t i n -tvia a. ijjj.i ijjinwwi, Tienduizend Joodsche immigranten voor Palestina's kusten In Indië staan geen twee legers tegenover elkaar De Casperi komt bemiddelen 4llo Jaargang No. 18400 I I 1 1 1 Donderdag 8 Augustus 19 40 Bureaux: Groote Houtstr. 93 I™! f| J| 1 EmmX Cf B I Jr Oltgave Stichting Voorlichting en Soendaplein 37. Haarlem A V>* XXX frj H V Jj J LJj 1 .1 ij Abonnementenp week 31 ct IJmuiden: Kennemerlaan 154. Pef kwartaal f 4.— Telef. 5437. Postgiro 273107 Tel.:. Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peeiebocm Te, Redactle ,0600 oir-Hoofdred 15054 Beslissingen der Britsche regeering spoedig verwacht ting van kampen voor verplaatste personen. Volgens berichten die reeds eerder te Jeruzalem de ronde deden zou het in de bedoeling liggen de ille gale Joodsche réfugés van schepen die in de Middellandsche Zee onder schept worden in deze kampen onder te brengen. Volgens een bericht van de New-York Times uit Washington heeft Groot-Brit- tannië er de Verecnigdc Staten van op de hoogte gesteld, dat geen verdere ille gale immigratie in Palestina meer zal worden toegestaan en dat voortaan allen, die op illegale wijze in Palestina pogen binnen te komen, naar het eiland Cyprus verscheept zullen worden. Het op 25 Juli door generaal Sir Evelyn Barker, algemeen opperbevelhebber der Engelsche troépen in Palestina, uitge vaardigde „niet-verbroederingsbcvel" is opgeheven. Volgens dit bevel was het aan de Engelsche troepen op grond van den aanval op het hotel „Koning David" ver boden door Joden gedreven cafés, biosco pen restaurants, winkels en door Joden bewoonde particuliere woonhuizen te be zoeken. Concentratiekampen op Cyprus Het is de algemeene verwachting dat binnen een etmaal beslissingen zullen vallen inzake de Palestynsche kwestie. In kringen Ie Palestina valt een toenemende spanning waar te nemen en de aankomst te Jeruzalem van den eersten secretaris der Palest ijnsclic regecring, Sir John Shaw, heeft allerlei geruchten doen ont staan over besluiten der Engelsche re gcering, die door Shaw zouden worder overgebracht. Intusschen wachten meei dan tienduizend Joodsche emigranten die op clandestiene wyze werden overge bracht uit Europa, op schepen die thans buiten de Palestynsche territoriale wate ren liggen, op deze besluiten. Het is nog mogelijk dat het kabinet de beslissing zal uitstellen tot het Ameri- kaansche antwoord op de aanbevelingen tot vorming van een federatie is ontvan gen. Hoewel men verwacht dat dit ant woord negatief zal uitvallen, acht men de mogelijkheid dat de president Truman een compromis-plan zal voorstellen niet geheel uitgesloten. Berichten uit Washington voorspelden dal de president de oprichting van een kleinen autonomen Joodschcn staat bin nen Palestina zou voorstellen. De Jood sche groepen zullen hier waarschijnlijk tegen in brengen dat het oorspronkelijke volkcnbondsmandaat den Joden geheel Palestina als een nationaal tehuis be~ loofde. Intusschen gaf men in Londen te ver staan dat de plannen voor de voorgestelde Arabisch-Joodsche rondetafel-conferentie niet goed gaan. Slechts vier uitnoodigin- gen zijn tot dusverre aanvaard en de machtigste van de groep Egypte heeft nog niet geantwoord. AMERIKA DRAALT. De Amerikaansche waarnemend staats secretaris Acheson deelde aan de pers mede dat de Vereenigde Staten nog geen officiecle beslissing inzake het Britsche voorstel voor een Palestijnsche federatie hebben genomen. Trumans speciale kabi netscommissie voor Palestina zal een bij eenkomst hebben met de plaatsvervangers der commissieleden die hielpen het ver- deelingsplan op te stellen. De Amerikaan sche leden van de Anglo-Amerikaanschc commissie van onderzoek die in April haar rapport uitbracht, zullen eveneens deze bijeenkomst bijwonen. Acheson zeide dat er nog geen plannen zijn om de dé tails der voorstellen te publiceeren. Hij voegde hieraan toe dat de voorgestelde toelating van honderdduizend Joden in Palestina niet verwezenlijkt kan worden voor dat de situatie is opgehelderd. Ache son weigerde in te gaan op de berichten dat Truman reeds aan de Britsche regee ring zijn ontevredenheid over het plan betuigd zou hebben. Do Palestijnsche censuur heeft de publicatie van berichten uit Cyprus verboden die spreken over de inrich- De Baltische landen ter vredesconferentie Heden plenaire zitting te Parijs Reeds dadelijk na de aankomst van de Russische delegatie te Parys nu ander halve week geleden, ontstond onder de delegaties van andere landen ongerust" heid over het feit, dat Molotof te Parijs verscheen in gezelschap van de ministers van Lithauen, Letland en Estland. Men zag daarin aanwijzing voor de verwach ting, dat de Russische minister aan de vredesconferentie zou voorstellen, deze afgevaardigden als aparte vertegenwoor digers te beschouwen, waardoor de an nexatie dezer landen door de verecnigdc Sovjetrepublieken door de conferentie stilzwygend zou worden erkend, terwyl tevens het Sovjetbloc drie stemmen meer zou verkrijgen. Thans wordt deze kwestie weer urgent, daar de plenaire zitting van heden waar schijnlijk het formeele verzoek van Molo tof om de ministers der Baltische landen als volwaardige vertegenwoordigers te beschouwen, zal' krijgen te verwerken. Er zijn aanwijzingen dat de Russische de legatie heden met dit verzoek ter tafel zal komen bij de behandeling van de aan vragen tot toelating in de U.N.O. van Albanië, Luxemburg, Mexico, Cuba, Egyp te en Irak, waarover heden zal worden beslist. De plenaire zitting zal vanmiddag om vier uur beginnen. Eigens In Haarlem leggen nijvere vlinder: den praalwagen In den vc gezelschap burgers en burgeressen bollen zal drijven. Een rejxirtage elders in dit blad. werkers de laatste hand aan een ééndags- rtn van een narrenkap, waarop morgen een uit 1037 den dwazen windhandel in tulpen- ilt de keukens van den optocht vindt men Generaal Spoor over de taak van het K.N.I.L. Ileserve-kuplteln-lultenant-ter-zee J. ,1. A. Scliagcii van Leeuwen, is benoemd tot minister van Marine In het kabinet- Boel. waardoor dit kabinet dus voltallig .Wordt, Luitenant-generaal S. II. Spoor, bevel hebber van het K.N.I.L., heeft dezer dagen op een persconferentie enkele vragen ten aanzien van de taak van het Kon. Ned.- Indische Leger beantwoord en daarbjj een uiteenzetting gegeven van de omstandig heden, waaronder momenteel aan de uit voering van deze taak wordt gewerkt. Om te beginnen verklaarde generaal Spoor met groote beslistheid, dat geen oor log gevoerd wordt tegen het Indonesische volk, doch militair wordt opgetreden tegen terroristische elementen, die orde en rust verstoren. Dat deze actie een heilzame uitwerking heeft, ziet men het best in de Buitengewesten. Daar is constructieve ge- dachtenwisseling mogelijk gemaakt door het uitschakelen van de verschillende guerrillatrocpen, die uit de bezetting stam men. Duitschers als instructeurs. De opvatting, dat ln Ned.-Indië twee legers tegenover elkaar staan, is volkomen onjuist. De T.R.I. is geen nationaal leger, doch belichaamt slechts een streven om organisaties, die hun oorsprong vinden in de door Japan opgezette Kcibodan, Seinen- dan, Laskar Ra'jat etc. te centraliseeren: tot dusver Is men hierin slechts ten deele geslaagd, want op verschillende fronten herkennen wij hot systeem van de Chineo- sche „War Lords", die alleen dan aan de orders van het „opperbevel" gehoorzamen wanneer dat in hun kraam te pas komt. Het is gebleken, dat de aanvalskracht van die eenheden, welke onder Japansche lei ding staan, het grootst" Is. Ook Duitscbc instructeurs (naar Indic gekomen duikhootpersoneel) worden ge bruikt en wel by de Indonesische vloot. De T.R.I. is dus een apparaat waarop niemand rekenen kan. het bewapen van twee T.R.I.- bataljons door de Engelschen is dan ook zeer gevaarlijk gebleken. Gevraagd naar de sterkte van de Brit sche en Nederlandsche strijdkrachten, ant- woorde de generaal, dat er zich op Java en Sumatra elk een Britsche divisie be vindt. Op Java bevinden zich 6 Nederland sche brigades, in de Buitengewesten 15.000 man. Teneinde de Britsche te vervangen, zal nog een divisie (15 a 18.000 man) naar Indië worden gedirigeerd. Chineesche vrijwilligers. Toen hem een vraag werd gesteld over het protest, dat de Chineesche regeering aan de Nederlandsche had gericht betref fende de gedwongen opneming van Chi- neezen in het K.N.I.L. (naar aanleiding van het incident bij Tangerang), legde generaal Spoor er den nadruk op, dat be slist niemand werd gedwongen in het K. N I.L. dienst te nemen In het leger zijn ongeveer 350 Chineesche vrijwilligers op genomen, uitsluitend voor locale politie werkzaamheden. De aanvraag van Chince- zen om dienst te nemen, is echter zoo groot, dat daaraan in de verste verte niet kan worden voldaan. N, AAR aanleiding van een verzoek van de Haarlemsche overheid om de personee-- len der bedrijven op Vrijdag 0 Augustus ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan als stad van Haarlem, zooveel mogelijk vrijaf te geven, zal Haarlems Dagblad morgen. Vrijdag niet verschijnen. De kan toren en werkplaatsen zijn op dien dag gesloten. Het woord is aan. Sonial-Dubay: De macht van de mode is zoo volstrekt, dat zij ons dwingt belachelijk te zijn op straffe van 't te schijnen. De aanvaarde uitdaging. De verklaring, welke Byrnes Dinsdag in de vergadering van de commissie voor het reglement van orde heeft af gelegd, en die een uitdaging aan het c»riros van Molotof bevatte om de bevol king van de Sovjet-Unie via de Sovjet pers met Byrnes' rede bekend te ma ken, is thans door den radio-omroep der Sovjet-Unie verspreid. Russische bladen hebben aangekon digd.dat zij de verklaring zullen publi ceeren. ZEVENTIEN JAAR en al drie moorden gepleegd. Williams Heirens, een zeventienjarige student uit Chicago, heeft bekend schul dig te zijn aan drie moorden, talrijke aan slagen en meer dan honderd inbraken. Een zesjarig meisje had hij ontvoerd en geworgd en twee vrouwen had hij resp. neergeschoten en doodgestoken. Hij onderteekende drie afzonderlijke be kentenissen, zei zijn gebed op en legde zich kalm te slapen in zijn bed in de cel. Hij deed zijn bekentenis op verzoek van zijn ouders, die aldus een poging wilden doen hem voor den electrischen stoel te redden. De openbare aanklager had den' verdediger van Heirens beloofd niet de doodstraf te zullen cischen, als Heirena toegaf schuldig te zijn. Nederlandsche bommenwerpers vallen extremisten aan Met toestemming der geallieerden Volgens United Press heeft een woord voerder van het geallieerde opperbevel in het Verre Oosten medegedeeld, dat Ne derlandsche bommenwerpers een bombar dement hebben uitgevoerd op concentra ties van extremisten in de omgeving van Bandoeng op Woensdag. Voor dezen aan val hadden de Nederlanders toestemming van het geallieerde opperbevel, daar do concentraties de stad bedreigden Do woordvoerder zeide verder dat in de toe komst toestemming voor meer van der gelijke acties zou worden gegeven, wan neer de activiteit der .extremisten daar toe aanleiding zou geven. In Indonesische kringen wordt deze aanval zeer zwaar opgen' Tien nieuwe munsters in Turkije. De Turksche president, Ineunoc heeft het nieuwe kabinet van premier Recep Peker goedgekeurd. Vier ministers, waar onder de minister van Buitcnlandsche Za ken Hasan Saka, behouden hun portefeuil les in het nieuwe kabinet. De overige tien ministers zijn alle nieuwe figuren. De executieve groep van de Republl- keinsche Volkspartij zal spoedig een be sluit nemen ten aanzien van het nieuwe regeeringsprogramma. Maandag zal dit programma dan ter goedkeuring aan dc Nationale Vergadering worden overgelegd. Er zal geen wijziging komen in Turkije's buitenlandscho politiek. De Italiaansche premier dc Gasperl is, vergezeld van Binomi. Woensdag middag per vliegtuig op het PaNNche vliegveld le Bourget .aangekomen. Aan een correspondent van United Press verklaarde de Gasperi b': aan komst: „Do voorgestelde vredesverdra gen ziin te hard om een ostrument van internationale samenwerking te worden. Wij zijn hier gekomen om te trachten de verdragen milder te krijgen, zoodat zij voor allen aanvaardbaar zullen zijn." Vorstelijke belangstelling De Burgemeester van Haarlem deelt on: ede, dat de Koningin een medaille be rh ikbaar hoeft gesteld ter <Telc<'on- heid van do foestelüke herd king van het 700-jarig bestaan van Haarlem als stad. Hare Majesteit heeft voorts haar beste wenschen voor de feestweek en de toekomst der stad Haarlem laten overbrengen. Ook Prins Bernhard heeft een medaille beschikbaar gesteld en wel voor de Internationale Zwemwedstrij den „Haarlem-Derby".

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1