.Een ambassade in hef klei ein Kort en Bondig en Tops Inspecteur Sandijck vertelt In Haarlem wonen een paar duizend vreemdelingen en dagelijks komen er buitenlanders van overal voor een kor ter of langer verblijf. Bij den Vreemde lingendienst van de Haarlemsche poli tie moeten zij zich allen melden en zoo hangt er op de bureaux van dezen dienst aan het' Nassauplcin een waarlijk internationale sfeer. ..Niet iedereen kun nen wü voor dit werk gebruiken", ver klaarde ons de chef van den Vreemde lingendienst. inspecteur P. Sandijck. ..Van ons optreden hangt het mede af, hoe de buiienlanders over ons land oor- declen. I)oor hun correct en vlot tege moet te treden, kunnen wij een steentje bijdragen tot het aankweeken van Ne derlands goodwill over de grenzen. Wij zijn als het ware een ambassade in het klein". Uit het feit, dat tal van buitenlanders hun verblijfsvergunning willen laten verlengen, als de termijn verstreken is, blijkt, wel. dat het verblijf in Haarlem hun bevalt. In de féést week meldden zich veel meer buitenlanders dan ge woonlijk. Een Amerikaan, die hier voor zaken kwam, vertelde aan inspecteur Sar.Jijck. toen deze hem vroeg, hoe hij over Holland dacht: „Het ziet er hier niet kwaad uit. de étalages van de win kels liggen goed vol. Maar het beeld wchter de étalages vond ik minder gun stig. Ik vrees dat jullie nog heel zware Jaren voor den boeg hebben". Zoo hoort men bij den Vreemdelin gendienst van vele kanten de opinie der wereld, men zoekt en vindt contact met menschen uit alle landen en laat hun merken, dat zij hier van harte welkom zijn. Maar er zijn ook andere vreemde lingen, die met het praedicaat „onge- wenscht" v- reien versierd. Het is voor de politie dikwijls een delicate taak, ukt te maken of een buitenlander al of niet „gewemscht" is. Hij moet natuurlijk gel dige papieren hebben. Voor de vreem delingen. die hier wonen en wier pa pieren nog niet geheel in orde ziin, is als uiterste datum 1 Januari 1947 ge steld. Dan moeten zij het voor elkaar hebben, of anders Anders gaan zij den weg van alle ongewenschte vreem delingen op. die is: weg uit Haarlem, weg ui<t Nederland. NEDERLANDSCH WERK VOOR NEDERLANDSCHE ARBEIDERS Wanneer een buitenlander in Haar lem wil komen werken. bekijkt de Vreemdelingendienst eerst zorgvuldig of (hij voor een werkvergunning in aan- Jwerking komt. Waarom heet het, dat al leen Italianen goede terraswerkers, en alléén Tsjechen goede kousenvervaar- digers zijn? „Dat kan een Nederlander ook", zegt inspecteur Sandijck, „en wij zorgen er thans voor dat de toestanden 1 van vroeger niet terugkeeren en dat geen buitenlanders onnoodig het Haar lemsche bedrijfsleven binnendringen en onze eigen arbeiders het brood uit den mond stoeten Zoo gaan wij mede de werkloosheid tegen". Een grondig vce- linghouden met het bedrijfsleven en het toonen van begrip voor de belan gen daarvan is hiervoor noodzakelijk. Hetzelfde geldt ten aanzien van de „artis- tonmarkt". Nimmer zal een buitenland- sdhen kunstenaar, die iets goeds te hie lden heeft., de weg naar Haarlem wor den versneid. Integendeel. Maar de ouitenlandsche concurrenten van onze beroepsartisten. strijkjesmuzikanten bij voorbeeld. die hier komen om ten koste van Nederlandsche krachten hun brood te verdienen en voor anderen de room jafsdhuimen, worden geweerd. INTERNATIONALE MISDADI GERS EN POLITIEK ONGE WENSCHTE ELEMENTEN. lederen avond gaan eenige mannen vam den vreemdelingendienst langs de hotels. Zij hebben op deze rondgangen een boekwerk bij zich. dat gestadig dikker wordt en tienduizenden namen bevat van door de politie gezochte mis dadigers. Achter eiken naam wordt in enkele codeteek ons de doopceel van den misdadiger gelicht. Men vindt er vele mannelijke en vrouwelijke beruchthe den van internationaal formaat in. Ge lukkig gebeurt het slechts zelden, dat een naam uit dit sinistere boekwerk gedragen blijkt te worden door een in Haarlem rondzwervend personage. Maar de enkele maal, dat het gebeurt, wet tigt het voortdurend op-haar-boede- zijn van de politie. Zoo is er onlangs een beruchte spion gegiepenDe Vreemdelingendienst kan gebruik ma ken van een telex en een korte golfzen- der. die in 'het gebouw aan het Nassau - plein aanwezig zijn. Hiermee kunnen foto's en zelfs vingerafdrukken worden doorgeseind. Geregeld komt het voor, dal Duit schors, vooral Duitsché vrouwen, clan destien de grens passeeien en in Haar lem trachten onder te duiken, welk ver blijf meestal slechts van korten duur is. De motieven van hun komst varieerem van brood tot liefde en liefde to>t brood, dikwijls zijn ze een combinatie van beide. Alle in Haarlem reeds woonach tige Duitsohers, die zich moesten mel den, hebben aan hun meldingsplicht gehoor gegeven. Zij deden zich daarbij vaak als onschuldige burgers voor, Groote taak voor Haarlems Vreemdelingendienst maar de politie maakt een - dankbaar gebruik van de met Germaansche gron digheid en nauwkeurigheid bijgehou den Duitsche dossiers uit den bezettings tijd en daardoor kunnen smoesjes nie mand baten. Al met al heeft de Vreemdelin gendienst een belangrijke en ver antwoordelijke taak in de samenle ving en wij constateerden met ge noegen, den indruk te hebben gekre gen dat de dienst bij inspecteur Sandijck en zijn mannen te Haar lem in goede handen is en met ruim begrip wordt verricht. „ZUItiiCIv NAGH BKR HEIMAT" Onze fotograaf snapte een Dultselie jongedame, die tijdens de bezetting in Haarlem gewerkt beeft en hier weer met open armen ducht te worden ont vangen, op liet oogenblik, dat zij, na een verhoor bij den Vreemdelingendienst, onder bewaking naar den trein wordt gebraebt: Be trein, die baar naar de Duitsehe grens zal terugvoeren, waar de lCngelselie autoriteiten baar overnemen en in de gelegenheid stellen, In een straf kamp drie maanden over haar onwettige escapade na te denken. Haar verblijf in Haarlem heeft thans slechts twee dagen gedn rel. Lange vingers aan boord van de ,Ruys' a ties hlmtildci Dezer dagen zijn te IJmuiden vier leden van de bemanning van de „Ruys" door de Ameterdamsche rivierpolitie gearres teerd. Het bleek, dat zij zich vergrepen hadden aan eigendomm^p van repatriee- renden. Bovendien heeft de douanepolitie een appeltje met hen te schillen wegens smokkelarij. Het. onderzoek in deze aan gelegenheid is in vollen gang. BE PH.-TAZ BIJ NACHTELIJKE LANDING BESCHADIGD. Bij de landing van het K.L.M.-vliegtuig PH-TAZ, dat de nachtvlucht van Am sterdam naar Londen uitvoerde, is het toestel in den afgeloopc-n nacht op het vliegveld Croydon op den buik terecht ge komen en licht beschadigd aan linker wiel en linker motor. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De Radio geeft vanavond; HILVERSUM I, 301.5 M. 19.00, 20.00 en 22.00 Nieuwsberichten NCRV 19,20 Met band en plaat 20 08 Volkscon cert. 21.20 Vervolg. 22.30 Vioolconcert (gr.). 23.30 Gramofoonmuziek, HILVERSUM II, 415.5 M. 18.00. 20.00 en 23.00 Nieuwsberichten. AVRO 19.30 The Skymasters. 20.05 Operaconcert. 21.15 Hoorspel. 22.00 Fluit en plano-concert. 23.15 Johnny van Beest en zijn ensemble. 1 Tekort aan predikanten in <le Gereformeerde Kerk. In het Kerkblad der Gereformeerde Kerken in de classis Haarlem wordt uit Vijfhuizen o.a. geschreven: Nu Ds. Bloemkolk te Gapinge voor het beroep, dat onze kerk op hem uit bracht. heeft bedankt, staat de Kerke- raad voor de moeilijke taak om den be- roepingsarbeid opnieuw te beginnen. Het blijkt wel. dat bet voor een kleine gemeente steeds bezwaarlijker wordt om een vacature vervuld te krijgen. Daarvoor zijn verschillende oorzaken aan te wijzen. De oorlog, die de regel matige studie van vele jonge menschen belemmerd heeft, waardoor er weinig candidaten beschikbaar komen; de droe ve scheuring in onze kerken en dan ook het feit, dat het aantal predikantsplaat sen in de groote gemeenten sterk uitge breid is. Dit zullen wel de voornaamste factoren zijn, die geleid hebben tot den predikantennood in onze kerken. Geslaagde proefvlucht naar Zuid-Amerika Zaterdagmiddag is de PH-TCF na zijn eerste vlucht naar Zuid-Amerika weer veilig op Schiphol geland Deze vlucht had speciaal ten doel de geschiktheid van de vliegvelden van Recife, Rio de Janeiro, Sao Paulo en Buenos Aires, die den KLM-pilolen nog niet bekend was, te onderzoeken. Gezag voerder Fryns, die de terugreis uit Bue nos Aires in 3V2 dag heeft volbracht, verklaarde, dat de toestand van alle lucht havens op deze route bevredigend was. Merkwaardig was, dat de PH-TCF op de terugreis kort na den start uit Recife, draadloos contact had met het KLM- vliegtuig, dat juist uit Batavia was ver trokken. De KLM hoopt haar dienst op Buenos Aires op 7 October te openen. Deze dienst zal dan twee maal per week worden uit gevoerd. NATIONAAL VLIEGFEEST. Zaterdag is op het vliegveld Beek (Zuid Limburg) een nationaal vliegfeest gehou den. waaraan de burgervlicgdiensten van ons land, de militaire luchtvaart en de zweefvliegsport medewerking hebben verleend. Men kreeg stoutmoedige zweefvluchten, stuntvliegen, staaltjes van vliegkunst bij het ballonrammen. luchtgevechten, loo pings en duikvluchten met verschillende soorten vliegtuigen te zien. Het vliegfeest werd bijgewoond door den minister-president dr. L. J. M. Beel, den minister van wederopbouw ir. J. A. Ringers en den commissaris der Koningin in Limburg, mr. dr. W. G. A. van Sons- beeck. Amerikaansclie onderscheidingen uitgereikt De Amerikaansche militaire attaché colonel Johnson heeft op het Binnenhof te 's Grn- venhage Amerikaansche onderscheidingen uitgereikt aan een aantal Nederlandsche officieren en onderofficieren, als blijk van erkenning voor hun aandeel in den strijd om Nederlands vrijheid. „De Legion of Merit, Degree of Comman der" werd uitgereikt aan den chef van den generalen staf. luitenant generaal mr. H j. Kruis, de „Legion of Merit, Degree of Offi cer" werd uitgereikt aan: generaai-mnjoor J. B. J. M. Ridder de van der Schueren, commissaris der Koningin in Overijssel, ko lonel H P. Linthorst Homan. commissaris der Koningin in Friesland, majoor mevr C. E. Smit Dyserinck, kol. F J. H. Snijders, kapitein-luitenant ter zee R Drost, luit -kol. J, A. F. van der Belt, lt.-kbl. H J. M. van Drimmelen, lt.-kol. H. van der Veen. lt.-kol. A. W R. baron Mackay, luit-kol. D. J. A. A. van Lawick van Pabst, lt.-kol. J. W. H. van de Wall Bake en majoor J. J. Eshuis. De „Legion of Merit. Degree of Leglon- nair" ontvingen: kol. J. B Haverkorn van Rijsewljk, luit-kol. J. H. Oerlemans, majoor C. W. Rltter en kap. E, G. van Bloeme. Met de „Bronzen Ster" werden begiftigd lt. ter zee le klasse A. Lokman, It. ter zee le klasse F. J. Fukker, kap. W. J. II. L. Spran- gers, le luit. D. A. Jippes, sergeant J. T. M. Beyers en sergeant H. H. Jansen. LICHTENVOORDE BESTAAT DUIZEND JAAR. Het stadje Lichtenvoorde in den Gel- derschen achterhoek houdt een feestweek ter herdenking van het duizendjarig be staan. Zaterdag is een groot défilé gehouden van muziek- en sportvereenigingen en daarop volgde in een stroomenden regen groote historische en folkloristische optocht, waarin een beeld werd gegeven van wat zich in de geschiedenis van Lich tenvoorde afspeelde. Na afloop van den optocht werden schout en schepenen, die gedurende 9 dagen te Lichtenvoorde den scepter zullen zwaaien, officieel ge ïnstalleerd en door den burgemeester wel kom geheeten, waarbij hij den schout den ambtsketen omhing. Kleine badplaatsen zagen zich ontluisterd De moed is er echter in gebleven Amsterdam heeft zijn Zandvoort en Den Haag zijn Scheveningen, maar Rot terdam komt niet een eigen badplaats eigenlijk een beetje achteraan. Natuur lijk. Hoek van Holland, Loosduinen, hebben een ruim strand, maar bad plaatsen a la Zandvoort en Schevenin gen zijn het toch niet. Wel heeft de baadlustige inwoner van de Maasstad meer keus, wanneer hij het zuidelijker zoekt, maar ook dan is er nog een aanmerkelijk verschil tus- schen een mondaine badplaats en een dorpje als Oostvoorne, op de Zuidhol- landsche eilanden. Er bestaan echter plannen om Oostvoorne in de toekomst tot een vacantie-oord in optima forma tè transformeeren. Het strand van dit plaatsje dat aan den Maasmond ligt heeft een eigen be koring. I-Iet lichte zand grenst namelijk aan het donkere slib, waar een zeld zame flora en fauna voorkomen. De aanwezige duinen zijn echter door den bezetter stevig „bebunkerd", bo vendien is ook Oostvoorne's boulevard van haar bebouwing ontdaan. Al met al nog geen aanlokkelijke plaats, om er een week of wat vacantie door te bren gen, maar natuurlijk wordt hier ook het mogelijke gedaan, om de acco modate tegen het seizoen 1947 te ver beteren. Van Oostvoorne naar Rockanje, is niet ver. Dit plaatsje aan het Haring vliet was vroeger door zijn slechte ver hingen stiller dan Oostvoorne. Ook hier heeft de oorlog zijn sporen achter gela ten. Het strand is voor een klein gedeel te opengesteld, maar de duinen herber gen liefst duizend bunkers, zoodat ook dit mooie gebied taboe is voor den wan delaar. En dan naar Goeree, waar ver van de bewoonde wereld het dorpje Ouddorp zich ligt te koesteren in de schaarsche zomerzon. De bezetting heeft hier uiter mate negatief gewerkt: door het ontbre ken van alle onderhoud verzwolg de zee groote stukken duin en verliep het strand tot een smalle strook, die echter voor baders is opengesteld. De duinen? Mijnen, mijnen en nog eens mijnen want op de Zuidhollandsehe eilanden zagen de groengejakte cultuurbesoher- mers hun kans schoon, om de kuststrook grendig te vernielen. Deze wandeling langs de drie voor naamste badplaatsen in een voor Noord hollanders vrijwel onbekend gebied leert ons, dat wij ons gevaarlijke duin- terrein en ons onvrije strand deelen met vele andere, kleinere badplaatsen. Wat niet inhoudt, dat deze gedeelde smart ons een passieve houding tegenover het strand- en de duinen-vraagstuk voor schrijft. BEELTENISSEN DER PRINSESJES OP DE POSTZEGELS. Vnn 16 September tot en met 31 Octo ber zullen bijzondere postzegels met de beeltenissen van de prinsesjes worden uitgegeven Op deze zegels zal een toe slag worden geheven ten bate van het hulpbehoevende kind en van de tuber culosebestrijding Lt.gen. Dooliltle bezoekl Nederland Lieutenant-general Doolittle, de man die op 1 April 1942 het eerste bombar dement op Tokio leidde en die de eer ste atoombom heeft geworpen, komt Vrijdag op Schiphol aan. Op zijn reis door Europa wordt hij vergezeld door den Engelschen group-captain Bader, die in den eersten wereldoorlog inva lide was geworden en zich ook in den iaatsten wereldoorlog heeft onderschei den. De heer Doolittle. die commandant was van het 8ste leger in Amerika is thans vice-president van de Shell Union in Amerika. Bader heeft een belangrijke functie op het gebied van de luchtvaart bij het kantoor van de Shell in Londen. AGENDA MAANDAG 19 AUGUSTUS Bioscopen. Rembrandt: Regenboog. Palace: Jnn Ongeluk. Luxor: De Zigeunerprinses. Alle drie 2. 4,15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Drie rare snuiters. 2, 4.30. 7 en 9 15 uur. City: Een vrouw wist te veel, 2.15. 4.30. 7 en 9.15 u. DI.NDAG 20 AUGUSTUS. Zie Maandag. De brul van Sultan Sar vz Drie agenten van politic hebben te Sche veningen den 37-jarigen S. H uit Twlsk (N. H.)) en diens zoontje uit zee gered. De vader had zich In zee begeven om zijn kind. dat niet kon zwemmen, te redden. Hij werd naar een zie kenhuis vervoerd, waar hij is overleden. Het jongetje kwam met den schrik vrij. De heer J. W. Ren- gelink (P. v. d A.) te Amsterdam. die be noemd verklaard was tot lid der Tweede Ka mer, heeft deze benoe ming niet aanvaard. In zijn plaats is benoemd verklaard de heer L. J. Zimmerman te Am- Het verbod om den AVieringcrmcerpolder te beticden is thans ge wijzigd. Er is nu alleen een vergunning noodig voor het verblijf tus- schen 's avonds acht en 's morgens zes uur. Het fraaie jacht slot Strypcmoiidc. dat tijdens den oorlog aan een N.S.B.'er behoorde, is ingericht als vacantie- verblijf voor het ver plegend personeel der Rotterdamsche zieken huizen. Graaf Marchant et d' Anscmbourg, ex-com- missaris der provincie Limburg, die door het Bijzonder Gerechtshof te Roermond tot 15 jaar gevangenisstraf was ver oordeeld. zal 11 Septem ber voor den Bijzonde ren Raad van Cassatie terecht staan. Ongeveer 110 leden van het personeel der weverij Spanjaard te Borne zijn In staking ge gaan, omdat zij zich niet konden vereenigen met de keuze der direc tie voor een nieuwen afdeel ingschef. De totale kosten van het puinruimen en het sloopen der bouwvallen in het Bezuldenhout- kwartier te Den Haag hebben ongeveer ö'/fc mlllioen gulden bedra gen. Het Nederlandsche s.s. „Odysseus" is in Barcelona aangekomen om een lading Andalu- sische wijnen en likeu- te be- 31. De Grootvizier zat alleen in de kamer van den verdwenen sultan en snuffelde in diens paperassen. Woedend keek hij nog eens naar het oude docu ment, dat over den bril van den Sultan handelde: Wie dezen alouden bril bezit en er door kijkt, zal heerscher zijn in het land van Sar. De bril zal overgaan van vader op zoon. De Sultan van Sar, die zijn bril verliest, zal ook zijn rijk ver liezen". „De oude dwaas heeft zijn bril al verloren", lispelde de Grootvizier, „het ellendige is helaas, dat ik hem nog niet heb gevonden. Maar nu zal de ge heel? omtrek worden afgezocht tot de holen der wilde dieren toe. Ik zal dan heerscher zijn over het rijk van Sar." De i Grootvizier werd in zijn droomen ge stoord door Halef, die met een van angst verwrongen gezicht binnenkwam. „Heer Grootvizier, het spookt in de minaret. Het is gruwelijk. Het zijn walgelijke spoken, die ons op den rug sprongen. Er moet iets aan worden gedaan, heer Grootvizier.'" riep Halef. stemd voor ons land. Zaterdag z.IJn op Schiphol 20 Nederland sche kunstschilders te ruggekeerd. die een be zoek van vijf weken aan Zweden hebben ge bracht. Ir. W. Th. van Schalk, oud hoofd van den dienst der Staats spoorwegen in Neder- landseh-Incüë is 65 Jaar oud. te Amsterdam overleden. Een Fransche eultu- reele weck, georgani seerd door de Ned. Reis. vereenlging is Zaterdag middag geopend op het landgoed Drakenburg bij Hilversum. De heer A. S. Thom son tot dusverre hoofd van den stationsdienst op Schiphol is bevorderd tot hoofd van alle sta tionsdiensten van de K. L. M. Hij wordt op Schiphol opgevolgd door den heer A. C. Tolk, voor den oorlog stations chef op Waalhaven. Haarlem en Omgeving De politierechter ver oordeelde twee Haar lemmers. die shag van een onbekenden Bra bander hadden gekocht en verkocht zonder bon, tot een voorwaardelijke straf van drie maanden, waarmee hij hen nog een kans wilde geven. Ds. De Ruiter zal op Zondag 22 September als pledikant bij de Ge reformeerde Kerk van Zandvoort worden be vestigd door ds. A. Don- dorp uit Heemstede. In den avonddienst zal de nieuwe laaraar zijn in trede doen. —De Gereformeerde Kerk van IJmuiden heeft vnn de kerk van Glasgow een geschenk ontvangen bestaande uit 93 Galjardbijbels en 160 bijbels van kleiner formaat. De noodraad van Bcnncbrock die eerst ■op Vrijdag 23 Aug. zou vergaderen, komt nu 'pas Maandag 26 Augus tus bijeen. Heemstcdc's Nood raad vergadert Vrijdag 23 Augustus, 's avonds 8 uur, o n om de geloofs brieven der nieuw geko zen loden vnn den raad te onderzoeken. Hij dc hoofdacte examens te Haarlem is geslaagd voor gedeelte B de heer l. N. Weber te Zandvooit.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 6