Sport in het Kort Panorama der Wereld D Schutte op dreef in Amsterdam Tijdens de Donderdagavond gehouden wie lerwedstrijden in het Olympisch Stadion was Gerrit Schulte in den koppelwedstrijd over 60 K M. in zijn ouden vorm. Toen de helft verreden was, lag het peloton nog bij elkaar. Schulte trok er onverwacht tusschen uit met Remkes. hetgeen Peters te laat op merkte. Het gevolg was, dat SchulteBoeyen en Remkes—Verschuren een voorsprong be haalden en dien vergrootten tot een ronde. Met een verschil van een kwart wiel ging Schulte eerder dan Remkes door de eind streep. Derde werd het koppel Peters—Pelle- xiaars; vierde KropmanVooren; vijfde Mid delkampFranken Verder won Schulte een hlnssementswedstrijd over 10 K.M. Remkes slaAgde er In de sprintmatch van drie ritten legen Kropman te winnen en Duijns won .een wedstrijd voor amateurs over onbeken den afstand, gevolgd door Van Gelder en Slop. Noordhollnnd met Peters, Dakeman, Lust en Evers won onbedreigd, de ploegach tervolging van Zuidholland. Noord-Brabant en Limburg. Luxemburgsche turners in Haarlem De Luxemburgsche turners en officials voor den gymnastiek wedstrijd tegen Nederland op n.s. Zondag zullen Vrijdagavond officieel op het Stadhuis worden ontvangen. Zaterdag avond zal het veteranenkorps K.N.G.V. de gasten begroeten. Vier van de acht Luxemburgsche turners maakten deel uit van de ploeg voor den vo- Ti'gen wedstrijd (in 1939) De Nederlandsche ploeg Is op één uitzondering na geheel ver nieuwd. In K«geler en Rommersa bezitten de Luxemburgers buitengewoon goede turners. Overigens loopen hun krachten vrij sterjf uiteen. In tegenstelling met de Nederlanders. Op grootc borden worden de behaalde cij- fers telken- bekend gemaakt, zoodat de stand .rik oogenbllk is te volgen. Harmonie-Cres cendo verleent aan den wedstrijd mede werking. De toegang tot de Groote Markt zal bestaan vanaf de Groote Houtstraat en de Bartel- 'Jorisstraat. Eén k.m. zwemwedstrijd te Heemstede Zaterdagmiddag 3 uur zal in de Van Mer- ïenvaart te Heemstede de jaarlijksche zwem wedstrijd over 1 K.M. voor dames en heeren worden gehouden. De inzet is de wisselbeker, wtike Haarlem s Dagblad beschikbaar heeft gesteld. Voor de wedstrijden bestaat groote belang stelling. Zoo zullen op het hoofdnummer starten F. de Geest, T Kloots. M. Mauritz van HPC. H. Smits. F. Maus, P. Rot van Zwemclub Haarlem, A. v. d. Boogaerde van DWR, 1'. Geukers van de Watertrappers. ïn de schoolslagklasse is W. Solkamans van Zwemclub Haarlem favoriet. De zwemmers F. Roozenkrans en J. Lablans (DWT) zullen het hem echter zeer lastig maken Bij de dames vrije zwemwijze maakt Ida Smit de beste kans Het is reeds eerder gebleken dat «le goede schoolslagzwemsters evenwel ook een goede kans maken. Nel Turkenburg ft>WT) en A. van Wijk (DWR) zijn ernstige camhdaten. De wedstrijd voor iylen van reddingsbri gades zal bijzonder fel zijn. Niet minder dan 31 dames en 24 heeren hebben ingeschre ven. De beste krachten zullen aan de start komen. De Heemslcedsche Reddingsbrigade heef: de grootste inschrijving bij de dames en ongetwijfeld zal zij haar uiterste krachten geven om zegevierend uit den strijd te ko men. Bij de heeren is C. H. Vrugt de ver moedelijke winnaar. Nel van Vliet verbetert opnieuw haar wereldrecord De 20-jarlge Robbenzwemster Nel van Vliet Is er Donder dagavond in Den Haag opnieuw In geslaagd het wereldrecord 100 meter school slag met 0,4 sec. te verbeteren. Binnen en kele dagen tijds heeft zij dit record, dat zij ook reeds Zondagavond te Gent met 0,4 sec. omlaag bracht, op den fraaien tijd van 1 min. 39 sec gebracht. Het tot op heder. erkende wereldrecord stond met 1 mir,. 19 0 sec. op fiaam van de Duitsche zwemster Gisela Grass. N.C.B elftal scoorde 231 runs Op het niet moeilijke, maar wel zuivere bowlen van de Free Foresters in den wed strijd tegen het Ned. Cricketbondselftal op het terrein van Rood en Wit hebben de Hol landers 231 runs gescoord. Met de lunch was «te stand 3 voor 114, welke m hoofdzaak te «lanken was aan Sillevis. die kort voor de pauze gevangen was voor 43. Alders, die een score maakte van 19 en Vissers, die bijzonder op dreef was en met de lunch nog aan was. Na de hervatting vielen de wickets van Klop- man Eaerselman en Van der Ende spoedig, waarna Visser en Leeftinck een goeden stand opzetten. Van 5 voor 115 werd het 6 voor 178. Toen wilde Visser te snel runnen en ging out voor 50 Leeftinck (45), later Van Tienhoven (38 niet uit) en H. Klink (11) zorgden voor .wat runs. Vermeld'zij, dat aanvoerder Brodhurst ten slotte Barber aanzette, die met den eersten en met den vijfden bal succes had. Na vijf zesde over had hij de fraaie cijfers van 20. De Engelschen openden tegen vijven met Beddington en Hawkins. Rustig speelden zij zich in en straften slechte ballen af. welke «ian een boundary opleverden. Langzaam steeg het totaal. Eerst op 81 gelukte het Klink Beddington te bowlen voor 29 runs. waar onder 5 vieren. Wilson bleef nog één over op de mat, waarna gestopt werd tot Vrijdag morgen, Hawkins had 49 not out. De innings van het NCB-elftal was: 3. Visser run out 50 Th A. v Baasbank e. Hawkins b. Wiison 0 J. J. Alders st. Boddington b. Neathercost 19 L. Sillevis c. Crutchley b Brins 43 S. Klopman Baerselman b. Wilson 0 'A. van der Ende N. Leeftinck e and b. Brins 45 3. van Tienhoven not out 36 A. Harmsen c. Hawkins b. Brins 1 31. Klink c. Villlers b. Barber 11 L. Rekkers b. Barber 0 extra's 24 totaal 231 Bowlingscijfers: Newman 0—57; Wilson 391; Ncathcrcost 1—13; Villiers 0—13; Brins 3— 62; Hawkins 0—11; Barber 2—0. Vanmiddag om twaalf uur zetten Hawkins <49 not out) en Wilson de innings van de Free Foresters, welke Donderdag bij den stand van 181 onderbroken was. voort. Door «Jen regen was het veld glad geworden, waar door de bal niet zoo snel liep als den vori- jjen dag. Op 93 nam Klink het wickcl van Hawkins (53) cn kort daarop dat van Crut chley (2). Douglas (5) werd op het bowlen van Klink door Van der Ende gevangen, waarna Villiers en Wilson «le innings ver volgden. Om één uur was de stand 4120. HONKBALPROGRAMMA. Voor Zaterdag zijn de volgende honkbal wedstrijden vastge steld: eerste klas Quick—SC Haarlem; over gangsklas HHC 2—RCH (3.30 u TIJBB Blauw Wit (4 ii Zeeburgia—EDO 2 (4 u.); tweede klas APGS— Kennemerland; Zondag worden gespeeld: eerste klas HHC—EDO (2 30 u,); overgangsklasse CelerltasHCKABC— HFC Haarlem (11 u tweede klas RCH 2— Nëptunus (12 u.); HHC 3—Sparta (12 u Laakkwartier—HCK 2 (11 u.); THB—The Cat chers (10 u.); HFC Haarlem—Schoten 2 (10 u.); Schoten 3—EHS (10 uur); Beverwijk—Kana ries (2 uur). Weerbericht BREKENDE BEWOLKING Verwachting geldig tot Zaterdagavond: Hier en daar nog eenige regen, later bre kende bewolking. Matige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige wind tusschen West en Zuid-West. In het binnenland iets hoogere temperatuur. Bonnen inleveren voor fruitdistributie Maar «lc kleinhandelaren nomen niet In de tweede helft van Augustus zal een distributie voor appelen, peren en pruimen worden ingevoerd. De bonnen 473 Alge meen en 973 Algemeen zijn aangewezen als voor-inleveringsbonnen, die men, tot uiterlijk 8 Augustus, bij een groenten- enof fruithandelaar kan inleveren en waarop over enkele weken een nader te bepalen hoeveelheid appelen, peren en/of pruimen zal worden verstrekt. Over het geheele land zullen dezelfde rantsoenen gelden. Daar de aanvoer van druiven en perziken voor binnenlandsch gebruik, o.a. wegens den export van drui ven naar Engeland, te gering zal zijn om een landelijke distributie mogelijk te ma ken, zullen deze producten buiten de re geling blijven. De besturen van de drie landelijke bon den van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit in Nederland, hebben hun leden geadviseerd voorloopig geen fruitdistTibutiebonnen van den consument te accepteeren. Als reden wordt hiervoor aangevoerd, dat de minister van Land bouw, Visscherij en Voedselvoorziening, niet genegen zou zijn om de fruitverzend- huizen bij de uniforme regeling van de distributie van fruit in te schakelen, doch hiervoor een afzonderlijke regeling zou willen treffen. De overheid acht de kwestie der ver zendhuizen niet van dusdanig belang dat de door de bonden van kleinhandelaren aangenomen houding daardoor voldoende wordt gemotiveerd. België zonder rookbon? ..La Derniere Heure" schrijft, dat de tabaksrantsoeneering met 1 September waarschijnlijk opgeheven zal worden. Hoewel officieel dc tabaksproductie mo menteel 6lechts 55% is van die in 1939, bedraagt het aantal banderolles 97% van dat voor den oorlog. Het is vanzelfspre kend, dat de rest naar de zwarte markt gaat. Teneinde dit euvel uit den weg te hel pen stelt de voorzitter van de vereeniging van kleinhandelaren van rookartikelen voor de rantsoeneering geheel en al op te heffen. Haring naar het buitenland De aanvoer van haring is thans van dien aard, dat het Bedrijfschap voor Visscherij producten toestemming heeft gegeven tot export o« bescheiden schaal. Mocht de binnenlandsche voor ziening gevaar loopen, dan wordt deze toestemming ingetrokken. De dienst der Nederlandsche haringcontröle houdt nauwlettend toezicht op kwaliteit en kwantiteit, opdat geen minderwaardig product den goeden naam van den Hollandschen haring zou kunnen scha den. De eerste zendingen zijn reeds naar Zweden gezónden. HOL. Atoomcontrole met omwegen. - De vooruitzichten van de voetselsituatie. E belangstelling voor de Vredes conferentie te Parijs brengt 't gevaar mede, dat de aandacht voor andere problemen van wereldomvattende be- teekenis op den achtergrond raakt. Het is een normaal verschijnsel, dat de be richtgeving over andere onderwerpen bij dergelijke groote gebeurtenissen automatisch ophoudt wat allerminst wil zeggen dat die andere onderwerpen intusschen niet hun ontwikkeling door maken en in nieuwe stadia komen, doch er wordt eenvoudig over gezwegen zoo lang het geschitter van evenementen als de Parijsche conferentie de oogen tot zich blijft trekken. Evengoed als de gedelegeerden in Parijs, vergaderen de afgevaardigden van de anaere belangrijke internatio nale lichamen en zonder het groote be lang van de vredesconferentie te Parijs te willen verkleinen, mag men de besprekingen van een instituut als bij voorbeeld de commissie der UNO voor de atoomcontröle beschouwen als van ingrijpende beteekenis voor de inter nationale betrekkingen. Deze com missie vergadert dagelijks cn al wor den er niet bij iedere zitting belang rijke besluiten genomen, toch is het ae moeite waard, na te gaan, in welke fase zich de onderhandelingen over de tot standkoming van e«n doelmatige con trole en beheersching der atoomenergie thans bevinden. Rusland heeft het Amerikaansche plan, het „Baruch-plan" in zijn geheel afgewezen dat is het laatste opzien barende nieuws geweest en ofschoon een directe, onvoorwaardelijke instem ming der Russen allerminst verwacht werd, is dit Russische gebaar toch een teleurstelling geweest voor de meerder heid der atoomcommissieleden, die ver langend waren geweest definitieve be sluiten te kunnen nemen en in het Amerikaansche plan een geschikte basis tot verdere besprekingen zagen. Gromyko, de Russische 'gedelegeer de, is thans gekomen met een Russisch voorstel, dat gebaseerd is op nauwe samenwerking der commissie met de UNO. Het plan voorziet verder in het vaststellen van strenge straffen voor de schending van het te ontwikkelen „atoomverdrag". Gromyko spreekt niet van preventieve controle op de produc tie van atoombommen, noch van de vorming van een aparte controle-orga nisatie, zooals het Amerikaansche plan voorstelde. Hij ziet deze maatregelen als inbreuken op de souvereiniteit. Te recht kwamen in de vergadering de andere gedelegeerden met uitingen van twijfel over de mogelijkheid, straffen toe te passen wanneer reeds een aanval met atoombommen heeft plaats gehad, en zij voegden erbij dat het juister ware, te voorkomen dat zulk een aanval plaats had. Een gevolg van de Russi sche zienswijze is thans, dat het ge heele werk der commissie op losse schroeven wordt gezet, aangezien thans eerst de vraag dient te worden bezien, of een doeltreffende controle op de atoomenergie mogelijk is met in acht neming van de Russische voorwaarden tot behoud van de strikte, volledige souvereiniteit. De commissie is er nu toe overgegaan, de technische onder commissie met de beantwoording van deze vraag te belasten een tijdroo- vende en waarschijnlijk doellooze om weg. die volgens de reeds kenbaar ge maakte meeningen der meerderheid van afgevaardigden slechts kan leiden tot de conclusie, dat doeltreffende con trole op het gevaarlijke instrument al leen maar mogelijk is wanneer de vol ken een deel van hun souvereiniteit opofferen en zich schikken in een in menging der atoomcontróle-organisatie in hun binnénlandsche aangelegen- Een foto uit den cricketwedMrJJd Ne«J. Cricketbond-elftal tegen dc Free Foresters. De Engelseliman Newman bowlt op KlopiLuui Bnerselnian. Achter het wicket Boddington, heden. Het gaat er op lijken dat het werk van de atoomcommissie voor een vermoeienden, eindeloozen weg staat, die onder den dwang van het door Gromyko veelvuldig te hanteeren veto recht langs allerlei vruchtelooze boch ten en via onophoudelijke hindernissen zal leiden. Of en hoe het ten slotte tot een oplossing zal komen, kan op dit moment op geen enkele wijze worden voorspeld. Een feit is het echter, dat de oplossing van dit probleem in be langrijkheid verschillende besluiten van Parijs verre zal overtreffen. \/f AANDENLANG is er gedurende de lv*eerste helft van dit jaar allerwege ter wereld een verbitterde strijd tegen den honger gevoerd. De wereldorgani satie voor de voedselvoorziening, die op voorstel van de Vereenigde Staten in allerijl is geformeerd toen de nood zich begon ai' te teekenen, heeft te- samen met de Unrra veel en heilzaam werk gedaan door de distributie van de overal in de wereld voorradige hoe veelheden van graan en vetten te rege len en de Vereenigde Staten zelf heb ben het voorbeeld gegeven door enorme massa's voedsel uit te voeren naar de landen, welke aan den rand van den hongersnood stonden. Griekenland, Oostenrijk, Duitschland, Italië en China zijn de voornaamste afnemers geweest en dank zij de snelle, ratio- neele verdeeling en het onverwijlde transport is het gelukt, de crisis te boven te komen, zoodat momenteel in practisch alle landen een zij het schraal, dan toch voldoende rantsoen van de elementaire levensmiddelen kan wor den uitgereikt. Er is thans zelfs ruimte gekomen om een zuinigen voorraad voor de komende wintermaanden te vormen terwijl er reden is om aan te nemen, dat het volgend voorjaar geen herhaling zal brengen van het ernstige febrek, dat plotseling is ontstaan toen e oogst van 1945 op was en die van 1946 nog niet was binnengehaald. Die oogst van 1946 hoe staat het er eigenlijk mede? De rapoorten daarover luiden alleszins gunstig, al moet in aanmerking worden genomen dat de vooroorlogsche cijfers nog lang niet bereikt zijn. In Europa is de totale voedselproduc tie ongeveer 8 tot 10 procent hooger dan die van het vorige jaar en nog 12 procent beneden het vooroorlogsche gemiddelde. Amerika meldt record oogsten, die alleen door de opbrengsten van 1942 worden overtroffen. AJleen vleesch en zuivelproducten bleven be neden de verwachtingen. Noord-Afrika heeft grootere tarwe- en gerstoogsten dan vorig jaar bovendien staan. groote hoeveelheden fruit en groenten voor den export ter beschikking. Australië heeft een tarwe-opbrengst die 17 procent hooger is dan vorig jaar. Rusland meldt minder gunstige vooruit zichten tengevolge van het warme weer in diverse oogstgebieden het lage gemiddelde van de laatste jaren zal niet worden overtroffen. Het Mid den-Oosten heeft zoo gunstige oogsten dat het graan en zuidvruchten zal kunnen exporteeren. Een zorgenkind blijft de rijstvoor- ziening. Het Verre Oosten heeft door politieke onzekerheid en ongeregeld heden nog steeds een tekort aan rijst, waardoor met ernstige noodtoestanden in verschillende gebieden rekening moet worden gehouden. De wereld rijstoogst zal wel grooter zijn dan vorig jaar, doch nog lang niet voldoende om zelfs hongersnood in bepaalde streken te voorkomen. China en Indië hebben te kampen met voortdurende tekorten en dit zal zoo blijven zoolang de herfst oogst nog niet binnen is. Daarna zal er eenige verlichting intreden, doch de vooruitzichten blijven uiterst zorgwek kend. Samenvattend kan worden gezegd, dat de situatie over de geheele wereld minder zorgen baart, doch dat de totale wereldvoedselvoorraad, mede door het geringe overbruggingsoverschot, nog onbehaaglijk laag is, zoodat van een vooroorlogschen overvloed vooralsnog geen sprake zal zijn. Ook in dit opzicht kenmerkt het naoorlogsche herstel zich door een zeer laag tempo, dat jaren noodig zal hebben om het gebrek en den nood allerwege afdoende te lenigen. Begeerenswaardige tweewielers De zwijntjesjacht is niet aan seizoen gebonden, alles wat banden heeft' kan de broederschap der duisternis gebruiken. Een dokter uit de Wilhelminastraat te Haarlem waande zijn rijwiel veilig in den achtertuin, maar ziet: een brutale stad genoot, die naar den naam J. P. B luis tert, wandelde kalmpjes door de toevallig openstaande deur de gang door en kwam met de fiets terug. De arts heeft, dank zij de Haarlemsche recherche zijn vervoer middel terug gekregen. Te Zandvoort werden drie motorrij wielen achterhaald, die door G. C. v. d. V, en C. B. ontvreemd waren. Toen de poli tie een inval deed, lag er een hoopje vijl sel naast de tuffertjes als bewijs dat da firma zoojuist de nummers had verwij derd, maar van de gezochte personen ont-^, brak elk spoor Er werd gepast en de politie mocht het genoegen smaken, da twee motor-enthousiasten in hun eigen huis te verwelkomen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2