Aanslag op een taxi-chauffeur te Halfweg Daders, na achtervolging gegrepen Zaterdagmiddag 3 uur stonden drie Ha genaars voor het Centraal Station te Am sterdam. Na cenig dralen stapten zij in een blokband-taxi en verzochten den chauf feur (W. S. geheeten) naar Halfweg te rijden. Toen de auto dit dorp naderde, gaven de passagiers opdracht den Osdor- pcrweg in te gaan en daar te stoppen om af te rekenen. De chauffeur verliet den wagen en opende het portier, niets kwaads vermoedende. Plotseling trok een der pas sagiers een revolver en loste een schot op den chauffeur. Ernstig gewond en hevig ontdaan zocht de chauffeur zijn toevlucht in een nabij gelegen villa. Intusschen hadden de Hagenaars de auto vol gas ge geven en reden in snelle vaart in de rich ting Sloten weg. Later is de taxi weer via de Sloterbrug langs de Ringvaart in de richting Halfweg gereden. Intusschen was natuurlijk de politie ge waarschuwd. Naar alle omliggen<fe ge meenten werd het bericht doorgegeven om de auto aan te houden en de dadera in arrest te stellen. Toen de taxi nabij Zwanenburg gekomen was, kwam de wagen, door de groote snel heid, in den berm van den weg terecht, waardoor hij bleef steken. Een boer wilde de Hagenaars helpen, maar omdat die zoo nerveus optraden, kreeg hij achterdocht, dat de auto wel eens gestolen kon zijn. De boer stuurde zijn zoon op de motor naar de politie in het Badhoevedorp. Deze kwam heel gauw ter plaatse en na een Ikorte achtervolging werden de drie Hage naars ingerekend, terwijl de auto in beslag genomen werd. De gearresteerden zijn: de 19-jarige magazijnbediende H. B W., de 22-jarige winkelbediende W. G. L. en de 24-jarige chauffeur J. W. S. Jeugd en Vacantie Nu Haarlems plantsoenen weer hun normale aanzien hernemen, herneemt de jeugd haar „rechten". .Waar een week geleden nog schijnwerpers stonden opgesteld, heeft zich nu de Jeugd Sporlvcrecniging „Het Honkbalknuppel tje" gevestigd en het gaat er heet toe. Een amazone van negen jaar is aan slag en de .werper klemt zijn lippen op elkaar. „Wijt" zegt de scheidsrechter, maar de werper wordt opstandig en protesteert in onomwonden termen. Het geschil wordt echter, evenals alle geschillen op dien leeftijd, snel bijgelegd en het spannende spel gaat verder. Mc- Tietje mag „wandelen" volgens honkbal gewoonte en dat doet ze, om plaats te ma. ken voor den crack Covert, die den bal op den knuppel neemt vijf minuten ge leden zaten er nog bladeren aan dien knuppel en hem huizenhoog mikt. zoo dat het hcele honkbal-team in verrukking het Tonde stipje naoogt. „Fangc, jo...." Maar de verre volder (hij staat geposteerd ln een rhodondendron-perk) laat den bal glippen en de dreiging van een tegenpunt trekt af. Inmiddels is Govert van honk op honk gestoven, heele graszoden achter zich opwerpend en met een juichkreet komt hij op het thuishonk het jasje van Henk aan. waar hij door zijn partijge- nooten met gejuich begroet wordt. Het is vacantie en onze jeugd leeft haar dadendrang uit op straat, in plantsoen en achter auto's. 7,e meenen het heclemaal niet kwaad, die mannen van de straat, maar hun voeten kijken niet eerst, waar ze loopen, zoodat er wel eens een bego- niaatje sneuvelt, dat met een: „Dat groeit wel verder" rechtop gepoot wordt, maar eenigc dagen later den geest geeft. Nee, ze meenen het niet kwaad en het spelen in de plantsoenen en op de bolwerken is geen baldadigheid. Die- twee, die achter een vrachtauto hangen („bakkies pikke" noemen de beoefenaars deze sport), zijn beste, eerlijke jongens, die met hun vrijen tijd geen raad weten en elk avontuur, dat de straat biedt, met grage handen aan grijpen. Toch is het geen verheffend gezicht, zoo'n stel op een gazon of achter een auto, verdiept in een „mets" of een ritje. Want 'de kluiten en de rhododendrons en de ongevalsstatistieken kunnen er van mee praten, dat do kinderen niet met zijden handschoenen werken. Leden van het „Honkbalknuppeltje" zoekt uwen roem niet op de velden, die met paden om zoomd zijn, anders komen we er nooit met de „longen van do stad" en je vader ziet de stuivende kluiten uitgedrukt in cijfers op zijn belastingbiljet! OPBRKNGST ROODE KRUIS-COLLECTE. Het bestuur Haarlem en Omstreken van hei Ned. Roode Kruis deelt ons mode dat de col lecte. gehouden op Zaterdag 17 Augustus Ie Haarlem, Heemstede en Bloemendaal de somma van bijna f 8400 bruto heeft opge bracht. Het bestuur brengt hulde en dank aan allen die tot dit resultaat heoben medege werkt, in 't bijzonder aan de collectanten, die regen en wind hebben getro'seerd. De „Oranje" Hoewel het aanvankelijk in de bedoeling heeft gelegen om het m.s. „Oranje", dat omstreeks 14 September te Amsterdam verwacht wordt, voorloopig uit de vaart te nemen, teneinde de passagiersinrichting wederom in den oorspronkelijken staat te rug te brengen, is dit tijdelijk uitgesteld. De „Oranje" zal waarschijnlijk eind Sep tember van Amsterdam weer naar Indo nesië vertrekken. De gewonde chauffeur werd door een dokter te Halfweg behandeld. De kogel, die door den rcchterbovenarm gegaan was is afgestuit op het borstbeen. Na de be handeling is de gewonde per ziekenauto naar het Wilhelminagasthuis te Amster dam gebracht Zijn toestand is bevredigend Een historische tentoon stelling te Heemstede Veel interessante inzendingen De historische tentoonstelling, die te Heemstede gehouden zal worden, is reeds in een vergevorderd stadium gekomen. De groote zaal van het R.K. Vereenigingsge- bouw is voor dit doel beschikbaar gesteld en men heeft zooveel voorwerpen die be trekking hebben op de historie van Heem stede gevonden, dat zij deze zaal de grootste van Heemstede geheel vullen. Behalve de expositie van historische voor werpen, zal de Hecmstcedsche kunstenaar Jan Wiegman in een hoekje van de zaal een kleine tentoonstelling houden van teekeningen die op oud-Heemstede be trekking hebben. Daarnaast heeft het raadslid de heer H. J. W. B. Disselkoen toestemming gekregen een stand te ma ken, waar een bundel schctsbn over de historie van Heemstede verkrijgbaar zal worden gesteld De opening van deze tentoonstelling is vastgesteld op 6 September en het ligt voor de hand, dat deze zal geschieden door den burgemeester jhr. J. P. W. van Doorn Het ligt in do bedoeling van het ge meentebestuur deze tentoonstelling door de kinderen van de hoogste klassen der lagere scholen te laten bezoeken, waarbij voorlichting zal worden gegeven. Teneinde het bezoek aan de tentoonstelling zooveel mogelijk te stimulcercn, zal zij voor ieder een kosteloos te bezichtigen zijn. Echter zal voor het bijwonen van de lezingen, welke gehouden zullen worden door de heeren W P. J. Overmecr, H. Korringa, prof. P. Holtkamp van het Seminarie „Hageveld" en N. Vos, gemeentesecreta ris van heemstede, alsmede voor de ver tooning van de film „Perpetuum Mobile" van den cineast C. Pointl een laag entrée worden geheven. De data waarop deze lezingen worden gehouden, zullen wij nog nader bekend maken. Het gemeentebestuur verwacht, dat door een druk bezoek van tentoonstelling en lezingen het beoogde doel, door beter de historie van Heemstede te leeren ken nen, ook de inwoners nader tot elkaar te brengen, zal worden bereikt. Engelsche kinderen aangekomen Mot den trein van bij halfeen kwamen Zondagmiddag 130 Engelsche meisjes en jon gens op het Haarlemsche station aan. die de gasten zijn van de World Friendship Associa tion. Zij zijn bij Haarlemsche families onder gebracht. Na hun aankomst wandelden zij naar het Stadhuis, waar de heer F. S. Noord- hoff de gasten namens het gemeentebestuur welkom heette. Dinsdag maken de kinder een boottocht naar Marken. Invasievoorscliot aan onderwijzers Uitbetaling in Haarlem begonnen. Teneinde de uitbetaling van het zooge naamde inVasic-voorschot en de uitkeering ineens ten behoeve van het onderwijzend personeel te bespoedigen, heeft de minister van Onderwijs, Kusten en Wetenschappen be sloten, het netto-voorschot op de rijksver goeding aan de gemeentebesturen en de be sturen van de bijzondere lagere scholen vooi het loopende Jaar te verhoogen met 20 pro cent van het netto-voorschotbedrag. Wij vernemen, dat men lieden in Haarlem begonnen is met de uitbetaling van het in vasie-voorschot. IN GREENWICH AANGEKOMEN. De burgemeester van Haarlem heeft be richt ontvangen uit Greenwich, dat de groep Nederlandsche kinderen, waarbij zich ook jongens en meisjes uit Haarlem bevinden, aldaar goed is aangekomen. ORGELBESPELING Er wordt een orgelbespeling gegeven In de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Dins dag 20 Aug 1946 's avonds van 7'/j8'/é uur door Piet Halscma. O verveen. Het programma luidt: 1. Passacaglta (uit Apparatus Musico - Organlsticus"), Gcorg Muf fat (pl.m. 1645—1704); 2. a. Allcin Gott In der höh' sei Ehr (canto formo in alto), b. Wen wlr In hflehsten Nöthen sein (door Bach op zijn sterfbed gecompon J. S Bach (1635 —1750); 3. Itondo (orgclbew. Piet Halsema) F. Couperin (1668—1733); 4. Preludium opus 65 no. 7, Max Roger (1873—1916); 5. Vier koraal- voorspellen (manuscript) a. O Heer, Gij zijt weldadig (Psalm 6), b. 'k Sla d'oogon naar 't gebergte heen (Psalm 121) Plet Halsema, c. Och. of wij uw geboön volbrachten (Ge/ A). d. De Chr istenschare. blij van geest (Gez. 19), Paul Chr. van Westering; 6. Etolle du so Ir (opus 54 no. 3). Lous Vlerne (geb. 1870); 7. Toccata. Hendrik Andriesaen (geb. 1892). BURGERLIJKE STAND HAARLEM 17 Augustus 1946. BEVALLEN: 15 Aug., J Roest—van Maas, z.; 16 Aug., F. J. Inden—Ccdée. d.; J. H. A. Timmcrs-van Hoof, z.; M. C. Pijnaker— Slebe, d.; L. A H. HoesKorstjens. z,; M. J. Reedijk—van der Woerd, d.; J. M. Witzen- hausen—Valbracht, z J. W. Vader—Bonfrcr, z.; A. M. Koningde Jonge, z.; A. M. Peter sen—de Graaff, d.; 17 Aug., H. P. Blnsma— Lo Comte. d. GEHUWD: 17 Auge., E B. Willers en F Kos; J. van der Pol en R. J dc Haan; G. W. Cooper en M. J. F, van Mens. Moeilijkheden voor de Radio-distributie Bij nadere informatie (de bevoegde ambtenaar keerde heden van verlof te ring) is ons gebleken, dat het miet het doorgeven van een derde programma door de radiocentrale te Haarlem nog niet alles rozengeur en maneschijn is. Twee factoren boheerschen de uiLtbrei- dingswerkzaamh odende toesband, waarin het net zich bevindt, en de moei lijkheid om versterkers machtig te wor den. De menigvuldige clandestiene aan sluitingen tijdens de bezetting hebben kabelbeschadigingen beweggebracht, in die mate, dat er thans een bedrag vain f 100.000 en een jaar werk mee gemoeid zijn, om aLies te herstellen. Het derde programma is nu te beluisberen in de Amstendamsche buurt, in de omgeving van de Kloosterstraat, van de Jan Gij zen vaart (voor 80 pet.) en in de omge ving van de Leidschevaart. Het Ramp- laankwartier zal spoedig aan de beurt komen. De omgeving van de Marnix- straat zal nog eemg geduld moeten oefe nen, alsmede die van den Gasthuissingel. Dit kan zelfs een kwestie van een paar maanden zijn. Heeft men de herstelwerkzaamheden aan het net grootend eels in eigen hand, anders is het gesteld met het aanbren- gen van de vereischte versterkers. Deze apparaten zijn uiterst moeilijk te krij gen en wanneer zij sleahts in voldoende mate ter beschikking zouden komen, zou het probleem van het doorgeven van meer programma's gauw zijn opge lost. Zoodra er genoeg versterkers zijn (ze worden bij Philips vervaardigd), zal men ook kunnen overgaan tot het doorgeven van een vierde programma. Het Haarlemsche aandeel in de 40.000 Bijzonderheden over dc vrijlating der N.S.B.-ers. Er is een tijd geweest, dat in het district Haarlem (omvattende behalve Haarlem, de gemeenten Velsen, Bloemendaal, Bever wijk, Zandvoort, Heemstede, Haarlemmer meer en Aalsmeer) ruim 4100 politieke delinquenten ln hechtenis waren. In den loop van de sindsdien verstreken tijd zijn er heel wat losgelaten, waartegenover staat, dat er ook weer nieuwe arrestaties plaats hadden. Het aantal is evenwel be langrijk verminderd, vooral in de laatste maanden. Alleen de laatste week niet ilnder dan 150. Op dit oogenblik z(jn er nog 3100 3500 personen in hechtenis. Het juiste aantal vrijgelatenen is niet precies bekend, daar er in den eersten tijd na de bevrijding over de vrijlating zelf standig werd beslist door de hoofden van de plaatselijke P. O. D. Nu moeten er, op besluit van de regeering voor 1 Octo ber 40.000 politieke delinquenten in ons land vrijgelaten worden. In liet district Haarlem zijn l(jstcn op gemaakt van d© lichte gevallen, die voor vrijlating in aanmerking zouden komen. Daarop slaan ©en kleine 700 namen. Hedenmiddag zou door den Procureur- Fiscaal te Amsterdam een conferentie ge houden worden over de vrijlating en de daarbij te volgen gedragslijn. Wij vernemen dat onder de bedoelde kleine 700 lichte gevallen uit het district Haarlem, die voor vrijlating in aanmer king zouden komen, in verhouding veel personen zijn uit de omliggende gemeen ten. Het is een heele zorg om voorbereidingen te treffen voor het opnemen van de 40.000 personen in de samenleving. Voor Haar lem en omstreken worden daarvoor maat regelen getroffen door de Stichting Poli tieke Delinquenten. Het is onzen lezers reeds bekend, dat het hotel „Van Ouds het Raadhuis" te Overvoen in orde gemaakt wordt voor de huisvesting van 100 vrijge latenen, die in de gelegenheid gesteld worden om weer een eigen plaats in de vrije maatschappij te zoeken Natuurlijk is daar niet voor allen plaats. Onze zegsman heeft gehoord, dat gedacht wordt over do oprichting van ecnige kampen waarin vrijgelatenen voorloopig onderdak krijgen. Ons werd evenwel verzekerd dat tot heden de opneming der vroegere NSB- ers (alle lichte gevallen) in de vrije maat schappij betrekkelijk goed verloopen is. Er waren mannen onder waarvan dc vrouw nog in staat geweest was haar eigen huishouding in stand te houden. Vakmenschen vinden gemakkelijk werk Ook zijn er eenige gezinnen van vrijgela ten NSB»-ers tezamen in een huis getrok ken. De gemeentebesturen steunden reeds lang de gezinnen der NSB-ers. Te Haarlem zijn er 350 in steun Het rijk betaalt de gemeente 75% van den steun terug. Vrijdag wordt door de Stichting Poli tieke Delinquenten een vergadering ge houden met dc hoofden van de Sociale Diensten der betrokken gemeenten en andere belanghebbenden over de huisves ting en verzorging der NSB-ers die bin nenkort vrij komen. Het rijk heeft een steun-regeling vast gesteld De vrijgelaten politieke verdach ten krijgen voorloopig een uitkeering vol gens de oude steunregeling voor werkloo- zen, of, als dit voor de betrokkenen voor- deeligcr is, volgens de uitkeering aan Armlastigen Voor een zoogenaamde over- bruggingsuitkcering (die hooger is) komt alleen iemand in aanmerking, die 13 we ken in het vrije bedrijf gewerkt heeft 75% van den steun dien de gemeenten wordt ook hier door het rijk ver goed. De r.k. Harmonie „Crescendo" uit Htl- legom behaalde op het muziekconcours te Langeraar ln de afdeeling Uitmuntendheid den eersten prijs. De heer n. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs der gemeente Haarlem zal Woens dag geen spreekuur houden. DE DISTRIBUTIE Diusdag !0 Augustus.- Haarlem. Bonkaarten: restant L en Ma t.m. Meu. Afhalen aanvraagformulieren klompen: Vt t.m. Z. O verveen. Bonkaarten: T—Z. Heemstede-Bennebroek. Bonkaarten: 9—12 uur Vom-Wah; 13.39—16.00 uur: Wat —Wee. Zondagavond wist het te Rotterdam lo- geerende 4-jarige meisje H. Struys uit Amsterdam, dat onder begeleiding een, circus bezocht, aan de aandacht van haar. begeleiders te ontsnappen. Zij liep naar da leeuwenkooi en keek door de tralies heen. Een van de leeuwen sloeg met zijn klauw naar het meisje, dat daardoor zeer ernstig gewond werd. HILLECOM Boembollen voor Rusland In de haven van Hillegom ligt een Zweedsche schoener bloembollen te laden voor Rusland. De schoener zal 80 ton bloembollen naar Helsinki brengen, wel ke vandaar per trein nsar Moskou wor den vervoerd. Deze reis moet binnen 12 dagen volbracht zijn, omdat dan Neder landsche deskundiger. per vliegtuig in Moskou zullen arriveeren teneinde bij het planten deskundige voorlichting te geven. Deze reis vindt plaats onder auspiciën van de Copex. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johannes Wilhelmus An toni us, z. van Th. L. Tromp en W. van der Veldt; Agnieszka Marie Geertruida, d. van G. Hil- liger en A. Cielencka; Martinus Johannes, z. van A. Bon en A. G. M. Weijers; Maria Mar- garetha, d. van J. W. Warmerdam en J. J. M. Maat; Petrus Theodora Maria, z .van G. L. Roeien en A. P. van der Raad; Elisabeth He lena, d. van J. J. Voges en H. Wolffgramm; Pietje, d. van J. den Haan en A. M. van Vliet; Johan Willem Albert, z. van W. J. van Aalst en J. A. van der Hoogt; Pletertje Wit- helmina Anna, d. van P. Wiivkelaar en A. C. van Vliet; Richardus, z. van W. Meijer en C. J. Vink. ONDERTROUWD" P. C. A. Brouwer en C, M. van der Geest; P. C. Jansen en J. M. van Oosten. GETROUWDP. B. de Wit en A. M. A. de Groot; W, van den Bosch en M. Th. van Ruiten. HEEMSTEDE Viering Koninginnedag Ook Heemstede maakt zich weer op ora op feestelijke wijze den verjaardag van onze voretin te vieren. De verschillende buurtvereenigingen heoben allen hunne eigen feestviering, doch het gemeentebe stuur heeft ditmaal de Kinderfeesten tot zich getrokken. De kinderen vieren des middags feest in Groene.idaal met ver schillende volksspelen en natuurlijk mo gen zij gratis gebruik maken van de ge neugten die een kleine kermis welke zal verrijzen op het open terrein tu9schen Valkenburgerlaan en Molenlaan, zal aan bieden. Voorts zal het muziekkorps „Excelsior" des avonds van 79 uur een concert geven op het Raadhuisplein, waar tevens medewerking zal worden verleend door het Kath. Gemengd koor onder leiding van den heer. Evert Haak. Na afloop gaat men in optocht naar het gemeentelijk Sportpark alwaar een openluchtfilmvoor stelling zal worden gegeven, welke dan tevens het besluit is van de officieele feestelijkheden. HET WIT-GELE KRUIS. Op 20 Augustus is het 12Y2 jaar geleden dat de R.K Vereeniging voor Ziekenver pleging „Het Wit-Gele Kruis" werd opge dicht. Mede door het ijverige werken van het bestuur dat thans bestaat uit de hee ren J. H. M. Peeperkorn, C. Bruin en B. P. Goossens en het opofferende werk van de wijkverpleegster Zuster v. d. Lugt, heeft men bereikt dat vrijwel het geheele R.K. volksdeel van Heemstede bij deze nuttige organisatie is aangesloten. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: K. Gaikhorst en N. F. van Beem; A. Kramer en C. E. Heeren; 0. van de Wall en K. M A. Mauhart. GETROUWD: Q. Lopez de Nava en J. G. van Ravenswaaij; F. M. Veldhuizen en W. P. de Groot; J. van der Valk en C. C. Dujardin; J. Leuven en M. J. Wissink; J. N. van der Hulst en M. A. Krom; J. L. H. Kok en L« Bosch; H. J. Koolhaas en M. van Nie. GEBOREN: A. CompierOosterveer, z M. de GrootRusman, z.; A. ColletKruljff. d.; J. L. Crouse—Verkerk, z.; W. A. Sieverding —Schol te, z.; A. M. van Zalen—van Kam pen. d.; C. L. T. Hagemeijer—Wenneken- donk, d.; A. M. GeelsLoeraker, z.; H. El* sendoornOerlemans, d. OVERLEDEN: P. J. Brugemann, 56 j. OFFICIEELE PUBLICATIE DISTRIBUTIED1F.NST HEEMSTEDE-BENNEBROEK. Aan het kantoor Binnenweg 160 kunnen van Maandag 19 t.m. Woensdag 21 Aug. van 9—12 uur aanvraagformulieren voor klompen wor den afgehaald door personen, die na 30 April '46 geen bon hebben ontvangen. De beroepenlijst ligt aldaar ter inzage. In dienen dezer formulieren, waarbij stamkaart dient te worden overgelegd, kan plaats vin den uitsluitend op Vrijdag 23 en Maandag 26 Augustus van 14—16 uur aan het kantoor v. Merlenlaan 2. Ter Raadhuize Bennebroek kunnen deze formulieren worden afgehaald op Donder dag 22 Augustus en ingeleverd op Donderdag 29 Augustus, telkens van 9.30—12 uur. Ook voor schoolgaande kinderen kunnen thans aanvragen worden ingediend; ditmaal vindt geen aanvraag via de schoolhoofden plaats. Niet volledig ingevulde formulieren worden niet in behandeling genomen. In vullen van schoener.maat is foutief: de maat •t ln centimeters, binnenwerks gemeten, worden opgegeven.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 4