Haarlems Dagblad Autoverkeer De Koningin doopt de „7 December" divisie Killearn en Sjahrir bespreken een wapenstilstand fSté .Tiuirffang ?To. 1841» Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem ÏJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom VrljUitc SO Auüustnn t»t« Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— Postgiro 273107. Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred 15054 T NDRUKKEN, in dezen tijd in het auto- verkeer op de Nederlandsche wegen op gedaan, moeten wel uiting geven aan ge mengde gevoelens. Het geheel is een rommelig geval. Ne derland beschikt nog lang niet over het aantal auto's, dat in 1939 over zijn wegen snorde. Maar de huidige voorraad blijkt meer ruimte in te nemen en zich voort te bewegen op onregelmatige wijs. Een ver klaring is niet ver te zoeken. Zeven jaar geleden bestond ons „autopark" bijna uit sluitend uit wagens in goede conditie. Er kwamen dus weinig gevallen van „panne" voor. De snelheid op buitenwegen varieer de, behoudens uitzonderingen, van 60 tot 80 K.M. en dit leidde tot een vlot normaal verkeer. Maar nu is het anders. Het tegenwoor dige Nederlandsche autopark telt een meerderheid van overjarige wagens in slechte conditie. Dus wemelt het van pannes in dit land. Die veroorzaken' vaak hindernissen en daardoor opstoppingen. Moedige mannen liggen op drukke rij wegen, half onder hun auto's verborgen, met ware doodsverachting te repareeren. Men vertraagt zijn vaart om voorzichtig zijn koers langs hun beenen te mikken. Even later komt men terecht achter een model uit de twintiger jaren, dat met den besten wil niet meer boven de dertig kilo meters kan komen en moeizaam een gansch gevolg achter zich verzamelt, om dat op den smallen rijweg telkens tegen liggers opdoemen, die het voorbijrijden verhinderen. Die tegenliggers bewegen zich nu nog vlot. Straks zullen zij een lange queue vormen voor een Bailey-brug, waarover eerst het verkeer van den over kant wordt doorgelaten, of eveneens ach ter een ouwetje moeten voortsukkelen. De regelmaat is uit het verkeer ver dwenen. Alleen.op de grootste autowegen werkt hij. Daar is ruimte om de tragen te passeeren. Daar komen trouwens de kwetsbaarste antiquiteiten maar liever niet. Want wat moet de man beginnen, wiens motor elk oogenblik staken kan, wiens linker-achterband het iedere minuut kan begeven en die om den haverklap olie moet bijvullen, als hij ergens op de een zame auto-strada Amsterdam—Oegstgeest blijft steken? Liever beweegt hij zich langs lint-bebouwingen, die kans op garages en hulp bieden. Voor zijn plezier rijdt hij trouwens niet. Zijn werk noopt hem ertoe. Weinigen rijden voor hun plezier, ook al meent de fietser, zwoegend tegen een van onze talrijke Augustus-stormen in, dat al die autorijders in een ware feeststemming en gelukzalige zorgeloosheid moeten ver- keeren. Wij menschen weten te weinig van elkanders zorgen De meeste mannen- achter-het-stuurwiel luisteren immers ge spannen naar de cacophonie van geluiden, die hen omgeeft, vreezend dat temidden van het gerammel, gepiep en gekraak zich een noodlottig gesuis of geklepper zal doen hooren. Hun gedachten zijn vol van metaal dat moe wordt, accu's die kortslui ting maken en onderdeelen die niet ver vangbaar zijn. De vroeger overwegende snelheidsnorm van 6080 K.M. op buitenwegen varieert nu zoowat van 20 tot 80. De meesten heb ben een gedwongen of een voorzichtig heids-maximum. Veel auto's falen jammer lijk in het „optrekkenals zij een ander inhalen willen en daarom ziet men zoo menigmaal twee tegenliggors-naast-elkaar op zich afkomen: dan wordt de situatie min of meer spannend Autorijden is dus moeilijker dan vroeger. Dit geldt vooral 's avonds, want sommigen schijnen van „dimmen" voorgoed te hebben afgezien. Geen wonder dat talrijke ongelukken voor komen. Men kan zich, volkomen verblind, vaak alleen redden door te stoppen. Het zoo vaak hortende en zich sprongs gewijs voortbewegende auto-verkeer wordt extra belemmerd door controleposten, die het op de talrijke paperassen hebben voor zien waarmee de tegenwoordige autorijder zijn bestaan moet rechtvaardigen, en door de tallooze aspirant-lifters. Velen van hen vragen alleen vervoer, omdat zij het leu ker vinden in een auto te zitten dan in een trein te staan Dit is begrijpelijk. Autorijders, die bij ieder dorp groepjes wenkende rflenschen vinden, vaak op den rijweg, waar zij hen het doorrijden trach ten te beletten, krijgen evenwel den in druk dat zij als chauffeurs van gratis auto bussen beschouwd worden. Dit is niet min der begrijpelijk. Tot de aspirant-lifters behooren op som mige uren van den dag talrijke militairen. Voor hen wordt vaker gestopt dan voor anderen. Ook heeft men de meesten liever als passagier dan als tegenligger. Militaire auto's worden dikwijls slecht gereden. Over de nieuwe auto's, de modellen 1946, zal ik niet uitweiden. Zij zijn schaarsch, behalve in Den Haag en omgeving. Daar zijn zij talrijk. Sommige zijn zeer opzichtig van carrosserie. Hopelijk komen de fabri kanten daar in volgende jaren op terug. Het is niet mooi Ik heb pas gehoord van een man. die kon kiezen tusschen een on- gebruikten wagen model '39 en een nieuw model '46 Hij koos '39 omdat hij '46 zoo leelijk vond. Dit geldt gelukkig niet voor alle fabrikaten. En u moet niet denken dat ik die man was Mijn vervoermiddel dateert van '31 en zijn huisdokter zegt: als regel niet harder dan zestig. Dit wat personen-auto's betreft. Er dient aan toegevoegd te worden, dat onder de vrachtwagens steedé meer kolossen begin nen te verschijnen, die vaak het uitzicht belemmeren en zwaargeladen zijn. Ook bij Militaire plechtigheid te Assen Een herinnering aan de rede van 1942 over de toekomst xxin het Rijk Oorlogshelden geëerd In het Sportpark te Assen heeft de Koningin gisteren aan 48 strijders uit de Meidagen en uit den bezettingstijd onderscheidingen uitgereikt en tevens aan de eerste divisie, welke over eenige weken naar Nederlandsch-Indië ver trekt, den naam „7 Deecmber-divisie" toegekend. Zeven December is de da tum. waarop de Koningin in 1942 de verklaring aflegde, welke geldt als richtsnoer voor het beleid ten aanzien van Nederlandsch-Indië en dus ook van het optreden der troepen. Assen was voor deze gelegenheid in feesttooi. De Koningin arriveerde even voor twaalf uur per trein in de Drent- sche hoofdstad. Prins Bernihard was per vliegtuig naar Eelde gegaan en kwam vandaar per auto naar Assen. Nadat in den salonwagen van den trein de lunch was gebruikt, reden de Ko ningin en Prins Bernhard door een haag van juichende toeschouwers naar het Sportpark, waar reeds vele autoriteiten aanwezig waren, o.a. de minister van Oorlog, mr. A. H. J. L. Fievez, luite nant-generaal mr. H. J. Kruis, de gene raals Reinders en Winkelman, gencraal- maioor Tans, de Commissaris der Ko ningin en de burgemeester van Assen. In carré stonden opgesteld de drum band van de le divisie, de Koninklijke Militaire Kapel, een compagnie matro zen. het 3e bataljon van 12 R. I.. een compagnie R. Alt. A. en de genees kundige afdeeling van het hospitaalper- soneel te Assen. Na de troepen geïnspecteerd te heb ben richtte de Koningin zich tot de te genover haar opgestelde strijders uit de Meidagen van 1940 en uit den be zettingstijd. De vorstin spreekt „Ik acht mi! gelukkig om wederom een aantal ondersoheidingen te kunnen uitreiken voor uitstekende daden in den achter ons liggenden oorlog ver richt, zoowel bij de overrompeling van ons land in Mei 1940, als bij het taaie en onoverwinnelijk verzet gedurende de jaren van verdrukking en knechting. Over enkele oogenblik ken zult gij, ridders der Militaire Willemsorde, en gil dragers van den bronzen Leeuw, het bronzen kruis en het kruis van ver dienste, die hier voor mij staat, het eereteeken uit mijne handen ontvangen. Sommigen uwer stonden pal in den ongelijke» strijd gedurende de Meida gen, waarin een overmachtige vijand ons vreedzame land overweldigde. An deren hebben het gevecht in den ver beten ondergrondschen strijd voortge zet. daarbij gedurende jaren van uur tot uur het leven in de waagschaal stel lend. In deze laatsten eer ik de over levenden uit het verzet en voor alles de talloozen, die, door hun trouw aan de Nederlandsche zaak hun leven voor het vaderland hebben gegeven. In Assen heeft de Koningin 48 strijders uit de Meidagen van 1940 en uit den bezettingstijd onderscheiden. Na de plechtigheid complimenteeren de Ko ningin en Prins Bernhard de gedecor eerden. Een officieel woordvoerder die Kil learn naar Djokjakarta vergezeld heeft, zeide dat Killearn en Sjahrir „een nut tige uitwisseling der standpunten heb ben gehad en dat beiden een verder contact tegemoet zien". Op de vraag of dit beteekent dat Killearn besloten heeft om bij de aanstaande onderhan delingen zijn goede diensten aan te bie den, antwoordde de woordvoerder „het beteekent op zijn minst dat Killearn zich definitief voorstelt om naar Java terug te keeren", zoo meldt Un. Press. De woordvoerder zeide dat behalve het algemeen aspect van de huidige impasse, drie specifieke punten zijn besproken: 1. De mogelijkheid van een militairen wapenstilstand. vrachtwagens treft men veteranen aan. Soms zakt er een in elkaar Wegen en bruggen verdienen afzonder lijke commentaar. Als een voorlooper daarop zou ik slechts de hoop willen uit spreken, dat de gemeente Amsterdam spoedig pogingen zal ondernemen om haar toegangswegen en verbindingen voor door gaand verkeer te verbeteren. Want die zijn erg. Erger dan in andere steden R. P. Het woord is aan Tuckerman: Door een instinct, sterker dan het verstand, verbindt onze ziel altijd schoonheid met waarheid. 2. Hervatting van de evacuatie der geïnterneerden. 3. Bescherming van de Indische en Ghineesohe minderheden. Inzake een wapenstilstand had Sjahrir er op gewezen dat hij deze verleden maand heeft verzocht en dat hij onmid dellijk officieren van het republikem- sche leger naar het geallieerde hoofd kwartier zou zenden om de bijzonder heden van een wapenstilstand te bespre ken. De woordvoerder vertelde dat Sjahrir en de andere republikeinsche leiders aan Killearn vertelden dat zij reeds tot onmiddellijke hervatting van de eva cuatie der geïnterneerden hebben be sloten en dat zij reeds drie officieren r.aar het geallieerde hoofdkwartier heb ben gezonden om de détails te bespre ken. Inzake de bescherming der minder heden zeide Sjahrir dat zijn regeering verdere oixlers zou afkondigen om hun veiligheid te verzekeren. De woord voerder zeide dat Soekarno de bijeenkomst niet had kunnen bijwo nen omdat zijn slechte gezondheidstoe stand hem verhinderde Djokjakarta te bereiken. Vandaag vertrekt Killearn naar Sin gapore. Met u allen gedenk ik hen op dit oogenblik met weemoed en ontroering. Dat zoovelen uit mijn volk tegen een vijand, die oppermachtig en onover winnelijk leek. die er meedoogenloos naar streefde onze volkskracht te bre ken. zich moedig en hardnekkig bleven verweren, hoe zwaar ook de offers wa ren, vervult ons allen met voldoening en dankbaarheid. Ik vergeet daarbij niet de vrouwen, die zelf medestreden. dan wel hun man zoon of verloofde in de gelegenheid stelden of zelfs aanvuurden om hun bovenmenschelijken strijd tot het einde toe voort te zetten. Gij, officieren, onderofficieren en manschappen in dit carré verzameld, gij maakt deel uit van datzelfde volk. dat getoond heeft, ondanks dat oorlog en verdrukking het zoolang bespaard was gebleven, te kunnen en willen strnden. voor recht en vrijheid. Grootendeels vormt gil een onderdeel van de divisie, die. straks den naam van „7 December divisie" voerend, naar een ander deel des Rijks zal gaan, om daar mede te werken tot het herstel van recht en vei ligheid. „Zeven December" zal d" naam dezer divisie luiden, omdat in mijn rede van 7 December 1942 de grondslagen zijn neergelegd voor een nieuwe verhouding tusschen de doelen des Rijks onderling en binnen die doelen zelve. Deze grond slagen zijn: herstel van recht en veilig heid en vernieuwing in vrii overleg. Officieren, onderofficieren en man schappen. Houdt bij het volvoeren van die taak steeds voor oogen. dat gij ge roepen zijt om de uitvoering van zulle een samengaan van de verschillende doelen van ons in gestadige ontwikke ling gegroeid Rijk mogelijk te maken. Geeft nu, evenals degenen, die hier voor u staan en die voor ons aller zaalc hun leven waagden, uw gcheele per soon voor het volvoeren dezer groot- sche taak". De adjudant van de Koningin, luite nant ter zee le klasse Goossens las ver volgens de Koninklijke Besluiten voor, waarbij zeven Militaire Willemsorden, zestien bronzen Leeuwen, twee-en-twin tig bronzen Kruizen en drie Kruizen van Verdiensten werden verleend. Nadat de nieuwe dragers der Militaire Willemsorde den eed afgelegd hadden weiden 7-i.i door de Koningin tot ridder geslagen. Met een parade werd de plechtigheid, besloten. Vredesconferentie niet verdaagd Groote Vier bepalen een eenvoudiger methode De ministers van Buitenlandsche Za ken van de Groote Vier hebben gister middag vergaderd op het bureau van den Franschen minister van Buitenland sche Zaken, Georges Bidault. aan de Quai d'Orsay. Zii geraakten het eens over de wen- schelüklieid om de vredesconferentie voort te zetten en niet te verdagen voor de algemecne vergadering der Vcreenig- de Naties. De ministers konden het er niet over- eons worden of de vergadering der V. N. uitgesteld zou moeten worden. Molotof was er tegen dat de vredescon ferentie en de vergadering der V. N. ge lijktijdig zouden loopen, aldus United. Press. De ministers besloten dat hun plaats vervangers hedenmiddag bijeen zouden komen om de tweehonderd of meer amendementen door te loopen en te trachten te besluiten welke van deze amendementen den gemeenschappelij- ken steun der Groote Vier zouden ge nieten. De ministers besloten dat in dien hun plaatsvervangers het over geen enkel amendement eens konden worden zij hun eigen oorspronkelijk ontwerpvoorstel zouden blijven steunen. Weerbericht VRIJ ZONNIG. Verwachting geldig van Vrijdagavond to1 Zaterdagavond: Geleidelijk verder afne mende wind tusschen Z O. en Z.W Aav. de Noordzeekust ln den nacht en ochtend plaatselijk nog een buitje. In het Oosten van het land in den loop van den da-^ hier en daar nog een enkele regenbui. Overigens zonnig of vrij zonnig weer met iets hoogere temperatuur.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1