Haarlems Dagblad Amerikaansche verbittering Arnhem Op31 Augustus vrij Fransche grondwet jegens Joego-Slavie De Regeering der Ver. St. zendt een ultimatum 61e Jaargang: No. 18411 Bureaux: Gropte Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem Tel.: ^Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 22 Aug. 1018 Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. Postgiro 273107. Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 EN vacantieverblijf te Arnihem en in zijn prachtige naaste omgeving leidt tot gemengde indrukken. Ge komt onver mijdelijk onder den indruk van de groote verwoestingen die de oorlog er heeft aan gericht, hoort veel over de gevolgen, waar onder een groot deel van de bevolking, van alles beroofd, nog steeds lijdt en be grijpt dat de Amsterdamsche bijstand hier niet minder noodig geweest is dan de Haarlemsche in Venray en Nijmegen. Ge kunt u ook geen dag aan de ooriogsver- woestingen onttrekken, want zelfs een korte wandeling biedt er altijd wel een of ander uitzicht op. En de vacantiegast voelt jeugdherinneringen aan het jaar na den eersten wereldoorlog herleven, toen hij in Noord-Frankrijk ondervond dat vernielde bosschen dieper indruk maken dan puin- hoopen in steden, omdat de vernietiging van het levende meer aangrijpt dan die van dfe doode materie. Met dat al overwegen toch andere ge voelens. Zijn vacantie wordt niet vergald, omdat hij in deze schoone streek zoo dui delijk ontwaart hoe kracht en schoonheid der natuur het sterkst zijn. Missohien hebben veel menschen, die Arnhems schoone bosschen en dreven vroeger gaarne bezochten, ze dit jaar ver meden omdat zij vreesden er geen vacan- tievreugd te kunnen smaken. Zooveel van de groote hotels zijn trouwens verwoest, dat men lang niet het aantal gasten van vroeger kan herbergen. Maar ik vermoed toch dat er zulke tegenzin bestaan heeft., want in het begin van den zomer zond Arnhem een eenigszins ontstelden oproep uit, waarin het om meer bezoekers vroeg. Die heeft blijkbaar succes gehad bij een aantal menschen, die elders geen onderdak hadden kunnen vinden. Nu, zij zullen niet teleurgesteld zijn. De stad Arnhem is zwaar getroffen, maar zij bezit veel en zij herleeft snel. Zij bezit die prachtige omgeving, die zelfs wij Haarlemmers, zelf rijk voorzien, haar benijden kunnen. Wij zijn gelukkiger door onze plaats in dat activiteits-centrum des lands, het Westen en door de nabijheid zoowel van de zee als van de hoofdstad en de residentie. Zij kunnen zich vermeien in een natuurpracht, zooals geen tweede Nederlandsche stad in haar naaste omge ving bezit en bovendien in een veel zijdigheid van bijzondere „attracties". Ik heb genoten van de schoonheid, en den verrassenden rijkdom van Sonsbeek, een Stadspark-en-stadsbosch van groote uitge strektheid en vol wisselende bekoring. Het lijkt misschien ouderwetsch, daar nog over te schrijven. Het bestaat immers al zoo lang als voor het publiek toegankelijk lustoord en is al in de dagen der vaderen bezongen. Maar hoeveel menschen in het Westen kennen het? Sonsbeek bezit zijn boerderijen, zijn restaurant, zijn aquarium met „vijverbedrijf" van de Nederlandsche Heidemaatschappij, dat een bezoek tenvolle verdient en geen groote stads-rariteit met drommen dagjesmenschen is, mair een prettige rust en landelijkheid ademt Arnhem heeft een van zijn kostbaarste schatten van het verleden, het historische kasteel de Doorwerth, verloren, maar het bezit zulk een schepping van den nieuwen tijd als het Nederlandsch Openlucht Mu seum. dat weinig schade heeft geldSen, die hersteld is. Ge kunt daar uren toeven en geboeid blijven op een lange wandeling door bosch en veld, die het wonderlijke genoegen biedt van een veelheid van ka rakteristieke woningen en woninkjes, werkplaatsen en molens uit vele streken des lands, die ge alle betreden moogt en welker inrichting en intimiteit uw ver beelding omtrent het leven in die streken prettig te werk stellen. Het Zaansdhe dorp, op een eilandje gelegen en met den wal verbonden door een typisch-Hollandsdhe ophaalbrug, die eenmaal te Ouderkerk lag, heeft een zoo natuurgetrouwe sfeer met de molens, die het omgeven, dat ge u uit het Geldersche naar dit oud-Noordbolland- sohe en naar heel jonge levensjaren voelt verplaatst. Arnhem gaat ook prat op Burgers' Die renpark, dat vlak bij het Openlucht Mxi- seum ligt en een bijzondere oorlogshistorie achter zich heeft, want zijn moedige direc teur is er met zijn vrouw en een paar bewakers in gebleven toen het tusschen de linies lag. Vele malen werd het getrof fen: een groot aantal dieren, waaronder zelfs elf leeuwen en eeni'ge tijgers, sneu velde; vele vogels stierven en andere vlo gen weg door de gaten, die granaatscher ven in de volières sloegen. Maar de direc teur, ondanks eindelooze moeilijkheden met de Duitsdhers. wist voedsel te krijgen voor de overige dieren en het meorendeel en daarmee zijn dierenpark te redden. Het is mooi en groot; toen ik het bezocht wemelde het van bezoekers. Ja. ook dit na-oorlogsche. zwaargetrof- fen Arnhem biedt den bezoeker nog veel vertier. En het geeft hem in zijn omgeving een zoo kwistige keuze uit mooie wande lingen buiten hoofdwegen, in bosch en veld, in de vlakte en op de heuvels, dat ge als Haarlemmer opnieuw verlangen voelt rijzen naar die „longen van de stad", dat Natuurreservaat in de duinen, dat ons indertijd in uitzicht is gesteld en waaraan onze overbevolkte streek inderdaad drin gend behoefte heeft. Dat is eigenlijk mijn 6lotsom van dit stuk. Ik zou ook willen dat de toekomst onze stadsbevolking meer vertier bood en daarom heb ik over die Arnhemsche at tracties geschreven, die bovendien veel De regeering zal het op prijs stellen wanneer op den verjaardag van de Ko ningin zoo mogelijk den geheelen dag vrijaf wordt gegeven. Voor zoover de dienst het toelaat, zal het overheidspersoneel op dien dag verlof worden gegeven. Opnieuw in discussie De partijleiders van de Fransche As- «emblée zijn gisteren begonnen met het debat over de nieuwe grondwet. Men ver wacht, dat dit debat twee a drie weken zal duren. Er werden bijna 150 amende menten ingediend, waarvan een groot aan tal van de zijde der communistische partij komt. Deze communistische amendemen ten betreffen de bevoegdheden, welke zul len worden toegekend aan de tweede kamer (bekend staande als „raad der repu bliek") en aan den president der republiek. Russische druk op Turkije? In een telegram uit Ankara aan de Daily Telegraph wordt gezegd, dat de Russen langs de Russisch-Turksche grens kanon nen afschieten „teneinde een zenuwen- oorlog mpt politieke oogmerken te begin nen." Het telegram voegt hieraan toe, dat grensbewoners de Russische troepen heb ben opgemerkt in de districten van Kars, Ardahan en Artwin, „waarbij zij op elk uur van den nacht bewegingen langs de grens uitvoeren met kanonnen, tanks en vlammenwerpers", aldus Un. Press. Weerbericht ZWAAR BEWOLKT Verwachting van Donderdagavond tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt met tijde lijk eenige lichte regen of motregen. Meest matige wind, aanvankelijk uit Zui delijke richting, later ruimend naar West of Noord-West. Weinig verandering in temperatuur. ,,Kort geleden werd om onze vliegtuigen verzocht, thans worden zij neergeschoten'' IK? rCROcriiig van ilc Vcrcculgdc Stalen heeft aan Joegoslavië een nota iloen toe komen, volgens welke zij binnen 48 uur een ticvrcdigcude verklaring oisclit voor liet neerschieten van de Amerikaaii-sche vliegtuigen. De nota verklaart dat Amerika anders den Veiligheidsraad verzoeken zal onmiddellijk bijeen te komen en do ■■nodige maatregelen te nemen. Het met voorbedachten rade en zonder waarschu wing vuren op een onbewapend passagiersvliegtuig; van een bevriende natie is iu do oogen van de V.S. strijdig met het internationaal recht en met de principes van menschclijklieid. De beschieting van Amerikaansche vliegtuigen boven Joegosluvisoh gebied heeft in het Amerikaansche congres, de pers en »lc radio een ernstige reactie tcwocg- gebraeht en zoover men kan nagaan ondersteunt de publieke opinie ten volle do scherpe nota's die het departement van huitcnlandsclte zaken aan Joeg.jsla.vio heeft gezonden. Het blad „Kvcnlng star" noemt het optreden der Joegoslaven „oen bestudeerde campagne van vijandelijkheid, die niet ver verwijderd Is van een en- verklaarden oorlog". IK' jmts is van oordeel, dal strenge maatregelen genomen dienen te worden, wil men herhaling der incidenten voorkomen. De Amerikaansche ambassadeur te Bel grado, Patterson, heeft aan de bultenland- sche correspondenten de Joegoslavische nota voorgelezen inzake het incident van Maandag. Volgens deze nota is op dit vlieg tuig door luchtdoelgeschut geschoten, na dat het geweigerd had te landen. Twee leden der bemanning sprongen per para chute uit de cabine, maar het is mogelijk dat het gebeurde het tweede incident dus slachtoffers heeft geöischt, hetgeen door de Joegoslavische regeering ten zeer ste zou worden betreurd. De Jocgosla- v.schc regeering legt de verantwoordelijk heid op de Amerikanen, die herhaaldelijk gewaarschuwd zijn voor „onofficieele vluchten" De Amerikaansche ambassa deur besloot de persconferentie met de op merking: „Anderhalf jaar geleden werd om de Arficrikaanschc vliegtuigen verzocht en werden z(j verwelkomd nu worden zij neergeschoten." Patterson zal naar verwacht wordt, heden vergezeld van zijn militaire attachés H.M. de Koningin heeft Woensdagmorgen op het Paleis Het Loo een groep Engelsche padvinders ontvangen, behoorende tot de Colchester Cathedral Group in Londen, d\$ een bezoek aan Nederland brengen. Degrelle binnen acht dagen „thuis" Naar het Spaansche persbureau mede deelt, is aan Leon Degrelle acht dagen tijd gegeven om Spanje te verlaten. Daartoe is hem beperkte bewegingsvrijheid verleend. Men neemt aan, dat hem niets anders overblijft dan naar België terug te gaan, waar hij in December 1944 bij verstek ter dood veroordeeld werd. waarde hebben als cultuurbezit. Sportpar ken zijn mooi en noodig, maar niet genoog. Er leven andere verlangens tëmidden van een kwart millioen menschen. Zullen Arnhemmers verwonderd zijn als zij dit lezen, omdat het Westen hen veler lei benijdt zelfs nu? Ik heb gezegd dat mijn indrukken gemengd waren. R. P. Poolsche regeering krijgt schrobbeering De Vereenigde Staten en Engeland heb ben de Poolsche rogcering ervan beschul digd de overeenkomst van Moskou wat be treft het houden van vrije en eerlijke ver kiezingen te negeeren De desbetreffende Britsche nota werd te Warschau overhan digd. kort nadat de Poolsche regeering een dergelijke nota van de Vereenigde Staten had ontvangen. Weet men het nu nog niet! In de gemeente Aaltcn (GW.) was de 78-jarige H. met zijn kleinzoons van jaar in zijn werkplaats bezig een gevonden granaat te demonteeren. De granaat ont plofte. den ouden mmi werd de linkerhand en het linkeroor afgeslagen. Een der klein zoons werd levensgevaarlijk aan zijn borst gewond. De andere kreeg lichte kwetsuren. een bezoek aan maarschalk Tito brenger, naar aanleiding van de recente incidenten. Behalve de publicatie van dc Joegosla vische nota heeft de plaatselijke pers geen bijzonderheden over het neerhalen van de Amerikaansche vliegtuigen gebracht, De kwestie kwam het Joegoslavische publiek alleen yia de buitenlandsche radio ter oore. Byrnes sprak Kardelj Byrnes heeft bekend gemaakt dat hij met den leider van de Joegoslavische dele gatie Kardelj te Parijs een openhartige be spreking over de situatie in Joegoslavië heeft gevoerd. De tekst van de ve'rklaring luidt vol ledig: „Staatssecretaris Byrnes heeft gis teren Eduard Kardelj, vice-president en president van de federale controle-com missie van Joegoslavië en voorzitter van de Joegoslavische delegatie op de Vredes conferentie, bij zich geroepen De heer Kardelj kwam om 17.00 uur Middeneuro- peeschc tijd naar hotel Meurice. De heer Byrnes sprak openhartig met hem over de situatie in Joegoslavië. Op dit oogenblik heeft staatssecretaris Byrnes niets verder over deze kwestie te zeggen." Byrnes heeft daarna Truman telefonisch rapport uitgebracht over de incidenten. De president bevindt zich op het oogenblik aan boord van zijn jacht „Williamsburg" voor een vacantiereis naar dc Bermuda- eilanden. Het hoofd van de perszaken, Charles Ross, deelde mede dat Byrnes een radiotelefonisch gesprek met Truman had gevoerd, doch kon niet zeggen of Truman cenige instructies aan het staatsdeparte- ment had gegeven. Ook wrijving niet Griekenland. De Joegoslavische regeering heeft den ambassadeur van Joego-Slavië te Athene, Isidore Tsjangar, teruggeroepen. Er is tot dusver te Londen geen reden voor de terugroeping bekend, voegt Reuter hieraan toe, maar z.e heeft plaats geheel na onvriendelijke Joegoslavische uitlatin gen ten opzichte van Griekenland ter con ferentie te Parijs, waar de Joegoslavische afgevaardigde Griekenlands aanspraken bestreed. Nader wordt door Un. Press gemeld, dat de ambassadeur door zijn regeering is te ruggeroepen uit protest tegen de besehul digingen van de Grieksche regeering. dat de verzetsgroepen, die in Macedonië opereeren, door Joegoslavië van wapens worden voorzien. Tsjangar, de teruggeroepen Joegos.avi- sche ambassadeur te Athene, heeft mede gedeeld, dat zijn terugroeping geen ver breking der diplomatieke betrekkingen bcteekent. De Grieksche rogcering zal, aldus do waarnemende minister van Buitenlandsche Zaken, Stefanopoelos, de kwestie van het handhaven van den Griekschcn ambassa deur te Belgrado onderzoeken. Passagierslijst „Bloemfontijn" Op onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 liggen lijsten ter inzage met de namen van de passagiers van het m.s. „Bloemfontein". De vermoedelijke aankomst van dit schip ls 25 Augustus te Rotterdam. Wij verzoeken het publiek de lusten niet mede te nemen, aangezien zy hier door veie anderen ernstig dupcereu. Fruit en specerijen onder distributie Bij beschikking van den minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorzie ning zijn als distributiegoederen aange wezen: alle soorten fruit, zooals appelen, peren, pruimen, bananen, citroenen, man darijnen en sinaasappelen, alle soorten ge droogd fruit, zooals gedroogde abrikozen, appelen, peren, pruimen, krenten en ro zijnen en alle soorten specerijen, zooals notemuscaat en peper.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1