Haarlems Dagblad Byrnes daagtMoiotof uit Feestliedekijn Russische critiek op Amerikaansche Pers-concerns Minister van Marme benoemd Ontmoeting der Volken J Wïiïj SJPZ 11. il ate Jaargang No. 18309 Bureaux; Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37. Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Woensdag 7 Aujri 1940 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Oitgave Stichting Voorlichting Abonnementen; p. week 31 ct, per kwartaal f 4 Postgiro 273107 Redactie 10600 Dir.-Hoofdred 15054 Dc vergadering van de commissie voor de reglementen heeft Dinsdag een sensa tioneel incident beleefd, waarbij de zaak waar het eigenlijk om ging de stem mingsprocedure een oogenblik op den achtergrond raakte. Er ontstond tusschen Moiotof én Byrnes een fel woordenduel, dat eindigde met, een formeele uitdaging van den Amerikaauschen minister aan het adres van den Rus, om dc verkla ringen die Byrnes in dc commissie zou afleggen, woordelijk te doen publiceeren In de Russische pers. Molptof antwoordde later op deze uitdaging: Hij wcnschte ze aan te nemen, doch verweet den -Amerikanen tegelijkertijd dat. hun eigen pers. gebonden aan de hegemonie van concerns, zijn rede niet liad gepubliceerd, wel echter een critiek daarop. De uitdaging van Byrnes ,was een ge volg van het feit, dat Moiotof den Ame rikaan, schen en Engelschen minister van Buitenlandsche Zaken had verweten, on standvastig te zijn bij het handhaven van de besluiten der Groote Vier. Byrnes was daarover zeer verontwaardigd en zeide de juiste feiten te \yillen voorleggen aan de conferentie en aan het Russische volk. Hij bracht in herinnering, dét 4 Juli op de bijeenkomst van den raad der mi nisters van Buitenlandsche Zaken toen Moiotof zich er mee eens verklaarde de uitnoodigingen voor de vredesconferentie te verzenden, geen woord over de proce dure werd gezegd. Den volgenden dag daarentegen, aldus Byrnes, drong Moiotof er op aan dat de uitnoodigingen niet ver zonden zouden worden, tenzij deze verge zeld gingen van ontwerpregels- voor de procedure. Uit de notulen der vergade ringen van den ministerraad bewees Byr nes. dat hij er herhaaldelijk op had aan gedrongen, dat de V.S indien de mi nisterraad dergelijke regels aan de confe rentie voorlegde, zich het recht zouden voorbehouden, goede en redelijke voor stellen van andere landen op de conferen tie te ondersteunen. Byrnes achtte zich dientengevolge gerechtigd verbaasd te zijn over Molotof's verklaring, daar Mo iotof toch bij al deze voorbereidingen aan wezig is geweest. „Ik heb vertrouwen in de bevolking van de Sovjet-Unie", zei Byrnes. ,,Wij hadden slechts bewondering en eerbied voor haar en zullen niet toestaan, dat deze door eenigen aanval van Moiotof minder wor den" Molotof's antwoord Onder zichtbare spanning der aanwe zigen stond later Moiotof op om op deze uitdaging te antwoorden. „De heer Byr nes',', aldus Moiotof „heeft in zijn rede een voorstel gedaan, dat een uitdaging kan worden genoemd. Wij aanvaarden dit voorstel, volgens hetwelk de tekst van zijn rede in de Sovjet-Russische pers zal worden gepubliceerd, zqodat zij het Rus sische volk zal bereiken". Vervolgens merkte Moiotof op dat in de Europeesche editie van de New-York Herald geen woord van zijn eigen rede stond afge drukt en verbond daaraan een bittere critiek aan het adres van de Amerikaan sche en Engelsche pers. Hij haalde woor den aan van Shawcross, den Engelschen aanklager te Neurenberg, die had ge-, zegd dat er een opzettelijke selectie en verkeerde voorstelling van feiten had plaats gehad. Moiotof haalde een Ameri- kaansch boek aan, waarin toestanden in de Amerikaansche perswereld worden be schreven en vertelde vervolgens hoe de persconcerns in Amerika een overweldi gende meerderheid der kranten beheer- schen waarbij hij het woord persvrijheid spottend en sarcastisch uitsprak De stemmingsprocedure opgelost voor de procedure heeft eindelijk een oplossing weten te bewerk stelligen ten aanzien van de stemmings reglementen. Een voorstel van de Brit- sche delegatie om de 2 3 meerderheid te aanvaarden en tegelijk de voorstellen die met enkelvoudige meerderheid worden aangenomen eveneens als aanbevelingen, doch dan van andere orde, aan de vier ministers door te zenden, werd r.a stem ming aanvaard. Er stemden 15 gedelegeer den voor en zes tegen dit amendement. Tevoren waren er nog verwarde en ver hitte discussies geweest over de verschil lende voorstellen. Ook was nog een amen dement van Tsjecho-Slowakije om een subcommissie te benoemen die de ver schillende amendementen zou moeten be- studeeren verworpen. Daarna deed zich de min of meer komische situatie voor, dat beslist moest worden of over het Engelsche voorstel volgens den regel der 2J3 meerderheid dan wel volgens die der enkelvoudige meerderheid moest worden Koningin bezoekt Hengelo en Enschedé. De Koningin zal Vrijdag een bezoek aan Twenthe brengen, waarbij de door den oorlog getroffen steden Hengelo en En schedé zullen worden bezocht. De Koningin zal bij deze gelegenheid persoonlijkheden uit de illegaliteit, uit de Twentsche industrie zoowel werkgevers als werknemers uit den landbouw, als mede uit het sociale en cultureele leven ontvangen. gestemdHet was Moiotof die deze moeilijkheid opwierp, doch zij werd uit den weg geruimd door verontwaardigde commentaren van andere gedelegeerden, die opgewonden verklaarden dat over procedurevoorstellen niet anders dan vol gens enkelvoudige meerderheid kon wor den gestemd, Zgo kwam het Engelsche voorstel tenslotte, na een vermoeiende en bewogen zitting, in stemming met het bo vengenoemde resultaat. Het Nederlandsche voorstel van giste ren voor enkelvoudige meerderheid werd ingetrokken ten gunste van een gelijklui dend amendement van Nieuw-Zeeland dat'echter met '11 tegen 9 stemmen en een onthouding werd verworpen. De vrouw op de Parijsche Conferentie Madame Bidault. de echtgenoote van den Franschen minister-president, heeft de dochter van Moiotof onder haar hoede genomen tijdens de pauze in de Parijsche Opera, waar mej. Moiotof voor het eerst in het openbaar met haar vader ver scheer.. Belgische Regeeringsverklaring Geen belangrijke koerswijziging In een regeeringsverklaring die in de Belgische Senaat en Kamer werd afge legd. wordt volgens Un. Press gezegd: de huidige regeering is van plan de voor naamste doelstellingen van haar voorgang ster voort te zetten, te weten verbete ring van de waarde van de Belgische va luta en verbetering van het budget, even wichtig economisch herstel, sociale ver betering. Verder wordt het in de verkla ring noodzakelijk geacht dat de prijs- en loonpolitiek van de vorige regeering wordt voortgezet. Groote aandacht van het kabinet zal de verhooging der pro ductie en de verlaging van de productie kosten hebben. Voor meel. vet en vleesch worden momenteel onderhandelingen ge voerd. Binnenkort zal de economische missie geheel voltooid zijn Wat betreft de sociale voorzorgen zal de regeering aan het parlement verzoeken om een pensioen voor oude mensehen goed te keuren, d w z. van 14 400 franc voor gehuwden en 9.600 voor ongehuwden Mussolini's lijk in Zwitserland? Volgens te Rome ontvangen berichten heeft Antonio Parozzi. die onlangs door de politie van Milaan werd gearresteerd, bekend, dat het lijk van Mussolini op het eiland Brissago in het meer van Lugano in Zwitserland verborgen is. Parozzi. een lid van de bende, die het lijk April j.l heeft weggehaald, zeide. dat het lichaam was opgegraven en per auto naar Zwitser land was gebracht. Men meent te weten, dat de Ttaliaansehe politic-autoriteiten on middellijk met de Zwitsersche autoritei ten zullen overleggen. Bij Kon. Besluit is benoemd tot minister van Marine de kapitein-luitenant ter zee der marine-reserve J. J. A. Schagen van Leeuwen,' wonende te Hengelo (O.), wiens te verwa'cliten benoeming wij reeds hadden gemeld. De nieuwe minister is hedenoch tend door de Koningin beëedigd. De heer Schagen van Leeuwen werd in 1896 te Pretoria geboren en ging te Kaap stad school. In 1916 werd hij als adelborst ingeschreven te Willemsoord en drie jaar later volgde zijn benoeming tot luit. ter zee 3e klasse. Na in Ned.-Indië te hebben vertoefd, waar hij in 1921 tot luit. ter zee 2e klasse promoveerde, werd de heer Schagen van Leeuwen ingedeeld bij de marine-instructie in Nederland als specia list op artillerie-gebied. Later, na weder om gepromoveerd te zijn, werd hij ge plaatst bij het departement van Defensie en was hij tevens leeraar aan de Hoogere Krijgsschool te 's-Gravenhage. In 1935 werd hij aangezocht toe te treden tot de directie van de N.V. Hazemeyer te Hen gelo. teneinde de daar dreigende Duitsche penetratie tegen te gaan en toezicht te houden op de Nederlandsche militaire be langen. In 1939 weer gemobiliseerd, ontsnapte de heer Schagen van Leeuwen in Mei 1940 uit de handen der Duitsche troepen, waarna hij dienst deed bij het marine-hoofdkwar tier te Londen. Na den oorlog vervulde hü een functie bij het ministerie van Marine in Den Haag. De nieuwe minister is Van Protestant- schen huize en niet bij een politieke partij aangesloten. Protest tegen vrijlating van politieke delinquenten. Het hoofdbestuur der Landelijke Ver- eeniging van Ex-politieke Gevangenen uit den bezettingstijd heeft in een telegram aan den minister-president verklaard, diep teleurgesteld te zijn over den gang van zaken, gevolgd bij de berechting en interneering der politieke delinquenten. Het hoofdbestuur spreekt zijn groote on gerustheid uit over het voornemen der regeering, een groot aantal politieke de linquenten zónder voorafgaande berech ting vrij te laten, tegen welken maatre gel het zich genoodzaakt ziet te protes- 'eeren. Het dringt er met klem op aan. ernstig rekening te houden met het rechtsgevoel van het Nederlandsche volk en met de adviezen, die den ministerraad ter zake van de Landelijke Vereeniging van ex-politieke gevangenen uit den be zettingstijd zullen bereiken". Het Fransche ministerie van vervoer heeft verklaard, dat de haven van Duinker ken aan het eind van deze week officieel voor het verkeer zal worden geopend. Het woord is aan. Opgedragen aan het onbekende draai orgel. Haarlem, Dinsdagavond. Daar ligt een stad gebaad in licht Met vlaggen in de straten. Er blinkt een lach op elk gezicht, De huizen zijn verlaten Want langs het oude Spaarne Daar viert men feest zoo gaarne! Holadiee De burgerij komt uit haar plooi En gaat op lichte zolen Door Haarlems bonte kleurentooi In blijde stemming dolen Over versierde pleinen. Langs' kermis en fonteinen. Holadiee Het feest maakt vele zorgen zoek, Maar ook zeer vele centen. Er klinkt muziek op eiken hoek Uit oude pierementen En wafelventers schreeuwen Gelijk voor zeven eeuwen. Holadiee Nog nimmer zag een stad bijeen Zoovele jonge schoonen. Die zorgloos wandlend menigeen Met gullen lach beloonen. Dit is in 't feestlijk heden Ook net als in 't verleden. Holadiee En wordt er 's avonds in 't café Een droppelken gedronken. Dan wordt en iedereen doet mee Op één ding slechts geklonken: „Proost, Haarlem, ouwe taaie, 't Is braaf sedaan. Daar ga je!" Holadiee Wie in deez' stad in licht gebaad Met huizen, straten, pleinen In bont en vroolijk feestgewaad: Spel. kermis en fonteinen. Wie daar niet feestviert gaarne. Duik' onder in het Spaarne Holadiee! PIET HEIN. Inayat Khan Op den dag dat gij u be wust wordt, dat gij niet' weet, zult gij beginnen te welen. eenigsztns F1"" Een Neder landsche vraag De kleine mogendheden hebben den strijd om de enkelvoudige meerderheid;' verloren zooals te voorzien was na- dats het „voor en tegen" bij de lang durige en heftige debatten tot uiting was "gekomen. Zij moeten thans genoe gen nemen met de belofte der Groote Vier, dat elk voorstel waarvoor slechts een enkelvoudige meerderheid wordt behaald, eveneens met ernst en aan dacht zal worden bestudeerd. Dat is een vage belofte en tevens een zeer oncontroleerbare, want de Raad van vier ministers heeft zelfs de vrijheid, besluiten der conferentie die de 2/3 meerderheid behalen, terzijde te leg gen wanneer hij van meening is dat het onderhavige besluit niet strookt met zijn inzichten. De debatten rond deze kwestie zijc weinig verkwikkelijk geweest. De ver wijten vlogen over en weer, er werden uitdagingen gedaan en er werden be schuldigingen geuit kortom, ondanks de uiteindelijke overeenstemming maak te de gang van zaken in de orocedure- commissie allerminst den indruk dat er van eenige coördinatie der inzichten sprake was, In feite waren do voorstan ders der enkelvoudige meerderheid.... in de meerderheid, doch c> vrees een ernstige breuk te bewerkstelligen in de eenheid der Vier heeft enkele kleinere staten ervan weerhouden, voor het amendement der enkelvoudige meerder heid te stemmen: dat blijkt uit het feit, dat het Engelsche compronvsvoorstel wel de meerderheid verwerf, zoodat tenslotte het oorspronkelijke besluit der Groote Vier. zooals dat aan de com missie werd voorgelegd, toch nog Gd wordt. Het is een verwarring geweest, die de com missieleden zelf op gegeven momenten als chaotisch moet zijn voorgekomen. Deze verwarring steeg ten top, toen on het oogenblik dat de com missie zicb gereed maakte om over een der talriike amen dementen te gaan stemmen. Moiotof op stond om mede te deeien. dat bij deze stemming,... een 2/3 meerderheid ver- eischt zou zijn. Het was de Nederland- sche delegatieleider, jhr. Tiarda van Starkenborgh Stachouwer. die toen op onschuldigen toon de vraag stelde of Moiotof hem misschien kon mededee- len, of bij de stemming over dezen Rus- sischen eiscb de 2/3 meerderheid of da enkelvoudige zou gelden. Dit was eon vraag, die geen beant woording behoefde en ook niet gesteld was om een antwoord te erianeen zij was alleen maar een ondeugende mar* keering van de hopelooze situatie, waarin deze stemmingsprocedure zich langzamerhand bevond en als zoodanig lokte zij ook geenerlei reactie uit dan een gnuivend lachie van de Westelijke en een geirriteerden blik 'van de Ooste lijke gedelegeerden. Maar zij definieer de de welhaast belacheliiko wijze waar op de discussie dwaal- en zijpaden betreden ging: Stemmingsvoorschriften voor stemrrynpsvoorschriften voor de stemmingsprocedure zoo zou men het onderwerp, waarvoor de commissie zich op het moment van dc Nederlandsche ondeugendheid bevond, hebban moeten dofinïeeren en daarom was de oplossing, die jhr. Tiarda aan de band deed. wel zoo eenvoudig: zijn onschuldige vraag weerhield de commissie ervn. ook over dat probleem nog eens t" "aan debat- leeren. Tenslotte werd deze kwestie uit den weg geruimd door e»n krachtig pro test van Byrnes, die Moiotof er aan herinnerde dat over voorstellen van orde alleen maar hij enkelvoudige meerderheid kon worden beslist. De vicieus» cirkel was daarmee verbroken en de Russische poging om het vraag stuk zoo ingewikkeld te maken dat er "iet meer uit te komen was, mislukte. Waarmede het bewijs is geleverd dat een eenvoudige vraag soms even af doende kan ziin als een donderende re devoering mits zij op het juiste mo ment in de juiste bewoordingen wordt gesteld. Nieuw Turkseli kabinet. Naar uit Istamboel wordt bericht, is Redjep Peker na vier dagen van beraad slagingen er in geslaagd 'n nieuw Turksch kabinet samen te stellen. President Ismet Inönu heeft er zijn goedkeuring aan ge hecht.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1