Haarlems Dagblad Dispuut te Parijs Alle hoop in Parijs is op de groote vier gevestigd Zeer gering resultaat van een maand vol felle debatten Mr. van Klef fens gispt ongefundeerde klachten in den Veiligheidsraad «Ie .Taarernnsr Bureaux: Groote Houtstr. 93 en «©oendaplein 37, Haarlem Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peercüooit Dondei uï. lfttft Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct, per kwartaal f 4.— Postgiro 273107. Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 DE vredesconferentie te Parijs blijft, nu in commissievergaderingen, zich in tegenstellingen verliezen en komt niet tot eenig besluit van belang. Hetgeen bericht is omtrent den voortdurenden strijd tus- 6chen de Russische en Australische delega ties geeft een kenmerkend beeld van den toestand. De Australiër dr. Evatt is een bezoek aan zijn vaderland gaan brengen, maar zijn plaatsvervanger Beasley is ken nelijk uit hetzelfde hout gesneden en be antwoordt de Russische tactiek voortdu rend met tegenaanvallen, waarbij hij het voor de Europeesche naties en in het alge meen voor de vrije democratie opneemt en de tallooze Australische amendementen, door Evatt aan hem toevertrouwd, met vastberadenheid verdedigt.Wisjinsky moge beweren, dat de Australische delegatie het werk der conferentie ophoudt, Beasley kaatst den bal terug en zegt dat de Sovjet delegatie dat zelf doet en daarbij iedereen tracht te intimideeren. Hij, Beasley, is niet van zins zich door de Russen te laten uit- bekken. Dit weinig elegante woord geeft den toon ter conferentie vrijwel aan. Beasley is niet ter conferentie gegaan om gedwee besluiten van de Sovjets goed te keuren. De Australische delegatie is gekomen om het'reeds gedane werk te beoordeelen. En dat zal zij doen ook! Af en toe wordt de staat van mislukkin gen ons in statistieken vorm voorgelegd. Er zijn zesentwintig kwesties, waarover dc Groote Vier het oneens zijn ongerekend nog de meening der overige zeventien de legaties. 1-Iaar vijfde week is de conferen tie ingegaan op vrijwel hetzelfde punt, waarop zij zich eind Juli bevond De vijf ontwerpen van vredesverdragen (waartoe, ik herinner eraan, die met Duilschland en Japan niet behooren, want daar zal men in de toekomst wel eens aan beginnen) tellen 206 pagina's en de zeventien ge noemde delegaties hebben er ver over de tweehonderd amendementen op ingediend, die alle zin voor zin behandeld moeten worden. Men gaat nu overwegen of de conferentie verdaagd dient te worden en menig lezer van de dagelijksche rapporten vraagt zich af: maakt het eigenlijk eenig verschil als dat gebeurt? Het leidende Russische blad de Pravda begeleidt dit alles met aanvallen op an dere landen, waarbij ook Nederland her haaldelijk aandacht geniet Met de waar heid hebben zij weinig uitstaande. De jongste aanval op ons land heeft inge houden, dat wij weigeren Russische onder danen naar hun land terug te laten kee- ren. Van Haagsche zijde is daarop ver klaard, dat wij niemand beletten naar zijn land terug te keeren, die dat wil. Natuur lijk niet. Wij hebben niet bepaald behoefte aan extra opeters. Als zij weg willen is het logische antwoord: graag. Maar als zij zelf niet naar hun land-terug wenschen te keeren, dwingen wij hen er niet toe. Dat spreekt vanzelf, want zij vallen niet onder een uitleveringsverdrag, het zijn geen mis dadigers en wij erkennen zooiets als den vrijen mensch. Onze meening daaromtrent staat onwrikbaar vast. De Pravda heeft nochtans beweerd dat wij een stel Russen, die weg willen, tegenhouden. Buitenland- sche Zaken weet daar niets van. De Sovjet ambassade in Den Haag, ernaar gevraagd, weet er ook niets van Wat zijn dat dan toch voor geheimzinnige Russen en waar om ter wereld zouden wij hen hier willen houden? Soms om er een verzameling van aan te leggen? Beasley zou dit gevalletje zeker rang schikken onder het beleid van intimidatie, dat de Sovjet-Unie zoo stelselmatig op conferenties toepast. En ongetwijfeld zijn de scheldpartijen van de Pravda tegen Nederland als zoodanig bedoeld. De vorige, in begin Augustus, die feller was. droeg er nog duidelijker de kenmerken van. Maar wat wordt er eigenlijk mee bereikt? Wordt Nederland erdoor geïntimideerd? Men merkt er niets van. Het laat dc open bare meening in dit land onberoerd. Geen wonder, want wij hebben andere dingen meegemaakt en zijn sinds jaren ongevoelig voor dit soort rumoer. Een tijdlang heeft het geleken, alsof het Russische internationale beleid een ge- heimzinnigen toeleg verborg. Die tijd is voorbij. Er is niets geheimzinnigs meer aan. Met zooveel mogelijk verzet en pro test poogt het zooveel mogelijk voor zich zelf te bereiken. Op dén duur heeft dit steeds meer weerstanden opgeroepen en daarvan geeft Parijs een getrouwe weer gave. Is dit. als men het uit het standpunt van Russisch eigenbelang tracht te bekijken, een slim beleid? De eenige mogelijkheid om daarop bevestigend te antwoorden is dat men aanneemt, dat het doel is tijd te winnen en de totstandkoming van alle dragen zoo lang mogelijk uit te stellen Als dat het doel werkelijk mocht zijn is er evenwel een voor de Russen kwade kans aan verbonden Namelijk deze. dat zij de staten van het Westen op een hoop drijven en ze tot het besluit doen komen, dat nauwer aaneensluiting noodzakelijk is. Dit temeer omdat de Russen de „souvereini- teit" van de kleine staten van het Westen, die te San Francisco aanvaard is. blijkbaar niet erkennen. Volgens de Pravda tenmin ste zijn wij vazal-staten van Engeland en Amerika en is onze huidige Nederlandsche Tegeering zelfs „te Londen gevormd" Nu. als de Pravda zoc over het Westen denkt, wat zal dan wel haar opinie over ver scheidene Oost-Europeesche staten zijn. die zoo gedwee met Rusland meedoen? Zij De lustelooze gedelegeerden op de vredesconferentie te Parijs hebben op een ontmoeting van dc groote vier hun laatste hoop gevestigd dat zij de con ferentie uit het moeras van twist en achterdocht, waarin zij is vastgeloopen, zullen kunnen trekken. Indien de ministers van buitenland- sche zaken er niet in slagen de proce dure op de een of andere wijze soepeler te maken en hun eigen openlijke bot singen te vermijden, dan kan de con ferentie zich er wel op voorbereiden dat zij in de koude Parijsche hotels en de spelonkaohtige commissie-zalen van het Luxembourg zal moeten overwin teren. Bij het huidige tempo zal zij nooit de vijf verdragsontwerpen voor 1947 kunnen afleveren. Precies een maand van plenaire en commissie-zittingen heeft, naar United Press meldt, de volgende resultaten op- ;eleverd: 1. Goedkeuring van de preambules der verdragsontwerpen voor Italië en Roemenië, ten koste van een debat van ersdheidene dagen. 2. Goedkeuring van paragraaf 1 van artikel twee van het Italiaansche ver drag dat de kleine Sint Bernard pas aan Frankrijk geeft. De Italiaansche politieke commissie wist tijdens de zit ting van gisterochtend zoo ver te ko men. doch daar de Italianen reeds met het verlies hadden ingestemd, kan men niet bepaald spreken van een stap voor waarts. 3. Op de kloof tusschen Rusland en de Westersche mogendheden en tus schen de Sovjet regeering en regimes als die van Griekenland, Italië en Australië, die niet onder communisti sche controle staan is zoo sterk de nadruk gelegd dat zelfs minder belang rijke verdragsclausules debatten ople verden die bitter en persoonlijk waren. De mate waarin de onderlinge veetcs de conferentie zijn binnengebracht, werd gisterochtend duidelijk op de zit tingen van de economische commissie voor Finland en de Balkan, waarop Molotof veertig minuten besteedde aan een aanval op een omstreden Austra lisch amendement, zelfs nadat dit amen dement was ingetrokken. De gedele geerden hopen dat Molotofs verklaring in deze commissie het laatste schot is in den woedenden strijd tusschen Rus land en Australië welke deze week het grootste deel van den tijd van twee erkcommissies heeft opgeëisoht. Killearn vliegt naar Djokjakarta Een officieel Britsch woordvoerder heeft bekend gemaakt dat Killearn vanochtend vroeg naar Djokjakarta vliegt om Sjahrir te ontmoeten. Dit be sluit is het gevolg van een telegram dat gisterochtend werd ontvangen en dat een antwoord was op een telegram dat Killearn had gezonden. De woordvoerder zeide dat Killearn's wensch 'om met beide partijen contact te hebben er de oorzaak van Ls dat zijn vertrek nog een dag is uitgesteld. Killearn zal hedenavond met een spe ciaal Dakota vliegtuig naar Batavia terugkeeren en Vrijdagochtend naar Singapore vertrekken. Men gelooft dat het bezoek aan de Indonesische hoofdstad dat voor een hoogen Britsch en diplomaat zonder pre cedent is Inverchapel heeft, toen hij in Maart op Java was, nooit een bezoek aan het binnenland gebracht den wensch van Killearn weerspiegelt om de door de Indonesiërs uitgesproken vrees dat hij Java onder Nederlandsche auspiciën bezoekt, te doen verdwijnen. Weerbericht WISSELENDE BEWOLKING. Verwachting geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond: Matige, in liet Westen van het land tijdelijk nog krachtige Zuid- Westelijke wind Wisselend bewolkt mol plaatselijk enkele regenJbuien. Weinig verandering van temperatuur. De gedelegeerden van vele kleinere landen hopen dat de Groote Vier hun onderlinge betrekkingen voldoende kunnen verstevigen om hun twistpun ten buiten de conferentie te houden, op dat deze aan het werk kan gaan. In een of twee reeksen van ziittingen zullen de Groote Vier ook trachten te beslissen welke amendementen der ze ventien „geïnviteerde" naties zij zonder debat kunnen accepteeren en wat hun gemeenschappelijk standpunt ten aan zien van de overige zal zijn. Het is mo gelijk dat zij in de toekomst zullen spreken door een gemeenschappelijken woordvoerder teneinde het debat en de zittingen der werkcommissies te be snoeien. Het woord is aan. Goethe: Menigeen was een geheel ander mensch geworden, als hij zich niet verplicht had gevoeld het onware te her halen, omdat hij het een maal gezegd had. „Groote Vier" zouden heden confereeren Reuter •verneemt uit Parijs, dat de ministers van buitenlandsche zaken der groote vier Bevin, Byrnes. Molo tof en Bidault heden om 4 uur op het Fransehe ministerie van buiten landsche zaken bijeenkomen. Er is nog niet beslist, of de bijeenkomst sleolvts uit één zitting zal besL.m dan wel door meer bijeenkomsten zal worden gevolgd. MnaiidagHvpiul werd in Derby een afM-lie mers. «lie een bezoek aan die l'.ngelselie van sportultwlssellnB;. In liet midden hein de heer 11. Ij. Warnier, «lle de voorl geslaagden tocht had getroffen. iaden voor de llaarleui- gcbrnclit ter gelegenheid r van Derby en links van •egelen voor «lep.zoo goed zegt het niet, maar men kan het zich voor stellen. De grondslag, waarop men thans poogt te wecken ln Parijs, biedt blijkbaar geen kansen meer. Geheel de opzet van het in vele staten versnipperde Europa is trou wens verouderd en onbruikbaar. Ruslands houding werkt ertoe mee, om dit op den duur zelfs tot de meest conservatieve eee ten in het Westen te doen doordringen. R. P. „Laten wij ons leven beteren De Veiligheidsraad is gistermiddag in New-York zijn zitting begonnen. De ver gadering stond onder leiding van den Pool Oscar Lange, die de hoop uitsprak, dat dezelfde geest van samenwerking, die de groote mogendheden gedurende den oorlog bezield heeft, zich zal blijven manifestee- ren bij de uitvoering van de taak der'Ver- eenigde Naties: het opbouwen van den vrede. De Nederlandsche gedelegeerde mr. E. N. van Kleffens verzette zich tegen het plaatsen van de aanklacht van de Oekraïne tegen Griekenland op de agenda van de vergadering. „Het gaat", aldus mr. Van Kleffens, „om een aantal ongefun deerde beschuldigingen tegen twee leden van de Vereenigdc Naties, en de over vloed van bijvoeglijke naamwoorden die de klacht kenmerkt, houdt naar mijn mee ning zelfs geen begin van bewijs in. Ik doel niet in hot bijzonder op de Oekrain- sche zaak als ik mijn collega's ln overwe ging geef, de standing en de waardigheid van den raad niet uit het oog te verliezen. Dit zijn algemeene overwegingen en zij gelden voor alle leden. Tot dusver zijn wij misschien door gebrek aan ervaring te haastig geweest met het plaatsen van kwesties op de agenda. Laten wij ons leven beteren en hiermede ophouden. Ik leg er den nadruk op dat ik de eerste zal zijn die voor plaatsing op de agenda stem wanneer de regeering van do Oekraine met behoorlijk gegronde klachten komt." De bespreking over de Oekrainsche aan klacht werd vervolgens opgeschort en men begon met het onderzoeken van de lid- maat.schapsaan vragen. Er volgde een verwarde discussie, tij dens welke de Egyptische afgevaardigde Mohammed Bey Fawzi, voorstelde de aan vragen ih alfabetische volgorde af te wer ken. Tenslotte werd echter besloten de volgorde van binnenkomst aan te nemen. Dit bracht Albanië op de eerste plaats De raad vereenigdc zich eenoarig met verzoeken van Grieksche en Joegoslavi sche vertegenwoordigers om aan de be sprekingen te mogen deelnemen. Daarop namen deze aan de tafel plaats. De grijze Grieksche vertegenwoordiger, Dendramis, verzocht den raad niet aan het verzoek van Albanië te voldoen, zoo lang dit land niet het bewijs had geleverd „vredelievend te zijn en bereid internatio nale verplichtingen na te komen." De aanval van den Griekschen vertegen woordiger op Albanië duurde een vol uur. Des nachts om tien voor één werd da zitting tot heden verdaagd. Veranderingen in de Britsche regeering? Volgens den politieleen medewerker van de „Daily Telegraph" zou voor het einde van liet parlementair reces een aantal veranderingen worden aange bracht in de Britsche regeerin-/ Alexan der, First lord of the Admiralty, zou een van de ministers zijn. die bij de reconstructie zou worden betrokken. Ook Sir Stafford Cripps zou waarschijn lijk een andere functie krijgen. Hij en Lord Pethiek-Lawrence - minister voor India zullen belast worden met vraagstukken, welke uit de politiek van de Britsch-Indische regeering voort spruiten, aldus de „Daily Telegraph". Twee rantsoenen scheerzeep Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat op den bon „Textiel AM" van de textielkaart VA 605 voor mannen twee rantsoenen scheerzeep beschikbaar wor den gesteld. Men moet dezen bon bij een winkelier in scheerzeep inleveren Na bevoorrading zal deze de scheerzeep afle veren. Een rantsoen is 50 gram scheer zeep of 100 gram scheercrême of 400 gram snelscheercrême Rantsoenbonnen voor fruit Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat ranisoenbonnen gemerkt „Een rantsoen artikel BA' recht geven op één rantsoen (een K.G.l fruit. Op deze rant soenbonnen kan fruit betrokken worden bij de z.g. ziekenwinkels Schuschnlgg ln België. Di Kurt von Schuschnlgg. gewezen kansehei van Oosten rijk. die thans in Italië vertoeft, zal van 1 t»t 10 October de voornaamste Belgische sleden bezoeker. I - HongarU en Spanje. Hongariie heeft de republikeinsche Spaansche regeering erkend.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1