Het nieuwe college van B. en w. van Haarlem In Parijs spreekt men van Het' woord is aan verdaging der conferentie i De Groote Orkesten «te Jaargang No. 18415 TT "T"^V 1 Tl Tl Dinsdag 27 Augustus 1»47 Bureaux: Groote Houtstr. 93 B*"™! J "T T^ 1 CJ I B I Uitgave Stichting Voorlichting en Soendaplein 37, Haarlem l^yf, \_A- X Iwll AM 1 VjiVi iu*l\j|.Vl Abonnementen: p. week 31 ct. IJmuiden: Kennemerlaan 154, -JI Per kwartaal, f 4. Telef. 5437. Postgiro 273107. .Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pecrcboom Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 te zeggen: ik heb ongelijk. Nederlandsch-Russisch debat v Voorloopig geen voedsel uit in de commissie voor Italië ,Je v.s. naar Joego-Slavië HET is bijna vier jaar geleden dat de Haarlemsche Bachvereeniging op last van Müller-Lehning, den commissaris voor de niet-commercieele vereenig.ingen onder het Duitsche bezettings-bewind, werd op geheven. Uit dit geval sleepte hij geen geld. Er was niets in beslag te nemen want de vereeniging, die het in den laatsten tijd moeilijk had gehad, bezat slechts een kas tekort. Müller-Lehning hief haar op omdat het bestuur weigerde, de vereeniging tot de Cultuurkamer te laten toetreden. Sinds de bevrijding is de Haarlemsche Bachvereeniging niet herleefd. Wij staan nu aan den vooravond van een nieuw mu- ziekseizoen en velen zou het verheugen als een reeks concerten van het Concertge-' bouw-orkest en het Residentie-Orkest, zooals wij die vroeger in Haarlem plachten te genieten, in het vooruitzicht kon wor den gesteld. Ondanks het verdienstelijke werk van de H.O.V., die volle zalen trekt, kan het Haarlemsche muziekleven het op treden van de twee voornaamste orkesten in den lande niet missen, indien het zijn vroegere peil weer wil bereiken. Toch zal dat dezen winter gemist moeten worden, tenzij alsnog en ten spoedigste pogingen worden gedaan om een serie concerten op touw te zetten. Dan kan er misschien nog iets van terecht komen, ofschoon onge twijfeld groote moeilijkheden zich zullen voordoen, zoowel wat het engageeren van de orkesten als het bespreken van de zaal betreft. Want 'het is laat. Vroeger placht de Bachvereeniging al in het prille voor jaar aan de voorbereiding van het volgen de seizoen te beginnen. Het staat vast dat zij voortreffelijk werk heeft gedaan; velen van ons herinneren zich met dankbaarheid de vele prachtige concerten, waarvan wij door haar toedoen hebben genoten on de groote kunstenaars uit het buitenland, die op Bach-concerten zijn opgetreden. Daar zijn herinneringen bij, die voor den ech ten muziekminnaar onvergetelijk zullen blijven. Ik kan mij niet voorstellen, dat het Haarlemsche muziekseizoen in den ver volge van een dergelijke reeks concerten verstoken zou moeten blijven. Want dat zou een bepaalde achteruitgang in de waarde van het geheel beteekenen, die wij in een zoo belangrijk en zoo gestadig groeiend bevolkingscentrum als dit. dat zich bovendien altijd heeft onderscheiden door een hoog cultuurleven en daar ook welbewust naar heeft gestreefd, niet kun nen aanvaarden. Van het oude Bachbestuur kunnen een paar leden, wegens drukke werkzaam heden en vertrek naar een andere woon plaats, hun taak niet hervatten. Er was bovendien een vacature, die ten tijde van de opheffing der vereeniging nog niet was vervuld. Dientengevolge resten maar een paar van de vroegere bestuursleden. Het bestuur zou met nieuwe jonge krachten aangevuld moeten worden, als die vroegere leden bereid zouden zijn .het initiatief te nemen om de vereeniging te doen her rijzen. Er zijn ook andere oplossingen denkbaar. Het is bijvoorbeeld denkbaar dat de H.O V het Amsterdamsche en het Residentie orkest onder haar auspiciën concerten zou laten geven. Natuurlijk bestaat ook de mogelijkheid, dat het initiatief niet in Haarlem zou worden genomen, maar dooi de besturen der groote orkesten zelf. 7,ij hebben evenwel geen gebrek aan werk en het is de vraag, wanneer en in welken mate zij ertoe geneigd zouden zijn. hier moeite voor te gaan doen. Een Haarlemsch initiatief lijkt meer kans op spoedige resul taten te beloven. Hier wordt dus de vraag gesteld: wanneer is dat te wachten? Veel muziekminnaars zien er met verlangen naar uit. Dat het engageeren van de groote orkesten veel geld kost en nog veel meer. als solisten van internationale faam erbij optreden, hetgeen de entréeprijzen voor de concerten onvermijdelijk beïnvloedt, sluit niet uit dat er in een bevolking van een kwart millioen voldoende belangstel ling voor orkestmuziek van het hoogste gehalte te vinden is om deze kosten op te brengen. Daar valt m i. dan ook niet aan te twijfelen. R. P- Weerbericht WEINIG VERANDERING Verwachting geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: In den nacht plaatselijk opklarend met later hier en daar nevel of mist. Morgen overdag bewolkt weer met op sommige plaatsen tijdelijk wat regen. Meest zwakke wind. Iets hoogere temperatuur. W. Vogt gezuiverd Hij komt spoedig vrij De „Volkskrant" meldt, dat de heer W. Vogt. directeur van de A.V.R.O., die Vrijdag jl. gearresteerd werd. dezer dagen in vrijheid zal worden gesteld. Bovendien verneemt het blad. dat het rapport van de commissie Drost c.s., die door den minister van O.. K. en W. voor de zuivering van den heer Vogt benoemd werd, haar werk voltooid heeft en dat er geen bezwaren bestaan tegen het feit, dat de heer Vogt van de A.V.R.O. en de heer Speet van de K.R.O. leidende functies in het radio- bedrijf uitoefenen. De Parijsche vredesconferentie is haar vijfde week vrijwel op hetzelfde punt in gegaan, als waarop zij zich eind Juli be vond.Drie onderteekenende paragrafen van de preambule van een der vijf verdragen zijn door een commissie aanvaard. Er is zelfs nog geen volledige preambule be sproken. De vijf verdragen bevatten, zooals zij door de groote vier zijn ontworpen, 206 pagina's en de andere zeventien landen hebben ver over de tweehonderd amende menten ingediend, welke alle zin voor zin in behandeling moeten worden genomen. Aan het eind van deze weck zullen de leidende figuren van do conferentie die nen uit te maken, welke maatregelen ge nomen moeten worden in verhand met de op 23 September vastgestelde bijeenkomst van de Vereenigde Naties. In de komende dagen zullen de assistent secretaris-gene raal Sobolcv en de president der confe rentie, Spaak, er met de groote vier over beraadslagen, welke van de beide verga deringen uitgesteld moet worden dan wel of men een poging zal doen beide bijeen komsten gelijktijdig te houden. De klacht van do Oekraine tegen Grie kenland en Engeland, welke vermoedelijk spoedig in den Veiligheidsraad ter sprake kom*, en do voortdurende geruchten, dat Joegoslavië een formcele aanklacht tegen de V S. zal indianen wegens het vliegen van Amerikaansche toestellen boven Joe- goslavisch grondgebied, zullen er mogelijk toe leiden, dat de leiders der vredescon ferentie tot een reces besluiten tijdens de vergadering van de Vereenigde Naties. Er bestaat weinig twijfel over, dat de klacht van de Oekraine direct gericht tegen Griekenland en indirect tegen En geland tot een grooten politieken strijd zal leiden over de situatie in het Oosten van de Middellandsche Zee. In een dergelijk geval zullen de lei dende staatslieden het vermoedelijk be langrijker vinden hun belangen in New- York te verdedigen dan in Parijs te blij ven voor het uitzoeken van detailkwes ties. Nederlandsch amendement. Inmiddels zijn de commissies met hun werk voortgegaan. In de politieke com missie voor Italië etelde de Neder landse he gedelegeerde E Kupers'een amendement op de preambule van het Italiaansche verdrag voor waarvan het resultaat zou zijn. dat nota werd geno men van het optreden der Italiaansche verzetsbeweging, alsmede van Itallë's eventueele oorlogsverklaring aan Japan De Russische afgevaardigde Visjinsky teekende onmiddellijk verzet aan tegen beide deelen van het Nederlandsche amen dement. Hij zette uiteen, dat reeds in de derde paragraaf van de preambule, na een recente amendeering, met instemming melding wordt gemaakt van de diensten, die de democratische elementen onder de Italiaansche bevolking aan de geallieerden hebben bewezen bij den strijd tegen Duitschland. Visjinsky was evenmin te vinden voor het memoreeren van Italië's oorlogsver klaring aan Japan, omdat dit naar zijn meening niet in overeenstemming zou zijn met de feiten en Italië als co-belligerent legen Japan zou erkennen. Visjinsky ver klaarde, dat eenige andere vroegere vijan den. met name Bulgarije en Roemenië de laatste dagen van den oorlog divisies Truman aanvaardt het internationale liof In een brief aan Trygve Lie. secretaris generaal van de organisatie der Vereenig de Naties heeft president Truman officieel de verplichte jurisdictie van het interna tionale gerechtshof aanvaard In een begeleidend schrijven verklaart Truman: ,,Mijn daad wil opnieuw getuigen van de vastbeslotenheid van mijn regee ring, alles te doen ter verzekering van de taak der V. N Wij zijn van moening. dat het internationale recht roods voldoende ontwikkeld is om als recht lijn en basis van de internationale betrekkingen te die nen. In het schrijven worden tevens drie ge vallen aangehaald, waarin de V.S. de ju risdictie van het internationale gerechts hof niet zullen erkennen: 1) Geschillen, die na overeenkomst tusschen partijen aan andere gerechtsho ven worden voorgelegd; 2) Geschillen, die in wezen binnen de binnenlandsche jurisdictie van de V. S. vallen 31 Geschillen, die voortspruiten uit Multi-laterale verdragen, tenzij alle ver dragsluitende mogendheden tevens partij zijn voor het hof /f de V. S. accoord gaan met jurisdictie d#>r het hof De Amerikaansche verklaring zal vijf jaar van kracht zijn en kan met zes maanden opgezegd worden. tegen de Duitschers in het veld hadden gebracht, zonder dat hun in de ontwerp- vredesvcrdrageri de status van co-belli gerent is toegekend. Alle andere Balkan- ntaten hebben verzocht om erkenning van den verlangden status van co-belli- gerent. Visjinsky wilde accoord gaan met het eerste deel van het Nederlandsche amendement betreffende de erkenning van de Italiaansche verzetsbeweging, echter op voorwaarde, dat de andere loden van de groote vier geen bezwaren hadden De Fransche gedelegeerde Marius Mou- tet steunde het standpunt van den Rus- sischen afgevaardigde en vroeg aan de Nederlandsche delegatie het tweede deel van het amendement, betreffende de er kenning van Italië's oorlogsverklaring aan Japan, ifi te trekken. Ook de Zuid-Afri- kaansche voorzitter Lief Egeland drong op terugtrekking van deze passage aan. De Nederlandsche delegatie verklaarde zich daarmede accoord. Engeland en de Vereenigde Staten schaarden zich vervol gens achter Visjinsky en spraken hun goedkeuring uit over het eerste deel van het amendement. Twee Partij van den Arbeid en Maandagmiddag hebben de voorzit- tors en eenige andere leden van de raadsfracties een bespreking gehouden over de samenstelling van het college van B. en W. van Haarlem, dat im de eerste vergadering van den nieuwen raad a.s. Dinsdag te houden ge kozen zal worden. De leiding berustte bij don voorzitter van do grootste frac tie, de Partij van den Arbeid. Deze deel de mede, dat in zijn fractie wel gecon stateerd is. dat de verkiezingen een linksche meerderheid hebben gebracht, maar de inzichten van de Communisten verschillen zooveel met die van de Par tij van den Arbeid, dat het niet wen- soheUjk wordt geacht een college uit deze beide fracties te vormen. De Partij van den Arbeid is er ook niet voor te vinden een wethouder uit de Protes- tantsch Christelijke fracties te benoe men. omdat deze fracties in het verle den zich niet vooruitstrevend genoeg getoond hebben. Uitgaande van deze overwegingen is de fractie van de Partij van den Arbeid er voor het nieu we college van B. en W. te doen bestaan uit twee leden van de Partij v. d. Arbeid en twee uit de Katholieke Volkspartij. De fractie van de Katholieke Volks partij was het daarmee niet eens. Het college van B. en W. zou. gezien den uitslag der verkiezingen, feitelijk sa mengesteld moeten zijn uit 1 P. v. d. A 1 K.V.P., 1 Protest. Christ, en 1 Com munist. Daar de katholieken evenwel principieel bezwaar hebben tegen opne ming van oen Communist in het college, zouden zij dezen zetel willen overlaten aan de P. v. d. A., die dus in dat geval Herbert Hoover, voorzitter van de Amc- rikaansche noodvoedselcommissie, heeft verklaard, dat de V. S. het zenden van voedselvoorraden naar Joego-Slavië zul len stopzetten, totdat daar vrije verkiezin gen overeenkomstig het te Yalta genomen besluit kunnen worden gehouden. Laatste verhooren te Neurenberg De president van het tribunaal te Neu renberg, Lawrence, heeft medegedeeld, dat bet tribunaal verwacht deze week, op zijn laatst Zaterdagavond, het geheelo verhoor te besluiten. De „Tegelberg" komt Donderdag I-Iet m.s. „Tegelberg" zal Donderdag om 8 uur 's morgens in IJmuiden aankomen. De debarkeering zal waarschijnlijk om 12 uur te Amsterdam beginnen. twee Kath. Volkspartij twee wethouders zou krijgen. Men zag 1 evenwel in. dat de partijen die met die opvattingen accoord gaan, niet in staat zijn een meerderheid van stemmen te verkrijgen. Daarom zal de K.V.P.-frac tie zich in dit geval bij de beslissing neerleggen en den tweeden wethouders zetel, die haar door de fractie van de Partij van deoi Arbeid is toegedacht aanvaarden. Een lid van de Anti-Revolutionaire fractie bestreed de meening van de fractie van de Partij van den Arbeid. Hij wees naar het verleden, waarin de Protestantsch Christelijke fracties steeds een wethouder hebben gehad (Mr. A. Bruch. W. Roodenburg en E. v. d. Wall) on verdedigde de aanspraken die deze fracties ook nu kunnen doen gelden op een wethouderszetel. Verder ontkende hij dat deze fracties zich niet vooruit strevend getoond hebben. Dit betoog werd onderschreven door de woordvoerders van de fracties van de Christelijk-Historischen en de Par tij van de Vrijheid. De woordvoerder van de Communis ten was voor opneming van een Com munist in het college, maar zijn fractie zal. nu wel blijkt, dat de andere Loc- Lies daartoe geen medewerking willen verleenen, zich aansluiten bij het voor stel van de fractie van de Partij van den Arbeid. Repliek bracht geen verandering in de standpunten, zoodat nu wel als zeker kan worden aangenomen, dat het nieu we college zal bestaan uit 2 leden van de fractie van de Partij van den Arbeid en 2 leden van de Katholieke Volks partij. I>li is een van de Dlesel-cloctrisc-he goederentrclnlocomoUeven, waarvan de Nederlandsche Spoorwegen er twintig uit Amcrlkaanschc Icgcrvoorrnden hebben anngekoelit. l»e kolossen, die een vermogen van 000 paardek nichten hebben, zullen in do Centrale Werkplaats te Haarlem worden gereviseerd.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1