Haarlems Dagblad Allen schuldig Verkiezingsuitslag Europeesch handelsverkeer juauuoq aAvnaiu 3(1 De Raadsverkiezingen Jackson concludeert: Truman „Malino van groote beteekenis'' in Zuidelijke richting Bevin's meening jsaM sp tin sja--g-g', •Ie .Tnarernnc Wo. 18389 Bureaux. Groote Houtstr. 93 en Socndaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. {Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 KI 1 suaj6 sp jsao us^nojA 1U9UI Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p week 31 et, per kwartaal f 4.— Postgiro 273107 Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred 15054 XT ANDA AG zijn de nieuwe gemeenteraden gekozen en daarmee is de trits verkie zingen, waarmee het herstel van de nor male parlementaire democratie in Neder land wordt ingeluid, voltooid. In voor- oorlogsche tijden plachten deze verkiezin gen niet in zoo snelle opeenvolging en ook niet alle in één en hetzelfde jaar gehouden te worden, hetgeen de belangstelling ten goede kwam. Ditmaal kon het niet anders; de aandacht voor de Raadsverkiezingen heeft daaronder geleden. Van de gansche reeks moet erkend worden, dat het gehalte van den politieken strijd en van de ge bezigde reclame-middelen vrijwat te wen- 6chen heeft overgelaten. De nawerking van een tijd van totale ontwrichting van onze samenleving heeft zich ook daarin doen gelden. Men moet de juiste verhoudingen in velerlei opzicht nog vinden en den wederopbouw der parlementaire democra tie, hopelijk in beter vorm en uitwerking dan zij in de laatste periode vóór den oor log bezat, is pas in haar eerste phase. Dat dient men te bedenken als men critiseert. Het is niet de taak der gemeenteraden, landspolitiek of provinciale politiek te voeren Dat lijkt een waarheid als een koe; niettemin moet de verkiezings-propa- ganda op sommigen wel den indruk ge maakt hebben, dat de practijk haar ver loochende. Als de vandaag gekozen ge meenteraden straks in functie treden, zul len zij zich evenwel met gemeentezaken hebben bezig te houden en de positie van de gemeente in ons staatsbestel, die in zwevenden staat verkeert en verre van duidelijk is, zooals onlangs op deze plaats is uiteengezet, zal hun des' te meer aan leiding geven om daar volle aandacht aan te wijden. Herstel van de gemeentelijke autonomie, voorzoover die te herstellen is, schijnt in Den Haag wel beoogd te worden. In de eerste plaats zal daartoe de finan- cieele verhouding met het Rijk geregeld moeten worden, zoodat een einde komt aan de volkomen afhankelijkheid van hoo- ger ressort waartoe thans met name de gemeenten, die in den zin der wet in staat van noodlijdendheid verkeeren, zijn ge doemd. Een voorloopige regeling van te gemoetkomingen, die verleden week is be kendgemaakt, biedt daarvoor geen vol doende oplossing. Duidelijkheid omtrent de plannen ten aanzien van de gas-, water en electriciteitsvoorzieningen, die men blijkbaar in de toekomst op enkele punten in den lande wil centra liseeren en dus geheel of ten deele aan het gemeentebe leid onttrekken, is ook gewenscht. Dat gemeentcfabrieken stilliggen, zooals zelfs in een stad van 150.000 inwoners als Haar lem het geval is, en men met kunst en vliegwerk bezigheden voor het personeel moet zoeken, is geen gezonde toestand. Een kenmerkend beeld van de ontwrich ting der gemeentelijke positie is onlangs aan den dag getreden toen de Noodraad van Bloemendaal, in eerlijke en begrijpe lijke verontwaardiging, met algemeene stemmen besloot om de regeeringsvoor- waarden voor financieele Rijkshulp af te wijzen Bloemendaal, vóór den oorlog een der welvarendste gemeenten des lands, is door slecht beleid van Rijkswege in den Duitschen bezettingstijd tot een staat van noodlijdendheid gebracht. In een nota aan Gedeputeerde Staten heeft de gemeente er zich eenige weken geleden over beklaagd, dat haar elke mogelijkheid om de gemeen telijke taak met eigen krachten te vol brengen ontnomen is. Ook heeft het Rijk zich in toenemende mate de diensten van gemcentepersoneel toegeëigend zonder be hoorlijke compensatie. Vertraging van maatregelen door het wachten op hoogere goedkeuring zou ze in vele gevallen over bodig of onuitvoerbaar maken. Het ge meentebestuur van Bloemendaal heeft er den nadruk op gelegd, dat het zoowel in jaren van grooten voorspoed als in tijden van tegenspoed getoond heeft, een zuinig beleid te willen voeren. Ik citeer dit Bloemendaalsche geval om dat het een scherp beeld geeft van de be staande toestanden en van de onzekerheid der gemeentelijke positie, waaraan Thor- beckc zoo groote beteckenis schonk in ons staatsbestel. Deze grondslag is wrak ge worden en het is hoog tijd dat men zich beraadt op zijn verbetering. Wij wachten de verdere ontwikkeling van zaken dan ook met groote belangstelling af. De gemeentebesturen zullen in de ko mende jaren van wederopbouw veel goeds kunnen doen voor het plaatselijk herstel. Op de burgemeesters en op de wethouders, die straks gekozen moeten worden, zal vooral een zware taak rusten. Geen twee gemeenten zijn in haar nooden en achter standen gelijk. Onze plaatselijke besturen zullen er door groote activiteit tegen moe ten waken, dat zij bij centraal-geno- men maatregelen over één kam geschoren Worden, zonder inachtneming van hun 6peciale belangen. Tevens zullen zij een op de toekomst gericht beleid moeten voe ren Een heilzame concurrentie in gemeen telijke ontwikkeling dient opnieuw te ont slaan. I-Iet plaatselijke Initiatief heeft al tijd leven in de brouwerij gebracht. Het moet ook in een stad als deze en in de aangrenzende gemeenten zijn volle kans weer krijgen! R. P. Nieuwe passagierslijsten ter inzage De lijsten met tie namen van de passagiers van hel m.s. „Sloterdijk" liggen op onze bu reaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 17 voor belanghebbenden ter inzage. 99 99J Slotrede van den aanklager te Neurenberg In een beknopte doch boeiende en overtuigende slotrede heeft de openbare aan klager te Neurenberg, de Anierikn&nsclic rechter Jackson, de conclusie van de ge zamenlijke aanklagers vertolkt. Aan de band van de stenografische verslagen der procesvoering ging hij de beschuldigingen en dc daartegenin gebrachte verdedigin gen na, waarbij hij niet afweek van het principe, dat de aanklagers van liet begin af aan hebben gevolgd, namelijk om de beschuldigden collectief aansprakelijk te stellen en de „Duitsclie misdaad" te bezien als een uit verschillende details be staand doch collectief te beoordeelen vergrijp tegen de samenleving. Zijn conclusie was: „Alle beschuldigden zijn schuldig en geen hunner kan zicli verschuilen achter ten onrechte voorgewende onwetendheid of achter de macht van den dictator, dien hijzelf heeft geroepen". „Zij gaven Hitier een geladen geweer, hij behoefde slechts den trekker over te halen Voor het eerst sedert vele weken hing er weer spanning in de rechtszaal te Neurenberg en waren de langen tijd leege stoelen weer bezet, toen de Amerikaan- sche aanklager, Jackson, achter den ka theder kwam, om zijn slotrede te houden. Maanden zijn voorbijgegaan waarin het proces dreigde te verzinken in een moeras van detailpunten en waar in beschuldigden en verdedigers eindeloos dezelfde frasen herhaalden en met be- schuldigenden vinger wezen naar de doo- den. Maar nu volgde het requisitoir, dat details liet voor wat zij waren, om de schuld van de aangeklaagden vast te stel len en hun verweer uiteen te rafelen. „Hot feit is, dat he.t getuigenis van de beschuldigden allen twijfel aan schuld, die mocht hebben bestaan, heeft wegge nomen; zij hebben geholpen hun eigen veroordeeling te schrijven", zoo zeide Jackson. „Hitler's daden zijn hun daden" Schacht, die in de beklaagdenbank zit als een Brahma temidden van parias en j zichzelf de meest intelligente, eerzame en onschuldige man van allen vindt, kwam er wellicht in Jacksons typeering nog ongunstiger af dan Goei ing. Zijn ver weer verwiep de hoofdaanklager met een zin: „Hij mengde zich niet eerder onder het gezelschap van dc Nazis voor zij had den gewonnen en hij deserteerde niet, voordat zij hadden verloren". En ook zijn schuld vatte hij kort samen: „Hij heeft Hitier bewapend om hem chantage te la ten plegen over heel het continent". De samenzwering was onmogelijk geweest onder een dictator die immers alleen te bevelen had. Zoo hadden de beschuldigden zich verdedigd. Maar het Fiihrcrprinzip was juist een deel van de samenzwering. De Nazi-eed op den Führer was onwettig volgens de Duitschc wet. Deze mcnsclien hebben de vrije rcgecring vernietigd en vragen nu ontslagen te worden van de verantwoordelijkheid, omdat zU slaven werden. Maar Ilillcrs daden 7-ijn hun daden. Zij gaven Hitier een geladen ge weer in ongeduldigde handen en hij be hoefde slecht den trekker over te halen. Randolph Churchill getuigt voor Flandin fMT FLANDIN. Randolph Churchill, journalist en zoon van den vroegoren Britsehen premier, heeft te Versailles tijdens het proces tegen Pierre Etienne Flandin, vroeger mi nister van buitenlandsche zaken bij dc Vlchy-regeering, verklaard, dat deze hem „nuttige inlichtingen" heeft verschaft on middellijk na dc landing in Noord-Afrika omtrent den politieken en militairen toe stand in Frankrijk, welke inlichtingen door Randolph aan zijn vader werden doorgegeven. „Zij hebben zijn schuld toegegeven, maar zijn schuld is die van iederen man in de beklaagdenbank. Door leugen en dubbelzinnigheid hebben allen getracht hun aandeel in de samenzwering te ont kennen. Maar die leugens waren volgens Jackson te doorzichtig en als men ze bij elkaar voegde, dan zou men een volkomen belachelijke conceptie krijgen van de re geering van het rijk. „Zij protesteerden te veel", zei de aanklager en het was te zeer opvallend dat zij alle schuld op de dooden wilden afwentelen." „Zij wilden het goed hunner buren" Het zou een karikatuur van de gerech tigheid zijn wanneer de mannen, die de leiding gaven aan de misdaden van vele kleine uitvoerders, die thans overal in Duitschland berecht worden, zelf hun straf zouden kunnen ontgaan". Domineerend is in dit proces de vraag of een moedwillige aanval op den vrede bewezen is. Jackson antwoordde bevesti gend: „Zij wilden de dingen, die zij niet zonder oorlog konden verkrijgen: het land en goed van hun buren"De beschul digden hebben nu over hun afkeer van oorlog gesproken maar „de oorlog was nooit een< verschrikking voor hen. totdat hij bij hen thuis kwam". De bewapening was voorgesteld als een middel om Duitschland het aanzien te geven, noodig bij onderhandelingen. Maar dat bewees volgens Jackson alleen dat de Nazis had den willen chanteeren. Het feit dat Europa te zwak en pacifis tisch was om zich zelfs maar te verdedi gen, bewees reeds dat alle Duitsche oor logen agressief waren. Jackson's rede was naar omvang veel kleiner dan dc speeches van elk der be schuldigden en ofschoon zij de schuld van ieder afzonderlijk karakteriseerde, week zjj niet af van de groote Ijjn van alge meene verantwoordelijkheid die rust op de groote mannen van hPt Derde Rijk. „Wie anders dan deze mannen zijn schuldig?" zoo riep hij uit en aan het slot zeide hij: „Indien gij zoudt zeggen dat deze mannen niet schuldig waren, dan zou het even waar zifn te zeggen, dat er geen oorlog cn geen menschenslachting en geen misdaad geweest is". Nieuw-Zuid-Wales vrij voor Nederl. schepen Donderdagavond heeft de bestuursraad van de vakbonden in den staat Nieuw- Zuid Wales (Australië) de reed6 tien maan den bestaande boycot van Nederlandschc schepen in de wateren van Nieuw-Zuid Wales opgeheven. De motie om deze boy cot op te heffen heeft van de zijde der communisten heftigen tegenstand ontmoet Hel woord is aan. Wordsworth: Velen onderschatten de kracht van den eenvoud. Toch is die de ware sleutel tot het hart. De resultaten van de Raadsverkiezingen zullen in volgorde van binnenkomst door ons lieden, Vrijdagavond, bekend gemaakt worden aan onze bureaux GROOTE HOUTSTRAAT 93 en SOENDAPLEIN 37. Er kunnen geen telefonische inlichUa-s gen over dc verkiezingsresultaten worden gegeven. teekent prijsbeheerschingswef President Truman heeft gisterenavond de nieuwe wet op de prijiboheersching onderteekend. Truman heeft het congres meegedeeld, dat hij, indien de beperkte prijsbeheer- sching onvoldoende mocht blijken, het congres voor een speciale zitting bijeen zou roepen om de wet te verscherpen ten einde het land voor een „economi sche ramp" te behoeden. Keulsche artsen vragen meer voedsel Vijfentwintig artsen in Keulen hebben het geallieerde militaire gezag en alle bui tenlandsche hulporganisaties ccn resolu tie gezonden, waarin zij met klem aan dringen op het verstrekken van beter voedsel. In de resolutie wordt verklaard, dat de bevolking voor een onmiddellijke ramp staat. Het voedsel zou onvoldoende en van slechte kwaliteit zijn. tengevolge waarvan gevallen van hongeroedeem en tuberculose voorkomen. De slechte huis vesting en klecding maken den toestand nog meer accuut. Dr. Van Mook Tweede conferentie te Denpasar Op de slotzitting te Malino heeft dr. Van Mook gezegd: „Er zijn op deze conferentie resultaten bereikt, zooals zeiden in zulk een korten tüd over zulk een moeilijk pro bleem zijn verkregen." Minister Jonkman heeft in een telegram aan dr. Van Mook verzocht, de conferentie bij haar uiteengaan zijnerzijds hartelijk te groeten en geluk te wenschen met opzet en werkzaamheid. Dr Van Mook heeft na mens de afgevaardigden aan de Koningin; geseind, dat de conferentie de hoop en het vertrouwen uitspreekt, dat met haar re sultaten een tijdperk van duurzame en vruchtbare samenwerking van Indonesië met Nederland wordt ingeluid. Hieraan voegde de lt.-gouverneur-generaal nog toe, dat de conferentie als geheel voor de ver houding NederlandIndonesië van grooto en goede beteckenis is te achten. Bij den afscheidsmaaltijd heeft dr. Van Mook aangekondigd, dat de tweede con ferentie te Denpasar op Bali zal worden gehouden. De Brltsche minister van buitenlandsche zaken. Bevtn. heeft gisteren in het Lagerhuis geantwoord op het debat over de toekomst van Zuld-Tyrol. Vele leden van het Lager huis hadden geprotesteerd tegen de beslis sing dat Tyrol onder Italiaansch beheer zou blijven. Bevln zeide: „naar mijn meening behoort een aansluiting van dit gebied niet naar het Noorden, doch naar hel Zuiden te geschieden, zoodat de economische handels- en douane-unie van Oostenrijk zich aansluit bij Italië en de Zuidelijke landen". Wat. al dus Bevln, verhindert de Italianen en Oos tenrijkers gezamenlijk gebruik te maken van gemeenschappelijke openbare nutsbedrijven, zoodat de opgewekte electriciteit in dit ge bied gezamenlijk gebruikt zal kunnen wor den?" Ik doe hun beiden dit voorstel. De Inwoners van Tyrol, hebben het recht ge hoord te worden op de Parijsche vredescon ferentie. Ten aanzien van de grensmoeilijk- heden zeide Bevln: „De pogingen om Euro pa te verdeelen in vele onafhankelijke staten brengen mU werkelijk tot wanhoop bij mijn pogingen om In Europa een redelijke econo mische ordening tot stand te brengen. Wij wisten zelfs niet of wellicht ook oostelijk Oostenrijk afgesneden zou worden. De situa tie Is op het oogenbllk zeer delicaat, en de gang van zaken maakt dat men zich af vraagt wat het uiteindelijke fait accompli zal zl)n. ..Ik geloof niet dat wij de Italianen hard behandeld hebben", zeide Bevln. en over Trlëst zeide hij: ..Indien een wederopstan ding van Duitschland en in het bijzonder Pruisen, voorkomen moet worden, voel tic mij aangetrokken door het denkbeeld het Europcesche handelsverkeer meer naar de Mlddellandsche Zee dan naar de Oostzee te richten. Indien Zuld-Dultschland cn Oosten rijk en de Staten die daar In de .nabijheid liggen er toe gebracht zouden kunnen worden zich te richten naar een haven det vcr- eenlgde Volken als Triëst, dan zie lk in de toekomst groote mogelijkheden voor een economische eenwording in dat gebied". Sprekende over de vele mllllocnen in Euro pa die In onzekerheid over de toekomst leven zei Bevln: „Er bestaat niet zooveel verschil tusschcn deze Euiopeeschc rassen, als er bestaat tusschcn Engelscbcn, Schotten, menschen uit Wales en Ieren. Deze methoden om rassen tegenover elkaar te stellen Is een der verschrikkingen die zich In de laatatQ twintig Jaren ontwikkeld hebben".

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1