Sport in het Kort Welke politieke delinquenten kunnen vrijgelaten worden De Geest, zwemkampioen rugslag De Radio geeft vanavond; luarapaoa IO PUS USJ3 Jijuaülpsu azap xaauuBM "Suimbazaq anaus 1 4 vernoemt hebben do officieren-fiscaal thans uitvoerige richtlijn»' dp geleidelijke vrijlating vau de 40.000 politieke delinquenten, die zal beginnen, opdat op 1 October a-s. nog 25.000 gevangenen zu Naar ,,Troti' ontvallen vui op 20 Augnstu overblijven. Aanvankelijk waren reeds door de offleieelo instanties in 21 artikelen richtlijnen samengevat, aan de band waarvan de officieren-fiscaal de z.g. lichte gevallen kon den vrijlaten, doch men is tot de ontdekking gekomen, dat er geen 40.000 lichte gevallen zijn, zoodat men, handelend volgens de 21 artikelen, nimmer kon komen tot een resteerend aantal van 25.000 zwaardere or zware gevallen, die voorloopig in de kam]>cn zouden MIJ ven. Hierop hebben de autoriteiten opnieuw richtlijnen moeten vaststellen, ontlat men toch tot het door den minister genoemde aantal van 40.000 zou kunnen koiuen. voorwaardelijke buitenvervolgingstelling in aanmerking komen. Zij. die een bestuursfunctie op grond van hun nationaal-socialistischc gezind hcid hebben bekleed (b.v. burgemeesters, wethouders enz indien hun geen ernstige in die functie gepleegde misdaden als dragingen te verwijten zijn en zij niet te vens een belangrijke functie in de N.S hebben bekleed. Zij. die zich aan economische collaboratie of in lichte mate aan hulpverlcening aan den vijand hebben schuldig gemaakt, in dien blijkt. Ie. dat zij niet op groote schaal zich verrijkt hebben; 2e. dat zij aan hun omgeving door hun optreden geen groote en diepgaande ergernis gegeven hebben Zij, die illegaal werk hebben verricht of ondergedoken waren en na arrestatie na men van hun bekende illegale strijders hebben verraden, indien niet blijkt, dat zij zich blijvend in dienst van den S D heb ben gesteld en aan hun vaderlandsche ge zindheid niet te twijfelen valt. indien zij onder hoogen druk gehandeld hebben. Voorts verneemt .Trouw", dat de offi cieren-fiscaal na 20 Augustus a.s. persoon lijk met hun assistenten en voorzien van de dossiers der politieke delinquenten, die voor vrijlating in aanmerking komen, naar de kampen zullen gaan. ten einde daar de betreffende gevangenen nog aan een kort verhoor te onderwerpen Op deze wijze zou de vrijlating on de snelst mogelijke wijze moeten geschieden. Nieuwe richtlijnen Volgens deze nieuwe richtlijnen kunnen voorwaardelijk bulten vervolging worden gesteld- Zij. die deel hebben uitgemaakt van het N S K K, den Wacht- und Schutzdienst, de Volkswehr, de O.T. en het Duitsche Roode Kruis, indien hun geen andere ern. stige strafbare feiten dan deze dienstne> ming en eventueel het lidmaatschap der N.S.B. te verwijten zijn, Zi.i, die dienst hebben gedaan bij vijan delijke gewapende formaties, indien zij niet metterdaad tegen Nederland of zijn bondgenooten hebben gevochten en niet een nationaal-socialistischc gezindheid, doch uitsluitend persoonlijke omstandig heden hen tot dienstneming hebben be wogen. Hierbij wordt gedacht aan de chronische werkloozen, die de gelegenheid aangrepen om bij een Duitsche gewapende formatie voor het eerst na jaren een behoorlijk in komen voor hun gezin te verdienen; aan de pupillen van tuchtscholen en opvoe dingsgestichten. die zich door dienstneming aan deze dwangopvoeding konden onttrok ken en aan de jongens, die zich in den pubcrteitsleeftijd meldden voor Duitschen krijgsdienst om op deze wijze aan het vaderlijk gezag te ontkomen en van wie spijt over dezen stap gebleken is Functionarissen der N.S B., indien zij geen belangrijke functie hebben bekleed en hun geen andere misdrijven of misdra gingen te verwijten zijn. Functionarissen van nevenorganisaties der N.S.B.. indien hun werkzaamheden in hun functie niet van breeden opzet en propagandistischcn aard waren en zij ook niet in ernstige mate afbreuk hebben ge daan aan het verzet. Men denkt hierbij aan functionarissen van het dierenartsenfront, van afdeelingen van de Nederduitsche Cultuurgemeenschap van Saxo-Frisia e.d. Daarentegen zullen vooraanstaande bestuurders als van de artsenkamer in het algemeen niet voor on- Nationaal Concours te Spaarndam De derde laatste concertwedstrljd had Zondagnamiddag plaats. Elf vereenlgingen, waarvan twee uit Haarlem en één uit ÏJmui- den. namen er aan deel. Van deze verkreeg „TJmulder Harmonie" een lsten prijs met 396. Johez" een Sden met 3S7 en Apollo" even eens een 2den met 355 punten, alle in de Afd ..Uitmuntendheid". Het verplichte nummer in deze Afd was de Ouverture „Leichte Ca- vallerie" van Suppé. HIJ „IJmuiden" trok een fraaie clarlnetsolo de aandacht; het speel de ook zijn vrij nummer, de Ouv. .Xe Calif de Bagdad" pittig. „Johez" had een mij on bekende, niet heel mooie Ouv .Prins van Oranje" van Lataan, Apollo" Ouv. „Ban- dltenstreicho" van Suppé als vrij nummer Van de praestaties der overige vereenigl gen. die uit Nibbixwoud. Den Haag. Lands meer. Beemsier. Amsterdam. Winkel. Assen delft en Diemen naar Spaarndam gekomen waren, wil ik alleen de allerbeste men ren: Het hoogtepunt van het concours de de vermaarde „Dlcmer Harmonie", presenteerde vijf vaandels behangen oereteekenen. En dat die wel verdiend waren bleek uit hun spel. Het verplicht no. In dc Superieure Afd. Harmonie, .La Phalène" van De Boeck, was lang en vermoeiend Maar ik had me gespitst op hun vrij num mer: Smetana's „Die Moldau" Dit is al voor een symphonie-orkest een heele taak. hoe veel te meer als arrangement voor harmonie! Doch hoe mooi kabbelden daar de golfjes in de clarinetten, hoe goed sloot alles in elkaar, hoe zuiver cn mooi van klank werd het ge- heele stuk uitgevoerd Het was een genot om daarnaar te luisteren en het verwonderde mij niet dat de jury hiervoor het hoogste te bereiken aantal punten toekende. En de dirt gent W Swager kreeg de gebruikelijke Spaarndamsche premie voor de beste praes- tatie van den dag: een gerookte paling. En deze beslissing heeft niet tot een palingoproer geleid: ieder was het er mee eens K. DE JONG De uitslagen van de F.erewedstrijden zijn: Voor Harmonie: 1. „Dieme.i's Harmonie"; i. ,.St. Caecllia", Haarlem; 3. ..St. Caecilia", Velsen. Voor Fanfare: 1 „Harmonie". Assendelft; 2 „Amlcltia", Landsmeer; 3. Bovenkerk's Fanfarecorps. Dlrecteursprijs: voor Harmonie: W. Swa ger .Diemen); voor Fanfare G. Koomén (As- aendelft). Burgerlijke Stand Slachtoffers van botsing opnieuw overreden. Op het kruispunt by Den Dey! te Was senaar zyn twee slachtoffers van een aan rijding opnieuw door een auto overreden. Beiden werden gedood. Even voor het middernachtelijk uur na derde een motorrijder, de 21-jarige J. L. van H. uit Utrecht, het kruispunt. Op de duo zat mej. E. van W uit Voorburg De motorrijder wilde den rijksweg oversteken juist op het oogenblik dat een groote zes- wielige vrachtauto passeerde. De motor werd aangereden, waardoor de motorrij der en de duopassagiore tegen den grond werden gesmaakt. Vermoedelijk waren beiden ernstig gewond Voordat hulp ver leend kon worden, naderde een personen auto. waarvan de bestuurder door een tegenligger werd verblind en daardoor de slachtoffers van de aanrijding niet op den weg zag liggen. Zij werden door deze auto overreden. Toen de politie en dc eerste hulpdienst arriveerden, bleken zij reeds overleden te zijn. Ongevallen bij bel vuurwerk Ter gelegenheid van het vuurwerk is Zondagavond een ongeluk gebeurd, dat gelukkig nog goed is afgeloopen. Een groot aanta! personen stond op het dek van een zolderschuit, die in het Spaarne nabij de Transvaalstraat lag. Nog voor de eerste vuurpijl de lucht was ingegaan, zakte het dek van de zolderschuit in, waardoor zeer velen in het ruim vielen De belasting was te zwaar gebleken. Natuurlijk was het een angstgeschreeuw, te meer omdat men door de schemering niet dadelijk een indruk van den omvang van het ongeluk kon krijgen. Onmiddellijk werd door omstan ders hulp geboden. Het bleek dat ver schillende personen, ongeveer een zeven tal, verwondingen had opgeloopen. Zij werden door leden van den Ongevallen dienst naar omwonenden gebracht, om in rustige omgeving hulp te kunnen verlee- nen. Gelukkig bleek, dat het alleen schaaf wonden waren, dus geen gebroken armen of beenen. Alle personen konden dan ook ter plaatse geholpen worden. Alleen een meisje, dat over inwendige pijnen klaagde, werd met een ziekenauto ter observatie naar een ziekenhuis gebracht, waar even wel bleek, dat ook zij er goed was afge komen. Verder moest de Ongevallendienst nog bij eenige kleinere ongevallen, die voor kwamen voor of tijdens het vuurwerk, hulp verleenen, en aan eenige menschen die in de Transvaalstraat gevallen waren, omdat een muur waarop zij geklommen waren, bezweken is. Ook deze personen zijn er gelukkig goed afgekomep. Medewerkers aan „De Vrijheid Vlagt" gehuldigd Na de voorstelling van „De Vrijheid vlagt" van Zaterdagavond is hulde ge bracht aan de commissie voor tooneel. De heer J. Kruyver,bood met een har telijke toespraak de heeren mr. Julius Hoog en J. B. Schuil namens de spelers een tegel aan als blijvende herinnering aan de feestelijkheden. Mevrouw Swart, die de rol van Kenau Simons-dochter Hasselaar zoo voortreffelijk heeft ge speeld en de heeren L. van den Broek en G. Hurkmans ontvingen bloemen. Na afloop van deze huldiging defi leerden alle spelers voor de tooneel- commissie en de heeren Louis Saalborn en dr. P. H. Schroder, respectievelijk regisseur en auteur van „De Vrijheid vlagt". Na de voorstelling van Zondagavond heeft wethouder D. J. A. Geluk nog eens allen, die de opvoering van het openluchtspel tot een zoo groot succes hebben gemaakt, toegesproken en be dankt en namens het hoofdcomité voor de feestviering aan mevrouw Swart en de heeren Paul Huf. Constant van Kerckhoven, Wkn Paauw en H. Deinum kransen en bloemen aangeboden. Vacantie-criterium in Den Haag. Den Zaterdag in Den Haag gehouden wedstrijd voor amateurs over 100 km., won H. Smit uit Amsterdam in 2 uur 47 min. 8 sec. De Haar-; lemmer P. Peters werd achtste. Blauw Wit ontmoet Tsjechische profclub. Zondagmiddag as., speelt Blauw Wit in het Olympisch Stadion tegen de Tsjechische prof club „Cechie Karlin". HAARLEM 11 Augustus 1946 OVERLEDEN: 8 Aug.. J. C. Cramer. SI J.. Nieuwe Gracht; I Aug., J. Snijder. 74 J.. Raamvest; J. Stots. 43 j„ Hazepaterslaan; D. Visser—Keur. 68 J., Hazepaterslaan GEBOREN: 6 Aug.. A de Lange—Sijmons. z.; 7 Aug., E. Postma—Bruns. d8 Aug P van der EemJansen, d.: G. van Aalst—Bou- man. d.; P. M. van Baaren—de Wolf. d M M. J. Timmerman—Smit. d.; R. Roobol—Hut- tinga, z.; A. van Ruller—Baarda, d.; E. M, Xanda—Bücker. z.; 9 Aug., J. J. Glas—Du bois. z.L. G. M. Vermeij— Eleveld, z S M. G Schutten—van Mossel, z.; C. Meier—Oos- terveer. z.; A. Oversteegen—Reinders, 7 -, G. van de Voort—Verbeek, d.; J. P. C. Prikker —de Wit. d M. OldenhavePalaster, d.; J. Overtoom—Schipper, z.; R. M .R Kanaar— de FuUk. z.; l« Aug.. C. van Velzet»—Ver- Jtaaik, z. Van Merkesteyn verlies! van Hoving. De resultaten van de in Apeldoorn ge houden zwemkampiocnschappen van Ne derland voor Haarlem en omgeving zijn, dat dc Hcemstedcnaar F. de Geest kam pioen is geworden op het nummer 100 M. rugslag, dat Maus van „Haarlem" derde Werd in dit nummer, dat de dames van H.V.G.B. de vijfde plaats bezetten by de 4 maal 100 M. estafette en de heeren van HPC bereikten hetzelfde resultaat in het nummer 4 maal 200 M. borstcrawl. Het belangrijkste was wel, dat de jon gere zwemgarde paraat staat om de plaats van de oude garde over te nemen. Neder land kan zijn zwem toekomst met vertrou wen tegemoet zien Op bijna alle nummers nam de jeugd zoo niet een eerste of twee de. dan toch steeds een eervolle plaats in. Daar waren Greetjc Gaillard, die Iet Kos terVan Fcggelen het kampioenschap ont nam; de 16-jarige Van Daatselaar, die na zijn onverwachte zege van Vrijdag op de 1500 M., ook de 400 M. borstcrawl voor zijn rekening nam; Bonte, de coming-man op de 200 M. schoolslag. Marietje Vacssen. die met slechts 0 4 sec. achter Hannie Termeu- len bewees, dat ook de provinciale krach ten in zich bergt en last not least Nel van Vliet, die dan wel geen record brak. maar wier tijd van 2 min. 58.2, omgerekend op een 25 M. baan, dan toch wel een ernstige bedreiging voor het wereldrecord betee- kent. Er werd hard gevochten op alle num mers en de betrekkelijk weinig uiteenloo- pendc tijden der finalisten bewezen nog eens duidelijk, dat Nederland niet slechts op enkele uitstekende krachten boogt, maar daarnaast over een flink aantal zwemmers en zwemsters met capaciteiten beschikt, die dikwijls niet veel voor die prominenten onderdoen. Bij de series plaatste Van Merkesteijn zich met den besten tijd in den eindstrijd, n.l. 1 min. 3.5 sec. De finale had een bij zonder spannend verloop tusschen Kees Hoving en den Haarlemmer Met eeu ver schil van 2/5 sec. kwam Hoving eerder aan in 1 min. 2.5 sec. De Geest had het in het nummer 100 M. rugslag niet gemakkelijk tegen Scheffer en Maus. Fel werd gestre den en het slot was. dat de Heemstedenaar won. gevolgd door Scheffer en Maus. Het kampioenschap schoonspringen da mes moest mej. Muytjens afstaan aan de jonge Cobi Floor van ADZ, een soepel en sympathiek springstertje. Bij de heeren behaalde de jeugdkampioen Adri van Don gen den titel. Clemens de Goede, kampioen '44 bracht er ditmaal minder van terecht. De uitslagen luiden: 100 M. borstcrawl heeren: 1 Kees Hoving (RZC) 1 min. 2.5 sec.; 2. Van Merkesteyn (Haarlem) 1 min. 2.9 sec.; 3. Sindorf (Y) 1 min. 3.3 sec. 100 M. borstcrawl dames: 1. Hannie Ter- meulen (HDZ) 1 min. 10 sec.; 2. Marietje Vaessen (Zon. Heerlen), 1 min. 10.4 sec.; 3. Beb v. Schaik (Meeuwen) 1 min. 12 sec. 100 M. rugslag heeren: 1 F de Geest (HPC) 1 min. 14.5 sec.; 2. Scheffer (DJK) 1 min. 14.7 sec.; 3. Maus (Haarlem) 1 min. 14.9 sec. 180 M. rugslag dames; 1. Greetje Gaillard (ADZ) 1 min. 18 sec.; 2. Iet KosterVan Feggelen (Meeuwen) 1 min. 18.3 sec 3. An nie Wagemaker (Meeuwen) 1 min. 22 3 sec. 200 M. schoolslag heeren: 1. Smitshuyzen (AZ 1870) 2 min. 53 2 sec.; 2. Bonte (ZAR) 2 min. 55.2 sec.; 3. Van Feggelen (Meeu wen) 2 min. 57.5 sec. 200 M. schoolslag dames: 1 Nel v. Vliet (Robben) 2 min. 28.2 sec.; 2. Wil Haverlag (Robben) 3 min 0.1 sec.; 3. Mary Laven (Robben) 3 min. 7.4 sec. 100 M. borstcrawl heeren: l. Van Daat selaar (AZ 1870) 5 min 19.4 sec.; 2. Van der Kuil (SZC) 5 min. 22.8 sec.; 3. Sindorff, (Y) 5 min. 23.1 sec. 400 M. borstcrawl dames: 1. Hannie Ter- meulen (HDZ) 5 min. 44.5 sec.; 2. Irma Schumacher (RDZ) 5 min. 48.3 sec^ 3. Willy Soetekouw (RDZ) 6 min. 16 sec. Estafette 4 X 200 M. borstcrawl heeren: 1. Het Y, 10 min. 26.6 sec.; 2. RZC. 10 min. 41.5 sec.; 3. Robben. 10 min. 41.9 sec. Estafette 4 X 100 M. borstcrawl dames: 1. RDZ 1, 5 min. 6.4 sec.; 2. ADZ, 5 min. 19 sec.; 3. RDZ II, 5 min. 28.3 sec. Heeft U plannen om Uw tuin of borders te later» rcorganiseeren? Dan is het nu de tijd om dat met ons te bespreken. Wij kunnen dan nu rustig een plan maken en een mooie collectie samenstellen. U is dan ook in hefc najaar direct aan de beurt. Tuinbouwbedrijf Carl R. van Enipeleii Tel. 28080 - Heemstede - Binnenweg 18 Adv. Er is wel Maizena fabrikaat Ouryea, maar gemakkelijk te krijgen is ze nog niet. 0e vraag is zoo groot, maar wij doen ons uiterste best. Hef oude v HILVERSUM I, 301.5 M. 19.00. 20.00, 22.00 uur Nieuws. NCRV 17.30 Ensemble Gregor Douwinsky. RNIO 18.30 „De Woestijnrat". de geschiedenis van den veld tocht in N. Afrika. NCRV 20.08 In vacantie- stemming. 21.00 „30 minuten in Afrika". 23.15 Schaakreportage. HILVERSUM II. 415.5 M. 18.00. 20.00, 23.00 uur Nieuws. VARA 17.30 Eddy Walis. 18 15 The Ramblers. 18.45 Syl- vestre-trio. 19.30 A'damsch strijkkwartet. 20.15 Residentie-ork. 21.00 GG-cabaret. 21.30 Hoorspel. 22.20 Jan Corduwener. Brand te Haarlemmermeer Bcivo waron niet verzekerd. Terwijl de bewoners van een houten tuinhuisje, gelegen achter de boerderij van den heer Meerburg aan den Cruquiuslijk te Haarlemmermeer naar de kerk waren, brak Zondagmiddag te ongeveer half zes een felle brand uit. De bewoners, het echtpaar v. d. W., hadden een petroleum- toestel laten "branden dat op de een of andere manier in brand geraakt is. Hoewel de menschen van de nabij gele gen boerderij onmiddellijk toeschoten toen de brand ontdekt werd en de motor brandspuit uit Hoofddorp zeer 6poedig ter plaatse was, kon niet worden voorkomen, dat het huisje tot den grond afbrandde en dat geen enkel stuk huisraad gered kon worden. Bij het opruimingswerk werd la ter nog een geldkistje gevonden, dat aan de familie v. d. W. toebehoort, en dat ter opening aan de Ned. Bank gezonden zal worden. De familie v. d. W. was niet verzekerd, zoodat zij wel zeer te beklagen zijn, nu geen kleedingstuk of geen enkel meubel stuk gered kon worden. Vrijwel tegelijk met den brand in de Haarlemmermeer brak Zondagmiddag in een perceel aan de MolenwerCslaan hoek Laan van Insulinde te Heemstede een binnenbrandje uit De Heemsteedsche brandweer kwam snel en kon het vuur noedig blusschen. Weerbericht VRIJ KOEL. Verwachting geldig tot Dinsdagavond: Aanvankelijk tijdelijk krachtige, later afnemende wind tusschen Zuid en West. Wisselende bewolking met plaatselijk en kele buien. Vrij koel. CRI CKETUITS LAGEN. Rood en Wit speelde 'n twecdaagschen wedstrijd tegen En- gelschen. die in Duitschland werken en thans onder leiding van Mr. Plowrights uitkwamen. Het resultaat was een draw. Rood en Wit scoorde 161 runs en 166 voor 5 wickets en de Engelschen 185 runs en 85 voor S wickets (tijd). Rood en Wit II kwam twee keer tegen HCC III uit en beide malen werd een draw bereikt. Zaterdagmiddag scoorde Rood en Wit II te Bloemendaal 147 runs voor 7 wickets en HCC III 74 voor 5 en Zondag maakten de Haarlemmers 146 voor 9 en de Hagenaars 103 voor 8 wickets. In Leiden won Rood en Wit III. dat 103 runs maakte, met 39 runs voor Ajax, dat 74 runs maakte. „Helmond" promoveert. Door een over- winnig van 1—0 op RBC promoveert „Hel mond" in het Zuiden naar de eerste klas van den KNVB. Van der Hulst ook naar Derby. De voet baller Van der Hulst van „Haarlem" zal da vo'. ger.de week de reis niaar Derby mee- De Derby-zwemploeg te Heemstede De wedstrijden in de Zwemvijvers Groe- nendaal te Heemstede, waaraan de zwemmers en zwemsters uit Derby zullen medewerken, beginnen hedenavond om kwart voor zeven. De prominente Haarlemsche krachten van DWR. DWT, HVGB, ZC Haarlem cn HPC zullen medewerken. Het schoonspringen zal woj-den verzorgd door de dames Crooks en Gillespye. Tot slot zal HPC een watefpolo- wedstrijd spelen tegen de waterpoloploeg van Derby.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 4