Haarlems Dagblad Nieuw record in de mijnen: Van Mook stelt voor: „Vereenigde Staten van Indonesië" Rusland Roode-Kruis conflict Russisch verwijf aan Nederlandsch functionaris r 30.008 ton per dag 6!o Jaargang No. 18385 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14823 Dirccteur-IToofdrodactenr: Robert Pcercboom Maandag 22 Juli 11)46 Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct, per kwartaal f 4. Postgiro 273107. Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 Meerderheid oóór zelfstandigheid binnen het Rijk Tijdens dc bijeenkomst van Zondag te Malino heeft dr. Van Mook een sa menvatting gegeven van het standpunt, dat door het mcerendcel der afgevaar digden wordt gehuldigd. Hü stelde voor om Indonesië voortaan „de Vereenigde Staten van Indonesië" te noemen, ter wijl dc samenstellende deelen zouden worden aangeduid als „staten", die weer zouden bestaan uit „autonome ge bieden". Dr. van Mook legde er den nadruk op, dat de meerderheid zich eens had ver- li laard met de verdeeling van het ge heel in 4 staten, t.w. Java, Sumatra, Borneo en de Groote Oost, waarvan de laatste twee op de conferentie zijn ver tegenwoordigd. Da kleine Soenda-eilanden, die nog afzonderlijk overleg met dr. van Mook hebben gepleegd, hebben er tenslotte in toegestemd hun voorstel, dat ieder hun ner een afzonderlijke staat zou worden, te laten vallen en „autonome gebie den" van den „staat der Groote Oost" te worden. Met dit land zijn zflj thans economisch en ook anderszins ver bonden. Op de conferentie werd verder be sloten een laatste gemeenschappelijke conferentie voor Borneo en de Groote Oost bijeen te roepen om voor die ge bieden een constitutie te maken. Zij zou zich tevens bezighouden met ver dere verbeteringen in het kiesstelsel van de afgevaardigden, die hoofdzake lijk gericht zijn op eenvormigheid van verkiezingen in alle gebiedsdeelen. Deze verbeteringen dienen zoo spoedig mogelijk te worden voorbereid. De vertegenwoordigers van den Rlouw-archipel. Banka en Billiton ver klaarden, dat de band van deze eilan den met Sumatra zoo hecht is, dat zij er tic voorkeur aan geven zich niet bij den „staat Borneo" aan te sluiten, doch in een afzonderlijke organisatie te blij ven, totdat met Sumatra overeenstem ming is bereikt. De vertegenwoordiger van Bali, de heer Soekawati, verklaarde dat er in praktijk weinig verschil zal bestaan tusschen een Indonesië, dat met Neder land door een bondgenootschap is ver bonden, zooals voorgesteld door de min derheid, en een zelfstandig Indonesië binnen het Koninkrijk der Nederlan den, zooals de meerderheid voorstaat. Amerikaansch crediet Uit Amerikaansche bron wordt me degedeeld, dat door den Nederland- laat krijgsgevangenen vrij Er zitten nog millioenen Duitschers. Meer dan 120.000 ontslagen Duitsche krijgsgevangenen zullen tusschen 15 Augus- Uis en 15 October uit de Sovjet-Unie naar un woonsteden kunnen tcrugkeeren. De "i rlijnsche bladen der Russische zone, die dit bekendmaken, voegen er aan toe dat te Frankfort aan de Oder voorbereidingen worden getroffen voor de ontvangst dezer Duitschers. Twee ziekenhuizen zijn ont ruimd om dc gevangenen op te nemen medische verzorging behoeven, meldt Un. Press. Het eerste transport van 50.000 mar. wordt op 15 Augustus verwacht. De twee de groep van 30.000 man tusschen 15 Augustus en 15 September en de restee- rende 40.000 op 15 October. Ofschoon de Russen nimmer cijfers heb- bon bekend gemaakt, gelooft men in goed iri"elichte geallieerde kringen dat er nog altijd 3 a 4 millioen Duitsche krijgsge- vangenen in de Sovjet-Unie verblijven. Sommige Duitsche schattingen gaan zelfs tct 5 millioen. De Russen hebben tot dus- vor in hoofdzaak slechts hen ontslagen die ziek of op andere wijze onvolwaardig schen ambassadeur, jhr. dr. A. Loudon, als vertegenwoordiger der Nederland- sche en Nederlandsch-Indische regee ringen, een overeenkomst is geteekend, volgens welke aan de Nederlandsch- Indische regeering een crediet van ten hoogste 100 millioen dollars zal worden verleend voor den aankoop van Ame rikaansche surplus-goederen. In de overeenkomst wordt bepaald, dat de Nederlandsch-Indische regeering de goederen voor Januari 1948 moet koopen en dat de betaling dient te ge schieden in Amerikaansche dollars in zeven gelijke jaarlijksche termijnen, te beginnen op 1 Juli 1949, zoodat de laat ste betaling op 1 Juli 1955 valt. De rente is vastgesteld op 2 3/8- procent en moet jaarlijks betaald worden op 1 Juli, voor het eerst op 1 Juli 1947. Volksstemming over Koning Leopold? Katholiek wetsvoorstel Zes katholieke senatoren, de heeren Struye, van Overbergh, Quinotte, Huart, de Man en Moreau, hebben een wetsvoorstel ingediend om een volks stemming te houden over de vraag: „Zijt gij de meening toegedaan dat ko ning Leopold III zijn verheven grond wettelijk ambt zou moeten uitoefenen, ja of meen?" Alle Belgen van 21 jaar en ouder zouden aan deze stemming mogen deel nemen. Kiezers, die op de lijsten dei- gemeenten zijn ingeschreven. Derhalve zullen van de stemming wonden ge weerd de „incivielen", dlie het kies recht hebben verloren. SPAAK FORMATEUR? De prins-regent van België ontving Zaterdagavond den heer Sbruye. die hem mededeelde, dat hij van de op dracht, een regeering te vormen, moest afzien. De prins-regent ontving vervolgens minister Spaak en verzocht hem zicli met de formeering van een kabinet te belasten. De heer Spaak verzocht het voorstel in beraad te mogen houden. KolesnikofBeelaerts van Blokland is bij zijn tijd ten achter' Tijdens dc slotzitting van dc conferentie van Roode Kruis-vcrecnigingen te Oxford, die Zaterdag gehouden is, heeft dc dele gatieleider van het Russische Roode Kruis, dr. Kolesnikof, een beschuldiging gericht aan een der leden van dc Ncdcrlandsche delegatie, jhr. H. Beelaerts van Blokland, naar aanleiding van een door dezen ge houden redevoering, waarin lijj critick le verde op het feit dat de Russen plaats ge kregen hadden in het hoofdbestuur der liga van Roode Kruisvcrcenlgingcn, nadat de oorspronkelijke Ifjst van bestuursleden was opgesteld, terwjjl hjj de critick der Russen op de internationale commissie ongerechtvaardigd noemde. De Russische afgevaardigde noemde jhr. Beelaerts van Blokland een „vijand der eenheid", die een verkeerd begrip had van de beginselen der democratie. „De Ncderlandsche afgevaardigde," al dus dr. Kolesnikof, „werd bang, omdat de Sovjet-Russische delegatie critiek oefende op de internationale commissie van het Roode Kruis. Hij had er zich ech ter niet van overtuigd, of die critiek ge rechtvaardigd was of niet." „De handelwijze van de internationale commissie tijdens den oorlog", aldus zeide Kolesnikof verder, „moet becritisoerd worden, en iedere afgevaardigde heeft het recht dat te doen. Het was niet voor de eerste maal, dat men woorden togen de Sovjet-Unie hoorde, doch de Ncderland sche afgevaardigde was toch zeker bij zijn tijd ten achter. Hij gaf blijk van een op vatting, welke door de meerderheid reeds verlaten is. lïy scheen vergeten te hebben, dat de Sovjet-Unie haar positie heeft verdiend ten koste van vele levens. Hjj poogt te voorkomen, dat dc Sovjet-Unie ccnig aan deel zal nemen in de Roode Kruis-bewe- ging. Iiy schijnt te vergeten, dat de Sovjet- Russische delegatie bestaat uit afgevaar digden van zestien verecnigingen, van welke de kleinste grooter is dan het Neder- landsche Roode Krqjs". De directeur-generaal van hot Noderl. Roode Kruis, mr. II. P. J. van Ketwich- Vorschuur, verklaarde, dat hij den indruk, door een lid van zijn delegatie gewekt, diep betreurde. „Jhr. Beelaerts heeft zijn eigen zienswijze weergegeven, aldus zeide hij, doch ik denk niet, dat daarbij ecnige politieke bedoeling voorzat. Het Ncder landsche Roode Kruis hangt het beginsel van den waren Rood-Kruis-geest aan. Ik heb reeds met dr. Kolesnikof van gedach ten gewisseld en er op gewezen, dat het geen gezegd is louter en alleen de inter nationale commissie betrof en niets met politiek uitstaande had." De afgevaardigden van Egypte en Tur kije stelden voor, dat van deze discussie geen aanteekening gemaakt zou worden doch de voorzitter, Basil O'Connor, zeide, dat aanteekening wel toegestaan was. He! woord is aan. Een Latijnsch spreekwoord: Uit bederf van het beste komt het allerslechtste. Amerika herstelt prijsbeheersching Nadat alom in de Vereenigde Staten demonstratief geprotesteerd is tegen het ontbreken dier prijsbeheersching en die daardoor met reuzenschreden ge stegen prijaan der eerste levensbehoef ten, heeft naar A.N.P. meldt de Ame rikaansche Senaat het instituut der prijsbelieersohing, bij afkorting O.P.A. genoemd, Ln eere hersteld voor alle le vensmiddelen en goederen die niet uit drukkelijk ais uitgezonderd worden ge noemd, zooals vleeseh, eieren, melk. De nieuwe prijsbeheersching treeO 20 Augustus in werking en wordt tot 20 Augustus 1947 gehandhaafd. De icos- ton van het levensonderhoud waren gedurende de laatste weken met meer dan 25 procent gestegen. Berucht makelaar krijgt 12 jaar he 52-jarige beruchte Amsterdamsche makelaar ,T. P. Everout, die tijdens de be zetting den vijand vrijwillig hulp heeft verleend bij hel ontrechten van de Jood- schc Nederlanders, en door deze Lmmoreelö hulp groote sommen heeft verdiend, is door het Bijz Gerechtshof te Amsterdam conform den eisch tot 12 jaar gevangenis straf veroordeeld, waarvan tien door te brengen in een rijkswerkinrichting. Daar naast werd Everout ontzet uit het recht om ambten te bcklceden, uit de beade kiesrechten en uit het recht om het beroep van makelaar uit te oefenen, alsmede an dere beroepen op het gebied van het be heer van onroerende goederen, alles voor den tijd van hot leven. Wegens zijn lid maatschap der N.S.B. zal hij zich nog voor het tribunaal hebben te verantwoorden, dat bovendien het recht heeft Everout's bezittingen verbeurd te verklaren. Op 12 Juli behaalden de Limburgsche mijnen een nieuw record: er werd een dag-productie bereikt van 30.008 ton. In de week van 8 tot en met 13 Juli werkten er in het ondergrondschc bedrijf meer arbeiders dan sinds de bevrijding in ecnige vorige week het geval is geweest. Het aantal ondergrondsche diensten be droeg gemiddeld 17.802 per dag, hetgeen ongeveer 500 meer is dan in de weck daar voor. Dank zij dit hooge aantal diensten werd in deze weck een productie bereikt van 166.832 ton steenkool, hetgeen ook meer is dan in ecnige voorafgaande week sinds de bevrijding. Op dc Groote Markt verrijst een Indrukwekkend Kernainie van U/er en hout met ln het midden een soort „negerhut", waarin de centrale technische iM>»t hij do komende feestelijkheden zal worden ondergebracht. Ook komt hierin een schijn- werpcrinstallaUo. De than.-, in aanbouw zijnde tribunes zullen plaats bieden aan meer dan tweeduizend toeschouwers. Buitengewone Zitting der Staten-Generaal gesloten Zaterdagmiddag is de buitengewone zit ting der Staten-Generaal in naam der Koningin gesloten door minister-president dr. L. J. M. Beel, die de volgende toe spraak hield: „Het heeft de Koningin behaagd mij op te dragen de huidige buitengewone zitting der Staten-Generaal in Haar naam te sluiten. Kort slechts was de aan deze zit ting toegewezen tijdsduur, doch niettemin is er reden met voldoening op het verloop terug te zien, al ware het slechts uit hoofde van de vruchtbare gedachten wis seling over de regeeringsverklaring, welke vorige weck in de Tweede Kamer plaats vond. De regeering verheugt zich thans te staan aan den vooravond van een volledig herstel onzer normale parlementaire ver houdingen. De Koningin heeft mij verzocht u Haar erkentelijkheid te betuigen^ voor uwe toewijding aan 's lands belang." Arthur Greiser, de vroegere Gauleiter van West-Polen ls in tegenwoordigheid van 15.000 toeschouwers te Poznau opgehangen. 20 jaar voor prof. Schrieke De bijzondere raad van cassatie, arrest wijzend in de zaak tegen prof mr. J. J. Schrieke, die tijdens de bezetting het ambt van secretaris-generaal van het de partement van Justitie "-heeft hekleed en die door het bijzonder gerechtshof te 's-Gravenhage werd veroordeeld tot de doodstraf wegens het opzettelijk in tijd van oorlog den vijand hulp verlecnen, heeft requirant hedenmorgen veroordeeld toit twintig jaren gevangenisstraf. Vijftienjarenplan voor Nijmegen 's wederopbouw Voor de uitvoering van het opbouwplan. voor Nijmegen en omgeving heeft men naar schatting tien tot vijftien jaar noodtg. De totale schade bedraagt 33.000.000. 28.4 pCt. van do woningen is geheel verwoest, 2 7 pCt. is zwaar en 1.1 pCt. licht bescha digd. In 1946 zal men voor ongeveer 3.360.000 kunnen bouwen. Voor de ko mende jaren rest dan nog 29.640.000. In vijftien jaar tijds zullen in Nijmegen 11.048 woningen worden gebouwd.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1