Openluchtspel wordt een succes Feestprogramma Sport in het Kort Kort en Bondig Tips en Tops Stadhuis, décor zonder weerga Duizenden bij Generale repetitie „Pïtivlns Is niet ons"' /cl ecu (lor deelnemers aan het upcnliichtsiK I op de G.roote Markt, tt>en tie generale reiK'titie van ,,l)c Vrijheid Vlast" Maandagavond, ccnlge men na liet heftlsc noodweer, ouder een schier wolkenloo/en liemcl plaats had. tril)imes waren tot de laatste plaats bezet en duizenden Haarlemmers hebben sobqcid vertoefd in het grijze verleden, toen «1e Spanjaarden voor de stadsmuren lasen en het stadhuis getuige was van al wat er omging in een belegerde en uitge hongerde veste. waarop de aldus toegesprokene met haas tigen spoed in het stadhuis verdween. Louis Saalborn, die na afloop uit zijn cabine moest komen om een hartelijk ap plaus in ontvangst te nemen, gaf zijn in druk kort weer: ,,lk ben zeer tevreden" Dat waren ook de toeschouwers, die in het holst van den nacht huiswaarts keer den. „Hoe vond je het?" „Mooi!" En het eenstemmige wederwoord luidde: „Nou, dat dacht ik ook". Morgenavond, dus na de officieele voor stelling, zal in ons blad het openluchtspel zelf aan een beschouwing worden onder worpen. Volksdansbal Zondagavond konden de Haarlemmers bij de demonstratie op de Groote Markt zien, hoe volksdansen uitgevoerd moeten worden en gisteravond waren zij op het Santpoorterplein in de gelegenheid, zelf eens een dansje te maken. Daar was veel animo voor en de Engelschc „jagerman", eerst voorgedanst door leerlingen van schillende volksdansgroepen, werd groot succes. Men kon verder kennismaken met een Noorsche „jag'erman", met de „Jingle Bells" en tenslotte demonstreerde de leidersgroep van het volksdanscentrum Haarlem de „Newcastle", welke echter door het onweer ontijdig werd afgebroken. De concierge van de H.B.S op het Sant poorterplein was zoo vriendelijk, dansers en publiek gelegenheid te geven, in de hal te schuilen voor den regen. Het werd er nog gezellig ook, toen men met het zingen van trekkcrsliedjes den tijd kortte. Later op den avond werd er bij 1 et plein op de schrille klanken van een luidspreker weer gedanst, maar nu waren het niet be- paald volksdansen rliii/.endcn waar even later toeschouwers schateren kluchtig optreden. Het stadhuis, dat het benarde Haarlem in 1573 domineerde, overheerscht ook le vensgroot het openluchtspel: dit histori sche décor, feeëriek gevangen in den gloed der schijnwerpers, schept een sfeer van romantische realiteit en zet het ge heel ongekenden luister bij. Wellicht is niemand zich de schoonheid en de histo rische waarde van dit bouwwerk zoo goed bewust geworden als thans van de tribu nes af: wonderlijk hoe de bonte kleedij uit de dagen van het beleg, hoe de spelers stuk voor stuk en allen tezamen worden opgenomen in den achtergrond. De trap van het stadhuis, de toren en de vensters zijn in de handeling betrokken en dit draagt er nog toe bij den ouden gevel in zijn antieke glorie te doen herleven. In de Koningstraat, de Zijlstraat en de Barteljorisstraat waande men zich even eens een paar eeuwen terug geplaatst. Hier verzamelden zich de spelers in af wachting van het sein voor hun optreden. Men zag er hellebaardiers en een vervaar lijk aandoend zcstiende-eeuwsch kanon, maar de hellebaardiers rookten Virginia- figaretten en het kanon was van hout. Aan een dreigend uitzienden krijgsman vroegen wij hoe hij zich voelde in zijn vreemde plunje. „Heel gewoon", zei hij. ,,Ik geloof niet dat er veel verschil be staat tusschcn de menschen van toen en nu.... Alleen die helm zit een beetje on gemakkelijk, maar het wént gauw". TEVREDENHEID ALOM. Een kleine dikke man in een rood wam buis met een bakkersmuts op het hoofd zat ,r> de vensterbank van een winkel ia <le Barteljorisstraat en rookte de eene si garet na de andere. In het spel vervult hij de succesrol van den 16e eeuwschen zwarten handelaar C'laes de bakker, woonachtig in diezelfde Barteljorisstraat. Constant van Kerckhoven toonde zich zeer enthousiast. „De Haarlemsche dilet tanten hebben hun uiterste best gedaan en het eindresultaat mag werkelijk zeer goed geslaagd heetcn. Het spel is zeer groot opgezet en Saalborn heeft de zaak prachtig in handen". De dikke bakker drukt zijn muts vaster op het hoofd en rent de Markt op, waar even later dui zenden toeschouwers schateren om zijn kluchtig optreden. De generale repetitie heeft een vlot verloop gehad, al waren er natuurlijk wel kleine hiaten en voorvallen, die echter een repetitie juist haar bijzondere beko ring geven. De klokken van den Sint Bavo wilden niet op tijd luiden, de schandpaal werd een acte te vroeg op het tooneel gedragen en toen een der spelers na een indrukwekkende redevoering aan het ein de van het stuk blijkbaar te lang op het bordes bleef toeven, loeide door de luid- sorekers de bevelende stem van den re gisseur: „Weg, burgemeester, snel!", Dc Radio geeft vanavond; HILVERSUM I, 301 M. 19.00, 20.00. 22 00 Nieuws. KRO 19.15 De Spel brekers. 19.30 Voor de Jeugd. 19 45 Dep uitz. 20.05 Wocrprantjc. 20.oh Pater A. Besseling. £0.15 Kamermuziek. 20.30 Luisterspel. 21.05 Als 20,15. 21.40 Onderwijs, 22.15 Kath. Nieuws. £2.20 Avondgebed. 22.35 Poolsche muziek. 22.45 Kllmkwartler. 23.00 Klaas van Beeck. 23,30 Slotaccoord. HILVERHUM II, 415 M. 1H.00, 20 00, 23.00 Nieuws. AVRO 18.15 Ro mancers, 10.30 Kamermuziek. 20,05 Vacantie- irlp. 21.05 Luisterspel. 21.40 Vaudeville orkest. 22 25 Buitenlandse» bericht. 22.30 Contact 23.15 Haarlem's 700-jarige bestaan. Reportage. 23.30 Serenade. Nog een spelbeeld: Drie verraders, door den spion van Kenau Hasselaar bespied. Het heeft gespannen! De donkere lucht, die zich ln den vooravond van Maandag boven Haarlem en omgeving samenpakte, kwam als ongenoode cn onge- wenschte gast ln de feestende stad. Velen hadden hot „zwerk zien drijven" en waren een onderdak gaan opzoeken, maar toen de bui lostbarstte moesten toch verscheidene feestgangers hun heil zoeken ln een over haaste vlucht. De Haarlemmers, die mot een nat pak thuis kwamen, zullen er hopelijk geen nadeclige ge volgen van ondervinden, maar daar het he laas onmogelijk was, alle burgemeesters in de Groote Houtstraat van regenjas of paraplu te voorzien, zijn verscheidene van hen er niet schooner op geworden. Ook de wapens hadden veel te lijden en In de overige deelen van de stad moesten ver scheidene versleringen het ontgelden. Zoo woei de eerepoort op de Kennemerbrug ge deeltelijk ineen, aan dc Westzijde ontstond een leeitjkc leemte, waarmee echter de feest commissie en derzelver medewerkers wel raad zullen weten. Een kermistent is een windvanger bij uit stek en een eerepoort zooals deze bij den in gang van het Teylerplein sta.it, niet min der. Het laatste bouwsel moest het ten leste opgeven tegen de herhaalde aanvallen van de elementen en werd van zijn overkapping DINSDAG 6 AUGUSTUS: 2 uur: Kindervoorstelling in het Concertgebouw. 8 uur: Concerten door fanfarecorp sen op het Pretoriaplein, in de God fried van Bouillonstraat en op het De Ruyterplein. 9 uur: Opvoering van „De Vrijheid Vlagt" 9 uur: Bioscoopvoorstelling op de Raaks. WOENSDAG 7 AUGUSTUS: 10 uur v.m.: Wandeling met muziek door het Politie-muziekcorps door de Amsterdamsche Buurt en het Rozenprieel. 3 uur: Demonstratie Roode Kruis op het terrein aan de Paviljoens laan. 7 uur: Intern. zwemwedstrijden HaarlemDerby. 8 uur: Massale openluchtuitvoering op het terrein aan de Paviljoensl. 9 uur: Opvoering „De Vrijheid Vlagt". 9 uur: Bioscoopvoorstelling op de Raaks. beroofd. De vermakelijkheids-exploitanten hebben de handen vol gehad, om hun bezit tingen veilig te stellen, ernstige ongelukken hebben zich echter niet voorgedaan. Nu het noodweer tot het verleden behoort, mag Haarlem van geluk 6preken, dat er niet meer schade is aangericht, al zijn ook de kleinere versleringen niet geheel ongeschon den uit den strijd gekomen. Want het heeft gespannen De onverschrokken stedelingen kwamen na de bui weer uit hun schuilplaatsen en de stemming bleek allerminst gebluscht te zijn. Historisch-Allegorische Optocht Allen, die schriftelijk of mondeling een verzoek hebben ingediend bij het Comiié Autotocht voor Ouden van Dagen, om voor ouden van dagen of invaliden een gunstige plaats te mogen ontvangen voor den historisch-allegorischen optocht, kun nen bij het secretariaat van het comité, Groote Houtstraat 93, uitsluitend op Woensdagmorgen 7 Augustus tusschcn negen en half één een toegangsbewijs af halen. Het is niet noodig dit persoonlijk te komen doen. Gratis Kermisvermaak voor de jeugd Donderdag zullen de kermisvermakelijk heden op het Phoenixterrein, 't Lcidschc- plein, het Teylerplein en aan dc Zabnen- laan van 11 tot 13 uur kosteloos toeganke lijk zijn voor kinderen tot en met 16 jaar. Om te voorkomen, dat in deze uren de drukte zich op één bepaald terrein con centreert, worden de kinderen verzocht, zooveel mogelijk alleen de kermis in eigen buurt te bezoeken. Ouders, die daartoe in de gelegenheid zijn, worden verzocht mee te komen, om toezicht te houden. Taptoe Vrijdagavond om negen uur zullen ecnige muziekcorpsen voor het gebouw der Prov. Griffie een taptoe houden. „De Vrijheid vlagt" Op Zondag 11 Augustus begint de voor stelling van „De Vrijheid Vlagt" des avonds-niet om half tien, maar om negen uur. De kermis op Zondag De kermisvermakelijkheden zullen op Zondag 11 Augustus eerst om vier uur 's middags geopend worden. SPEELGOED. Voor de Haarleinsehc jeugd. Ecnige maanden geleden hebben wij er op gewezen, dat de Commissie voor Geestelijke Volksgezondheid te Haarlem er, naar streefde meer speelgoed voor de jeugd beschikbaar te krijgen. Gemeend wordt, dat het een probaat middel is, om de baldadigheid te bestrijden. Dc klacht der ouders is algemeen, dat de kinderen te weinig speelgoed hebben. Dit is ook een gevolg van den oorlog, want er is immers in jaren geen nieuw speelgoed gemaakt. „Volksherstel" te" Haarlem heeft het initiatief genomen om tegen niet te hoo- gen prijs speelgoed te laten maken. Er zijn nu stelten en houten autopeds ver krijgbaar: De verkoop geschiedt via de scholen. Het eigenaardige is evenwel, dat slechts de helft der Haarlemsche scholen daaraan meedoet. In elk geval het begin is er. Haarlem sche kinderen kunnen weer op stelten loo- pen, of zich vermaken met voort te rollen op een atuoped. Zelfs film brengt geen uitkomst. Kampioenschap 100 m. Jiardloojion Tijdens de nationale ahtletiekkampioen- schappen Zondag in het Olympisch Stadion gehouden, stond de jury voor een.moeilijke taak bij het bepalen, van den uitslag 100 meter hardloopen. De finalisten Scholten, Van Osta, Lammers, Zwaan en Nusse, ging- gen zoo goed als allen gelijk door de eind streep, Voorloopig is Seholten winnaar ver klaard en hij zal het Wel blijven. Men,wensch- tc eerst de film af te wachten. Polygoon uit Haarlem heeft een opname gemaakt van de 100 meter. De film is ont wikkeld, doch het is niet waar te nemen, of er een winnaar is. Volgens de beelden kwa men de vier loopers gelijk aan. Sportsmen uit Derby aangekomen Officieele ontvangst op het Stadhuis. Vanmorgen om elf uur kwam met den boottrein op het Haarlemsche station een gezelschap van veertig dames en heeren uit Derby aan, in verband met de sport- uitwisscling tusschen deze stad en Haar lem. Evenals de vorige keeren waren meegekomen mr. Johnson, burgemeester, en mr. Hill, gemeente-secretaris. Ook be vonden zich onder de gasten de echtge- r.oote, de dochter en schoonzoon van mr. Johnson. De Engelschen wandelden naar het stadhuis, waar zij officieel ontvangen werden. De burgemeester was door een bijeenkomst in Amsterdam verhinderd aanwezig te zijn. Namens hem heette de heer D. J. A. Geluk, wethouder, de gasten welkom. In zijn toespraak herinnerde hij aan het bezoek van een maand geleden, toen het gezelschap uitsluitend uit heeren bestond. Nu zijn er ook dames bij en spr. verwachtte, dat zij veel belangstelling zul len hebben voor de winkels, welke thans speciaal versierd zijn. De heer Geluk deed mededeelingen over de feestelijkheden, noodigde de gasten uit voor de uitvoe ring van „De Vrijheid vlagt", waarvan hij een nadere uiteenzetting gaf. Ook in de laatste jaren is voor de vrijheid ge streden en dankbaar zijn we gestemd te genover de Engelschen voor hun hulp. Na een uitweiding over de sport en het doel der uitwisseling, wenschte hij allen prettige dagen. Mr. Johnson beantwoord de de toespraak. Het programma voor de gasten luidt: hedenavond bezoek opvoering op de Groo te Markt: Woensdagavond zwemwedstrij den; Donderdagavond atfiletiekwedstrij- den; Vrijdag, historische optocht'. Zater dag boottocht naar Volendam en Marken; Zondag wielerwedstrijd en vuurwerk; Maandag-bezoek aan chocoladefabriek en "s avonds zwemwedstrijden te Heemstede; Dinsdagmiddag terugtocht. Onder de gasten is ook de echtgenoote van Sammy Crooks!" een bekend voetbal ler, die in Derby County speelt. Zij komt in het schoonspringen uit. HET ZWEMPROGRAMMA. Dc op Woensdagavond vastgestelde inter nationale zwemwedstrijden HaarlemDerby in Sloop's Bad beloven, al zijn de juiste krachtverhoudingen niet bekend, interessant te worden. De zwemploeg van den kring Haarlem is als volgt samengesteld: heeren: borstcrawl J. v. Merkestcln cn J. v. d. Boogaerde. rugslag: H. Smits en F. Maus. schoolslag: W. Solka- mans en B Frankenthal. Dames: borstcrawl: I. Smit en R. Verhagen, rugslag: T. Kamp en E. Kruyt, schoolslag: D. en N. Turkenburg. Elk nummer van de tweekamp zal worden voorafgegaan door een serie waarin krach ten uit Haarlem zullen starten. Bovendien is een nummer 3 x 50 M. wisselslagesta fette voor dames in het piogramma gevoegd, waarin HVGB, „Haarlem". DWB, HPC en DWT zullen uitkomen. De internatinale esta- fettcnummers zullen bestaan uit 4 x 100 M. borstcrawl en 3 x 100 M. wisselslag. Het schoonspringen wordt verzorgd door drie Engelschen. Haarlemsche zwerom'cr(sters) naar Derby. De zwemploeg van den Kring Haarlem van den KNZB, die Zaterdag 17 Augustus naar Derby (Engeland) vertrekt is als volgt samen gesteld: E. Vrugt, E. Pra.ger, F. de Geest ert moj. I. Smit, van de Heemsteedsche Polo club; C. Koot, J J. Hogeland Jr., H, M Vos man en W. L. Frankenthal van HVGB; H. .1. Kollcrie, H. W, Handgraaf, D. van Viersen, mej. H. Cassec, moj. M. Zieren en A. A v. d. Bognerdc van H. Z. en P. C. „De Waterrat ten"; J. G. Swier van Velzer Zwem Vereenl- ging, de dames Th. Turkenburg en P. Tur kenburg van de R.K. Zwemvereeniging „De Watertrappers"; B. W. Solkamans. mej. G. Kamp. F. C Maus en H. A. Smits van Zwem. club „Haarlem". Haarlemsche voetbalploeg voor Derby. De volgende voetballers zijn uitgenoodigd dé tocht nanr Derby mee te maken: Kraak, Kluit, Kanimeijer. Bartels, Van Gooi, Schij- vcnaar, Karpes, Goedhart. Tervoort. Bies- brouck, Hanse, Smit en Groeneveld. in De bril van Sultan Sar VJ 21. „Wij zijn blij, dat wij U hier heb ben aanyetroffen, meneer dc Derwisj", vond Tips, ..maar met dat al zitten wij hier maar leclijk in dc val. Wat nu?" „Als je nergens in zit, kan je ook ner gens uitkomen", zei dc Derwisj. „Wij treffen het. Mijn medegevangenedc ill Sirdar, is al bezig ons uit te graven." „Uitgraven? Uitgraven? Dat zal niet zoo gemakkelijk gaan", zei Tops som ber. „De Sirdar kan alles", antwoordde Hassan rustig. En jawel, spoedig hoor de men, hoe de vierde gevangene, dien Tips en Tops nog niet hadden opge merkt, zoo geweldig aan het graven was. dat de zware brokken steen in het rond vlogen. „Dit somber verblijf be valt mij niets riep de Sirdar met zijn grafstem, „een Sirdar en een Derwisj hooren niet in een kelder." Dc heer J. B. Vlam (P. v. d. A.) te Hengelo heeft zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer niet aangenomen. In zijn plaats is benoemd de heer G. M. Nederhorst te Gouda B. J. C. J. Beyer uit IJsselstein, die in 1941 dienst had genomen bij de Waffen SS te Berlijn js door het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam tot de doodstraf veroordeeld met recht op cassatie. B, heeft aan het Oostfront tegen de Russen gevochten. Voor gewezen dienst plichtige onderofficieren capitulant, die tijdens de bezetting met groot verlof waren, is de gele genheid opengesteld met een vrijwillige verbinte nis over te gaan naar het beroepspersoneel. Aan het Informatie bureau van het Neder- landsche Roode Kruis, Benoordenhoutscheweg 7 te 's Gravenliage is het tengevolge van de laat ste Geallieerde militaire bepalingen, niet toege staan, inlichtingen te ver strekken omtrent de mi litaire of familie-adres sen van nog in dienst zijnde, reeds gedemobili seerde of wel gesneu velde geallieerde mili tairen. Doorzending van brieven kan uilsiuitend geschieden, wanneer dui delijk worden vermeld: naam. voorletters (zoo mogelijk voornamen), nationaliteit, rang en le geronderdeel. De Fokkerfabrieken hebben gisteren het eerste vliegtuig na de bevrijding afgeleverd. Sedert Maandagmid dag worden te Schier- monnlkook een ijzerhan delaar uit Groningen, de heer N, en zijn 7- jarlg dochtertje ver mist, Vermoedelijk zijn zij bij het zwemmen verdronken. Tot lid der Tweede Kamer is benoemd ver klaard de heer J. W. Rengelink (P. v. d. A te Amsterdam In de va cature mej. J. Tjeenk Willink. Van 16 Augustus af kunnen weer brieven en doosjes met aangegeven waarde tusschen Neder land en Zwitserland worden verzonden. Het maximum bedrag der aangegeven waarde is vastgesteld op f 1282. Dc voorzitter van het Holland - A merika-in- stituut. de heer Herbert Cremer, is uit de V. S. teruggekeerd. HIJ heeft aan president Truman een schilderij aangebo den als dank van Neder land voor de hulp van Amerika in dagen van nood. Zeven militairen 7.ijn te Roosendaal gearre steerd verdacht van dief stal van een groote par tij kleedingstukken en dekens, afkomstig uit Frankrijk. Haarlem cn Omgeving De heer A. van Her pen te Heemstede is ge slaagd voor het examen Hoogduitsch L. O. B. en W. van Haar lem zullen op Donder dag I) Augustus des voor- middaigs om 11.30 uur of ficieel ten Stadhuize ont vangen de deelnemers aan de door den R.K. Bond van Kleermakers- patroons ln Nederland alhier op 7, 8 en 9 Augustus 194G te houden Jaarvergadering. Mej. A. H. Marwltz 1e Haarlem is geslaagd voor het examen Fransch L. O. Mej. S. Traarbach uit Santpoort Is bij het examen handelsweten schappen geslaagd voor de acte M O A. I»s. J. M. Bloemkolk te Gapinge heeft bedankt voor het beroep als pre dikant bij de Gerefor meerde Kerk te Vijf huizen. Ds. J. van Buuren te Abcoude Is beroepen als predikant bij de Ge reformeerde Kerk te IJmulden Oost. Haarlems Kamer orkest is uitgenoodigd om op 10 Augustus op het landgoed te Brum- men (Gld.) tc komen spelen. Het concert zal door het Prinselijk Paar worden bijgewoond. Ds. J. van Wijngaar den te Bennebroek is beroepen bij de Geref. Kerk tc Grootegast en ds. C. Moens te Bever- wijk bij dc Geref. Kerk te Oosterend op Texel. Tc Heemstede is in den ouderdom van 50 jaar overleden mgr. P. J. Brügemann. oud- archivaris van het bis dom Haarlem,

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2