Hoe van Meegeren de ideale stukken huishoud zeep! zijn geheim prijsgaf Via opkooper, Goering en M.G. Radio geeft De Leening aan Engeland en 'Tops mSSÏÏÈg Onthullingen van een failliet-verklaarde Xardappelrantsoen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat gedurende de week van 21 t. m. 27 Juli op de bonnen 393 aardappe len 3 kilogram aardappelen en op de 'bonnen 893 aardappelen 1 kilogram aardappelen verkrijgbaar is. Van 21 Juli t. m. 3 Augustus is op bon B 86 re serve 2 kilogram verkrijgbaar. Bij deel neming aan maaltijden van de Centrale Keuken moeten aldaar de bonnen 393 aardappelen worden ingeleverd. Naur aanleiding van liet faillissement van den kunstschilder Han van Meege ren. die met zijn „Vermeers" in het bun nen- en buitenland de gemoederen tier kunstcritici zoozeer in beweging wiCst te brengen, had het A.N.P. een onderhoud met den kunstenaar, die zich liet bewe gen in groote lijnen te vertellen hoe voor hel eerst ontdekt werd dat een van zijn .„Vermeers" niet echt ivas en hoe dit ten slotte tot gevolg had, dat thans door de justitie een onderzoek wordt ingesteld naar zijn andere „17 e- eeuwers". „Ik had", aldus de schilder, „vijf zoo genaamde „Vermeers" geschilderd. Een hiervan maakte ik in Laren en de an dere in Nice. In 1943 waren ze alle verkocht, op één na „Christus en de overspelige vrouy". Dit schilderij hing in mijn woning, toen ik op zekeren dag een heer Rienstra van Stuyvesande op bezoek kreeg die meende, dat hij het schilderij voor 2.000.000,zou kunnen onderbrengen. Ik wees hem met nadruk er op te zorgen, dat de „Vermeer" niet aan Duitschland verkocht mocht wor den, maar toen hij zes weken later bij mij kwam, ervoer ik tot mijn schrik, dat het schilderij door een. zekeren Miedl, die bekend was als opkooper voor Goering, gekocht was voor 1.650.000,Overwegende, dat het te dwaas zou zijn den tusschenpersoon in het bezit te laten van de opbrengst van mijn doek, accepteerde ik, eemge aarzeling, de brengsom 1.500.000,voor het schilderij. verkoop van dezen „Vermeer" bracht de zaak aan het rollen. Want op 29 Mei 1945 kwamen twee heeren van het M.G. bij mij met het verzoek hen te helpen aan inlichtingen omtrent Miedl, den Ili; lx opkooper van Goerjng. Zij deelden mij mede, dat zij van Rienstra van Stuyve sande vernomen hadden dat het schil derij, hetwelk door Miedl opgekocht was, van mii afkomstig was. Men ver weet mij collaboratie omdat ik een stuk nationaal bezit aan den vijand had ver- kocht. Ik werd naar éc Weteringschans gebracht en kon geen verklaring vinden voor de herkomst van het doek. Ik kreeg vijf minuten bedenktijd om het adres van herkomst bekend te maken, maar het lukte mij niet iets te verzin nen. Toen werd ik in een cel gebracht, waar ik 14 dagen verbleef zonder eenige communicatie met de buitenwereld. Het was voor mij een verschrikkelijke tijd. Ik kreeg haast eiken nacht een zenuwaanval in de cel en ben geduren de mijn verblijf op de Weteringschans sterk achteruitgegaan. Ik was dan ook erg opgelucht, toen ik na 14 dagen er uit moest en naar een gebouw in de Apollolaan gevoerd wérd voor een tweede verhoor. „Toen kwam de sensatie" Ook hier vroeg men mii om het adres van herkomst en ik besloot mijn „Christus als jongeling in tlei moest bewijzen «Int hij tot. lx vrees «Int het niet goed gelukt tempel", het scheppen van S", zekle Van irinec «Ie kunstenaar proces-verbaal opgemaakt en ik dic teerde: „Rusteloos gedreven door een beklemd affect, veroorzaakt door een te geringe erkenning, besloot ik op een fa talen dag mij te wreken op de kunst critici. Ik vatte het plan op een schil derij te maken, volkomen in mijn eigen stijl, volgens mijn eigen concept, maar ik gebruikte daarvoor de verven van de 17e eeuw en vond een middel om een dergelijk schilderij zoo te maken, dat het de vijf proeven kon doorstaan, die aan een 17e eeuwsch doek gesteld wor den." „U moet goed begrijpen", zoo ver volgde de heer Van Meegeren, „ik had iaren gestudeerd om deze resultaten te kunnen bereiken. Ik leefde geheel af gezonderd van mijn vrienden en schil derde als in een roes dag in dag uit. Het was de heerlijkste tijd van mijn leven. Mijn wensen was, al mijn 17e eeuwsche doeken in Nederlandsche musea te krijgen en zoo de voldoening te smaken, dat men mijn werk de er kenning gaf, die ik zelf moest ontbe ren." „En wat gebeurde er toen u de be kentenis had afgelegd?" „Ik moest net bewijs leveren dat mijn bekentenis waar was. Ik werd vrijgelaten en moest onder controle een dergelijk doek maken. Ik schilderde toen „Christus als jongeling in den tem- oel". maar ik was niet in topvorm, ik kwam pas uit de gevangenis en ik vrees dat dit schilderij niet erg goed gelukt is. Thans is men bezig ook de andere schilderijen aan een onderzoek te onderwerpen. Er zijn hiervoor vijf in ternationale deskundigen aangewezen. Veel hangt, voor mij af van de resulta ten van dit onderzoek." „Ik ben geen zakenman" „Hoeveel hebben al uw „Vermeers" u opgebracht?" „In het geheel 5.000.000,die ik hoofdzakelijk in huizen belegd heb, maar ik ben geen zakenman en ik ge loof dat ik het niet erg handig heb in gepikt." „En uw faillissement?" „In November 1945 werd mijn fail lissement aangevraagd vanwege den Staat der Nederlanden en de Rotter- damsche Bank. Het vreemde is, dat niet eens onderzocht werd of ik wel insol vent was. Zooals u weet, had ik in Amerika een bod van 5.000.000.dol lar voor mijn schilderijen. Ik had ze kunnen terugkoopen van de gedupeer den, maar zij schijnen ze echter toch te willen houden. De faillissement-aan vrage werd in eerste instantie afgewe zen, maar is in hooger beroep toegewe zen en nu ben ik in afwachting van de resultaten van de verificatie alles kwijt." De heer Van Meegeren besloot het onderhoud met te zeggen, dat hij mis schien nog een proeistuk zou schilde ren, indien het onderzoek zulks eischt. De fascistenbijeenkomst te Utrecht Vragen van den heer Yorrink. Dc heer Vorrink heeft den minister van Justitie gevraagd: Is het waar, dat op Zondag 7 Juli 1946 in hotel Terminus, ie Utrecht, leden of vroegere leden van fascistische en natio- naal-socialistische groepen, o a. van Na tionaal Fromt en NSB, bijeenkwamen en besloten tot de oprichting van een zooge naamd werkverband? Is het waar, dat op deze bijeenkomst o a. het woord werd gevoerd door een zekeren P. Denis, een voormaligen adjudant van Arnold Meijer? Kan de minister mededeelen in welke relaitie deze Denis staat tot hot bureau Nationale Veiligheid en of hij de be schikking heeft over een motorvoertuig van dat bureau? Is de hierbedoelde Denis betrokken geweest bij de ontvluchting van Arnold Meijer uit het bewaringskamp Vught? Is dc minister bereid, tegen Denis een gerechtelijk onderzoek te doen in stellen? Vlto Mussolini, een neef van den vroege- ren Duce, zal Ingevolge de Italiaansche am nestie-wet binnenkort op vrije voeten gesteld worden. Haarlem 700 jaar stad 0|>« oeringen van „Achter Wallen en Poorten" De feesten van het 700-jarig bestaan van Haarlem zullen worden ingeleid ln den Stadsschouwburg met een galavoorstel ling op 27 Juli en 3 goedkoope voo-stellin gen op 28, 29 en 30 Juli van het h'.storlsch tooneelspel Achter Wallen en Poorten" van Jan van Dam, door Haarlemsche ama teurs. onder regie van Wim Paauv. Het comité heeft zoo schrijft men on9 „Achter Wallen en Poorten" uitgekozen, omdat dit stuk het meest tragische maar tegelfjk het meest roemrijke tijdvak uit de geschiedenis van de stad Haarlem -drama tiseert. Het geeft een historisch vo.komen verantwoord beeld van den strijd, dien onze voorvaderen ln 1572 en 73 hebben gevoerd, een strijd, die werd verloren en toet. van zoo ver-strekkende beteekenis was voor de toekomst van ons land. Want door het taaie en felle verzet van de Haarl-.mmers werd do kracht der Spanjaarden gebroken. De victorie van Alkmaar en de nederlaag der Spanjaarden voor Leiden, vondm hun oorsprong ln de zware verliezen, die de vijand voor Haarlem had geleden. Dc schrijver heeft voornamelijk gegeven het drama van het beleg, van de beroemde, tot verzet opzweepende redevoering van Blpperda in „de Doelen", waarmee het eer ste bedrijf eindigt, tot het zoo trt.glsch slot. de overgave van de stad aan de Span jaarden en hfj heeft zich daarbij met de grootste nauwgezetheid aan de geschiede nis gehouden. Maar hij heeft tevens In dit alles ovcrheerschende historische spel van het beleg, het dramatisch conflict vei weven van twee mannen, die in dezen strijd in twee verschillende kampen staan, van Ta- lcsius, den Spaanschgezlnden oud-burge meester van Haarlem, en Evert, zijn zoon, die als officier vecht aan de zijde van den Prins van Oranje. Deze Evert Is de eenige nlet-hlstrrische persoon in dit stuk, maar het conflict tus- schen deze twee mannen een conflict, dat ook herhaaldelijk voorkwam in den oorlog, die pas achter ons ligt is drama tisch volkomen verantwoord, omdat het. zui ver menschelfjk ls en ln den geest van dien tijd. De auteur heeft zich ln den strijd tus- schen deze twee mannen geen partij ge steld en van den Spaanschgezlnden va der een nobele figuur gemaakt, een man, die ln moed, overtuiging en karakter niet onderdoet voor hen. die streden tegen Ko ning Philips. Deze onpartijdigheid geeft aan het stuk een hoogero waarde. HILVERSUM I. 301 m. 19.00 20.00 22.00 Nieuws KRO; 17.00 KRO-kiosk. 17.15 Jonge kunste naars. 17.45 Sportpraatje. 18.00 Ton-.iy Brosi. 19.18 Idem. 20.08 Lichtbaken. 20.30 T110 Schipa. 20.40 Pa Pinkelman. 21.00 Morgen :s het Zon dag. 22.35 Vibrafoonsextet. 23.15 Zigcuner- muziek. 23 45 Paul Godwin e.z o. HILVERSUM II. 415 m. 18.00 20.00 23.00 NiCUWS VARA: 17.00 Om en nabij de twintig. 18.15 Novelty Serenaders. 18.45 Lezing: 19.00 Vox Jubilans. 20.05 En nuOké. 21.-15 The Ram blers. 22,15 Hoorspel. 22.45 Johau Jong; 23.15 De Speellieden, ZONDAG HILVERSUM I. 301 m. Nieuws tl.00, 9.30. 13.00, 19.30, 22.00: 8.30 Prot. Studioc.ienst; 9.45-24.00 KRO: Llmburgsche dag: 10 00 Hoogmis; 11.45 „Waar in 't bronsgroen eikenhout"; 14.45 Maastr Stedelijk Ork 20.20 Limburgsche wissewasjes: 21.20-22.00 en 22.30-23.00 „Do Kruusweeg". HILVERSUM II. 415 m. Nieuws 8.00, 13.00, 18.00.' 18.45, 20.00 en 23.00: 10.30 Prot. Kerk dienst; 12,00 Nieuwe gr, pi.; 14.30 Kurhaus- concert; 16,15 Sportflitjen18.15 Ramblers; 19 00 Cabaret; 20.15 Kurhaus-concert; 22.30 Skymasters. Effecten- en Geldmarkt Prijsstijging; en lier\vnn.»'<lcei4ng. Zweden volgt Canada. Nu Zwitserland en Nederland? De goedkeuring door den Senaat van de Amerikaansche leening aan Engeland, groot 3-lj milliard, is vermoedelijk een van de belangrijkste gebeurtenisser na den vrede. Niet enkel om het gigantisch bedrag, dat in de financieele geschiedenis een unicum is, of om de voorwaart *n tot 1951 renteloos, daarna gedurer de 50 jaar 2% ca aflossing in 50 jaar maar voornamelijk wegens de verbondenheid van het Angelsaksische ras, weJte er uit spreekt, zoomede de politieke en economi sche beteekenis voor een langi reeks van jaren Engeland heeft weliswaar eenige concessies moeten doen, welke voor het zelfsrespect van den trotschen Brit ietwat pijnlijk moctén zijn, het krijgt echter door deze ieening de gelegenheid zich van de oorlogsgcvolgen tc herstellen en in den internationalen handel allengs weer een plaats in te nemen, die eenigermate met dc vroegere positie van het Imperium overeenkomt. Intusschen wordt de vreugde over deze financieele overeenkomst getemperd door de recente prijsstijging in de V.S., als ge- Ï|)S De bril van Sultan Sa.ï 7. Voort ging het over landen en zeeën, langs woestijnen en oasesin steeds feller wordend zov,ilicht. Soms konden Tips en Tops de aahie niet zien, daar ze ver boven het wolfkendek vlo gen. „Het zal toch geen stratosfeer ta pijt zijn?" veronderstelde. Tops angstig. „Dan zou je al niet meer leven", ant- ivoordde Tips wijs. Daar is geen lucht. Daarom zijn er ook geen planten en zoo." „O juist, nou begrijp ik het", zei Tops. „Kijk", zei Tips, wat een prach tig Oostersch paleis. Wie zou daar wo nen?" Maar die vraag kon niet worden beantwoord, want het kleedje begon zoo sterk te dalen, dat de beren zich stevig moesten vastgrijpen. „We schij nen er tc zijn", zei Tips. „Het wordt tijdwant ik begon juist een beetje tapijtziek te worden", zei Tops. volg van de opheffing der prijsbehcer- schinig, waardoor het effect der aan En geland toegestane leening, naar men zegt, reeds met 25% is verminderd. Het is nóg niet zeker of Truman aan een tweede wetswijziging op dit punt zijn fiat zal geven, dan wel of de prijsstijging zonder verdere wetgeving tot staan zal kunnen komen, een feit is dat Canada zich reeds tegen de prijsstijging in de V.S.. welke zijn import immers duurder maakt, heeft gewapend door de herwaardeering van den Canadeeschen Dollar, een voorbeeld, dat door Zweden is gevolgd, zoodat 100 Zw. Kronen thans met. f 73.81 moeten worden betaald tegen f 63.26 voorheen. Het is duidelijk dat deze prijsstijging in het buitenland ook voor de financieele en economische positie van Nederland groote nadeelige gevolgen heeft, omdat wij veel meer moeten invoeren dan we kunnen uitvoeren. Minister Vos raamde het nadeelig saldo onze handelsbalans dezer dagen voor 1946 op f 1 y2 milliard, een gaping, welke grootendeels door crc- dleten en verkoop van Amerikaanscho waarden zal moeten worden overbrugd. Maar deze financieele bruggenbouw vor dert niet snel. De 3%% leening van 50 millioen, welke een Amerikaansch ban kiershuis ons zou verstrekken ter consoli datie van het kortloopend crediet. is voor- loopig uitgesteld ln verband met de koers daling van Amerikaansche staatsobliga ties en andere symptomen van een stij genden rentestand in de V.S. Uit alles blijkt wel hoe onzeker de financieele en economische verhoudingen tusschcn de toonaangevende landen nog altijd zijn en het is daarom geen wonder dat Minister Lieftinck in de Kamer reeds op «*n herwaardeering van den Gulden heeft gezinspeeld. Maar als het eene land na het andere ook Zwitserland schijnt er over te denken met de valuta gaat manoeu- vrecrcn, kan het uiteindelijk resultaat niet anders dan nieuwe verwarring zijn. Door aan den barometer te peuteren maakt men nog geen mooi weer.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 6