitten ihun vol doening, dat de raad weer in vrijheid de begrooting kan behandelen. Van verschil lende kanten werd hulde gebracht aan den burgemeester, het college van B. en W., de ambtenaren en de werklieden, die, een ieder in zijn functie, medegewerkt hebben, om Haarlem op te heffen uit den cnaoti- 6chen toestand die een gevolg was van oorlog en bezetting. Vrij algemeen was men het ook eens met de stelling van den heer Meijers (P. v. d. A.), die als eerste 6preker ei' op gewezen had, dat het gewenscht is de gi-oote vraagstukken (als annexatie, in dustrialisatie, enz.) te laten rusten voor den normalen raad die over eenige weken zijn werk zal aanvangen. De heer Meijers verklaarde verder, dat zijn fractie volle waardc-ering heeft voor het werk van het college van B. en W. Het had zijn volle instemming, dat B. en W. niet hebben wil len bezuinigen op uitgaven die het cultu- reeie leven bevorderen, evenmin op sociale zaken en op de zorg voor de Volksgezond heid. Spreker herinnerde aan een verkla ring van wijlen wethouder Westerveld. die zei ..een volk dat in staat is een oorlog te betalen, is ook in staat den vrede te be kostigen." De heer Hooy (K.V.P.) wees er op, dat de gemeenten weer zoo spoedig mogelijk hun zelfstandigheid moeten terugkrijgen. Daarom zal in de komende jaren ernstig gestreefd moeten worden naar bezuiniging. Het noodzakelijke zal moeten prevaleeren boven de wenschelijkheid. Wat de indu strialisatie betreft, gaf hij aan B. en W. in overweging een commissie, bestaande uit raadsleden en deskundigen, te benoe men om dit vraagstuk te bestudeeren. Aangedrongen werd op het oprichten van één (geen drie) oorlogsmonumenten in deze gemeente. De heer Bakker (A R.) keurde het af, dat de heer v. d. Wall, toen hij was over gegaan naar de Partij van den Arbeid, toch herkozen is als wethouder. Hij was in den Noodraad opgenomen als vertegen woordiger van de Christ. Hist. Unie en had geen deel moeten blijven uitmaken van het college toen hij voor die organi satie bedankt had. Spreker wees verder op do noodzakelijkheid van bezuiniging Het wenschelijke moet wijden voor het nood zakelijke. Op enkele dingen, o.a. woning bouw, mag niet bezuinigd worden. Mevrouw S c h e 11 e m a (P. v. u. V.) was overtuigd, dat men eindelijk moet be seffen, dat wij verarmd zijn. Ook de raad moet de consequentie daarvan aanvaar den. De overheidsuitgaven moeten ver minderen door de overheidsbemoeiing te besnoeien De heet Albrecht (P. v. d. Alas een gedeelte van een zeer uitvoerige ver klaring van den heer v. d. Wall voor, waarin deze een uiteenzetting gaf van de motieven die hem indertijd geleid hebben tot zijn bedanken voor de Christelijk Histo rische Unie en overgang naar de Partij van den Arbeid. Vervolgens gaf de heer Albrecht nog een beschouwing over den financieelen toestand der gemeente. De financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten moet zoo spoedig mogelijk verbeterd wor den, want nu zijn de gemeenten onbe stuurbaar geworden. De heer H a p p (P. v. d. A.) bestreed de politieke beschouwing van mevr. Schel- tema en gaf daarna een uiteenzetting, waarom de Vrijz. Democraten zich aange sloten hebben bij de Partij van den Arbeid en besloot met een uitvoerige toelichting op het gemeenteprogram van de organi satie. De heer Noordhoff (P. v. d. A), wet houder van financiën, dankte namens het college voor de waardeerende woorden voor het gevoerde beleid. De Noodraad had fouten, maar heeft toch iin Haarlem zijn recht van bestaan bewezen. Het college is evenwel verheugd, dat de nieuwe raad spoedig bijeen zal komen, want dat beteekent eveneens de volledige terugkeer van het democrati sche stelsel. B. en W. zullen zich beraden over het voorstel-Hooy om een commissie te benoe men inzake het industrialisatie-vraagstuk. B. en W zullen het denkbeeld, om hier ter stede slechts één oorlogsmonument! op te richten, steunen. De Vereeniging van Nederlandsche ge meenten is actief wat betreft een betere financieele regeling tusschen rijk en ge meenten. Men is er niet met het dekken der oude tekorten. De inkomsten der ge meenten moeten verhoogd worden, opdat zij in staat zullen zijn weer met een slui tende begrooting te komen. Het woord van oud-wethouder Wester veld, door den heer Meijers aangehaald, is ook richtsnoer voor het college van B. en W. Alles moet gericht zijn op de bevor dering van de volkskracht. De heer Geluk (P. v. d. A.), wethouder van onderwijs, deelde mede, dat B. en W. alle aandacht wijden aan het schoolver zuim. De inspecteur van het L. O. zal elk ongeoorloofd verzuim tegengaan. De Voorzitter verklaarde dat de minister beslist heeft, dat bij de Haarlem sche brandweer het vrijwillig karakter de hoofdzaak zal blijven (weer worden).Haar lem zal ook zijn gemeentepolitie behou den. De rijksbijdrage voor de brandweer zal gebaseerd zijn op de gemeentelijke uit gaven voor dit. doel in 1939. Het college van B. en W. is, met vele raadsleden, ervan overtuigd, dat de auto nomie der gemeenten hersteld moet wor den. Het is ook een rijksbelang, dat de gemeenteraden weer hun bestuurstaak in hun vollen omvang kunnen uitoefenen. Het zou evenwel verkeerd zijn, als de nieuwe financieele regeling op belasting gebied weer „oasen" zouden vormen. Algemeen beheer. Bij het hoofdstuk algemeen beheer drong de heer Van Boekhoven (P. v. d. A.) aan op het spoedig afwerken van de nog hangende zuiveringsprocedures van het gemeentepersoneel. Hangende promoties moeten in korten tijd afgewerkt worden. De heer Hurkmans (K.V.P.) sloot zich hierbij aan. De quaestie van de ar beidscontractanten moet ook geregeld worden. De Voorzitter bracht hulde aan de ambtenaren. Als er gesproken wordt over corruptie van ambtenaren, blijkt meestal, dat men daarmee personen op het oog heeft, die in den laatsten tijd zijn aange steld. Dus geen vaste ambtenaren. Ook te Haarlem heeft men die ervaring. Spreker dringt er bij het publiek op aan, zich ook van ongewenschte dingen te onthouden. Het is dezer dagen voorgekomen, dat een ambtenaar die invloed had op het verge ven van een opdracht, van 9 van de 11 ge gadigden een belooning in uitzicht kreeg, als hij er toe wilde medewerken een be slissing in hun belang uit te lokken. In dit feit heeft spreker aanleiding gezien die 9 gegadigden uit te sluiten. Een volgende keer zal spreker er de Justitie in betrek ken. Dc corruptie moet tegen gegaan wor den. Het moet er uit! (Applaus.) Wat het Geroganiseerd Overleg betreft, daarover kan geen besluit genomen wor den, zoolang „het oorlogsverschijnsel E. V.C." niet bezonken is. Het college zal de quaestie der promotie bespoedigen. Evenzoo de vaste aanstelling van arbeidscontractanten Men moet even wel bedenken, dat niet alle tijdelijke amb tenaren in vasten dienst kunnen overgaan. In het bijzonder geldt dit voor de veie personen die bij den Distributiedienst zijn aangesteld. Een voorstel-Aibrecht om het presentie geld der raadsleden van 5.— op 6 te brengen, werd met algemeene stemmen aangenomen. Politie en Brandweer. Dc heer Van Eysdcn (P. v. d. A.) drong er op aan bij de brandweer niet te veel invloed te geven aan het vrijwillig element, Brand bi usschen is een werk van een vakman. De Voorzitter zei, dat aan de brand weer hooge eischen moeten worden ge steld. Maar het is mogelijk een zoodanige oplossing te zoeken, dat een kern van vast personeel wordt aangevuld met vrijwil ligers. Die kern zal nu veel grooter moe ten zijn dan zij in 1940 was. De oude vrij willige brandweer van Haarlem had een zeer goeden naam, zij behoorde tot de beste van het land. Een volledig beroeps corps brengt hooge kosten met zich mede en de overtuiging bestaat, dat dit voor Haarlem niet noodig is. Spreker moet evenwel de zekerheid hebben, dat de vrij willigers beschikken over dezelfde be kwaamheden als de vakmenschen. De heer Van Kessel (K.V.P.) vroeg voor het a.s. najaar ook straatverlichting in de morgenuren. De heer Noordhoff, wethouder, zei dit toe. Kleine voorstellen. Herstemd werd over het voorstel van B en W. tot het aanbrengen van verbete ringen in de centrale verwarmingsinstal latie van de 2e H.B.S.-B aan het Sant poorterplein. B. en W. hadden aan de raadsfracties nog een toelichting gezon den. Als gevolg daarvan werd het voor stel nu met algemeene stemmen aange nomen. 14.000 werd beschikbaar gesteld voor de wed er in richting van de terreinen van Haarlemsche speeltuinvereenigiingen. Voor de herstelling van het gebouw van de Stads-Bibliothcek en Leeszaal werd J 1500 gevoteerd. Door den bouw van den nieuwen vleugel van het Stadhuis is er zetting gekomen van muren en gewelven in dit aangrenzende gebouw. Ook werd een crediet beschikbaar ge steld om aan eenige openbare lagere scho len klassen voor voorbereidend onderwijs te openen. Personalia. Benoemd werden: tot leeraren(essen) aan het Gymnasium: in de oude talen K. Huibregtsche te Wassenaar; in de Duitsohe taal en letterkunde mej. J. Brentjes te Haarlem en in de Engelsche taal en letter kunde A K. v. Ovcrbceke te BJoemendaal. Tot directrice der Middelbare school voor meisjes mej. dr. ir. N. H. J. M. Voogd te Groningen; tot leerares in de Fransche taal aan die 6chool mej. C W. Vernes te Utrecht. Tot leeraar in de handelsweten schappen aan de H.B.S.-A: H. H. Ensing te Haarlem; tot directeur der Gem. Avond school voor handelsonderwijs A. Boven- kamp te Haarlem. Prinsjesdag op 23 Juli sobioim; plechtigheid ZONDER GOUDEN KOJ0TS De plechtigheid, welke men Prinsjesdag pleegt te noemen, zal dit jaar op 23 Juli a.s. plaats hebben, op welken dag H M. de Koningin voornemens is dc nieuwe zit ting van de Staten-Generaal te openen. De Koningin zal zich daartoe per auto naar de Ridderzaal begeven, waarbij zij door een beperkt gevolg en een klein militair escorte zal worden begeleid. Daar het technisch niet mogelijk Is gebleken het ceremonieel van voor den oorlog reeds te doen herleven, zal men dus dit jaar nog het kleurrijke schouw spel van de Gouden Koets moeten mis sen. De Meisjes H.B.S. te Haarlem Mej. dr. Ir, N. II. J. m. Voogd te Groningen benoemd. De Noodraad van Haarlem benoemde mej. dr. Ir. N. H J, M. Voogd te Gronin gen tot directrice van de Middelbare School voor meisjes. De benoemde was van 1934 af directrice der gemeentelijke Hoogere Burgerschool voor meisjes te Groningen. Zij bezocht de H.B.S te Rot terdam en studeerde na het behalen van het einddiploma aan de Technische Hooge- school te Delft voor scheikundig ingenieur In Februari 1931 werd mej. Voogd tot leerares in natuur- en scheikunde be noemd aan de Middelbare school voor meisjes met 5-jarigen cursus tc Haarlem en in October van hetzelfde jaar promo veerde zij tot doctor In de scheikunde. Dr. ir Voogd is o«k nog werkzaam ge weest aan het gymnasium te Haarlem en gedetacheerd geweest aan het toenmalig gemeentelijke lyceum alhier Voor haar benoeming te Groningen gaf zij les aan dezelfde school die toen H.B.S.-B heette Ook aan het Kennemer Lyceum heeft dr. ir. Voogd les gegeven. BURGERLIJKE STAND BE.VALLEN: 14 Juli: W. H Moskowsky— de Vaynes van Brakell Buljs, d 16 Juli: E J. Vis—Jacobs, d H. W. Koole—Bontjema! d.; J. E. Antonlsse—Hoek d C. A M van Waardhuisen— Jacques, cl'; C. II. Schorna- 2elCijs. z.; D BosKaaken. d.: 17 Juli. w C. Smit—van Dijk, d S M. Hnremakcr— Visser, d.; G. Brinks—Oomens. z G Rood- bolBouman, z. OVERLEDEN: 30 Juni: K. van Bilder- beek—Hos, 78 J., Kloppersingel 87: 16 Juli: A. C. C. Gemke—Gouwelecuw, 38 J„ Leid- scheplein; M. Jonkheer—Brand, 44 j Kam- straafJ" E' Schlppers' 47 J Brederode- ONDERTROUWD: 17 Juli: A. de Vries en G. J. E Grannesia; P. Kleijn en G. L. Rui tenberg; j. portegies en C. J. M. van Went; E. Winkelman en M Grcuter; J. v. d. Tol en R. J. de Haan; H. Booms en J P. de Groot; E. J. van Zijl en C. M. Kamp; W de Graaf en S. H. de Wilde; H. M Bouman en E. H. de Vries; J. J. van Nlmwegcn en T. Berk hout; L. J. J. F Peters en J. K Wulff; H. J. F. de Bruin en D. M. Kolderman; G. J. Kooijman en W. Knook; H. T. van der Poot en C. Rutie; H. A. Heljmahs en M C Pruis. GEHUWD: 17 Juli: T. J. van Beek en E. M. S. te Kolsté; J. Sleeker en J. M v. d. Ham; J. N. Roozekrans en M G. E. Bijman; A. B. van Kessel en A. 2. Ho'ma'n; K H. Martens en M. T. Cramer; A. D v. d. Mat ten en S. M. Heemskerk; C. J. Spaan en J. M. van Horick; J A. A. v. d Veldt en E. G. M. Orck; P. Horman en H. C de Smldt; I. Koese en J. S. Kloos; J Ruiter en C. P. van der Werff; A. van der Ben en M. C. Lascarls; K. Bruin en A. C v. Waard; H. J. Bouhuls en M. Meijer; J 'van Boelen en M. Timmerman; R. A. K. van Klooster en J. G. Witteman Bootdienst naar het Startterrein van af het station Warmond voor kweekerijwerk gevraagd. N.V. v/h H. CARLéE, Leldschevaart (bij het Viaduct). Prima kwaliteit in het spel en team- A geest brachten onze Haarlemmers U het kampioenschap. Prinin kwaliteit en een prettige sfeer rgasfe in de zaken maken Kampioen der sigarenwinkelier DAAR IS ZORG AAN BESTEED Mag. „Damiate" Mag. „Prinsenhof" „Cabana" KI. Houtstr. 22 Jaeoblj nes (raat 8 Leldsevaait 2« HAARLEM Het maan-delijksch bezoek voor Kamp Koudenhorn is ingaande 19 Juli 1946 tijdelijk gestaakt. \Ta overplaatsing volgt kennisgave van voortzetting. DE COMMANDANT Alleen op uitgegeven nummers van RIJTDAG 19 JULI, INGANG YKIVWULFT GROOTE HOUTSTRAAT

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3