Heemstede is rijk aan historische G riekenland verbeidt vol spanning de verkiezingen Zondag valt de beslissing over het koningschap Bij en Bus De Radio geeft vanavond; Kort en Bondig lij<l. Hierboven liet sloi kanteel in de Jnren 18112, 1404 lieelrtlinren. Alleen «Ie Innig nog ovei F oudste archiefstukken, betrekking hebbrnd op de heerlijkheid Heem stede da'eeren van begin September 3346. dus van zes eeuwen geleden. Op c-en dezer, perkamenten met een zegel van roode was. staat vermeld: ..Des "Woensdaghes na sente Gillys dach (6 September) 1346 Margriete. gravin van Holland enz. bekent verkocht te heb ben aan Gherard van Heemstede, rid der de kleine broek, die gelegen is tus- sdhs-n land van Jan Schenen en Willem van Tetrode, de Meer en den Hout. zoo groot als Jan van Boeckorst en Mathijs vam der Burch. rentmeester van Noord Holland, zeggen". Uit he* grafelijkheidsregister van Holland blijkt: „Op onser Vrouwen avont nativitatis (7 September) 1346, Margriete. gravin van Holland enz. schenk; aan Gerrit van Heemstede, rid der. ter belooning van bewezen dien sten. binnen zijn huis te Heemstede alle die hooge gerechten, die vervallen mo gen en verschijnen iri allen zaken bin nen der uiterste graften. die zijn huys van Heemstede, toebehoorende is". Twee herinneringsdata dus. Dat een broek of moerassig land verkocht wordt is van minder belang. De datum van 7 Septembc-r beteekent echter, dat het zeshonderd jaar geleden is, dat aan Heer van Heemstede de hoogere juris dictie werd verleen 1 en dat. Heemstede tot een hooge heerlijkheid werd bevor derd. Dc rechten zijn echter niet meer van kracht en de heerlijkheid is opge heven. Reden tot feestvieren is er dus niet. Toch besteedt het emeente- tebestuur van Heemstede aandacht aan deze feiten door het organiseeren van een tentoonstelling en het laten houden van voordrachten. Daarom zij hier een en ander vermeld uiit de ge schiedenis van deze omgeving, die een belangwekkende historie heeft. Van de vroegste geschiedenis van Heemstede is weinig bekend. De naam wordt het eerst genoemd in een schen king van Graaf Dirk II en zijn gemalin aan hot Klooster van Egmond in het jaar 989. Daaruit blijkt, dat er een gra felijk landgoed bestaan moet hebben. De schenk in-' wordt in 1083 bevestigd door Graaf Dirk V Men v eronderstelt, dat het slot van Heemstede tusschen 1200 en 1300 gebouwd is. In den loop der eeuwen is het kasteel van groote betee- kenis geweest. Heeren van Heemstede vervulden een belangrijke rol ir> de va der landschc geschiedenis. In het bijzon der vermelden wij Adriaan Pauw. die raadspensionnaris was en verscheidene malen als vertegenwoordiger optrad in het buitenland, onder andere op de vre desconferentie van Munster in 1648. Het kasteel is tot tweemaal tot den grond toe vernield cn één keer zwaar geteisterd. Veel is gedaan om het te ver fraaien. maar .nadat het na 1809 in ver schillende handen kwam. brak de tijd van verval aan. Later is de situatie van dien aard geworden, dat men van een ruïne is gaan spreken. Alleen de brug herinnert nog aan vroeger tijden. De omgeving van het. slot is een oude betkende plaats van Heemstede. Niet ver er vandaan staat de kerk. welke uit het jaar 1624 dateert. Op dezelfde plaats heeft een kapel gestaan, gesticht in 1347. De kapel behoorde bij de parochie van Haarlem. In den midden van 1575 werd zij verwoest en het heeft vele jaren ge duurd. alvorens daar een kerk gebouwd •weid. Adriaan Pauw verleende in 1623 aan protestanten het recht godsdienst oefeningen te houden tusschen de mu i-en van de verwoeste kapel. Daarna werd begonnen aan den bouw van een kerk, welke in 1624 gereed was. In den loop der jaren zijn vele verbeteringen aangebracht cn de laatste restauratie geschiedde in 1938. Andere oude gebou wen uit de omgeving van het Kerkplein (sedert de Kroningsfeesten van 1898 spreekt men van WiLhelminaplein) zijn „Het Wapen \an Heemstede" en de openbare school. De katholieken van Heemstede be- Doordat liet »rkc allen icstaiHl. zochten in vroeger eeuwen twee ker ken. Zij, die in het noordelijk deel woonden, gingen in Haarlem naar de Bavo ter kerke en de anderen naar de kapel in de omgeving van het slot. Om dat vele gezinnen zonder geestelijke leiding waren, werd in 1694 besloten de statie-Berkerode-Heemstede te stichten, nadat er reeds in de slotkapel van „Ber kerode" gelegenheid geschapen was, de missen bij te wonen. Pastoor Basius liet eenige jaren later de eerste kerk bou wen. Een nieuwe is in 1817 tot stand gekomen en de tegenwoordige aan de Kerklaan dateert van 1879. Een tweede R.-K. kerkgebouw verrees in 1927 op het Valkenburgerplein. ANDERE punten uit Heemstede, welke genoemd worden in de ge schiedenis. zijn het Manpad en sedert de annexatie van 1927. in Haarlem gele gen de Spanjaardslaan. Beide plekjes herinneren aan het beleg van Haarlem en ook het Manpad herinnert bovendien aan dens slag in 1304. Wandelaars zullen op de daar in 1817 geplaatste blauw ar- duinsteenen naald gelezen hebben „Ter eere van Witte van Haemstede. Grave Floris. zoon van Holland en de brave burgers van Haarlem, die met, hem de vreemde mannen langs dit pad verdre ven 25 April 1304; en ter eere van hen, du: tijdens het ontzet van Haarlem bij dit Mannepad hun leven waagden 8 Juli 1573". Heemstede is altijd bekend geweest door de bleekerijen, welke later ver vangen zijn door wasscherijen en dooi de vele buitenplaatsen, gelegen aan den verkeersweg naar Den Haag. na het gra ven van de Leidschevaart langs dit wa ter en verder langs het Spaarne. De gronden van verscheidene buitens zijn inmiddels verkaveld. „Het Klooster" is het oudste. Vroeger is het inderdaad als klooster gebruikt. Op het oogenblik staat op de plaats het R.-K. Seminarie „Hageveld". Het grondgebied van Heemstede is kleiner geworden. Eertijds behoorde Bennebroek ook bij de heerlijkheid. Na het overlijden van Adriaan Pauw be leende zijn opvolger Gerand Pauw in 1653 het gedeelte, dat Bennebroek heet te, aan zijn jongeren broer Adriaan Pauw. Dan is nog bekend, dat het noor delijke deel der gemeente waaronder den Hout. in 1927 bij Haarlem werd ge voegd. Sedert dien tijd is het aantal in woners van Heemstede weer tot boven de 20.000 gestegen en tallooze villa's en woningen zijn gebouwd. Nieuwe wij ken zijn ontstaan en vertoeft men in deze omgeving, dan zal men niet den ken, dat Heemstede reeds vele eeuwen bekend is en dat het een voorname plaats in de geschiedenis heeft ingeno men. k-Jd RIEKENLAND zal aanstaanden Zon dag stemmen over het herstel van het koningschap. De algemeene verwachting is volgens Un. Press, dat een overweldi gende meerderheid zich zal uitspreken voor den terugkeer van Koning George. De ramingen loopen van 80 procent de verwachting van de royalisten tot 98 procent de voorspelling der communis ten. In afwachting van de verkiezingen heeft de regeering de uitzonderingsmaatregelen, die sommige grondwettelijke rechten be perkten, opgeheven. Deze bijzondere maat regelen waren in Juni ingevoerd met de bedoeling de botsingen tusschen regee- ringstroepen en gewapende groepen te voorkomen. De politieke spanning is daar mee geenszins verdwenen, integendeel, de leider van de oppositie heeft dezer dagen nog verklaard, dat de stemming den wa ren wil van het volk niet zal weergeven. De regeering wijst deze beschuldiging af met er op te wijzen, dat de verkiezings lijsten zijn goedgekeurd door geallieerde waarnemers. De oppositie houdt echter vol, dat de uitslag van de verkiezingen frauduleus verkregen zal zijn en dat zij de monarchie niet zal erkennen. Men zegt, dat Engeland niet zal toe stemmen in den terugkeer van den Griek- schen koning, wanneer minder dan 60 procent van de bevolking achter het ko ningschap zou staan. In dat geval zou de Britsche regeering den koning adviseeren af te treden. Voortdurend onrust. Intusschen geven politieke kringen hun bezorgdheid te kennen over de toenemen de onrust in het land. In Athene en den Piraeus komen steeds meer politieke moorden voor en er zijn berichten in om- loop, volgens welke „gewapende benden" Thessalië en Noord-Griekenland onveilig maken. Op het schier-eiland Chalkidike hebben 150 leden van een linksche groep een politie-bureau bezet, nadat zij de politiemannen verdreven had. Toen er ver sterking voor de politie kwam opdagen, ontstond een formeele veldslag, waarbij dertien dooden werden gerapporteerd. Ook uit andere deelen van het land komen mededeelingen over gevechten, die ver scheidene dooden hebben gekost. Het nieuwe leger. De zuivering van het Grieksche leger, waarvan de bedoeling was dat het slechts zou bestaan uit royalisten, is thans, naar Un. Press verder meldt, ten einde. Ver leden Zondag zijn de laatste „onbetrouw bare" officieren gedeporteerd naar enkele kleine eilandjes voor de Grieksche kust. Men verwacht, dat het nieuwe Grieksche leger, dat met Britsche uniformen en wa pens is uitgerust,na de stemmingen zal worden geïnstalleerd. Het zuiveringsproces is een maand ge leden in alle stilte begonnen met de ver wijdering van officieren, die hun royalis tische gezindheid niei konden bewijzen Officieren, die op non-actief waren gesteld of bij de verzetsbeweging van de Elas hadden gediend, of die bekend stonden als niet sympathiseerend met het koningschap, werden voor „speciale diensten" opgeroe pen en gedeporteerd. De voorbereidingen voor deze zuivering waren al een jaar geleden getroffen, zoo zegt Un. Press verder, toen officieren en soldaten met zorg uit koningsgezinde krin gen werden gekozen. Dit leger i6 natuurlijk een factor van belang in den politieken strijd, die zijn hoogtepunt thans nadert. Insect velt reus Op den weg van Exeter naar Exmouth vloog een bij de cabine binnen van een dier groote motorbussen met twee verdie pingen. die men in Engeland „double- deckers" noemt en zette rechtstreeks koers naar een der oogen van den chauffeur. Het gevolg was dat de bus over de gras berm slingerde, in een greppel gleed en omsloeg. Drieënveertig passagiers klauter den naar buiten door de gebroken ruiten. Negen werden naar een ziekenhuis ge bracht; één moest er voorloopig blijven. Repatrieering van Sovjetburgers wordt niet bemoeilijkt Naar aanleiding van het artikel in de „Pravda" onder het opschrift: „Nederland- sche autoriteiten verijdelen repatrieering van Sovjet-burgers" wordt medegedeeld, dat het departement van Buitenlandsche Zaken reeds eind December in een nota aan de Sovjet-ambassade te Den Haag uitdrukkelijk te kennen heeft gegeven dat de Nederlandsche regeering bereid is alles te doen om alle Sovjet-burgers, die willen terugkeeren naar de Sovjet-Unie met den meest mogelijken spoed te repatrieeren. Van officieele zijde verneemt het A.N.P., o.a. dat het werk der Sovjet-repatrieerings missie steeds is gesteund, o.a. door oproe pingen via de radio en door plaatsing van in de Russische taal gestelde advertenties in de dagbladen. Om de mogelijkheid tot repatrieering bekend te maken zijn ook sedert de bevrijding in verschillende plaat sen vergaderingen belegd van Sovjet-on derdanen met Russische repatrieerings- officieren. Het is inderdaad juist dat zich eenige, overigens weinig beteekenende, moeilijk heden hebben voorgedaan, doordat enkele Sovjet-officieren niet op de hoogte bleken •te zijn met de Nederlandsche wettelijke bepalingen met betrekking tot het verblijf van vreemdelingen hier te lande, welke plaatselijke moeilijkheden than6 door de „Pravda" worden opgeblazen. Uiteraard is het karakter van repatriee ring vrijwillig, hetgeen ook door het vluch telingencomité van de U.N.O. is vooropge steld. Dientengevolge kunnen de Menno nieten, die in Nederland zijn binnengeko men en die in tegenwoordigheid van Ne derlandsche ambtenaren ten overstaan van de Sovjet-repatrieeringsofficieren ver klaard hebben niet te willen repatrieeren, door de regeering hiertoe niet worden gedwongen. Geen Sovjetburger, die wenscht te re patrieeren. ondervindt daarbij eenige moeilijkheden. De Nederlandsche regee ring verleent alle faciliteiten aan Sovjet burgers om gebruik te maken van de ge legenheid tot repatrieering. Nederland op de Jaarbeurs in Stockholm Op de Jaarbeurs in Stockholm, die dezer dagen door den Zweedschen minister van Handel is geopend, komt Nederland uit met een inzending, die 1200 vierkante meter be slaat. Ongeveer 80 bedrijven hebben een ver tegenwoordiging gezonden Ook de departe menten van Landbouw en O. K. W. zijn met een stand aanwezig en een der grootste in zendingen werd verzorgd door het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen De Economische Voorlichtingsdienst, waar aan de organisatie van de Nederlandsche in zending was opgedragen, staat met een infor matiebureau den bezoekers ten dienste. Arcnl tect H. Molenaar ontwierp het Nederlandsche paviljoen. Bij de opening werd de Neder landsche regeering vertegenwoordigd door den Nederlandse-hen gezant in Zweden, jhr. Teixeira de Mattos. HILVERSUM I, 301 M. 7.00, 8 00. 13.00. 19.00 20.00, 22.00 Nieuws. 17.00 Marinierskapel. 20 08 Met vrij en blij naar strand en hei. 21.20 Radio-philh. orkest. 20.30 Pianowerken van Chopin. 23.00 Beethoven- cyclus. 23.20 Werken van Schubert. HILVERSUM I, 415 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18,00. 20.00, 23.00 Nieuws. 17.30 Patricia Rossborough. 20.15 Radio-philh. or kest met Pierre Palla. 21.00 Luisterspel. 22.15 Skymasters 22.45 Reportage Wereldkamp. wielrennen. 23.15 13e ronde Staunton-tour- nool. 23.30 Graag gehoorde melodieën. Prijzen op veilingen Ken nieuwe Ix-pnllng. De beslissingen van dc Prijsbeheersching hebben herhaaldelijk tot moeilijkheden ge leid op veilingen van tweede-handsch goederen, in het bijzonder wat meubelen betreft. Er is nu een nieuwe regeling ge komen die inhoudt, dat geen hoogere prijs mag worden gevraagd dan 75 van den thans geldende koopprijs van nieuwe goe deren. De deurwaarder stelt de limiet vast die niet overschreden mag worden. De antieke voorwerpen vallen buiten deze prijsbepaling. Calcutta is het tooncel geweest van die daar eenigen lijd geleden plaats in brand te steken. woeste gevechten, tijdens de relletjes, hadden. Er werd zeljs gepoogd tempels ne Nederlandsche Bank heeft opdracht ge geven voor het ontwer pen van nieuwe bankbil jetten. Volkomen ten on rechte heeft men hier uit afgeleid, dat er weer een geldsaneering op komst is! Wegens de viering van Koninginnedag mo gen bakkers. die niet reeds op Vrijdag voor de volgende dagen bak ken. op Zaterdag 31 Augustus vroeger begin nen en wel om twee uur. Voor-a i beid voor de grootera bakkerijen is van middernacht af toe gestaan. Wie van de ver gunning op Zaterdag ge bruik maakt, mag op dien dag brood vervoe ren en verkoopen res pectievelijk van half acht en acht uur af. Dc afdecling Chi cago van de American Relief for Holland heeft gisteren aan het H.A.R. K.-comité in Heteren (Over-Betuwe) 2000 kis ten met goederen aan geboden. De Noord-Brabant- schc Christelijke Boeren bond besrtaat 50 jaar. De bond zal een bijzondere leerstoel vestigen aan de R.K. Economische Hoo- geschool te Tilburg voor bestudcering van econo mische en sociale vraag stukken welke op den landbouw betrekking hebben. Toen de „Ramblers" In Sncck optraden, wer den twee rookbommen op het podium gewor pen. Er ontstond eenige consternatie, maar na dat de politie de daders had verwijderd deden zich geen incidenten meer voor. Bil Kon. Besluit Is bepaald dat de wet „Ge bruik Vervoermiddelen 1939", welke tijdens de bezetting niet verlengd was, weer In werking treedt, aangezien het nog steeds gewenscht is, dat de regeering leiding geeft bij het vervoer. Dc meonlng, dat vUandelUke octrooien door iedereen vrij mo gen worden toegepast, is onjuist. Wde zonder licentie deze octrooien toepast, stelt Zich aan vervolging bloot. Lady Baden Powell, weduwe van lord Baden X'oweil en leidster van de padvinders over de geheelc wereld zal op 29 September uit Praag op Schiphol arriveeren. Zij vertrekt op 8 .Octo ber naar Londen. Het hoofdbestuur patroonsbond in de bouwbedrijven deelt me de. dat het de bedoe ling is. dat op 31 Augus tus wordt doorgewerkt, aangezien het de. wcnsch der Koningin is, dat het werk dten dag niet wordt stopgezet. Een nationaal con gres voor dc volksge zondheid zal van 16 tot 20 September in Amster dam gehouden worden. O.a zal dr. L. C. Kers bergen spreken over „Onze volksgezondheid in verleden, heden en toekomst". Haarlem en Omgeving De heer J. van den Berg te Haarlem is ge slaagd voor de acte Mc teekenen M. O. De uitvoering, welke „Sursum" Zaterdag avond in het Bloemen- daalsehe Bosch zou ge ven, is uitgesteld tot 12 September. Een opera-concert wordt op Woensdag 4 September in de Gem. Concertzaal te Haarlem gegeven, waaraan de vol gende solisten zullen medewerken: Marisa Marl, sopraan; Hermine Prljer, mezzo-sopraan; Henk Koene, tenor; Jos Plemper, bariton en Joop Ruivekamp. bas. Het volledige H. O. V.- Orkest, onder leiding van Leo Pappenhelm, zal voor de begeleiding zorgen. Maandag 9 Septem ber a.s. hopen P. Vis been en E. Visbeen— Groenewcg, Klnrcnbcek- straat 53 rd te Haarlem, den dag te hei-denken, dat zij vijftig Jaar gele den in het huwelijks bootje stapten. Dc raad van Bloe- mendaal vergadert Dinsdag 3 September des namiddags te 3.30 uur. De agenda vermeldt o.a. de installatie van raads leden cn de benoeming van wethouders. Ds. C. Mocns uit Be verwijk heeft bedankt voor het beroep als pre dikant bij de Gerefor meerde Kerk van Lin- •choten.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 6