Interpellatie-Joekes Haarlems DaóWao Toekomstplannen in beeld Radio geeft liep met een sisser af Geen massaal ontslag van Ambtenaren bij Onderwijs JjU.IAOüJÜcJ.AU.cJLi4.lt» J -c/LAs I -uojiUBB SJ3}J3[ ajoo-tS joiu az ?bav 'uapnoq CJ. VJ I -U| HOP U31UOI u.V uoxoIduioo oino.'tsyja] Zaterdag 3 Augustus 1046 1 Tentoonstelling in het Frans Halsmuseum De Rijksbouw moes tor, lr. G. Friedhoff, tot voor kort hoof Ineen leur van Openl>aro Werken en <le directeur van dezen dienst, Ir. M. H. Maas, bekijken op de tentoon stelling in het Frans Halsmuseum een maquette van de Groote Markt. Twee tentoonstellingen zijn in de feest- week de aandacht waard van ieder recht geaard Haarlemmer, die belangstelling heeft voor verleden en toekomst van zijn zevenhonderdjarlge stad. In de histori sche „Hoofdwacht" op de Groote Markt kan hij zich verdiepen in een verzameling platen van Haarlem zooals het vroeger was; in het Frans Halsmuseum krijgt hij een indruk van hetgeen er in de toekomst gedaan zal worden om de nu zevenhon- derdjarige stad te verfraaien. Haarlem is gelukkig den oorlog goed door gekomen, het heeft nagenoeg niet van het oorlogsgeweld geleden. Er behoef den dus geen plannen voor den weder opbouw ontworpen te worden, maar wie meent, dat de gemeentelijke dienst van Openbare Werken daarom stil gezeten heeft, vergist zich! De stedebouwkundige en de civieltechnische afdceling hebben veel werk verzet in de oorlogsjaren. Dat gebeurde uiteraard in alle stilte, want de bezetter zou dit opbouwwerk waarschijn lijk niet bijster geapprecieerd hebben. Voor hen, die er aan medewerkten, was deze arbeid een uitkomst en een stimu lans in moeilijke jaren De Groote Markt Een der resultaten ziet men op de foto: een maquette van Haarlems centrale punt, de Groote Markt, welke als object voor de studie van aesthetische en ver- keers-technlschc verbeteringen belangrijke diensten bewijst. Deze Groote Markt-in- zakformaat geeft dan ook de werkelijk heid niet weer, maar er wordt mee ge ëxperimenteerd. Men kan er allerlei ver anderingen op aanbrengen, storende ge vels verwijderen, huizen laten verdwij nen, welke bijvoorbeeld op den hoek 7.00, 8.00, 13.00, 19 00. 20.00. 22.00 Nieuws. IC.30 De schoonheid van ons Gregorinansch. 17.15 Jonge kunstenaars. 19.20 Klaas van Beeck. 20.08 Ilenri de Groeve. 21.30 Jubilate Deo. 23.00 Ensemble Ormenda. 23.30 Amer. plaatjes. HILVERSUM II, 415.5 M. 7,00 8 00. 13.00, 18 00. 20 00. 23.00 Nieuws. 15.30 Vacantie- en wandelliedjes 16.30 Men 1 wij draaien. 17 00 Om en nabij de 20. 17 30 Filmland. 19.00 Trio. op. 18 ln F gr. t. Saint- Saëns. 19.30 Ds. B. J. Arls. 20.05 En nu, Oké. 21.45 Ramblers. ZONDAG 8.00, 9.30, 13 00. 19.30. 22.00 Nieuws. NCRV 8 15 Van man tot man. 8 30 Studlodlenst KRO 915 Inleiding Hoogmis. 10 00 Hoogmis. 11 30 Trio. 12.00 Angelus 12 03 Concerto grosso van Hündel. 12.15 „In 't boeckhuys" 12.30 Lunchconcert (vibrafoon sextet). 13.21 idem. 13.40 Apologie. 14.00 Mozartprogr. 15.35 Finland 15.50 Crani.nl. 1600 „Alle Jan van Neerlands stam" 16 20 Bretonsche chansons. 10 30 Zlekenlof. 17 00 Kerkdienst. 18 20 Strijd- krachtcnpr. 19 00 Gewijde muziek. 19.45 KRO- actualiteiten 20,00 Sport. 20 15 Kurhaus 21.13 Fragmenten, uit Sophoklcs' „Electra", 21.45 Gramof. platen. 2.15 Katholiek nieuws. 22 20 Avondgebed. 22.35 Pater van Gestel. 22.50 Ensemble „Crmenda". 23.15 Zondag-1 avondconcert. HILVERSUM II. 415 M. 8,00. 13.00, 18.00 20 00 23.00 Nieuws. VARA 8.15 Ontspanning ten plattelandc, 8.30 Gr.pl. 8.55 Postduivenberlchtcn. 9.00 „Groningen" (uoëzlc). 9.15 Orgelspel. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 VPRO Religieuze poëzie (Breero. Re- vlus en Camphuysen) 10.30 Kerkdienst. AVRO 12.00 Ttplca-orkest. 12.30 ..Hoort zegt het voort" 12.40 Koor. 13.15 The Romancers. 13.50 De spoorwegen spreken. 14.00 Gr.pl. 14 0-3 Dr, P. H. Rltter. 14.30 Kurhaus. 16.15 Sport 17.00 Hugo de Groot. 17.30 Mannenkoor. 18.15 Miller Sextet 19.00 Potpourri van radiosuccessen. 20 05 Metropole orkest. 20 40 Idem 21.00 In specteur Vlijmscherp. 21.15 „Weet Je nog wel oudje". 21.45 Oplossing Inspecteur Vlijm scherp. 21.50 Viool en plano. 22.15 Gr.pl. of actualiteiten. 22.30 Alexandra Choir. 23 15 Rustige platen. 22.10 „The Skymasters", TO-. van de Koningstraat en van de Janssraat verkeersbelemmeringen vormen en daarna het effect bestudeeren. Zoo heeft het thans zoo leelijke gebouw op den Oostelijken hoek van Groote Houtstraat, waarin een bankinstelling gevestigd is. op de maquette een geheel ander en veel minder storend exterieur. Mogelijk zal in dit gebouw eens de Stadsbibliotheek en Leeszaal komen. Er zijn nog meer ver beteringen te zien: een verbreeding door verandering van de gevellijn aan de Noord-Oostzijde van de Groote Markt en een ruimer ingang van de Jansstraat. Iets dergelijks is ontworpen bij de Koning straat. Het zij echter nogmaals gezegd: de maquette is uitsluitend studie-object, het is geenszins zeker, dat de wijzigingen ook werkelijk aangebracht zullen worden. Dit zou niet onbelangrijke offers vergen. Een andere interessante maquette, waaraan men reeds in 1943 begon te wer ken toont de toekomstige situatie bij de uitmonding van den Kloppersingel in het Spaarne. Het plan bestaat om daar ze ventig meter ten Noorden van de spoor brug een verkeersbrug te bouwen, welke een schakel vormt in de verbinding met het industrie-terrein in den Waarderpol- der. Deze brug bestaat uit een vast mid dendeel met aan weerszijden twee klapbruggen. Aardig is de oplossing, welke men gevonden heeft voor de aansluitende terreinen: het bekende speelveld „Het Kalfje" krijgt een vriendelijk hoekje met een trapje en een soort koepeltje, vanwaar men een mooi uitzicht heeft. Vele kaarten eh teekeningen, ook in perspectief, geven een indruk van het geen Openbare Werken in petto heeft ten aanzien van scholenbouw bij het Slacht huis, op het Chr Huygensplein en aan de Planetenlaan. den aanleg van sportvelden bij de Jan Gijzenvaart en aan den Schalk- wijkerweg, den bouw van een zuiverings inrichting voor de rioleering in den Waar- derpolder en een groente- en fruitmarkt annex veiling aan de zuidzijde van den Oudeweg. Afzonderlijk exposeert ir. G. Friedhoff zijn bekende maquette van het toekom stige Zandvoort. Ir. Friedhoff laat hier ook nog een aan tal tevoren nimmer geëxposeerde ontwer pen zien. waarmee hij aan verschillende prijsvragen deelnam. Interessant iso.a.zijn plan voor den bouw van een nieuw raad huis in de hoofdstad en van een Volken bondsgebouw in Genève. De opbrengst van deze belangwekkende tentoonstelling, welke hedenmiddag offi cieel geopend is. komt ten goede aan de Stichting 19401945. HAARLEM. Ned. Ilerv. Kerk. Groote Kerk Zaterdag 7.30: Dhr. G. Nutbey. Avondgebed. Zondag 10: Ds. P. J. Mackaay. 4: Liturgi sche Godsdienstoefening voor Doofstommen en Hardhoorendeu ln de Consistoriekamer der Groote Kerk. 7: Bijzondere dienst. Ds. I. P. van der Waal. (Ing. Klokhuisplein) Nieuwe Kerk 10: Ds. G. A. Waardenburg, te Nw. en St. Joosland. Noorderkerk 9: Ds. Mackaay. 10 45Ds. den Hertog, te Amster dam. Stichtingsbeurt. Oostcrkerk 10: Ds. I. P. van der Waal. Bakenesserkerk. 9 30: Ktn- derkerk. Ds. van Elden. Kapel Bethel. 9.30: Kinderkerk. 10.45: Ds. Duyvendak, AUc- Dag-Kerk. Gedurende de week van 4 t/m. 10 Aug. alleen Dinsdagavond van 77.30 uur in de Groote Kerk. stads Evangelisatie 10: G. Baas. Zaandam. 7.30: A. Besselaar, Amsterdam. Zuiderkapel. 10: H. C. van der Flier. Evang. te Enschedé. 4: Dc/.elfdc H Av. vrij voor alle geloovtgen. 7 45: Jcugd- samenkomst Opwekkliigssamenkoinston. Donderdag 8: Ds. B. E. J. Bik, Hersteld Evang. Luthersch pred. te Amsterdam. Vrije Evang. Gemeente 10: A. Boschma.5 Dezelfde. 10: Kinderkerk. Christian Science 10: Ned taal. 11.15: Engelsche taal. Evang. I.uth. Gemeente. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. S. M. Daalder. Ver. v. Vrijz. Hervormden. 10.30: Ds. G. Westmljse, van Rotterdam. Rem. Gereform. Gemeente. 10.30: Ds. C. B. Hoyn Geref. Kerk. Kloppersingelkerk 10: Ds. A. Vellema, van Zevenhuizen. 5: Ds. E. Jan sen van Uithuizen. Wllhelmlnakerk 10: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Ds. K. Feenstra. van Kra- lingscheveer. Zuld-Oosterkerk .10: Ds. K. Feenstra. 5: Ds. A. Vellema. Zaterdag 7.30: Straatpredlking'o. d. Dreef bij het Houtplein Spr. Ds. A. M. Boeyinga. Geref. Kerk (Art. 31) Begijnhofkapel. 10.30: Ds. W. Verwoerd van Oostzaan. 5: Dezelfde. Ou(l-Geref. Ge meente. Maandag 7.30: Ds, E. van Dijk. van den Haag. Pinkstergemeente. Zaterdag 7,30: Openlucht Soendapleln. 10 en 7.30: Open bare Samenkomsten. Gein. des Heeren. 10 en 5: Openb. Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Wilhelmlnastraat 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Jacobijncstraat 10 en 5: Godsdienstoefening. Chr. Geref. Gemeente 10: De. Holtrop. H. Av. 4.30: Dezelfde. Na betrachting. Soefi Beweging (Unlverseelc Eeredienst). 11.15: Mevr. J. Smit-Kerbcrt. Het Rozekrulsers Genootschap. 7.15: Tem peldienst. J F. Wemelsfelder. HAARLEM-NOORD. Ned. Ilerv. Kerk. Ju- lianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed Zon dag 10: Ds. G. Koch, Doopsbcdlening. 7: Dr. H. v. d. Loos. Immanuëlkerk 10 Dr. H. v. d. Loos Kon. Emmaschool, Raafstr. 10: Ds. H. Jonker, van Molenaarsgraaf. Jcugd- geb. Kanarlestr. 10: Kinderkerk. Ned. Piot.. Bond. 7: Ds. N. Padt, te Zutfen. Geref. Kerk Noord-Schoierkerk. 9 en 10 30: Ds. E. Jan sen, van Uithuizen. 5: Ds. A. M. Boeyinga Clir. Gcrcf. Gemeente. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Ilerv. Kerk. Kerk op het Wllhelmlnaplcln 10: Ds. Bargor. Ka pel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Brlët Ned. Prof. Bond. 10.30: Ds N. Padt. Hv„ Zutphcn Geref. Kerk. Koedlefslaan. 10: Ds. P. J. Richel. 7: Ds. A. Dondorp Camplaan 10: Ds. A. Dondorp. 7: Dr. P J Richel Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) 8.15 en 3: Prop. J. v. Popte, van Santpoort. AERDENHOUT. Ned. Ilerv. Kapel. 10: Ds. Brink, den Haag. Relig. Kring 10.30: Ds. E. D. Spelberg. Hilversum. BLOEMENDAAI. Ned. Ilerv. Kerk. 10: Ds. J. C. van Dijk. Ned. Prot. Bond. 10.30: Dr H. Faber. Hv„ Schiedam. Vrije Katholieke Kerk 10.30: Gezongen H. Mis OVERVEEN. N'cd. Ilerv. Kerk. 10: Ds. R. Dijkstra, te Amsterdam. Jeeps voor Nederland Er zijn 4200 aangekocht. In den Haag zijn 75 Jeeps aangekomen, het eerste deel van 4200 Jeeps, die door het ministerie van Overzeesche gebiedsdeelen en een firma ln Amsterdam zijn aangekocht uit dc dump bij Reims. Van deze 4200 zijn er 2400 bestemd voor Nederlandsch-Indlë die I11 Frankrijk gereviseerd zullen wor den. De overige 1800 zijn bestemd voor ver deel ing in Nederland en worden hier te lande gereviseerd. Van dit aantal komen 455 Jeeps ter beschikking van overheids bedrijven. rijkspolitie, brandweer en Roodc Kruis, 200 van landbouwers om dienst te doen als lichte tractoren, 300 van het mi nisterie van marine. Het restant ls toe gewezen aan particuliere bedrijven. In de dump te Reims zijn de Jeeps ver deeld ln drie klassen: goed, redelijk en slecht. Uit alle drie klassen zijn aankoopen gedaan, uit de laatste o.a. om redenen van devlezenschaarschte. De Jeeps, bestemd voor de rijkspolitie behooren tot de goede klasse, zij worden blauw geschilderd en waarschijnlijk van radio voorzien. r>: D. liooriisLru, van St. Jacoblpnrochfc. SPAARNDAM. Ne«l. Ilerv. Kerk. Oost Oude Kerk. 10: Ds. Blauw, van Overveen, West. Kon. Emmaschool. Raafstr. 10: Ds. K Jonker, van Molenaarsgraaf. Jeugdgeb. ka nariestraat 10: Kinderkerk. BIOSCOPEN I.UXOR. „Met buitengewoon verlof" is :en klucht, nauw verwant met de musical :omedy, waarin Frank Randle de hoofdrol speelt. Dit rare oud-achllge mannetje is wer kelijk weer anders dan de andere dwazen die men in dergelijke films pleegt te zien. is weinig lijn in het verhaal, maar wel heeft Randle eenige goede vondsten ver werkt, zooals de scènes in het huis van den goochelaar. Ongetwijfeld draalt deze week in Luxor een vacantie-programma, dat me- nigen lachlustlgen bezoeker zal voldoen. FRANS HALS. „Van den regen ln de drup". Oude bekenden zijn weer te zien en wel Stan Laurel en Oliver Hardy, doch te il in filmpjes, welke oud zijn. Van enkele kluchten is één film gemaakt, welke hier en daar ouderwetsch aandoet. De liefhebbers a deze komieken kunnen zich echter ver ken. ZIJ zorgen voor vele lachbuien door hun zotle wijze van optreden. Geestig ls b.v. het gedeelte, dat zich in een spookhuis af speelt en ook de van vroeger bekende scènes met de auto's zijn grappig. CINEMA PALACE. Uit de oude doos is één der eerste Nederlandsche filmproducten gehaald, die vele jaren geleden onder den naam „De Jantjes" triomfen vierde. Hoewel sterk verouderd heeft deze rolprent toch tot zekere hoogte een bekoring van „oubollig heid" en onmiskenbaar dilettantisme be houden. REMBRANDT. „De zuster van den huis knecht". waarin het nog altijd heldere so- praantje van Deanne Durbin een aardige intrige aanecnlijmt, ls deze week in Rem brandt te bewonderen Het verhaal is te aar dig. om hier naverteld te worden, wie eenige uren de drukte ontvluchten wil. hij zoeke zijn heil bij het naaste familielid van den butler. CITY-THEATER. „Ik ontmoette een moordenaar" is een z.g. éénmans-film, die niet door een groote fllmondememing ls ge produceerd. doch door een particulier onder nemer. James Mason, een bekend filmspeler fungeerde als producent en nam tevens da hoofdrool waar, terwijl Pamela Killion, zijn tegenspeelster, het scenario sohreef. Deze film Is aalgemeen begroet als een loffelijke en geslaagde poging om het bewijs te leveren, dat goede films niet noodzakelijk groote ka pitalen en palelzen van studio's achter zich behoeven te hebben. Het domineerend decor In deze film is de natuur golvende koren velden, een heuvellandschap, bosschen en de zee. Daarin staan als rcqulsicten een oude boerderij, een ruïne: alles heel natuurlijk en ongekunsteld. Die sfeer overheerscht in de gchecle film er waait een frissche wind door deze, op zich zelf zoo lugubere geschie denis, dat is misschien wel dc reden waarom het verhaal, dat weinig overtuigend ls opge bouwd, niet het grie/.clkarakter draagt dat de gebeurtenissen suggereeren. ,,lk ontmoette een moordenaar" is een ver heugend stuk pionierswerk, doch een uit zonderlijke film van sensationeele kwalitei ten ls zij niet geworden. Mr. C. W. G. H. baron van Boetzclacr van Oosterhout. dc Nederlandsche minister van huitenlandsche zaken, keert heden uit Parijs naar 's Gravenhage terug teneinde Maandag een kabinetszitting bij te wonen. Tijdens zijn afwzegihcld op de vredescon ferentie zal de Nederlandsche ambassadeur te Parijs. Jhr. TJarda van Starkenborgh Stachouwer. de functie gatle waarnemen. 1 leider der dele- (Van onzen parlementairen redacteur.) Indien de overvolle tribunes bezet waren dpor menschen, welke bjaakten van be langstelling en bezieling voor het cultu- reele, dat volgens hen, die naar aanleiding van de door minister Gielen gekoesterde voornemens met betrekking tot reorgani satie van zijn Departement verontrust wa ren, bedreigd scheen, dan moet hun de Vrijdagmiddag voldoening hebben geschon ken. Maar had sensatielust hen een bezoek aan 's lands vergaderzaal doen brengen, dan zijn ze van eèn koude kermis thuis gekomen. Heel het interpellatie-geval liep tenslotte n.l. met een sisser af. Dit mede, doordat de bewindsman er ln was geslaagd met klemmende argumenten duidelijk te maken, dat hij, heusch niet in mindere mate dan het geval was bij den interpel- lant, overtuigd is van de wenschelijkheid om ook van staatswege het noodige te doen ten einde in het leven van geheel ons volk meer klank, kleur en lijn te brengen. Mr Joekes had.ln de door hem toege lichte vragen uiting gegeven aan de onge rustheid, die eT verwekt was na het be kend worden van 's ministers plannen lot opheffing der drie directoraten-generaal van den Rijksdienst voor Lichamelijke Op voeding en Sport, van dc posities van ad viseurs voor letterkunde, tooneel en mu ziek en van dc samenvoeging van verschil lende afdeelingen. Voorts wilde de inter- pellant weten, of het tot ontslagen van do betreffende functionarissen en verder tot rtiassa-ontslagen van ambtenaren zou ko men en of de minister dit allemaal maar op zijn eigen houtje deed, terwijl uit de vragen tevens sprak de vrees, dat dc rechtspositie der ambtenaren in het ge drang zou komen. Hierover en ook op dc vraag, of zijn ambtgenooten gekend waren in een en ander kon minister Gielen een geruststellende verklaring afleggen. Hij verzekerde, dat er van een massaal amb- tenarenontslag geen sprake zou zijn. In- tusschen gaf hij onomwonden te verstaan dat de voorgenomen reorganisaties nu ook moesten doorgaan: er mee wachten tot het komende begrootingsdebat wilde hij per sé niet. Wat de Rijksdienst voor Lichame lijke Opvoeding en Sport aangaat, formeel wordt die opgeheven, maar praktisch komt het er op neer, dat er een doeltreffende splitsing varf dezen diensttak zal komen. Ten aanzien van de vorming buiter. schoolverband vernam men dat er aan vankelijk een niet te verantwoorden be drag voor was uitgetrokken; derhalve wilde de minister dat niet zoo laten blij ven. De bewindsman erkende, aanvankelijk op minder tactische wijze mededeel in gen. over de reorganisatie gedaan te hebben, en deze schulderkenning maakte een goe den indruk door de oprechtheid, welke er uit sprak. Hoofdzaak was de verklaring, dat de reorganisatie slechts gericTit is op een beter geschikt maken van het appa raat. Ook voor den minister blijft het doel: het voeren van een actief cuHureele poli tiek. Welaan, zoo gaf prof. Romme (K.V.P.) to kennen, die den bewindsman wolkomen steun verleende (op hun wüze deden dit ook mevr FortanlerDe Wit (P. v. d. V.) en de heeren Tilanus (C.-H en Terpstra (A.-R.) dat is de hoofdzaak en de kwestie van de organisatie is tenslotte iets bijkomstigs. Mr. Joekes was bepaald! minder welwillend gestemd en had ken baar gemaakt, dat het vertrouwen van hem en zijn politieke vrienden toch niet hcele- maal onaangetast was gebleven en dat men elkaar nader bij de begrooting zou spreken. Doch hierbij bleef het en dc po ging van den communistlschcn afgevaar digde Schoonenberg om tusschen dc Partij van den Arbeid en haar bondgenooten van de K.V.P. te stoken, had geen succes, want tenslotte dood mr. v. d. Goes v. Nators (P. v. d A nog wat olie op dc door zijn partijgenoot mr. Joekes veroorzaakte in terpellatie-golfjes. Toen wij de Kamer konden verlaten, was het weer een spie gelgladde zee geworden en minister-pre sident Bcel keek bepaald voldaan.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 5