- mn Amsterdam en Velsen SCHOLENBOUW TE HAARLEM De Radio geeft vanavond; KELLER Perfecta" Salonboot tusschen ouwe THEE - - >- j-'j* Op dit moment is er nog geen kans dat de gemeente Haarlem van den „Op bouw'7 toestemming krijgt om nieuwe schoolgebouwen te zetten. Toch kan het niet lang meer uitgesteld worden, want reeds thans is het passen en me ten om allen leerplichtigen kinderen een plaatsje op een school te geven. Op verschillende scholen is men gedwon gen geweest het leerlingen-aantal voor een deel der klassen sterk op te voe ren. In technischen vormt zegt men „de kinderen puilen daar de klassen uit". Er wordt in dezen tijd veel over vernieuwing van het onderwijs gespro ken. Bij elke vernieuwing die eenig re sultaat wil hebben moet evenwel voor op staan een verlaging van het aantal kinderen per klasse. De minste eisch in deze is, dat dit aantal tot de normale sterkte teruggebracht wordt. In de toekomst zullen er te Haarlem heel wat nieuwe schoolgebouwen moe ten gezet worden. Zoowel voor het openbaar als voor het bijzonder onder wijs. Er is in de oorlogsjaren in het geheel niet gebouwd, terwijl do aanwas der bevolking grooter was dan in nor male tijden, o.a. tengevolge van het binnenkomen van vele evacués. Aan vankelijk was verwacht dat die na den oorlog weer gauw naar him woonplaats zouden terugkeeren, maar dat kan pas, als daar eerst woningen gebouwd zullen zijn. Voorlopig houdt Haarlem de meeste der evacués en daaronder zijn velen met schoolgaande kinderen. Als over een aantal jaren door het vertrek der evacués plaatsen op de Haarlem- sche scholen vrij komen zal die re serve noodig zijn omdat er dan extra veel kinderen van Haarlemsche ouders te verwachten zijn. In den na-oorlog- schen tijd is het geboortecijfer verdub beld. Dat be teekent over jaren een buitengewoon groot aantal kinderen op de school! Openbare Werken heeft voor den tijd dat er te Haarlem nieuwe scholen ge bouwd kunnen worden verschillende plannen klaar liggen. Als er toestem ming komt tot bouw kan, bij wijze van spreken, de aanbesteding uitgeschre ven woiden. Thans staat er aan de Pla- netenlaan in Haarlem-Noord een school. In de toekomst zullen er twee komen. Hoe dan de situatie ter plaatse wordt is te zien uit bovenstaande teekening. Jubileum W. van Ommen De heer W. van Ommen, administrateur van Haarlems Dagblad en procuratiehouder van Lourens Coster N.V. zal 15 Augustus zijn zilveren jubileum in dienst van deze N.V. vieren. De ondergedoken ambtenaren Vergoedingékweatle nog niet geregeld. Vele maanden geleden deden wij reeds mededeelingen over een Besluit Rechts herstel van Ambtenaren, dat beoogde uit- keeringen te verstrekken aan personen in overheidsdienst die tijdens den oorlog gedwongen waren onder te duiken. Het besluit zou in werking treden op een nader te bepalen dag. Een gedupeerde te Haarlem verzocht ons te willen informeeren waarom hier ter stede nog geen uitbetaling is geschied. Ter bevoegder plaatse vernamen wij. dat in Den Haag nader beslist is dat de kwestie geregeld zal worden in een wet. Tot heden is die nog niet door de Kamers behandeld, zoodat te Haarlem trou wens in geen enkele gemeente nog geen uitbetaling kon plaats hebben Zoo gauw het gemeentebestuur gerechtigd is tot uitbetaling zal die onverwiild nlnats heb ben. Het Triniteits-Lyceum te Haarlem Rector Vlaar van het Triniteits Lyceum te Haarlem is, bij het bereiken van den 65- jarigen leeftijd, afgetreden. HIJ is benoemd tot Prior van het St, Thomascollege te Venlo. Als Rector aan het Lyceum te Haarlem wordt hij opgevolgd door pater dr Modestus van Straaten O. E. S. A„ thans leeraar aan deze school. Er zal een officieel afscheid van Pater Vlaar genomen worden na de vacantle. Zon dag 18 Augustus van 1517 uur kunnen per sonen buiten de schoolgemeenschap staande in het schoolgebouw aan den Zljlweg van hem afscheid nemen. Dan kunnen zij ook kennis maken met den nieuwen Rector. De onderwijzers Wachten op het invasie-voorschot Een week geleden werden de onderwij zers verblijd met een officieel bericht in de pers dat zij ook het invasie-voorschot zouden ontvangen. Op dit oogenblik is van deze beslissing evenwel nog geen bericht op het Haar lemsche Stadhuis ontvangen. Daarop moet gewacht voor de uitkeering gedaan kan worden. BINNENBRANDJE AAN 1)1. ZOMERVAART. Zondagavond brak in perceel Zomer- vaart 68 een binnenbrandje uit. De oor zaak moet gezocht worden in het op on verklaarbare wijze losraken van een kop peling aan de gasleiding in de hulskamer. Een der bewoners zat een pijp in deze kamer te rooken. Het ontsnapte gas ont vlamde, met het gevolg dat een deel der kamer uitbrandde. De bewoners konden zelf met emmers water het vuur bedwin gen Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De Roode-Kruisactie Nu de feestweek voorbij is, wordt de aandacht getrokken naar andere belang rijke dingen, die nu gaan gebeuren. Eén daarvan is ongetwijfeld de groote landelijke actie van het Nederlandschc Roode Kruis. Hierbij moet ook de stad Haarlem een goed figuur-6laan. Wij doelen hierbij op de inzameling onder het motto „Een gulden voor een kwa tje" op a.s.. Zaterdag 17 Augustus Hiervoor roept het Roode Kruis ieder op, om zich als collectant of collectrice voor dit mooi Roode Kruis-werk zoo spoe dig mogelijk aan te melden bij de Roode Kruis-administratie. Paviljoenslaan 3 Haarlem, tel. 21485 Bovendien is er nog een groote wed strijd aan verbonden, waarvoor de nadere gegevens door de Post huis-aan-huis zijn verspreid. De antwoorden kunnen worden gedeponeerd in de bussen, die op 15, 16 en 17 Augustus a.s. op de volgende punten van de stad worden opgesteld: Roode Kruis-gebouw, Paviljoenslaan 3: F. J. Rohlfs. Anegang 17, Joh. Enschedé Zo nen, Klokhuisplein. Houtplein, Stations plein. Groote Markt, Coöp. Verbr Ver. De Vooruitgang", Oranjeboomstraat 126, C. van Rhijn. Lange Heerenvest 4rd.. Wed Van Gooi. Van Nesstraat 78. De rijwieldieven zijn onuitputtelijk in het bedenken van nieuwe trucs om in he-t bezit van rijwielen te komen. Zoo is een militair bij het station de dupe van een dergelijke truc geworden. Toen hij bij den ingang arriveerde, stonden daar twee personen, die hem vroegen of hii zijn fiets wilde stallen. Hij gaf zijn fiet" af en haastig als hij was, vergat hij eer bon te vragen Toen hij na eenigen tijd terug kwam waren noch zijn fiets noch beide personen meer te vinden. LOONGRENS VERHOOGD BIJ Kon. Besluit is de loongrens van f3000 in het werktijdenbesluit voor kantoren en het rusttljdbesluit voor volwassen koffiehuis- en hotelpersoneel gebracht op f3700. Op per sonen, die boven deze loongrens vallen, zijn deze besluiten niet van toepassing. Vijfde Zomerconcert der H.O.V. Op Vrijdag 16 Augustus^zal de H. O V. een Operaprogrammn uitvoeren, waarbij werken van H. Berlioz. G. Bizet, P. Mascagni en G. Rossini ten gehoore zullen worden gebracht. De sopraan Marlsa Mart zal haar mede werking verleenen, zij zingt met orkestbe geleiding, aria's van Cl. Debussy (uit L'Enfant Prodigue), Ch. Gounod. P. Mascagni en G Vcrdi. Dit zomerconcert, hetwelk gegeven zal worden in de Gemeentelijke Concertzaal staat wederom onder directie van Kees Hartvelt. AGENDA DINSDAG 13 AUGUSTUS. Rembrandt: De zuster van den huisknecht. I'alace: Jan Ongeluk. Luxor: De Pechvogel. Alle drie 14.00. 16.15. 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Ramuntcho 14.00. 16.30. 19 00 en 21.15 uqr. C ity Theater; Marinelia 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Installatie Dr. "W. Huvgens Als burgemeester van Bergen Dr. W. Huygens te Heemstede, die. zooals wij reeds mededeelden, met ingang van 16 Augustus benoemd is tot burgemeester van Bergen (N.1I.) zal dien dag feestelijk worden ingehaald. Om tien uur 's moigens za! dr. Huygens met zijn gezin aan de grens der ge meente officieel worden verwelko-md, Daar na zal men zich, voorafgegaan door ruiters, naar het feestterrein aar. de Karei de Groote- •aan begeven, waar de Bergensche school kinderen den nieuwen burgemeester een zanghulde zullen brengen. Daarop zal een korte rondgang door de gemeente worden gemaakt, Om twaalf uur zal dr. Huygens naar Ber gen aan Zee gaan, waar hij namens de in woners door baron Taets van Amerongen zal worden ontvangen. In een buitengewone vergadering van den aad za! di, Huygens des middags om twee tur geïnstalleerd worden. Van drie tot vijf /.al de nieuwe burgemeester in De rustende Jager" recipieeren Des avonds zijr. er verschillende feestelijk, heden Verhooging jamprijzen Wegens de sinds het vorig jaar gestegen pi ijzen van aan de conservenfabrieken gele- d fruit zullen binnenkort de jamprijzen rden verhoogd. Deze verhooging slaat in geen enkel vei band met de buitensporig hooge prijzen voor het versche fruit, die in '946 nog niet aan maxima waren gebonden. Voor de onderscheidene verpakkingen van huishoudjam II zijn de volgende kleinhan delsprijzen vastgesteld: Glazen-potten, met een inhoud van II gram 0,58 Cartonnen bekers, met een inhoud an 450 gram 0,60 Perga's, met een inhoud van 450 ram 0.54 Los uitgewogen Jam per 100 gram 0,12^ Huishoudjam I wordt uitsluitend in potten an 450 gram verkocht tegen een winkelprijs an 71 cent. BLOEMENDAAL Rehabilitatie Ing. J. Ouwehand, oud-wethouder der gemeente Bloemendaal, was indertijd ver dacht van collaboratie met den vijand. Hij is thans volkomen gerehabiliteerd, hem is toegezonden een verklaring van den Procureur-Fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, waarin wordt medegedeeld, dat de tegen hem gerezen verdenking ongegrond is gebleken. In den dienst van de Ned Herv. Kerk te Bloemendaal hebben Kerkeraad en Kerkvoogdij (de heer Ouwehand is ouderling en president-kerkvoogd dezer gemeente) een desbetreffende verklaring afgelegd. DE DISTRIBUTIE SINAASAPPELEN in de eerste helft van September zal oen begin worden gemaakt met de verstrekking van 500 gram sinaasappelen aan kinder en ge boren in 1942 of later. Op 15 Augustus zal een vooriniëvi.,r.-oon worden bekend gemaakt. Daar de bevoorra ding van den handel afhankelijk is van den aanvoer van overzee, zullen de sinaasappelen niet overal terstond verkrijgbaar zijn De mogelijkheid bestaat, dat in bepaalde ge vallen eerst In October en Novembei kan worden afgeleverd. WASCHPOEDERBON Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat de toewijzingen 939 voor wasch- poeder tot nader order geldig blijven. ALUMINIUMSULFAAT EN ALUIN Wegens de verbeterde voorraadposlüe zijn aluminiumsulfaat en aluin vrijgegeven van distributie. Woensdag 14 Augustus. Haarlem. Nieuwe bonnen Hos—Hz en I Sehoenenbonnen T t.m. Z en na-uitreiking. Heemstede. Nieuwe bonnen: Q—Rie (9—12i en R:Rz (1.30—4). Overveen. Schoenenbonnen: gebouv. Bomi. 9—1 en 2—4 Indonesische activiteit neemt toe Een Britsch woordvoerder heeft in eer onderhoud over de militaire situatie in Indië verklaard, dat in de afgeloopen wa ken de activiteit van Indonesische zijde is toegenomen Hij voegde er aan toe dat de grootste militaire activiteit plaats heeft in het ge bied van Semarang en Bandoeng. Volgens berichten zijn 300 Indonesiërs in de omge ving van Semarang gedood bij de gevech ten rondom het vliegveld Zondag' hebben de Indonesiërs hernieuw de zij het minder hevige pogingen onder nomen om in genoemd gebied ongeregeld- héden te veroorzaken. De voornaamste activiteit in het uitge strekte gebied van Bandoeng vond plaats nabij Lembang en de rivier ten Zuiden van de stad Het staat vast, dat hierbij 75 In donesiërs gedood zijn. Volgens den woord voerder zou het aantal dooden waarschijn lijk nog grooter zijn. HILVERSUM I, 301.5 M 19.00. 20.00 en 22.00 Nieuws KRO 19.15 The Manna Kara Hawniïans. 20 15 Kamerorkest. 21.15 Klaas van Beek 22.35 Gramofoonmuziek 23.00 Ensemble „Splendora". 23.30 „Paris vous présente (gram.). HILVERSUM II. 415.5 M. 18.00, 20.00 en 23.00 Nieuws AVRO 19.30 Om roeporkest 20.05 Vervolg. 20 25 Cabaretpro- gramma. 21.18 „Les Gars de Paris". Musette- orkest. 22 00 „Contact" (gram). 22 30 Vervolg. 23 30 „Moment Musical" Spaamwouderstr. 13 Telefoon 15778 Te huur aangeboden: Paard en wagen voor zwaar of licht werk. Dr. Leydsstraat 52 Te koop of te rullen: DEVENTER TAPIJT 2.75 x 4 25, ln goeden staat. Gewenscht goed Radiotoestel Tel. 28670 TANDEM 1 g. st. in ruil voor nw. merk h. rijwiel compleet Iordensstraat 74 rood. Ter overn. Eng. MIGNONVLEUGEL merk, Squire, roodbr. maho nie, 1,25 M.: weinig besp. ln z. g. st. Dr. D. Bakkerl. 61. Bl'daal Te Koop prima waschtalel geysertje f 50 buitenband D K W 4.40 x 17 geschikt voor nieuw loopvlak Clematislaan 12, Aerdenhout. Dames, heeft U stof? WIJ ma ken JAPONNEN, MANTELS enz. Prima coupe, vlugge afle- ering. Billijke prijs. ti pen DE GROOT, tut 3 (winkel) Alle reparaties op gebied var Weegwerktulgen. Hooi, Stroo, Houtwol, Turfmolm, A. ZONDERLAND paarinvotulerstr. 81. Tel. 12015 Thuisbezorgen zonder prjjs- verhooging. Heeft U nog een HUIS OF VILLA T.E SCHILDEREN? Schrijft U dan eens onder no, 640tt. van Amsterdam 8.0017.15 uur van Velsen 9.3018.45 uur inlichtingen aan de kantoren ACCOUNTANT LEERAAR BOEKHOUDEN M.O. heeft nog tijd b-esohJkbaar voor: Inrichten en bijhonden van administraties Controleeren van boekhoudingen Belastingzaken Brieven onder no. 5399 Bureau van dit blad. Uit lang vervlogen tijden is één goed ding gebleven: het kopje D.E.-thee aan liet eind van een ermoeiende reis. D.E.-thee. zoo zeld zaam verkwikkend en geurig, zoo goed van smaak! Er staat een naam acht

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3