Sport in het Kort Het //Haarlem"terrein in het Noordersportpark ,ri Circuit van Zandvoort trok duizenden bezoekers W3WVVH O f°o 0 "0o g o o °°°°°°°-<,oo «V«llllKW'1"". 'c""l II tl lp ooooooooooooo odiftoo OOOOO - o I c-"—3 cziqcdd pn^ïnnjijpacjaan rzni a ÜF'Ari n nSoSh f) |Dc=di=ic= Im 00 OOo ooooo 000 ööooQ4»ÜQ£i»iIs'L»««, PÜQ De plannen voor den Noorderhout en het Noordersportpark, welke destijds onder leiding van wethouder mr. J Gerritsz waren opgezet, waren bij het uitbreken van den oorlog voor een belangrijk deel uitgewerkt. De omgeving was reeds een centrum van vele wandelaars geworden. De Duitschers verwoestten echter den aan plant en lieten de opstallen van het ter rein van H.F.C. „Haarlem" afbreken, om z.g. over een schootsveld te beschikken. Na de bevrijding heeft de dienst van Openbare Werken het uitbreidingsplan weer ter hand genomen en plannen ont worpen voor den aanleg van sportterrei nen. schoolwerktuinen, een zwembad en een kinderspeeltuin. Op bijgaande teeke- ning van dr. ir. J T. P. Bijhouwer is te zien. hoe de situatie in de toekomst zal worden. Een gedeelte is reeds vóór den oorlog uitgevoerd. Het terrein van E.D.O. en de daarnaast gelegen drie oefenvelden in het Noorder Sportpark zijn reeds ge- ruimen tijd in gebruik. Het oefenveld aan de Planetenlaan was door de Duitschers vernield en wordt thans opgeknapt. Bin nenkort zal het in gebruik genomen kun nen worden. Ook zal E D O over een nieu we staantribune beschikken, waar vier duizend bezoekers een plaats vinden. De aan de Mr. Jan Gerritszlaan gelegen schoolwerktuinen zijn bijna gereed en daar zullen de kinderen in het volgend seizoen hun hart kunnen ophalen. Sinds de bevrij ding is de dienst van Hout en Plantsoenen in deze omgeving aan het werk en de speelweide en pergola zullen binnenkort weer vele wandelaars trekken. In de naaste toekomst zal in de eerste plaats aandacht besteed worden aan den aanleg van een wedstrijd- en drie oefen- velden voor de H.F.C. „Haarlem", nabij de Jan Gijzenvaart. In ons blad van Zater dag deelden wij daarover bijzonderheden mee Het is noodig. dat de Planetenlaan doorgetrokken wordt van het terrein van E.D.O. tot nabij de Jan Gijzenbrug Op de plaats, waar vroeger het cavalerie terrein gelegen was, is een onoverdekt zwembad ontworpen. De bouw kan welis waar urgent genoemd worden, maar te verwachten is het, dat het eenige jaren zal duren, alvorens het bad geopend wordt. De reeds bestaande gemeentelijke inrich tingen vragen dringend verbetering. Er komt één groot bad en twee kleine baden. De daarbij gelegen oude boerderij zal be houden blijven: het is n.l de bedoeling daarin een restaurant in te richten. Ver der zijn nabij het terrein van E.D O. en het zwembad een korfbalveld en een kin derspeeltuin geprojecteerd. De gemeente Haarlem heeft dus prachtige plannen, welke de lichamelijke opvoeding en de ontspanning van de jeugd ten goede zul len komen. Zonder moderne race-machines toch snelle rijders Naar schatting hadden zich Zondagmiddag dertig duizend motorliefhebbers rond het circuit van Zandvoort geschaard om getui gen te zijn van de eerste wegwedstrijden in ons land na den oorlog. Vier maal werd een wedstrijd van één uur gehouden. Over de prestaties mag men tevreden zijn; de snelste rijder heeft een afstand van 84 km. in het uur afgelegd. De machines, waarop de rijders uitkwamen, waren in drie categorieën onder te verdeelen: voor-oorlogsche standaard machines. die speciaal voor de races waren „opgefokt", materiaal, dat voor den oorlog in vele wedstrijden is gebruikt en dat in de oorlogsperiode door de gedwongen rust niet beter op geworden is en verder enkele na-oorlogsche standaardmachines, welke voor het snelheidswerk geschikt gemaakt moesten worden. Speciale race-motoren waren er dus niet. in tegendeel een verscheidenheid van machines met groot verschil van acceleratie vermogen, wegligging en betrouwbaarheid. Dan ontbrak het vele renners aan routine. Dezen hebben echter op het bochtige circuit goed geoefend en daardoor kwamen de mees ten behoorlijk voor den dag. Zandvoort heeft zijn tweede motor-circuit beleefd. Donderdag scheen er nog een kink in de kabel te komen en het stond er zelfs zoo voor. dat er van afgelasten weid gespro ken. De burgemeester van Zandvoort, die aan de voorbereiding zoo'n grooten steun had verleend, wist de gemoederen te knlmeeren en de races konden doorgang vinden. Het spannendste nummer van den middag was de 250 cc. klas junioren tusschen K. Se- kuur uit Groningen en den Haarlemmer J. S. Jaspers, beiden op Velocette. Om beurten namen zij de leiding, doch tenslotte ver kreeg de.'Groninger een voorsprong, welken hij niet meer afstond. Beiden reden 34 ron den 'of ruim 77 k m. Derde was H. G. Pelii- kaan. Gelijkertijd wend de 123 cc. klas ver reden. welke door D. van Rijssel, Den Haag, gewonnen werd met 33 ronden; de Haarlem mer F. R. van Rumpt werd negende met 30 ronden of ruim 68,50 k m. Daarna verschenen de juniores uit de 350 en de 500 cc. klassen aan de start, die het snelste gereden hebben. C. van Katwijk uit Delft in de zwaarste klas op Triumph, bezette na 13 ronden de dc plaats; daarna werkte hij zich naar voren en slaagde er in na de leiding genomen te hebben, een ronde op J. Fis,<e uit Doornspijk uit t(j loopen. Hij legde in één uur 37 ronden af. hetgeen op een afstand van 84 k m neer komt. J. van der Pol uit Bloemendaal werd negende met 30 ronden op T. W. N. In de 350 ee. klas trachtte de Hagenaar K, Rein- bergen vele malen zijn standgenoot 11. D. Heeres in te halen, echter zonder succes. Heeres bleef eerste en legde 36 ronden of 82 km. af op Excelsior. J. de Laat uit Haar lem bezette de achtste plaats met 33 ronden. Veertien seniores bekampten elkander in de 125 cc. klas. Spoedig was de strijd beslist ten gunste van den uitstekend rijdenden D. Rc- nooy uit Soest op Eysink. Na enkele ronden hal hij een voorsprong, welken hij kon v grooten. dank zij pech van Arnoldussen Verhoef. Laatstgenoemde, een rijder op tavus uit Amersfoort, was een vechter, die wat leven ln den strijd bracht. Hij lag eerst op de zevende plaats, had zich na de derde ronde tot de derde plaats opgewerkt. Later bezette hij de tweede met een verschil van 12 seconden op Renooy. Toen Verhoef we gens pech zijn snelheid moest verminderen, raakte hij ver achter en slaagde er niet meer 111 den achterstand op Renooy, die in totaal 34 ronden aflegde. 111 te halen. Tenslotte kwamen dertig seniores voor het laatste num mer op het circuit, die ondergebracht waren in de 250. 350 en 500 cc. klassen. De rijders zotten er terstond een flinken gang in, spe ciaal P. Knijnenburg in de zwaarste klas. A. Massellnk uit Leimuiden leek zijn concur rent te worden, doch ln de vierde ronde bij het ingaan van de bocht bij de startplaats lette hij misschien onvoldoende op en viel. Het bleek, dat hij een hersenschudding had opgeloopen. Rustig reed Knijnenburg ver der, wlen het gelukte op zijn kiassegenooten een ronde uit te loopen. Na een half uur be gon het hard te regenen, waardoor de rijders genoodzaakt waren het tweede half uur voor zichtig door te rijden. Knijnenburg met een voorsprong voelde zich veilig. L. H. van Rijs wijk in de 350 cc. klas reed sneller en ging Knijnenburg voorbij. Door den gevaarlijken toestand van den weg namen de rijders geen risico, zoodat het slot van den dag vrij kalm was. De uitslag werd: 250 cc. klas 1. L. Si mons, Rijswijk, 35 ronden; 2. J. Zwaai, Den Hnag 32 r 3. J. G. Haakmeester, Rouveen, allen Excelsior 32 r.; 350 cc. kl. 1. L. H. van Rijswijk, Den Haag. 36 r.; 2 J. van Dooren. Rotterdam 35 r.3. H. Steman, Voorburg 35 r., allen Velocette; 500 cc. kl. 1. P. Knijnen burg. Wassenaar B. M. W. 35 r.2. G. Roos- Jen, Hulztim, Sarolea 33 r.; 3 H. Schot, Am sterdam. Ariel 33 r.; 4, O.'Moeke, Heemstede B. M. W. 33 r. Nel van Vliet verbetert wereldrecord Tydens «Ie nationale wedstryden van de zwemvcreeniging ..Brandenburg" te De Bilt verbeterde Nel van Vliet van De Rob ben het wereldrecord 200 M. schoolslag «loor den afstand in 2 min. 52.6 sec. af te leggen. Het oude wereldrecord stond op naam van A. Kapel (Duitschland) met 2 min. 55.5 sec. De Waterratten. De promotiewedstrijd HZ en PC—DWR voor een plaats in de hoofd- waterpolo is uitgesteld tot Vrijdag 30 Augustus. De dames van DWR wonnen met 4—2 van UZCS en bleven daardoor behouden voor de eerste klas. Om den Haarlemschen Schaaktitel Zaterdagmiddag werd de tweede ronde van liet tournool om het kampioenschap van Haarlem gespeeld In deze ronde werd hevig gestreden en in drie van de vijf partijen sprak de tijdnood een woordje mee. Bouwmeester zorgde voor een verrassing door met wit van Spinhoven ie winnen. Blokker won in een goed door hem gespeelde partij van Marwitz. In een Spaansehe partij vond Geuzebroek (zwart) niet de. Juiste voortzetting, waardoor Van Kampen een sterken aanval op kon zet ten. De zwarte koning geraakte in een mat- zet en na 28 zetten had Van Kampen een keurige overwinning geboekt Mondria had mei zwart tegen Kroone een goede stelling opgebouwd, doch wist In het middenspel niet de Juiste voortzetting te vinden. Kroone won een pion. welke, mede door een minder goeden zet van zwart ln het eindspel, vol doende was voor de winst. Ir. de partij Ho- vingh—Haalebos. d.e reeds Vrijdag gespeeld was. had wit aer.vankelijk een betere stel ling, doch overschatte zijn kansen en verloor een stuk. Hovingh moest opgeven. De stand na de 2e ronde luidt: Bouwmees ter en Kroone, 1 "j pnt Blokker en Haalebos 1 punt en 1 afg. partij; van Kampen, Mar witz en Mondria 1 pnt; Hovingh en Spin hoven 0 punten en 1 afg paruj; Geuzebroek 0 punten. Staunton was een beroemd schaker Niet-ingcwijden in de schaakwereld, die toch belangstelling hebben voor den be langrijken wedstrijd in Groningen, hebben zich afgevraagd, wat „Staunton" beteekent De naam van het schaaktournooi is ont leend aan den naam van de vereeniging „Staunton" te Groningen, welke een jubi leum viert. De vereeniging heeft Staunton gekozen, ter herinnering aan een beroem den Engelschen schaker, die in de vorige eeuw een belangrijke rol heeft gespeeld in het schaakleven en de beste speler van Europa genoemd werd. Howard Staunton die in 1810 geboren is, had groote belang stelling voor het schaakspel. Hij kwam in vele tournooien uit en toen hij in 1843 in Parijs van Saint Amant won, gold hij voor den eersten speler van Europa. Acht jaar later verloor Staunton in Londen van den Duitscher Andersen, waarna deze als de beste speler beschouwd werd. De Engel- sche schaker was verder samensteller van eenige schaakboeken. Zijn handboek „Laws and practice of ehess" werd eenige malen herdrukt. 22 Juni 1874 is Staunton overleden. Nieuw wereldrecord op cle 800 meter «tames. Een bijzondere prestatie leverde de Noorsehe athlete Mailt Henstad. Tijdens haar trainingsmiddag noteerde zij op de 800 meter een tijd van 2 min. 10.2 sec., hetgeen een nieuw wereldrecord op dezen afstand be teekent. Het oude recoid stond op naam van de Zweedsche A. Larsson met een tijd van 2 min. 13,8 sec. Fanny Blankers—Koen houdt nds 1935 het Nedci landsche record op dit nummer met 2 min. 29 sec. „Haarlem" hartelijk gehuldigd Een gouden medaille voor de kampioensploeg toegezegd Vertegenwoordigers van de gemeente besturen van Haarlem en Heemstede, af gevaardigden van den Kon Ned, Voetbal bond, oude getrouwen van de roodbroeken club, zooals de heeren Coen Kerbert, J. J. Herbert en P. C, Stol, dan een lange rij van afgevaardigden van eerste klassers en van clubs uit Haarlem en omgeving, ston den Zaterdagmiddag in hotel „De Leeuwe rik" voor het bestuur en de spelers van het eerste elftal van de H.F.C „Haarlem", om gelukwenschen aan te bieden, ter ge legenheid van het behalen van het lands kampioenschap van de in onze stad zoo populaire voetbalvereeniging. Het Haar- lemsche gemeentebestuur was vertegen woordigd door de heeren F. S. Noordhoff, D. J. A. Geluk en mr. Sake van der Wall; eerstgenoemde bracht de prettige samen werking met het clubbestuur in herinne ring ^en gaf de verzekering, dat de ge meente gaarne medewerking verleent bij den opbouw van het veld, omdat zij er van overtuigd is, dat de club voor de stad be- houden blijft. De heer N Vos, gemeente secretaris. zeide, dat het Heemst eedsche gemeentebestuur „Haarlem" dankbaar is voor de samenwerking en deelde mede. dat de spelers een zilveren herinneringsme daille zullen ontvangen. De heer G. Kruij- ver, die het bestuur van den K.N.V.B. ver tegenwoordigde, merkte op dat de kam- pioensprijs, een gouden medaille, nog niet gemaakt kon worden, maar zij zal later aangeboden worden. Een aardige attentie was de komst van de controleurs. De heer F. Voordendag. die bijna vijftig jaar zijn functie vervult, was hun woordvoerder en overhandigde een klok voor het nieuwe terrein. De K.L M., die de spelers enkele weken geleden bij gelegenheid van den wedstrijd tegen Limburgia naar Beek had vervoerd, bleef niet achter in de hulde en bood een geschenk aan. Mogelijk verwacht de K.L. M in de toekomst vele luchtreizen van voetballers. Dr. Ladenius overhandigde een geschenk op medisch gebied voor de kleedkamer en de heer A van der Aart, voorzitter van de afd. Haarlem van den K.N.V.B had voor de spelers zeep mee gebracht. Verder waren aanwezig de hee ren E. H Tenckinck. hoofdcommissaris van politie, mr. A Bruch, W. H. R. van Manen, afgevaardigden van E.D O.. Ajax, Blauw-Wit, V.S.V.. De Volewijckers, D H. C„ H.B.S., Sparta, Feijenoord. Neptunus, Excelsior; van de clubs uit Haarlem en omgeving noemen wij R.C.H H.B.C.. Vel- sen, H.F.C., T.Y.B.B Bloemendaal. Rip- perda. D.E M.. D l.O., Halfweg, D.S.S., I Droste, V.V.H. en V(V R.A. De heer A. Cassee bood de gelukwenschen aan na mens de districten 1 en 2. De heer J P. van Balen Blanken beantwoordde de toe spraken. Dezen middag heeft „Haarlem" opnieuw ondervonden, dat zij zeer gezien is, niet alleen in onze stad, maar ook elders. Cricketers op bezoek. Spelers uit Birmingham, die in verband met de sport- uitwisseling met 's-Gravenhage in ons land zijn. speelden Donderdag op het ter rein van Rood en Wit. onder den naam van Rustics een wedstrijd tegen een ver sterkt Haarlemsch elftal Door den regen kon eer-st tegen tweeën begonnen worden. De Engelschen scoorden 198 runs voor 2 wickets (Hill 127 n.o.) en de Nederlanders 101 voor 6 (Glerum 38). zoodat het resul taat een draw was. Cricket in Engeland. Leyland. een van de beste speiers van Engeland, heeft meege deeld. dat hij aan het einde van het seizoen niet meer in eer<tte-klas cricket zal uitko men. Met hem verdwijnt dan een goede kracht van Yorkshire. Voor Engleand kwam hij in 41 testmatches uit. Men noemde Ley land den besten left-hander, dten Engeland ooit heeft gehad. 80 centuries scoorde hij en hij behoort tot de weinige batsmen, die meer dan 30.000 runs heeft gemaakt Dan nam de speler 500 wickeis en was in zijn Jonge Jaren een uitstekende fielder in het verre veld. Leyland is thans 46 jaar. Op een dag maakten drie spelers van Kent in een wedstrijd tegen Middlesex drie cen turies. Aan het einde van den dag was het totaal 436 voor vijf. waarvan Todd 162, Da- vies 128 en Ames 114 not out. Wilton in de derde ronde uitgeschakeld. De Xederlandsche kampioen Wilion werd. in de derde ronde van het internationaal ten- nistournooi te Luzern uitgeschakeld door den Zwitserschen Davis Cup spïler Spitzer. In de eerste ronde wist Wilton met 0—4, 6—2 over Buser die eveneens deel uitmaakte van het Zwitsersche davis cup team. ie zegevie ren. waarna hij In dc tweede ronde even eens de sterken Tsjechischen speler Hyks met 0—0. 5—7. C—3 elimineerde. Onze landgenoot Rinkel had minder succes en werd in de eerste ronde uitgeschakeld Hij spoelde tegen Medecin en gaf in de tweede set. nadat hij de eerste met 6—3 had verloren, bij een stand van 10—10 op. Korfbalclub „Oosthoek". Zondag 25 Augustus van 9 uur af organiseert dc Haar- lemsche Korfbalclub ..De Oosthoek" serie- wedstrijden op de velden van ..Aurora" aan den Vergierdeweg. In afd. a komen uil: Land- lust 2. Zuiderkwartier 2. Emma. Trekvogels. SV 2 en Aurora 2; in afd. B. Zuiderkwartier 3. Emma 2, Pechvogels. Landlust 3, Aurora 3 en Oosthoek: in afd. C: Landlust 4. Zuider kwartier 4. Emma 3. Trekvogels Jun., SV 4 en Aurora 4. Nederlandsche ploeg voor Zurich. De Nederlandsche ploeg voor de.-Inenting aan de wereldkampioenschappen op den weg te Zu rich is definitief als volgt samengesteld: professionals; Schellingerhoudt. Schulte, Middelkamp en Vooren Amnteuis: Kleefstra, Voorting. verhoeven, Verbeek.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 7