Litteraire Kanfteekeningen Vergeten granaat Jonge Amerikanen vatten de koe bij de horens Kort en Bondig Tips en Tops George Bernard Shaw herdacht dat er iets pijnlijke want die Shaw. hij v niet, wil niet, wil je niet trouwen", aldus verweert Tanner zich in het laatste be drijf. „Het huwelijk is voor mij afvallig heid, profanatie van het heiligdom, Van mijn ziel, de erkenning van een neder laag". Maar daar is Ann, de tbgenpool, de vrouw die van nature-veroveren móét, wil ze aan hóór natuurroeping gehoor geven. Veel, zoo niet alles met uitzon dering van dien opstrevenden wil is in Tanner nog mensch. in wien nog oer- natuur, een duistere, ongeestelijke drang sluimert. „Ik wil'je niet trouwen" dat is de oppermensch in hem. „Het huwelijk zal plaats hebben drie dagen na onzen terugkeer in Engeland" dat is de mensch. die toegeeft de veroverde Don Juan. De Oppermensch moet wijken voor den oerdrang in het menschelijke: Ann- Eva overwint. In diepste wezen is Man and Superman dus een tragedie, maar dank zij Shaw's „oppergeest" gaat het tragisch conflict schuil achter een stroom van humor, ironie, satire en paradoxali- teit. Zoo werd „Mensch en Oppermensch" een tragi-comedie. waarvan voor hèm, die èn Shjyv's inleiding èn het in ons land nooit gespeelde derde bedrijf en het daar op volgend handboek van een revolution- nair niet kent, schijnbaar een comedie- vol-esprit overblijft. Geniet, lezer, van de sprankelende pa radoxen, van dit brilliante woorden- en gedachtenspel, maar verzuim niet dien anderen Shaw te hoorcn, die zichzelf al tijd verbergt. „De twee-uren-grens van een schouwburgavond komt vrijwel over een met den tijd, dat een duiker onder water kan blijven". Duik in uw Shaw; wat ge mee naar de oppervlakte brengt is een lichte adembeklemiming waard. C. J. E. DINAUX. Minstens zeventig van zijn negentig le vensjaren heeft Shaw kans gezien zich Jan-en-alleman te doen afvragen: wié, wót is nu eigenlijk die Shaw? Daar zit hij als een vreemsoortig kameleon op een of andere paradox en ja zoudt zweren dat hij groen is. Maar je grijpt nog niet naar hem of hij springt op een andere en lij kt vuurrood Shaw de ontvatbare, romanticus noch realist, individualist noch socialist Shaw heelemaal geen -ist, Shaw als Shaw, als tien Shaws en toch die ééne, die niet tegen een vaststaanden prijs en onder een gangbaar merk te verhandelen is op de litteraire markt: een ongeregeld go d! En toch is hij te benaderen: Shaw is Ier van geboorte; hij is een zoon van een droomerie en melancholisch landschap en zoo is hij tenslotte van nature toch wel weer een romanticus, maar één die te goed de gevaren van de romantische ziel kent om zich, evenmin als de meeste Ieren, prijs te geven en zich daarom leven en werk negentig jaren lang (want hij is er de man wel naar, in de wieg begonnen te zijn) togen al wat naar het romantische zweemt te weer te stellen. Shaw heeft hot handelende, stroomende leven lief en is dus steeds op het oor logspad om alles te vernietigen, wat aan dut leven in den weg staat. Hij filosofeert als Nietzsche met den „moker"; hij haal* afgodsbeelden neer van moraal, zede, ge woonte. moa'tschappijbouw, wetenschap en traditie; hij vecht tegen alles wat flteend, vermolmd, verdogmatiseerd genormaliseerd is. Zijn wapen is het doo- delijkste aller wa- pens: de spot, die zich ontlaadt ir kwasi-naïeve para doxen. Met een glimlach, die kinderlijk schijnt om te hoonen, ko men ze van zijn lippen en zoo kan hij zich veel ver oorloven. Maar pas op: terwijl u lach! igt ergens een masker op den grond en als u in den spiegel kijkt, komt het u voor,- in dien lach schuilt: is geestig, maar raak! Van zichzelf getuigde Shaw eens: „Shaw maakt in weerwil van zijn innemende ma nieren en zijn goede omgangsvormen den indruk van iemand dié er. zich bitter weinig aan gelegen laat liggen, wat hij zegt en wiens houding nooit te voorspel len is "laar achter Shaw-den spotter, achter den critisehen beeldenstormer, staat de bouwer, de.werker aan den dag van mor gen, dien de menschheid zeer na aan het hart ligt, ook al gaat hij haar nog zoo revolutionnair te lijf. Ik doel, om te her inneren aan een van zijn in Nederland bekendste stukken op „Mensch en Op permensch", waarin de „moderne" Don Juan niet verovert, maar veroverd wordt. Hiermee brak Shaw met de gangbare opvatting dat den man de actieve, de vrouw slechts de passieve rol is toebe deeld. De vrouw, meent hij, is van nature de drang tot ontplooiing der levenskracht, of, met andere woorden, tot behoud van de soort (Darwin) ingeschapen; het mid del daartoe is de man, de echtgenoot, als materiëele verwerver van het levens onderhoud, Maar de man heeft hooger, geestelijker roeping: om de soort (den mensch) te vervolmaken, uit den levenden mensch een hoogeren, een „oppermensch", geboren te doen worden Terwijl dus in de vrouw de soort-behoudende kracht sluimert, woelt in den man de ontwik kelende. tot oppermensch opstrevende drang. Tanner, de mannelijke hoofdper soon uit Mensch en Oppermensch, be schouwt in dien zin zichzelf als een le venstaak die volbracht moet worden, als oen wezen dat zich. in dienst van het leven, vervolmaken moet. In dien geest is hij wat Shaw onder den modernen Don Juan verstaat: een man wiens levens doel niet in het huwelijk ligt en die zich bijgevolg geen levensgezellin zoekt, in tegendeel: het huwelijk ontwijkt, terwille afgekrabd en geschilderd, van die hoogere roeping den arbeid aan den Oppermensch. Want mét Shaw ge looft Tanner in de mogelijkheid van een Oppermensch. op voorwaarde dat men aan diens komst werkt. ..Ann. ik wil je niet trouwen, versta je? Ik wil niet, wil Wethoudersverkïezïngen Partij van den Arbeid geeft richtlijnen aan haar raadsfracties Onze Haagsche correspondent verneemt, dat het bestuur van de Partij van den Ar beid aan haar fracties in de gemeentera den algemeene richtlijnen heeft doen toe komen omtrent de bij de wethoudersver kiezingen te volgen gedragslijn. Er wordt op gewezen dat men, anders als ten aan zien van de landsregeering en de colleges van ®ed. Staten gold, niet dient te stre ven naar politieke, maar naar een zoo evenredig mogelijke vertegenwoordiging van de verschillende raadsfracties. Alleen in zeer bijzondere gevallen zou een reden tot afwijking van deze gedrags lijn kunnen bestaan. Hier is voornamelijk gedacht aan de mogelijkheid, dat een op zich zelf vrij groote raadsfractie niemand in haar midden zou tellen, die geschikt is voor het- wethouderschap. in een kanon ontploft Twee arbeiders gedood Op een scheepsslooperij te Pernis waren cenige arbeiders met een snijbrander bezig, den loop van een kanon te verwij deren. Plotseling ontstond een hevige ontploffing. Twee arbeiders, resp. 53 en 42 jaar oud werden op slag gedood, twee anderen zeer zwaar gewond. Bij onderzoek bleek, dat zich in den loop van het kanon nog een granaat had be vonden, welke door de hitte van den snij brander was geëxplodeerd. Onze Jeugdherbergen varen er wel bij Honderd Anicrlkaaiisclie jongelui van ongeveer 20 jaar. 80 meisjes en 20 jongens, voor het groots ie deel studenten aan Amerikaansche Universiteiten, heijren Fran- sclie. I.iixeniburgM-lie en Nederlnndsclic jeugdherbergen bij het herstelwerk, waar voor zij de verf en andere materialen uit Amerika hebben meegebracht. De Marechaussee Opleidingsschool van ,,Elswout" wordt opgeheven Sinds ecnigen tijd was er op het bui- tein Elswout te Overveen een opleidings school voor de marechaussee gevestigd. Er waren geregeld ongeveer 150 man gelegerd.. Naar wij vernemen is de op leiding nu ten einde gekomen, zoodat de opleidingsschool in den loop van Augustus zal worden opgeheven. Haarlem krijgt marechaussee. Naar wij vernemen ligt'het in het voornemen te Haarlem een detache ment marechaussee (ongeveer 15 man) te logeren. Daar er op dit oogenblik nog geen gebouw voor dit doel beschikbaar is zullen deze mannen voorloopig een onderdak blijven vinden op „Elswout". Op eigen vleugels Het plan voor deze „Helpende Handen over den Oceaan" is afkomstig van mr. Munroe Smith, directeur van de Ameri- kaansche Vereeniging van Jeugdherbergen. De jongelui staken den Oceaan over in hun werkkleed'ing en brachten alle benoo- digdheden, levensmiddelen en zelfs hun fietsen (met reserve-banden) mee. Voor hun voeding doen zij dus geen beroep op de schaarsche voedselvoorraden in Europa. De groote afstanden leggen zij per trein af, doch voor het trekken in de landen, die zij bezoeken op hun werk-tournee. ge bruiken zij hun fietsen. Zoo legden zij den afstand van Brussel naar Bergen op Zoom per rijwiel af. In Frankrijk hadden de amateur-hand werkslieden drie projecten: een in Brian- gon in het Zuiden van Frankrijk bij de Italiaansche grens, een in de Pyreneeën en een in de Haute Savoie. In Luxemburg werkten zij aan de jeugdherberg Schloss Ahrenberg, nabij Ettelbrüdk, in Nederland wordt geholpen bij de herstelwerkzaam heden aan de Jeugdherberg „Klaverberg" in Bergen op Zoom. De jonge Amerikanen splitsen zich tel kens in groepen van ongeveer 33 personen, die om beurten gedurende 14 dagen aan de herstelwerkzaamheden deelnemen. Ten slotte zullen dus alle 100 Amerikaansche trekkers nun deel tot hot werk aan ieder project hebben bijgedragen. In Bergen op Zoom hebben de Ameri kaansche jongelui een goed stuk werk ver richt. Zij hebben het roode pannendak ge repareerd, de verschillende vertrekken ge schilderd, vloeren geschrobd en schoon gemaakt, de stalen frames van de bedden het houtwerk van buiten afgekrabd en opgeschilderd, hier en daar kapotte ruiten vernield, de tuin opnieuw aangelegd, allerlei fortifica ties opgeruimd op het terrein van de jeugd herberg, etc. Tijdens de bezetting waren Duitsehe troepen in de jeugdherberg ge legerd en later trokken de Canadeezen er in. Zij hebben zelfs 't onsmakelijke werkje opgeknapt van het uitgraven van het rio- leeringskanaal. De fiets blijft achter. Een buitengewoon sympathiek gebaar is hun plan om, na volbrenging van hun Willem II schonk Haarlem Stadsrechten Deze twee Amerikaansche meisjes studenten krabben met glasscherven een Hollandsche jeugdherbergdeur schoon, hun mannelijke collega's doen het „zware werk". taak, hun fietsen met reserve-banden ach ter te laten en ze tegen den officieelen maximum-prijs in Amerika van 23.50 ten behoeve van de Nederlandschc trekkers te verkoopen'. Dit komt vrijwel neer op een schenking dn verband met het feit, dat de prijzen in Nederland veel hooger zijn cn men bovendien nog een vergunning moet hebben om een fiets aan te koopen. Tot slot zijn de Amerikaansche trekkers voornemens aan ieder der drie Nationale Jeugdherbergvereenigingen S 500te schenken uit het saldo van hun reisgeld. Ieder van de Amerikaansche jongens en meisjes moest 600.betalen voor hun overtocht, het mee te nemen voedsel, de verf en andere zaken. Door een econo misch gebruik van hun middelen zullen zij in staat zijn deze slotschenklng te doen. Graaf Willem II, <lle in 1245 Haarlem stadsrechten schonk Wiilem II, Graaf van Holland, later Roomsch-koning, die op 23 November 1245 aan Haarlem rechten verleende, ter gelegenheid waarvan thans de stad in feesttooi is, is in 1228 geboren, als zoon van Floris IV en Mathilda van Brabant. Nadat hij aanvankelijk onder voogdij van zijn oom Otto III had gestaan, aanvaardde hij in 1240, dus op twaalfjarigen leeftijd de regeering in Holland en Zeeland. In 1247 werd hij tot Roomsch-koning geko zen en een jaar later, op 3 October 1248 ontving hij in Keulen den Ridderslag, na dat hij Aken had veroverd. Eerst in 1252 erkenden de meeste vorsten hem. Aan vele oorlogen nam Willem.II deel en ook trok hij ten strijde tegen de Friezen. Dat is hem noodlottig geworden. 28 Januari 1256 zakte zijn paard door het ijs en zijn tegen standers hadden weinig moeite hem om het leven te brengen. De Friezen hadden zijn stoffelijk overschot in Hoogwoude be graven. Floris V achtte het zich zijn plicht den dood van zijn vader te wreken. Nadat hij echter in 1272 verslagen was, had hij ien jaar later meer succes en slaagde er in de streek in bedwang te houden. Het lijk van Willem II werd opgegraven en overgebracht naar de abdij in Middelburg. Waar Willem II geboren is, Ls niet met zekerheid bekend. Volgens Ampzing zou Haarlem zijn geboortegrond zijn. In een beschrijving zegt Ampzing: „Dit diend nu ook hier niet vergeten noch verlooren, Dat Koning Willem hier te Haerlem is geboren: Die daarom onze "-1 "oeds heeft doen geschien, En onse burgerij ve voorrecht wel versien. Hij heeft ons aldereerst het burgersrecht gegeven, Ja boven alle steen en burgers hoog doen sweven, En so sijn eige stad, sijn eige burgerij Met alle eere begoefd, met magt, en heerschappij". Anderen zijn van meening, dat Willem II in Leiden geboren is. Met meer zeker heid kan worden aangenomen, dat hij zijn jeugd in Haarlem heeft doorgebracht en zijn opvoeding genoten heeft, Het Grafe lijk hof was hier immers gevestigd. Mede daardoor kwamen voorname persoonlijk heden naar onze stad, welke dan ook zeven eeuwen geleden in aanzien stond. Welvaart was een der gevolgen. Dat de graaf hier in zijn jeugd veel vertoefde kan een der redenen geweest zijn, dat hij in 1245 veel voorrechten schonk. Er zijn nog meer besluiten van Willem II, waaruit blijkt, dat hij Haarlem ge negen was. In 1247 stichtte hij het eerste Dominicanerklooster, dat echter van ge ringer omvang schijnt te zijn geweest. Verder heeft men in 1253 in opdracht van den graaf (toen reeds Roomsch-koning) een doorvaart laten maken in den dam in 't Spaarne bij de Damstraat, waarvan de kosten, volgens een bepaald tarief door de schippers van de doorvarende schepers ge dragen moesten worden. In een handvest van 11 Oct. 1255 beloofde Willem II dat er geen schutsluis zou komen, zonder advies ingewonnen te hebben der heemraden van het gemeene land. Tusschen 1286 en 1305 is de sluis gebouwd. in De bril van Sultan Sar 18. De grootvizier verloor nu ieder spoor van Oostersche hoffelijkheid. Hij gaf Tops een stcvigen duw, zoodat hij zijn broer getrouw volgde door lurt val luik. „Daar ga je, ouwe jongen", dacht Tips en hij stelde zich al een vreese- lijke put voor. Maar hij voelde geen water. Hij voelde, hoe hij op iets zachts terecht kwam, iets dat bewoog. „Allah" hoorde hij. Toen zag hij z'n broer naast zich neerkomen. „Samen uit, samen thuis", riep Tops, die nooit z'n goede humeur verloor, nog. „Die is dus oolc niet gewond", zuchtte 'Tips opgelucht, BINNENLAND Het Concertgebouw orkest is gisteren per trein uit Zwitserland te ruggekeerd. waar het zeven concerten in In terlaken heeft gegeven. De Amstcrdamscho gemeenteraad heeft gis teravond de begrooting voor 1946, welke sluit op 1 172.013.767 met een te kort van f 39.699.692 zon der hoofdelijke stem ming goedgekeuid. Het herstel van de groote schutsluit in den afsluitdijk te Kornwer- derzand is gei eed ge komen, zoodat weer normaal door deze sluis kan worden geschut. In Den Haag ls de trekking gehouden der loterij van het Neder- landsche Roode Kruis. De hoofdprijzen vielen op de volgende num mers: 68015 hulskamer ameublement; 87644 ra diotoestel; 51057 radio toestel; 60846 stofzuiger; 68565 stofzuiger; C4880 rijwiel; 12019 rijwiel; 38006 rijwiel; 28828 da mesrijwiel; 39102 waarde, bon van f 100. Bij het vlsschen In de nergschc plas ving een Rotterdammer een geldkistje met spaar bankboekjes, portefeuil les en allerlei papleren. Hij bracht het naar de politie en bij onderzoek bleek, dat het in April bij een Inbraak In de Wilhelminalaan te Rot terdam was gestolen. De 32-jarige land bouwer .1. Stevens te Assen is In zijn woning vermoord. Van den da der is geen spoor ge vonden. i)e gemeenteraad van Nijmegen besloot, de gaslantaarns voor de straatverlichting door electrische tc vervan gen, De kosten zul'en f 36.000 bedragen. Hoewel nog niet uit alle plaatsen de opga ven binnen zijn, heeft de opbrengst der collec te voor het Prins Bern- hardfonds de f 300.000 reeds overschreden. Haarlem en Omgeving Op het graf van clr. N. A. Waaning te Zand- voort ln leven predikant bij de Gereformeerde Kerk aldaar' ls een ge- denksteen geplaatst, die in de maand September aan de familie zal wor den overgedragen De boottocht naar Harderwijk van de In dische Buurtvereeniglng te Hillcgom is een groot succes geworden. 500 kinderen hebben dank zij het werk van een actief bestuur een heer lijken dag gehad. Te Halfweg hebben zich 17 belijdende- en doopleden vrijgemaakt van de Gereformeerde Kerk aldaar. Des Zon dags morgens zullen zij te Haarlem ter kerk ko men, des Zondagsavonds zal er te Halfweg een kerkdienst worden ge houden. De heer F. C'. van den Berg te Hccmstedo ls te Amsterdam ge slaagd voor het examen Hoogduitsch L. O. De heer SJ. de Jong tc Be verwijk slaagde te Til burg voor het examen paedagoglek M. O. Voor het examen voor heilgymnastiek cn mas sage zijn geslaagd de da mes N. M. C. dc Breuk, J. J. M. Koop. II, H. KI ij zing, L. S Kroon, H. M. M. Leffclaar, j. J. M. Stalpers en C van der Veen, allen te Haar lem, L. Posthumus Meyes te Aerdenhout, M Adriaanse. N. M. Ba- rendreeht, C. Th. de Clercq, I. R. Crolla en W. G. M. van Diggelen te Heemstede cn jkvr. F. A. van den Brande- ler te Overveen. Voor het examen handelswetenschappen JA. O.-a is geslaagd de heer J. W J. Pels te Bloemcndoal. Bij de Uitgevers Maatschappij Holland te Amsterdam zal binnen kort een boekwerk het licht zien. dat een over zicht wil geven van aHarlem's wel en wee in de loop der eeuwen. Het Is geschreven door den heer G. M. Nieu- wenhuis, Journalist te Haarlem. De leiding van de Katholieke Jeugdorgani saties ,,de Gidsen" en „de Verkenners" deelt ons mede, dat zij niet gekend ls In het ont werpen. der plannen en daardfn ook niet mede werkt bij de activitei ten van de padvinders bij dc Haarlemsche fees ten. In het programma is gemeld dat zij wel meedoen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 6