Licht en Panorama der Wereld Rotterdam verrijst De Radio geeft vanavond; De tien procent letterlijk uit ,asch' 24 Flats van deviezenlooze materialen uoq japuozi Haarlem bruist van feestvreugde. Dat is de eerste en voornaamste indruk dien de avondwandelaar bij zich voelt opkomen, wanneer hij door de verlichte straten dwaalt en zijn hart ophaalt aan ouder- wetsch-verlichte etalages. En niet alleen het licht en de overweldigende drukte in Haarlems straten maken het hart van. door vijf jaar oorlog aan licht en vroo- lijkheid ontwende stedelingen dankbaar, ook in de stilte van de bolwerken en de singels en de plantsoenen, zooals het Kenaupark, kan hij genieten van kleuren spel en wondere effecten. De schaarsche natuur in de stad helpt mee, de Spaarne- stad een jarig gezicht te geven. Op den Schotersingel nabij de Noorder- brug hangt temidden van oranjeballons het wapen van Haarlem. De op den achter grond liggende boomen op het Bolwerk worden verlicht. Feëeriek doet het Kenau park aan. De groep cypressen, de bruine beuk en het kastanjegeboomt worden met verschillende kleuren verlicht. Het groen der cypressen doet door het kwiklicht hel der en teer aan. De bloemen in het perk aan de Oostzijde zijn met paddestoeltjes verlicht en het gezicht daarop is prachtig. Jammer is het, dat het voetpad niet afge sloten is, omdat het voortschuifelen der menschen temidden der bloemen storend werkt. heen Wie de stilte schuwt, hij zoeke in de binnenstad naar vertier en stemming. Wanneer hij schuifelend de Groote Markt heeft bereikt het kost tijd, om de ver leidelijke winkels langs te komen, dan vlamt de oude steen van het Stadhuis op als een plotselinge openbaring en de zil veren lijnen van de Bavo rijzen als een gedicht van licht, als een heel oud, ver stild sprookje op tegen de blauwe nacht lucht. Verder zoeken de schreden van onzen wandelaar in de drukte van feestelijke straten naar hetgeen zijn oog bekoren kan. Groote plassen licht werpen hun vloed uit. de winkelramen, waarachter schier voor- oorlogsche schatten liggen opgestapeld, wat wel een beetje hard, maar daarom niet minder bezienswaardig is. En de vrou wen, in deze zeven eeuwen niets veran derd, halen hun hart op aan schoenen en stoffen, aan knotten wol en andere zaken, die verrukte gilletjes veroorzaken. Tiere lierend stuwen de pierementen hun één- cents-muziek door het straatlawaai heen, bijgevallen door trekpiano en buikorgel tjes" (wij wisten niet, dat er zooveel van die kleine, asthmatische zangers in Haar lem huisden). Het oor strijdt met het oog, de lichtkroon op de Houtbrug wint het even van het lawaai en verder op staat een groote limonade-fontein, waar je niet vlak bij kunt komen, want er staan den heelen avond menschen om heen, die „mooi" en zeggen. Dan is er nog een kermis in Haarlem. Een kermis, zooals onze goede stad zelden zag, met allerlei angstaanjagende, maar toch heerlijk-sensationeelc vermakelijk heden. Het geld is daar gelijk zand in de handen van een kind, maar de leut ver goedt alles. Met een oliebol in je eenc en een wandelstokje in je andere hand ben je den koning te rijk onder de tonen van een heesche versterker of van knallende motoren. Haarlem bruist van feestvreugde. Laat het een vreugde zijn, waarin de schoon- heidsdorst niet te zeer op den achtergrond gedrongen wordt en waarin de jool echt en onbedorven klinkt. Dan zijn zeven da gen feest nóg te geinig. AGENDA MAANDAG 5 AUGUSTUS Parklaan 21: Lezing over de Openbaring. Rembrandt: De zuster van den huisknechl. Palace: De Jantjes. Lmxor: Met buitengewoon verlof. Alle drie: 14.00, 16.15, 10.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Van den regen in de drup 14 00. 16.30, 19,00 en 21.15 uur. City: Ik ontmoe een moordenaar, 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 DINSDAG 6 AUGUSTUS Bioscopen als Maandag. Muziekconcours te Spaarndam Het Groot Nationaal Concours voor Har monie- en Fanfarecorpsen, uitgeschreven door het Fanfarecorps „Kunstkring" te Spaarndam, werd Zaterdag- en Zondag namiddag voortgezet. Zaterdag concerteerden in afd. II H: Har moniekapel „N. Z, H." Haarlem, pr. 1 /2, pnt. 344; IIF: Politiemuziekver. „Excelsior" Delft pr. 1 pnt. 386; IF: „Arti ét Religioni" Haarlem, pr. 1. pnt. 421; Uitm. F: Haarl. Polltiemuzlekvereenlging pr. 1, pnt. 396; IIH: Hoogovens Harmonie pr. 1, pnt. 401. „Arti et Religioni" was hier verreweg de beste. In den voorafgeganen Marschwed- Strljd bleken de beide Politiecorpsen de meerderen. Gelukkig kon de „Grüne" niet meedoen. De uitslag van Zondag was als volgt: Afd. IÏIH: „Vooruitgang" Haarlem prijs 2. pnt. 374; IIH: „Eensgezindheid". Heem stede. pr, 2 pnt. 347; „Soli Deo Gloria", Driehuis, pr. 1. pnt. 386; „Excelsior", Llm- men pr. 2, pnt. 365; IIF: „Wittenburg", Am sterdam pr. 1. pnt. 418; ,,St. Gregorlus". Waarland, pr. 1, pnt. 419; I F: „Accordano", Splerdyk pr. 1, pnt. 387; Uitm. F: „Boven- kcrk's Fanfarecorps pr. 1. pnt. 397; Eere H: „St. Cnecllla". Haarlem-N. pr. 1. pnt. 446. „St. Caecilia", dat als verplicht nummer Lortzing's Ouv. „Czar und Zimmermann" en als vrij nummer Boieldieu's Ouv. .Calif de Bagdad" uitvoerde was het eenige corps dat de voor het bereiken van den prijs in zijn Afd. gestelde mlnlmumeischen verre overschreed. Het toonde dan ook zeer goede kwaliteiten, al leek mij het spel in het vrije nummer toch nog niet geheel afgewerkt. 446 ls tot dusver het hoogste aantal pun ten. dat eenige vereeniging behaalde. Ook In den Marschwedstrijd was ..St. Caecilia" superieur en behaalde 118 van de 120 punten. K. DE JONG. Burgerlijke Stand Haarlem, 3 Augustus 1946. BEVALLEN: 1 Aug., G. M, Homburg—Nijs- sen, z.; II. M. Damenvan Zeist, d.; S. Geluk —Franke, v.\ M. A. van Schie—Rijnbeek, d.; 2 Juli, H. Huljboom—Schoffelmeer, d.; G van der Weele—Kroezen, d.; H. Kwant—Sterel. E. Levert—van der Mijll Dekker, z.; H. M. an Wijk—Burggraaf, z.; J. van der Giessen —Makkink, z A. M. Besselink—Webeid.; 3 Aisg., E. Turmel—Borst, z.; F. Wit—Hove- stad. z. OVERLEDEN: 1 Aug.. M. C. Klaver—van leeuwen, 55 j.. Haitsma Mulierstraat; 2 Aug.. J. H. Staphorst. 89 j.. Brouwersstraat; J. W. Flendne, 87 j., Twijnderslaan; 3 Aug., J. G.. d z. van C. Alta, Rijksstraatweg, GEHUWD: 3 Aug. P. van Kampen en A. Haaks; A. Provoost en J. J. M. de Rijk; W. J. Hopman en A. M. P. Hessels; C. J. Krug W. C. Westenberg. jjjjew ajoojg aunqui Weerbericht PLAATSELIJK ONWEER Verwachting geldig tot Dinsdagavond: Tijdelijk toenemende bewolking met vooral hedenavond en nacht plaatselijke onweersbuien. Wind aanvankelijk ver anderlijk later uit richtingen tusschen Zuid en West. Daling van temperatuur. HILVERSUM I. 301 M. 19.00, 20.00. 22.00 Nieuws. NCRV 18.30 Strijd krachten progr. NCRV 19.20 Met band en plaat. 19.30 Sportpr^atje. 19.45 Landbouw- rubriek. 20.05 Weeroverzicht. 20.08 Piano recital. 20.15 Residentie-orkest. 20.55 Haarlem de stad van zeven eeuwen (Dr. A. Melehior). 21.15 als 20.15. 22.15 Actueel geluid. 22.30 Viool en plano. 22.45 Meditatie. 23.00 Bel Canto. 22.30 Haydn Progr HILVERSUM II, 415 M. 18.00, 20,00, 23.00 Nieuws. AVRO 18.45 Gars de Paris. 18 45 Muziek uit Weenen en Boeka rest. 19 15 Lezing over Indië en Nederland 19.30 Piano en zang, 20.05 Omroeporkest 21.15 Rond het IJsselme'er. 22 00 Renova Septet. 22.30 Swing college. 23.15 Licht progr. GEDURENDE de oorlogsjaren zijn in totaal 378.000 Duitschers als krijgs gevangenen over den grooten vijver ge voerd en ondergebracht fn kampen die voor de ontvangst in gereedheid waren gebracht. In de Vereenigde Staten doet men niets half: zoo vonden de op non- actief gestelde Germaansche strijders in coml'ortabel-ingerichte modelkampen hun tehuis en de eerste dagen van hun verblijf zullen zij zich verwonderd heb ben over de prettige manier, die de Amerikanen er op nahouden om ge vangen vijanden onderdak te verlee- nen. De kampen waren voorzien van alles, wat binnen de grenzen van het begrip „gevangenkamp" redelijkerwijs kon worden getolereerd. Natuurlijk geldt hier het Amerikaansche begrip wat de Duitschers als grens stelden, ge zien de inrichting en accomodatie van Auschwitz en Oranienburg, kan men moeilijk als maatstaf nemen. Vandaar ook de veronderstelling, dat de Duitsche krijgsgevangenen aangenaam verrast zullen zijn geweest toen zij bemerkten, in welke omstandigheden zij het einde van den oorlog zouden kunnen af wachten. Intusschen de moeite die de Ame rikanen er voor over hadden om hun gasten het leven zoo dragelijk mogelijk te maken, was niet geheel en al belang loos en allerminst ontstaan uit een over maat van sympathie voor de gevangen Hitler-soldaten. De humaniteit gebood een menschwaardige behandeling de lust tot experimenteeren en het ver langen om de principes die in Amerika als onveranderlijk en algemeen voor de samenleving der menschen en der na ties worden gerespecteerd, aan de Duit schers kenbaar te maken, bracht de Amerikanen tot een uitgebreide en op min of meer wetenschappelijke basis gegronde proefneming, waarvan de krijgsgevangenen profiteerden. Lessen in democratische beginselen, inleidingen over historische onderwerpen, filmvoor stellingen van instructieven aard en cursussen over internationale onder werpen vormden de hoofdschotel van het kamprooster en op alle mogelijke manieren werd getracht, de Duitschers eenig begrip bij te brengen van de men taliteit der Amerikanen, van de inrich ting hunner maatschappij en de werk wijze hunner democratische instel lingen. Voor het begin van de repatrieering der krijgsgevangenen is dit experiment besloten met een onderzoek naar de resultaten ervan en het moet worden gezegd, dat de conclusie, die het Ame rikaansche Departement van Oorlog meende te mogen trekken uit de ge gevens van dit onderzoek, de moeiten en kosten van het jaren lange experi ment alleszins verantwoord doet blij ken. „Drie-vierde van het totale aantal krijgsgevangenen," aldus de conclusie, „keert naar Duitschland terug met een zekere appreciatie voor de waarde der democratie en een vriendschappelijke gezindheid ten opzichte van ae Ver eenigde Staten." Dit resultaat werd vastgesteld door een opinie-onderzoek, dat op echt- democratische wijze werd gehouden en „Woningnood" is een woord, dat zoo langzamerhand een beruchlen klank heeft gekregen. Maar dat er wel wat aan te doen is, wordt op het oogenblik in Rotterdam bewezen, waar onder oppertoezicht van architect C. V. Wcl- schen een blok van 24 flats verrijst. Reeds in 1919 bouwde genoemde archi tect voor dien tijd ultra-moderne-wonin- gen, en de ervaringen, sindsdien opge daan, krijgen nu definitieven vorm in het nieuwe huizenblok, dat met verbluffen- den eenvoud gebouwd wordt. De eenige bouwmaterialen, die er voor noodig zijn kunnen in drie categorieën worden samengevat: zand, grind en asch. Hout voor steigerwerk is overbodige luxe, want de buitenmuren worden van beton in bekistingen gegoten en de bin nenmuren worden uit z.g. „betonelemen- ten" als een bouwplaat opgetrokken. Ook de vloeren bestaan uit beton. De scheidingsdeelen zijn gemaakt volgens een bepaald procédé; zij be vallen veel asch en de toekomstige bewoners kunnen er met gemak een spijker inslaan. Het verhaal vermeldt niet, of een overbodig gaatje gedicht kan worden met den inhoud van den aschbak. DROGE, STERKE WONINGEN. De binnenmuren absorbeeren het vocht, zoodat de huizen kurkdroog moeten zijn. Wanneer men de in aanbouw zijnde hui zen bekijkt, valt de lichtheid en de ge ringe dikte van het materiaal op en de bouwmeester kon mededeelen, dat de op te trekken flats uiterst sterk zullen zijn. Tenslotte worden ook de eischen van de esthetica niet uit het oog verloren: om het kazerne-aanzien van de nieuwe hui zen te verminderen, worden de buiten muren met een soort terrazzo bedekt. Rotterdam heeft meer dan eens blijk van vooruitstrevendheid gegeven, een voorbeeld als het bovcnomschrcvcne kan worden aanbevolen in dc aandacht van andere geiroffen gemeenten. Nederlandsch schip uit Duitschland terug Opnieuw heeft een Rotterdamsche ree- derij een harer door de Duitschers ge roofde schepen terug gekregen. Het be treft hier het m.s. „Tamo" van ongeveer 5000 br. t. van de N.V. Mij. „Vracht vaart". Dit schip bevond zich in de Mei dagen van 1940 op een werf te Rotterdam, waar het bijna gereed was. De Duitschers legden er beslag op en verbouwden het tot een z.g. ;,Spcrrbreeher". Na afloop van den oorlog werd het door de geallieerden in de Oostzee gebruikt als mijnenveger. Eerst kort geleden is de „Tamo" vrijgegeven en is op eigen kracht en onder' Ncderlandsche vlag, van Ham burg komend met een lading erts aan boord, in haar thuishaven Rotterdam te ruggekeerd. waarbij alle identificatie-mogelijk heden waren uitgeschakeld. Drie en dertig procent der gevangenen bleek definitief anti-nazi en pro-democra tisch, een en véertig procent was de democratie gunstig gezind en tien pro cent nog steeds verbeten nationaal socialistisch. De overigen moesten van i geen van beide levensbeschouwingen iets hebben. 62 procent wenschte een democratische regeering in Duitsch land, 7 procent wilde een communis- tisch bewind en 5 procent een nazi- regeering. 32 procent beschouwden alles wat zij in de kampen hadden moeten slikken als valsche propaganda, de rest had vertrouwen in de Amerikaansche voorlichting, behalve een bepaald per centage, dat geen antwoord op aez? vraag gaf. Interessant bij dit alles is vooral het,., feit, dat de ongunstige antwoorden het veelvuldigst waren bij de menschen tusschen de 26 en 30 jaar, terwijl de oudste krijgsgevangenen het hoogste percentage gunstige antwoorden gaven. Daaruit blijkt weer eens temeer, dat het gif van nazi-opvoeding vooral bij de jongere menschen zijn uitwerking niét heeft gemist en dat het bij die categorie blijkbaar zoo verwoestend op de men taliteit heeft gewerkt, dat deze niet meer vatbaar is voor rede zelfs niet wanneer daaraan jaren van zorgvul dige, systematische beïnvloeding wor-, den besteed. Het zal voor de geallieerden, die bin nenkort gaan praten over dc wijze, waarop het na-oorlogsehe Duitschland zal moeten worden behandeld, de moei-.' te loonen, wanneer zij het resultaat van"' de Amerikaansche „Heropvoedings cursus" in aanmerking nemen bij de vaststelling van de maatregelen ter uit schakeling van het Duitsche gevaar vooral, wanneer zij geen moment de „tien procent" uit het oog verliezen. Met betrekking tot dit onderwerp is nog merkwaardig wat Lord Beveridge, de ontwerper van het Engelsche plan voor sociale veiligheid, dezer dagen te Berlijn aan enkele persmenschen toe vertrouwde. Beveridge zag het probleem der denazificatie van Duitschland als een louter „opvoedkundige" aange legenheid. die geen ruimte laat voor voortzetting van, wat hij noemde, de „heksenjacht op nazi's". Hij veroordeel de deze zuiveringsactie, die aan voor malige leden der nazi-partij de gele genheid ontneemt, hun brood te ver dienen en zeide: ..Wij moeten vervol ging en wraakzucht laten varen en een amnestie afkondigen. De beste manier om Duitschlands zuivering te bewerk stelligen is te trachten, de Duitsche universiteiten te beïnvloeden opdat zij „gaan denken langs de juiste wegen". Hier staan weer de twee groote op- vattingen tegenover elkaar. Zullen de Duitsche intellectueelen in staat zijn. hun volk een juisten weg te wijzen? Of is de onbarmhartige uitroeiing van boven-af van ieder nazi-symDtoom onvermijdelijk? Wat de geestelijke denazificatie vermag of niet vermag blijkt uit de resultaten van de Ame rikaansche kampen Algeheelë amnestie en stopzetting van de jacht zou de „tien procent" vrij spel geven om zelf „uni- versiteitie" te gaan spelen en het is de vraag of de universiteiten die Boreridge bedoelt, het met succes tegen deze pro- 1 fessoren der boosheid zouden kunnen opnemen. Een aantal „Goebbelssen" naar de gevangenis Naar Un. Press meldt, zijn vier familie leden van den Nazi-propagandamini6ter Joseph Goebbel6 te Erbach veroor- deeld wegens het feit. dat zij dc-n broer van Joseph, Konrad Goebbels, die door de Amerikaansche autoriteiten werd gezocht, verborgen hadden. Konrad Goebbels was perschef van groot Hessen gedurende het Naziregime. Hij werd op 9 Juni gear resteerd door leden van den contra-spion- nagedienst in de heuvels van het Oden- wald. De vonnissen tegen de genoemde vier personen luiden als volgt: Kathe Goebbels, Konrads echtgenoote, een jaar gevangenisstraf en tienduizend mark boete. Elsbeth Goebbels. Konrads dochter, drie maanden gevangenisstraf Wilhelm Kammerbech. schoonvader. een iaar voorwaardelijk en vijfduizend mark boete. Annie Kammerbech, schoonzuster, veer tig dagen gevangenisstraf. De agenten van den contraspionnage- dienst waren op het spoor van Konrad Goebbels gekomen op aanwijzingen van officieren van het militaire bestuur, die achterdocht hadden gekregen, toen leden van de familie Goebbels probeerden Kon rads lievelingshond te verkoopen tenein de voedsel te kunnen koopen De „Zingende Rot" weer gegrepen. De beruchte uitbreker H, L Bartels. be ter bekend als „de zingende rot", wiens naam den lantsten tijd meermalen wercl genoemd in verband met zijn herhanldc ontsnappingen uit gevangenschap, ls weer achter slot en grendel. De Haagsche politie was te weten geko men, dat Bartels zich ophield in een per- ceel aan de Valllantlaau By een Inval werd Bartels inderdaad aangetroffen. Er ont stond een worsteling, waarbij de politic van de revolvers gebruik moest maken ..De zingende rot" werd tenslotte overmeesterd.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 7