Haarlems Dagblad Een Réunie Amerika zal de Russische eischen verwerpen Turksche leger wordt op volle sterkte gehouden Duizenden dooden te Calcutta Opstandige Sikhs met handgranaten en zwaarden •4 u^ij^iuy «K/W l «le JaarRane No. 18108 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154. Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Dlrcctcur-IIoofdrcdactciir: Robert Pccrcboom Mnamlag 10 Aujyustiis 10-10 Oltgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p week 31 ct. per kwartaal f 4. Postgiro 273107. Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred 15054 HET is een wonderlijke ervaring als ge het dorp. waarin ge indertijd als ge vangene zijt binnen gebracht in de ver wachting, het niet weer levend te zullen verlaten, opnieuw binnenrijdt en het verwelkomt u met vlaggen en vreugde. Dat. hebben Zaterdag achthonderd ex- gijzélaars ondervonden. Wij beleefden onze eerste réunie in hetgeen het kamp Beek vliet te St. Michielsgestel was. Nu is het weer het Klein Seminarie van het bis dom Den Bosch. Het prikkeldraad en de schildwachten zijn weg, maar de gebouwen staan er nog en de tuin is gebleven en het voetbalveldje, dat wij eindeloos rond liepen, zooals gevangenen dat plegen te doen. Het was goed elkaar weer te zien. Het was vreemd de oude omgeving weer te beleven, waarvan alles zoo onuitwisehbaar in de herinnering gegrift is: de holle hooge gangen en de slaapzalen, de aula en de kloostertuin, de kleine vijver en het kool veldje. Nu wij er weer in menigte waren, nu het even vol als vroeger was, scheen óok de sfeer herleefd en even leek het onbegrijpelijk dat wij vrij waren en eruit mochten als wij wilden. Het ging regenen; het was vol in de gebouwen en ik liep den tuin in en stond te staren bij dien kleinen vijver: alles kwam weer terug, het was weer zooals toen. Dat is niet in korte woorden te zeggen. Er was een spanning in, een beklemming en toch ook een ver trouwde zekerheid en het bewustzijn van het vriendelijke, ons welgezinde Brabant om ons heen, dat wij niet zagen maar aan wezig wisten, dat ons de gaven van zijn hartelijkheid zond. Er zijn hooge peppels die wuiven in den wind, kleine grijze boe renhuizen onder de boomen en smalle wegen tusschen de velden. Maar er is vooral die sfeer van vertrouwdheid, die den oud-militair en zelfs den oud-gevan gene bevangt zoodra hij weer in Brabant is. Dat heeft ons zoo geholpen in uren die soms moeilijk waren ondanks al de werk zaamheid en de studie, de malle corvée- diensten en de humor van een kampleven, waarin „onze houding" de groote gedachte was en waarin wij elkaar zonneklaar be wezen, anno 1942. dat de oorlog binnen uiterlijk drie maanden afgeloopen moest zijn en dat wij hier dan spoedig zouden terugkeeren als vrije menschen. Want daar spraken wij toen al vaak over, ook nadat de tragiek der eerste executie van gijze laars de innerlijke spanning ten top had gedreven. Schermerhorn heeft ons daarover ge sproken. In dichten drom, evenals vroe ger, schoven wij door eetzaal I naar de aula en daar sprak hij ons toe. Eerst had de Regent van het Seminarie, mgr. Goyaerts. zijn hartelijk welkomstwoord tot ons gericht en de burgemeester van Michielsgestel van S.M.G., zooals wij boven onze brieven naar huis plachten te zetten er het zijne namens de bevolking aan toegevoegd. Toen hield Schermerhorn zijn rede die aanving met „Vrienden!" en eerlijk, en eenvoudig was zooals hij zelf. Hij stelde het niet mooier voor dan het geweest was. Hij duidde op de zwakke plekken maar toch ook op den geest, d in Gestel was gegroeid. Hij sprak van de kampen in Duitschland en in Nederland waarin zooveel meer geleden was dan wij ondervonden hadden, maar ook van de spanningen in ons midden, van de verloren vrijheid en van onze vrienden die vielen, van de velen die van hier vertrokken wa ren met het besluit, zich bij het verzet te scharen en van menigeen onder hen. die daaraan tenslotte hun leven ten offer bracht. De groote verwachtingen van het na-oorlogschc, nieuwe Nederland, den kamptijd gekoesterd, zijn nog geens zins bewaarheid. Wij hebben het on: mooi voorgesteld, te weinig gerekend met de diepe ontwrichting die op den oorlog moest volgen. En toch zal de geest van Gestel nog zijn vruchten kunnen dragen. Het beste van deze réunie was mis schien, dat wij de waarheid hiervan voel den. Na Schermerhorn spraken Anton van Duinkerken, over humor en poëzie in gijzelaarsleven, en Kok, over de beproe vingen der honderd gevangenen die het langst bleven, tot diep in 1944 toe en er toch in slaagden, den geest goed te hou den. Hun woord pakte'ons. Toch sprak het 6terkst de oude sfeer met die zekerheid er is iets blijvends gewrocht, dat zijn ge volgen zal doen gelden. Wij moeten niet alles ineens verwachten De réunie versterkte het bewustzijn van zooveel hechte vriendschap, wonderlijker- wijs op later leeftijd tusschen velen in Gestel ontstaan en in de volgende jaren trouw gebleken. Zij deed ook den kamp humor herleven. Er moest nog eens ge voetbald worden en twee elftallen in rood- en groene costuums trokken naar het veld en speelden in den regen Zijne Excellen tie prof mr. P. Lieftinck, Minister van Financiën, stond opnieuw op zijn back plaats en allen kregen even ronde com mentaar van den kant te hooren als vroeger. Hier waren trouwens geen Excellenties. Rangen en standen vielen weer weg even als toen en de Commissaris van di Koningin en de vakbondbestuurder, de eerwaardige, bejaarde professor en de kleine winkelier uit het provinciestadje begroetten elkaar verheugd met een: „Ha kerel, hoe is het met jou?" Er was veel vertimmerd op blok IV. Maar gezamenlijk trokken wij naar hetgeen eenmaal Het Straatje heette en het was er nog. Wij zagen elkaar weer in „de Pijp" en iemand De Dardanellen Zaterdag- heeft de' waarnemend minister v eenigde Staten, Dean Aclieson, een bolnngwe politiek der Yereenigde Staten ten op/.ielitc \t klaarde op een persbijeenkomst onoinwonde rzlening v Turkije n Buitenlandselic Zaken der t kende verklaring afgelegd ovei i de Durduncllén-kwcstic. liij dat Amerika Sovjc Russische not Staten zullen liet standpunt «lat minister Byrnes in de Bai-dani-Hen-kwestic heeft bekend; bevestigd. ■ore komst van Montreux volgens de rgesteldc richtlijnen, zal verwerpen. De Veree ommentnar leveren op de Russische nota, wi nies in November van vorig jaar ten aan/.iei -maakt, nog eens zal worden lierhaa nigde larblj Dit standpunt omvat de wijziging van het verdrag van Montreux volgens de volgende richtlijnen: De Dardanellen moeten te allen tijde voor handelsschepen uit alle landen toe gankelijk zijn, zij moeten open gehou den worden voor oorlogsschepen van alle landen aan de Zwarte Zee, evenals voor oorlogsschepen die onder het ge zag der U.N.O. staan; voor alle andere oorlogsschepen moet een verbod van toegang worden ingesteld; de Conventie van Montreux moet verder worden „ge moderniseerd" door de vervanging van uitdrukkingen als „volkenbond" door Uno en door de schrapping van Japan als onderteekenende mogendheid. Deze Amerikaansohe voorstellen zijn in flagrante tegenspraak met de Russi sche eischen, diie in de eerste plaats de nieuwe overeenkomst alleen door de Zwarte Zee-landen willen doen onder teekenen en de U.N.O. geheel buiten de kwestie willen houden. Bovendien wensoht de Sovjet-Unie de oprichting van gemeenschappelijke Russisch-Turk sche bases aan de zee-engte. Tijdens een persconferentie heeft de Turksche premier, Recept Pekr, den nadruk gelegd op de noodzakelijkheid voor Turkije om een sterk defensie-ap paraat in stand te houden. Hij verklaar de dat de Sovjet-Unie tijdens de bezet ting van Azerbeidsjan slechts door liet feit, dat het Turksdhe leger gemobili- te maken van de Dardanellen en hij achtte liet momenteel onmogelijk om het Turksche leger te demobiliseeren. Verder verklaarde hij dat Turkije de zelfde politiek als tot nu toe zal blijven volgen. Tot op heden heeft Turkije nog niet geantwoord op de Russische nota, daal de standpunten van de landen, die bij de wijziging der overeenkomst van Montreux belang hebben, nog niet alle aan de Turksche regeering zijn bekend geworden. De Turksche regeering wil eerst een volledig beeld hebben van de meeningen die deze landen koesteren ten aanzien van de Russische eischen en van hun voorstellen ten aanzien van de eventueele herziening. Het woord is aan. La Rochefoucauld: Bij het oud worden wordt men dwazer en wijzer. Duitsche invasie: „Augustus 1940 naar Engeland Te Washington is thans een geheim document gepubliceerd, in Augustus 1940 opgesteld, en waaruit blijkt, dat Hitier het voornemen had Enge land binnen te vallen tusschen Rams- gate en het eiland Wight. Het docu ment is ter beschikking gesteld van den Amerikaanschen aanklager te Neuren berg, Jackson. „Het doel van de ope ratie is het elimineeren van Engeland als oorlogsbasis tegen Duitschland, en indien dit noodzakelijk mocht zijn, dit geheel te bezetten", aldus het docu ment. De voorbereidingen voor de lan ding moesten midden Augustus gereed zijn. Het was de bedoeling de Engelsche luchtmacht moreel en potentieel uit te schakelen zoodat deze niet langer een aanvalsmacht beteekende. Het Kanaal zou aan beide uiteinden door middel van een intensieve mijnenblokkade af gesloten worden. De Britsche vloot moest in de Noordzee door de Duit- schers en in de Middellandsche zee door de Italianen worden vastgehouden.' I)c Tsjechoslovvaaksche waarnemend eerste minister, Fierlinger, heeft tijdens een bezoek aan Teschen liet omstreden ge bied aan de Poolsch-Tsjechische grens een vriendschapsverdrag aangekondigd tusschen zijn land en Polen. Gedurende het afgeloopen weekeinde is Calcutta het tooneel geweest van bloedige botsingen tusschen gewapende Sikhs en Britsche politietroepen. waar bij enkele honderden dooden zijn ge vallen en talrijke gewonden. De rellc tjes gingen gepaard met brandstioh- seerd was, is weerhouden om gebruik ting, waardoor verschillende wijken der In Zandvooi'l ronkten de motoren v eerste motorraces op den weg iui «I rij(!<»rsvereenlgmg organiseerde, J'k Vole duly ivrljdlng, t aanwezig voor «lc Ne«l. Motorwiel- Jcn start van «Ie kroop in zijn oude cabine, in het bed van een Scminarist-met-vacantie en viel er prompt in slaap. Wat is zijn eerste ge dachte geweest toen hij wakker werd? Van daag corvée?.... trappen boenen?.... Of misschien: „Hoe zou het thuis zijn?" de groote zorg van de gevangenschap? Het Seminarie was in één opzicht hot kamp hcelemaal niet meer. Het was overal zoo onberispelijk schoon. „Laat ons er twee dagen in en het is weer net zoo'n rommel als toen", zei iemand. Op het steenen balcon achter blok II waar wij vroeger soms kwamen en in de verte staarden, naar de Vrijheid, zijn wij opnieuw gezessen geweest en werden er stil. „Ik heb hier wel eens heimwee naar gehad", zei de dominé en glimlachte. Dat was het wonderlijke. Dit wederzien in het kamp heeft ons blijdschap en voldoening gegeven en toch ook weemotxi, om het goede dat er geweest was. Zoo samen gesteld is de mensch. En ineens zag ik do rij gebogen hoofden bij de Avondwijding weer voor mij. Donderdag, op den 15en Augustus, wa ren namens ons allen bloemen gelegd op de graven in Goirle. R- F Weerbericht Maandag- Weersverwachting geldig avond tot Dinsdagavond. VERANDERI.IJK. Veel bewolking met tijdelijk eenlgen regen. Later opklarend. Matige wind aanvankelijk Zuid. later omgaand naar het Westen of Noord-Westen. Vrij koel. Arrestaties in Perzië Op bevel van den Perzischen minis ter-president Ghavam en Soeltaneh, zijn zeven personen gearresteerd. De zeven gearresteerden zijn: Sjeik Hossein Lankarini (voormalig parlementslid) en zijn vier broeders, namelijk Ahmad, Hessam, Morteza en Mostafa (allen bekend als pro-Russisch), dr. Taheri en Hassam Dowlatabadi (beiden voor malige parlementsleden en uiterst pro-Britsch georienteerd). stad ernstig beschadigd werden. De lei der van liet Congres, Sarat Sandra Bose, heeft den gouverneur van Benga len versterking der militaire wacht posten gevraagd. Nadat Zaterdag op verschillende punten in de stad samenscholingen en demonstraties van nationalisten uiteen gejaagd waren, zonder dat het tot regel rechte botsingen kwam, brak Zondag morgen een min of meer georganiseer de straatrevolutie uit, veroorzaakt door groepen Sikhs, die met zwaarden en handgranaten gewapend, aanvallen de den op Britsche wachtposten en hui zen. In het centrum werd het eerst het vuur op de oproerkraaiers geopend, waarbij verschillende dooden vielen. Er werden pogingen gedaan, huizen in brand te steken en Zondagmorgen al leen werd de brandweer dertig keer opgeroepen. Zondagavond weid het aantal dooden geschat op 300, doch de nationalistische courant „Oostersche Express" meldde een getal van 600. In den loop van den morgen zijn Hindoe- en Moslemleiders bijeen ge komen en hebben een vredesprocessie georganiseerd, die met de vlaggen van net Congres en de Moslemliga door de rumoerigste wijken trok, met het doel „den vrede en de broederlijke gevoe lens te bewaren". De deelnemers rie pen den slagzin „Hindoes en Moslems moeten zich vereenigen". De stoet werd door de Britsche posten in de stad toe gejuicht. De bevolking wuifde als tee- ken van instemming en vredeswil met witte vlaggen. Later werd nog gemeld, dat de vier hospitalen der stad propvol zijn met ge wonden, die in de drukke straten vie len te betreuren toen de politie de hulp had ingeroepen van soldaten, aa -gezien zij den toestand niet meer meester kón worden. In een radiorede tot de bevolking van de stad heeft de gouverneur van Bengalen, sir Frederick Burrows, wiens woning in brand werd gestoken, ver klaard, dat hij met alle middelen zal trachten de orde in de stad te herstel len. Een uitgaansverbod is afgekondigd. Nader wordt gemeld, dat d«" onlusten In Calcutta niet honderden, doch dui zenden dooden hebben geëischt. Men schat het aantal slachtoffers op een ge tal tusschen de twee- en drie duizend. Chineesche communisten melden successen Volgens mededeeling van een com munistisch woordvoerder hebben de communistische troepen in China thans de volledige controle over 250 kilome ter spoorweg tusschen Kaifeng. de hoofdstad van de provincie Honan. en Hsutsjou. een belangrijk spoorweg knooppunt. Volgens den woordvoerder zijn achtduizend manschappen van de regeeringstroepen op terugmarsch. met achterlating van tweehonderd kanon non. elf tanks. 250 machinegeweren en duizenden geweren. Al het buitge maakte materiaal was van Amerikaan- sche herkomst, aldus verklaarde de woordvoerder.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1