Haarlems Dagblad „Doodstraf voor alle beklaagden" De Haarlemsche Raad Britsch aanklager te Neurenberg eischt: „Waarin verschillen zij van gewone moordenaars?" Atoomkracht-controle ^uqumüu joiu uuu ai Jjj »#V U/V «Ic Jaar_-aiur No. 18300 Bureaux: Groote Houlstr. 93 en Socndaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154. iTelef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 DIrectcur-IIoofclrcdactcur: Robert Peereboom Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— Postgiro 273107. Redactie 10G00. Dir.-Hoofdred. 15054 GROOTE veranderingen, na het resultaat der Statenverkiezingen, heeft die der gemeenteraden niet gebracht. Dat wil zeg gen: de stemmen-percentages der zes grootste politieke partijen in den lande hebben maar geringe wijziging ondergaan. Voor cijferaars mogen die belangwekkend zijn, maar van eenige verschuiving waar aan men bepaalde conclusies zou kunnen verbinden is. vergeleken met de samen stelling der Staten, geen sprake. Dat is ook in Haarlem niet het geval. Wel treedt een belangrijke verandering aan den dag als men de samenstelling van den nieuwen gemeenteraad vergelijkt met die van den in 1939 gekozen Raad. Eén partij is onveranderd. De Katholieke Volks paTtij heeft weer twaalf zetels veroverd, evenals zeven jaar geleden, toen zij Ka tholieke Staatspartij heette. Bij de apdere groote partij van dezen tijd. de grootste in den Raad, doet zich verschil voor, om dat de S D.A.P. in 1939 dertien zetels kreeg en de Vrijz. Dem. Bond vijf, totaal acht tien, waarna de Partij van den Arbeid er nu vijftien behaald heeft. Dat is dus drie minder. Vergeleken bij 1939 wonnen de A.-R. en de Partij van de Vrijheid elk een zetel en kwamen daarmee van 2 op 3 en van 1 op 2, de C. H. verloren er daarentegen twee en daalden van 3 op 1. Het totaal van deze drie fracties, dat zeven jaar geleden zes zetels bedroeg, is met dat al hetzelfde gebleven. De grootste verandering is die in de communistische groep, die van twee tot zes zetels is toegenomen. Een zetel van de groep Vrije Kiezers is vervallen en daar mee is de Raad nu beperkt tot zes par tijen. De nieuwe samenstelling zal voor som migen aanleiding geven tot het houden van bespiegelingen over de kansen bij de ko mende verkiezing van wethouders In den Raad van 39 leden hebben de Partij van den Arbeid en de Katholieke Volkspartij samen een groote meerderheid, namelijk van 27 zetels, dus 69 hetgeen nog meer Is dan in de Tweede Kamer, waarin de regeeringsmeerderheid van deze twee grootste partijen in den lande 61 be draagt. Het ligt dus voor de hand, gezien ook het feit dat een Roomsch-roode re geering aan het bewind gekomen is, te veronderstellen dat zij in den Haarlem- schen Raad eveneens samen zullen gaan en de vier wethouderszetels verdeelen. De onverwachte loop van zaken met de ver kiezing van Gedeputeerde Staten van Noordholland toont evenwel aan. dat zich ook andere mogelijkheden kunnen voor doen en dat de samenwerking der beide partijen niet zoover gaat, dat die in alle openbare colleges wordt doorgevoerd. In den nieuwgekozen Haarlemschen Raad is een andere meerderheid mogelijk dan die van de Partij van den Arbeid en de Katholieke Volkspartij, namelijk een van de eerstgenoemde partij met de commu nisten, die gezamenlijk éénentwintig zetels bezetten. Wij hebben op het moment gee- perlei aanduiding, dat kans op een derge lijk samengaan in den Haarlemschen Raad zou bestaan maar noemen de mogelijk heid. omdat die uit de cijfers blijkt en omdat de verkiezing van Gedeputeerde Staten al hebben daar dan blijkbaar bij zondere factoren gegolden bewezen heeft dat zij in het algemeen niet uitge sloten is. Het is niet de taak van den gemeente raad. landspolitiek te bedrijven. Wij hopen dat wethouders gekozen zullen worden, die door persoonlijke bekwaamheid en ge schiktheid voor hun gemeentelijke taak het best berekend zijn De opkomst der kiezers is bij de ge meenteraadsverkiezingen veel slechter ge weest dan bij de vorige, ondanks den veol- bestreden en nog immer bestaanden stem plicht. Heel sterk is dat wel tot uiting ge komen in de hoofdstad, waar maar onge veer 70 der kiezers is opgekomen. In Haarlem was de absentie veel minder be langrijk, maar toch toonde zij ook hier een belangrijke toeneming.. Van de bijna 93.000 kiezers en kiezeressen kwamen er ditmaal iels minder dan 80.000 op; de af wezigen vormden 14 5 van het kiezers corps. Ook het aantal stemmen van on waarde. dat bij de Kamerverkiezingen 2531 bedroeg en bij de Statenverkiezingen tot 2339 was teruggeloopen, toonde nu een aanzienlijke stijging. namelijk tot 2820. Men moet daaruit wel afleiden dat velen blanco gestemd hebben. Waarom men dit doet. na bij de vorige verkiezingen wel zi.in stem te hebben bepaald, is niet duidelijk. Van veel invloed op den uitslag kan het overigens niet zijn; het percentage der «temmen van onwaarde is niet hoog. Vergeleken bij de Statenverkiezingen behaalden de Partij van den Arbeid (van 35.6 op 36.24) en de Katholieke Volkspartij (van 28.5 op 29.6) kleine procentueels stij gingen in hun resultaat. Het percentage van de A -R daalde iets (van 7.9 tot 7.46), dat van de Partij van de Vrijheid ook (van 6 tot 5 78) en dat van de Communisten eveneens (van 16.5 tot 16.1). Het C.-H. per centage bleef onveranderd. R. P. I.con Degrelle, die in December 1944 bij verstek ter dood werd veroordeeld, zal, i ln Madrid verwacht wordt, spoedig aan 1 gle worden uitgeleverd. „Moord houdt niet op moord te zijn wanneer hij millioen-voudig gepleegd wordt." Van de eerste dagen af hadden de bedoelingen van Hitier voor alle be schuldigden duidelijk moeten zijn en de voorwendsels van onwetendheid, die door allen behalve Goering werden geuit, konden volgens Shawcross niet anders dan belachelijk worden ge noemd. Tegen geen der aanvallen van Hitier hebben beschuldigden bezwaar gemaakt totdat de Sovjet-Unie over vallen werd, zoo stelde Shawcross vast. Maar daar gold het dan ook een aan val, die riskant was en het was daar om, dat militairen bedenkingen had den, die hen nochtans niet weerhielden van deelneming. Tijdens de pauze heeft Goering tot zün verdediger f?ezegd, dat Jacksons rede volgens hem had bewezen, dat de bewijsvoering overbodig geweest was. Goering was zeer verontwaardigd, toon hij zich van meineed hoorde betichten. Hij sprong op, rukte bril en kontelefoon van het hoofd en weigerde verder te luisteren. Fritzsche zeide, dat de rede van Jackson niet was dan „fanfare". Een geheclc das; was noodig voor het requisitoir van den Britschen aankla ger te Neurenberg sir Hartley Shaw cross, die na rechter Jackson aan het woord kwam. In een indrukwekkend betoog ontzenuwde hij de theorieën der verdediging over de veronderstelde on wettigheid van liet proces en hij lever de een meesterlijke repliek op de bewe ringen van prof. Jahrreis, den verdedi ger van Jodl. die de erimincele verant woordelijkheid van naties had ontkend op grond van het souvereinHeitsbcgin- sel. Voor de aanklager tot het bespreken der individueele misdaden overging, stelde hij voorop dat deze misdaden de hoogste straf voor allen wettigen. Fun damenteel voor het proces echter, aldus Shawcross, is en blijft de misdaad tegen den vrede, al kan de berechting daar van niets aan de straf toevoegen. Na gewezen te hebben op het feit, dat alle aanvallen zonder oorlogsverklaring plaats hadden vroeg Shawcross: „Waar in verschillen zij van gewone moorde naars, die in den nacht binnendringen om te moorden en te rooven?" Hij ontzenuwde het argument dat in dividuen hier internationaal aanspra kelijk konden worden gesteld voor staatshandelingen met de opmerking dat oorlogsmisdaden steeds individuen onder het bereik van het internationale recht gebracht hebben. „Zullen we van dit beginsel nu af stappen, omdat we hier staan tegenover de zwaarste misdaden van alle tegen den vrede en tegen de menschheid. Het recht is een levend groeiend iets. Op geen ander gebied is het noodzakelijker te bevestigen, dat rechten en plichten van staten rechten en plichten van menschen zijn en dat zij niemand bin den, tenzij individuen". Georganiseerde moord Shawcross behandelde vervolgens de legale positie van oorlogsmisdaden. Moord houdt niet op moord te zijn, wan neer hij millioenvoudig gepleegd wordt, zoo zeide hij. Hij gaf toe, dat aan beide zijden in den oorlog gruwelen gepleegd zijn, maar incidentcele ongeorganiseer de individueele misdaden waren iets geheel anders dan op groote schaal oorbereide en systematisch uitgevoer de acties. Dat deze laatste gepleegd tvaren, was, aldus Shawcross, door nie mand betwist. Vervolgens beschuldigde Shawcross Goering en Milch van meineedige ver klaringen omtrent hun onwetendheid van moord op gevluchte RA" officieren uit Sagan. 1-Iij achtte bewezen, dat Kei tel aan Christiansen vrijheid heeft gegeven stakende spoorwegmannen in Nederland neer te schieten. Als er nog eenige twijfel aan hun schuld mocht bestaan, dan was die opgeheven door hetgeen bewezen is over gruwelen tegen partisanen, meende Shawcross. „Opportunisten" Evenals Jackson had gedaan stelde Shawcross voorop, dat deze beschuldig den voor misdaden van dit formaat had den kunnen worden veroordeeld zon der proces van dezen aard en dat zii nauwelijks reden tot klagen zouden heb ben gehad, wanneer zij zelfde behan deling hadden ondergaan als millioe- nen van hun slachtoffers. „Als misda- iigers die orders uitvoerden reeds tot de hoogste straf veroordeeld werden, zijn dezen dan minder schuldig?" zoo vroeg hij het gerecht. Op eon «looi van liet Zand voortselic strand is hot boven con bepaalden joujr- dlgcn leeftijd verboden, zich in badpak te vertoonen. Onze fotograaf logde liet arop et al treders tloor de bereden gerechtigheid tot de orde wordt geroepen. Doodstraf voor oorlogscorrespondent Het Bijzonder Gerechtshof tc Amster dam heeft heden den oorlogscorrespondent van het vroegere dagblad „De Telegraaf'. Y A, S. tot P., tegen wien op 5 Juli 10 jaar was geëischt. tot de doodstraf ver oordeeld, met recht op cassatie. In het vonnis wordt de straf als volgt gemotiveerd: Door herhaalde, soms bijna dagelijks in De Telegraaf verschijnende artikelen van de hand van verdachte, in houdende in propagandistischen stijl ge stelde verslagen van het leven aan het Oostfront, heeft hij zeer veel schade aan gericht. doordat mede door zijn werk po litiek gemakkelijk te beïnvloeden Neder- landsche jongens zich hebben laten ver leiden tot dienstneming in Duitschen krijgs dienst. Bovendien heeft hij er met zijn artikelen toe medegewerkt het moreel van de tegen onze bondgenooten strijdende soldaten aan het Oostfront hoog te houden. Dit alles is des te verwerpelijker, aange zien de verdachte stamt uit een moreel hoogstaand milieu en behoort tot een der oudste families van ons land. Hei woord is aan. Sheridan: De zekerste weg om niet te falen is, vastbesloten te zijn tot welslagen. Rusland's afwijzing „een natuurlijke ontwikkeling Zooals bekend heeft de Russische Afge vaardigde Gromyko aan de Commissie van de Atoom-Energie van de UNO mede gedeeld, dat de Amerikaansche voorstel len voor de instelling van een internatio nale instantie voor controle op de Atoom- Energie op geen enkele wijze door do Sovjet-Unie kan worden aanvaard. Niet hopeloos. Een woordvoerder van de Vereenigde Staten heeft een uiteenzetting gegeven van de houding van de Amerik; insche delegatie in de Commissie voor de Atoom- Energie aangaande Gromykos verklaring. De Amerikaansche delegatie had gevoeld, dat zulk een verklaring van Gromyko te verwachten was. en dat daardoor 'alleen de vroeger door hom afgelegde verklarin gen werden aangevuld. I)e Russische verklaring werd beschre ven als een natuurlijke en normale ont wikkeling zooals die b(j alle onderhande lingen plaats vindt en Amerika is voor nemens voort te gaan teneinde de ver schillen van opvatting met elkaar to verzoenen. De Amerikaansche delegatie is niet van gevoelen dal de situatie hope loos is. zeide h(j met nadruk. Zij ziet dit probleem als de kwestie hoe men de con trole op de atoom-energie binnen het kader van de Vereenigde Volkeren kan brengen. I)c woordvoerder zeide. dat de eene kan beweren dat de Amerikaansche voorstellen er toe leiden om de UNO te verzwakken, terwijl een ander het tegen gestelde kan beweren. Ten aanzien van de kwestie van de souvereiniteit, welke door Gromyko in het geding werd gebracht, is de Ameri kaansche opvatting dat iedere natie iets van souvereiniteit moet opofferen om de UNO tot een succes te maken Op zijn persconferentie werd President Truman om commentaar gevraagd omtrent de ver werping van het Amerikaansche plan voor de controle op de Atoom-energie door den Russi^chen afgevaardigde Gromvko. De President wilde geen commentaar geven, doch zeide, dat hij nog steeds achter het Amerikaansche plan stond Portefeuille va ii Ma irine Stakingsgolf over Italië Radio Rome maakt melding van een sla kingsgolf welke over geheel Italië gaa ln Barletta, Foggia en de provincie Ta rente zijn arbeiders in staking gegaan. De staking van kellners te Florence heeft zich tot heel Italië uitgebreid. Om een staking van drukkers te voorkomen, be legt het ministerie van arbeid een rond' tafel-conferentie. De politie te Como staakt, deeLs uit protest tegen de slechte kleedingpositie. deels omdat zij een ver vanging van hoogere politieambtenaren door leiders van de verzetsbeweging eischt. Mild vonnis voor Flandin Pierre Etienne Flandin. de voormalige minister van buitenlandsche zaken in dc regeering van Vichy, is gisteravond door het Fransche Hooggerechtshof te Parijs tot vijf jaar „nationale onwaardigheid" (verlies van burgerrechten) veroordeeld Bij het voorlezen van het vonnis voegde het hof hieraan toe. dat het van meening was, dat Flandins daden als minister van buitenlandsche zaken in de regeering van Vichy geen collaboratie beteekenden. Geen overlevenden op aloomboni-vloot Vice-admiraal Blandy, bevelhebber der strijdkrachten voor de atoombomproeven. heeft op een persconferentie medegedeeld, dat geen levend menschelijk wezen aan boord van de oorlogsschepen, die bij de eerste onderzeesche atoombomproef scha de hebben geleden, de proef zou hebben overleefd. Een Gerhard Hauptmann-museum zal in 't Russische gedeelte van Duitschland worden opgericht, ter nagedachtenis van den Duit schen dichter. Naar wij van onzen Haagschcn corres pondent vernemen zal een dezer dagen voor de portefeuille van Marine een auto riteit uit Marine-kringen ui'genoodigd worden, die geen deel uitmaakt van een, der politieke partijen. „Camera Obscura" Tentoonstelling bij LcffclnAi'. De culturcele ondergrond van de feestelijke Zevenecuwen-herdenking te Haarlem wordt steviger naarmate de datum van viering nadert. Heden is bij den kunsthandel Leffelaar aan de Groote Markt een tentoonstelling ge opend met betrekking tot Hildebrands „Camera Obscura". Het initiatief tot deze tentoonstelling werd genomen door den heer Leffelaar zelf, die er, met de volledige medewerking van de Erven F'. Bohn, in geslaagd is een waardevolle mi belangwekkende collectie van uit gaven, illustraties en geschriften van, voor en over de goede oude „Camera" bijeen te brengen. In een indrukwekkende rij geschaard liggen dc 4(i drukken van het beroemde boek te kijk, groote en kleine uit gaven, dikke en dunne, „volks" en „luxe", school en huis. Een bijbeldruk en een ontilbare foliant. Vertalingen in het Fransch, Duitsch, Italiaanscn (als sensatie romannetje!) en Esperanto. De tcokeningen van Bombled (1857), de fiine schetsen van F. Carl Sierig en de luchtige ponnekrassen van Jo Spier zijn in druk of in origineel te bewonde ren. Brieven van Beets in vergulde inkt kan men lezen, alsmede schriftelijke getuigenissen van bekende Nederland- sche persoonlijkheden, onder wie Ko ningin Emma, Jozef Israels. Mesdag, Willem Maris, Kloos. Verwey, Robbers en Heyermans. die allen hun meening vertellen over Hildebrands onsterfelijke creatie. In de benedenzaal zijn geëxposeerd de ontwerpen van Herman Moerkerk voor de galerij van Camera-figuren, waarin straks de Anegang zal worden omgetooverd, alsmede de teekeningen van dezen kunstenaar voor den grooten Camera-optocht, die in 1939 zou zijn gehouden maar toen geen doorgang kon vinden. Deelen van dezen optocht zul len toch in de komende feestweek door Haarlems straten trekken. Vanmiddag zou de tentoonstelling door dr. P. H. Schroder officieel wor den geopend en daarmee is het zeven eeuwen-feest weer een attractie op cultureel gebied rijker geworden.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1