Commissie-Generaal De Middeleeuwen Bloemendaal aan Zee voor Nederlandsch-lndië gaan in Santpoort herleven n 'r.'.ii-i- y_lL Pc regeering heeft Ingediend een wetsontwerp tot instelling van een commissie- generaal voor Netlerlandscli-Indië, welke tijdelijk belast /.al /.ijn met de uitoefening der bevoegdheden van liet opperbestuur. Zij zal de voorbereiding hebben te be vorderen van een nieuwe rechtsorde voor Nedorlandsch Indië. In de commissie heelt de luitenant-gouverneur-gcncraal ambtshalve zitting. 4Wetsontwerp ingediend In de memorie van toelichting wordt o.a. verklaard: Aanleiding om de instelling van een commissie-generaal onder oogen te zien is onder anderen te vinden in de algemeene en bijzondere aspecten van de situatie in Nederlandsch-lndië, welke op het oogen- blik moet worden geordend. Er zijn vraagstukken op te lossen, welke de nor male sfeer van het algemeen bestuur in Nederlandsch-lndië en den kring van be windvoering van de Indische regeering te buiten gaan, doch zich daaraan als het ware hebben vastgehecht. Meer dan eens heeft de Indische regcering in de laatste maanden er op aangedrongen, dat de be windsman voor de Overzecsche Gebieds- deelen en enkele andere Nederlandsche ministers naar Indië zouden komen voor beraadslagingen. De behociie bestaat aan een meer on middellijk en meer continu contact met het opperbestuur dan zelfs met de mo derne communicatiemiddelen mogelijk is, nu dat opperbestuur uitsluitend van de Nederlandsche sfeer uit blijft werken. Daarom is gedacht aan een voortgezet samenkomen van opperbestuur en Indi sche regeering, in dier voege, dat de lui- tenant-gouverncur-generaal. als tijdelijk drager van het algemeen bestuur te Ba tavia, in dagelijksch en voortdurend per soonlijk contact wordt gebracht met ex ponenten van het opperbestuur, die be kleed zijn met zekere volmachten om in voorkomende gevallen voor en namens het opperbestuur onverwijld beslissingen te nemen. In het bijzonder valt hierbij ook te den ken aan de besprekingen, welke gaande zijn tusschen de Indische regeering en vertegenwoordigers van de verschillende staatkundige organisaties en bevolkings groepen, op Java en elders, betreffende den opbouw van nieuwe staatsrechtelijke verhoudingen in het koninkrijk en de voorbereiding van de rijksconferentie, weike zich daarmede zal bezig houden De eenige methode, welke dit mogelijk maakt, schijnt te zijn de instelling van een commissie-generaal, welke voor zoo veel noodig toegerust is met enkele be voegdheden. welke het opperbestuur, in dien het zelf tijdclilk te Batavia zetelde, zou kunnen uitoefenen. De ministerieele verantwoordelijkheid van den minister van Overzeesche Ge- biedsdeelen. zoomede die van de overige ministers, blijft intact, met mogelijkheid van ingrijpen. De commissie-generaal mag niet op het terrein der Indische regeering ingrijpen, maar zal zich in haar functie zoo nauwgezet mogelijk moeten beperken tot de bevoegd- heden van opperbcstuurlijken aard, welke haar worden medegegeven door de Kroon. De verwezenlijking van het denkbeeld im pliceert dat de Kroon en de er bij betrok ken ministers zullen besluiten om aan de commissie-generaal een ruim mandaat van opperbestuursbevoegdheid te verstrekken, zoodanig, dat zij als orgaan van het opper bestuur te Batavia snelle en belangrijke beslissingen kan treffen, welke het kabi net in Nederland voor zijn verantwoording neemt. Gedacht kan worden aan de beëindiging van de beperkingen, welke thans nog lig gen op de uitoefening van het souvereir gezag van het Koninkrijk en van het al- gemeen bestuur in Indië, in den vorm van •do overeenkomst met de Britsche regee- xing van Augustus 1945; besprekingen met BTitsche gezaghebbenden in dit verband, voorts aan regelingen betreffende de deel neming door het rijk in Europa, zoomede eventueel door vreemde mogendheden, oor»«'J0 „r, et. OVERBRUGGINGSUITKEERING BOUWVAKARBEIDERS. De Haaxlcsnsche Bestuurdersband heeft een brief gezonden aan B. en W. van Haar lem, waarin er aan herinnerd wordt, dat de minister van Sociale Zaken besloten heeft in de vacantie-weck van het bouw bedrijf aan bouwvakarbeiders geen bijslag op de vacantie-bonnen te verstrekken in den vorm van over brug gingsuitkeering. Eenige gemeentebesturen zullen den bij slag wel verstrekken In den vorm van overbruggingtffuitkeeTing. Daarom vraagt de Haarlemsche Bestuurdersbond eenzelf- oeTegeling te willen treffen, omdat er vele bouwvakarbeiders zijn, die niet over vol doende vaeantiebonnen beschikken en dus in de vacantie-week een minder inkomen hebben dan in de periode, waarin zij wer ken. de financieclc en economische reconstruc tie van Indië; voorzieningen betreffende taak van Nederlandsche strijdkrachten bij het herstel van orde en recht; maatregelen zake van de geestelijke en stoffelijke verzorging der uit Nederland overgekomen strijdkrachten 'en verwante diensten; zorg voor repatriocrcnden en oologsslachtoffers van alle landaarden; bijzondere voorzie ningen voor het herstel van cultuur en onderwijs naar Nederlandschen trant. Bovendien valt hier te denken aan het' streven van de regeering om spoedig, in overleg met de ingezetenen in al hun ver scheidenheid van herkomst en cultuur, ook aan Oost-Indië de waardige plaats te geven in het komende staatsbestel, welke aan land en volk in de nieuwe internationale samenleving toekomt. De voorbereiding van de rijksconferentie, het wegnemen van de beletselen, welke te lang reeds de uit voering tegenhielden van de daarmede samenhangende gedachten van de Konink lijke rede van 6 December 1942, vereischt de aanwezigheid in Indië van een commis sie-generaal. In het overgangsstadium tus schen de vroegere rechtsorde, welke niet kan wederkeeren, en de toekomstige, waar van de omtrekken zich geleidelijk begin nen af te teekenen, is het dienstig, dat ook het opperbestuur reeds vertegenwoordigd is bij het begin van den af te leggen weg REMBRANDT-THEATER. Op de avonden, dat het openluchtspel „De Vrijheid Vlagt" wordt vertoond en de Groote Markt dus afgesloten is, zal het Rembrandt-Theater door de Smedestraat te bereiken zijn, waar ook de ingang i Openbare Werken exposeert in het Frans Halsmuseum. Tijdens de oorlogsjaren heeft de meentelijke dienst van Openbare Werken tal van plannen ontworpen voor den bouw van scholen en bruggen en den aanleg van sportvelden en recreatieparken. Ma quettes en teekeningen daarvan zijn, zoo als men in ons blad van Zaterdag heeft kunnen lezen, geëxposeerd in het Frans Halsmuseum. De wethouder van Openbare Werken, de heer A. M, J. Angenent richtte Zaterdagmiddag de officieele ope ning van deze interessante tentoonstel ling, welke, naar hij mededeelde, op ver zoek van den Bond van Nederlandsche Architecten gehouden wordt in het kader van „De kunst gaat door het vrije land" Hij beval de expositie in iedens belang stelling aan, want de Haarlemmers die nen nog meer vertrouwd te raken met hun stad en tc weten, wat er voor ver betering en verfraaiing wordt gedaan. Bij de vele belangstellenden op dezen openingsmiddag was ook de heer H. van Aiphen, burgemeester van het door Duitschers gedecimeerde Zandvoort, dat straks in nieuwe gedaante zal herrijzen volgens de plannen van den rijksbouw meester ir. G. Friedhoff. Een fraaie ma quette en vele teekeningen van dit nieu we Zandvoort vindt men ook op de ten toonstelling. Sjahrir voorzitter van de Indonesische arbeiderspartij Op een vergadering van de Indonesische arbeiderspartij (Persatocan Boeroeh Indo nesia) te Cheribon is Sjahrir benoemd tot voorzitter van deze partij. Jaarverslag N V. J. J. Beynes. In het Jaarverslag over 1945 van de Ko ninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoor wagens J. J. Beljnes N.V. te Haarlem wordt medegedeeld, dat op 5 Mei het deerlijk gehavende bedrijf weei betreden kon wor den. Men begon onmiddellijk met de op ining van den chaos, welken de Duitscheis hadden achtergelaten. Reeds spoedig kon worden overgegaan tot het herstellen van rijtuigen voor de Nederlandsche Spoorwegen. Hiervoor waren weinig machines noodig hoe wel ook het verkrijgen van handgereedschap groote zorgen gaf. In October kon weer van een geregeld herstelbedrijf gesproken wor den. Het machinale werk, waarvoor eerst de hulp van plaatselijke fabrieken ingeroepen was kon toen in eigen bedrijf geschieden. Ge. hoopt wordt, dat de nieuwe machine-instal latie tegen het einde van 1946 gereed zal zijn. Er zal dan ook voldoende materiaal zijn om iet den bouw van nieuw spoorwegmaterieel beginnen. Begin Juni 1945 bedroeg het aantal arbei ders 128 en tegen het eind van dat jaar bijna 300. Bij het herstel van het bedrijf ondervond men welwillende medewerking van de rijks- bureaux en andere regeeringsinstelllingen. De balans en de verlies- en winstrekening geven over het verslagjaar een verlies f 281.318. Dit zal met het nadeelig saldo het vorig Jaar met een totaal van f 323.285 op de nieuwe rekening worden overgebracht. Aan de aandeelhouders zal worden voorge steld over het afgeloopen boekjaar geen di vidend uit te keeren, en den Raad van Com missarissen met één lid uit te breiden: Ir. J. F. F. Beijnes, die periodiek aftreedt, is herkiesbaar. DE DISTRIBUTIE Dinsdag 6 Augustus Haarlem. Nieuwe bonnen: rest. D, E m. Er. Schoenenbonnen: B. Heemstede. Nieuwe bonnen 912 H Heem; 13,30—16 Heen—Hon. Bloemendaal. Idem: NQ. Haarlemsche kunstenaars exposeeren in Nijmegen a| In het gymnasium te Nijmegen is Vrijdag middag een tentoonstelling geopend van. schilderijen, aquarellen en beeldhouwwer ken van ongeveer zeventig Haarlemscho kunstenaars. Bij de opening zeide de Nijmeegsche wethouder mr. C J. A. ten Hagen, dat bin nenkort nog uitwisseling verwacht kan worden op het gebied van muziek en too- neel. Namens Haarlem spraken wethouder D. J. A. Geluk en de heer W. van Liemt van Nederlandsch Volksherstel, die hoopten dat de betrekkingen tusschen Nijmegen en Haarlem steeds inniger zouden worden. HEEMSTEDE BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: D. Ritman en M. J. Jacques; J. Wlersema en M. von Meyenfeldt; J. W. van Roon en C. C. M. van den Hoorn; F. J. Ketelaar en S. Philippo; J. Schipper en J. M. Smit; E. A. van Sehagen en C. C, A. Mesman; E. N. Miller en R. Winler. GETROUWD: A. Akkermans en H. J. Hol* link; P. Honcoop en T. A. van Deursen; B. F. Lommerse en T. P. B. Weitenberg; J. C. da Haan en C. Veiloolj; J. F. du Maine en Hy M. Kaptein; A. van Zwol en A. Koren. GEBOREN: J. E. Groot—van Schooneveld, cl W A. M. Piek—van Hecke, z.; H. M. W. Wessellngvan Dijk, d.; A. M. D. Snitker— Hesseling, d; A. J. Kuipers—van der Peijl, z.J C M. Giclen—van Bakel, d. OVERLEDEN: C. H. Jongen echtg. van J- M C. Heerkens, 54 J.; R. de Boer, echtg. van T. Ham, 72 j.; H. Hartel, echtg. van M, Jansen, 77 J. Binnenkort op de ruïne eerste opvoering van de „Lanceloet" De Ruïne van Brederode, eens liet machtige gravenslot, is, temidden van het weelderige geboomte van Kennemerland een geschikt doel voor een Zondagmiddag wandeling. Dan kunt. ge even wijlen bij de put, op het slotplein en wellicht maakt iiw 7,0011 een opmerking over dc dikte van do muren, Lange jaren was „de ruïne niets meer dan dat, een verbrokkelde klomp herinnering, een monument uit dei vroege middeleeuwen. NIEUW LEVEN. Maar in Augustus en zooals we straks zullen zien ook misschien daarna, komen de ridders en de jonkvrouwen terug naar de vervallen burcht, paar dengetrappel zal weer opklinken, hon derden jaren nadat zware kogels de trotsche grafelijke stêe in puin ver anderden. Eenige inwoners van Santpoort heb ben het plan opgevat, om de ruïne van Brederode te veranderen in een open lucht schouwburg. De eenvoud van ht slotplein, de struische kastanje en de markante toren, leenen zich uitstekend voor het décor van een middeleeuwsch spel. Na lang wikken en wegen is de keuze gevallen op één van de schoonste en jammer genoeg niet heel bekende voortbrengselen van de literatuur der Middeleeuwen: Lanceloet van De nemarken, een zoogenaamd „abel" (ernstig) spel met een romantischen inslag. Hoewel aanvankelijk geprobeerd is, een Santpoortsch dilettanten-tooneel- gezelschap met de uitvoering van „Esmoreit" te belasten, is men hier, Nog geen plan voor de bebouwing van den kop van den Zeeweg? De gemeente Bloemendaal heeft, toen zij den Zeeweg liet maken, niet de be doeling gehad daar aan het strand een badplaats in het aanzijn te roepen van den omvang van Zandvoort of S oh eve ning en. Dit blijkt trouwens wel uit het feit, dat meteen de verbinding met Zandvoort tot stand gebracht werd. Maar wel heeft het van stonde af aan voorgezeten, om de gebruikers van den weg in de gelegenheid te stellen op het Bloemendaalsche gebied te genieten van strand en zee. Tot heden is de exploitatie van Bloe- mendaal-aan-Zee van bescheiden om vang geweest. Wat er aan gebouwen stond hebben de Duitschers in de oor logsjaren bovendien nog vernield. Voor hetgeen verdwenen is, moet iets nieuws, in de plaats komen. Het gemeentebtv stuur van Bloemendaal, dat de dingen graag verantwoord wil doen, had het plan aan een bekwaam architect op dracht te geven een plan te ontwerpen voor de bebouwing van den kop van den Zeeweg. Dit raadsbesluit dat al eerugen tijd gele den genomen werd, hebben Ged. Staten nog niet goedgekeurd. Bijkbaar wil het college de zaak nog eens aanzien, want een besluit, dat de Bloemendaalsche Raad op denzelfden dag nam (namelijk om een nieuw uitbreidingsplan voor de geheele gemeente te laten maken) is wel goedgekeurd. De veronderstelling ligt voor de hand, dat men vreest voor een te sterke uit breiding T an de reeks badplaatsen langs de kust. België is in dit opzicht wel een waarschuwend voorbeeld hoe het niet moet zijn. Dit gevaar zit evenwel niet in het Bloemendaalsche plan, want de bedoeling van Bloemendaal is niet in concurrentie te komen met Zandvoort. Alles zal van bescheiden omvang blij ven, maar er moet toch iets komen en dat iets moet behoorlijk zijn. Een flink restaurant, zwemgelegenheid, een poli tiepost. enz. Op dit oogenblik is het bezoek aan het Bloemendaalsche strand nog wel gering, maar dat komt omdat er geen voldoende vervoergelegenheid is. De N.Z.H. heeft nu op mooie dagen het plan een autobus te laten rijden, maar daarmee kunnen slechts enkele tiental len vervoerd worden. Als er weer volop auto's rijden en elk een goede fiets heeft, zullen er weer, aangelokt door den mooien Zeeweg, duizenden bezoe kers komen. Om die behoorlijk te kun nen ontvangen moeten nu reeds voorbe reidingen getroffen worden. Wij merkten reeds op, dat het nu nog stil is aan het Bloemendaalsche strand. De gemeente heeft in samenwerking met Haarlem, een kampeergelegenheid voor Haarlemmers opengesteld. Tot he den zijn er nog een 20 tenten geplaatst, terwijl cr op 100 gerekend is. Misschien geeft Augustus nog veel mooi weer en dan verwacht men nog wel meer lief hebbers. wgens den beperkten tijd van voor* bereiding, van terug gekomen. De „Ghescllen van den Spie", onder regie van den heer A. Hooy- kaas, werden bereid gevonden om de Lanceloet, die zij reeds op hun repertoire hadden staan, in Sant poort op te voeren. Deze troep, die met het Mysteriespel „Marike van Nimwegen" in den kloos terhof te Utrecht bewees, het middel- eeuwsche tooneel te verstaan, komt omstreeks 24 Augustus naar de ruïne van Brederode en bij voldoende belang stelling zal deze „première" gevolgd worden door twee andere opvoeringen. De accomodate van de ruïne is van zelfsprekend gering: meer dan 300 menschen zal het binnenplein niet kun nen bevatten. Men wil tot allen prijs tribunes achterwege laten, daar dit na tuurlijk inbreuk zou maken op de sfeer van het spel. Door de groote samen werking, die „Santpoorts Bloei" de voortvarende organisatie, geniet van officieele instellingen, het P.E.N. en het Provinciaal Ziekenhuis, zal dze cultu-i reele daad zeker kunnen bijdragen tot den geestelijken wderopbouw van ong land. Tevens zullen de mogelijkheden onderzocht worden voor het stichten van een definitief openlucht-theater iri de ruïne. NIET SLECHTS EEN ABEL SPEL. Om de stijl der middeleeuwen ge trouw te volgen, heeft de cultureele commissie uit „Santpoorts Bloei" het' abel spel van Lanceloet laten volgen door een „kluchte", die ook in vroeger* tijden de door het drama bedrukte ge moederen moest opvroolijken. Opgc-i voerd zal worden de bekende humores-1 que: „De Buskenblazer". De eenige zij het zeer kleine bedreiging van het boven omschreven* plan is de nog niet afgekomen toestem ming van de gemeentelijke autoriteiten. OFFICIEELE PUBIJCATIE UITREIKING SCHOENENBONSj De Directeur van den Distributiedienst Bloemendaal maakt bekend: Personen, geboren voor 1 Juni 1944, wicn, tweede stamkaart eindigt met het cijfer IS. (acht) en sinds 1 Jan. 1945 ncng geen bon voor' gewone- of berocpsschocnen ontvangen heb* ben, kunnen uitsluitend op onderstaande da* gen en plaatsen een bon voor schoenen af* halen. Kinderen, geboren op of na 1 Juni 1944, welke den leeftijd van 10 maanden bereikt hebben, en nog geen sehoenenbon ontvingen, kunnen eveneens op onderstaande dagen en plaatsen een schoenenbon afhalen. Medegebracht moet worden de tweede stamkaart en Inlegvel. Voor VOGELENZANG in het Verenigings gebouw uitsluitend van 911 uur op Vrij dag 9 Augustus 1946. Voor AERDENHOUT in de Gemeentekweo* kerlj van 9—11 uur Zaterdag 10 Aug. 1946. Voor BLOEMENDAAL in het Jeugdhuis van 9—1 en van 24 op Maandag 12 Aug. 1946. Voor ZANDVOORT in het Distributiekan toor Haltestraat op Dinsdag 13 Aug. 1948 van 912 en van 2—3 uur. Voor OVERVEEN in gebouw Doml Zand* voorterpad van 9—1 cn van 2—4 op Woens* dag 14 Aug. 1946. J

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2