In de Wereldpolitiek: Discussie over Oostenrijk Pro-Nederlandsche Britten uit Generalen Stat? De laatste acte van Neurenberg UNO verhuist voor l dollar Offensief «Ier Joodsche ondergrondsche? leger neemt •egden Volgens den eorrespondent van dc Daily Graphic uit Palestina zou uit do cumenten, die thans in handen zijn van de Britten, blijken dat de Joodsche on dergrondsche bewegingen vandaag in het gehecle land een offensief zullen openen. Het leger schijnt dit ernstig op te vat ten en neemt, aldus de eorrespondent, uitgebreide maatregelen. In het ruim van de Empire Heywood, een sohip, dat voor deportatie vain ille gale Joodsche immigranten naar Cy prus wordt gebruikt, is een ontploffing voorgekomen, veroorzaakt door ont plofbare stof, welke was verborgen in twee electrische zaklantaarns. Men neemt aan, dat het de bedoeling ge weest was een gat in den scheepswand te doen ontstaan. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor en er werd geen schade aangericht. De „Em pire Heywood", wenie gereed was om naar Cyprus te vertrekken, zal nog in Haifa achterblijven; de „Empire Rival" is naar Cyprus vertrokken. Oostenrijk en Perzië Morden toegelaten Een Britsch verzoek op de zitting der Vredesconferentie van Zaterdag tot toe lating van Oostenrijk bij de behandeling van het Italiaansche vredesverdrag werd onmiddellijk door de Russen be antwoord met het verzoek tot toelating van Perzië. Beide verzoeken werden door de vergadering aanvaard, nadat Wisjinski namens de Sovjet-Unie had geprotesteerd tegen de toelating van Oostenrijk, ..daar dit land tot het einde toe trouw aan zijn Duitschen bondge noot was gebleven". Met vijftien tegen zes stemmen werd het Britsche worstel aanvaard. Perzië werd met algemeene stemmen toegela ten, daar de Vereenigde Staten en China het Russische voorstel steunden. Autobus botst tegen rijtuig Ec i «loode. Gisteravond is op den weg Alkmaar- Den Helder nabij Schoorldam een autobus uit Den Helder, waarvan de chauffeur verblind werd door het licht van een tegenligger, met groote 6nelheid tegen een rijtuig gebotst, waarin vier personen uit Egmond-Binnen zaten. Eén hunner, de heer Z. werd gedood; de gebroeders De W werden zwaar gewond en de vierde inzit tende, de heer V., kreeg eenige lichte kwetsuren. Nieuws uit het buitenland Onder leiding van Sir Ch, S. Wright houdt een speciaal daartoe opgericht insti tuut in Engeland zich thans bezig met het onderzoek naar voorzieningen ter aanpas sing van de vloot aan de eischen, door de ontwikkeling van het atoomwapen en andere moderne oorlogsvindingen geschapen. Achttien Joodsche vluchtelingen hebben tijdens een bezoek van journalisten aan het Joodsche kamp te Cyprus, een oproer ver oorzaakt. Er kwamen geen persoonlijke on gelukken voor. Het s.s. Pollux, met aan boord een lading Duitsche bommen, die naar open zee ge bracht moesten worden, is tusschen Neusladt en Pelzerhagen voor de kust van Holstein in de lucht gevlogen. Hierbij kwamen negen personen om het leven. De Engelsche regcering heeft een ver zoek ontvangen uit het Riuhrgebled om 50.000 mijnwerkers, die thans nog krijgsgevangen zijn, vrij te laten. De Eerste Gefusilleerde Gijzelaars Kranslegging in Goirle Op Donderdag 15 Augustus is namens de ex-gijzelaars, die twee dagen later te St. Michielsgestel voor het eerst in hun oude kamp een samenkomst hielden, een krans gelegd op de plek waar vier jaar geleden de eerste vijf slachtoffers uit hun midden vielen en die de laatste rustplaats van twee van dit vijftal is gebleven. Uit een brief daarover ontleenen wij dit: In den vroegen ochtend van dien fatalen Zaterdag waren zij weggevoerd waar heen? Niemand wist het Men vermoedde, men giste, maar zekerheid was er niet te verkrijgen. Tot in den zomer van 1945, enkele weken na de bevrijding, de plaats der fusillecring bekend werd; op „de Rovert" te Goirle. het landgoed van den heer Van Puyen- broek had de executie plaats gehad en op dezelfde plek waren de vijf gijzelaars be graven. De sluier was opgelicht en er was zekerheid over het lot van de eerste vijf. Alexander, Baron Schimmelpenninck van der Oye en Otto, Graaf van Limburg Sti- rum zijn daar begraven; het stoffelijk overschot van de drie gijzelaars uit Rot terdam is naar hun eigen stad overge bracht. Het is een prachtig, vredig Brabantsch plekje; de hei was Ln bloei en de Neder landsche vlag wapperde er: hoog in de mast, niet halfstok, want hier werd geen nederlaag geleden, maar een overwinning behaald. Mede door den dood van deze vijf werd Nederland wakker geschud en het verzet van binnen uit geboren. De levens taak van deze vijf, die op dien 15en Augus tus 1942 menschelijkerwijs afgedaan 6cheen, was dit niet. Want wat in menschenoogen een einde scheen, was in Gods oogen een begin. Door hun dood werden zij ingescha keld in onze historie. Een groote krans, versierd met rood, wit en blauw lint werd namens de oud gijzelaars neergelegd op de plek van de executie. Het graf, waarin Schimmelpen ninck en v. Stirum rusten was bedekt met bloemen en kransen. Het treffendst waren de goudsbloemen, die op het graf bloeiden en die gegroeid waren uit zaad, door voor bijgangers over de omheining heen op het graf gestrooid. Veldbouquetlen waren buiten en binnen de omheining neergelegd en honderden hadden in de afgeloopen vacantiewcken dit stukje nationalen grond bezocht. Zoo ligt het daar, temidden van de Brabant- sche bossehen. nu eens overgoten met zon licht. dan gedrenkt door regen of bedekt met sneeuw. En steeds wappert daar, jaar in, jaar uit, de Nederlandsche vlag als symbool van het vaderland, als symbool van de vrijheid, waarvoor deze mannen vielen. W. C v. L. S.—v. H. Ook de K.N.I.L.M. breidt zich uit De Koninklijke Nederlandscih Indi sche Luchtvaartmaatschappij denkt met ingang van 15 September een wekelijk- schen dienst BataviaLos Angeles te openen, die voorloopig met Douglas DC-4 „Skymasters". doch later met Lockheed Constellations gevlogen zal worden. Gedurende eenigen tijd zullen de machines gebruik maken van den gronddienst der American Overseas Airlines. Een groote party koffie welke in den zwarten handel stellig een waarde van een half millioen gulden heeft, is door de politie te Ede in beslag genomen. De partij zou naar Duitsohland ges-mokkeld worden. Vier zwar te handelaars en drie pas afgezwaaide mili tairen van de gezagstroepen zijn ge arresteerd. Nederlandsche Marine zuivert omstreken van Soerabajai Toen gemechaniseerde Nederland sche marine-eenheden met steun van artillerie en vliegtuigen bij verrassing een aanval deden op stellingen van de TRI ten Westen van Soerabaja, werden verscheidene hoofdkwartieren en mu nitie-opslagplaatsen van dit republi- kemsche leger vernietigd en eenige vol geladen vrachtauto's buit gemaakt. Dit alles geschiedde zonder verliezen aan Nederlandsche zijde, zoo meldt de Ma rine-voorlichtingsdienst. Te Batavia hebben ongeveer 500 In donesiërs. ondanks een verbod op het houden van demonstraties van welken aard ooic, op en bij het erf van Soetan Siahrir den eersten verjaardag van de onafhankelijkheidsverklaring der „Re- poeblik Indonesia" gevierd. Sjahrir ont hulde een obelisk en de menigte zong het Indonesische" volkslied. Britsche militaire politie paitrouilieerde intensief] in de omgeving, doch greep niet in. Hot Amerikaansche ministerie van Buitenlandsehe Zaken heeft verklaard, dat bet de Indonesische republiek niet erkent.. Ross, de pers-secretaris van president Truman, zeide dat hij den brief die door; Siahrir in December van vorig jaar aan den president gezonden zou zijn, niet gezien heeft en naar hij vermoedde, de geadresseerde evenmin. Waarschijn!ijle is deze briet op het ministerie van Bui tenlandsehe Zaken terecht gekomen, waar men den inhoud niet gepubliceerd: heeft, omdat Sjahrir als officieele per soonlijkheid niet erkend wordt. Du kolenproductic in Noord-Frankryk gaat achteruit, doordat per dag ongeveer 39 Dultsche krijgsgevangenenen, die aj,s mijn* werkers dienst moeten doen, ontsnappen, „Reactie bereidt nieuwen oorlog voor" Ktalin herdenkt Japanselic capitulatie Radio Moskou heeft een verklaring vart Stalin aangehaald, naar aanleiding van de herdenking der overwinning op Japany thans een jaar geleden. Bij de ontwikkeling van den vrcedzamen sociaiislischen opbouw, zoo* werd in de verklaring gezegd, moeten wij geen oogen- blik het bestaan vergeten van het inter nationale front der reactie, die een nieu wen oorlog voorbereidt. Millioenen werkers over de geheele we reld aanschouwen de beslissende kracht van onzen staat, die het fascisme vernie tigde en nu met 6ueces weerstand biedt aan de pogingen van de internationale reactie om een nieuwen oorlog te ontke tenen. Het is van wezendijk belang de aanwijzingen van Lendn op te volgen, voortdurend waakzaam te zijn en ons landf met onze gewapende strijdkrachten en alle te onzer beschikking staande midde len tc verdedigen. Het Sovjet-volk zal zich elke inspanning getroosten voor de versterking der verdediging van onzen socialistischen staat, die een blijvend bol werk des vredes voor de geheele wereld vormt. De verklaring gaat voort: Wij kunnenf ons land als bevrijd beschouwen van de bedreiging van Duitsche invasie in het Westen en Japansche invasie in het Oos ten. Zij eindigde met eenige opmerkingen' over 't nieuwe 5-jarenplan dat geacht wordt het land sterker en de levensomstandig heden beter dan voor den oorlog te maken en zij wijst erop, dat in de landen, die door het Russische legeT van het fascisme bevrijd zijn, een versterking der demo* i'tische orde geconstateerd moet wor* den. I Nederlanders zouden Britsche orders" hebben overschreden Zooals wij Zaterdag nog in het kort konden melden, zijn de Britsche mili- itaire autoriteiten in Nederlandsch-Indië van plan strengere controle te gaan uit oefenen op de Nederlandsche troepen aldaar, tengevolge van het feit dat een Nederlandsch bombardement op het ge bied van Bandoeng dc desbetreffende „Britsche orders" zou hebben over schreden. United Press meldt hierover nog na der. dat de Britten deze bombardemen ten hadden goedgekeurd onder voorbe houd dat de stad Bandoeng onmiddel lijk zou zijn bedreigd door de Indone siërs. Deze bedreiging zou echter vol gens het Hof van Onderzoek niet heb ben plaats gehad. Bovendien zouden de Nederlanders een gebied met een straal van vijftig K.M. gebombardeerd hebben en ook «laarmede hun bevoegdheid hebben overschreden, aldus gezaghebbende En gelsche kringen. De Engelsche militaire positie op Java is in een moeilijk parket, aldus werd verklaard. Men is gesteld voor het di lemma de verantwoordelijkheid te dra gen voor Nederlandsche acties zonder voldoende controle daarop tc hebben; of dc publieke meening te trotseeren waarbij de Indonesische propaganda den wind in de zeilen gebracht zou worden. Karakteristiek voor de moeilijkheden noemde deze Engelsche bron het, dat het geallieerde opperbevel te Batavia verantwoordelijk is voor de militaire strijdkrachten op heel Java, terwijl de andere drie bezette gebieden. Bandoeng, Semarang en Soerabaja uitsluitend door Nederlanders zijn bezet. Thans zullen stappen genomen wor- iden om de controle te verscherpen, zoo wordt vernomen. Daartoe zou behooren een wijziging in den Britschen genera len staf op Java, waar bepaalde Brit sche officieren zeer pro-Nederlandsch zouden zijn.en de neiging zouden heb ben een toegevende houding aan te ne men ten opzichte van agressieve mili- 1aire acties tegen de Indonesiërs, aldus nnlichtingen uit gezaghebbende Brit sche bron. Waarschijnlijk in ,,Plotzenseete Berlijn Naar gemeld wordt, is het zeer waar schijnlijk dat de executie van de even tueel door het tribunaal te Neurenberg ter dood veroordeelde oorlogsmisdadi gers zal geschieden in de gevangenis Plotzensee te Berlijn. Men verwacht de •uit praken van het tribunaal medio September. De ter dood veroordeelden zouden per vliegtuig naar Berlijn ge bracht worden. In Plotzensee zijn. be halve de ongeveer twee honderd deel nemers aan het Juli-complot tegen Hit- Ier, een vijfduizend anti-nazi's ter dood gebracht. Inrichting van nieuw tehuis kost méér De hoofdzetel van de UNO verhuis de Vrijdag van Hunter college naar Sperry Gyroscope fabriek op Long Island. De verhuizing van het meubi lair, de archieven en het verdere ma teriaal is een geschiedenis die vijftien duizend dollar zou moeten kosten. De heer Oneill, het hoofd van de Lincoln .Warehouse Corporation, die de verhui zing zou verzorgen, heeft als een ■vriendelijk gebaar ten opzichte van de TJNO. hiervoor slechts een dollar in rekening gebracht. Eerst na den 22sten 'Augustus wanneer de kantoren en con- fcrentiekarners voor gebruik gereed zijn, zal de uilrusting worden geïnstal leerd. Voor de inrichting van de Sperry Gyroscope fabriek geeft de UNO een bedrag van twee millioen dollar uit, yertelt Un. Press. Franschen worden ongeduldig „Klaar viMir actie tegen Siam". In een persgesprek verklaarde Gustave Moutet, de secretaris van den Franschen minister van koloniën, dat de Fran- sche strijdkrachten in Indo-China in een positie zijn waarin zij een militaire actie kunnen ondernemen om het grens geschil met Siam te regelen wanneer de onderhandelingen mochten mislukken. Frankrijk hoopt de grensincidenten op .vredelievende wijze te kunnen regelen. „Wij zijn zeer geduldig geweest ten aan zien van Siam maar wij beginnen nu on geduldig te worden nu wij zien dat onze officieren en manschappen gedood en ge wond worden door aanvallers uit het Sia- meosche gebied. Frankrijk heeft nu vol doende strijdkrachten in Indo-China om de zaak gemakkelijk ie regelen wanneer vredelievende maatregelen mochten mis lukken". Nadat de vijf voormalige vijanden van de Geallieerden allen de kans hadden ge kregen, hun bezwaren tegen dc ontwerp verdragen op de plenaire zitting van de Vredesconferentie naar voren te brengen, deelde Alexander, dc Britsche afgevaar digde mede, dat hij het voornemen had, voor te stellen dat ook Oostenrijk de ge legenheid zou krijgen, op deze conferentie uiting te geven aan zijn inzichten ten aan zien van de regeling die de Geallieerden tot nu toe in dat land hebben laten gelden. Alexander vond het redelijk dat een land. waarvan de positie bij den wapenstilstand aanzienlijk verschilde van de collaboree- re'nde naties al werd het aan den an deren kant niet gelijkgesteld met de overige onder den voet geloopen goalleer den de gelegenheid z.ou worden gege ven zijn wenschen en intenties aan de ver eenigde overwinnaars bekend te maken en tegelijkertijd gehoord te worden over de meeningen en inzichten, die de tegenwoor dige OostenTijksche leiders koesteren ten aanzien van de wederopstanding van hun land. Onmiddellijk op de bekendmaking van dit Britsche voornemen kwam het ant woord van Russische zijde, dat de Sovjet- delegatie zich tegen dit voorstel zou ver zetten. Dat was geen verrassing reeds lang geleden, tijdens de bijeenkomst van de vier ministers der groote mogendheden, weigerden de Russen in te gaan op de voorgestelde behandeling van het Oosten- rijksche probleem en aangezien dc bijeen komst toen op het punt van scheidon stond is over deze strijdvraag geen discussie meer ontstaan. Wel heeft minister Bevin toen reeds aangekondigd dat hij zich ge rechtigd achtte, de kwestie Oostenrijk by een volgende gelegenheid op het tapijt te brengen en hij heeft thans bij monde van Alexander die aankondiging waar gemaakt Het hooren van Oostenrijk op de Vrcdes- Dit voorstel is Zaterdag door de vergade ring aanvaard, zij het onder protest der Sovjet-Unie. conferentie zal immers tot gevolg hebben dat de kwestie in den breede zal worden besproken, waarbij van Engelsche en Ame rikaansche zijde ongetwijfeld niet zal wor den geaarzeld, tallooze bezwaren tegen de handelwijze der Russen in Oostenrijk openbaar te maken. Dat die bezwaren be staan. is reeds verschillende malen op duidelijke wijze aan den dag getreden. Dc protesten tegen de confiscatie van indu- strieele uitrustingen in Oostenrijk door de Russen, in diverse nota's door de Weste lijke geallieerden uitgebracht, de her haalde meeningsverschillen in den geal lieerden controleraad voor Oostenrijk, de Russische critiek op de denazificatie-rap- porten der Oostenrijksche regeering, dat alles wijst reeds lang op het feit dat de overeenstemming der vier bezettende mogendheden ook op het thema-Oostenrijk allesbehalve in kannen en kruiken is het gevierendeelde land ondervindt prac- tisch dagelijks de onaangename gevolgen van deze meeningsverschillen en het i6 tc begrijpen dat de OostenTijksche bestuurde- ren de ontruiming van hun grondgebied als een ware verlossing verbeiden. Regelmatig komen uit de rapporten van dc militaire commandanten in Oostenrijk klachten naar voren over de wantoestan den, die het gevolg zijn van de geringe samenwerking tusschen de vier Oostenrijk sche zones. Zeer leerzaam in dit opzicht is een rapport van generaal Mark Clark, com mandant van de Amerikaansche bezet* tingszone, dat de aandacht vestigt op del critieke benzinepositie in de Amerikaan sche en Engelsche zone, tengevolge vani het feit dat de Russen hun bciofte tot distribueering der Oostenrijksche petro* loumproducten niet zijn nagekomen. Ver* der zette Mark Clark uiteen dat de Rus* sen eenvoudig de gedragslijn volgen, deni geallieerden controleraad uit te sluiten; van iedere inmenging in 2aken. waarvan' zij vrcczen dat medezeggenschap der an deren de Russische belangen zal schaden^ Zij bestempelen bepaalde aangelegenheden simpelweg als dingen van uitsluitend Rus sisch belang, die niemand anders aangaan^ Wat er op die wijze van het bestuur oven Oostenrijk door den controleraad terecht moet komen, kan men zich denken Mark Clark haalt nog een ander detail aan, dat de gespannen situatie markeert: De Oostenrijksche kanselier Figl werdl op aandringen van de Sovjets uitgenoo* digd op dc vergadering van den Geallieer den Raad om rapport uit te brengen over de denazificatie. Zijn rapport werd als bevredigend beschouwd door alle verte genwoordigers met uitzondering van do Sovjets Het moet als zeker worden aangenomen, dat de plenaire zitting van de Vredescon* ferentie zich voor de meerderheid zal uit spreken voor een toelating van den Oos- tenrijkschen vertegenwoordiger tot da conferentie Dat de discussie over dit on derwerp belangrijke strijdvragen zal uit lokken, valt niet te betwijfelen en dat de welhaast traditioneel geworden tegenstel ling tusschen Oost en West vooral op dit onderwerp een overvloedigen voedings bodem zal vinden, kan helaas ook stellig worden aangenomen. Wat uiteindelijk de bespreking over het kernprobleem vani den vrede, Duitsohland, voor tegenstellin gen, splitsingen en breuken zal oproepen: in het geallieerde kamp, wordt een be angstigende vraag wanneer men de resul taten bekijkt die tot inu toe bij de behan deling van ondergeschikte vraagstukken zijn bereikt.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2