Gas en Electriciteit Sport in het Kort 3 3i Kolenproductie Fruit komt op den bon Er is nog niet genoegt Kort en Bondig De Radio geeft vanavond; Tips en Tops Belangrijke vraagstukken voor Haarlem Eenige dagen geleden hebben wij mede gedeeld. dat reeds dit jaar begonnen zal worden met de centralisatie van de gasbe drijven in ons land. Men weet het: er ko men in de toekomst drie plaatsen waar het gas geproduceerd zal worden: de Hoog ovens in Velsen, de Staatsmijnen in Lim- burg en een nieuw te stichten bedrijf in het Oosten des lands, Bij informatie bleek ons, dat men in Haarlem nog niet weet hoe het met het Haarlemsche gasbedrijf zal gaan. Zal dit ook gas van de Hoogovens moeten betrek ken? Alleen is zeker, wat wij trouwens reeds in ons vorig bericht hebben gezegd, dat bij het uitvoeren van het eerste ge deelte van het centralisatieplan in Noord- Holland Haarlem niet betrokken is. Voor- loopig kan men dus in onze stad gas blij ven produceeren. Maar daarna? Amster dam staal voor hetzelfde probleem als Haarlem Niet onmogelijk is, dat al zou den de Hoogovens in de toekomst al het gas kunnen leveren, dat in dit deel van het land noodig is. men toch hier en daar eenige groote productiebedrijven in stand houdt om over een reserve te kunnen be schikken. In de oorlogsjaren is herhaalde lijk de noodzakelijkheid van zulke reser ves gebleken Ook de Haarlemsche gemeente-financiën zijn bij deze quaestie betrokken Als Haar lem gas van de Hoogovens moet betrek ken, komt vrijwel de geheele fabriek stil te liggen, terwijl er nog groote bedragen in geïnverteerd zijn. Bovendien komt daar bij dat Haarlem geen gas levert aan ver schillende omliggende gemeenten. Al ver dient Haarlem niet veel op deze leveran tie, toch is wel aan te nemen, dat de betrokken gemeenten bezwaar zullen ma ken aan Haarlem winst uit te keeren op gas, dat het niet 'elf fabriceert. De ge meenten zullen dan liever aan de bron koopen en de toevoerleiding van Haarlem willen ovememen. Met electriciteit is het vrijwel hetzelfde geval Het Haarlemsche bedrijf heeft het opwekken van electriciteit moeten stoo zetten, omdat in Den 1-Iaag beslist werd dat voorloopig stroom betrokken kon wor den van het P E.N. (Provinciaal Bedrijf) Deze toes'and duurt nu al een jaar De vraag komt naar voren of het Haarlem sche bedrijf weer zal worden ingeschakeld wat het opwekken van stroom betreft, want er bestaan ook plannen voor centra lisatie op het gebied der electriciteit. Het is niet in het financieel belang van Haar lem dat stroom van het P.E.N. wordt 'be trokken. Daarbij komt, dat zoc lang niet bekend is, welke plannen er ten opzichte van Haarlem bestaan de per soneelsbezetting zoo gehouden moet wor den, dat men als het ware weer eiken dag kan beginnen met de fabricage. Om dit te bereiken zet men het personeel zooveel mogelijk aan ander werk. Een der objecten is het in orde brengen van de centrale verwarming in verschillende schoolge bouwen. Maar zulke noodmaatregelen kun nen alleen voor een zeer beperkten tijd worden toegepast. De zeer kostbare op wekkingsmachines staan aan den Harmen- jansweg ongebruikt en moeten natuurlijk zorgvuldig onderhouden worden. Haarlem levert zooals men weet, ook electriciteit aan Heemstede en Bennebroek. Gedenksteen onthuld te Heemstede Voor gevallen verzetsman Paspoort en Visum Bevin is er tegen De Engelsche minister van Buitenland- sche Zaken, Ernest Bevin, heeft zich met de hem eigen kracht tegen paspoort en visum uitgesproken Hij noemt ze ondin gen. Hij stelt zich ten doel. ze af te schaf fen. leder redelijk-denkend mensch zal het met hem eens zijn. Ouderen zullen zich erbij herinneren dat vóór 1914 overal zon der paspoorten gereisd werd De eerste wereldoorlog luidde hun almacht in en daarna zijn wij er niet meer van verlost geraakt ,.In een verstandige wereldzegt het dagblad News Chronicle, Bevin bijval lend, ,,zou er niet meer noodzaak bestaan voor paperasserie. als men van het eene land naar h«t nn-tve reist, dan op de reis van Londen naar Manchesier. Dit ingewik kelde en tijdroovende stelsel is ontstaan in een tijd van wantrouwen Maar als de we reld terugkeert tot de begrippen van vre destijd en het gevoel van veiligheid toe neemt, zouden wij het zonder al die be lemmeringen moeten stellen." Wij stemmen ontroerd met dit alles in. Maar wanneer zullen de paspoorten afge schaft worden' Strijd om deviezen bevor dert de kansen niet Het internationale vertrouwen lijkt ook nog niet groot. En als wij aan den vredestijd 19181939 denken doemt een heel verschiet van paspoort- bureaux en paspoort-controleurs voor het *v>g der herinnering op Met een krachtig „Hup Bevin!"' spreken wij evenwel den Wensch int. dat de minister erin slagen zal niet alleen de pasooorten. maar ook de douanes af te schaffen Waarom niet? Die zijn nog hinderlijker. Een verstandiger wereld dan de huidige is trouwens gemak kelijker denkbaar Zij is er meermalen geweest. EXAMENS. Handenarbeid. Te Haarlem zijn geslaagd de heeren: L. de Jong, Hilversum, G. Braaksma. Amsterdam, W. J. v. Ederen, Zaandam, H. Hoekstra, Haarlem, M. T, v. d Horst, Amsterdam, J. Leewerlk, Koog a. d. Zaan. H. J. G. Meyer, Amsterdam, H J. Ouwcrsloot, Amsterdam, K. Popst, Amsterdam, mej. G. Wals, Aalsmeer, T. Schalkwijk, Amsterdam, B. v. d, Sluys, Amsterdam. B, Stouthamer, Overveen, J". Wei da. Amsterdam. Hoofdakte Voor het volledig examen zijn te Haarlem geslaagd: H. Nienhuis. Amsterdam T. J. Nooy, Wormer, J P. Glgengack, Bovenkerk, A H, v. Dijk. Amsterdam Voor gedeelte B: G. J Couweleew, Amster dam; H. J Dlederick, Beverwijk, B. L. Din ges, Duivendrecht. AGENDA VRIJDAG 2<; JULI. Hrmbrnndt: De Man van Marokko; Palace: Het mysterie van Priory Castle: Luxor: A star Is born; deze drie: 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15: Pruns llals: Storm over Bengalen, 14 00, 16.30, 19.00 en 21.15 uur; City, Or. Markt: Havenkwartier 14.15, 16.30, 19^00 en 21.15 uur ZATERDAG 27 JULI. Stadsschouwburg: Achter wallen en poor- Jen. gala-voorst.. 20 uur Bioscopen: als Vrijdag. IIIF.R VIED M A KI M S VAUMONT. Burgemeester jhr. J. I*. W. van Doorn verricht (le onthulling. Rechts dc heer In een korte, Intieme plechtigheid is Donderdagmiddag aan den gevel van een huis in de Jacob van Campenstraat te Heemstede een gedenksteen onthuld ter nagedachtenis van den heer Marinus Vau- mont, die daar, gelijk dc inscriptie op den steen ook mededeelt, op 25 Juli 1944 gevallen is bij een overval ter bevrijding van gevangen landgenooten. Een Duitsch- gezinde Nederlandsche politieman 6choot hem neer. De heer J. Paternostre sprak namens de vrienden van den heer Vaumont uit de verzetsbeweging te Heemstede, die den gedenksteen door den beeldhouwer Mari Andriessen hebben laten vervaardigen en op de historische plaats hebben laten aan brengen. Na gewezen te hebben op de be- teekenis van het offer van den heer Vau mont. droeg de heer Paternostre den ge denksteen aan de gemeente Heemstede over. Burgemeester jhr. J. P. W. van Doorn verrichtte hierop de plechtige ont hulling. „Moge dit monument tot in lengte van dagen aan voorbijgangers, in het bij zonder aan de jeugd van Heemstede, aan leiding geven zich te bezinnen op het geen op deze plaats is geschied", aldus de burgemeester. Nadat nog de heeren F Minnema, E. J. Booy en F. Armand van Nieveen als vrienden en medestrijders van den gevallene het woord hadden ge voerd. van wie de heer Booy zich in het bijzonder richtte tot de weduwe en de kinderen van den heer Vaumont. wer den er bloemstukken en kransen bij het monument gelegd De heer Paternostre dankte de aanwezigen voor hun opkomst. DE REPATR!BERING De „Johan van Oldenbarncvelt" ls met 1980 repatrieerenden uit Batavia naar Nederland vertrokken. JWcJsjc gcdoo.l bij ongeluk te Halfweg Gistermiddag omstreeks vier uur is op de smalle verkeersbrug, welke de ver binding vormt tusschen Halfweg en Zwa nenburg, een ernstig ongeluk gebeurd. Dc 15-jarige J. v. H., die uit de richting Half weg de brug opfietste, kwam met zijn voorwiel in aanraking met een andere fiets. Hij en het 7-jarig dochtertje van den radiohandelaar N. uit Zwanenburg, dat achter op de fiets zat, vielen en geraak ten onder een juist passeerende graan- auto. Het meisje werd vrijwel op slag ge dood. De jongen liep een beenfractuur op. Den bestuurder van de auto treft geen schuld. opnieuw gestegen Voor de eerste maal hebben de Lim- burgsche mijnen niet voor één dag, maar voor de geheele week een record presta tie geleverd. De gemiddelde productie per achturigen werkdag klom tot boven de dertigduizend ton. De prestatie per ondergrondschen dienst steeg van 1562 tot 1585 kilogram. Utrecht—Hilversum weldra weer electriscli Met ingang van 5 Augustus zal het baanvak- UtrechtHilversum weer elee- frisch bereden worden. De rijtijd op dit traject zal van 28 minuten tot 19 minu ten worden teruggebracht en het aantal ireinen zal van 16 tot 25 in beide rich tingen worden uitgebreid. Dit bcteekent •evens een verbetering van de verbinding 'usschen Amsterdam en Utrecht. In de tweede helft van Augustus zullen voor appelen, peren en pruimen maximum prijzen gelden, welke hooger zullen zijn dan het vorige jaar. Tevens zal dan een distributieregeling voor fruit/worden in gevoerd. Aanvankelijk is dezen zomer de handel in fruit vrijgelaten, ook, omdat zacht fruit (aardbeien, kersen enz.) al heel wei nig geschikt is voor een regelmatige dis tributie. Het vrijlaten van dezen handel heeft evenwel geleid tot de vorming van zulke hooge prijzen, dat de gemiddelde consument zich het koopen van fruit niet of slechts sporadisch kan veroorloven. Om aan dezen ongewenschten toestand een einde te maken is de regeering er toe over moeten gaan, regelend op te treden. De prijzen voor den consument zijn nog niet vastgesteld. Handelsovereenkomst met Italië Te Rome is een financieele en handels overeenkomst tusschen Nederland en Ita lië geparafeerd, waarbij de waarde der uit te wisselen goederen op 4milliard lire is vastgesteld. Italië zal Nederland bodem- produeten, vruchten en groenten, evenals grondstoffen, textielproducten, kleeding en typisch Italiaansche producten leveren. In ruil daarvoor zal het pootaardappelen, radio- en electro-teehnische artikelen, che mische producten en fokvee ontvangen. De overeenkomst zal een jaar geldig zijn. Inbrekers met handgranaten! In Baarle-Nassau schijnt den laatsten tijd een georganiseerde groep inbrekers te opereeren. Uit een horlogewinkel werden reeds vijftig uurwerken, welke door klan ten ter reparatie waren gegeven, wegge haald. Dezer dagen hadden de inbrekers in een anderen winkel allerlei goederen klaargezet om mee te nemen, toen zij door de komst van de winkelierster gestoord werden en het hazenpad kozen. Op de toonbank lieten zij een Duitsche handgra naat achter welke blijkbaar bij ontdekking "ls afweermiddel had moeten dienen Muziekconcours te Spaarndam Morgen, Zaterdag, zal het muziekconcours Spaarndam worden begonen. De feestvie rende vereeniging ..Kunstkring" geeft een concert van 8 tot 10 uur, onder leiding van Heter Wit. vooraf gegaan door een marsch door het dorp. De burgemeester, de heer M. Reinalda, zal dit concert bijwonen. Zondag 28 Juli wordt om 12.30 uur met het concours begonnen op het terrein in het Ford Zuid. Mai/ena fabrikaat Duryea. Vraag daarom I Uw leverancier steeds weer, opdat hij U I niet vergeet Weinig uitvallers in Nijmegen Een hevig nachtelijk onweer, dat tot in den morgen voortduurde, maakte den derden dag van de Vlerdaaagsche weinig belovend. Toch trokken om half zes de eerste ,,55-ers" er op uit en toen het weer tegen zevenen opklaar de waren reeds weer de meeste wandelaars de poort uit. Om halfacht was iedereen op route. Er verschenen 67 deelnemers niet op het appel, zoodat de tocht door de Betuwe door totaal 3836 wandelaars werd onderno men. Alle buitenlanders waren weer van de partij. Onder de 67 achterblijvers waren er 45 van de 55 km. wandelaars, 6 50-ers, 15 40-ers en 1 30-er. Van de 800 dames bleven slechts zes weg. De meeste militaire groepen en politiegroepen, trokken volledig uit. De Nederlandsche marine en de Nederlandsche luchtstrijdkrachten telden elk een uitvaller. De stemming in Nijmegen is opperbest. Nijmegen is weer vierdaagsche stad. Muziek corpsen Irekken door de stad; er zijn con certen in de Vereeniging, openbare dansge legenheden enz. Als vriendelijke attentie zal Vrijdag op de tocht naar Grave, Gennep cn Cuyk langs de Nebo worden gemarcheerd, waar honderden militairen worden verpleegd. TURN WEDSTRIJD NEDERLAND—LUXEM BURG. De Nederlandsche ploeg voor den kunstturnwedstrijd tegen Luxemburg, welke op 4 Augustus a.s. op de Groote Markt zal worden gehouden, bestaat in volgorde van werken, dus met den besten turner als laat ste. uit F. Schonk (Delft), P. Dolstra (Hui- zum), Lod. Groeneveld (A'dam), W. J. Ver- hoeckx (R'dam), J. de Graaf (Zaandam), G. J. C. Linden (Hengelo), M. J. Vos (A'dam) en den Nedei landschen kampioen G. J. Wlet- haar, lid van de G. V. Heemstede. Reserve is J. Munten van BATO (Haarlem) NEDERLANDSCHE ATHLETEN NAAR PRAAG. Aan de door de Amerikanen ge organiseerde Internationale athletiekwed- slrijden te Praag werd behalve door De Ruy- ter en Slijkhuis, tevens deelgenomen door Lamoree en Brasser. Lamoree werd derde op het nummer polsstokhoogspringen met een sprong van 3.80 M. De Tsjechen Böhm en Kracjar werden eerste en tweede met resp. 4,16 M. en 3.93 M. Ook Brasser nam op het discuswerpen de derde plaats in. Hij wierp 42.86 M., waarmede hij dus onder zijn Zater dag op de A.A.A. kampioenschappen te Lon den geleverde prestatie bleef.. De Italiaan Consolini werd eerste met een afstand van 52.77 M„ gevolgd door den Tsjech Knotek met 45.04 M. De Ruyter won de 880 yards in den tijd van 1 min. 56.2 sec. voor den Amerikaan Fulton in 1 min. 56.4 sec. Slijkhuis vestigde een nieuw Nederlandsch .record op dc 3000 meter, waarop hij thans een tijd noteerde van 8 min. 27 sec. Hij verbeterde hiermede zijn op 14 Juli te Amsterdam gevestigde record met 1 4 sec. AMERIKA ANSCHE MARINE DEMON STREERT HONKBAL. Op het terrein van ..Neptunus" te Rotterdam wordt Zaterdag- ddag om vier uur, op initiatief van het gemeentebestuur van Rotterdam een honk balwedstrijd gespeeld tusschen twee Ameri- kaansehe negentallen, gevormd uit de be manningen van de in de haven liggende Amerikaansche oorlogsbodems. TOUR de FRANCE. De Nederlandsche renners Albert van Schenkel en Lambrichts namen in het klassement van de derde etap- esp. de 25ste en 26ste plaats in. Van Schenkel noteerde een tijd van 10 uur 55 min. 45 sec., Lambrichts 10 uur 59 min. 5 sec. De derde etappe werd gereden van Briancon Aix-les-Bains, een afstand van onge- 263 km. De beide Nederlanders zijn nu In het algemeen klassement omhooggekomen. Van Schendel werd met een totaaltijd van ur 45 min. 33 sec. als no 26 geklasseerd, terwijl Lambrichts thans de 33ste plaats be- met een tijd van 27 uur 15 min. 58 sec. ndaag is het voor de renners een rustdag. Zaterdag wordt de tocht voortgezet naar Dijon. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 (uitsl. Gem. raads- verk.) 20.50, 21.30, 22.00, 22.30, 23.00, 23 15 Nieuws. 18.00 Muziek vóór en 19.30 na den altijd. 20 40 Klaas v. Beeck. HILVERSUM II. 415.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 20.00 (Uitsl. Gem.raadsverk.) 21.15, 23.00 23.15 Nieuws. 20.05 Ned. Kamerkoor. in De bril van Sultan Sar VJ 12. Hoewel ge onbekenden voor me zijt, kan ik nuuwclijks mijn geluk pei len, dat mij U deed ontmoeten", zei Haclsji Joessoef, terwijl hij honingzoet lachte, „Sla mij toe, dat ik U dit verblijf met de bij be hoor en de tuinen en gale rijen toon." En de Hadsji liet Tips en Tops voorgaan in den paleistuin. Intus- schen praatte hij in zichzelf. „Iemand, die gesprekken voert met zichzelf, deugt niet", zei Tops, terwijl hij beleefd glimlachte tegen den Oosterling, die in het Perzisch bleef mompelen„Deze gedrochten moeten uit den weg", grom de Haclsji Joessoef. „Ik heb dit paleis niet laten leeghalen om het met onzin nige beren te bevolken. Ik ben de groot vizier des Sultans", zei Joessoef in het Engelsch tegen zijn gasten. „Het was zijne doorluchtigheid helaas niet mo gelijk U te ontvangen." BINNENLAND De luchthaven Schiphol is weer toe gankelijk voor bezoe- kers. De onderzeeërs O 21 en de „Zwaardvisch" liggen op 't oogenbhk in Amsterdam aan de kade van Van Es en Van Om meren en zijn tot en met Maandag van 2 lot 5 uur voor het publiek te bezichtigen. Vierhonderd Ne derlandsche militairen zijn met' de ..Ko'.a Ba- roe" uit Southampton naar Ned. Indië ver trokken. Tegen dtie Jonge boeren uit Maartensdijk en Groenekan, die via de N.S.B. bij de land wacht waren gekomen en in 1944 twee jonge mannen hadden doodge schoten, ls de doodstraf geëlscht. Een Egyptische mis sie heeft een bezoek ge bracht aan Enschedé om met de Twentsche tex tielfabrikanten bespre kingen te voeren over den afzet van Egypti sche katoen. Dc doodstraf is ge- elscht tegen drie ex-N. S. B.'ers, die voor het Bijzonder Gerechtshof in Amsterdam terecht stonden, omdat zij daad werkelijk tegen de ge allieerden hadden ge streden. Maandag opent de K. I., M. een nieuwe luchtlijn tusschen Am sterdam en Glasgow. De sit-downstaking bij Wilton-Fijenoord is geëindigd. Voor het eerst In haar 30-jarig bestaan heeft de veiling te Ber gen op Zoom een omzet van 2 millloen gulden bereikt. BUITENLAND I)e UNRRA zal dit Jaar definitief ophouden te bestaan, heeft La- guardin, directeur-gene raal der UNRRA, op een persconferentie te Rome verklaard. Henrietta Leslie, de bekende Engelsche schrijfster, is op 62-Ja- rigen leef'ijd In Zwit serland overleden. Haarlem cn Omgeving De Haarlemmer R. K. Bowles slaagde aan de Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam voor het doctoraal examen Spaansche taal en letterkunde. BU goed weer zal heden Vrijdagavond, de Hi'lecomsche Harmonie kapel een concert geven in den Hof te Hillegom. Het lioofclstcmbu- reau voor de verkiezing van de leden van den Raad der gemeente Haarlem zal op Maandag 29 Juli des voormiddags 10 uur, ten rnndhuize een openbare1 zitting hou den. ter vaststelling van den' uitslag der verkie zing. Het. bestuur van de Protestantsche Unie te Haarlem is nader aange vuld en samengesteld als volgt: dr. W. J. Talsma, Overveen. voorzitter, J. W. A. Misset. Klever laan 121, secretaris, mr. A. W. M. Nlemeyer, J. Bnartse, H. A. Vromans, A. C. v. d. Walle, G. Voet, Bloemefidaal. In het Prans Hals museum te Haarlem wordt Zaterdag 3 Aug, door den wethouder van Openbare Werken den heer Angenent, een ten toonstelling geopend van projecten die ln de oor logsjaren door Openbare Weiken zijn vervaar digd en van teekenln- gen met maquette van het plan Zandvoort-Bad, aangevuld met eenige teekeningen van onuit gevoerde' bouwwerken van Ir, O. Frledhoff. Do tentoonstelling is voorts geopend van «'tot en met 11 Augustus. W. Dyscrlnck te Aerdenhout, oud onder voorzitter van het Ned. Roodc Kruis en oud- bestuurslid van ver schillende vereenigingen te Haarlem, viert 4 Aug. zijn 70sten verjaardag. In Velscn-.Noord wordt van 18 tot 25 Aug. het 40-jarig bestaan van de St. Joz.efsparochie feestelijk gevierd. Dc kinderspeeltuin aan de Leldschevaart nabij de Kathedraal is opgeknapt en zal Zater dagmiddag officieel in gebruik worden geno men. De naam van den tuin ls „Marln-gaarde". I»e statuten van de afd. Haarlem en omstre ken van dc Evangelische Maatschappij zijn goed gekeurd.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2