De Troonrede Kort en Bondig Ernstige terreur-daad in Jeruzalem Tips en Tops (Vervolg van pagina 1) Onzerzijds wordt een spoedige totstand koming van definitieve vredesregelingen gewenscht, ten einde de wereld de gelegen heid te bieden, door vreedzamen arbeid tot herstel te geraken. Het besef, wederkecrig bestaande bij de Nederlandsche zoowel als bij de Belgische regeering, dat ten aanzien van een aantal internationale vraagstukken haar respec tievelijke belangen gestadig meer samen- loopen. draagt er toe bij de nauwe samen werking met onze Zuiderburen te verster ken. De ontwikkeling van onze betrekkingen met de mogendheden, waarmede de vriend schappelijke relaties niet zijn verbroken geweest, blijft aanleiding geven tot vol doening Grenscorrecties Nederland stelt zich \oor aanspraken te doen gelden op grensvcrbetcring van perkten omvang langs z(jn Oostgrenzen. Mede als een bijdrage tot de vestiging van een sterke internationale rechtsorde zal worden voortgegaan met den weder opbouw zoowel van onze marine als van onze landmacht. In beide deelen onzer strijdmacht zal bijzondere aandacht wor den geschonken aan de tucht, het moreel. <3e geestelijke verzorging en de sociale be moeiingen ten dienste van het personeel en zijn gezinnen. Voorstellen tot wijziging van de dienstplichtwet en van de bevor- deringswetten voor het beroeps- en r 6ervepersoneel onzer landmacht zullen worden aangeboden. Zoowel aan onze landmacht als aan onze marine, in het bij zonder aan dat gedeelte, hetwelk tijdens den oorlog reeds jaren uit het vaderland afwezig was, worden hooge eischen ge steld. Met erkentelijkheid maak ik gewag van de groote plichtsbetrachting en offer vaardigheid dezer mannen. In ernstig onderzoek zal worden geno men de vraag op welke wyze ontduiking van het bepaalde in artikel 263 van het burgerlijk wetboek kan worden tegenge gaan. iMaatrcgelcn ter voorkoming van lichtvaardige echtscheidingen zullen wor den voorbereid. Maatregelen zullen wor den voorbereid ten behoeve van een meer doeltreffende bestrijding van de openbare onzedelijkheid. Ten aanzien van het onderwijs zal ge streefd woeden naar het wegnemen van belemmeringen die de vernieuwing van het onderwijs in den weg staan en naar het aanvullen van de op dit gebied be staande tekorten. Ontwerpen van wet, vastleggende het kader, waarbinnen zich de vernieuwing van het onderwijs zal kunnen voltrekken, zullen in overweging worden genomen Voorstellen tot verbete ring van de financieele verhouding ten aanzien van het bijzonder hooger onder wijs zullen u op korten termijn bereiken De regeering zal sterken steun verlee- nen aan de jeugdbeweging, met inacht neming van zelfstandigheid der levens richting en erkenning van de rechten der ouders. Bijzondere aandacht zal worden gewijd aan de bestrijding van de verwil dering der jeugd. Radio Het ligt in het voornemen, om. den Radioraad gehoord, een wettelijke basis te ontwerpen voor een nationaal om roepbestel op publiekrechtelijke leest, waarbij de verschillende levensbe schouwingen. in organisch verband op genomen. voor het uitdragen van eigen beginselen beschikking zullen verkrij gen over zendtijd. Materieele welvaart Ten aanzien van de stoffelijke welvaart staat voorop het streven naai- opvoering van de nationale productie. Het herstel en de uitbouw van den handel en de nijverheid in al hun geledingen zal met kracht worden bevorderd Met het oog hierop zal aan de totstandkoming van een wettelijke regeling voor een adviseerend planbureau met .spoed worden voortge- werkt. In het bijzonder op de industrieeie ©nlwikkt'.ing van ons land, als belangrijk middel om de moeilijkheden, uit de wijzi gingen in de economische wereldstructuur voortvloeiend, te boven te komen, zal de aandacht der regeering zijn gevestigd. De regcerlng is voornemens om ter be vordering van (le ontwikkeling van een gezond mlddenslandsbedryf voortgang te maken met de bestaande vormen van het verleenen van crediet. alsmede den mid denstand. waar noodig. tegen onredelijke concurrentie van de zijde van het groot bedrijf te beschermen. Ter bevordering van den dringend nood- «akelij'ken export, zoowel van industrieele «ris van agrarische producten, zullen de economische betrekkingen met andere mo gendheden worden voortgezet en uitge breid. Een doeltreffende voorlichting dien aangaande zal. zooveel mogelijk te zamen met het bedrijfsleven, worden bevorderd Bij dc ten aanzien van den landbouw te nemen maatregelen zal er naar worden gestreefd aan het economisch verant woorde kleine boeren- en tuindersbedrijf een zoodanig inkomstenpeil te waarbor gen. dat voor het gezin een behoorlijk bestaan verzekerd is. Met inachtneming van eei\, redelijke be looning voor diegenen, die in land- en tuinbouw werkzaam zijn, zal de aandacht bij voortduring gericht moeten blijven op verlaging van den kostprijs van onze land en tuinbouwproducten. Daarnaast is be vordering van de kwaliteitsverbetering een eerste vereischte. Het land- en tuinbouwonderwijs zal moeten worden uitgebreid, terwijl het landbouwkundig onderzoek zich tot nieu we gebieden zal dienen uit te strekken. Bijzondere aandacht zal worden geschon ken aan de opleiding van landarbeiders. Het herstel van het geschonden land bouwbedrijf zal met kracht worden voort gezet. Eerlang zal een ontwerp van wet, in het bijzonder het herstel van Walche ren regelende, bij de Staten-Genpraal wor den ingediend. Ruilverkavelingen en her ontginningen zullen een meer rationeel grondgebruik mogelijk moeten maken, terwijl voorbereidingen zullen worden ge troffen voor verdere landaanwinning en nieuwe inpolderingen Bij deze maatrege len zal aan de aankleeding van het land schap bijzondere aandacht worden ge schonken. Regelen van wet ten aanzien van ver koop en doelmatige verpachting van gron den zullen worden voorbereid. Op het gebied van de visscherij zal het inslaan van nieuwe wegen krachtig wor den bevorderd, terwijl aan het visscherij- onderzoek bijzondere aandacht zal worden gegeven. Ten behoeve van de binnenvis- scherij wordt een wettelijke regeling voor bereid. waarbij met de belangen van alle daarbii betrokkenen rekening zal worden gehouden. Opbouw Met kracht zal ook de wederopbouw worden voortgezet, met name ook van gebouwen van geestelijke en cultureele beteekenis, welker groote waarde niet uit het oog zal worden verloren, en van be drijfsgebouwen. Het bouwen van nieuwe woningen zal. zoodra de aanvoer van materialen dit mogelijk maakt, ten sterkste wor den bevorderd. Enkele wijzigingen in de Woningwet zijn in verband hier mede voorbereid. Een financieele re geling voor den bouw van woningen door particulieren is vrijwel geTeed. De bemoeiingen tot herstel van het spoorwegverkeer en ons zwaargeha- vende autopark zullen worden voort gezet Voorts zal de productie van ban den worden bevorderd. Aan de verkcerswetgeving en de bevor dering van dc veiligheid van het verkeer wordt bijzondere aandacht besteed. Een regeling van het goederenvervoer langs den weg wordt voorbereid. Alle krachten worden er op gericht, opdat de plaats, welke aan ons land in het lucht verkeer op grond van geschiedenis, lig ging en praestatiemogelijkbeden toekomt, binnen zoo kort mogelijken tijd weer wordt ingenomen. De reeds getroffen maatregelen tot her stel van de door den oorlog deerlijk ge troffen koopvaardijvloot zullen met kracht worden voortgezet. Een wettelijke regeling voor de pension- neering van zeelieden is in voorbereiding. Bedrijfsorganisatie Zooveel doenlijk zal - mede ter ver sterking van de saamhoorigheidsgedaoh- te en het verantwoordelijkheidsgevoel der bedrijfsgenooten - worden gestreefd naar een verschuiving der overheids bemoeiing naar publiekrechtelijke be drijfsorganen De regeering zal met spoed de voor bereiding voortzetten van een wets voorstel op de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. waarbij aan gerecht vaardigde verlangens van het bedrijfs leven alle aandacht zal worden ge schonken. Als top-orgaan van de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie z.al de instelling van een sociaal-oconomischcn raad wor den voorbereid. Regelingen zullen moe ten worden getroffen, opdat alle be drijfsgenooten èn in de bedrijfstakken, via de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisaties. èn in de afzonderlijke onder nemingen in het overleg niet enkel over sociale, maar ook - over economische vraagstukken worden betrokken. Voor zoover echter de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie geen genoegzame waar borgen biedt voor gezonde sociaal-eco nomische verhoudingen in eenig bedrijf of voor een juiste behartiging van het consumentenbelang, zal socialisatie wor den overwogen van de nog niet in ge- mcenschapsbezit zijnde openbare nuts bedrijven, alsmede van die bedrijven. na onderzoek socialisatie om redenen van algemeen belang geboden en doel matig blijkt. De socialisatie van het mijnwezen zal worden bevorderd, zoodra een op kor ten termijn in te stellen commissie van onderzoek heeft bevestigd, dat het al gemeen belang zoodanig ingrijpen vergt. Een «ettelijke basis zal worden voor bereid voor een bijzonder toezicht op het kartel- en concernwezen. Groote zorg zal worden besteed aan een rechtvaardige verdeeling van de stoffelijke welvaart. Scherp toezicht op de Drijzen zal er voor waken, dat iedere erhooging der productie zooveel moge lijk ten goede komt aan een verminde ring der nog steeds bestaande spanning tusschen loonen en prijzen. Ter verlich ting van de moeilijkheden van hen. wier behoeften het grootst zijn. zal een ver betering van den kinderbijslag worden voorgesteld. Een verplichte wachtgeld regeling en werkloosheidsverzekering zullen worden voorbereid. Terwijl voortgewerkt wordt aan een algemeene herziening der sociale verzekering als onderdeel van het streven naar grooter bestaanszekerheid, zal spoediig een voor- loopige voorziening ten gunste van ouden van dagen aan u worden voorge legd. Een wetsontwerp zal worden in gediend tot herziening van de bepa lingen, rakende de beëindiging van ar beidsovereenkomsten. zulks met de be doeling personen, die reeds geruim en tijd bij denzelfden werkgever in loon dienst zijn, meerder bestaanszekerheid te verschaffen Op korten termijn zal een commissoriaal onderzode worden ingesteld naar de mogelijkheid om de armenwet in dien zin te verruimen, dat zij een breedere basis biedt voor de maatschappelijke voorziening en hulp verleening. De verbetering der geestelijke en liohamelii'ke volksgezondheid zal met kracht worden bevorderd. In samen werking met de deskundigen en de or ganisaties, op dat gebied werkzaam, wordt een op wettelijke basis steunende coördinatie der gezondheidszorg voor bereid. Onze financiën Groote zorg boezemt mij de toestand van 's lands financiën in. Bij voortduring staan deze nog onder den invloed van de oorlogsramp en den nasleep van dien. De voorzieningen op burgerlijk en mili tair gebied, welke hierdoor noodzake lijk zijn geworden, leggen een schier ondraaglijken last op de volkshuishou dingen der betrokken gebiedsdeelen. Zonder krachtige hulp van buiten is de taak, die het rijk vervullen kan, aan zeer enge grenzen gebonden. Met dank baarheid mag ik gewagen van de finan cieele hulp. die tot dusver door het bui tenland wordt verleend. Mede in het belang van een voortzetting daarvan mag niets worden nagelaten, wat de van ouds erkende cred'ietwaardigheid van Nederland zal kunnen versterken. Eerste voorwaarde daartoe is een een drachtige voortzetting van de herstel- politiek. Ook bij het betrachten der uiterste soberheid zullen aan de overheidsfinan ciën zware eischen blijven gesteld om chaotische toestanden te kunnen voor komen. in staat te zijn de overzeesche gebiedsdeelen hulp te bieden, het her stel le bevorderen - zoowel op mate rieel als op cultureel gebied - en verbe tering te kunnen brengen in het lot van die bevolkingsgroepen, welke in zorge lijke omstandigheden verkeeren. Handhaving van het monetaire even wicht bij een internationaal verant woord niveau van loonen en prijzen zal bij voortduring de aandacht vragen. Met inachtneming van den eisch van rechtsherstel en onder waarborging van de belangen van don fiscus zal het geld en kapitaalverkeer zoo spoedig mogelijk oen pnssendo vrijheid hea-krijgen. ïlet uitoefenen van toezicht op de mvestee ringen zal voorshands echter onvea-mij- delijk zijn om een zoo doeltreffend mo gelijk gebruik van het kapitaal te ver zekeren. Hierbij zullen met name de Ne derlandsche Bank waarvan de eigen dom van particuliere in publieke han den dient over te gaan, en de herstel- bank een belangrijke rol hebben te ver vullen. De vermindering van den druk der binnenlandsche staatsschuld zal de bijzondere aandacht vereischen, waartoe naast de reeds aanhangige vermogensaanwasbelasting een hef fing in eens van de vermogens zal worden voorgesteld. Ook een con versie van de binnenlandsche staatsleeningen zal aan dit doel worden dienstbaar gemaakt. De regeling van de bijdragen in de materieele oorlogsschade en van de aanvullende credietfinanciering bij dé wet kan op korten termijn worden te gemoet gezien. De Grondwet De voorstellen tot wijziging van art. 192 en van hoofdstuk XIII der grond wet zullen U ter behandeling in tweede lezing bereiken. De instelling eener staatscommissie tot herziening van de grondwet kan spoedig worden tegemoet gezien. Het vraagstuk der administratieve rechtspraak zal door een staatscommis sie opnieuw onder de oogen worden ge zien. Met kracht zal worden gestreefd naar inkrimping van het overheids-apparaat, in het bijzonder zal daarbij aandacht worden geschonken aan de rijks- bureaux. In afwachting van het rapport der onderwerpelijke commissie zullen par- tieele verbeteringen in de gemeente- financiën worden voorgesteld. Een betere coördinatie tusschen de dragers van het gezag en de politie zal worden bevorderd. Naar een oplossing van de verschil lende problemen, die samenhangen met de vervolging der politieke delinquen ten, worat met voortvarendheid ge streefd. De zuivering van het overheids personeel, alsmede van de pers, zal nog vóór het einde van dit jaar worden voltooid, terwijl snelle af werking van de zuivering van het bedrijfsleven eveneens zal worden nagestreefd. De regeering zal een juistere regeling van de positie der ambtenaren o.m. door herziening van stelsel en normen van het bezoldigingsbesluit bevorderen. Een .salarisverbetering voor de onderwijzers is in voorbereiding. Een reorganisatie van het georganiseerd overleg is voor genomen. Ik ben mij bewust dat de. nauwgezette behandeling van al deze voorstellen overvloedig in aantal, omdat de taak der Overheid in dezen tijd zoo diep ingrijpt in vele levensterreinen veel van uw iverkkracht en van uw toewijding zal vergen. Met de bede, dat God u hiertoe wijs heid. en kracht moge schenken tot zegen van ons Koninkrijk en deszelfs toe komst, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. De plechtigheid in de Ridderzaal werd bijgewoond door de leden van verschei dene hooge colleges, door leden van het corps diplomatique, ministers van staat, secretarissen-generaal der verschillen de departementen, voorzitter en leden vam den Hoogen Raad en hooge mili taire en burgerlijke autoriteiten. Onder de aanwezigen waren ook de voorzitters der beide West-Indische statendelegaties, de heeren dr. M. F. da Costa Gomez en T. R. R. Limapo. zoo mede de voorzitter der „bestuurscom missie" van Curasao de heer W. Ch. de la Try Ellis. Bomaanslag op Britsch Hoofdkwartier Maandagmiddag is Jeruzalem opge schrikt door een hevige ontploffing in h<-t Koning Davidhotel, waar het Britschc hoofdkwartier is gevestigd benevens het secretariaat van de I'alcstynschc regee ring. De onlploffing, die werd veroorzaakt door enkele in het sousterrain geplaatste bommen, kostte aan meer dan 60 lirilsche, Arabische en Joodsche officieele personen het leven. Kort na het middaguur drongen een aantal jongemannen, gekleed als Arabie ren en gewapend met Tommy-guns, hel hotel binnen en overmeesterden de aan wezige officieren die hen wilden tegen houden. Zij plaateten enkele bommen in de nachtclub, die zich bevindt onder den vleugel waar de vertrekken van het hoofdkwartier zijn gevestigd, stelden de in De bril van Sultan Sar 9. „Dit is een geweldig paleis", zei Tips geestdriftig, toen hij met Tops de residentie van den Sultan betrad. Het ziet er redelijk uit", gaf Tops toe, „al leen zijn hier niet veel mcnschcn te be kennen; ik had me een Oostersche hof houding anders voorgesteld, dacht dat de bedienden en kamerheeren er zouden uitpuilen!" Tips keek naar een gebro ken vaas. „Er is hier iets gaande. Wan neer het gewoon waswaren we al hof felijk ontvangen of ten minste op straat gegooid, al naar het in een paleis ge bruikelijk is." „Laten wc om te begin nen maar ergens uaan zitten", zei Tojk.- „ik ben wel een beetje moe." BINNENLAND Jan de Hartog. schrijver van o.a. „Hol lands Glorie", ls op het eiland Wight in het hu welijk getreden met de Engelsche tooneelspeel- ster Angela Wyndham Lewis, een stiefdochter van J. B. Priestley. De uitwisseling van Engelsche en Nederland sche kinderen zal bin nenkort voortgang vlnr den door de aankomst tn ons land van enkele honderden kinderen uit - Engeland. Een tocht naar de Wieringermeer op 29 Augustus vraagt ongeveer honderd parti culiere auto's met chauf feur. Wie wil helpen? Hij stelle zich in verbin ding met den heer G. Comello, Zomerluststraat 13, Haarlem, Tel. 14152. Men verwacht, dat de 75.000 Nederlanders, die uit Indië zullen re- patrieeren, ongeveer medio October in Neder, land teruggekeerd zul len zijn. I)e prijs voor het plakken van een rij wielbinnenband blijft vastgesteld op 40 cent. MeJ. M. Tjeenk Wil link te 's Gravenhage is benoemd tot lid der Tweede Kamer in de plaats van den heer F. J. Goedhart te Amster dam, die zijn benoeming niet heeft -aangenomen. Ir. Z. Th. Fetter, directeur van de afdee- ling Sociale Zaken bij Philips wordt genoemd als toekomstige direc teur-generaal van den Arbeid. De Zwitsersche „ho- telplan"-reizen naar Ne derland worden hervat. Er zijn negen reizen voor in totaal 270 deel nemers georganiseerd. Tc zijner tijd zullen 270 Nederlanders een tegen bezoek aan Zwitserland kunnen brengen. Prins Bernhard heeft nabil Glasgow vijftien honderd Nederlandsche officieren en onderoffi cieren geïnspecteerd, die opgeleid worden als instructeurs voor de te vormen tweede divisie. De Prins overhandigde vaandels aan eenige pe lotons. BU de militaire oefeningen, wejke ter ge legenheid van de lust rumviering in Utrecht gehouden zijn, werden twee militairen zwaar en drie licht gewond. Haarle n i Omgeving projectielen op scherp en renden de straat op, waar zij door gereedstaande au tos werden opgenomen. Het hotelpersoneel en de in het hotel aanwezige personen liepen voor hun leven, doch niet allen slaagden erin zich in veiligheid te stellen Een daverende explosie volgde en een ge deelte van het hotel werd in puin gelegd. Het aantal slachtoffers is nog met vast gesteld, doch Reuterberichten 6preken van zestig dooden en tallooze gewonden. Onder de slachtoffers bevindt zich de directeur der posterijen Kennedy. Andere namen zijn nog niet genoemd, doch er moe ten verschillende yooraanstaande Britschë, Arabische en Joodsche personen zijn ge dood. De laatste berichten uit Jeruzalem mel den. dat de dood van meer dan 60 Brit schc, Arabische en Joodsche officieele personen Palestina zoo in opschudding heeft gebracht als geen enkele vorige ge welddaad Maandagmiddag werd een uit gaansverbod uitgevaardigd, dat tot heden morgen zal duren. De 6chade wordt ge schat op 150.000 pd. st. Brit6che parle mentsleden van alle partijen waren diep geschokt bij hot hooren van heit nieuws van den aanslag. Joodsche leiders veroordeelen aanslag. Leiders van het Joodsche bureau en van den Joodschen nationalen raad heb ben gisteravond een verklaring uitge geven, waarin zij den aanslag op het Brit schc hoofdkwartier veroordeelen en de Joodsche gemeenschap in Palestina op roepen „op tc komen tegen deze afschu welijke gewelddaden". Zij spreken hun afschuw uit over deze „door een bende desperado'6 begane mis daad". De heer Herman Bakcls te Haarlem die tn zijn Jonge jaren Doopsgezind predikant was, wordt Donderdag 75 Jaar. Hij schreef ver schillende werken, o.a. een Bijbelsch Wonder boek. ..Bouquet je dog matiek", enz. Het district Haarlem van de Nederlandsche Padvinders houdt ter ge legenheid van de feesten ln de stad op Zaterdag 3 Augustus een af- 9tandmarsch van 15 KM. voor padvindsters en padvinders en een van 714 K.M voor welpen en kabouters. Voor Donder dag 8 Augustus staan een rally, een horderoep en een kampvuur op het programma. Het gerestaureerde gebouwtje van VVV op het Stationsplein te Zandvoort zal Zaterdag 27 Juli door den burge meester van Zandvoort officieel heropend wor den. In de toekomst zal mej. M. C. F. van Hof wegen er den scepter zwaaien. Op 18 Augustus zul len motorraces georga niseerd worden op het circuit van Zandvoort. Een fusie tusschen <de beide Christelijke scholen te Zandvoort: de Wtlhelmlnasohool en de school aan de Brede- rodestrnat ls op het oogenbllk in bespreking. Twee duinbranden Jn de Znndvoortsche duinen, de eene door on voorzichtigheid. de an dere door baldadigheid veroorzaakt, werden Zondag J.l. door het snelle optreden van de brandweer voor uitbrei ding behoed. Ds. L. Nieuwpoort, die te Haarlem hulppre diker is geweest van de Ned. Herv. Gemeente, thans prediknnt-voorgan ger der Ned. Herv, evangelisatie te Naar- den, heeft het beroep naar Oorbaard (Fr.) aan genomen. liet concert, dat de H.O.V. in het Bloemen- daalsche Bosch zal ge ven, ls nu bepaald op Dinsdag 30 Juli,

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2