Nederlanders in Duitschland gearresteerd fV Tips en Tops Officieele instanties zwijgen Sedert veertien dagen houden de Britsche autoriteiten In Wcstfalen een aantal Ne derlanden, gevangen. Officieele Instanties bewaren over deze aangelegenheid het stil zwijgen, Familieleden van de gearresteerden schijnen bevel gekregen te hebben, geen woord te zeggen omtrent de redenen, waar om hun verwanten zfjn vastgehouden, meldt de Nationale Rottcrdamsche Courant. De politie te Enschedé heeft zich reeds naar Duitschland begeven om een onder zoek ln te stellen. Zonder veel te weten gekomen te zijn Is zll naar Enschedé terug gekeerd Intusschen doen ln Twente de wildste geruchten de ronde over deze arrestaties. Men legt verband tusschen den uitgebrel- den smokkelhandel welke met Duitschland gevoerd wordt en de arrestatie van deze personen, van wie enkelen een vooraan staande plaats Innemen ln het Twentsche bedrijfsleven Een autoriteit te, Enschedé gaf evenwel de verzekering dat verschillen de leden van het gezelschap naar Duitsch land zyn gegaan om oude handelsrelaties weer aan te knoopen en nieuwe te openen en voorts deel te nemen aan de opsporing van gestolen goederen De wijze waarop dit gebeurde heeft echter de ontstemming ge wekt van de Britsche bezettingsautoritelten Geloof en Wetenschap in het komende seizoen In de eciMi' loopmare van de vereeniging „Geloof en Weienschap" wordt afscheid ge nomen van Pater drs N Th. Vlaar, die 23 jaar moderator Is geweest en het bestuur met raad en daad heeft bijgestaan. Pater dr. M. van Siraaten volgt hem als moderator op Maandagavond wordt een bijeenkomst gehouden In den Stadsschouwburg, waarop Pater Henri de Greeve „Het vierde beest" zal voordragen Op het officieele programma staan vijftien bijeenkomsten, waarvan zes schouwourgvoorstelllngen, een voordracht avond door Georgette Hagedoorn en Pierre Verdonck en acht voordrachten. Dr. Cassia- nus Hentzen spreekt over „Het urgente so ciale probleem van de bezitloosheid der mas sa en zijn solutie ln het licht der sociale Encyclieken dr E. Brongersma over „Be krompenheid van het katholicisme"f Pater Herman Wtlbers over „Het Chlneesche Raad sel"; prof. dr D Delden over „De jongste bijbelencycliek dr. A van der Wey over „Het geestelijk gelaat van het bolsjewisme en de sociaal-economische toestand in Sov jet-Rusland" L J Rogier over ..Aspecten van de geschiedenis van het katholicisme in <Ie 16e en 17e eeuw"; dr. W. J. N. van der Sleen over „Nieuwe mogelijkheden in de groote Oost" cn prof dr. J. Simons over „De stede-* "'"i het'oude testament". DIACONIEHUIS UO JAAR. Het negentigjarig bestaan van het Dia coniehuis der Ned Hervormde gemeente aan de Jansstraat wordt in huiselijken kring gevierd De inwonenden nemen aan de feestelijkheden deel. Zoo ontvingen zij vanmorgen een uitgebreid ontbijt en bij de koffie werd gebak aangeboden Tijdens een bijeenkomst hield de directeur een De leden van het gezelschap hadden om zich in Duitschland een Introductie te ver schaffen, militaire uniformen aangetrokken en zich voorzien van valsche papleren ten einde de grens te passeeren Men heeft een sterk vermoeden, dat deze uniformen ge leend zijn van militairen die nabij de grens zijn gelegerd, terwijl wat het verschaffen van papieren betreft, o.a. het Roode Kruis wordt genoemd. De Nederlanders zfjn op den terugweg naar ons land gearresteerd. De Engelsche militaire politie hield enkelen hunner vast ln Munster, anderen ln Llngcn, terwijl ook ln Gronau enkele leden van het gezelschap zijn opgesloten. Daar de Britsche autoritei ten tegen dit soort overtredingen zeer streng optreden, is het niet onwaarschijnlijk dat de gearresteerden gerulmen tijd ln Duitschland zullen moeten verblijven. Doodvonnis voltrokken Hedenmorgen om G uur is in Arnhem door den kogel het doodvonnis voltrokken dat uitgesproken was ten aanzit E. Feenstra, gewezen gewestelijk dant der marechaussee te Arnhem, procureur-fiscaal, mr. J. VV. M. des Tombe en advocaat-fiscaal jhr. mr. W. J. A. Ser- raris woonden de executie by. Feenstra liet zich begeleiden door een geestelijke. De Koningin had op het gratieverzoek van Feenstra afwijzend beschikt. J. C. Moolenijzer, wiens gratie-verzoek eveneens was afgewezen, heeft zich door zelfmoord aan de executie onttrokken. De arrestatie van W. Vogt Van bevoegde zijde deelt men ons ter voorkoming van misverstand mede, dat de inhechtenisneming van den heer W. Vogt door den procureur-fiscaal bij het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam geheel los staat van de behandeling van de zaak- Vogt door de zuiveringscommissie-Drost. Deze commissie is door den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in gesteld om hem van advies te dienen bij zijn beslissing of de heer Vogt in de toe komst een functie zal kunnen bekleeden in het radiobestel Het advies der missie-Drost is thans door den minister ontvangen. De minister zal spoedig een beslissing naar aanleiding van dit advies nemen. De commissie heeft, zooals reeds werd medegedeeld, als haar oordeel te kennen gegeven, dat de heer W. Vogt niet ongeschikt geacht wordt, een leidende functie bij den radio-omroep te bekleeden. Moeilijkheden bij het vertrek van de „Volendam" Toen de „Volendam" gistermiddag haven van Melbourne op eigen Parade op Koninginnedag Luitenant-kolonel H. W Lenderink, garnizoenscommandant, zal op 31 Augus tus een parade afnemen op de Dreef. Hier aan zullen de volgende onderdeelen deel nemen: Prins Bernhardkapel; Stormschool uit Bloemendaal; le, 2e, 5e en 6e compag- niet I-B. T. T.; 2e en 3e compagnie, dis trict Amsterdam; een peloton carriers; een peloton mortieren; een sectie 4,7 m.m. en de A. A.T. met een afdeeling auto's. To.t de genoodigden behooren o.m. het Ge meentebestuur van Haarlem. De parade begint om 10.00 uur. "peal-M"10 Uit «ero'911 """tromspi- lilcdoo"1^ a0 43 ct. Uit tro^P"""6' waarin hij een en ander vertelde kracht verliet, omdat de bemanning van uit het verleden van het huis. Voor avond staat er een filmvoorstelling op het programma DE POLITIEKE DELINQUENTEN. De vereeniging van belanghebbenden bij en belangstellenden in het lot der po litieke delinquenten „Comité 666" te Haarlem heeft een open brief gezonden aan den ministerraad en aan de leden der Staten-Gcneraal, waarin geprotesteerd wordt tegen het streven van de Federatie van oud-illegale werkers, de vrijlating van politieke delinquenten tegen te gaan. Het comité verklaart, ruim 2500 sympa- thiseerendc leden te hebben en zich ten doel te stellen het verschaffen van mo- reelen steun aan vrouwen en kinderen van politieke delinquenten. Het heeft geen po litieke kleur en gaat niet uit van eenig kerkgenootschap. Het comité acht de bezwaren der fede ratie van oud-illegalen tegen de voorge nomen vrijlating van de z.g. lichte geval len denkbeeldig en is er van overtuigd dat de vrijgelatenen zich onthouden zullen van elke actie. De burgerij, zoo wordt ten slotte gezegd, behoeft niet verontrust te zijn, indien zij medewerkt om het leven der vrijgelatenen niet te verbitteren en hen niet als paria's behandelt. Ds. O. P. Hoekema, Doopsgezind predi kant, pater Wynand Sluis en dr. E. Düsterbeck te Haarlem en ds. J G. Lek- kerkerker, Ned Hervormd predikant te Bennebroek hebben adhaesie betuigd met den inhoud van den open brief de sleeobooten, die assistentie hadden moeten verleenen, het schip „besmet" had verklaard, stuurde het schip eerst in de richting van de „Princes Pier". Een menigte van 300 mcnschen rende weg om zich in veiliheid te stellen, maar niemand werd gewond en er is geen schade aangericht. Kapitein Vliet- stra werd eerst op het allerlaatste oogenblik van de actie der sleepboot bemanning in kennis gesteld. Hij besloot 75 minuten later te ver trekken ondanks een sterke Zuidooste lijke wind. De sleepboot „Tooronga" was niet meer dan 50 meter van het schip verwijderd, toen dit in moeilijk heden verkeerde, doch het deed geen poging om het bij te staan. De „Volen dam" heeft later de pier kunnen klaren en is op weg naar Fremantle. WIE ZAG DE AANRIJDING? De hoofdcommissaris van poliUe verzoekt hun, die getuigen zijn geweest van een aanrij ding tusschen een luxe auto en een wielrijder op Dinsdagtftorgen J.l. om kwart over acht ln de Kruisstraat, zich te willen melden aan het bureau van politie, afd. verkeerspolitie. OP HEETERDAAD BETRAPT. De HaaHemsche recherche heeft den 19- jarigen Bennebroeker J. W. W. op heeterdaad betrapt bij het stelen van een fiets in de Lange Veerstraat. EEN AANHOUDING Als verdacht van inbraak In een perceel aan den Burgwal heeft do politie W. van G. en C. J. A. B. aangehouden. De komende nacht- verlicliting te Haarlem Op plaatsen waar verkeer noodig is. het voor het De lichtzuilen op de vluchtheuvels te Haar lem worden weer in orde gebracht. Zij zullen ook in den nacht branden. Dit feit heeft ten gevolge, dat er om technische redenen in de omgeving ook 's nachts eenlge andere elec- trische lantaarns moeten branden. Natuur lijk worden daartoe plaatsen uitgezocht die uit verkeersoogpunt daarvoor allereerst ln aanmerking komen. Van de gelegenheid wordt gebruikt gemaakt om nu ook een be scheiden nachtverlichting :n te voeren op andere punten der stad die daaraan, in ver band met het verkeer, behoefte hebben. DE DISTRIBUTIE Vrfjdag 30 Augustus Haarlem. Afhalen bonkaarten Weo t.m. Z en na-uitreiking. Bennebroek. Afhalen bonkaarten 9.00— 12.00 K t.m. R, 12.00—14.00 S t.m. Z. Zandvoort. Na-uitreiking bonkaarten 9.00—12.00 uur. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 28 Augustus 1946 BEVALLEN: 27 Aug., M. Luit—OudshöonT, z.; M. G. HoogenboschBimmerman, z.; J. M. van den BergGoedhart, z.; W. C. Cornellssen—Bakx, d.; H. G. van Doorn— Janse, d.; H. J. M. Viskil—Reulcn, d.; T. Koehorst—Brachter, z.; A. E. BosÏJlstra, d.; 28 Aug., J. M. Brosensvan Kampen, d.; J. C. Nelis—Harsveld, z.; A. H, Bardok— Baas, d.; A van Es—Surma, d. OVERLEDEN: 26 Aug., J. C. Kuijken, 57 J„ Zoetestraat; 27 Aug., A. P. Dijkshoorn, 39 J.. Adr. Loosjesstraat; N. Bossersvan der Lin de, 39 j.. Iepenstraat; J. H. W., 1 d., d. van W. Z. C. Hinderks, Hazepaterslaan. ONDERTROUWD: 28 Aug., K. Winkel en E. Wolf; M. van der Ham en J. J. Wakka; D J. Kluit en F. E. v. Denderen; A. A. Klik en A. Swart; A. Geldorp en A v. d. Velde; J S. Tiesinga en J. J. Pot; H. Schmitz en M. W. J. Corsten; H. Oosterbaan en H. v. d. Broek; B. J. Lefferts en L. Roode; T. G. v. d. Lan den en M. A. Vogels; A. v. lieerden en P. v. Wijngaarden; W. Vermeer en E. H. Specht; M. G. Welagen en E. J. G. Riesenbeck; J. A. Plas en J. Zwart; D. K. de Wolf en W. J. Berkhof; G. H. Roeland en G. T. Manrsen; C. T. Kok en M. A. de Voogd; A. M. I-Ieems en C. P. C. Teeuwen; P. T. v. d. Putten er J. Captijn; J. M. Steen en M. H. Habiecht C. F. L. van Slijpe en A. A. G. Zwart; C Horn en D. Haven; J. Groen en W. II. Cha- rité; J. M. Looman en N. J. T. Rientjes; H. A. Spaans en G. J. Lucassen; J. Rozenbrand en G. N. Miedema; P. J. Eerhart en J. M. A. Mosterd; A. van der Wiel en M. II. Knauf; Lindström en M. H. Alders; J. F. A. Hage- meljer en H. N. A. Endenburg: T. J. G. Lau- renssen en G. G. Kroep; H. Weber en M Bloem. GEHUWD: 28 Aug., J. G. Geuke en A. E. M. v. d. Veldt; W. F. van Wort en C. F. Oer- lemans; G. Nijraan en A. M. G. Boelens; J. ir. Hoenderdos en W. M. J. Nellssen; H. J, Rabenberg en P. den Hollander; A. J. de Goede en M. S. Mollema; H. Krol en M. M. v. d. Sande; G. Dernison en M. A. J. Assen delft; B. van Bogget en W. C. v. d. Meer; H. Renout en G. M. v. Kraalingen; H. C. P. van Wort en C. v. d. Wereld; S. A. van Wete- ning en M. J. v. Wort; A. Bast en C. Weber; J. W. Wallekers en M. A. Wierlng; J. T. Schuiling en A. Rabenberg; J. Brondsema cn v. Zonneveld; W. Siebeling cn T. H. Noordhuizen; A. Waardenburg en M. Schui temaker; H. J. Atsma en H. S. E. v. d. Bergh; G. Koenekoop en H. Jansen. Tabakswinkeliers worden wanhopig Het is Augustus 1946 en in Nederland zijn shag en sigaretten schaarsch. Hoè schaarsch, ondervond het publiek van daag, den eersten dag van den nieuwen bon. weer pijnlijk. Overal hetzelfde lied. Sigaren zelfs op den damesbon! Booze blikken worden op den winke lier geworpen, dien men er missohien van verdenkt, zijn geheelen voorraad sigaretten zelf op te rooken Maar de winkelier doet wat hij kan; de oorzaak, zegt hij, moet. gezocht worden op het Rijksbureau voor Tabak in Den Haag. Als er niet spoedig verbetering in den toestand komt, zouden de Haarlemsche sigarenwinkeliers, naar wij hedenmor gen van den secretaris van den kring Haarlem van de betreffende Vakgroep vernamen, er toe kunnen overgaan hun zaken te sluiten. Uit het geheele land maken de win keliers moeizame tochten naar de fabrieken, waar zij steeds vaker de deur gesloten vinden. Twee Haarlemsche sigarenhandelaars maakten dezer dagen een reis van 270 km per auto langs negen sigarettenfabrieken en zij keer den terug met. 100 doosjes ieder. De fabrieken hebben geen tabak. Een gevolg van de stakingen, van de vele vacanties? Dat zou geen blijvend gevolg zijn. Een blad in het Zuiden meldde, dat groote partijen Oriënt-, Virginia- en Rhodesiatabak door Nederland aan België zouden zijn verkocht. Wat de oorzaak ook moge zijn, het Rijksbureau in Den Haag zou volgens de belang hebbenden licht in de duisternis kun nen brengen, als het voor een goede voorlichting zorgde. Nu tasten winke liers, grossiers en fabrikanten in heit duister en niemand weet hoe of waar om. Sigarentabak is er genoeg, maar de dekbladpositie wordt, naar wij ver nemen, précair, zoodat het de vraag is of er genoeg sigaren zullen blijven. Eén diing is zeker. Het is geen pretje het oogenblik sigarenwinkelier te zi,jn. Achter de toonbank moet hij den stoot van het aandrommende publiek, dat zijn rookertje verlangt, opvangen. Laat een ieder begrip toonen voor zijn moeilijkheden. Nog steeds geen huishoudzeep „Wat een tegenvaller. Nog steeds geen nieuwe bon voor huishoudzeep. Dat zal een toer worden!" „Kom, niet zoo somber. Je kunt in vele gevallen je zeep sparen door VIM te ge bruiken. Probeer 't eens; het gaat prima!" Adv. in De bril van Sultan Sar v 40. Wie is deze groote man, die hier boven in een boom zit, met ijzeren ke tenen aan de knoestige takken ge smeed? Het is Sultan Sar, die goede vorst, door zijn verraderlijken groot vizier cn diens bende opgepakt en weg gesleept, nadat deze benae eerst de kleeren van den Sultan en van zijn ge volg had doorzocht naar den heiligen bril van den vroegeren eersten Sultan Omar Abdoel. Sultan Sar was juist in droeve gepeinzen verzonken, toen de vriendelijke tonen, die uit de drijven de minaret opstegen, hem bereikten. „Maar dat is de Sirdar, mijn goede vriend en trouwe helper", riep Sultan Sar verheugd uit, „en het geluid komt nader. Misschien weet hij mijn verblijf plaats. Ik zal hem in ieder geval een teeken geven, dat hij zal begrijpen." Sultan Sar opende zijn snuifdoos, trok cenige zijner gekrulde baardharen strak, legde die over de doos, svande ze als snaren, en tokkelde daarop zijn lieve lingslied. Viering Koninginnedag te Zandvoort Het Oranje-comité heeft het volgende programma vastgesteld voor de feestvie ring op 31 Augustus a.s.: 8.30 Concert door de Zandvoortsche muziekkapel op het Tramplein; 10 uur Schoolvoetbalwedstrij- den om den wisselbeker van Zandvoort, en kinderspelen voor schoolgaande meis jes; 25 uur Volksspelen voor personen boven de 14 jaar. Het programma ver meldt: tonsteken, boegsprietvechten, mastklimmcn en touwtrekken voor stra len om het kampioenschap van Zandvoort. Na afloop zal een gecostumeerde hard loopwedstrijd worden gehouden; 8 uur: Groote cabaret-variété voorstelling in ge bouw Monopole. Medewerkenden o.a. Bal- samo, de bekende illusionist-telepaat, de 3 Franels acrobaten, Swips. buikspreker, Huib van Meurs imitator, Fred Roozen- daal accordeonist, Ruska Bornova met zang en dans en Arie Boeser conference. Na afloop zal er bal zijn onder leiding van den heer Verschuur, met medewerking van „The Marinuccis" en de Zandvoort sche zeemansband tot 3 uur. HILLECOM MISLUKT Een heer belde bij den concierge van de Twentsche Bank alhier 's morgens vroeg aan om do schrijfmachines te halen om na te zien. Dc concierge vertrouwde het zaakje niet, zoodat de machines niet werden afge geven. BIJ later onderzoek bleek dat op het hoofdkantoor van een dergelijke opdracht niets bekend was. zoodat hier blijkbaar een dief aan het werk Is geweest. LAATSTE VERGADERING VAN DEN NOODRAAD Woensdagavond kwam de noodraad voor de laatste maal bijeen, onder voorzitter schap van den burgemeester Jhr. Mr. v. Nlspen tot Pannerden. De geloofsbrieven van de nleuwgekozen raadsleden werden onderzocht en goedge keurd. Daarna sprak de voorzitter woorden van afscheid aan de leden die niet meer in den mouwen raad zullen terugkeeren, waarbfj hij dank bracht voor de goede samenwer king op velerlei gebied ln het belang van do gemeente. Do scheldende raadsleden dankten den voorzitter voor zijn vriendelijke woorden en drukten hun waardeering uit voor de lei ding die hy steeds by de besprekingen had, gegeven. BLOEMENDAAL HET GARNIZOEN. Een deel van het garnizoen- te Bloemen daal is aan het verhuizen. Woensdag stond een groot aantal militaire vrachtauto's voor het oude P. E. N.-gebouw aan de Korte Kle verlaan, om den inboedel over te brengt® naar Haarlem,

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2