FEESTVIERING waardig ingezet Feestprogramma en Tops Kort en Bondig Haarlem in feestdos, Haarlem in feeststemming'. Deze Indrukken kreeg de wan delaal', die Zaterdag in de stad vertoefde* "hetzij op de kermisterreinen, hetzij in liet cent rum en speeiaal op het Plein, w aar in den namiddag do burgemeester de fontein in gebruik stelde, waarmee als het ware de feestelijk lieden offielëel waren geopend. Vreugde hcersehte er des avonds tijdens den stertoeht. van muziek- corpsen mi tie taptoe op do Grootc Markt. En overal was het gezellig door de verlichting. Zondag was het kalmer, doel» de kermisvermakelijkheden, tie volks- daiisdcmonstratio en de eabaret voorstelling trokken veel belangstelling. Op waar dige wijze heeft Haarlem de viering van het "OO-jarig bestaan der stad ingezet. Kermisterreinen Op vier plaatsen in de stad zijn kermis vermakelijkheden opgericht en wel nabij het Phoenixterrein, Leidscheplein, Teyler- plein en Zaanenlaan. Alle bekende attrac ties zijn aanwezig. Draaimolens staan er in allerlei vorm, liefhebbers van autorij den kunnen genieten, hij die het in de hoogte wil zoeken, neme plaats in de Turl.sche 6chop en prefereert hij liever eaneatie, dan stellen motorrenners hem .Nadat de heer I). J, A. Geluk op het kermisterrein nabij de Parklaan het woord luid gevoerd, knipte mevrouw E. Oostwnld-Ronwer het lint door. daartoe in de gelegenheid. Zaterdagmid dag begon het kalm aan, maar langzamer hand werd het drukker. Tot en met Zon dag a.s. blijven de vermakelijkheden ge opend, zoodat men nog lang kan profitee red Het Lunapark nabij de Parklaan is Zaterdagmiddag officieel in gebruik ge nomen Nadat de heer D. J. A. Geluk, voorzitter van het algemeen comité het woord had gevoerd, knipte mevrouw Oost- wald het lint door en de draaimolens enz. konden draaien. Wandeltocht padvinders Tegen tweeén heerschte er op de binnen plaats van de Doelen aan de Gasthuisstraat een gezellige drukte. Ongeveer duizend padvinders(stcrs). waaronder ook uit Am sterdam, Den Helder, de Zaanstreek en Deventer, hadden zich verzameld voor de e.art der afstandsmarschen, welke het district Haarlem van de Ned. Padvinders, met medewerking van het Ned. Padvind- ftersgildc organiseerde. De commissie van voorbereiding onder leiding van de hee- ren Bert Metz. hopman en H. C. Hooge- woning. schipper, had voor een vlotte re geling gezc.gd en op tijd konden de vele groepen vertrekken. Voorafgegaan door de distTictsband N.P.V maakten de padvind- sters en verkenners een tocht van 15 K M. Gewandeld werd naar den Zijlweg, langs de Julianalaan over den Zeeweg en via het Brouwerskolk je naar het districtsterrein der N.P.V. Vervolgens in de richting Aer. denhout, terug naar Overveen en langs den Vlaamschev.-eg naar de stad terug. Voor de kabou.e;? en welpen, die in groo- ten getale waren opgekomen, was ben tocht van 7.5 K.M uitgeschreven, welke ging naar het Station Bloemendaal, via Delftlaan, daarna langs den Bloemendaal- reheweg door het Kinheimpark terug via het Klevcrpark naar het uitgangspunt Zij die den tocht volbrachten, ontvingen een speciaal voor deze gelegenheid gemaakt diploma, dat herinnert aan „Haarlem 700 jaar stad" en verder waren groeps- prijzen beschikbaar gesteld. Met voldoe ning kunnen de organisatoren op de toch ten terugzien. Militair défilé De in Haarlem gelegerde militairen (11- 1-R.I.) hebben hun medewerking verleend aan de viering van het stadsjubileum Zij namen deel aan een défilé aan de Dreef, waar aanwezig waren dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, commissaris van de Koningin, de heer M. A. Reinalda, burge meester, eenige wethouders, majoor Dom misse, garnizoenscommandant en majoor Chr. L. <le Vries, bevelhebber in het district Haarlem van de gezagstroepen. Het défilé geschiedde onder commando van kapitein T. Homan met de Prins Bern hardkapel, die tevoren een marsch door dc stad had gemaakt. Na het défilé voor de autoriteiten, volgde er ook één voor oud-illegalen, die in Bethesda-Sarepta verblijf houden. Deze attentie stelden dé patiënten op hoogen prijs. Feestfontein in werking In tegenwoordigheid van eenige duizen den stadgenootcn is om vijf uur de feest fontein op het Plein in werking gesteld. Nadat de autoriteiten zich hadden ver zameld, heette de voorzitter van de ver- eeniging „Plein en omgeving", de heer A. Kaufman, de genoodigden welkom, waar na burgemeester Reinalda het woord voer de. Hij bracht in herinnering, dat de vie ring van het 700-jarig bestaan op 23 Nov. j.l. op bescheiden wijze ingezet is. De be hoefte werd toen gevoeld aan een grootsch opgezet feest in een gunstigeT jaargetijde Dank zij de samenwerking uit alle geledin gen der bevolking is een uitgebreid pro gramma samengesteld. Het gemeentebe stuur zegt allen medewerkers dank, even eens den militairen autoriteiten, die met de Prins Bernhardkapel een troepen- revue organiseerden, Spr. vervolgde, dat de arbeid aan den wederopbouw van het vaderland in Haarlem even onderbroken wordt. Er wordt feest gevierd, de teugels worden gevierd, doch daarna beginnen we weer om het land en de stad groot te maken. Vervolgens draaide de burgemees ter de kraan van de fontein open, die daardoor in gebruik was gesteld en ge durende de feestweek zal spuiten De Prins Bernhardkapel, onder leiding van adj. M. de Graaf speelde het Wilhelmus, waarna het Mannenkoor „Ceacilia", onder leiding van Nico Hoogerwerf Bede voor het va derland" zong. Om beurten speelde en zong de band en het koor en met het ge meenschappelijk zingen van het Wilhelmus werd de plechtigheid gesloten. De feesten in de stad konden een aanvang nemen na dit officieele gebeuren. Stertoeht en taptoe Zaterdagavond is de tribune op de Groote Markt in gebruik genomen en zij, die aan de deugdelijkheid getwijfeld heb ben, kunnen verzekerd zijn, dat een ste vige tribune gebouwd is. Zij was geheel bezet, toen daar de Haarlemsche fanfare- of harmoniecorpsen dc Markt opwandel den. Gezamenlijk speelden de corpsen on der leiding van den heer H. W. Hofmees ter enkele pittige marschen: Later ver scheen het oudste corps uit dc stad, de Harmonie Crescendo op de Markt, om de taptoe te blazen. De heer Hofmeester blijkt ondanks het klimmen der jaren nog een vaardige dirigent te zijn. Keurig werd er gespeeld, waarvoor hulde. Na de taptoe trokken de corpsen in verschillende wind richtingen huiswaarts. ZONDAG Sportwedstrijden, kermisvermaak, volks dansen, tooneel en variété, er was keus genoeg op dezen eersten feestzondag, die met koraalmuziek werd ingezet. Een mu ziekcorps van het Leger des Heils speelde in den ochtend op den eersten omgang van den St. Bavotoren en menigeen bleef een oogenblik staan luisteren naar de plech tige klanken, die door den wind over de nog stille stad werden gedragen. Cabaretvoorstellingen De jeugd kon zich 's middags in de Ge meentelijke Concertzaal vermaken met de prestaties van goochelaars, clowns, equili bristen en acrobaten en 's avonds deden de ouderen dit eveneens bij een variété-voor stelling, waar in een zeer vlot tempo tal van artisten hun zeer uitcenloopende ver richtingen voor een vrij talrijk publiek demonstreerden. Louis Noiret zong er met veel élan zijn liedjes, er was een „wonder paard", dat niet alleen op het tooneel, maar ook in de zaal kwam en de men- schen liet lachen, mannelijke en vrouwe lijke acrobaten toonden gedurfde toeren en zoo was er nog veel meer. Dezelfde artisten treden vanavond nog c-ens op met uitzondering van Louis Noiret, wiens plaats door Kees Pruis en zijn zoon De kindervoorstelling wordt Dinsdag middag herhaald. Volksdansen in floodlight Dat het den comitéleden ernst is een cultureele noot in Haarlems feest te brengen, werd Zondagavond op de Groote Markt bewezen, waar een Volksdansklasse onder leiding van den heer H. v. d. Wa teren een alleszins bevredigende demon stratie gaf van internationale folkloris tische dansen. De groote opkomst en het gulle applaus bewezen, dat ook deze eer lijke uiting van blijmoedigheid en van in gewortelde gebruiken door den nuchteren, modernen mensch gewaardeerd kan wor den. Tribune-incidenf De „Bellendnns", een oiule volksdans, bedoeld om de geesten sclu-lk aan te jagen en de aarde vruchtbaar te maken. Een Zonnebloemdans, zoo rijk aan sym boliek. een „Blue Wlnite Stranger", zoo primitief in zijn bijgeloof, de Engelsche, Zweedsche, Duitsche en Nederlandsche reidansen en quadrilles, zij steken wel af bij wat men thans „dansen" pleegt te noe men. Wat wellicht in het ontbreken van passende costumes als een gemis gevoeld werd, kon door de uitstekende uitvoering ruimschoots worden goedgemaakt. In dc Engelsche, ingetogen dansen viel de Bril- sche gast Dolly Sunier op (geel-gcruite rok), die het groepje meermalen bijna leidde in haar stijlbeheersching. Als be sluit kwamen een paar geestige, moderne werkjes op de planken, die bij het duizend koppige publiek een warm onthaal vonden, IJswals en Mariënbrunnen-mazurka wa ren van een eenvoudige bekoring: de eer ste kunstavond in de omgeving van het verlichte stadhuis kan ten volle geslaagd genoemd worden. Geen Haarlemmer zonder de officieele feestspeld! Gedurende deze week wordt op alle drukke punten in de stad door de U.V.V. een feestspeld verkocht ten bate van Volks herstel. Iedere Haarlemmer moet met zoo'n speld getooid gaan! Op de eerste plaats is ieder dan drager van het fraaie Haarlemsche wapen, met als bovenschrift het getal: „700"; maar bovendien combineeren wij hiermede dan tevens onze hulp aan een instelling, die het zeker verdient. Dus: indien U zoo'n speld nog niet draagt, morgen direct koopen! Eventueele collectanten zijn nog harte lijk welkom en kunnen zich dagelijks mel den bij de U.V.V., Stadhuis, ingang Zijl straat. De boemetjes buiten, maar niet zonder water. Vele natuurliefhebbers zal den angst om het hart geslagen zijn, toen de straatver sieringen in Haarlem werden aangebracht, de tooi, waari* bloemen zoo'n belangrijke plaats innemen. In enkele dagen zouden deze kinderen van Flora immers ver schrompeld zijn tot onooglijke, dorre sprie ten. die de stad geen deugd en liefhebbers van bloemen verdriet zouden doen. Het pleit voor het feest-comité, dat het oog voor de pijnen van zijn het niet haast haar eigen kinderen, heeft. Maandag morgen liep namelijk een vreemde figuur door de straten, die op het eerste gezicht ten strijde trok tegen den Coloradokever: De tribune was belaan met duizenden Haarlemmers, die de komende dingen op het podium afwachtten en den tijd kortten met een ijsje, een feestsigaar of een bab beltje. Langs de amphitheaters wrong zich een corpulent manneke in een smettelooze witte jas, een vreemdsoortig petje op het gezonde hoofd en over den arm de equiva lent van vier textielpunten. Met een uit- noodigend gebaar hield hij de tribunalen zijn knapperige Parijsche wafels voor, in de hoop, dat de feestsigaar, het babbeltje en het ijsje vervangen zouden worden door de producten van zijn reizende gebak kraam. Op de voorste rijen aangeland, werd het dikke kereltje zoo'n beetje in de maling genomen: een trekje aan zijn schort, een been, dat plotseling uit ging steken, enfin, ge kent die kleine plage rijen van een feestweek en een dikken man. Zijn Parijsche wafels plus zijn waardig heid vergetend schalde het lijdend voor werp over de tribune een volzin, zóó recht uit het hart van den beleedigden Amster dammer gegrepen, dat de massa stil zweeg en niets te zeggen durfde. „Rolle jullie allemaal van je tribune van een kwartje, stukke verdriet fan een Haarlemsche mugge." Want het geschiedde tijdens de volksdan sen van Zondagavond en de toegangs prijs bedroeg vijf-en-twintig eenten. En rk genoot J. F. een persapparaat met een lange, koperen buis, was zijn gehuimzinnig wapen en bij elke bloementoef hief hij de buis op, om de gladiolen met water te besprenke len. Zoodat het hart van minnaren van de kleine, kleurige helpers bij het feest van deze week gerust kan zijn, de zich aan kondigende warmte zal de versieringen niet krijgen en de stad blijft frisch en el- ken dag als nieuw versierd. Gratis naar de kermis De organisatoren der kermisvermakelijk heden hebben besloten. Donderdagochtend hun gelegenheden kosteloos voor het pu bliek toegankelijk te stellen. Etalagewedstrijd Aan den etalagewedstrijd hebben vijf honderd winkeliers deelgenomen. De jury, bestaande uit reclame-experts, aesthetici en consumenten, zal morgen haar beslis sing bekend maken. De Padvinders-demonstraties Het Uitvoerend Comité voor de Eeuw feesten kan tot zijn genoegen mededeelen, dat het met erkenning van de gegrondheid der bedenkingen van de Kath. Jeugdbewe gingen tegen de organisatie van de pad vindersdemonstratie, in overleg met de betreffende districtsleidingen, de gerezen bezwaren uit den weg heeft geruimd. Alle padvinders-organisaties zullen dientenge volge aan de op Donderdag 8 Augustus voorgenomen feestelijkheden volledige me dewerking verleenen. HEDEN. MAANDAG: 7.30 uur: Volksdansbal op het Sant poorterplein. 8 uur: Concert in de Groote Kerk door de Haarlemsche mannenkoren, met medewerking van Annie Her mes en Albert de Klerk. 8 uur: Variété-programma in het Concertgebouw. 9 uur: Openlucht-bioscoop op de Raaks. 10 uur: Generale repetitie „De Vrij heid Vlagt". DINSDAG: 2 uur: Kindervoorstelling in het Concertgebouw. 8 uur: Concerten van fanfare-corp sen op het Pretoriaplein, Godfr. van Bouillonstraat en De Ruijterplein. 9 uur: Opvoering van „De Vrijheid Vlagt". 9 uur: Openlucht-bioscoop op de Raaks. IJSJES VAN 10 CENT. De prijien van consumptie-schepijs en ver pakt ijs zijn in de Prijsbeschikking consump tieijs 1946 opnieuw geregeld. De prijs van het ijsje, dat 40 gram weegt, bedraagt 10 cent. In IJssalons met zitgelegenheid mag, indien an tafel bediend wordt, ten hoogste 50 pet. gevraagd worden, mits er ook het ijsje van 10 cent verkrijgbaar is. in De bril van Sultan Sar VJ 20. „Ik ben Hassan", herhaalde de derwisj en hief z'n arm op. „Gij zijt mijn vrienden, dat voel ik. Omdat U echte beren bent, danste ik van vreugde. Sinds weken leed ik namelijk aan ze nuwhoofdpijn. U keilt het wellicht. Het komt plotseling, met aanvallen, één per twee uur. Het is een gevoel, alsof er beren op je hoofd vallen. Sinds ik vier uur geleden door het luik viel, doordat ik naar den bril keek, weet IJ...." „Ja zeker, op twee pas", vulde Tips aan. „En met kijken door de oog haren", zei Tops. „Juist! Nadat tk door dit luik viel, heb ik nog geen aanval van mijn hoofdpijn gehad. Toen ik het uwer voelde, dacht Wc; ai, Hassan, hou je taai. Maar ditmaal waren het echte beren. Ik ben dus genezen. Daarvoor dank ik U zeer." „Het genoegen van dezen val was geheel aan mijn kant", zei Tips beleefd. De vriendelijke derwisj stak de broers een geweldige hand toe. „Wty moeten elkaar niet in den steek laten, zei hij. BINNENLAND Prins Bernhard heeft op paleis Soestdijk aan drie Amerlkaansche en een Nederlandsche of ficier, -die zich buiten gewoon hebben inge spannen om de terug gave van uit Nederland geroofde goederen te bevorderen, hooge onder scheidingen uitgereikt. Meer dan 100.000 kinderen uit het gehecle land hebben vandaag aan de Jarige Prinses Irene een prentbrief kaart met gelukwen- schen gezonden. In 1941 werden do Tlclenaren door de Dultschers met f 100.000 beboet. Zij krijgen nu, hun geld terug,, want het tribunaal heeft de nalatenschap van een ex-N.S.B.'er verbeurd verklaard en hieruit zal de boete worden terug betaald. In Vlisslngen, op de plaats waar op 1 Novem ber 1944 de 52ste Low- landdivisie landde is in tegenwoordigheid van Nederlandsche en En gelsche autoriteiten een gedenkteeken onthuld. Morgen start een K.L.M.-Skymaster voor een proefvlucht naar Buenos Aires. Twee paarden uit dc koninklijke stallen, die onlangs in de omgeving van Frankfurt weiden teruggevonden, zijn ge repatrieerd. HonderdvQftlg En gelsche meisjes zijn in ons land aangekomen. Zij zullen veertien dagen de gast zijn van Neder landsche ouders, wier kinderen een vacantie in Engeland hebben door gebracht. In het. Ruhrgcbicd zijn talrijke goederen gevonden, welke de Dultschers uit de Ne derlandsche mijnen hebben geroofd. In dc Javastraat te Arnhem speelden kin deren met een gevonden granaat. Het projectiel ontplofte, waardoor twee kinderen gedood en drie gewond werden. Haarlem c i Omstreken zijn te da- De waai ouder van Onderwijs en Sociale Za ken der gemeente Bloe mendaal, de heer A. Cas- see zal niet op Vrijdag 9 maar op Donderdag 8 Augustus spreekuur hou den van 4 lol 5 uur en op 16, 23 en 30 Augustus van 10 tot 11 uur. Dc Prov. Waterstaat in Zuitdholland heeft het maken van klinker bestratingen en een be schoeiing tusschen den Reijcrkoopsche weg en den Biezenwog te Bos koop opgedragen aan fa. D. R. dc Jong en W. Borst te Haarlem en Bakkum voor f 12.168 Voor de hoofdakte, gedeelte B, slaagde te Haarlem de heer J. W. H. Heyboer te Heem stede. Geslaagd Haarlem voor Handenarbeid de mes G. M. Hoonhorst en M J. Muschler te Haar-' lem, mej. A. v. Gelder te Zandvoort en de heer Y. Koopmans te Haar lem. Dc achtjarige J. van der G. uit Amsterdam is gistermiddag om streeks zes uur bij het zwemmen in zee te Zandvoort verdronken. Een uur later is het lijk je aangespoeld. Auto gestolen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Zand voort uit een garage een auto gestolen. Het echtpaar Em merzaal ie Nieuw Ven nep is 14 Augustus 60 jaar getrouwd. De bijna 86-Jarige bruidegom is kras en goed gezond, leest zelfs nog zonder bril. Ook de 82-jarige bruid mag er nog zijn, ook al plaagt haar de rheumatiek. Tc Hillegom had een politieman achterdocht tegen een fietser. Hij hield hem aan en toen bleek, dat de man de fiets in Llsse gestolen had. Een klnderbeul. J. B ter H. uit de Reiger- straat mishandelde zijn twee-Jarig kind dermate, <lat de kleine een bloed uitstorting opliep. Toen de driftbui ook daarna niet gezakt was, sloeg hij ln huis alles kort en klein. Het mannenkoor „Zang en Vriendschap" in Haarlemmermeer, di rigent G. C. A. Uarban- «;on te Heemstede, be haalde op een concours te Rotterdam den eersten prijs ln de le afdeebng.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 6