Sport in het Kort De Radio geeft vanavond; Nieuwe Dieseltrein Trambotsing bij Amerongen 36 gewonden. Bij Amerongen ls een tram met 150 school - hinderen uit Utrecht tegen een tram uit Rhenen gebotst. Zes-en-dertig personen wer den gewond, doch slechts vier ernstig. Twee motorwagens en vier bijwagens van de tram warden zwaar beschadigd. Duizenden wandelaars in Nijmegen Ylerdnagsolie Maandag begonnen. Duizenden deelnemers en deelneemsters zijn sinds Maandagmiddag in het in feest kleed getooide Nijmegen aangekomen. Nij megen Is in de binnenstad in bloementooi en 's avonds geïllumineerd. De vlaggenparade Werd om half acht gehouden aan den Bijle- veldsingel. Kapitein J. M. L. baron van Heeckeren van Brandsenburg voerde de lei ding. De vier nationale vlaggen van de deel nemende landen, België. Denemarken, Frank rijk en Nederland werden achtereenvolgens, onder het spelen van de nationale hymnen in de mast geheschen. Voordat de twee vlag gen van den Nederlandschen bond voor Li chamelijke Opvoeding werden ontplooid. Sprak de burgemeester van Nijmegen, mr. Ch. Htistlnx een geestdriftig welkom. De heer D. P. van Wageningen voerde als oudste van het driemanschap, dat de leiding van de Vierdaagsche op zich genomen heeft, het woord. Duizenden wandelaars zongen het N. B. V. L. O. lied, toen de twee oranje-groene vlaggen in de masten werden geheschen. De wandelaars uit Nijmegen en uit alle oorden van het land defileerden voor de leiders en voor de autoriteiten. Het aantal deelnemers was reeds over de 4300 en nog steeds meldden zich des avonds nieuwe deelnemers aan. Dit jaar hebben de marschen een record aantal deelnemers. De eerste tocht gaat vandaag langs den Ma: naar de Plasmolen en naar Groesbeek. -VACANTÏE- 4 dagen Arnhem ƒ40.— 5 dagen Arnhem ƒ51.50 3 d. Boeiertocht. ƒ45.50 8 d. Valkenburg, ƒ98.50 Prima hotels, deskundige leiding, vertr. wekelij'ks CEBUTO De Haarlemsche Race-club „Excelsior" hield haar gebruikelijke wedstrijden. De uit slag over 60 K.M was: 1. ,T. v. Maris: 2. B Groenveld; 3. L. Kiekens en over 80 K M.: 1 J, v. Marls; 2. J. .Touby; 3. J. v. Eykeren (pech); 4. Groenveld (pech); J. Westbroek. Successen DWR in Leeuwarden. Zater dag organiseerde de zwemclub „Groote Wie len" te Leeuwarden haar jaarl. 3 K.M. zwem wedstrijd, wan rb 1.1 de volgende zwemmers (sters) van „DWR" successen boekten: Mej. A. v. Wijk In 62 min. 30 sec. (Ie prijs); Mevr. M. Nachtegeller—v. Galen in 67 min 26 sec. (4e prijs); Mej. J. Knijnenburg in 69 min. 40 sec (5c prijs); B. v. Schagen In 70 min. 6 sec (4c prijs). De dames .T. Wisker en A. Kossen en de heer C. Wisker legden den afstand af en ontvingen een herinnerings-medaille. Mej. A. v. Wijk kwam in het bezit van den wissel beker. C. Vrugt wint den Dr. W. E. Merens-bekcr. Zondagmorgen werd voor de 13e maal. door do Haarlemsche Reddingsbrigade de jaarlijk- sche wedstrijd om den dr. W. E. Merens- bekcr gehouden De heer C. H. Vrugt werd voor een jaar houder van den beker; mej. Th. Turkenburg won, als de best geplaatste dame, de mevr. N. J. Meyerlnk—Rljk-mcdatlle, en de heer D. ter Haak kwam voor een Jaar in het bezit van het Joh. M. Sehmidt-schild, daar hij bij het medisch gedeelte het hoogst aantal pun ten wist te behalen. C H Vrugt ls voor de 5e maal bekerhou der geworden. Haarlemsche redders in Waddinxveen. Met succes namen Zaterdagmiddag eenige leden van de Haarlemsche Reddingsbrigade, deel aan een wedstrijd gekleed zwemmen over een afstand van 600 M. in Waddinx veen. De heer C. H. Vrugt legde beslag op den eersten prijs in 13 min. 31 sec., mej. Th. Turkenburg won den tweeden in 13 min. 47 sec. en mej. H. Cassee den derden in 14 min. 36 sec. PROPAGANDA KORFBAL IN ENGELAND. Een gezelschap van 40 Engelsche onderwljs- autorltettcn cn sportbeoefenaren is uitgenoo- digd van 12 tot 24 Ang. de gast te zijn van den Kon. Ned. Korfbalbond, om een oplei ding te ontvangen, welke hen in staat stelt bet korfbalspel in Engeland te onderwijzen. Successen voor IIAV Haarlem. Tijdens de nationale B kampioenschappen won de Hangl.emmer Jordans de 5000 meter in 16 min. 22 sec. tweede werd zijn clubgenoot Hag- tihgius ln 16 min 31 sec. De 4 maal 400 meter won Haarlem In 3 min. 42.2 sec. Verder werd P. Dlrkse tweede in het discuswerpen met een worp van 36.60 M. Woensdag 28 Aug. zal in het Feijcnoord- stadion te Rotterdam en op Woensdag 18 Sep tember te Antwerpen een wedstrijd worden gespeeld tusschen de vertegenwoordigende militaire elftallen van België en Nederland. Dertig spelers zijn ultgenoodigd om van Maandag 29 Juli t.m. Zaterdag 10 Aug. a s. een speciale training te volgen onder leiding van den bondsoefenmeester sergeant F. Beek hulzen, oud-speler van D.F.C., waartoe deze spelers gelegerd zullen worden in de nieuwe Frcdcrikskazerne te 's Gravenhage. Aan deze training zullen deelnemen de Haarlem-spelers A de Winter cn W. Roozen. Donderdagavond 15 Aug. wordt tegen A. G. O. V. V. een oefenwedstrijd gespeeld en op Woensdag 21 Aug. tegen P. S. V. Het Nederlandsche militaire elftal zal ln de laatste weck van October te Londen uit komen in het tournooi om het „Britannia Shield", terwijl In November a s. wordt deel genomen in Frankrijk aan een landentour- nooi, waarin de vertegenwoordigende mili taire ploegen van Frankrijk, België, Ne derland, Noorwegen. Denemarken, Rusland, Engeland, Vereen. Staten. Luxemburg, Tsje- cho Slowakije en Polen zullen uitkomen. Gedeputeerden van Noord-Holland 4 Partij van den Arbeid en 2 Communisten Nu de R.-K. Gedeputeerden voor de twee de maal hun benoeming niet hebben aan vaard, heeft de Communistische fractie in de Staten van Noord-Holland zich tot den voorzitter van de fractie der Partij van den Arbeid gewend met het voorstel, de belde vacante plaatsen tusschen de twee llnksche partijen te verdeelen. Als candidaat der Communisten is gesteld de heer Brandt uit de Beemster. Het college zou dan bestaan uit 4 leden van de Partij van den Arbeid en 2 leden van de Communistische partij en steunen op een meerderheid van 42 der 77 zetels ln de Prov. Staten zoo meldt de Waarheid. De Velser affaire Mr. Engels vraagt 40.000 Mr. J. P. Engels, hoofd der P.R A te Amsterdam, heeft de uitgevers en den hoofdredacteur van een Nederlandsch weekblad voor de arrondissemenitsrecht- bank te Amsterdam gedaagd. Ilij beschuldigt dit blad van aanranding in goeden naam en eer en eischt f 40.000 schadeloosstelling voor de gepubliceerde beweringen, voortvloeiende uit een door dit blad ingesteld onderzoek inzake de .Velser affaire". Deze schadeloosstelling is eveneens ge richt tegen de publicatie in het blad. als zou mr. Engels twee Engelsche vliegers aan de Duitsche autoriteiten hebben uit geleverd. Veete word uitgevochten Reeds enkele Jaren bestond er te Tubber- gen een veete tusschen de landbouwers F. en S. over het eigendomsrecht van een stuk grond. Toen de gebrs. F. het bewuste stuk grond wilden afrasteren, trachtte S. dit te verhinderen. Een vechtpartij ontstond, waar bij twee zoons van S. te hulp snelden. Ja renlang opgekropte nijd kwam nu tot uit barsting, Verwoed werd er gevochten met spaden cn knuppels. Drie der vechtersbazen werden zeer c stig gewond en moesten naar een ziekenhuis te Almelo worden overgebracht. Daar is een hunner, een zoon van S., overleden. Request inzake liet omroepvraagstuk Het comité „Nationale Omroep" te Am sterdam heeft een request tot den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gericht, waarin het comité verzoekt een op lossing van het radiovraagstuk te bevorde ren. waarbij aan het verlangen naar een na- tionnlen omroep recht wordt gedaan Vol gens het request mogen de omroepvereenl- gmgen „geen onrechtvaardige vruchten plukken van haar gebleken onwil tot sa menwerking" ln den door het vorige kabinet geschapen overgangstoestand van den om roep. Het request constateert „op grond vat onweerlegbare feiten", dat de omroepver- eenlgingen ernstig afbreuk hebben gedaan aan deze, zich op het Koninklijk Besluit var 16 September 1944 baseerende overgangsre geling, „kennelijk ten einde den terugkeer van een verouderde omroepconstellatle in de hand te werken". „King Kong" vergiftigd De bekende spion Chr. A. Lindemans, bijgenaamd „King Kong", die in het begin van den oorlog voor de geallieerde zaak werkte en tal van personen naar Engeland hielp, maar nadat de Duitschers zijn broer hadden'gearresteerd, hun zijn dien sten aanbood, is in een ziekenhuis in Den Haag overleden. Tusschen Lindemans, die reeds een paar maal getracht had zich van het. leven te berooven, en een 23-jarige verpleegster van het ziekenhuis zou zich een liefdesverhouding hebben ontwikkeld. Toen dit bekend werd. kreeg het meisje ontslag. Zij hoeft daarop L. een sterke op lossing van slaaptabletten gegeven en zelf er ook van gedronken. L. is overleden; de verpleegster is opgenomen in het gemeen telijk ziekenhuis. Lindeman werd er van verdacht, dc operatie van Arnhem in September 1944 aan de Duitschers verraden te hebben, waardoor de geallieerden den slag om Arnhem verloren. Uitspraak van Hooge Raad in kerkgeschil In November 1944 heeft de kerkeraad van de Gereformeerde Kerk te Houwer zijl besloten zich los te maken uit het erband der Gereformeerde Kerken in Nederland. Een minderheid der Gerefor meerden is echter synodaal gebleven en heeft sindsdien haar Godsdienstoefenin gen moeten houden in een café. Zij heeft den bezwaarden gevraagd haar het mede gebruik van het kerkgebouw te geven, doch dit is geweigerd. De synodalen heb ben zich daarom tot de rechtbank te Gro ningen gewend en primair afgifte van de sleutels van het kerkgebouw en subsidiair engebruikestelling van het kerkgebouw op bepaalde dagen en uren gevorderd. De president van de rechtbank heeft aan de eischers hun vordering als ongegrond ont zegd, waarna deze in beroep zijn gegaan bij het gerechtshof te Leeuwarden. Dit. hof heeft het bestreden vonnis vernietigd en aan de eischers hun primaire vorde ring toegezegd. De bezwaarden hebben tegen dit arrest beroep in cassatie aange- tcekend. De Hooge Raad heeft het arrest van het gerechtshof vernietigd en de zaak ver wezen naar dat hof jnet in achtneming van dit arrest. De eischers in cassatie (de synodale kerkeraad) werden veroordeeld in de kosten. Dc raad heeft bij dit arrest o.m. over wogen. dat bij de opvatting, die het hof blijkbaar toegedaan is, een veto aan de minderheid zou worden toegestaan, dat zij tegen de meerderheid zou kunnen uitspre ken, waardoor deze laatste voor de keuze zou staan, om haar geweten geweld aan ie doen door in de kerk te blijven, dan wel om uit die kerk te treden, en dus voor een zelfde conflict zou komen als dat. wat het hof blijkbaar ten opzichte van de minderheid vreest. Peulvruchten Weerbericht Geldig tot Woensdagavond: Geen regen van beteekenis. Op de meeste plaatsen :htjn. Wind uit Zuidelijke richting staan er ongunstig voor Uit een overzicht van den stand der ge wassen op 15 Juli j.l. samengesteld door het ministerie van Landbouw, Visscherij cn Voedselvoorziening blijkt, dat de stand van dc peulvruchten niet gunstig is. Voor al van de stamboonen heeft men geen hooge verwachtingen. Ook de veldboonen laten te wenschen over De stand van de erwten is verschillend. De verwachtingen voor den oogst van boonen en erwten zijn dan ook niet optimistisch. De koolzaad- oogst is vrijwel mislukt. Karwij, mosterd zaad en spinaziezaad staan er hier en daar vrij goed voor, doch lang niet overal. Het optreden van de Coloradokever heeft tot dusver geen ernstige schade aan den aardappeloogst veroorzaakt. Er worden weinig kevers gevonden, doch in Twente en in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt een uitbreiding van de plaag gevreesd Indonesische overva op Karimoen-Eiland Maandag deelde het te Singapore ver schijnende blad „Singapore Free Press' mede, dat bij de raid, die 100 Indonesiërs onlangs op een klein Nederlandsch eiland, behoorend tot de groep der Karimoen- eilanden, hebben uitgevoerd, acht Indone- siërs zijn gedood en tien gevangen geno- Naar wordt medegedeeld, zijn de Indo nesiërs in motorsloepen geland en hebben het Nederlandsche garnizoen, bestaande uit 40 man. aangevallen. Er had een vuur gevecht plaats en na verliezen te hebben geleden Irokken de Indonesiërs terug. Eén Nederlandsch soldaat werd ernstig gewond en verblijft thans in het hospitaal van hot kamp Wilhelmina te Singapore. De resident van Riouw kon. desgevraagd heden geen verklaring afleggen. Hij deel de mede, dat geen volledig rapport be schikbaar was. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 12 45 (Opening Staten Gen troonrede H. M. Koningin). 19.00. 20 00, 22.00 Nieuws. 18.00 en 19.18 Klaas v. Beeck. 20 15 Ork. Alb. v. Raalte 22.40 Piet van Dijk' orkest. HILVERSUM II, 415.5 M. 7.00. 8.00, 12.45, 18 00 Nieuws. 18 25 César- Franc-kcyclus III. 20.05 Snip en Snap-revue. 21.15 Pierre Palla. 23.15 Skymaslers. reed meer dan 170 K.M. per uur De motortractie bij de Nederlandsche Spoorwegen zal binnenkort opnieuw wor den uitgebreid door het in dienst stellen van eenige vijfwagen-Diesel-electrische treinstellen. In 1940 waren eenige van deze treinen gereed, doch zij hebben nooit dienst gedaan wegens het ontbreken van Dieselolie. Na de capitulatie hebben de Duitschers direct de 600 P.K. motoren uit de treinen gehaald en deze in duikbooten gemonteerd. Later zijn ook de rijtuigen naar Duitschland gebracht. Na de bevrij ding kwamen de restanten van het Diesel materiaal bij stukken en beetjes naar ons land terug en terstond zijn de Nederland sche Spoorwegen begonnen met het her stellen der vijfwagenstellen. Het eerste is dezer dagen gereed gekomen en bij een proefrit tusschen Zwolle en Amersfoort werd een snelheid van meer dan 170 K.M. per uur bereikt. Wanneer in den loop der komende jaren overal de baan verzwaard en het gebruik van lange spoorstaven zal zijn ingevoerd, worden dergelijke snelheden bij onze spoorwegen heel gewoon. Diesel-tractie is goedkooper dan stoom, maar duurder dan electrische tractie. Bo vendien is het de bedoeling dat voor Mei 1951 alles geëlectrificeerd is. Alle stoom locomotieven moeten dan zijn vervallen, zelfs de rangeer- en goederendienst zal door Dicsel-electrische tractie geschieden. Alle reizigersvervoer gaat dan electrisch. Gezien het uitstekende begin is de ver wachting gegrond, dat dit „vijfjarenplan" der Nederlandsche Spoorwegen ook wer kelijk in vervulling zal gaan. De nieuwe treinstellen, die oorspronke lijk bestemd waren voor internationaal verkeer, zullen thans op de binnenlandsche lijnen dienst doen, speciaal voor lange af standen. Partij van de Vrijheid vergaderde Op een openbare vergadering van de aid. Haarlem van de Partij van de Vrijheid, sprak Jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude een algemeen inleidend woord over de partij, welke volgens hem een belangrijke rol ln het staatkundig l^ven vervult, omdat haar beginselen in groote lagen der bevolking leven. Door een andere politieke oriëntatie komen de beginselen niet altijd tot haar echt. Toch moet er verder gewerkt worden, >m de gedachten uit te dragen, waarbij trijcilust noodig is, want met schipperen bereikt men niets. Over de resultaten der verkiezingen was spr. tevreden maar niet oldaan. Mogelijk was de tijd om actie te voeren voor de verruiming .en verjonging er beginselen van de partij, te kort. Ge acht is echter op een gunstig oogenbllk. Mevrouw mr. E. A. J. Schel tem a Conradi besprak het belang der ge meenteraadsverkiezingen en nam als uit gangspunt de begrooting van Haarlem, De financiëele toestand der gemeente Is ern stig, evenals die in andere groote steden. Volgens spr. moet geld beschikbaar woiden gesteld voor de volksgezondheid, voor den woningbouw, voor het onderwijs en voor hulp aan behoeftigen. Sprekende over de stelling van het college van B, en W. ouw Scheltema op, dat zij den den burgemeester hoog schat en n, dat hij in de vergadering van den gemeenteraad boven de partijen staat, doch de verhouding in het college is on juist en dient veranderd te worden Het dichtst staat zij in. dit geval bij de Chr. His torische Unie, vooral omdat vele protestan ten tol de Partij van de Vrijheid zijn toege treden. Begrooting van Heemstede Maandagmiddag behandelde de Nood- raad van Heemstede de begrooting. De discussies gingen in het algemeen over de financieele positie der gemeente. Beslo ten werd de jaarwedde der wethouders lot 1800 te verhoogen. Aan de alg. Speel tuinvereniging werd 500 subsidie toe gekend voor aanschaffing van werktuigen. In ons volgend nummer zullen wij het verslag van deze vergadering plaatsen. Wegens plaatsgebrek moet het heden ach terwege blijven. Het Haarlemsche gasbedrijf Levering aan de bu I ten gemeen ten thans niet rendabel. Het Haarlemsche gasbedrijf levert gas aan Heemstede (Bennebroek en Vogelen zang inbegrepen), Bloemendaal, Zandvoort en Haarlemmermeer. De gasprijzen, in rekening gebracht aan die gemeenten (met uitzondering van de gemeente Heemstede), zijn gebaseerd op den kostenden prijs van het gas tot in den gashouder van het gasbedrijf Haarlem, vermeerderd met de perskosten en een winstmarge. Het Directoraat-Generaal voor de prij zen heeft „den kostenden prijs in den houder" vervangen door „den kostenden prijs over 1939", verhoogd met een bedrag voortvloeiende uit de uitkomst van een gasprijsverhoogings-formule, in welke formule rekening is gehouden met de be langrijkste economische factoren (produc tiecijfers van gas en cokes). De gasprijs voor de gemeente Heem stede daarentegen bestaat uit een basis prijs, verhoogd met de uitkomst van een kolenclausule en met perskosten. Aange zien deze prijsbepaling voor de gemeente Heemstede voordeeliger is dan de toepas sing van den gasprijsformule, moet, inge volge voorschrift van hoogerhand, eerst genoemde prijsbepaling van kracht blij ven. Zoolang de gasprijsformule moet wor den toegepast, kunnen de thans geldende prijzen zoo schrijven B. en W. aan den raad niet rendabel worden geacht. Zoodra de toepassing van de gasprijsfor mule niet langer wordt vereischt, treedt de alsdan geldende kostende prijs weder in werking als basisprijs, in welk geval de overeenkomsten wederom rendabel wor den. Wat de gasovereenkomst met de ge meente Heemstede betreft, deze is niet rendabel te achten. De besprekingen van Haarlem met de gasafnemende gemeenten zijn nog niet be ëindigd, zoodat over het resultaat der be sprekingen thans nog niets kan worden medegedeeld Electromotoren terug In een pakhuis te Haarlem heeft de recherche 14 electromotoren teruggevon den, die in 1944 uit de fabriek van den N.S.B.'er K. ontvreemd zijn De motoren zijn overgeleverd aan de Nederlandsche Spoorwegen, die het bewind over de fabriek. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: 19 Juli. J. Nol—Smit. z.; W. tie Bruin—van der Valk. d.; 20 Juli, T. Luk- klen—Winter, z.; E. Faas—de Moolj, i C. C. H Bruins Slot—Rutgers, z A R G. Ru Ijs- Flapper. d.; H. J van Waarde—Elferink. d.; M. M. KaagmanMöring. zT. A. van Oort —Krabbendam, z.; C. W. Delfgaauw—Nies ten. z.; A. Montauban—Haider, z E Don kers—Storm, z.; 21 Juli, J. B M Roelofs— Witjes, d.; J. J. Velden—Koning. z.\ A. J. Bakker—Ouwen, d.; T. de Haan—Jansen, z.; J. C KemperHoogduin, 7..; T. Selhorst—dc Hoorder. 22 Juli, J. Jaarsma—Pen, z.; B. J. Lutgendorff—Fris, d.; J. Kok—Oorver, z.; OVERLEDEN: 20 Juli, C. M. J. van 't Hof —Verdel, 58 j., Gen. CronjéstraatIJ. Duman, 84 J., Jansstraat; C. M. C\. 1 m d. van C. J. Vinken. Kamperlaan: A. P J, de NIJs, 56 J., Groote Houtstraat; M, Crombeen—Bos. 61 j., Ruychaverstraat; 21 Juli, W. F. dc Groot, 61 J.. 2e Hoogerwoerddwarsstraat. ONDERTROUWD: 22 Juli, A. Slagtveld en H. J. Telman: L. G. Hllgersom en M. M. Koster; P. Wildschut en T. W. D. stoppa. AGENDA Groote Kerk: Orgelconcert, George Robeft, 19 uur. Gem. Concertzaal: 3e Zomorconeert HOV, 20 uur Rembrandt: Onsterfelijke lief de; Palace: Place de la Concorde; l.uxor: 52nd Street; deze drie 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur Frans Hals: Gibraltar, 14 00. 16.30. 19.00 en 21.15 uur. City, Gr. Markt: Het Chtnee- sche Landhuis, 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. WOENSDAG 24 JULI. Bioscopen: als Dinsdag.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3